Drukke tijden voor winkelpersoneel Eisen stellen aan een 'organizer' Achttien miljoen chocoladeletters Sinterklaas VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992sas A/L33 Het pistool Ook nu ik zelf kinde ren heb, moet ik als het sin terklaasfeest nadert altijd weerdenken aan een pistool Wat wou ik vroeger graag een pistool hebben om- >eks die tijd. Nu trouwens ook nog wel. De sinterklaastijd is voor mij een tijd die wordt omgeven door een lorme droefenis. Al dat gelieg 7 bedrieg over een goedheilig- ran die in Spanje woont, die goede daden beloont en slechte afstraft. Wat een vals cliché in een maatschappij waarin het al leen gaat om de duit en de fluit Mijn vader was en is een man die in de familiekring niet be paald bekend staat als een lol broek. Zin in feestjes of verjaar dagen had hij nooit. Maar op 5 december moest hij in gezinsver band natuurlijk aantreden. Niet als sint* t klaas, nee, maar als zwarte Piet. Opeens was dan de zinken teil waarin we 's zaterdag allemaal een bad moesten nemen verdwe nen van het balkon. Als mijn zusje en ik sliepen werd die teil tot aan de rand toe gevuld met cadeautjes. En vlak voorliet heerlijke avondje zou beginnen, sjouwde mijn vader onder veel gevloek die teil naar beneden. \r het gangetje, waar hij klem stond tussen de solex en de deur. Als er brand was uitgebroken in nze bovenwoning zouden wij uit het raam hebben moeten springen, want normaal de wo ning verlaten was niet meer mo- gelijk. nneer wij onze keeltjes schor hadden gezongen aan sinter klaasliedjes, moest mijn vader plotseling even naar het toilet. Maar hij had de kamerdeur nog niet ach ter zich die11 tgetrokken of er klonken op de overlQop een paar angstaanjagende dóods- klappen. En clan volgde onver mijdelijk de hand mefleperno- hard als grint, pepernoten met een niets ontziende wreedheid in onze richting wer den gegooid. „Niet teveel, zwarte Piet, niet teveel", riep mijn moe der dan. „Straks trappen ze ze in het kleed en dan moet ik die rot zooi morgen allemaal weer op zuigen. In dat gebons op de overloop herkende ik de vuistslag van mijn vader. Het was dezelfde vuistslag waarmee hij soms tij dens de maaltijd het eetgerei deed rinkelen. Hij was driftig mijn vader. Hij is het nog. Om zijn eettafel tirades legen zijn ba zen kracht bij te zetten, sloeg hij soms plotseling keihard met zijn vuist op tafel, terwijl dat werd begeleid met uitroepen als: „Aan het gas met die klerelijers! Als ik er geen poen bij krijg nemen ze r mij maar een kameel.Dat voor een kind niet echt lek ker. Dat pistool waarnaar ik zo ver langde, heb ik op een keer gekre gen. Ik was een jaar of zes. Het >i prachtig wapen, net echt. Ik weet niet hoe het kwam, maar het lag al meteen ver trouwd in mijn hand. Laatst, toen ik aan het eten was n Haags restaurant, moest weer aan terugdenken. Het v nogal sjiek. Op een zeker m er een Haagse penosejongen binnen in kenne lijke staat. Hij ging zitten aan de counteren legde ineens twee pistolen op de bar, met de woor den: „Dit is de rabbi en ddt is de priester." En nadat zo'n beetje alle aanwezigen als hazen het pand hadden verlaten, zei hij te- een de kelner: „Zo, en nou wil ik hier eens lekker rustig vreten. NIEUWE RIJN 7, LEIDEN 071-140461 'Gigantisch gezellig en prachtig mooi' ook gebruik van het zogenaam de KOZA-bestand. Dit is een pool van vaste partime-werkne- mers die het hele jaar door op de donderdagavonden en de zaterdagen werkzaam zijn. Nickolson: „Zij vormen een be