'Verhulde jodenzending in Samen op Weg-kerk' Wereldcongres baha'i-aanhangers Kerk Samenleving Stil protest Op weg naar ruiger weer DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 BUITENLAND KORT Vrouwelijke priesters Ook in de Anglicaanse Kerk van Australië kunnen vrou wen voortaan tot priester worden gewiid. Ruim een week na net historische be sluit van de Engelse 'moe derkerk' besloot de synode van de Australische kerk, de op één na grootste angli caanse kerk in de wereld, met 152 tegen 66 stemmen vrouwen tot het priesterambt toe te laten. Daarmee werd de vereiste tweederde meer derheid ternauwernood ge haald. Evenals in Engeland wordt er rekening mee gehouden dat tegenstanders van vrou welijke priesters de kerk zul len verlaten. De Australische kerk voegt zich bij de kerken van onder meer Ierland, de Verenigde Staten en Horig Kong, waar al vrouwelijke priesters actief zijn. De aarts bisschop van Melbourne, Keith Rayner, zei na de stem ming te hopen dat niemand de Anglicaanse Kerk de rug zal toekeren, maar noemde hel 'onvermijdelijk', dat sommigen daartoe besluiten. Balkan-conferentie Onder voorzitterschap van paus Johannes Paulus II overleggen de diplomatieke vertegenwoordigers van het Vaticaan in de Balkanlanden dezer dagen over de situatie in de Balkan. Tot de onder werpen die aan de orde ko men, behoren de mogelijk heden om een betere bijdra ge te kunnen leveren aan het herstel van de vrede in de re gio en aan een doelmatiger oecumenische dialoog, zo heeft de woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navar ro -Vails, gisteren meege deeld. Het Vaticaan wordt verte genwoordigd door kardinaal staatssecretaris Angelo Soda- no, 'minister van buitenland se zaken' mgr. Jean-Louis Tauran, en vertegenwoordi gers van de congregatie voor de oosterse christenen en van de raad voor de eenheid onder de christenen. Duiveluitdryvers De leidster van een Spaanse sekte van duiveluitdrijvers is gisteren wegens moord tot 26 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zes andere leden kregen gevangenisstraffen, variërend van twee maanden tot zeven jaar, opgelegd. De rechtbank in de Zuids- paanse stad Huelva achtte bewezen dat de zeven in de zomer van 1988 in de kust plaats Mazagon Maria Rosa Lima, ook lid van de sekte, onder het voorwendsel dat zij bij haar de duivel wilden uitdrijven, zozeer hebben ge folterd, dat zij aan de gevol gen ervan overleed. De leidster van de sekte, Ana Camacho (46), terrori seerde de groep door zich als medium te presenteren. Een geest uit het hiernamaals zou haar bevelen geven, die zij nauwgezet moest opvolgen. De andere leden van de sek te, die in Madrid is ontstaan en zich later in Mazagon ves tigde, onderwierpen zich kennelijk geheel aan wat Camacho beval en lieten zich soortgelijke folteringen als Lima welgevallen. Aftreden voorzitter OJEC: stap terug in relatie joden en christenen De ontwerp-kerkorde van de Verenigde Reformatorische Kerk bevat volgens aftredend voorzitter dr. S. Schoon van het OJEC (het overlegorgaan van joden en christenen) 'een nette en verhulde vorm van jodenzending'. In de tekst is het positieve resultaat van de dialoog tussen jo den en christenen teniet gedaan. „Een stap terug." amsterdam anp Schoort zei dit gisteren in Am sterdam tijdens een conferentie ('De controverse voorbij?') waarop het OJEC in Nederland afscheid nam van M.Th. Kun stenaar en van Schoon zelf, die vanaf de oprichting in 1981 se cretaris respectievelijk voorzit ter zijn geweest. Kunstenaar is opgevolgd door D66-senator H.H. Gelderblom-Lankhout (li beraal-joods). Dr. H. Vreekamp, secretaris van de hervormde raad voor kerk en Israël, is tot voorzitter benoemd. Het bezwaar van Schoon te gen de ontwerp-kerkorde van de kerk die uit de fusie van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch- Lutherse Kerk zal ontstaan, is dat de agenda opnieuw door christenen wordt ingevuld. „Het tijdperk van het christelijk tri omfalisme is kennelijk nog niet voorbij in de joods-christelijke dialoog. Aan christelijke zijde wordt nog nauwelijks iets zicht baar van een houding van op rechte wederkerigheid", meen de