Savimbi legt zich toch bij verlies neer Buitenland Eerste sneeuw in Sarajevo luidt winter in Jeltsin stopt produktie wapens Anglicaanse geestelijke wil aansluiting bij Rome Ongewisse toekomst Wat goed is voor Saksen is goed voor Duitsland Weer duizenden banen weg in Groot-Brittannië Libische leider Gaddafi wil olierijkdom verdelen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Steeds meer straatkinderen vermoord Brasilia Het aantal Braziliaanse straatkinderen dat het slachtof fer is van moord, is de afgelopen twee jaar fors gestegen. Dit jaar zijn er dagelijks zeker vier kinderen vermoord. Vorig jaar waren dat er drie per dag. Politie, bendes en speciale brigades die door de middenstand worden ingehuurd, worden hiervoor verant woordelijk gehouden. Doden in Spaanse vuurwerkfabriek huelva Bij een explosie in een vuurwerkfabriek aan de rand van Huelva in het zuiden van Spanje zijn gisteren vijf mensen omgekomen. Naar de oorzaak van de explosie wordt nog een onderzoek ingesteld. Britse comapatiënt mag sterven londen Een lid van het Britse Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat artsen de kunstmatige voeding mogen staken van een 22-jarige man, die in coma ligt sinds hij bij de ramp in het Hillsborough-voetbalstadion in 1989 in Sheffield gewond raakte. Volgens sir Stephen Brown, president van de afdeling familieza ken van het Hooggerechtshof, bestaat er geen hoop dat de jon geman van zijn huidige vegeterende staat zal herstellen. Hotel in Tel Aviv uitgebrand Jeruzalem» Bij een brand in Tel Aviv is gisteren een vijftien ver diepingen tellend hotel praktisch helemaal uitgebrand. Tiental len gasten liepen verwondingen op, de meesten door rookvergif tiging. De brand is mogelijk veroorzaakt door arbeiders die op de eerste verdieping herstelwerkzaamheden uitvoerden. Moeder president Bush overleden washington DorO- thy Walker Bush, de moeder van de Ame rikaanse president George Bush, is gis teren overleden. Bush had 's middags nog een kort laatste be zoek aan zijn moeder gebracht. De 91 -jari ge stierf in haar wo ning in Greenwich, Connecticut. Ze over leed aan de gevolgen van een beroerte. foto afp Peruanen negeren stakingsoproep lima» Peruaanse werknemers hebben ook gisteren nauwelijks gehoor gegeven aan een stakingsoproep van de verzetsorganisa tie Lichtend Pad. Hoewel de rebellen hun oproep kracht bijzet ten met twee nieuwe bomaanslagen, reden er gisteren meer bussen dan de dag tevoren, toen de tweedaagse staking had moeten ingaan. De poging een staking te organiseren, maakt deel uit van een campagne van Lichtend Pad om de aanstaande verkiezingen te saboteren. De Peruanen gaan zondag naar de stembus om een nieuw Congres te kiezen. Verbod op vrouwenarbeid na vijf uur khartoum De fundamentalistische regering van Sudan heeft een aantal decreten uitgevaardigd waarin het vrouwen wordt verboden na vijf uur 's middags op markten en andere openbare plaatsen te werken. In de decreten wordt ook gesteld dat alle winkels twee uur voor het vrijdagse middaggebed moeten slui ten. Ook het gebruik van luidsprekers en het baden in bepaalde delen van de Nijl wordt aan banden gelegd. Noors parlement voor toetreding EG oslo» Het parlement van Noorwegen heeft gisteren in meer derheid besloten het lidmaatschap aan te vragen van de Europe se Gemeenschap; 104 afgevaardigden stemden voor toetreding, 55 tegen. De uitslag is een overwinning voor de socialistische premier Gro Harlem Brundtland, die heeft geijverd voor een Noors EG-lidmaatschap. Zij reist woensdag naar Londen om een