Bus verlost van ribbels Passagier taxi-ruzie doet ook aangifte Silo aan Vlietweg maakt plaats voor flatgebouwtje Leiden&Regio Aanranding Weer uitval treinen ^november KOM KIJKEN Vier jaar cel voor schieten op caféportier de wolf lfo©ir©iRiim>®d)© Neem een proefabonnement, BEL 071-161400 WEKEN VOOR 29,90 DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 :L FANGMANN ROY K LEIDEN» ROY KLOPPER De man die afgelopen weekein de is opgepakt omdat hij een taxichaufeur zou hebben gesla gen op het Stationsplein, doet op zijn beurt aangifte van mis handeling. De Leidenaar meent dat niet hij, maar de 21-jarige Noordwijkse taxi-chauffeur met slaan is begonnen. Gisteren meldde de politie dat in de nacht van vrijdag op zaterdag drie Leidenaars (22, 23 en 26) werden aangehouden op verdenking van openlijke ge weldpleging. Voorlichter D. Graveland baseerde zich hierbij op de aangifte van de 21-jarige taxi-chauffeur. Hij pikte het trio omstreeks 2.00 uur op bij Club 70. De klanten zouden hem hebben gevraagd te stoppen bij het zien van een blonde vrouw of een neger. ,,Dan tikken we die even in elkaar." Toen een vrouw in het vizier kwam, sprong volgens de chauffeur één van de Leide naars uit de wagen en begon haar uit te schelden. Nadat de man weer in de wagen was ge werkt, zette de taxi koers naar het station. Daar werd het drie tal uit de auto gezet, waarbij een handgemeen ontstond. Twee chauffeurs zouden klap pen hebben gekregen. De gea larmeerde politie arresteerde de drie Leidenaars. Eén van hen, de 26-jarige Lei denaar, legt zich niet neer bij de situatie. Volgens hem heeft de taxi-chauffeur het verhaal gro tendeels uit zijn duim gezogen. En hij komt met een heel ande re versie: „We kwamen uit Club 70, waar we ons nogal hadden geërgerd aan een man die alle vrouwen lastig viel. We praatten erover dat we het niet zouden nemen als hij een vinger zou uitsteken naar onze vriendin nen. De chauffeur heeft daarvan gemaakt dat we zo maar een neger in elkaar wilden slaan." De ontmoeting met de blon de vrouw heeft volgens de Lei denaar ook een heel ander ka rakter. „Het is een goede vrien din die ik nog even gedag wilde zeggen. Ik opende de deur van de taxi toen die nog reed. De chauffeur werd daar heel kwaad over. Of ik even met mijn 'te- ringklauwen van de portier wil de afblijven'. Daarna reed hij ons naar het station en werkte ons de auto uit. Toen hij me naar de keel greep braken twee gouden kettingen. Wie is er nou agressief?" Toen de politie kwam werden de drie taxi-klanten gearres teerd, terwijl de chauffeur bui ten schot bleef. „Ik heb op het bureau wel vijf keer gevraagd of ik aangifte tegen hem kon doen. Maar dat wilden ze niet toe staan. Nu ik vrij ben ga ik het alsnog doen." De drie verdach ten hebben tot zaterdagmiddag half twee in een politiecel geze ten. Directeur Koenes van het ge lijknamige taxibedrijf gaat er van uit dat het verhaal van zijn chauffeur waarheidsgetrouw is. „De chauffeurs zijn echt wel wat gewend en schrikken niet zo van agressieve taal op zater dagavond. Maar dit was dus blijkbaar wel heel bedreigend." Maden vallen door plafond leiden De maden vallen uit het pla fond van mijn slaapkamer, zo luidde de boodschap van een 27-jarige man uit de Jou- bertstraat aan de politie. Hij had er al duizend opgeraapt. Onderzoek van de politie wees uit dat de man gelijk had. De maden kropen uit de kieren in het plafond. Bij ver wijdering van de plafondpla ten bleken de beestjes af komstig van de bovenburen. Samen met de GGD en de woningbouwvereniging