Schoon. Bij de vraag 'de controverse voorbij' blijft het vraagteken staan. In ons land is de eerste liefde voor de joods-christelijke ontmoeting verdwenen. Bij de leerhuizen is de groei er uit. De grote belangstelling voor de joodse schrijver Pinchas Lapide is voorbij. Verder is de belang stelling onder jongeren miniem. Er zit weinig beweging in de in tern-christelijke discussie. De oude stellingen zijn betrokken en dezelfde projectielen worden zo nu en dan naar eikaars bas tions afgeschoten. Ook Kunstenaar wees in haar inleiding op de kloof tussen christenen en joden. De gemid delde christen en zijn joodse buurman liggen niet wakker van de diepere theologische problemen. Nu het vooroordeel dat de joden Jezus zouden heb ben vermoord, grotendeels is Jeruzalem* Joodse studenten nemen met hun boeken bezit van een smalle straat in de Moslim-wijk in het oude gedeelte van Jeruzalem, uit protest tegen het neersteken van een mede-student door een Palestijnse vrouw. Het slachtoffer maakte deel uit van een religieuze groepering, die wil dat het oude stadsgedeelte wordt overgedragen aan de joden, hoewel de moslims en de christenen hier in de meerderheid zijn. den haag «anp Baha'i-gelovigen uit de hele wereld komen deze week in New York bijeen voor hun we reldcongres. Dit tweede wereldcongres uit de bijna 150-jarige geschiedenis van 'de jongste wereldgodsdienst' moet het hoogte punt worden van het Heilig Jaar dat in april is begonnen. Tussen de ruim 30.000 deelnemers uit 180 landen zullen zich ongeveer honderd baha'i-aanhangers uit Nederland bevinden. Voor Piet Bakker, lid van de nationale gees telijke raad, betekent het wereldcongres 'een heel unieke gelegenheid om getuige te zijn van de groeiende verbondenheid tus sen mensen en volkeren'. Hij hoopt dat het congres de wereld wak ker schudt en eindelijk de ogen opent voor de boodschap van de profeet Baha'u'llah (1817-1892). Centraal daarin staat de visie dat de mensheid één volk en de aarde één overwonnen, ontstaan er ande re problemen. Door het wegval len van het vijandbeeld komt de joods-christelijke familierelatie plotseling in een heel ander iicht te staan. Niet de 'Godsmoord', maar het feit dat het joodse volk Jezus heeft voortgebracht, dat het jo dendom het christendom heeft voortgebracht, dat zit ons het meest dwars, zo zei Kunstenaar. Een van de belangrijkste oorza ken van de opbloei van de joods-christelijke dialoog, na melijk de herontdekking door christenen van die familieband, vormt tegelijkertijd de grootste blokkade voor een wezenlijke joods-christelijke ontmoeting. De scheidende OJEC-secretaris sprak in dit verband van een moeder-dochter-relatie: een ui terst waardevolle maar tegelij kertijd gecompliceerde relatie. Schoon (OJEC) onderscheiden met Sigmund Sternberg-prijs amsterdam anp Dr. S. Schoon, de aftredend voorzitter van het OJEC, heeft maandag in Amster dam de ICCJ Sir Sigmund Stemberg-prijs ontvangen. De prijs werd uitgereikt door minister Hirsch Ballin van justitie. De Internationale Raad van Christenen en Joden (IC CJ), waarvan Stemberg voor zitter is geweest, heeft Schoon deze prijs verleend wegens diens jarenlange bij drage aan het bevorderen van wederzijds begrip tussen joden en christenen. De minister gebruikte de toespraak om te wijzen op hel belang van de joods(- christelijke) traditie voor de sociale rechtsstaat. De joodse vreugde en toewijding aan de wet staan in sterk contrast met de heersende westerse benadering van normen en waarden, waarin het onge past lijkt autonomie en vrij heid te verbinden met mo raal. Liberale stromingen vatten de verwijzing naar de betekenis van waarden, bur gerschap en ethiek voor het gemeenschapsleven nogal eens op als ongewenst mora lisme dat inbreekt in de per soonlijke leefwereld, zo zei de minister. Ter gelegenheid van het af scheid van voorzitter Schoon en secretaris Kunstenaar heeft het OJEC-bestuur het Schoon Kunstenaar Fonds in het leven geroepen. Dit stelt zich ten doel steun te geven aan personen en instellingen die zich vernieuwend bezig houden met de verhouding tussen joden en christenen. In eerste instantie wordt ge dacht aan projecten in