Havel zet zich over frisse tegenzin heen De ministers verkopen het tafelzilver Aborigines moeten lot in eigen hand nemen Feiten &Meningen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 'Bepaalde waarden waan'oor ik kan vechten „Een land heeft opgehouden te bestaan. Daarvan was ik de laatste president. Nu ben ik kandidaat om de eerste president te worden van een nieuwe staat." De voormali ge Tsjechoslowaakse president, Vaclav Havel, was dins dag in een melancholieke bui. Hij heeft bekendgemaakt dat hij van plan is zich volgend jaar kandidaat te stellen als Tsjechisch president, wanneer de 'fluwelen echtschei ding' van Tsjecho-Slowakije is voltooid. PRAAG STEVE CRAWSHAW THE INDEPENDENT Havel: „De nieuwe Tsjechische republiek zal haar problemen hebben. Maar ik geloof dat er bepaalde waarden zijn waar voor ik kan vechten." Over zijn beslissing om kandidaat te staan: „Het kan vreemd lijken, maar zulke dingen zijn in de post-communistische wereld eerder gebeurd." Hij verwijst daarmee naar de voormalige Sovjet-minister Eduard Sjevard- naaze, die ook een verbazing wekkende cairièrewisseling doormaakte en nu president van Georgië is. „Hij was minis ter van buitenlandse zaken van een enorm rijk. En nu is hij de leider van een kleine republiek, die in conflict is met de centrale autoriteiten van het voormalige rijk." Flavel trad in juli af en zei toen 'dat-hij niet wilde presideren over een scheuring in de Tsjechoslowaakse federatie. Nu lijkt hij zich er met tegenzin bij te hebhen neergelegd dat de scheuring een feit is, en onom keerbaar. Ongelukjes daargelaten lijkt hij er zeker van te zijn de eerste president te worden van de af gescheiden Tsjechische repu bliek. Volgens een onlangs ge houden opiniepeiling zou 57 procent van de Tsjechen hem na voltooiing van de deling als president willen. Andere kandi daten hebben niet meer dan een schijntje steun vergaard. 'Versiering* Havel zei deze week dat het presidentschap meer zou moe ten zijn dan een 'versiering' en riep op tot een duidelijk aflijnen van de macht. Maar hij zei geen voorstander te zijn „van een presidentieel systeem zoals in Frankrijk of de Verenigde Sta ten". Er zullen echter aanzien lijke verschillen van mening blijven bestaan tussen Havel en de Tsjechische premier, Vaclav Klaus. Op de eerste plaats heeft Klaus wat de vrije markt betreft een veel radicalere benadering van de economie dan Havel en dat heeft in het verleden tot botsin gen geleid. Bovendien heeft lóaus een versnelde afscheiding van de Slowaken aangemoedigd waarmee hij in wezen ver klaarde dat Slowakije, het arm ste deel van de federatie, niet langer welkom is. In dat opzicht verschilt hij radicaal van me ning met Havel, die de deling nog steeds betreurt. Klaus was tot aan de verkiezin gen in juni premier van Tsjecho-Slowakije, maar werd premier van de Tsjechische re publiek toen duidelijk werd dat de situatie ging veranderen. De felle nationalist Vladimir Meciar behaalde in Slowakije een grote verkiezingsoverwinningen maakte onmiddellijk zijn plan bekend om Slowakije uit de fe deratie te halen. Havel houdt vol dat de veschil- len tussen hem en Klaus „ver schillen in benadering, geen principiële verschillen zijn. „Hij is zich waarschijnlijk ster ker dan ik bewust van de nood zaak een markteconomie op te bouwen. Aan de andere kant ben ik me waarschijnlijk meer bewust van de crisis binnen on ze maatschappij, die verder gaat dan individuele economische stelsels, zoals haat, nationalis me of religieus fundamentalis me." Maar Havel zegt met na druk: „Dat betekent niet dat Klaus deze verschijnselen niet ziet, noch dat ik me niet bewust ben van de noodzaak een mark teconomie op te zetten." Hij concludeert: „Ik denk dat onze taken elkaar wederzijds kunnen aanvullen." Weinig geduld Klaus, die een uitgesproken be wonderaar is van Margaret Thatchers stijl van regeren, zal Vaclav Havel legt bloemen bij het monument van de novemberrevolutie. Het is deze week drie jaar geleden dat de Fluwelen Revolutie een einde maakte aan de communistische heerschappij. foto epa niet licht een compliment te ruggeven. Hij