Duin Bollenstreek Rijnsburgers willen zwembad niet kwijt Brand verwoest deel Hillegoms bedrijfspand 'We kunnen weer opgelucht ademhalen op Valkenburg' 'Op een dag gebeuren er ongelukken' Voorhout: winkels over spoor niet uitgesloten Terminale thuiszorg ook in Valkenburg Voorhouts college: verhalen bijstandsuitkering onredelijk Beinsdorp uitgebreid met zestig woningen DINSDAG 24 NOVEMBER 1992 Overlast 1 K De overlast van bal- I «5 dadigejongeren, fietsers en loslopende hon den in het Park Rusthoff moet een halt worden toe geroepen, vindt de Sas- senheimse politiek redactie: annetvan aarsen willeke conny smits roza van der veer pa'jl de vlieger Actiegroep tegen sluiting Het Waterbos Een actiegroep van verontruste Rijnsburgers gaat zich sterk maken voor het behoud van het binnenbad van Het Waterbos. De actievoerders zijn onder meer van plan huis-aan-huis handtekeningen op te halen. Sluiting van het buitenbad is voor de Rijnsburgers wel aanvaardbaar. runsburg dorith ligtvoet De actiegroep noemt het bin nenbad een basisvoorziening voor een uiteenlopende groep mensen. Zo wordt het bad ge bruikt door moeders met ba by's, school- en leszwemmers, ouderen en gehandicapten en door zwangere vrouwen. Dat een groot aantal zwemmers naar een ander bad in de regio zal overstappen, betwijfelt de actiegroep. „De gemeente mag hier niet op bezuinigen", aldus woordvoerster A.L. Koelewijn. Dat het tekort van het bad te zwaar op de Rijnsburgse ge meentebegroting zou drukken, geloven de verontruste Rijns burgers niet. 'Door de sluiting van het buitenbad wordt al vijf ton bespaard en de sloop van het binnenbad zal ook aanzien lijke kosten met zich meebren gen', aldus het persbericht van de actiegroep. Volgens Koele wijn voelt de groep veel voor het initiatief van het bedrijf Drijver en Partners dat het bin nenbad wil overnemen. Het ge specialiseerde bedrijf wil dan wel dat de gemeente jaarlijks 290.000 gulden op tafel legt. Dat een relatief kleine groep gebruik maakt van het bad is in de ogen van de actiegroep een bijzonder zwak argument om tot sluiting over te gaan. „Voor elke voorziening in een kleine gemeente als Rijnsburg geldt dat slechts een kleine groep mensen er gebruik van maakt. Dan kun je de bibliotheek ook wel sluiten", aldus Koelewijn, zelf moeder van een leszwem- Juist kwetsbare groepen ma ken van het bad gebruik, voert ze aan. „Mensen die een auto hebben kunnen inderdaad makkelijk overstappen naar een ander bad, maar de groep die afhankelijk is van bus of fiets valt al snel buiten de boot. Een grote groep mensen zoals oude ren en moeders die met kleine kinderen op de fiets naar Kat wijk moeten, zal geen zwembad meer bezoeken als Het Water bos dichtgaat." Koelewijn vertelt veel enthou siaste reacties te krijgen. Twin tig mensen hebben zich reeds 'spontaan' aangemeld om handtekeningen op te halen. Donderdagavond heeft de ac tiegroep haar eerste vergade ring. Vertegenwoordigers van de scholen, de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) en de fysiotherapeute die het zwemmen voor ouderen en gehandicapten verzorgt, zijn uitgenodigd. „We zullen ons dan beraden op verdere acties." Noordwijkse kleuter heeft nekkramp Het 5-jarige Noordwijkse meisje dat vorige week met verschijnselen van nekkramp in het Academisch Ziekenhuis in Leiden is opgenomen, blijkt inderdaad aan deze ziekte te lij den. Medisch onderzoek heeft dat uitgewezen. Hoewel er ge ruchten waren over nieuwe gevallen van nekkramp, zijn die in middels allemaal ontzenuwd, meldt GGD-arts J. Versteegen. Buitenboordmotoren gestolen buitenkaag Een gedupeerde eigenaar deed gisteren aangifte van diefstal van een aantal buitenboordmotoren ter waarde van 20.000 gulden. In de nacht van zondag op maandag zijn de mo toren gestolen bij het bedrijf van de man in Buitenkaag. De die ven kwamen de zaak binnen door een ruitje in te slaan. noordwukerhout» Inbrekers goed geïnformeerd de plafonds. En daar stond het geldkistje dat de beheerder van