Oost- Europa. gemeenschappelijk vaderland is. „Maar de mensheid is doof gebleven voor deze bood schap", zegt Bakker teleurgesteld. Slechts een kleine schare is ontvankelijk voor Baha'u'llah's boodschap, maar die schare groeit snel. Sinds het eerste wereld congres in 1963 is het aantal baha'i-gelovi gen toegenomen van 400.000 tot vijf mil joen. Het baha'i-geloof is na het christen dom 'de meest verspreide godsdienst', zegt Bakker met enige trots. „We zijn in 214 lan den vertegenwoordigd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Klazienaveen-Zwarte- meer: E.J. Bluemink te Apeldoorn. Aangenomen: naar Bunschoten: A.D. Goijert te Eemnes-Buiten; naar Sta- venisse: T. van Burggen, kandidaat te Alblasserdam; naar AngerlO: C.C.G. Klaver, kandidaat te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Sneek: M.C. Mook te Nieuwegein-Z; naar Duisburg- Ruhrort (Duitsland): J. van der Goot te Kootstertille; naar Heinoord: B.Th. Urgert, kandidaat aldaar. Beroepbaar: W. Halem, Waterkers 49,8265 JM Kampen (gedurende 1 jaar nog geen beroepen in overwe ging). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gramsbergen: A.H. Ver- bree te Ulrum. Aangenomen: naar Kralingseveer- Krimpen aan den IJssel: E.A. de Boer te Pretoria (Z-Afrika); naar Hoogha- len-Beilen: R.M. Meijer, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Broek op Langedijk, Doesburg-Doetinchem, Garrelsweer-Ten Post, Harkstede- Overschild, Vleuten-De Meern/Breu- kelen-Maarssen.Zuidwolde-Ruiner- wold-Koekange. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Doorn: R.R.Gan- zevoort te Alkmaar-Zaanstreek-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Groningen: M. Golverdingen te Ridderkerk-Slikker dorp: A.J. Gunst te Tholen. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (ad))\ HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adi). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma,-vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur.- SleuteltjesTelefoon071-143545. ABONNEMENTEN Tel.071-161400 bij vooruitbetaling (incl, BTW) per kwartaal80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA Leiden Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. 'After Hours', org. The Folk Club, in't Wapen van Noordwijkerhout, zaal aanvang 20.30 uur. stzegelveiling van igingin De Schelft, ergaderingen pc e Postzegelverer WOENSDAG 25 NOVEMBER Spreekuur Verkeersveiligheid in he Stadsbouwhuis, Langegracht 72, een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Lezingencyclus Beeldende Kunst en Architectuur, Waaggebouw, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Open Huis Kath. Bond v Ouderen, spreker mw v Hemsbergen (Gem. Soc. Dienst), Dienstencentrum De Wieken, St. Jeroensweg, aanvang 10.00 uur. Bridge voor gevorderden, Ouderen- centrum Groot Hoogwaak, 0. Nassau- straat, aanvang 14.00 uur. Oegstgeest DONDERDAG 26 NOVEMBER Noordwijkerhout Open Podium Avond, org. The Folk Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv n fysiotherapeut in de Vlietzaal, HET WEER ROB GROENLAND Zelfs als een echte Atlantische de pressie met beide 'armen' Neder land omsluit, kunnen er nog posi tieve verrassingen optreden. Dit gebeurde gistermiddag toen plots klaps op grote schaal de bewolking begon te verminderen. Op een ge geven moment was er alleen nog maar een schriel dun stratocu- mulusdek aanwezig dat smolt als sneeuw voor de zon. Wat overbleef was een wolkenloze hemel over heel het noorden van Frankrijk, België en een deel van ons land. De schemeringsverschijnselen tus sen 16.30 en 17.30 waren zeker de moeite van het bekijken waard. Juist in dat schemeringsuur zijn tij dens heldere dagen veel verschijn selen waar te nemen. De scheme ring van gisteren vertoonde een fraaie rode band met daarboven al lerlei witte ribbels. Dat zijn wolken op zeer grote hoogte in de strato sfeer (hoger dan 10 kilometer). Deze bewolking verraadde de aan wezigheid van allerlei golfbewegin gen op die hoogte. In de verkleurin gen was verder de kleur paars nog enige tijd zichtbaar, nog steeds een cadeau van de Pinatubo op de Filipijnen. De enorme hoeveelhe den vulkaanstof die door herhaal