werd vastgesteld dat de boven buurman zijn balkon (boven de kamer van zijn beneden buurman) had volgebouwd met kippenhokken. Ook in de keuken van de man was het volgens de politie een zootje. Het balkon van de bovenwoning wordt vandaag ontruimd en ontsmet. leiden Een 39-jarige vrouw is gister middag om 12 uur op de Voor- schoterweg lastig gevallen en onzedelijk betast door een on bekend gebleven man. De vrouw fietste vanuit Voorscho ten in de richting van de Lam- menschansweg. Ter hoogte van de fietstunnel (Churchilllaan) kwam een man naast haar rij den en duwde haar van haar rij wiel. Nadat de vrouw gilde en een groep jongens kwam aan gereden, maakte de man dat hij wegkwam. De politie is op zoek naar deze jongens. 1f* Gemeente zwicht voor druk NZH Kopermolen blijft bereikbaar Onder druk van de NZH heeft de ge meente gisteren toch maar de ribbels verwijderd op de Ketelmeerlaan. Daarmee is de ingrijpende omlei ding, die de bussen vanaf vandaag zouden volgen, van de baan. De omstreden ribbels op de Ketelmeerlaan, die tot rugklachten bij de chauffeurs zouden leiden, worden weg gehaald. FOTO HENK BOUWMAN De NZH besloot eind vorige week de Ketel meerlaan te mijden omdat de verkeersrem- mende ribbels uitermate hinderlijk waren voor passagariers en bovendien bij de chauffeurs tot rugklachten konden leiden. Als de maatregel was doorgegaan, zou dat verstrekkende gevolgen hebben gehad voor de Merenwijk. Het winkelcentrum de Ko permolen was dan verstoken geweest van openbaar vervoer. Bovendien dreigde ver warring onder de reizigers. Tegelijk met de routeverandering, zag de NZH zich ge dwongen de rijrichting van de bussen te veranderen. Daardoor moesten passagiers opeens bij heel andere halten opstappen. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) koos gisteren eieren voor zijn geld, en be loofde de busmaatschappij de ribbels zo snel mogelijk weg te halen. De NZH zegde vervolgens toe de Ketelmeerlaan te blijven aandoen. In ruil voor de concessie moest de busmaatschappij wel garanderen dat bus sen stapvoets over die weg rijden. „Want hoe terecht de klacht van de NZH ook is, we mogen de verkeersveiligheid niet uit het oog verliezen", aldus Walenkamp. Snelheid De gemeente legde de ribbels enkele maan den geleden aan om de snelheid op de Ke telmeerlaan binnen de perken te houden die toen net opnieuw was ingericht. Pogin gen van de NZH om de voorzieningen weer weg te krijgen, bleven tot eind vorige week vruchteloos. Waarna de busmaatschappij besloot tot de hoogste ongebruikelijke stap. Normaal gesproken kan de vervoerder pas een route wijzigen na diepgaand overleg met de gemeente. Walenkamp geeft achteraf toe dat de ge meente beter had moeten overleggen. „In onze ijver om de verkeersveiligheid te die nen, zijn we de problemen van de NZH ver geten. Dat is spijtig, maar we wilden voor alles voorkomen dat de Ketelmeerlaan een racebaan zou worden." Hoe de gemeente dat gevaar nu wil in perken, is nog niet duidelijk. „Daar moeten we nog maar eens goed op studeren." De oplossing die de NZH heeft aangedragen hoge rubberen matten die wel auto's maar niet bussen hinderen bieden geen soe laas. „Die zijn te duur." Afsluiting van de Ketelmeerlaan voor het normale verkeer, biedt ook al geen oplossing. „Het winkel centrum moet bereikbaar blijven", meent de wethouder. Woordvoerder J. Hutten van de NZH is blij dat de omleiding niet door hoeft te gaan. „Want het levert, hoe je het ook wendt of keert, alleen maar problemen op." Toch vindt hij het jammer dat het allemaal zo