heeft een zeer duidelijk beeld van wat hij wenst te bereiken en heeft wei nig geduld met degenen die er een andere mening op na hou den. Hij zou bij verschillende gelegenheden Havel de huid hebben volgescholden, wan neer de voormalige president iets zei waarmee de premier het niet eens was. Havel had een symbolische dag gekozen voor de officiële be kendmaking van zijn kandida tuur, waarmee hij de onvermij delijkheid van de scheuring ac cepteerde. Dinsdag was de der de verjaardag van het begin van de Fluwelen Revolutie de massale demonstraties op het Vaclavska Namesti, het Wen- ceslasplein in Praag, die eerst met kracht uiteen werden ge dreven, maar die in november 1989 binnen een week leidden tot de volkomen ineenstorting van de communistische macht. In die tijd maakte Tsjecho-Slo wakije een periode van euforie mee die.in Oost-Europa zijn weerga niet kent. Nu wordt er met grote matheid 1 op de periode van instabiliteit die in het verschiet ligt. Nog een aanwijzing voor de onzekere spanningen die zich over de federatie hebben ver spreid, was de spijt die Havel betuigde dat geen enkele Tsje chische vertegenwoordiger za terdag had gesproken op de be grafenis van Alexander Dubcek, de Tsjechoslowaakse leider (en Slowaak) die in 1968 door de Sovjet-macht werd verdreven en die gedurende 20 jaar het symbool bleef van vernietigde vrijheden. VERTALING LUUTJE DEN HAAG HENRI KRUITHOF Zuchtend en steunend hebben de ministers en staatssecretaris sen zich weer aan de zoveelste bezuingingsronde gezet. Nadat vorige week de totale omvang werd afgesproken, moeten de bewindslieden nu met concrete voorstellen komen. Vice-pre mier Kok moet ze goedkeuren. Lukt dat niet, dan zal de hele ministerraad zich erover bui gen. Kok stond tot nu toe bekend als een strenge bovenmeester. Was het huiswerk niet goed gedaan, dan moest het over. Tot veel soepelheid was hij nooit bereid. Het kasboek moet kloppen en dat mag niet door steeds maar uitgaven eventjes uit te stellen. Echte bezuingingen waren steeds noodzakelijk. Maar zelfs Kok lijkt moe te wor den. Na zijn periodieke ziekte (Kok bleef deze week, zoals wel vaker, enkele dagen wegens ziekte thuis) lijkt hij het zat ge worden weer alle r WIM STEVENHAGEN V WAS AlTDtML 2D 2UJMiq miUlOK My eJJ£R6|l£...MAgOM MOZT «C W EXjeM FUNK $TO|i£M, WAMT A|? 16- ?£$PASl^Sf4ip €\MN IN]VÖÊ£ÊN WIL iKVIE BONOS cofL - Kunnen WE streng toe te spreken. Met het eind van deze kabinetsperiode aan de horizon lijkt hij zijn nor men een beetje te laten varen. Hoe is anders te verklaren dat hij vorige week een fors deel van de bezuinigingen oninge vuld liet en vervolgens toestond dat in elk geval voor 1993 de ombuigingen met incidentele maatregelen mochten worden gedekt? Het was als het ware een uitnodiging aan de indivi duele ministers om maar wat aan te rommelen. Dat begon dan ook onmiddel lijk. Maij-Weggen had al snel een 'creaüeve' oplossing klaar. De Spoorwegen maken een deel van een lening niet op. Dat is snel verdiend, moet de be windsvrouw hebben gedacht. Zonder ook maar één keer haar naam te noemen, fulmineerde haar partijgenoot, CDA-fractie voorzitter Brinkman, daar fel te gen. Hij meent dat de bezuini gingen solide moeten worden ingevuld. Ritzen, beheerder van het de partement van onderwijs, had ook al geruime tijd een creatie ve oplossing van zijn proble men in de achterzak. Hij ver koopt gewoon de schoolgebou wen tot nu toe rijkseigendom aan de schoolbesturen. Dat levert hem eenmalig een boel geld op, waardoor zijn pro bleem weer voor een jaar is op gelost. Dat hij in de jaren daar na meer geld kwijt is, omdat de schoolbesturen moeten kunnen sparen of lenen voor nieuwe ge bouwen, deert hem niet. Dat is van later zorg. Dat Kok daarmee akkoord ging, is een teken aan de wand. Met dit soort oplossingen bereik je natuurlijk geen echte bezuin gingen, het is hooguit een ver schuiving van uitgaven. Het is nu al voorspelbaar dat de pro blemen in 1994 terugkomen en dan bovenop de bezuinigingen die in dat jaar toch moeten wor den doorgevoerd. Het rijk heeft heel veel bezittin gen. Wat te denken van alle ge bouwen van