'Elk jaar meer ongelukken' 'Overlast Rusthoff schreeuwt om actie' Bollenbad in Portugese sferen Duin- Bollenstreek 'Meer sociale woningbouw in plan Hoogh Teijlingen' DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 15 noordwuk Zwembad Het Bollenbad in Noordwijk staat deze week geheel In het te ken van Portugal. Zo trad gisteravond een volksdansgroep op die enkele Portugese dan sen demonstreerde. De groep bestaat uit leer lingen van de Willibrordschool uit Lisse. Nog de hele week staat Portugal in Het Bollenbad centraal. Onder andere bestaat woensdag middag en zaterdag de gelegenheid af te zwemmen voor een origineel Portugees zwemdiploma. In het restaurant zijn hapjes en drankjes uit dit Zuideuropese land verkrijg baar. FOTO DICK HOGEWONING Hillegommer 'over de rooie' hillecom Een 30-jarige Hillegommer heeft gistermiddag in de Hoofdstraat in zijn woonplaats een ruit bij een geldautomaat in getrapt. Getuigen belden de politie en gaven zijn signalement door. Op het moment dat de agenten het bureau wilden verla ten, meldde de man zich al. De Hillegommer bekende de vernie ling. Hij zei dat hij 'over de rooie' was, omdat hij geen geld kon opnemen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Kaartavond in 't Poelhuys lisse Het Gemeenschapscentrum De Poel houdt vrijdag een kaartavond. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Poelhuys en is voor iedere kaartlustige toegankelijk. Leden van het gemeen schapscentrum krijgen een korting van 1,50 gulden op het en- i vijf piek. De aanvang is 20.00 uur. 'Nieuw TGV-plan salamitactiek' zoeterwoude/rijneveld Leiderdorp en Zoeterwoude vrezen dat de flitstrein toch dwars door hun gemeenten gaat rijden. Rijkswaterstaat heeft een nieuwe variant be dacht, waarin de flitstrein van Rotterdam over nieuw spoor naar Schiphol rijdt. Treinstellen naar Den Haag zouden in Rot terdam moeten worden afge koppeld. „Dit is een salamitac tiek", vreest de Leiderdorpse wethouder C. Huigen. „Het is een tweeslachtige oplossing die voor Leiderdorp heel ongunstig is." Ook de Zoeterwoudse wet houder R. Hogenelst protesteert fel tegen de nieuwe variant. „Het blijft even slecht voor onze inwoners. Wij kunnen hier niet mee leven. De TGV door het Groene Hart of langs de rijks weg 4 blijft voor ons onbe spreekbaar." De gemeente Rij- neveld wilde nog niet reageren op de nieuwe variant. Rijschoolhoudster wijst scholieren op gevaren fietsroutes noordwijkerhout» conny smits Zeven woensdagmiddagen trok ze er op de fiets met leerlingen van groep acht op uit om de route naar de nieuwe school te verkennen. „Want elke keer weer, aan het begin van het schooljaar, zie je dat het aantal ongelukken met jonge kinderen toeneemt. Dan kunnen er wel grote borden staan met 'Kijk uit, onze kinderen gaan weer naar school', maar beter kun je die kinderen al vóór de vakantie op hun nieuwe routes voorberei den." D. van Kampen uit Noordwij- kerhout nam in april zelf het heft in handen. Als rijschool houdster zag ze dagelijks de ge vaarlijke capriolen die scholie ren soms uithalen in het ver keer. „Vanwege mijn beroep voelde ik me misschien eerder aangesproken om er iets aan te doen dan anderen. Boyendien zit mijn dochter inmiddels ook in groep acht, dus voelde ik me persoonlijk ook verantwoorde lijk." Op de school van haar doch ter, de Noordwijkerhoutse Prin- senhofschool, werd door leer krachten, ouders én leerlingen direct enthousiast op haar ini tiatief gereageerd. En zo werd het 'Project Veilige Schoolroute' een feit. „Het viel me op dat ne gentig procent van de kinderen zichzelf opgaf voor een fiets tochtje naar de nieuwe middel bare school in Lisse, Noordwijk of Voorhout. Zij werden dus niet door hun ouders gestuurd." De theorie van Van Kampen is dat gevaarlijke verkeerssitua ties wel verbeterd moeten wor den, maar dat iedereen niet moet gaan zitten wachten tot het zover is. „Het is een kwestie van mentaliteit. Je kunt kinde ren ook leren om veiliger met het verkeer om te gaan. Vaak blijkt de oorzaak van een onge val te liggen aan de onbekend heid van een kind met de situa tie ter plekke. Zo is er een druk kruispunt in Katwijk waar elk jaar wel vijf tot zes ongevallen met jonge kinderen gebeuren." Tijdens een fietstochtje langs Leeuwenhorst in Noordwijker- hout viel het Van Kampen op dat de kinderen dachten op een fietspad te rijden. In werkelijk heid betrof het een weg waar