aanvraag te overhandigen aan de Britse premier Major, de hui dige EG-voorzitter. Singapore verbiedt verkoop hoorns Singapore Singapore heeft met ingang van vandaag de verkoop van hoorns van neushoorns verboden. De stadstaat wordt alge meen gezien als een centrum van de illegale handel in bedreigde diersoorten, of produkten die van deze diersoorten afkomstig zijn. De im- en export van de hoorns is al sinds 1986 verboden in Singapore. Rebellenleider Angola wil tweede ronde De Angolese rebellenleider Jonas Savimbi aanvaardt de uitslag van de eind september gehouden algemene ver kiezingen. Savimbi verloor toen in de eerste ronde van president José Eduardo dos Santos. Savimbi is bereid het in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op te nemen tegen Dos Santos. LUANDA AP-Rtr De leider van de verzetsbewe ging Unita heeft dat gisteren te gen onderhandelaars van de Verenigde Naties gezegd. Sa vimbi blijft overigens volhou den dat bij de verkiezingen, die onderdeel waren van een vre desakkoord dat vorig jaar werd gesloten, fraude en onregelma tigheden hebben plaatsgevon den. VN-vertegenwoordigers zul len Savimbi morgen opzoeken in de stad Huambo, in het mid den van het Afrikaanse land, waar de rebellenleider zich na de verkiezingen heeft terugge trokken. Daar zullen zij erop aandringen dat Savimbi en Dos Santos elkaar persoonlijk ont moeten, vanuit de gedachte dat een ontmoeting op het hoogste niveau „het startsein zal geven Partijen GATT- overleg nader tot elkaar washington hans de bruun correspondent Na anderhalve dag onderhan delen zijn de VS en de EG het nog steeds niet eens over de be perking van de landbouwsubsi dies. Het overleg in Washington werd gisteravond afgebroken, maar volgens beide zijden zijn de partijen dichter bij elkaar ge komen. De onderhandelingen in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven), zullen volgens EG-commissaris Andriessen zo snel mogelijk worden hervat. Andriessen (buitenlandse han del) en zijn collega MacSharry (landbouw) vliegen waarschijn lijk volgende week al weer naar Washington. Wapenembargo van VN tegen verzet Liberia new york» ap De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren een wapenem bargo tegen Liberia afgekon digd. Met het embargo moet een einde worden gemaakt aan de strijd tussen de troepen van rebellenleider Taylor en de Westafrikaanse vredesmacht. De V-raad stemde unaniem in met het embargo. Onder arti kel zeven van het VN-Handvest is het gebruik van geweld bij de afdwinging ervan toegestaan. De raad roept de strijdende par tijen ook op over te gaan tot een staakt-het-vuren en mee te wer ken aan een vredesproces. tot hervatting van het vredes proces". De regerende MPLA van Dos Santos kreeg bij de parlements verkiezingen 53,74 procent van de stemmen en Savimbi's Unita 34,1 procent. Bij de presidents verkiezingen eindigde Dos San tos bovenaan, maar hij haalde net niet de absolute meerder heid die nodig is om direkt te worden gekozen. Savimbi wees de uitslag af en dreigde de vorig jaar beëindigde burgeroorlog weer te hervatten. Drie weken geleden kwamen de spanningen tot uitbarsting. Bij gevechten tussen regeringstroe pen en Unita-strijders kwamen meer dan duizend mensen om het leven. De Unita-troepen werden uit de hoofdstad Luan da verdreven, maar hebben nog steeds 60 procent van het Ango lese grondgebied in handen. Kinderen uit Sarajevo spelen in de s i/ naast een uitgebrand autowrak. In Sarajevo is de eerste sneeuw van deze winter gevallen. De sneeuwval heeft extra haast gezet achter de