'Beter een kalkoen opblazen dan je hand' Tabel om strafmaat te bepalen Gratis zachte lenzen* bij 'n nieuwe bril Het Gesprek van de Dag Mannen de verloskamers uit? Nee, want 'wij' zijn zwanger 'Homo's en vrouwen vechten van binnenuit' E Y E DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Commentaren op 'dierenmishandeling' van Paul de Leeuw Cabaretier Paul de Leeuw liet afgelopen za terdagavond in zijn programma 'De Schreeuw van de Leeuw' een dode kalkoen uit elkaar springen. Het dier, gevuld met ge hakt, ketchup en ei, kreeg een donderbus van zwaar kaliber in de pens gedrukt. Het publiek bij de uitzending vluchtte gillend van de lach de studio uit, de lont van de donderbus werd aangestoken en....baffff!, daar ging de kalkoen. Borst- en beenstuk ken vlogen door de lucht, organen glibber den langs de camera. De explosie werd vier keer herhaald. Op zijn totaal eigen wijze wilde De Leeuw hiermee de verwoestende werking van vuurwerk demonstreren. Kan zoiets nu? Nee, zegt de dierenbescherming. Ja, zeggen sommige kijkers. De heer Van Kessel, bestuurslid van de die renbescherming afdeling Leiden, heeft het programma niet gezien. Van anderen heeft hij gehoord wat er is gebeurd. „Ik moet dus een beetje terughoudend zijn in mijn com mentaar, maar ik zie dit wel als smakeloos en onfatsoenlijk. De Leeuw zou mensen kunnen verleiden tot zaken die simpelweg ook in het echt gedaan kunnen worden en die ook al wórden gedaan. Er is al van alles gepresteerd op het gebied van dierenmis handeling. Nu weet ik wel dat het hier gaat om een dode kalkoen, maar ook dan vind ik dat je respect voor het dier moet opbren gen. Overigens kijk ik nooit naar Paul de Leeuw, omdat ik vind dat hij te vaak de fat soensnormen overschrijdt. Ik vind dit geen legitieme manier om te laten zien hoe ge vaarlijk vuurwerk is. Dan moet De Leeuw maar eens naar het brandwondencentrum in Beverwijk gaan en daar wat beelden schieten. Dat schrikt de mensen ook wel af, neemt u dat van mij aan. Het is jammer dat zoiets net nu gebeurt, omdat we juist in de ze tijd de mensen waarschuwen goed met hun dieren om te gaan. Als straks het vuur werk weer losbarst, hebben toch al zoveel dieren last van stress. De amusementswaar de van dit soort experimenten vind ik nul." Poelier Soetens uit Leiden steeds meer mensen gaan zich net zo voorzichtig uit drukken als politici, waar blijft toch de spontane reactie? „vindt dit niet zo posi tief. „Maar bij Paul de Leeuw kun je dit ver wachten. Hij is een apart figuur. Ik ben niet zo gecharmeerd van zijn programma. Maar goed, je kunt de televisie op een ander ka naal zetten." Dierenarts Heemskerk uit Leiden heeft geen bezwaren tegen het opblazen van een kalkoen. „Het is niet grappig, nee. Maar als de boodschap overkomt, mag de Leeuw daarvoor van mij best een dood dier gebrui ken. Er worden in de wetenschap zoveel proefdieren gebruikt." Annette van der Putten, assistente bij die renarts Vestjens uit Leiden: „Hartstikke goed dat ze zoiets laten zien. Voordat de Leeuw dit vertoonde, waren er eerst drie jongens in zijn programma die hij een wed strijd liet doen wie een aangestoken rotje het langste in zijn hand durfde te houden. Daarna kwam dan dat beeld van die kal koen, waarmee hij demonstreerde hoe ge vaarlijk zoiets is. Ik vind datje dit wel kunt doen, ja. Wat zegt u? Als ze er in plaats van een kalkoen een mens voor zouden gebrui ken en die een staaf dynamiet in zijn kont deden? Tja. Maar je wilt toch ook niet dat je kind een hand wordt afgerukt door een rotje. Ik denk dat dit beeld bij de jeugd ze ker goed overkomt, dat het shockerend is. Beter een dode kalkoen uit elkaar laten knallen dan je hand. Overigens vond ik het allemaal erg smerig. Ik heb niet zitten la chen." De Leeuw was niet voor commen taar bereikbaar. De moeder van de kalkoen evenmin. CEES VAN HOORE Paul de Leeuw: explosieve grappenmaker. foto loek zuyderduin De verloskamer uit op. Wachten tot het voorbij is en dan pas een voorzichtig je hoofd om de hoek van de deur steken. Zo ziet de beroemde Franse gynaecoloog Frédérique Leboyer de taak van vaders bij bevallingen. De geboorte is een zeer aangrijpende zaak voor moeder en kind en dat moeten ze samen beleven, zo verkon digde hij op een congres in Ita