langrijk onderdeel van ons werknemersbestand. Over het algemeen zijn zij van een hoog niveau; merendeels studenten.' Eén van hen is de 21-jarige Judith Dijkman, derde-jaars economie-student en inmiddels ruim een jaar werkzaam bij de Leidse V&D-vestiging. Als ver koopster op de lederwaren-af deling is ze ook dit jaar de sin- terklaasdrukte met plezier tege moet gegaan. „Het gaat er dan allemaal een beetje informeler aan toe. Je krijgt kinderen die je om raad vragen en moeders die samen met hun dochtertje iets voorvader uitzoeken." De economie-studente heeft net als de andere partime- krachten een KISS-cursus ge volgd. De letters staan voor Kwaliteit, Informatie, Service en Samenwerking. Tijdens deze lessen leerde ze dat ouderwetse verkoop-technieken het weer goed doen. Judith Dijkman: „De klant wil weer 'persoonlijk' be handeld worden". Het snuffe len-, inpakken- en wegwees tijdperk blijkt in het grootwin kelbedrijfpassé. De algemeen verkoopchef vult dit aspect aan met: „ln het verleden hebben we hier en daar wel eens een steekje laten vallen. Maar tegenwoordig zijn we er weer diep van overtuigd dat verkopen een vak is. Een verkoper of verkoopster is er niet alleen om de gekochte waar in een zakje te doen en af te re kenen. Met een beetje lief ach ter de kassa staan te glimlachen, kom je er niet. De ldant in het warenhuis wil weer goed en de gelijk worden geïnformeerd." Elektronisch rampenplan in de aanslag Vol verwachting klopt ons hart. Het refrein van een aloud sinterklaasliedje. Na tuurlijk zijn het gedicht en de suprise het allerbelang rijkste van het sinterklaas cadeau. Maar wie is er niet nieuwsgierig naar de in houd van al die fraai ver pakte presenten? Het sin terklaasfeest is en blijft daarom een onderne- mingsfeest bij uitstek. Want al die cadeautjes en de prulletjes moeten wel ergens gekocht worden. IRENE NIEUWENHUUSE Met de feestdagen voor de deur denken veel mensen aan de aanschaf van elektronisch speelgoed. Voor kinderen spel computers met sinterklaas en voor volwassenen - of aanko mend volwassenen, want die zijn er helemaal gek op - een or- ganizermet de kerst. Een 'organizer' is een aan trekkelijke combinatie van agenda (planner), opschrijf boekje, rekenmachine en adres lijst. Er zijn er die daar nog een reeks trucjes bij kennen, zoals automatische waarschuwingen voor een afspraak tot het auto matisch opwekken van tele- foonkiestonen uit de aanwezige adreslijst. Organizers zijn al te koopn vanaf zo'n 150,-. De prijzen lopen door tot het tienvoudige. En meestal is alle waar naar zijn geld: hoe kostbaarder, hoe meer functionaliteit en uitbreidings mogelijkheden. Maar er komen afschrikwekkende problemen voor met organizers. Sommige mensen vervloeken zo'n appa raat en willen er nooit meer van weten. Op 'tilt' Een tijd geleden verscheen op de voorpagina van een bekend en veelgelezen weekblad een zwartomkaderde mededeling van de hoofdredacteur. „Wil ie dereen die een afspraak met mij heeft direct contact met mij op nemen? Ik ben al mijn gegevens kwijt omdat mijn elektronische zakagenda in het ongerede is geraakt". Waarschijnlijk is het apparaat op 'tilt' gegaan. Batterijen op, fout in de software, bedienings- fout of zo en meteen is hele in houd van de organizer foetsie. Een toch bepaald hooggeplaats te ingenieur uit Eindhoven wil de onlangs ook best kwijt dat hij die dingen wantrouwde. Reden: hij was eens een hele zondag bezig geweest om al zijn adres sen in te tikken. Niet lang daar-1 na