ING koopt Belgische bank niet DREAM TEAM Binnenland Pronk noemt zichzelf een politiek verliezer Snel één legerkorps samen met Duitsers We zijn geweld niet meer gewend Met een blinddoek door het Rotterdams verkeer anno VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 Gem«nschappel'|kc i Geen kort geding Land van Ooit Amsterdam Het Brabantse attractiepark Land van Ooit heeft het kort geding tegen ING-dochter MKB-investment ingetrokken. Het geding zou vandaag voor de Amsterdamse rechtbank die nen. Het Land van Ooit wilde haar grootste aandeelhouder, MKB-Investments, via de rechter dwingen haar aandelenpakket te verkopen aan een Brabantse beleggingsgroep om zo de drei gende sluiting van het park te voorkomen. Volgens de directie van het Land van Ooit wordt nu alsnog gepraat over een red dingsplan. In een persbericht heeft de 'gouverneur van het Land van Ooit' alle kinderen uit Vlaanderen en Nederlanddie van daag naar de Amsterdamse rechtbank zouden komen, opgeroe pen dat niet te doen. De kinderen wordt gevraagd het Land van Ooit te bellen of te schrijven. Voorwaardelijk voor ere-consul Amsterdam Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren de ere- consul-generaal van Cyprus in Nederland veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij schoot in juni op een 45-jarige man die een overval had gepleegd op de Amsterdamse diamanthandel van de ere-consul-generaal. De buit, waarmee een tweede overvaller verdween, is nog steeds zoek. Illegalen aangehouden in Aalsmeer Amsterdam Bij een controle in een voormalige tuinbouwkas en een opslagplaats in Aalsmeer heeft de rijkspolitie woensdag avond 28 Polen aangehouden. Slechts een van hen verbleef le gaal in Nederland. De 27 anderen zijn via een verkorte procedu re het land uitgezet. De Polen woonden in de kas en de opslag plaats in oude c Schoolhoofd van ontucht verdacht amsterdam De directeur van een Amsterdamse basisschool is gearresteerd op verdenking van ontucht met een leerlinge. Het schoolbestuur heeft dit gisteren bekendgemaakt. De directeur is onmiddellijk ontslagen. De school wordt bijgestaan door des kundigen van diverse hulpinstanties. Leerlingen, leerkrachten, ouders en de onderwijsinspectie zijn ingelicht. Seksuoloog Musaph overleden amsterdam In Amsterdam is op 77-jarige leeftijd de medisch seksuoloog en psychiater Herman Musaph overleden. Musaph kwam als find van Russisch-joodse ouders op jonge leeftijd naar Nederland. In 1977 ging hij in Utrecht de eerste leerstoel bekle den in de medische seksuologie. Hij was mede auteur van tal van boeken over seksuologische onderwerpen als orgasme, po- tentiestoomissen en seks na een hartinfarct. Musaph was drager van het verzetskruis en hoorde eind jaren tachtig tot de uitge sproken tegenstanders van het vrijlaten van de Twee van Breda. Geen beschrijving inlichtingendienst den haag Het kabinet voelt er niets voor een historicus aan te stellen voor het opschrijven van de geschiedenis van de binnen kort op te heffen Inlichtingendienst Buitenland (IDB). Premier Lubbers en de ministers Dales (binnenlandse zaken) en d'Anco- na (WVC) wijzen dit idee van de PvdA-kamerleden Stoffelen en Valk van de hand. De bewindslieden achten de vrees ongegrond dat de archieven van de IDB en zijn voorganger, de Buitenlandse Inlichtendienst, al zijn of zouden worden vernietigd. Minister: Kamer medeverantwoordelijk den haag gpd „U mag mij beschouwen als een politiek loser (verliezer, red.). Ik heb jarenlang gepro beerd als een Hansje Brinker een gat te dichten, maar er ont stonden steeds nieuwe gaten en uiteindelijk kwam er een vloed golf aan bezuinigingen over mij heen. Beschouw mij als iemand die een politiek gevecht verlo ren heeft, maar verwijt mij geen gebrek aan politiek fatsoen. Ik accepteer dat niet". In een verbeten betoog rea geerde minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking giste ren op de harde verwijten van D66 en Groen Links. De twee fracties hebben gezegd dat Pronk het potje voor de Derde Wereld „genadeloos" heeft la ten „plunderen". Hij had nooit mogen toestaan dat zijn