inspanningen van de inwoners van de Bosnische hoofdstad om zich op de winter voor te bereiden. Zolang het laatste staakt-het-vuren stand houdt probeert de bevolking wat extra voedsel, kleding, brandhout en reparatiemateriaal te bemachtigen. Van duizenden huizen in Sarajevo zijn tij dens het acht maanden durende beleg de ruiten kapotgeschoten. De Verenigde Na ties hebben inmiddels tweederde van een winterprogramma uitgevoerd waarbij inwo ners van Sarajevo anderhalf miljoen vier kante meter plastic, spijkers en plakband krijgen uitgereikt om de openingen te dich- Hulpverleners schatten dat in heel Bosnië zo'n 1,6 miljoen mensen deze winter vrijwel geheel afhankelijk zullen worden van VN- voedselhulp, die moet worden aangevoerd in luchtbruggen en konvooien die zeer kwetsbaar zijn voor slechte weersomstan digheden, wegversperringen en aanvallen seoul AP-Rtr Rusland zal de produktie van onderzeeboten halveren en bin nen drie jaar helemaal stil leg gen. De produktie van strategi sche bommenwerpers wordt binnenkort al stopgezet. Dat heeft de Russische president jeltsin gisteren bekendgemaakt tijdens zijn staatsbezoek aan Zuid-Korea. Jeltsin wil de Russi sche militaire kracht beperken tot een mimimum dat nodig is voor de verdediging van zijn land. Jeltsin pleitte gisteren ook voor de instelling van een Azia tische militaire veiligheidsraad. Zo'n raad zou kunnen ingrijpen als landen in de Aziatische regio zich overdreven bewapenen, al dus Jeltsin. Om te tonen dat het Rusland ernst is, zei de presi dent bereid te zijn de bewape ning in het Aziatische deel van Rusland drastisch in te krim pen. leltsin heeft vandaag op de laatste dag van zijn bezoek te vens zijn goedkeuring gegeven aan een verdrag waarmee de militaire banden tussen Zuid- Korea en Rusland nauwer wor den aangetrokken. Moskou lijkt daarmee definitief afstand te hebben genomen van zijn vroe gere bondgenoot Noord-Korea. Ex-bisschop tegen vrouwelijke priesters LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De voormalige bisschop van Londen, Graham Leonard, wil de Anglicaanse Kerk verlaten en zich aansluiten bij de Rooms- Katholieke Kerk. Leonard wil een prelatuur vormen, een zelf standig kerkelijk rechtsgebied dat onder het Vaticaan valt, maar dat zijn eigen liturgie en bisschoppen heeft. Leonard, die voor zijn pensio nering vorig jaar de derde bis schop in de Anglicaanse hiërar chie was, riep gisteren zijn vol gelingen op zijn voorbeeld te volgen. Met duizenden andere geestelijken weigert Leonard zich neer te leggen bij het be sluit van de synode van de An glicaanse Kerk om vrouwen toe te laten tot het priesterambt. Dat besluit werd vorige week genomen na een jarenlange dis- De oproep om zich los te ma ken van de Anglicaanse Kerk kan leiden tot een scheuring in de Britse staatskerk. De aarts bisschop van Canterbury, Geor ge Carey, vroeg de tegenstan ders van het synodebesluit geen „overhaaste of slechtoverwogen besluiten" te nemen. Maar in kringen van de kerk wordt be twijfeld of een scheuring nog kan worden voorkomen. Veel hangt af van de reactie van de paus. Tot dusverre heeft de paus slechts één prelatuur er kend, die van Opus Del ('Het Werk Gods', de beweging van de Spaanse priester Escriva, die onlangs in Rome zalig is ver klaard). Een „hooggeplaatst lid van de Rooms-Katholieke Kerk'' zou Leonard echter hebben ver zekerd dat de overstap in Rome „niet zonder meer negatief zal worden ontvangen Probleem lijkt echter nog te zijn dat velen van de priesters die zich van de Anglicaanse Kerk willen afschei