ver heeft moeten komen. „Het had al veel eerder geregeld kunnen worden." Woonhuis gekraakt leiden» Vier krakers hebben afgelopen zaterdag bezit genomen van een woonhuis aan de Van der Waalsstraat nummer 19b. De politie onderzoekt of de krakers, die vooralsnog niet over gas, licht en water beschikken, mogen blijven zitten. Tot die tijd wordt er niet ingegrepen. Fikse reeks autodiefstallen leiden Op 11 plaatsen in Leiden zijn de afgelopen nacht auto's opengebroken. In de Mozartstraat verdween een BMW van de parkeerplaats. De inbraken hadden plaats in de Ambon-, Lek en Ravelstraat, het Wagner- en Lammenschansplein, Smaragd laan, Dudokpad, Nieuwsteegen Langebrug. In de meeste geval len werd een ruitje ingeslagen en de auto leeggehaald. De dief stal uit een auto aan de Rijnsburgerweg was voor de eigenaar de zesde maal in anderhalfjaar dat hem dat overkwam. Extra verlichting voor veiligheid leiden Om de veiligheid op straat te vergroten, wordt op ver schillende plaatsen in Leiden nieuwe straatverlichting opgehan gen. De gemeente heeft het energiebdrijf EWR daarvoor toe stemming gegeven. Het gaat om de Nachtegaal laan, Vijf Meil aan, Julianastraat en Bemhardkade, Jan Luykenlaan, St. Aagten straat, Rijndijk en Ommedijkseweg. Ook worden op verschillen de plaatsen de struiken gesnoeid. De kosten van het hele pro ject, 223.300 gulden, komen voor rekening van de gemeente. leiden/alphen jan westerlaken Het treinverkeer op de lijn Lei- den-Alphen heeft vanochtend weer vertraging opgelopen. Omstreeks zeven uur vanmor gen reden er geen treinen tus sen Alphen en Leiden en Alp hen en Gouda. In het eerste ge val was er sprake van een ka potte trein, in het tweede was storing aan het beveiligingssys teem de oorzaak. Het is de zoveelste keer dat het in korte tijd fout gaat met het treinverkeer in en om Lei den. Woordvoerder Van der Linden van de Nederlandse Spoorwegen geeft toe dat het te vaak misgaat. Volgens hem is een combinatie van factoren hiervan de oorzaak. De ellende begon van de zo mer met een aantal bliksemin slagen waardoor de bovenlei ding het nogal eens moest ont gelden. Er hadden meer aanrij dingen op overwegen plaats als gevolg waarvan de treinenloop in de knel kwam. NAAR JE TOEKOMST MOGELIJKHEDEN IN HET MODERNE BEROEPSONDERWIJS SCHOLENGEMEENSCHAP Tijden: 14.00 16.00 uur en 19.00-21.00 uur Vijfmeilaan 137 2324 W Leiden Tel. 071 - 760200 Bewoners: landelijk karakter wordt aangetast Een geasfalteerd polderpaadje langs de Vliet. Aan de ene kant water, aan de andere kant boer derijen, volkstuinen en kapitale woonhuizen. De Vlietweg is een drukgebruikte wandel- en fiets route en dé verbinding met re creatiepark de Vlietlanden. Langs die Vlietweg zou, op het terrein van de uit 1918 dateren de veevoederfabriek, een flatge bouwtje moeten komen. Enkele omwonenden vrezen dat dit het begin van het einde is voor het landelijkste stukje Leiden. De silo van de veevoederfa briek, bijgebouwd in 1965, is het hoogste punt van de Vliet weg. Maar de fabriek is al meer dan twee jaar ongebruikt. Di recteur Th. van Niekerk ging met pensioen en zijn gelijkna mige veevoerfirma ging op in een bedrijf uit Zwammerdam. De grond van de Leidse fabriek, tussen het woonhuis van Van Niekerk en het water van de Vliet, werd begin dit jaar over gedaan aan de Nieuwkoopse projectontwikkelaar Rovast: „En het is altijd de bedoeling ge weest om daar woningbouw neer te zetten", aldus een woordvoerder van Rovast. De ontwikkelaar liet bouwte keningen maken door de Leidse architect Van Swieten. Hij