lië. Sturen Leidse verloskundi gen de mannen voortaan ook de gang op? Karien Hendriks uit Leiderdorp is dat zeker niet van plan. Zij vindt het juist heel belangrijk dat de vader bij de geboorte is 'om de band met het kind te versterken'. „Ik denk dat de va der erbij hoort, hij moet het kind ook welkom heten." Dat de aanwezigheid van de vader nadelig is voor het kind betwij- feit zij zeer. Net als Caroline Hartman, verloskundige in Sas- senheim. „Vroeger werd een kind meteen weggehaald, nu drogen we het alleen even af en leggen het zo snel mogelijk te rug bij de moeder. Dan krijgt de baby dat gevoel van veiligheid weer. Voordat de man het kind vasthoudt, is het vaak al een uur of twee uur oud." Als je tegenwoordig een of ande re vage cursus doet in een buurt huis en je stapt per ongeluk het verkeerde zaaltje binnen heb je een grote kans dat je een groep l dertigers ziet met in het midden een man die ligt te puffen en te hijgen. En dan roept het hele zooitje: 'ja kom maar, ja kom maar, ja goed zo!' Dat is niet een of andere cursus van een oplich terdie via een mini-aclvertentie in de Volkskrant een stel eenza men van de straat heeft gehaald. Dit is de door het ziekenfonds betaalde zwangerschapsgym - nastiek. Wat doet die man daar in het midden? Dat is de aan staande vader en die moet voe len wat het is om een kindje te krijgen, (fragment uit de oude jaarsconference '89 van Youp van 't Hek) Zwanger zijn is geen aangelegenheid meer, zegt een Leidse verloskundige, die ano niem wil blijven. Hoe meer het kind is 'gepland', hoe intensie ver het paarde zwangerschap beleeft, is haar indruk. „Wij worden geregeld opgebeld met de mededeling: 'Wij zijn zwan ger'. Onze maatschappij is er niet op ingericht om mannen buiten te sluiten." Wat haar be treft hoeft dat ook helemaal niet. Het is goed als de vader en de moeder samen het kind wel kom heten in het leven, vindt zij. En Leboyer? „Die draaft een beetje door." „Dat alleen geboren worden, dat gebeurt niet meer. Dat was vroe ger zo. Ik ben geloof ik nog de laatste die alleen geboren is. Te genwoordig gaat dat anders. Als je op dit moment in een wille keurig streekziekenhuis even een kraamkamer binnenstapt, dan word je geconfronteerd met het volgende beeld: buiten de aan staande vaderen moeder zijn daar aanwezig: haar ouders, zijn ouders, de buren, haar beste vriendin, zijn vriendin, de kin deren uit baareerste huwelijk, de hond, de video, het fototoestel en dan nog een dokter en een zuster. Althans als ze er nog bij kunnen."(Youp van 'tHek) De Leidse verloskundige ziet dat het tegengestelde gebeurt van wat Leboyer wil. De verlos kamers worden niet steeds le ger, maar steeds voller. „Vrien dinnen, moeders, schoonmoe ders en zussen komen soms mee. Sommige mensen vinden dat heerlijk. Die maken er een hele bijeenkomst van. De laatste tijd zie je ook steeds va ker dat andere kinderen uit het gezin er bij zijn. Je moet ervan houden, denk ik, maar voor ons als verloskundigen geldt: Vrij heid blijheid." „Een tijdje geleden kreeg mijn vrouw en dochter. Wij gingen dus naar het ziekenhuis. Zonder video en zonder fototoestel. Wij kwamen bij de portier als een soort jozef en Maria. Weet u wat hij zei? Wil je al naar boven of willen jullie eerst nog even op de rest wachten?' Ik zei: 'Heb je ook nog een os en een ezel geregeld of zot Welke rest?' Hij zei:U gaat mij toch niet vertellen dat er nie mand meer komt.Ik zei 'Nee, maar waarom denk je dan dat wij hier zijn?' In het AZL is het meestal zo dat de vrouw alleen haar partner meeneemt, zegt J. van Roosma len van de vakgroep vrouwen ziekten, verloskunde en voort planting. Hij hoopt dat dat nog lang zo blijft, want het is zowel voor de moeder als voor het kind maar zeer zeker ook voor de vader zelf belangrijk als hij bij de bevalling aanwezig kan zijn. Voor het kind is het heel plezierig dat er twee mensen zorgen voor de eerste opvang en liefde in de grote, boze we reld, voor de ouders is het pret tig dat ze 'elkaar kunnen hel pen'. De stelling van Leboyer noemt Van Roosmalen 'onzin nig'. „Ik heb eigenlijk nooit na gedacht over de vraag hoe een kind de aanwezigheid van de vader ervaart. Maar de redena tie van Leboyer vind ik wat merkwaardig." Van Roosmalen wijst er wel op dat in