den, getrouwd zijn. Dat is bin nen de RK-kerk nog altijd on mogelijk. aden» Een uitgemergelde Somaliër probeert steun te krijgen bij lotgenoten die aan de andere kant van het hek staan. Het schip waarmee naar schatting 2.500 Somaliërs hun land ontvluchtten, liep eergisteren de Ye- menitische havenstad Aden binnen. Over hun toekomst is nog niets bekend. foto epa Duitse partijen willen al dit jaar nieuw asielrecht De Duitse regeringspartijen en de oppositionele SPD willen het nog voor het eind van dit jaar eens worden over een verande ring van het asielrecht. Dat heeft de voorzitter van de CDU- fractie in de Bondsdag, Wolfgang Schauble, gisteren ge zegd. De fractieleiders van CDU, FDP en SPD voerden gis teren in Bonn het eerste overleg na het buitengewone partijcon gres van de SPD. Tijdens dit congres besloten de sociaal-de mocraten het asielrecht te wijzi gen. Schauble nam gisteren af stand van het systeem van zo genoemde landenlijsten, waar op landen worden vermeld waarin geen vervolging voor komt. Personen die uit deze landen vluchten, zouden geen recht hebben op asiel. De CDU was voor dit systeem, maar de SPD heeft het afgewezen. dresden steve crawshaw the independent 'De kleuren van tolerantie en menselijke waardigheid', verkondigt de leuze op een grote poster in het centrum van Dresden. Op de poster staat een foto van een me nigte demonstranten temidden van een zee van Duitse vlaggen. De leuze is een oproep, een uiting van hoop. De posters hangen in heel Duitsland, maar vooral in het oosten. Dat is niet zo vreemd, want in de vroegere DDR hebben zich de ergste uitbarstingen van geweld Kurt Biedenkopf, de premier van de deelstaat Saksen, waarvan Dresden de hoofdstad is, weet zeker dat de angst voor een herhaling van de Duitse geschiedenis ongegrond is. De energieke Biedenkopf gelooft dat dit „een periode van afrekening" is. Hij houdt vol dat de golf van geweld tegen buitenlanders niet zal doorslaan naar de nationale politiek. „Het aantal sympathisanten groeit. We moeten dan ook alert blijven. Maar we zijn niet terug in de dagen van Weimar (de periode van eco nomische en politieke chaos die voorafging aan de machtsovername door de Nazi's). Geen sprake van." Biedenkopf suggereert dat de opkomst van het rechts- nationalisme een probleem is dat in heel Europa speelt. Maar hij geeft toe dat Duitsland zichzelf in een lastig parket heeft gemanoeuvreerd met zijn unieke asielwet geving, die ertoe heeft geleid dat het land met vluchte lingen wordt overspoeld. „Het rijke, beschutte West- Duitsland kon zich een liberale wetgeving permitteren, die onder de huidige omstandigheden niet langer houdbaar is." Biedenkopf zegt dat Westduitsers niet mogen verwach ten dat hun huidige levensstandaard kan worden ge handhaafd. „De mensen moeten offers brengen, voor de natie. Dat is iets nieuws." Hij is lid van de CDU. Maar zijn niet onder stoelen of banken gestoken over tuiging dat Bonn te weinig heeft gedaan voor het oos ten, heeft hem bij bondskanselier Kohl niet geliefd ge maakt. Hij toont geen berouw. „Wat goed is voor Saksen en voor de andere oostelijke deelstaten is goed voor Duitsland als geheel. Als we hier slagen, komt dat heel Duitsland ten goede." Maar het moreel aan beide kanten van de voormalige grens blijft laag. Na de ineenstorting van het commu nisme in 1989 maakte Kohl de Oostduitsers wijs dat de omwenteling pijnloos zou zijn. West-Duitsland, het land met de diepste zakken ter wereld, zou de rekening voor de Ooktduitse deelstaten betalen. Zoals Kohl het bracht, leek het allemaal