de departementen. Die zou je kunnen verkopen aan beleggingsmaatschappijen en vervolgens op langjarige contracten terughuren. Datie ven eenmalig ook miljarden guldens op, waarmee leuke din gen kunnen worden gedaan. In de jaren daarna ben je het geld echter weer kwijt aan huur. Als de opbrengst van zulke maatregelen nog zou worden gebruikt om de staatsschuld te verminderen, was er nog wat voor te zeggen. Aan rente en af lossing van de schuld zijn we jaarlijks meer dan vijftig miljard gulden kwijt. Met dat geld zou den veel leuke dingen voor de mensen kunnen worden ge daan. Het is menselijk dat de huidige bewindslieden niet erg staan te trappelen, om een bijdrage te leveren aan reductie van finan cieringstekort en daarmee van de staatsschuld. De vruchten van die noeste arbeid zullen zij namelijk zeker niet zelf kunnen plukken. Dat is voorbehouden aan hun opvolgers. Maar dat rechtvaardigt nog niet dat mi nisters 'hun' bezittingen maar gaan verkopen om de lopende uitgaven mee te dekken. Dat is een beetje als een huisge zin dat, omdat het een beetje krap bij kas zit, het tafelziver maar gaat verkopen. Het levert eenmalig geld op, dat staat bui ten kijf. Maar het voedsel dat voor dat geld wordt gekocht, kan vervolgens niet meer op een fatsoenlijke manier worden opgegeten. En wat moet je ver volgens als het geld opnieuw op is? KAKADU TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT De oude man kan nauwelijks op zijn benen staan. Zijn spraak is slordig en zijn gezicht heeft die verwonderde uitdrukking van opperste dronkenschap. Hij leunt met een hand op een vol krat bier, dat hij, zoals hij het kleine groepje mannen om hem heen laat weten, 'absoluut hele maal leeg gaat drinken'. Het groepje mannen zijn Australi sche Aboriginesde oorspron kelijke bewoners van Australië en het bier is sinds 1967 hun wraakgodin. Sinds die tijd heb ben ze ook wettelijk het recht om al« ohol te kopen en te con sume) en. John Lord, een blanke Australiër die in 1960 voor het eerst als buffalo-rancher naar het Nor thern Territorykwam, kent de meeste mannen en komt tus senbeide. „Laten jullie hem dat vanavond niet opdrinken", zegt hij tegen de anderen, die grap pen maken over de oude man. „Neem hem mee naar huis en houd hem weg van dat bier." De mannen stemmen toe. „Wij zorgen ook wel voor zijn bier", beloven ze glimlachend. Het jaar 1967 was een keerpunt voor de Aborigines. De grond wet werd veranderd, waardoor Aborigines voor het eerst wer den erkend als staatsburgers en stemrecht kregen. Maar de Abo rigines en de oude bewoners van het ruige achterland van het Northern Territory herden ken 1967 als het jaar waarin de Aborigines het recht kregen om te drinken. Alcohol Aborigines bewoonden het Australische land al 40.000 jaar voordat 200 jaar geleden de blanke kolonisten kwamen, maar zij maakten, evenals de Inuit (eskimo's) en de Ameri kaanse indianen, geen alcohol. „Zij weten allemaal hoe slecht het is", aldus Lord, „maar kun je het ze kwalijk nemen nu hun manier van leven ze is afgeno men en er maar weinig werk voor ze is? U zou waarschijnlijk hetzelfde doen." Lord heeft een groot deel van zijn leven met de Aborigines doorgebracht. Eerst was hij de witte 'baas', die een buffelboer derij had en een grote groep Aborigines voor hem had wer ken. Nu is de cirkel weer rond, aangezien zijn land door de re gering is teruggegeven aan de oerbewoners van de noordelijke deelstaat. Lord werkt nu als pri- vé-gids en onderhandelt met de regering en de nieuwe eigena ren van zijn 'oude landgoed' of hij daar rondleidingen mag Meer dan 200 jaar nadat Britse kolonisten de gebieden van hun voorouders innamen, da gen de Australische Aborigines de regering van Australië uit hun rechten als oorspronkelij ke bewoners te erkennen. De Voorlopige Regering van Abo rigines (AJPG) eist het territo riale erfgoed van de aborigines op, dat eenderde van het Australische grondgebied be slaat De APG heeft haar eis kracht bijgezet met een kaart waarop Australië is ingedeeld in groene en witte vlakken. De groene delen, die eenderde van het Australische continent be strijken, stellen