grote delen van de wereld bevallen een zaak is waar man nen niets mee te maken heb ben. „We moeten hier in Neder land wel oppassen dat we onze regels niet aan mensen van an dere culturen opleggen." JANET VAN PUK» LEIDEN MONICA WESSELING Een vrouw kan er nauwelijks meer voor kiezen fulltime moe der te zijn, de homo mag geen zacht eitje zijn. Een aantal vrou wen en homo's werpt dit keurs lijf af. De 'fulltime moeders en de zachte homo's' bevechten vanaf dat moment hun eigen groep. Dat is een van de uitkomsten van het onderzoek 'Buiten staanders binnenhuis, Vrouwen en homo's in organisaties' waarop P. Schedler vandaag is gepromoveerd aan de faculteit der sociale wetenschappen van de rijksuniversiteit Leiden. Schedler heeft zes homo- en vrouwenorganisaties, zoals de vrouwen binnen de WD en de homo's binnen de politie, gron dig doorgelicht. Homo-, vrouwen- en andere organisaties van minderheden zullen volgens Schedler altijd blijven bestaan. Niet alleen om dat de discussie binnen de groep gaande blijft, maar ook omdat de maatschappij niet op timaal is ingericht voor deze groepen. Schedler „Vroeger vochten vrouwen tegen het ver bod na het huwelijk te werken. Dat mag nu, maar nu gaat de strijd om eerlijker verdeling van de taken. Het doel wordt steeds verlegd." Anders De manier waarop vrouwen en homo's zich anno 1992 organi seren is wezenlijk anders dan in de jaren 60 en 70. Homo's en vrouwen verenigden zich toen in grote overkoepelende organi saties. Nu zijn er binnen de kerk, de politieke partij, de vak bond en het werk aparte clubjes voor vrouwen en homo's. „Er wordt van binnenuit gevochten, en daar is veel meer moed voor nodig." Schedler heeft bekeken welke tactiek homo's en vrouwen toe passen om hun wensen verwe zenlijkt te krijgen. „Een opval lend verschil tussen vrouwen en homogroepen is dat vrouwen de oorzaak van de achterstelling bij /'fh/elf zoeken en homo's Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving morgen officieel open Het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechts handhaving in Leiden gaat onderzoek doen naar ver schillen in straffen. Uiteindelijk is het de bedoeling om een voorstel tot 'tariefrechtspraak' te presenteren voor verschillende vormen van misdrijven. Dat betekent dat de rechter aan de hand van een tabel de strafmaat kan bepalen. Het onderzoek naar straftoemeting is een van de activiteiten van het nationale studiecentrum, dat mor gen officieel door minister Hirsch Ballin wordt geopend. P. Schedler: „Een opvallend verschil tussen vrouwen en homogroepen is dat vrouwen de oorzaak van de achterstelling bij zichzelf zoeken en ho mo's de maatschappij de schuld geven.". foto henk bouwman LEIDEN WILLEM SPIERDIJK De directeur van het instituut, prof. dr. J.A. Michon, zegt dat de bestaande verschillen in straffen justitie zeer hoog zitten. Voor hetzelfde vergrijp delen recht banken in bijvoorbeeld Amster dam en Almelo zeer uiteenlo pende straffen uit. „Hierover maakt men zich zorgen. Er ko men bij dit probleem funda mentele dingen om de hoek kij ken. Bij voorbeeld, hoe weeg je de sociale controle die in be paalde streken van Nederland sterker is. Daardoor pakt een la gere straf uiteindelijk zwaarder uit". Tariefrechtspraak is in Neder- de maatschappij de schuld ge- Zowel homo- als vrouwenor ganisaties proberen het beeld dat de maatschappij van hen heeft, te wijzigen. De homo niet als zacht ei, de vrouw niet ach ter het aanrecht. Beide groepen beroepen zich sterk op het aan tal: kijk eens hoeveel vrouwen of homo's er zijn. Dat levert soms grappige effecten op. Veel mensen denken dat er bij de politie weinig homo's zullen werken omdat de politie zo'n stoere mannenclub is. „Homo's zullen aanvoeren dat er bij de politie juist veel homo's werken. Er zijn daar immers zo lekker veel mannen", constateert Schedler. De homo- en vrouwenclubjes worden door de grotere organi saties waarvan zij deel uitma ken (kerk, politieke partij) wel doorlopend in hun bestaan be dreigd. Een goed voorbeeld daarvan is de Rooie Vrouwen club. Het hoofdbestuur van de PvdA vond dat het met de emancipatie nu wel gedaan was. „Maar de groepen laten zich niet opheffen. Er is nog steeds van alles niet goed gere geld. De homo's en vrouwen veranderen