was hij ze allemaal weer kwijt, omdat het apparaat niet deugde. Koop dus een góede, vooral voor relaties want u maakt vij anden voor het leven als die ook hun gegevens kwijtraken. Kiest u een goedkoop apparaat kun nen u de volgende 'rampen' overkomen: Ramp I: Uw batterijen zijn op of uw computertje 'hangt'. In dat geval zit er niets anders op dan batterijen te vervangen, de 'resetknop' te gebruiken en alles weer opnieuw in te typen. Remedie A Zorg dat u een ty pe krijgt dat een extra backup- batterij heeft. Als de gewone batterijen op zijn, houdt het ap paraat zijn gegevens vast. Remedie B: Zorg dat uw ma chientje een extra (credit-card) geheugen heeft. Dit soort ge heugens hebben een eigen bat terij of verliezen de gegevens niet als de hoofdbatterij leeg is. U kunt eventueel die kaart thuis, apart bewaren. Valt uw elektronische zakagenda aan diggelen, dan steekt u die kaart in een nieuw exemplaar en (bij na) alle gegevens zijn terug. Dit is vooral aan te raden voor de inmiddels wat verouderde, en dus vrij zware, Atari Portfolio. Omdat hij geen backup-batterij heeft, is een extra geheugen kaart een 'must'. Ramp 2: Uw machientje komt onder een stoomwals of valt van de Spacetower in Rotterdam. Afgezien van de vraag of u wel een aansprakelijkheidsverzeke ring bezit, wordt het tijd om u af te vragen hoe u alle gegevens ooit terugkrijgt. Remedie: Het best kunt u een organizer kopen met een com municatie-pakket en -kabel. Daarmee kunt u hem thuis op de PC aansluiten. Eens per week, bij voorkeur na een druk ke werkweek in het weekeinde, giet u even rustig de hele in houd van uw elektronisch zak boekje over in uw PC. Soms is het bovendien makkelijker om alle gegevens meteen even te bewerken (te schonen) op de grote machine en ze dan 'ver frist' terug te zetten in de orga nizer. Mocht u het apparaatje ooit kwijtraken, dan bent u alle gegevens niet kwijt. Dat geldt in hevige mate voor elektronische zakagenda's met heel veel func ties. Ramp 3: Iemand 'rolt' uw ap paraat, of nog erger u laat hem zelf liggen bij een collega-con current op kantoor. Alle afspra ken, zaken- en prive-adressen, telefoonnummers, aantekenin gen van gesprekken en concept brieven, ja soms zelfs pincodes voor creditcards, vallen in ver keerde handen. Remedie zorg voor een appa raat dat een password heeft, een sleutel die u alleen kent. Kies een beetje ingewikkelde code, liefst niet de voornaam van uw echtgenoot/-note en schrijf hem vooral niet op een papier tje dat u achter op het ding plakt. Een goede elektronische zak agenda schakelt zichzelf uit als u hem een tijdje niet gebruikt om batterijen te sparen. Hij moet dan weer 'gewekt' worden met een knopdruk. Een be trouwbare organizer komt dan precies terug in het scherm waarmee u het laatst werkte, maar vraagt voor de zekerheid eerst om het wachtwoord! Doet hij dat niet dan kan iedereen toch achter de gegevens komen die in het apparaat zitten. Eisen stellen Als u dit rampenlijstje nagaat blijkt dus dat aan een functio nele organizer nogal wat eisen moeten worden gesteld, met als gevolg een fors prijskaartje. Tenzij u zich tevreden bent met minieme eisen. De allereenvou digste, met aplomb gepresen teerde organizer, is in feite niet meer dan een uitgebreide re kenmachine. Hij heeft een wat uitgebreider geheugen waar men teksten of adressen in kan opslaan. Er is pas echt sprake van een organizer als naast rekenmachi ne en adreslijst ook een agenda is ingebouwd. Liefst een agenda met