ont wierp een plan voor acht appar tementen, verdeeld over twee 'torentjes'. De een bestaat uit een parkeergarage met daarop drie appartementen. In het an dere gebouw moeten vijf wo ningen komen. Per stuk zijn de appartementen, die zullen wor den verkocht, ongeveer 125 vierkante meter groot. Tussen de twee bouwblokken staat een glazen trappenhuis getekend, wat het geheel de vorm moet geven van een 'bastion'. De prijs van de woningen is nog onbekend. De fabriek en de silo van Van Niekerk moeten voor de nieuw bouw wijken. De nieuwe bewo ners van de appartementen hebben uitzicht over het water van het de Vliet, de sportvelden aan de Voorschoterweg en aan de achterkant over de Oostvliet- polder. De gemeentelijke afde lingen stedebouw en de wel standscommissie hebben al het groene licht gegeven voor het bouwplan. Onding De omwonenden begrijpen best dat het in hun buurt 'mooi wo nen' is. Maar: „Ik zou het schandalig vinden. De Vlietweg is een uniek stukje Leiden. Daar zet je geen flat neer, een paar mooie huizen misschien. Die fabriek was ook een onding, maar daar zat een stukje histo rie aan vast. Nee, het zou eeu wig zonde zijn", aldus bewoner B. van Gellecum. telg uit een fa milie die precies een eeuw aan de Vlietweg woont en het pad nog kent toen er vrijwel hele maal geen woningen waren, heeft geen bezwaren: „Vroeger molken we de koeien waar nu allemaal mooie huizen staan. Dat is in feite toch ook allemaal nieuwbouw. En die fabriek gaat weg, dus lelijker kan het er niet op worden", aldus Lagerberg. Maar het gaat volgens Van Gellecum niet alleen om het bouwplan. Hij vreest ook dat het karakter van de Vlietweg gaat veranderen: „Toen ik een garage naast mijn huis wilde bouwen, mocht dat eerst niet. Dat was niet landelijk genoeg. Nu wordt er toch duidelijk met twee maten gemeten. Als dit door mag gaan, kan je overal langs de Vliet wel gaan bou- Vanavond komen betrokken partijen bij elkaar tijdens een door de gemeente georgani seerde informatie-avond. leiden wim koevoet Een 25-jarige Leidenaar heeft vanochtend van president Verheij van de Haagse recht bank vier jaar cel opgelegd gekregen omdat hij op 1 augustus de portier van café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt neer schoot. Het slachtoffer werd in de linkerbil geraakt en blijft voor de rest van zijn leven invalide. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De Leidenaar schoot op de portier qmdat hij het reeds gesloten café niet mocht bin nengaan. Daarvoor had hij enkele schoten in de lucht gelost maar die hadden weinig tot geen indruk gemaakt op de deurwach ter. De twee zijn geen onbekenden van el kaar en hadden het al eens eerder met el kaar aan de stok gehad. Belangrijkste strijdpunt tijdens de rechts zitting, twee weken geleden, was of de da der uit noodweer heeft gehandeld. Zijn ad vocaat meende van wel. Volgens hem viel het fatale schot nadat de portier op de Lei denaar was afgelopen. Bovendien zou de Leidenaar door omstanders zijn omsingeld. De advocaat meende dat zijn cliënt alleen vanwege wapenbezit veroordeeld diende te worden. De officier van justitie heeft de rechter evenwel van het tegendeel weten te overtui gen. De rechter acht een poging tot dood slag bewezen omdat het vuurwapen reeds was getrokken voordat de portier in actie kwam. KORTINGEN VAN Arf VU V /U op Van Gils en andere bekende Duitse merken KANAALSTRAAT 43 - I.ISSE De veevoederfabriek aan de Vlietweg die plaats moet maken voor acht appartementen. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16