PvdA- collega's „een greep in de ar menkas deden". Tommei (D66) verweet het kabinet zelfs „poli tiek onfatsoen". Uiterlijk onbewogen hoorde Pronk het aan tijdens de eerste ronde van het debat over zijn begroting 1993. Maar gisteren explodeerde hij. „Niemand be treurt het meer dan ikzelf dat het budget voor Ontwikkelings samenwerking twee jaar achter elkaar in absolute cijfers is ge daald. Ik ben nota bene zélf de gene geweest die in 1972 heeft onderhandeld totdat het budget werd opgeschroefd naar 1,5 procent van het netto nationaal inkomen (NNI). Het bezuini gingsmes sneed er diep in. En dat deed veel pijn", aldus Pronk. Sinds het aantreden van dit kabinet is er 1,1 miljard gulden op Ontwikkelingssamenwerking (6,7 miljard in totaal) bezuinigd. Muisstil werd het in de Tweede Kamer toen Pronk ging voorre kenen dat het kabinet bijna het drievoudige had willen bezuini gen op de hulp aan de Derde Wereld. „Er is voorgesteld om alle kosten voor de opvang van asielzoekers uit mijn budget te betalen. Dat is jaarlijks 1,2 mil jard. Ik heb dat weten te stop pen bij 420 miljoen. Vervolgens is voorgesteld dat restant van 420 miljoen ieder jaar te verho gen met 8 procent. Dat is niet gebeurd. Ten derde lag er een plan om 400 miljoen bij de ar me landen weg te halen ten gunste van Oost-Europa. Dat heb ik weten te beperken tot 18 miljoen. Ik noem u verder het plan om de totale omvang van het hulpbedrag terug te bren gen van 0,9 procent van het bruto nationaal produkt (BNP) naar 0,7 procent van het BNP." De bewindsman noemde zichzelf dan wel een politiek lo ser, maar nam de volle verant woordelijkheid voor het gat van 1,1 miljard dat in zijn begroting is geslagen. „Ik heb iets meege- Onderhandelaars vinden prijs te hoog De overname van Bank Brussel Lambert (BBL) door de Internationale Nederlanden Groep (ING) gaat niet door. Na een onderzoek van zes weken in de boeken van de bank de tweede Belgische bank kreeg ING twijfels over de inzet van de onderhandelingen, 3600 Belgische franken (197 gulden) per aandeel. Dat is tevens het be drag dat ING eerder betaalde voor een minderheidsbe lang van 16,72 procent. FOTO DIJKSTRA öv RUUD a Minister Pronk: „Als dichten." geven om ergere bezuinigingen te voorkomen En de Tweede Kamer stond erbij en keek ernaar en draagt medeverantwoordelijkheid, vindt Pronk. Want op de vraag alle stukken. Ik vertel u niets van Sipkes (Groen Links) waar om Pronk zich niet tot de Ka mer had gewend, zei de be windsman: „Ik voer het gevecht. Dat win ik soms. Dat verlies ik vaak. Ik ga niet de Kamer vra gen om hulp. Bovendien u kent den haag CPD-fi De vorming van een gemeenschappelijk Nederlands/Duits krijgsmachtonderdeel komt snel dichterbij. Defensie verwacht een nieuw gezamenlijk legerkorps over een tot twee jaar van de grond te kunnen tillen. Dat is het gevolg van afspraken die minister Ter Beek (defensie) daarover heeft gemaakt met zijn Duitse ambtgenoot Rühe. Ter Beek en Rühe hebben vastgesteld dat het vooral vanwege de steeds kleinere hoeveelheid geld waarover ze kunnen be schikken goed is als Nederland en Duits land elkaar op defensiegebied gaan aanvul len. De samenwerking zal volgens Defensie ook gaan gelden voor de onderzeediensten, de marine-patrouille-eenheden en het in de lucht bijtanken van jachtvliegtuigen. Het nieuwe Duits-Nederlandse leger korps moet onderdeel worden van de hoofdmacht (Main Defence Forces) van de NAVO. Vorig jaar besloten de ministers van defensie van het bondgenootschap dat die hoofdmacht uit zes legerkorpsen zou moe ten bestaan, waaronder een Duits-Neder lands korps onder Duits commando en een Nederlands-Duits korps onder Nederlands commando. Nog niet besloten is hoe de commandostructuur van het Duits-Neder landse korps wordt. Het zal bestaan uit twee Duitse en een Nederlandse divisie. Volgens defensiekringen wordt uitgegaan van een omvang van ongeveer 40.000 men sen. Het huidige Eerste Legerkorps telt rond 30.000 militairen. amsterdam/brussel gpd-anp In september zei de ING-Groep (ING Bank, Postbank en Natio- nale-Nederlanden) maximaal 3.600 frank per aandeel