het kantoor daar altijd verbor gen hield. Tweeëneenhalf dui zend gulden zat er dit keer in. De inbrekers kropen over het plafond naar het kistje en na men het mee. Ze verdwenen langs de weg die ze gekomen waren. Op die manier ontliepen ze het alarm, dat afgaat als echt in het pand zijn. Ze kwamen door het dak, de dieven die in de nacht van maandag op dinsdag inbraken in een kantoorpand aan de Noordwijkerhoutse Viaductweg. En alles wijst er op dat ze pre cies wisten waarvoor ze kwa men: een geldkistje met 2.500 gulden. De inbrekers verschaften zich toegang tot het pand door de lichtkoepels op het dak los te draaien. Toen zij zich daardoor naar binnen lieten zakken, kwa men ze terecht in de lage ruim te tussen het dak en de verlaag- hillegom Een felle brand heeft gistermiddag even na vier uur een grote ravage aangericht in een bedrijfspand aan de Stationsweg in Hillegom. Bij de brand raakte niemand gewond. Het vuur heeft vooral het voorste gedeelte van het pand verwoest. Daar was Laser Service Controle geves tigd. De inboedel van het bedrijf, dat gespecialiseerd is in computers en laserapparatuur, ging geheel verloren. Ook de eerste etage ging in vlammen op. Daar lag huisraad opgeslagen. De schade bedraagt volgens een woordvoerder van de brandweer alleen al aan het pand enige tien duizenden guldens. Een tweede aan de achterzijde van het pand gevestigde onderneming in auto-onderdelen liep forse rook- en waterschade op. Even voor vijf uur had de brandweer het vuur onder controle. Tijdens de bluswerkzaamheden sloot de politie de Stationsweg af voor het ver keer. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De technische recherche van de rijkspolitie Hillegom is vandaag begonnen met een on derzoek. FOTO DICK HOGEWONING De politie, die gisteren aangif te van deze inbraak opnam, ver moedt dat de daders van de si tuatie op de hoogte zijn ge weest. LISSE Gemeenschapscen trum De Poel houdt zaterdag een grote postzegelruilbeurs. De beurs wordt gehouden in 't Poelhuys aan de Vivaldistraat in Lisse en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs be draagt voor volwassenen een gulden, terwijl kinderen een kwartje moeten betalen. valkenburg. paulv hillegom vervolg van voorpagina „Dit is het extreemste geval dat ik tot nu toe heb meegemaakt." Dat zegt de Hillegomse huisarts, die afgelopen zondag hemel en aarde moest bewegen om een bed te vinden voor een 89-jarige patiënte van hem. De vrouw had een hersenbloeding gekre gen. „Het valt me op dat het steeds moeilijker wordt een pa tiënt geplaatst te krijgen. Vooral neurologie en cardiologie zitten bomvol. Het is. tot op heden goed gegaan, maar ik kan me voorstellen dat er op een dag ongelukken gaan gebeuren. Ik wil met collega-huisartsen Hillegom gaan praten c problemen." r deze De familie denkt dat de pa tiënte niet opgenomen werd vanwege haar hoge leeftijd. De huisarts bevestigt dat hij, na en kele telefoontjes, ophield de leeftijd van de patiënte te noe men. „Dat deed ik instinctief. Maar als ik erover nadenk, ge loof ik niet dat haar hoge leeftijd een rol heeft gespeeld." De huisarts heeft de familie wel aangeraden de geneeskundige inspectie in te schakelen. Familieleden van de vrouw zijn een dag na het voorval nog helemaal ontdaan. De schoon zoon: „Mijn moeder is weer een beetje opgeknapt, het gaat ge lukkig de goede kant uit. Maar dat alle ziekenhuizen hier uit de omgeving een oude vrouw zo laten verrekken, daar kunnen wij als fatsoenlijke burgers met ons hoofdniet bij." voorhout. Beperkte overloop van het Voorhoutse winkelcentrum tot over het spoor wordt niet uitgesloten. Een derde Voorhoutse supermarkt bij voorbeeld, zou aan de andere zijde van de spoorlijn kunnen worden gebouwd. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. Alle leden van de commissie hadden gisteravond waardering voor een brief van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond waarin een verdere ontwikkeling van de Herenstraat en dan met name het noordelijke deel wordt bepleit. Ook wethouder B. Joon sprak zijn tevreden heid uit over de brief. Hij onderschreef het idee dat de Herenstraat (zie foto) tussen de kerk en het spoor het zwaartepunt van het dorpscentrum zou worden. Tegelijkertijd wilde Joon winkels aan de andere zijde van het spoor, bij voorbeeld bij het toekomstige station, niet hélemaal uitslui ten. Als locatie voor een derde supermarkt is ook de plek van het oude raadhuis nog in de race. Joon liet echter weten zelf geen voorstander van deze plek te zijn in verband met de parkeerproblemen die zich volgens hem onherroepelijk gaan voordoen. Volgens de wethouder is er voor een derde supermarkt in Voorhout zeker draagvlak aanwezig. Digros en Albert Heijn zouden al interesse voor een vestiging in Voorhout hebben ge toond. pOTO DICK HOGEWONING „De onrust is weggenomen. We kunnen weer opgelucht adem halen op Valkenburg. Deze aan val is afgeslagen", reageert voorlichtingsofficier H. Dijkers van marinevliegkamp Valken burg op de positieve resultaten van het onderzoek naar het on derhoud van de 13 Orions. De opgeluchte reactie heeft niet alleen betrekking op het onderhoud van de vliegtuigen. De patrouillevliegtuigen lijken voorlopig ook buiten schot te blijven bij de bezuinigingen die de minister van Defensie wil doorvoeren. De grootste klap pen vallen bij de landmacht, terwijl de marine vooral moet bezuinigen op fregatten en on derzeeboten. De Orions kunnen zich ongestoord blijven richten op verkenning, opsporing, red dingswerkzaamheden en on- derzeebootbestrijding. Tenmin ste, dat begreep Dijkers uit uit gelekte informatie van het mi nisterievan defensie. Bij het onderzoek naar de on derhoudstaken op Valkenburg, is gekeken naar een gehele of gedeeltelijke verplaatsing van het onderhoud naar de lucht macht-bases Eindhoven of Woensdrecht. Kernvraag was of de luchtmacht goedkoper kan werken, al mocht de operatio nele beschikbaarheid van de Orions op Valkenburg geen mo ment in gevaar komen. De onderzoekers hebben geen onderhoudstaken gevon den die de luchtmacht 'doelma tiger' kan verrichten. Zij wijzen een gedeeltelijke verplaatsing dan ook af, terwijl een complete verhuizing alleen maar geld kost en problemen oplevert. Als de vliegvelden bij Eindhoven of Woensdrecht groter worden, le vert dat geheid protesten op en moet opnieuw worden bezien welke gebouwen binnen de /lieg- en geluidszone ring liggen. Het onderhoud aan de 13 Ori ons kost jaarlijks 18 miljoen gul den aan materiaal en salarissen van de 300 monteurs. Voordat de basis enkele jaren geleden een reorganisatie in gang zette, liepen er nog 420 monteurs rond. Tijdens het onderzoek werd ontkend dat het weghalen van het onderhoud tot sluiting van het vliegveld kan leiden of tot integratie van de luchtmacht en de Marine Luchtvaart Dienst. Nu het onderzoek is afgerond wordt echter toegegeven dat een dergelijk vervolg heel goed mogelijk was geweest. „De vraag om sluiting zou zeker aan de orde zijn gekomen als het onderzoek anders had uitge pakt", geeft een woordvoerder van het ministerie van defensie toe. „Al vervolgonder: het valkenburg/rijnsburg. In een brief aan de Tweede Ka mer protesteren burgemeester en wethouders van Voorhout fel tegen het nieuwe systeem voor het verhalen van bijstandsuitke ringen. Vooral voor mensen die al wat langer gescheiden zijn, zou die regeling 'uitermate on redelijk' zijn. Zo geven ze het voorbeeld van een man die zeven jaar ge leden is gescheiden en jaren lang 335,41 gulden per maand betaalde voor zijn zoontje. Vol gens de nieuwe regeling moet hij vijf jaar lang de hele bij standsuitkering van zijn ex- vrouw opbrengen. Het kost hem zo'n 2.500 gulden per maand. Oftewel, 144.000 gulden in vijf jaar. Hij heeft dan ook aange kondigd zich op alle mogelijke manieren te verzetten tegen de nieuwe regeling. „De betrekkelijke rust op het onderhoudsverplichtingenfront, die vaak na jaren van geruzie tot stand is gekomen, wordt wreed verstoord