ook auto's en vrachtauto's mo gen komen. „Daar waren ze in het geheel niet op bedacht. Ik denk dat je het verkeersgedrag van kinderen kunt wijzigen door hen simpelweg recht streeks op die dingen te wijzen. Zonder ze overigens als een po- litie-agentje te gaan vertellen dat ze met beide handen aan het stuur moeten fietsen. Dat werkt in die leeftijdscategorie helemaal niet." Het initiatief van Van Kam pen viel bij leerkrachten en ou ders dusdanig in goede aarde, dat het Provincieel Orgaan Ver keersveiligheid (POV) er bij werd betrokken. De gemeente Noordwijkerhout heeft inmid dels te kennen gegeven een ver dere projectmatige aanpak te willen subsidiëren. Van Kam pen: „Woensdag hebben we een gesprek met de leraren van groep acht en de directeuren van acht basisscholen in Noord wijkerhout en De Zilk. Die zijn in principe bereid mee te doen." De initiatiefneemster blijft zelf ook enthousiast meewer ken. „Want juist voor deze leéf- tijdsgroep is er weinig te doen op het gebied van verkeersvei ligheid. De verkeerslessen op de basisschool worden in groep ze ven afgerond met een examen. Daarna is er niets tot de jonge ren eventueel op achttienjarige leeftijd autorijlessen nemen. Tussen de elf en achttien jaar zit een groot zwart gat. En dat is juist de periode waarin jonge ren op de fiets of op de brom mer naar hun soms ver gelegen middelbare school moeten. Protest tegen locatie NS-station Politiek: politie treedt niet op in Sassenheims park Het wordt de hoogste tijd dat in het Sassenheimse park Rusthoff de koe bij de horens wordt gevat. De overlast van baldadige jongeren, fietsers en loslopende honden moet een halt worden toegeroepen. Tot deze slotsom kwam gisteravond de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden. Afgesproken is dat op korte termijn op ambtelijk niveau wordt bekeken welke maatregelen moe ten worden getroffen om de rust in Rusthoff te doen te rugkeren. sassenheim margrit tibboel correspondent CDA'er T. van der Plas kwam in de vergadering van gisteravond aanvankelijk met verwijten in de richting van B en W. Dat er nog steeds geen effectieve maatregelen zijn getroffen, ter wijl er al vorig jaar een uitge breide rapportage over de ver ontrustende gang van zaken in park Rusthoff was verschenen, verbaasde Van der Plas. „Er had bestuurlijk toch allang iets ge beurd moeten zijn." Van der Plas had ook kritiek op de politie. „Het moet toch voor de politie niet zo'n al te groot probleem zijn om dat park te bewaken. Ik heb de in druk dat er door al die reorgani satieplannen meer belangstel ling is voor vergaderen en pape rassen dan voor het handhaven van de orde in bijvoorbeeld park Rusthoff." PvdA'er A. Olt- hof deelde de kritiek van Van der Plas. Volgens hem vinden de mensen van de Sassenheim se politie het gewoon niet zo'n leuke klus om in het park te pa trouilleren. „Die varen liever in een politieboot op de Kager- plassen", schamperde hij. Toen vervolgens ook WD'er H. van Dorssen onomwonden liet weten de handhaving van de orde in park Rusthof tot het takenpakket van de politie te re kenen, nam burgemeester H. de Jonge het voor de bekritiseerde sterke arm op. „De politie doet heus al het mogelijke om effec tief op te treden in het park. Maar het is niet zo eenvoudig want als er wordt geverbali seerd, moet je je gesteund we ten door het Openbaar Ministe rie", aldus De Jonge. D66-woordvoerster C. Kuys- ten toonde zich met name be zorgd over de dierenmishande ling, waar naar haar zeggen de schooljeugd zich in Rusthoff schuldig aan maakt. Plaatsver vangend groepscommandant van de Sassenheimse politie, M. van den Marei, bevestigde dat er inderdaad in het verleden dieren zijn mishandeld. Een aantal eenden zou toen met vis haakjes zijn bewerkt en daar door zijn doodgegaan. Het voorstel van Olthof om een parkwacht aan te stellen, werd door burgemeester De Jonge radicaal van de hand ge wezen. „Die man moet van goe de huize komen. Het is mij na melijk zelf overkomen dat ik in het park na een opmerking over ongeoorloofd fietsen van jonge lui te horen kreeg: als je nou niet opzij gaat, slaan we je op zij." Politiewoordvoerder Van den Marei bleek de mening toege daan dat er drie maatregelen nodig zijn om de problemen in Rusthoff het hoofd te kunnen bieden: hekken, juridische stap pen en het steeds weer appelle ren aan de verantwoordelijk heid van de parkbezoekers. Zoals de plannen