te wil len betalen. Het doel was mini maal 51 procent van de aande len te verwerven. Met dat bod was een bedrag gemoeid van 3,2 miljard gulden. Enkele grote aandeelhouders van de BBL, onder wie de zakenman Albert Frère, bleken het bod van ING aan de lage kant te vinden. Bei de partijen wijzen op verschil van inzicht over de waardering van bepaalde bezittingen en uitstaande leningen. Een aantal grote leningen die BBL heeft uitstaan, werden bijvoorbeeld door ING als riskanter beoor deeld dan door het Belgische management. De aandelen BBL zijn voor het grootste deel in handen van enkele Belgische en Franse fi nanciële concerns. De prijs van Bfr 3600 werd bepaald door de laatste overname van een pak ket van ruim 5 procent van de aandelen-BBL van een Italiaans concern. De Belgische wet ver plicht dat door andere aandeel houders minimaal dat bedrag geboden moet worden, maar ING vindt dat bij nader inzien te hoog. Overigens blijkt BBL bedui dend minder goed te draaien dan vorig boekjaar. Gisteren maakte de Belgische bank te leurstellende winstcijfers be kend. In het boekjaar dat loopt tot eind september, werd Bfr 2782 miljoen (ruim 150 miljoen gulden) verdiend. Dat is 43 pro cent minder dan een jaar eer der. Op de effectenbeurs van Brussel daalde het aandeel-BBL gisteren met 4,6 procent tot Bfr 3300. Overigens nadat de han del tijdelijk was stilgelegd van wege geruchten over het afket sen van de overname door ING De klaarblijkelijke tegenval lers in de boeken enerzijds en de hogere prijs die enkele groot aandeelhouders vroegen, heb ben vermoedelijk de doorslag gegeven. Opmerkelijk is dat een eerder voorgenomen fusie tus sen een Nederlandse en een Belgische bank, ABN AMRO en de Generale Bank, ook schip breuk leed. Zij het om een an dere reden, De sterk verschil lende juridische structuren wer den hier achteraf als belangrijk ste oorzaak aangewezen. KNOV belooft: Meer banen gehandicapten Meer mensen met een handi cap of een chronische ziekte worden aan een baan geholpen. Dat gaan de Gehandicapten raad en de organisatie voor de kleine en middelgrote onderne mers, KNOV, althans samen proberen. Dit streven hebben ze gisteren vastgelegd in een schriftelijke overeenkomst. Meer dan een intentieverklaring is het overigens niet, omdat bei de organisaties weigeren streef cijfers te noemen. Voorzitter Vriethoff van de Gehandicaptenraad kondigde wel aan dat er eind 1994 naar de resultaten wordt gekeken. Maar hoe is dat mogelijk zonder te weten hoeveel gehandicapten tegen die tijd eén baan moeten hebben? Vriethoff: „Voorheen kwamen werkgevers met argu menten als: ik weet niet hoe ik gehandicapten kan bereiken of ik wist niet dat ik subsidie kon krijgen. Als in 1994 blijkt dat het aantal gehandicapte werkne mers niet stijgt, kun je werkge vers wel degelijk op die houding aanspreken". Vrachtauto met sigaretten op snelweg gekaapt BERGEN O? ZOOM GPD Twee als politieagenten ver momde mannen hebben giste ren een vrachtwagencombina tie met rookwaren op de A58 bij Bergen op Zoom tot stop pen gedwongen en in zijn ge heel gestolen. De chauffeur werd ongedeerd maar geke tend aan een boom achtergela ten. Van de combinatie ont breekt nog elk spoor. De vrachtwagen was op weg van Philip Morris in Bergen op Zoom naar Frankrijk. De wa gen was geladen met sigaretten met een verkoopwaarde van 1,8 miljoen gulden. Op de snelweg werd de com binatie door een personenauto ingehaald. Op de achteruit ver scheen de verlichte tekst 'Stop Politie', waaraan de chauffeur gehoor gaf. Vervolgens werd hij door twee mannen over meesterd, waarna het duo er vandoor ging met zowel de vrachtwagen als de personen auto. Vraagtekens bij misdaad-cijfers VN-rapport DEN HAAG LOUIS BURGERS Het land is uiterst onveilig en crimineel. Een op de drie bewo ners is het afgelopen jaar slacht offer geworden van misdrijf, be roving of overval. Dat land is niet Italië of de Verenigde Sta ten. Het gaat om Nederland. De gegevens komen van de Vere nigde Naties. De boodschap uit het VN- hoofdkwartier was 'onaange naam', maar niet verrassend, zei minister Hirsch Ballin (justi tie). Al eerder was duidelijk ge worden dat de criminaliteit de afgelopen jaren verder was ge stegen, verklaarde hij in een eerste reactie op het misdaad- onderzoek van de VN. Hirsch Ballin toonde zich vooral be- CDA worstelt met norm voor buitenlandse hulp FOTO ANP PAUL VREEKER Na zijn rit door Rotterdam trekt Rasti Rostelli de tape van zijn ogen. ROTTERDAM JOHN BUNTE Vergenoegd kijkt Rasti Rostelli het gezelschap rond. Dat heeft- ie toch maar weer mooi voor el kaar gekregen, al die aandacht van pers en tv. Helemaal geen slecht idee om ter gelegenheid van zijn verjaardag een bijzon dere stunt aan te kondigen. Dat geintje met die brandende ko len, waar mensen een paar jaar terug overheen mochten lopen, is er niets bij. Eigenlijk moet hij de Rotterdamse politie ook dankbaar zijn. Die hadden na tuurlijk nooit moeten zeggen, dat ze hem zouden verbieden geblinddoekt achter het stuur plaats te nemen. 'De grote Rasti Rostelli zal ge heel geblinddoekt zijn auto door het drukke Rotterdamse verkeer gaan sturen', luidt de aankondiging vooraf. Iedereen, die deze 'spectaculairste stunt van het jaar' wil meemaken, wordt verzocht zich om twee uur in partycentrum Palace te melden. Want daar is de magi- er/hypnotiseur nog enkele avonden met zijn show te vin den. De lichten worden gedempt, de spots gaan aan. Rostelli be treedt het podium. Enkele fer vente fans achterin de zaal ap- plaudiseren. Hij gaat meteen in de aanval. Zeker tien agenten heeft hij rond Palace geteld. En alleen omdat hij een aardig stuntje heeft aangekondigd. „Ze staan niet alleen voor de deur, zelfs in de omliggende straten zijn busjes neergezet. Misschien zijn ze bang voor mijn boven natuurlijke gaven. Dat ik ze hypnotiseer en zo ongemerkt een eindje verderop in de auto stap". De politie heeft hem die och tend al laten weten, dat het niet zal worden toegestaan geblind doekt achter het stuur plaats te nemen. Hij mag het verkeer niet in gevaar brengen. Larie, aldus de geboren Arubaan, die eigen lijk gewoon Van den Berg heet. „Of ik geblinddoekt ben of niet, maakt niets uit. Als er een onge luk zou gebeuren komt dat, om dat iemand anders een ver- keersfout maakt, geen voorrang geeft, of door rood licht rijdt". Rostelli laat weten een plan netje te hebben om de politie te misleiden. „Als ik in wil stap pen, zullen ze dat verbieden. Ik stem daar vervolgens mee in en vraag of ik naast de bestuurder mag zitten. Dan moeten jullie hier blijven en als ik straks terug ben, vertel ik wat ik heb be dacht om de stunt toch door te laten gaan". Een journalist meldt zich aan om achter het stuur plaats te nemen en ook de achterbank is snel vergeven. Dan is het zover. Rijksdaal ders worden op de oogleden ge^ plakt en er gaat een blinddoek voor. De magiër laat zich naar zijn zwarte sportauto leiden en vrijwel meteen staan daar in derdaad twee agenten. Ook de rest van het voorgespiegelde verhaal klopt. De bolide zet zich in gang, geëscorteerd door de politie. Rostelli verplaatst zich naar zijn zeggen in de geest van de bestuurder en kijkt door zijn ogen. Na een kwartiertje is het ge zelschap terug. Zonder brokken te hebben gemaakt. De bestuur der beaamt vrijwel alle aanwij zingen netjes te hebben opge volgd. „Op een gegeven mo ment sprong een verkeerslicht op oranje. Er kwam niets aan dus ik wilde doorrijden. Maar hij zei meteen, dat ik moest stoppen". Voor iedereen, die nog niet overtuigd is, put Rostelli nog maar eens uitvoerig uit zijn ar senaal. Keer op keer worden journalisten op het podium ge haald om aan een stuntje mee te werken. Uiteindelijk is vrijwel iedereen bereid hem te geloven. De bijeenkomst is inmiddels al tweeënhalf uur aan de gang: het wordt hoog tijd dat-ie echt ge blinddoekt achter het stuur plaatsneemt. En jawel, Rasti Rostelli is er opnieuw klaar voor. Hij zal zo meteen de zaal verlaten en ge woon wegrijden. Naar een ge heime plek, die alleen bij zijn manager bekend is. Over vijf minuten mag het gezelschap hem volgen. Enkele uitverko renen kunnen bij Rostelli in de wagen plaatsnemen. Het verhaal wil, dat hij eerst enige tijd 