'Ik zie de schoorsteenpijp al dik worden' Veel liefde en fantasie op pakjesavond KARPETTEN HET SASSENHEIMS VLOERENHUIS BV KEUKEN PRIJSDOORBRAAK BIJ Sinterklaas Het sinterklaasfeest in de jaren dertig had een heel wat soberder karakter dan nu. Maar ook in die tijd wachtten kin deren met kloppend hart op de komst van de goedheiligman. Twee van die kinderen waren Ans (66) en Fons Wol- ters (70) uit Leiderdorp, die nu beiden al lang niet meer in sinterklaas geloven. Met hen kijken wij terug naar de tijd dat geschenken vooral 'nuttig' moesten zijn. CEES VAN HOORE Ans: „Rond sinterklaastijd werden wij wel een beetje bang gemaakt, ja. Als we kattekwaad uithaalden, zei mijn moeder: „Kijk uit hoor, anders komt zwarte Piet je halen. Ik zie de schoorsteenpijp al dik worden, straks komt-ie naar beneden'." „Wij geloofden erg lang nog in sinterklaas. Ik tot mijn negende. Het feest werd bij ons nooit 's avonds gevierd. We waren thuis met acht kinderen en moesten op sinterklaas avond een verlanglijstje op een stoel leggen. Er stond dan een rij van acht stoelen in de ka mer. De volgende morgen lag er dan een klein presentje voor je, een popje of zo. En altijd iets nuttigs, zoals sokken of wanten. Ja, een cadeau moest in die tijd vooral nuttig zijn. Niet zo leuk natuurlijk voor een kind." „Mijn vader had een bakkerij in Alkmaar. In de sinterklaastijd was het erg druk. Zelfs de gordijnen roken bij ons naar speculaas. Mijn vader goot zelf chocoladeletters. Hij maakte eerst een vloeibaar chocolademengsel en dat werd dan gloeiend heet in lettervormen gego ten. Het was nog een heel karwei om de let ters er mooi glanzend uit te krijgen. Om ze goed te laten afkoelen, moest je er zo snel mo gelijk mee naar buiten lopen. Als je daar te lang mee wachtte, sloegen de letters dof uit en dan waren ze onverkoopbaar. Op sinterklaas avond zaten mijn ouders in de stoel te slapen. Ze konden geen pap meer zeggen na al die drukte in de winkel." „In de oorlog stond de sinterklaasviering bij iedereen op een laag pitje. Eén keer hebben wij nog een leuke surprise gemaakt. We had den een babyvachtje en een schapekop, die we hadden gekocht bij een feestwinkel. Daar- Ans en Fons Wolters. van hebben we een schaap gemaakt. Mijn va der moest dat schaap op sinterklaasavond slachten. In elk lichaamsdeel hadden we een surprise verstopt. De poten waren voor mijn broer, die altijd naar botten aan het zoeken was in de soep. De maag was voor mijn ande re broer, die altijd honger had. En mijn zusje kreeg de hersens, omdat ze vaak zo vergeet achtig was. In de hongerwinter werd sinter klaas niet meer gevierd. Als ik nu in de sinter klaastijd langs de broodafdeling van Albert Heijn loop en die geur van net gebakken spe culaas ruik, moet ik altijd denken aan mijn Jeugd." Fons: „Wij woonden in Den Haag, samen met een aantal tantes. Er was wel wat geld be schikbaar voor cadeautjes, want de tantes be- FOTO HIELCO KUIPERS taalden mee. Op 5 december moesten wij 's avonds onze verlanglijstjes klaarleggen en dan waren er 's morgens cadeautjes. Ik ben er al snel achtergekomen dat sinterklaas niet be stond. Dat kwam door mijn broer, die wat ou der was dan ik. Op sinterklaasavond maakte hij me 's nachts wakker. Hij had precies uitge rekend welke treden van de zoldertrap er kraakten en welke niet. Voorzichtig gingen we naar beneden. We zagen onze cadeautjes in de kamer liggen, samen met de wortels en het water voor het paard. Gek hoor, dat sinter klaas die bij de aflevering van de cadeaus niet meteen had meegenomen, dachten we. En toen we 's morgens