delijke uitbarstingen in de strato sfeer zijn gebracht heeft zich in de afgelopen anderhalve jaar netjes over de hele aardbol verspreid. Van tijd tot tijd kunt u getuige zijn van deze extra fraaie verkleuringen, maar dan moeten we wel een hel der zonsondergang meemaken en daar ziet het de komende dagen niet naar uit. Een zwak koufront trok vanochtend in alle vroegte zonder neerslag van betekenis over de regio. De komen de avond en nacht bereikt een veel actiever frontensysteem onze kust en gaat het flink regenen bij een aanwakkerende zuidwester. Een diepe stormdepressie trekt de ko mende nacht over Schotland naar het oosten en zorgt aldaar voor echt ruig weer. Voor ons van belang is een bere kende positie van een volgende ac tieve depressie op donderdagmid dag boven het zuiden van de Noordzee. De westelijke grondwind kan aan onze kust dan tijdelijk tot een 8-9 bft aanwakkeren hetgeen neerkomt op een westerstorm. De luchtaanvoer blijft voorlopig zacht met vooral in de nachtelijke uren temperaturen boven normaal. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Vandaag vanuit het westen tijdelijk opklaringen. Mor gen opnieuw regen, in het binnenland regen of natte sneeuw. Vandaag tijdelijk het binnenland. gen. Morgen eerst opkla- dag opnieuw regen en sneeuw. Middagtempera- gen of motregen, temperatuur ongeveer 8 graden. Bewolkt en wisselvallig. Nu en dan re gen of buien. Vooral in Schotland en Ier land vandaag veel wind. Middagtempe- ratuur tussen 10 en 12 graden. België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt en vooral mor gen nu en dan regen. Middagtempera- tuur dalend naar zo'n 10 graden. Duitsland: Bewolkt. Vandaag in het noorden en morgen ook elders regen. In de Beierse Alpen alleen op de hoogste toppen, bo ven 1500 meter, wat sneeuw. Middag- temperatuur in het laagland oplopend naar ongeveer 11 graden. Madeira: Wolkenvelden en een uiterst kleinen kans op een bui. Maxima circa 21 gra den. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de zuidstran- den ook nu en dan zon. Droog. Maxima rond 23 graden. Marokkaanse westkust: Flinke zonnige perioden, eerst ook nog nu en dan sluierbewolking. Droog. Maxi ma van 18 graden in het noorden tot 23 graden in het zuiden bij Agadir. Tunesische kust: Overwegend zonnig en droog. Maxima ongeveer 21 graden. Frankrijk: Vanuit het noordwesten geleidelijk toe nemende bewolking, vooral op morgen gevolgd door regen. Vandaag in het zui den en zuidoosten nog veel zon. Langs de Middellandse-zeekust en in de Provence waarschijnlijk ook morgen nog droog en zonnig. Maxima van 13 tot 15 graden in het noorden en midden, tot zo'n 19 graden langs de Coted'Azur. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen later wat meer bewolking en mis schien op Corsica een enkele bui. Maxi ma rond 19 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. In het noorden en noordwesten wat meer be wolking en langs de kust met Biscaje en in Baskenland mogelijk wat regen of motregen. Maxima ongeveer 19 graden, langs de kusten van de Middellandse Zee iets hoger. Perioden met zon, maar in het noorden bij Oporto ook wolkenvelden. Droog en middagtemperatuurrond 19 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Morgen vanuit het westen op nieuw toenemende bewolking en vooral langs de noordkant van het Alpenmas sief neerslag. Sneeuwgrens ongeveer 1500 meter. Maxima in de dalen onge veer 10 graden. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: Half tot zwaar bewolkt. Vandaag in Po len en morgen ook elders nu en dan wat regen. Maxima ongeveer 5 graden. Italië: Op de meeste plaatsen veel zon. Droog. Middagtemperatuur van 13 graden in de Povlakte, tot 20 graden in het midden en zuiden en op Sicilië. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 25 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.17 zon onder 16.36 Maan op 09.32 maan onder 17.20 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.20en 15.38 Laag water 11.21 Weerrapporten 24 n Bordeaux grondmist o 3 wl 10 0 0.1 Luxemburg Casablanca c Johannesburg r 20 10 12 26 13 23 15 12 42 BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14