door de nieuwe regeling. Voor velen beginnen de problemen van voren af aan", concluderen burgemees ter en wethouders dan ook. Volgens het college hebben ambtenaren grote moeite om de nieuwe regeling uit te leggen omdat het foldermateriaal van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid 'nauwelijks soelaas' biedt. „Als er eenmaal ee'n zogeheten tremaberekening op tafel ligt, worden de verba zing, het ongeloof en de woede nog verder versterkt", schrijven B en W. „Sommige cliënten spreken zelfs van berekening." Volgens burgemeester wethouders heeft de gemeente altijd haar best gedaan bij standsuitkeringen te verhalen 'als de situatie daar aanleiding toe gaf. Nu moeten er 'ingewik kelde berekeningen worden ge maakt' en 'forse ambtelijke in spanningen worden geleverd'. „En de vergoeding die we daar voor krijgen, staat niet in ver houding tot de kosten die we moeten maken", aldus het col- lege. willeke heu koop De kans bestaat dat behalve de intensieve thuiszorg door de wijkverpleging in de toekomst ook de terminale thuiszorg in de regio Duin- en Bollenstreek door de ziektekostenverzeke raar Zorg Zekerheid wordt vergoed. Dit meldde directeur G. van Brenk van de Stichting Schuilplaats gistermiddag tij dens het officiële begin van het project Terminale Thuiszorg in de gemeente Valkenburg. Bij deze vorm van thuiszorg zetten vrijwilligers zich in voor mensen die in de laatste fase van hun le ven verkeren en graag in hun vertrouwde omgeving willen sterven. Het begin van het project viel samen met het einde van de cursus terminale thuiszorg die de Valkenburgse vrijwilligers doorlopen hebben voor ze aan hun 'zware taak' beginnen. Het project is een initiatief van het Gecoördineerd Ouderenwerk Rijnsburg en Valkenburg en het Kmiswerk Rijn Duin. Deze twee instellingen hebben de Stichting Schuilplaats verzocht de cursisten 'klaar te stomen' voor hun werk. Eerder al rondde een groep Rijnsburgers de cur sus af. Vrijwilligers van de terminale thuiszorg, het project dat in Katwijk al enige tijd draait, vor men een aanvulling op de zorg door wijkverpleging en familie. Vooral de laatste nemen zij waar mogelijk zorgen uit han den door bijvoorbeeld 's nachts bij de patiënt te blijven zodat naaste betrokkenen eens kun nen slapen. Ook kunnen zij op verzoek 'bijspringen' op andere momenten van de dag of zelfs de rol van familieleden op zich nemen voor patiënten die geen verwanten hebben om zorg en aandacht te geven. Hoofddoel van het project terminale thuiszorg is om, als het ook maar even mogelijk is, iedereen die dat wil de gelegen heid te geven thuis te sterven. Wijkverpleging, huisartsen of andere eerstelijns zorginstellin gen bepalen of iemand in aan merking komt voor terminale zorg en doen zonodig een be roep op een van de coördinato ren van het project. Deze zet vervolgens zoveel vrijwilligers in als nodig is. Schuilplaats-directeur Van Brenk kon gisteren melden dat in Katwijk waar het project ter minale thuiszorg al enige tijd draait het aantal mensen dat thuis kan sterven toeneemt. Beinsdorp krijgt er zestig huizen hij Voigras m van Mullein, voorzitter van de dorpsraad, heef) wethoudei a. de i eeuw van Haarlemmermeer dat toe gezegd. Het aan Hillegom gren zende gehucht in Haarlemmer meer telt momenteel zo'n drie honderd woningen. De nieuwe huizen komen hoofdzakelijk aan de noordkant van het be staande 'dorp'. De huizen zijn opgenomen in het gemeentelijk concept woningbouwprogram ma 1993-1994. Dorpsraadvoorzitter Van Mullcm is zeer verheugd over de aanzienlijke uitbreiding van Beinsdorp. „Het is een heel mooi resultaat. Een succes." De voorzitter weet nog niet precies welke type woningen daarbij behorende aantallen er gaan komen. „Het wordt gemêleerd." Volgens het Toekomstplan Beinsdorp dat dit jaar door de Dorpsraad Beinsdorp en een viertal vrijwilligers werd opge steld, heeft het dorp minimaal behoefte aan ruim zestig wo ningen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13