zo simpel. Net als de renovatie van de vroegere staatshotels in heel Midden- en Oost-Europa: westerse bouwbedrijven slo pen het twijfelachtige sanitair en de elektriciteitsvoor zieningen, installeren nieuwe leidingen en hopla!, een vervallen communistische tent met ranzige tapijten is omgetoverd in een luxueus westers hotel. Dit werkt misschien bij gebouwen, maar voor een heel land met 15 miljoen inwoners liggen de zaken minder dig. De Polen, Hongaren en Tsjechoslowaken hebben zelf de plannen opgesteld voor hun hervormingen, waar door ze hun zelfrespect hebben behouden. De Oost- düitsers werden pardoes in een land gekatapulteerd dat werd gerund door westerlingen die op hen neerkeken. De ex-DDR is geen Fleisch en geen Fisch Naast de groezelige erfenis van de communisten duikt overal het hi-tech en superschone Westen op. In veel opzichten is het opmerkelijk hoeveel er al is be reikt. Al twee jaar vloeit een gestage federale geld stroom naar Saksen en de andere oostelijke deelstaten. In Dresden wordt overal gebouwd en de skyline van de stad is bezaaid met hijskranen. In Eisenach (Thüringen) is een grote Opelfabriek geopend, op een kilometer af stand van de schamele bouwval waar ooit Wartburg au to's werden gemaakt. Gedeeltelijk als gevolg van de du re egalisatie van de lonen, is de stroom Oostduitsers naar West-Duitsland afgenomen: een niet geringe pres tatie. „We kampen met het probleem dat Duitsland zich in een overgangsperiode bevindt, op zoek naar een nieu we identiteit", zegt Kurt Biedenkopf. In het oosten zal dit eep lange, pijnlijke speurtocht worden. VERTALING MARGREET HESLINGA 20.000 arbeidsplaatsen schrap pen, waarvan 1.000 in 1993. De cementfabrikant Blue Circle In dustries laat in het kader van een beperking van de produk- tiecapaciteit 550 banen verval len, ongeveer 20 procent van het totaal. Het aantal werklozen in Groot-Brittannië is al dertig achtereenvolgende maanden gestegen en kwam in oktober op 2,87 miljoen, wat overeen komt met 10,1 procent van de beroepsbevolking. Volgens het gisteren gepubli ceerde kwartaal rapport van de Bank of England valt voorlopig geen eind aan de malaise te ver wachten. Het eind van de golf ontslagen in Groot-Brittannië lijkt nog niet in zicht. Alleen al gisteren werd het verdwijnen van ruim 9.000 arbeidsplaatsen aange kondigd. De spoorwegmaatschappij British Rail maakte gisteren be kend in de komende vier maan den 5.000 banen te zullen schrappen wegens een forse vermindering van de inkom sten. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten. In 1993 en 1994 verdwijnen er mogelijk nog meer banen. Royal Bank of Scotland zal de komende vijf jaar 3.500 van de De Libische leider Gaddafi heeft gisteren een plan ont vouwd om de helft van Libie's olierijkdom onder de bevol king te verdelen. „Vanaf be gin volgend jaar zal elk gezin 7- tot 10.000 dollar op de bank hebben, zonder er Iets voor te hoeven doen", zei Gaddafi in een redevoering die door de radio werd uitge zonden. „Dit mag ongewoon zijn, maar het is een feit." De Libische leider ont vouwde zijn plan voor sprei ding van de welvaart tijdens de slot7.it ting van het Alge meen Volkscongres, dat on der Gaddafi's politieke sys teem 'Jamahiriya' (Republiek van de massa's) het hoogste gezag uitoefenL Het plan komt op een mo ment dat de VN overwegen de al bestaande strafmaatrege len tegen Libië uit te breiden met een olie-embargo - een rampzalige maatregel in een land dat 95 procent van zijn inkomsten uit olie haaiL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7