de voorouder lijke gebieden van de Aborigi nes voor, waar de APG zeggen schap over wil krijgen. houden. Het is nu deel van het Kakadu Nationale Park, waar de film Crocodile Dundee is opge nomen. Het land zeifis intimiderend: rode klei, stoffig grijze eucalyp tusbomen, rotsige aardlagen die met zonsopkomst en zonson dergang van kleur veranderen. Overdag kun je de zonnestralen bijna horen neerkomen op de aarde, zonnesteken versprei dend als zweepslagen, 's Nachts daalt de temperatuur tot dicht bij het vriespunt. Voor de Abori gines is land niet iets wat men in eigendom heeft of bewerkt, het maakt deel uit van het ge meenschapsleven. Zij leren hoe ervan te leven en het te respec teren. Hun schilderingen zijn gemaakt met de gele, rode en bruine okerkleuren van de aar de. Toen de blanke kolonisten kwa men, de Aborigines verdreven en het land afrasterden, was het bijna alsof hun leven werd weg genomen. Het is hartverscheu rend om de Aborigines vandaag de dag door de steden te zien zwerven, met ogen die recht door de gebouwen heen kijken, gericht op een onmogelijke ver te. Alcoholisme en de daar mee gepaard gaande suiker ziekte die veel Aborigines heb ben ontwikkeld is één van de meest zichtbare symptomen van het lot van de oorspronke lijke bewoners. Wanhoop Sommigen van de 250.000 Abo rigines leiden nog een traditio neel leven van jagen en van wat de bossen hen bieden. Maar het merendeel is naar de steden ge trokken. Met werkloosheidscij fers die gemiddeld zes keer zo hoog liggen, met zestien keer zoveel volwassenen in de ge vangenis en met de helft van het gemiddelde inkomen lijken de Aborigines te leven op de rand van de wanhoop. De regering heeft geprobeerd iets goed te maken, door land terug te geven, door royale fondsen ter beschikking te stel len voor onderwijs en gezond heidszorg en met nog voort gaande pogingen tot het opstel len van een verzoeningsverdrag tussen de Aborigines en de Australiërs. Een dergelijk ver drag zou er volgens de huidige doelstellingen in het jaar 2001 moeten zijn. Maar de voortgang gaat langzaam voor een deel door de blanke vooroordelen, voor een deel omdat de Aborigi nes zelf niet eensluidend zijn over hun leiderschap. Lord vindt dat de Aborigines nu slechter af zijn dan dertig jaar geleden, ondanks het stemrecht en de behoorlijke regerings steun en de royalty's die de mijnindustrie afdraagt. Maar hij heeft nog wat hoop. Een paar groepen Aborigines rond Kaka du zetten op eigen gelegenheid 'buitenposten' op, kleine neder zettingen in de wildernis waar alcohol verboden is. De Aborigi nes die in de nederzettingen wonen, houden zich aan het verbod, komen soms naar de stad voor een zuippartij, maar houden de nederzettingen 'droog'. „Het treurigste is dat zij veel van hun oude vaardigheden kwijtraken. Spoorzoeken, bij voorbeeld." Aborigines behoren tot 's werelds beste spoorzoe kers, een talent dat zij hebben ontwikkeld in de jacht op dieren en het in de gaten houden van de bewegingen van andere mensen in een samenleving zonder telefoons of kranten. „Maar dat is iets wat ze van hun ouders moeten leren en van daag de dag doen ze dat niet." Eén van Lords ideeën is om de Aborigines meer te betrekken in de toeristenindustrie, als gidsen en commentatoren op het plaatselijke landschap. Steeds meer mensen komen naar het noorden van Australië om de rotsschilderingen van de Abori gines te bekijken, de nationale parken met laokodillen en wil de vogels, of alleen maar om de onmetelijkheid van het achter land aan den lijve te ondervin den. Toch zijn bijna alle gidsen blan ke Australiërs: vriendelijk en goedgeïnformeerd, maar uitein delijk vreemdelingen van de wildernis. „Dit is het land van de Aborigines, dus moeten zij degenen zijn die anderen erover vertellen", aldus Lord. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET - Taditioneel levende Aborigines hebben nederzettingen gesticht waar alcohol taboe is. Volgens Aborigine- kenner John Lord moet de oorspronkelijke bevolking van Australië het lot in eigen hand nemen. foto ap des woc

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2