in de kamer kwamen, wa ren die wortels en het water wél ineens weg. Toen wist ik dat sinterklaas niet bestond. Zo onpraktisch zou hij toch niet zijn?" „Op de ochtend van 6 december mochten we met onze cadeautjes spelen. De scholen begonnen wat later of we hadden 's morgens vrij - dat weet ik niet precies meer. Ik herinner me dat ik één keer erg blij ben geweest met een indianen pak dat mijn tantes zelf hadden gemaakt. Mijn broer kreeg een cowboypak. Wat ik me ook nog goed voor de geest kan ha len, is dat hij een keer meccano heeft gekre gen. Voor mij was er ook zo'n soort bouwpak ket, maar van een goedkoper merk. 'Trix', zo heette dat. Ik was nog klein en kon de schroe ven niet zo vast aandraaien en als je dan een grote stellage had gebouwd, sodemieterde dat bouwsel telkens weer in elkaar. Het was in die tijd niet zo dat je ergens mee werd geholpen. Nee, ze zeiden: „Wat een domoor, hij kan die schroeven nog niet eens goed vastdraaien!". Je moest alles zelf uitzoeken, niemand die je hielp." „Rond sinterklaastijd gingen we naar de stad om etalages te bekijken. Bij de Bijenkorf en Vroom Dreesmann hadden ze prachtige bewegende dingen in de etalages staan. Met open mond keken we ernaar. Al dat prachtige, onbereikbare, speelgoed. „Ik ben pas echt sinterklaas gaan vieren, toen ik mijn vrouw leerde kennen. Bij haar thuis maakten ze surprises. Ze zat toen in een godsdienstig praatgroepje. Dat groepje heb ik nagemaakt, met een soort kamertje waarin poppetjes van touw aan stoeltjes en tafeltjes van ijzerdraad zaten te converseren. Met een gedicht erbij natuurlijk. Ik heb eens een keer een heel lang gedicht gemaakt op de wijs van 'Toen onze Mop een Mopje was'. Dat ging over de breimanie van mijn schoonmoeder. Op kantoor deed ik met collega's een wed strijd wie het langste gedicht kon maken voor zijn wederhelft. Die wedstrijd heb ik gewon- Het probleem van een leuke attentie Voor velen schuilt - gelukkig - de waarde van het pak(je) op sinterklaasavond niet in het be drag dat ervoor is uitgetrokken, maar in de liefde en fantasie die erin steekt. Een leuke surprise, een smaakvolle verpakking, daar zit 't op 5 december toch vaak in de eerste plaats in. El kaar een plezier doen met een aardige atterttie. Maar eer je zo'n attentie gevonden hebt Dat is vaak moeilijker dan met een gevulde knip naar de winkel gaan en het geld laten rollen. Daarom een paar tips voor leu ke, lieve en aardige geschenken die lang niet altijd veel hoeven te kosten. Drukwerk Doe iemand eens een plezier met persoonlijk drukwerk. De man die in zijn vrije tijd veel energie steekt in de plaatselijke voetbalclub, zal Vast wel blij zijn met visitekaartjes waarop staat: Coach van GSV (of hoe zijn club ook heten mag). Men kan zoiets bij een sneldrukkerij of via spe ciale automaten (laten) maken. Iemand die zijn/haar contac ten via brieven onderhoudt, is ongetwijfeld gelukkig met een doos papier of kaarten voorzien van naam en adres. En het kost bij de moderne offsetdruk echt niet veel meer als op de visite kaartjes of het papier een pasfo to van de persoon zelf wordt af gedrukt. Heel origineel en altijd een succes. Wanneer men het niet te duur wil maken, neem dan een zwart/wit foto. Kleur kost meteen een stuk meer. Abonnement Sinterklaas is een mooie genheid voor een jaarabonne ment op een stripblad of tijd schrift, van roddelbladen tot hobbytijdschriften. De een ver zamelt oude auto's, een ander is gek van treintjes, weer een an der houdt van lekker koken en eten, of van handwerken. Vrij wel voor elke hobby is er een