'gewoon' heeft rond gereden en zich vervolgens, na ervan overtuigd te zijn dat er nergens politie was ('Anders pakken ze me op en gaat de show vanavond niet door'.) al sturend een blinddoek voor heeft laten doen. Met een jour nalist in een voor hem rijdende auto als 'gids' zou hij daarna in derdaad enige tijd geblinddoekt door een al bijna donker Rotter dam hebben gereden. Het CDA-bestuur wil naar een 1,5-procentsnorm voor 'brede internationale hulp' en zal daar toe volgende week op de CDA- partijraad een voorstel doen, zo heeft CDA-voorzitter Van Vel- zen gisteravond aangekondigd. Met het voorstel hoopt het bestuur olie op de golven te gooien in het felle debat binnen de partij over het loslaten van de 1,5-procentsnorm voor ont wikkelingssamenwerking. De fractie wil de norm loslaten, maar de CDA jongeren en CDA- vrouwen hebben er heftig tegen geprotesteerd. Onder 'brede in ternationale hulp' moeten vol gens Van Velzen ook zaken val len als vredesoperaties en zorg voor het milieu. De CDA-jonge- ren en CDA-vrouwen zeiden in eerste reacties weinig voor de resolutie te voelen. De kamerfractie wil een ande re kant op en heeft voorgesteld de ontwikkelingshulp te beper ken tot 0,7 0,8 procent van het bruto nationaal produkt. Omge rekend is dat 4,2 tot 4,8 miljard gulden, bijna 1,5 miljard gulden minder dan nu. Volgens de frac tie worden er nu zoveel andere zaken uit de begroting ontwik kelingssamenwerking betaald, dat de bestaande norm is ach terhaald. Het zou beter zijn een nieuwe norm te stellen voor de uitgaven die dan echt voor de armste landen in de wereld overblijft. zorgd over het toenemend aan tal geweldsmisdrijven. „Er zijn tekenen van een afnemend res pect voor het onderscheid tus sen mijn en dijn", zegt hij. „Diefstal lijkt helaas een soort volksdelict te worden." Anderen constateren echter dat Nederland nog steeds een van de veiligste landen ter we reld is. Zo iemand is de crimi noloog Herman Franke. Hij be vestigt dat het gevoel van onvei ligheid (de vrees voor geweld) in Nederland toeneemt, maar niets wijst erop dat geweld ook daadwerkelijk vaker wordt toe gepast. Statistieken over geweldda digheid zijn een uiterst subtiele aangelegenheid. Wat is bijvoor beeld geweld? Dat kan uiteenlo pen van ruwe zakkenrollerij tot gewelddadige beroving, zegt Franke. Al herhaalde malen heeft hij erop gewezen dat Ne derland op dit moment een van de vreedzaamste perioden uit de hele geschiedenis door maakt. Toch zegt het VN-rapport het tegenovergestelde. Geweldscri minaliteit komt in Nederland veel meer voor dan in bijvoor beeld Italië: 2 procent van de ondervraagden hier had ermee te maken gehad, tegenover 0,4 procent daar. Franke heeft wel een verkla ring: „Naarmate de samenle ving geweldlozer wordt, is die zelfde samenleving gevoeliger voor geweld. Die toenemende geweldloosheid geldt voor de politie, maar ook voor ouders en leraren en de overheid. In de praktijk gebruiken ze allemaal steeds minder geweld Met andere woorden, wat een gemiddelde Nederlander onder 'geweld' verstaat, hoeft volgens Franke in andere landen die naam in het geheel niet te ver dienen. De Nederlander is niet langer gewend aan geweld, en dus lijkt elke handtastelijkheid veel ernstiger dan vroeger. Daar komt nog bij dat de Ne derlanders sinds de jaren zestig mondiger zijn geworden. Ter wijl de inwoner van de lage lan den vroeger nog wel bereid was netjes op zijn beurt te wachten, gaat hij tegenwoordig eerder over tot 'spierballenvertoon'. Denk maar aan het verkeer. Gelukkig blijkt uit het rapport ook dat de meeste Nederlanders nog gerust 's avonds laat over straat durven. In Nederland be staan relatief weinig onveilig heidsgevoelens, zoals dat heet. Hoe dat te rijmen valt met de explosief gegroeide criminali teit, maakt het rapport niet dui delijk. Zeker is alleen dat de Ne derlanders (80 procent voelt zich niet bedreigd) zich iets minder veilig voelen dan de door een burgeroorlog geteis terde Noordieren (85 procent). DE UNO TEAM TIJDELIJK V.A. F. 18.9 5 O, r dan krijgt u wel c

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5