er nu liggen, verschijnt er in januari een rap port waarin de oplossing voor de perikelen in park Rusthoff wordt aangedragen. correspondent De plannen die voor het toe komstige Voorhoutse NS-sta tion zijn ontwikkeld, bleken gis teravond tijdens de commissie vergadering voor ruimtelijke or dening andermaal voor de no dige commotie te zorgen. „We worden steeds maar weer ver- naggeld", mopperde J. War- menhoven (Gemeentebelan gen) bijvoorbeeld. Hij kon zich niet verenigen met het voorlo pige plan Hoogh Teijlingen. Hierin is het station zonder dui delijke verklaring verplaatst naar de spoorwegovergang. De NS zijn altijd al van plan geweest om het stationsgebouw zo dicht mogelijk bij de spoor wegovergang te bouwen. De Voorhoutse gemeenteraad koos indertijd echter unaniem voor een oplossing waarbij het sta tion zo'n driehonderd meter ten noorden van de spoorwegover gang zou komen te liggen. Die plek blijkt inmiddels uit de plannen verdwenen, evenals een tunnel naar het station toe voor langzaam verkeer. Verscheidene commissiele den eisten gisteravond uitleg. Volgens wethouder Joon wer den de lokatiekeuze en de aan leg van de tunnel destijds hele maal niet zo breed gesteund als de commissieleden gisteravond deden voorkomen. „Een tunnel kost veel geld. Plaats je het loket bij de overweg, dan is die tunnel overbodig." Misstand Het zal een politie-agent niet vaak overkomen dat een burger na het begaan van een overtre ding er op staat een bekeuring te krijgen. De 44-jarige Leider dorper had dat wel gedaan. Vol gens hern was dat de enige ma nier om een misstand in de Leidse Verbeekstraat eens aan te kaarten: niet betalen en de zaak voor laten komen bij de kantonrechter. De agent, die helemaal niet van plan was ge weest een bon uit te schrijven, was na lang aandringen ge zwicht voor het verzoek om een gele prent. De overtreding betrof het aan de foute kant inrijden van een straat waar eenrichtingsverkeer geldt. „Iemand, die mij dat vaak zag doen, heeft me verraden, denk ik. Een agent sprong op een dag uit de bosjes zo voor mijn auto. Ik wilde de straat net inrijden, maar zover kwam het niet. Ik heb de overtreding dus eigenlijk niet begaan", vertelde de man de kantonrechter giste- De Leiderdorper spuide een reeks van klachten over fout-ge- parkeerde auto's langs de kant van de weg. Ook iets waar snelle actie geboden is. De man had daartoe zelf onlangs al een voorzetje gegeven. „Ik heb een keer de stoepranden geel ge spoten. Het is daar hartstikke druk, stel je voor dat er brand is NAGERECHT of iemand een hartaanval krijgt: hulpverleners zouden er dan helmaaal niet langs kunnen. Dat is toch raar?" Trouwens, het parkeerbeleid in heel Leiden deugde volgens hem van geen kanten. De officier van justitie kon zich niet voorstellen dat een agent op de loer had gelegen om de Leiderdorpse automobilist in zijn nekvel te grijpen. „U hoeft zich echt geen zorgen te maken over agenten in bosjes. Die heb ben het veel te druk om zoiets te doen." En voor het aankaar ten van verkeersproblemen was de man aan het verkeerde adres, zei de officier „Uw ver haal over ongemak in het Leid se verkeer kan ik me voorstel len, want dat is inderdaad het geval. Maar ik ben verder niet onder de indruk van uw ver haal. De regels in de Verbeek straat gelden voor iedereen en u heeft zich daar niet aan gehou den." Hij eiste een boete van 60 gulden. De kantonrechter had het er moeilijk mee. „Het is wel bewe zen dat u schuldig bent aan de overtreding, maar ik zal u geen straf opleggen. Die agent wilde u per slot van rekening ook niet bekeuren." Midzomernacht Het feest was gezellig totdat de politie langskwam en een bon uitschreef. Toen kwam er in de Voorschotense Voorstraat een einde aan het midzomernacht feest. De muziek stond te hard en het was kwart voor twee. De organisator, medewerker van restaurant Floris V, had een ontheffing gekregen om in de open lucht een band te laten spelen tot middernacht. Om de omwonenden tegemoet te ko men, had iedereen in de straat tien gratis consumptiebonnen gekregen. Maar het was zo ge zellig dat hij na die tijd nog even doorging. De buren hadden het goed gevonden, zei hij. In de bekeuring die vervolgens werd uitgeschreven stond als 'tatort' Voorstraat 26 vermeld. Het adres van de Blauwe Tram, een ander etablissement in de Voorstraat. „Floris V is Voor straat nummer 12, dus dat klopt niet. De