mogelijkheden tot (instel baar) alarm, zodat men nooit meer te laat hoeft te komen op een afspraak. Een goede elek tronisch agenda laat het boven dien niet toe dat afspraken el kaar kruisen. De betere typen kunnen voorts met hulp van de adres databank ook telefoonnummers draaien: de organizer brengt de toontjes voort die moderne tele fooncentrales kunnen omzetten naar nummers. De Psion Series 3 kan dat, evenals de Atari Port folio. De meest dure en geavan ceerde machientjes kunnen ook omgaan met een ingebouwd spreadsheet, bevatten een zeer redelijke tekstverwerker. Verder de mogelijkheid om zo'n 200 tot 300 grams machientje te ver binden met een huis- of kan toorcomputer of printer. Programmeerbare organizers hebben sowieso een streepje voor. Men kan er programma's voor kopen inzake bijv. voor raadbeheer of barcodelezen. Ook zijn er spelletjes voor te krijgen als schaken, patience en noem maar op. Het zijn eigen lijk zakcomputers van zeer ge ringe omvang die de mogelijk heden van de XT-PC van vroe ger makkelijk evenaren. Zij be schikken ook over aanzienlijke (extra) geheugens tot enkele Megabytes toe. De vakken op de speelgoedaf delingen van de warenhuizen staan inmiddels propvol. Gezel schapspelletjes, poppen en knuffelberen wedijveren om het mooiste en opvallendste plekje. Bij V&D Leiden is een speciaal vak ingericht voor het kleinere schoencadeau. Donkerblauwe gordijnen flankeren al het speelgoed, terwijl flonkerende sterren alvast naar de kerst lon ken. Chef-verkoper Bas van der Steld (23 jaar) omschrijft de sin terklaassfeer van zijn afdeling als 'gigantisch gezellig' en 'prachtig mooi'. \an der Steld: „Natuurlijk lo pen we in de sinterklaastijd alle maal een stapje harder. Als je 's ochtends binnenkomt begin je ogenblikkelijk. Je verdoet geen seconde. De winkel moet tip top in orde zijn. Overwerk hoort er soms bij, maar daar heb ik nog nooit iemand over horen klagen. Ik vind het zelfs wel leuk, omdat je dan altijd samen druk bezig bent." Tempo Het behoort volgens de chef van de speelgoedafdeling nu een maal tot de gewoonste zaak van Sinterklaastijd. Extra drukte voor het winkelpersoneel. foto united photos de boer nils van houts de wereld dat de ladingen speelgoed 'supersnel' vanuit het magazijn de winkelvakken in gaan. „Soms is het gewoon niet aan te slepen", herinnert hij zich van voorgaande jaren. Vooral Lego en Barbies blijven waanzinnig populair bij de jeugd." Collega-verkoper Arnoud Zoutman beaamt dat. Zoutman heeft als 19-jarige een jaar sin terklaasverkoop-ervaring. „Het enige dat ik echt vervelend vind is dat je tijdens de topdrukte soms klanten niet altijd volledig kunt adviseren. Kijk, als ik merk dat iemand een Barbiepop voor een veel te jong kind wil kopen, zal ik die klant daar op attende ren en proberen hem of haar over te halen een betere aan koop te doen. In de drukte van de sinterklaastijd kom je aan het geven van die aandacht soms niet toe. Dan is het vaak gewoon een kwestie van het tempo er fors in houden." „Óf de extra werktijden in de sinterklaasdrukte belastend is voor mijn privéleven? Welnee, Als je merkt dat klanten tevre den zijn, loop je met plezier een tikkeltje sneller. Ik heb een werkweek van 32 uur en in de sinterklaastijd draai ik wel eens een dagje meer. Mijn vriendin werkt in de horeca, daar weten ze wat onregelmatige werktij den zijn!" Extra uren Volgens algemeen verkoopchef Nickolson van V&D Leiden, worden er voor de sinterklaas- drukte weinig extra mensen