tijdschrift. Ga maar eens in de kiosk of de winkel kijken. Voor- of achterin staat altijd aangege ven wat een abonnement kost en waar het te bestellen is. Men hoeft bij een abonne ment niet alleen maar aan tijd schriften en kranten te denken. In de meeste plaatsen van enige omvang is tegenwoordig een Artotheek of Kunstuitleen. Ook die kennen een abonnement om een jaar lang een of meer kunstwerken te lenen, die dan na een bepaalde periode omge ruild kunnen worden voor iets anders. Een kunstwerk dat goed bevalt kan desgewenst worden aangekocht. Wie echt helemaal niet meer weet wat te geven kan altijd nog besluiten tot een enveloppe met inhoud. Maar de meesten vin den dat niet leuk. Hoewel, als men zoiets leuk weet te verpak ken met een geestig gedichtje erbij, kan het een oplossing zijn. Wil men niet aan contant geld, dan is er de mogelijkheid van een waardebon. Er is tegen woordig heel wat meer dan CD- en boekenbonnen. Heel prak tisch zijn de VW-bonnen, om dat die bij een groot aantal za ken te besteden zijn. Niet alleen voor de aankoop van boeken of muziekschijfjes, maar ook voor kleding, voor een etentje buiten de deur, voor fototoestellen, lin gerie en huishoudelijke artike len. In elke plaats is bij de VW Cadeau-suggestie: een jaarabonnement op een tijdschrift In de hobby sfeer bij voorbeeld is er voor vrijwel elke liefhebberij een gespeciali seerd blad. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VAN HOUTS een boekje verkrijgbaar waarin alle 'inleveradressen' in de regio staan. Theaterbonnen, ook een leuk idee. Want een avondje naar de schouwburg of popconcert is tegenwoordig vrij kostbaar. Met zo'n bon is er tenminste al een begin. Een bioscoopbon is meestal wel voldoende voor een compleet kaartje. Cadeaubonnen zijn in een groot aantal verschillende waar den verkrijgbaar, zodat er altijd wel een passend geschenkbe drag te vinden is. Nog een tip: wanneer men voor een groter bedrag aan waardebonnen geeft, verdeel die dan in kleine re coupures. Dus liever 5 bon nen van een tientje dan 1 van vijftig gulden. Op die manier kan men de bedragen gemakke lijker in diverse winkels of voor diverse doeleinden besteden. Bij aankoop van de meeste bonnen staat duidelijk aangege ven dat ze in hun geheel in één keer besteed moeten worden. Geld terug is er niet bij, tenzij het om een paar dubbeltjes of kwartjes gaat. En men kan natuurlijk een ei gen waardebon maken. Een mooie kaart waarop staat: 'Deze waardebon is goed voor een di ner voor twee bij ons thuis. Wij ontvangen jullie graag op af spraak'. Verpakken Een abonnement, geld of een waardebon cadeau doen vraagt om een verpakking met enige fantasie. Verpak een bon in een enveloppe, doe er een papier omheen, en nog een en nog een. Aan de omvang van het uiteindelijk is dan echt niet meer af te zien wat erin zit. Een andere mogelijkheid is de bon in een lijstje zetten. Als het om meer bonnen of papiergeld gaat kan men ook een voordeli ge wissellijst kopen en hierin van geld of bonnen een 'schil derij' of collage maken. Soms hebben zulke wissellijsten pas se-partouts met rondjes, ovaal- tjes en vierkantjes om verschil lende foto's achter te schuiven. In plaats van foto's zijn ook ge schenkbonnen of geld in kleine coupures te nemen. Staat heel grappig. En een leuke surprise is ook nooit weg. De Theaterbon zou men kunnen verbergen in een heuse kijkdoos. Schoenendoos, gekleurd papier er overheen, een kijkgaatje aan de voorkant en binnenin een podium met papieren poppetjes of een bio scoopzaal met filmdoek knutse len. Zo'n verpakking verhoogt