zelf en de maat schappij waarin zij staan, veran dert. Dat maakt opheffing van de clubs ten enenmale onmoge lijk." of 100,- korting Rinck geeft gratis zachte contactlenzen weg! Kwaliteitslenzen* die normaal al gauw een paar honderd gulden kosten. Gratis bij elke bril, in clusief aanpassing. Dus dit is dé gelegenheid om die oude lens-wens eindelijk in vervulling te la ten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. Als niemand in uw omgeving die gratis lenzen wil, en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100,- korting op uw nieuwe bril. O» Aanbieding geldig t/m 31 december 1992 e aanbiedingen. Enkelvi M Aanbie JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK Den Haag, A. Diepenbrockh De Stede 30 (tegenover Konmar), 070-3675927. Theresiastraat 87.070-3837182. Leiden, Breestraat 121.071-125036 Rijswijk, In de Bogaard J17 (naast McDonald's), 070-3945956. Zoetermeer, Dorpsstraat 110, 079-166100. Promenade 25.079-511545. land al ingevoerd voor verkeers overtredingen via de Wet Mul der. Die bepaalt dat verkeers boetes eerst moeten worden be taald voordat de zaak voor de rechter kan komen. Daardoor is de werkdruk voor de rechterlij ke macht al aanzienlijk terugge drongen. Van de twee miljoen zaken die jaarlijks een rechter passeren, betrof het in 80 tot 90 procent van de gevallen een verkeerskwestie. Michon bena drukt dat aan verdere invoering van dit systeem nogal wat ha ken en ogen zitten. „Hoe zit het met de positie van de verdach te. Die wordt in het Nederlands rechtssysteem geacht onschul dig te zijn tot het tegendeel is bewezen.". Het Nationaal Studiecentrum Criminaliteit legt zich verder toe op onderzoek naar het effect van straffen. Michon is daarbij geïnteresseerd in het rende ment van alternatieve staffen. „Ik heb zelf de indruk dat zo'n straf voor een dader niet duide lijk is. Is nu voor het goed ui voeren van de dienstverlening die is opgelegd de beloning dat je geen straf krijgt of kan je bij het niet goed uivoeren alsnog een straf krijgen. Het verschil tussen beloning en straf is niet duidelijk. Uit de dierpsycholo gie weten we dat dat neurotise- rende gevolgen kan hebben." Michon denkt dat een goed onderzoek noodzakelijk is. „Soms worden bepaalde rege lingen weer afgeschaft, omdat ze niet goed zijn doordacht. Ik denk dat je voor alternatieve straffen kan stellen dat ze voor bepaalde misdrijven helpen, voor andere niet. Je moet het selectief toepassen. Wanneer ie mand een autoradio van 150 gulden steelt en een schade van 1000 gulden aan de auto aan richt, dan is het goed om de da der met die grote schade te con fronteren. Alternatieve straffen zijn dus eigenlijk maatwerk." Tot een van de belangrijkste onderzoeken van het studiecen trum aan de Witte Singel in Lei den behoort het onderzoek naar kenmerken van dader, slachtof fer en de omgeving waar een misdrijf wordt gepleegd. „Het onuitroeibare verhaal is dat die worden verkracht, Prof. dr. J.A. Michon: „Bestaande verschillen in straffen zitten justitie zeer hoog." foto loek zuyderduin dat zelf hebben uitgelokt. Is er nu echt een profiel van het slachtoffer te maken? Zijn er mensen die door hun gedragin gen eerder slachtoffer worden van straatgeweld dan anderen", zegt Michon. Maar ook van de dader is er een profiel te maken. „Zitten er patronen in het gedrag van da ders, kan de douanier op Schip hol de drugskoerier herkennen aan zijn doen en laten". Bij zeer zware misdrijven hanteert de politie al dergelijke profielen. Zo'n profiel kan er echter ook goed naast zitten, zoals met de ontvoering van Genit Jan Heijn. Uiteindelijk is het de bedoe ling tot een computermodel te komen waarmee voorspellingen kunnen worden gedaan over het gedrag van daders. Wanneer bepaalde gegevens worden in gevoerd, doet de computer een voorspelling over het gedrag dai justitie van de dader kan wachten. Michon hoopt ove drie tot vier jaar over een proto type van een dergelijk compu termodel te beschikken. Voor het onderzoek heeft het studiecentrum op dit moment de beschikking over zes weten schappers. Het is de bedoeling dat dit aantal de komende tijd wordt verdubbeld. Aan de Witte Singel werken wetenschappers uit allerlei disciplines.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17