verbaliserende agenten hebben die twee zaken waar schijnlijk door elkaar gehaald. Maar de muziek kwam uit geen van de twee zaken. Het podium stond op straat, precies tussen de Blauwe Tram en Floris V in." En dus kreeg de Voorschotenaar vrijspraak. De officier van justi tie: „Hoewel u natuurlijk veel te lang doorging, staat er een fout je in de telastelegging. Er had 'Voorstraat' moeten staan in plaats van Voorstraat 12' of '26'." Pak papier De 28-jarige motorrijder uit Alphen aan den Rijn had een heus onderzoek verricht om zijn onschuld te bewijzen. Met een groot pak papier onder zijn arm verscheen hij voor de balie van de kantonrechter. „Ik was het helemaal niet, dat kan ik aanto- De man zou 's ochtends vroeg over een busbaan zijn gereden. Hij was gesnapt door een toe vallig voorbijrijdende politie agent. De Alphenaar plofte het pak papier op de balie: „Bij mijn werkgever wordt door het gebruik van een toegangspasje geregistreerd hoe laat je bin nenkomt. Ik heb van die gege vens een uitdraai gemaakt. Het blijkt dat ik die bewuste dag om 7.34 uur al binnen was en dus niet op die busbaan reed, zoals in de telastelegging staat." De officier van justitie en de kantonrechter bogen zich ge broederlijk over de cijfertjes. „Hé, om 7.38 uur komt u weer binnen." Maar ook daar had de man een verklaring voor: „Als je binnen bent, moet je nog door een tweede deur naar een extra beveiligde afdeling. De rechter vroeg het voor de ze kerheid nog een keer: „Heeft u die dag op de busbaan gereden of niet?" Nee, dat had hij dus niet, volliardde de man die wel toegaf dagelijks over de bewuste weg te rijden. Voor de officier was de verkla ring van de politie voldoende bewijsmateriaal, hij eiste een boete van 35 gulden. De trech ter had een goede bui, hij sprak de man vrij. „Per slot van reke ning heeft u de moeite geno men hier te komen." erna straatsma voorhout wil gosunga In de nieuwe Voorhoutse wijk Hoogh Teijlingen moeten veel gesubsidieerde woningen worden gebouwd. Minstens 640 van de 1600. Dat vinden CDA, PvdA en Groen Links. De partijen bepleitten dit gister avond tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Daarin kwamen de 'voorlopige uitgangspunten voor het plan Hoogh Teijlin gen' aan ae orde. In de 'voorlopige uitgangs punten' wordt gesproken over 30 procent sociale woning bouw en 70 procent in de on gesubsidieerde sector. Deze verdeling moet volgens Groen Links, PvdA en CDA worden omgezet in 40-60. De 30 pro cent sociale woningbouw vin den de partijen namelijk aan de krappe kant. Volgens wet houder B. Joon is de 30-70- verhouding echter het meest realistisch. „Voor meer sociale woningbouw geeft het rijk geen mogelijkheden", aldus Joon. In de 'voorlopige uitgangs punten voor Hoogh Teijlin gen' staat, ook dat van de te bouwen woningen 15 procent in beperkte hoogbouw gestalte krijgt, met name in de sociale huursector. „Het wordt nog een hele toer die 15 procent gebouwd te krijgen", waar schuwde D. IJdo (CDA). Vol gens hem is er meer behoefte aan kleine en goedkope wo ningen. Bovendien zijn vol gens hem in Oosthout geen gunstige ervaringen met hoog bouw opgedaan. WD en PvdA dachten weer anders over de hoogbouw. Waar liberaal L van der Zon zei de 15 procent 'een maxi mum' tc vinden, vond P. Jo- chemsz (PvdA) deze hoeveel heid 'zeer wenselijk'. Met na me voor starters moet volgens Jochemsz hoogbouw worden gerealiseerd. „Niet iedereen kan beginnen met een huis, een tuin en een carpoort voor de deur", aldus de PvdA'er. Wethouder Joon liet weten de 15 procent hoogbouw (200 woningen) vooral in de buurt van het toekomstige station tc willen realiseren. „Om massa aan die buurt te geven", aldus de wethouder. In de commissievergadering van gisteren spitste de discus sie zich daarna toe op de vraag voor welke groepen er nu eigenlijk in Voorhout moet worden gebouwd. De eigen bevolking kreeg bij iedereen de hoogste prioriteit en daar na eventueel woningzoeken den uit de rest van de Duin en Bollenstreek. „Maar daarna gaar de deur op slot", zo ver woordde WD'er L. van der Zon de algemene gedachte. Het initiatief van D. van Kampen (rechts) om kinderen op de fiets te wijzen op de gevaren van de routes naar school krijgt navolging. „Vaak blijkt de oorzaak van een ongeval te liggen aan de onbekendheid van een kind met de situatie ter plekke." foto holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15