de pakjespret en bezorgt de ma kers veel voorpret. Geweldige sortering Herensingel 10-11-12 Leiden Telefoon 071-218130 Feestelijke Loulou Loulou - een bekende geur geïnspireerd op de tiarébloem - voor deze gelegenheid feestelijk verpakt in een gitzwarte doos waarvan het deksel Is voorzien van een weelderig bloemdessin. In de doos met een eau de parfum en een een stuk zeep kost 65 gulden. Te koop In parfumerieza- ken' FOTO PR liest, want steeds meer mensen geven hun cadeaus met Kerst mis. Onbegrijpelijk is het, want de kerstman is een saaie figuur. Gelukkig blijven de pepernoten, de marsepein en de speculaas bij 5 december. De woorden pepernoot en mar sepein zijn al honderden jaren oud, maar speculaas is pas aan het begin van deze eeuw erbij gekomen. Toch is het baksel zelf veel ouder. De koekvrijer komen we in ieder geval al tegen in de Camera Obscura uit 1839. Maar de koek heette toen nog specula tie, wat eigenlijk een algemeen woord was voor 'trek' of 'lust'. Je kon toen nog zeggen dat je er gens geen speculatie in had. Spe culatie was de aanduiding van iets lekkers, lekkernij, snoep goed. Gaandeweg werd specula tie vooral de benaming van dat speciale 5 december gebak: de vrijer. De gewone uitspraak zal wel spikkelasie geweest zijn. Dat zou in ieder geval verklaren hoe we van speculatie op speculaas ge komen zijn. Want wie bakkie en flessie zegt voor bakje en flesje, zo iemand zal gaan denken dat een spikkelasie een kleine spik kelaas is. De vorm speculaasje is dus eigenlijk een vergissing: ont staan in de mond van mensen die speculatie geuvonlijk uit spraken als spikkelasie: als je dat soms 'netjes' wilt uitspreken, dan maak je er net als bij flessie, bakkie, flesje en bakje, 'specu laasje' van. En als het speculaas je er eenmaal is, wordt een groot exemplaar vanzelf een speculaas genoemd. Rond de eeu wwisseling zien we in de woordenboeken alleen nog speculatie genoemd staan; geen speculaas. Maar de van huis uit onjuiste uitspraak speculaasje en speculaas heeft het toch ge wonnen. Tegenwoordig weten we niet beter of speculaas is het gewone woord. Waar zouden we zijn als we speculaas geen specu laas meer mochten noemen! In de oude sinterklaasliedjes is wel sprake van suikergoed eb marsepein, maar speculaas komt er niet in voor. Dat komt dus doordat het woord specu laas jonger is. Pepernoten komen overigens evenmin in die liedjes voor. Maar dat heeft een heel andere verklaring: namelijk dat de pe pernoten vroeger niet speciaal met het sinterklaasfeest te ma ken hadden. Suikergoed en mar sepein, dat is het traditionele 5 december snoepgoed, al is er van dat suikergoed niet veel meer Joop van der Horst Hortusplein 14-22, Sassenheim Telefoon 02522-19139 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 mm -31 Voor een snel kopje soep Scheerset Van eigenlijk zo Iets saais als een scheer kwast en een krab bertje weten desig ners toch nog Iets bij zonders te maken. De bol is van zwart mar mer. Deze scheerset kost op een stuiver na 80 gulden. Meer in formatie: 'Inspira tion', tel. 01718- 2 33 34. FOTO HENK BOUWMAN Sinterklaasfeest in de jaren dertig Spikkelaas Met een elektrische waterkoker breng je in een mum van tijd wa ter aan de kook. Heel handig voor op de werkplek, waar meestal wel een stopcontact in de buurt is. De ze waterkoker van Moulinex, waarin je 'n liter water in 3,5 mi nuut aan de kook brengt, heeft een dubbel kunststof buitenwand, die altijd koel blijft. Prijs rond de 85 gulden. Meer infotratie 018 20 -2 30 33.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31