aangetrokken. Van uitzend krachten maakt hij in het geheel geen gebruik. „Die zijn veel te duur en beschikken niet over de ervaring van onze eigen werk nemers." Behoudens enkele seizoenkrachten, zoals bijvoor beeld bij de afdeling Lego, drijft de sinterklaasverkoop derhalve geheel op het vaste personeel. Van partime-krachten wordt min of meer verwacht dat ze wat extra uren draaien. Nickolson: „Regeren is nog steeds vooruitzien. Wij vragen ons personeel daarom ruim van te voren rekening te houden met de extra koopavonden. De meesten hebben daar geen en kel probleem mee. Uiteraard houden we ons strikt aan de voorschriften. Dus als iemand 's avonds werkt, begint hij 's mid- dags om één uur." Ondersteuning Om de verkoop tijdens de sin terklaasdrukte nog meer in goe de banen te leiden, maakt V&D Op de voorgrond twee 'goede' organizers; links de Atari Portfolio, rechts van de kleinste schootcomputers. De chocoladeletter M van moeder, mamma of Marie wordt het meest ge geten, op de voet gevolg door de van Jaap, Jan of John. Wie Ibbeltje. Isabel of Irene heet, lijkt pech te heb ben, want de iele I is zoveel minder eetplezier dan forse M, W, H, of E. Maar de firma Verkade heeft dat probleem ondervangen door twee I's in het kartonnen doosje te stop pen. En twee I's wegen net zoveel als één A, B of C. Chocoladelet ters. ofwel het lekkerste alfabet van Ne derland. Hollandser dan de chocoladeletter kan bijna niet. Zelden ontbreekt de letter in de zak met sinterklaas-cadeautjes. Ne derland, dat een voorkeur aan de dag legt voor de letter in melk-uitvoering, verobbert jaarlijks achttien miljoen let ters. Het letter-eet-seizoen loopt van ok tober tot en met 5 december. De pro- duktie begint al in maart. „We hopen dat mensen, die in oktober een letter kopen voor sinterklaas, die let ter zelf opeten. Want dan moeten ze wéér een letter kopen...", zegt account manager C. van der Weijden van de koek- en chocoladefabrikant Verkade, de marktleider als het om chocoladeletters gaat. Verkade maakt 21 letters in vier ge wichten, variërend van 65 tot 150 gram. Wiens voornaam met een X, Q, Y, Zot U begint, heeft pech. Die letters heeft Ver kade niet in het assortiment. „Maar de kans bestaat dat we enkele van die let ters toch gaan maken. Want er zijn zo veel meisjes die Yvonne heten." Opvallend is dat Nederlanders in wat Verkade noemt heimwee-landen als Amerika en Canada, rond sinterklaas verhoudingsgewijs veel chocoladeletters eten. „Er gaan echt hele ladingen heen", zegt Van der Weijden. „Ze houden daar sterker vast aan traditie dan wij hier." Opmerkelijk is dat, als sinterklaas maar even zijn hielen heeft gelicht, de letter verkoop als een kaartenhuis in elkaar stort. Van der Weijden: „We hebben er geen verklaring voor waarom de letters na 5 december niet meer verkocht wor den." De chocoladeletter is ook een klein mys terie. Niemand weet hoe we er aan ko men. Vermoedelijk is of Droste in Haar lem of De Baronie in Breda er mee be gonnen. Verkade maakte zijn eerste let ters in de jaren '20. Al die tijd heeft de chocoladefabriek hetzelfde lettertype ge bruikt. Sinds enkele jaren brengt Verka de een tweede letter op de markt, de di gitaal-letter. Van der Weijden: „Ik reed eens op mijn fiets, zat ik zo over de letters te denken. Ik dacht aan een nieuw type letter, dat paste in het computer-tijdperk." Het ideetje werd uitgewerkt. „En het is ook een goed lopend digitaal-lettertje."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33