Krajicek wacht nu 'service-orgie' LZ vlast op zege tegen eeuwige rivaal De Zijl V Joop Piket: 'Belang topschaker staat voorop' Sport Districtskampioenschap veldrijden bij Avanti KNWU sluit de rijen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 23 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) TIM BROUWER DE KONING Vijf DIOK-spelers geselecteerd leiden Vijf spelers van de Leidse rugbyclub DIOK zijn geselec teerd voor long-Oranje dat morgen in Arendonk een interland afwerkt tegen Jong België. Het zijn Michael Curfs, Niels Dirkse, Peter Parlevliet, Bas de Pater en Michel Schoonderwoerd. Een week later speelt het A-team in Den Bosch tegen Andorra. Het betreft een duel in de C-groep van de FIRA-competitie. Vanwege het 60-jarig bestaan van de Bond is de toegang voor deze wed strijd in stadion De Vliert gratis. Van Aerle mist één Europa Cup-duel bern» Berry van Aerle speelt woensdagavond niet mee in de openingswedstrijd van PSV in de Champions League, in en te gen FC Porto. De verdediger werd door de tuchtcommissie van de UEFA voor één wedstrijd geschorst. Van Aerle liep tegen AEK Athene tegen zijn tweede gele kaart op. Romario speelt sterren van de hemel eindhoven» Romario heeft er zin in, woensdag tegen Porto. Om elke discussie over zijn plaats bij voorbaat af te kappen, deed hij gisteren vreselijk zijn best in een oefenpartij tussen PSV 2 en de UEFA-jeugd: 6-1. Tussendoor maakte hij ook even vier goals. De Braziliaan tracteerde de vele honderden toeschouwers op ver bluffende staaltjes voetbal. Blamage Schapers tegen Wijnhoud Amsterdam De angst om klop te krijgen van iemand v normaal gesproken niet mag verliezen, was volgens bondscoach Stanley Franker de voornaamste reden waarom het grootste deel van de Nederlandse mannelijke tennistop bij de Masters in Am sterdam ontbreekt. Hoe pijnlijk zo'n verlies aanvoelt, ondervond Michiel Schapers gisteren. Het enig deelnemende lid van de top 100 verloor 's avonds in de eerste ronde met 3-6,7-5,5-7 van Joost Wijnhoud. Zilver voor Oranje karate-vrouwen granada De Nederlandse vrouwenploeg, bestaande uit Yvonne Senff, Annelies Bouma en Lisette Selissen heeft op de eerste dag van de strijd om de wereldtitels karate in het Spaanse Granada de zilveren medaille gewonnen. Oranje, onder leiding van voor malig wereld- en Europees kampioen Guusje van Mourik, ver loor in de finale van het sterke Groot-Brittannië. Daarvoor had den Senff, Bouma en Selissen gewonnen van resp. Tsjechoslo- wakije, Duitsland, Canada en Frankrijk. Een nieuwe generatie dient zich aan. Het gezicht van het water polo in Nederland verandert ge staag. In de hoofdklasse is AZC Alphen daar aan de top een mooi voorbeeld van. LZ 1886 mag in de onderste regionen ook als een exponent van een nieuwe lichting door het water gaan. Aan de vooravond van een dubbelprogramma, met daarin de onverwoestbare derby tegen stadgenoot De Zijl/LGB, toont Bas Willemsen het andere ge zicht van zijn ploeg. ,,We zijn blij dat we weer bij de elite groep behoren en we achten ons tegen zeven van de elf ploe gen beslist niet kansloos", klinkt het strijdbaar uit de mond van deheao-student. LZ heeft er twee jaar over ge daan om het verloren gegane terrein te herwinnen. Na het kampioenschap van vorig jaar telt de ploeg van Hans Parrel weer mee. In de eerste vijf duels werden weliswaar nog maar twee puntjes veroverd, als het aan de Leidenaars ligt worden er het komende weekeinde te gen Rotterdam en De Zijl/LGB weer zaken gedaan. De recente 12-8 zege op HZC/De Robben moet het begin vormen van een weg die in elk geval leidt tot handhaving op het hoogste ni- Willemsen (20) wil niet te hoog van de toren blazen, maar het vertrouwen is aanwezig. „Verdedigend steekt het bij ons goed in elkaar. En nu Michel van der Zeeuw (na een omstre den uitstapje naar DZV door Parrel weer in genade aangeno men, red.) terug is, hebben we aanvallend ook weer meer in huis. We trainen ook veel op die aanval, want daar komen we toch nog het meeste te kort. Er liggen bij ons weinig mensen in het water die voor een doelpunt gaan. We lossen dat op door de bal zo lang mogelijk in de ploeg te houden. Daardoor sparen we energie, die we in de verdedi ging zo hard nodig hebben." Het concept van Parrel lijkt zo langzamerhand zijn vruchten te gaan afwerpen. Dat het enige tijd vergt voor deze speelwijze rendeert, lijkt voor de hand te liggen. „Omdat we een jonge ploeg hebben, kan het alleen maar groeien", merkt Willem sen op. Zelf ontwikkelt hij zich ook in positieve zin. De Leide- naar, die in de jeugd doordrong tot Oranje onder veertien maar onder Ben van Lieshout teleur gesteld afhaakte voor de natio nale selectie onder zestien, doet er dan ook veel voor. „Ik ben zes dagen per week met polo bezig. Op mijn zestiende heb ik last van een hernia gehad. Daarna ben ik hard gaan trai nen. Het lijkt wel of je dat na een blessure ook veel fanatieker doet." Willemsen kreeg van Parrel op zeventienjarige leeftijd de kans het eerste te halen toen jongens als Brebde, Lammers, Mulder en Van der Brink LZ verlieten. Na een jaartje hoofd klasse maakte hij de terugval naar de eerste klasse mee en vo rig jaar de come-back. Nu ont popt hij zich als een goede schutter. Tegen De Robben bij voorbeeld nam de gehaaide Lei- denaar vijf goals voor zijn reke ning, zodat ook hij zijn steentje bijdraagt om LZ in balans te brengen. Het weerzien met De Zijl- /LGB beschouwt hij als een aparte belevenis. „Dat is al van af de aspiranten een beladen wedstrijd. Ik beschouw het een beetje als Ajax-Feyenoord, maar dan een klassieker in de mid denmoot. Er zit altijd veel pu bliek en iedereen is erg gemoti veerd. Voor ons is het gemakke lijker dan voor De Zijl. Wij heb ben immers niets te verliezen. Ik herinner me van nog niet zo lang geleden toen LZ al eens drie jaar in de hoofdklasse speelde dat we met 12-4 wonnen. De enige overwinning van LZ tot nu toe, maar ik hoop dat die tijd nog eens terugkeert. Waarom zouden we zondag niet eens op herhaling kunnen gaan?" Bas Willemsen: „We hebben tegen De Zijl/LGB niets te verliezen en gaan er dan ook frank en vrij tegenaan." FOTO HENK BOUWMAN Hagenaar ondanks knieblessure langs Chang, partij tegen Ivanisevic beslissend Richard Krajicek heeft nog steeds de laatste vier van de Masters in zicht Na zijn knappe overwinning op Michael Chang (2-6, 6-3, 7-6) zijn er nog twee factoren die roet in het eten kunnen gooien: Goran Ivanisevic en zijn eigen rechterknie. - frankfurt rob van der zanden In de eerste set van de wedstrijd tegen Chang gleed de 20-jarige Hagenaar gisteravond onderuit in de Frankfurter Festhalle. Hij belandde op zijn knie en strom pelde naar zijn stoel. Na eert be handeling met ijs kwam hij te rug, verloor nog wel de eerste set, maar trok vervolgens toch de partij naar zich toe. Met bij vlagen subliem tennis kreeg hij de taaie Amerikaan, van wie hij dit jaar in Indian Wells verloor, eronder. Een tiebreak (7-4) bracht de beslissing en zorgde ervoor dat Krajicek 70.000 dollar rijker werd en uitzicht hield op de halve finales. „Ik schrok me dood", aldus Krajicek na afloop over zijn valpartij. „Ik voelde opeens een helse pijn, ik vreesde het ergste. Nu weet ik nog steeds niet hoe groot de schade is. Het voelt raar aan, maar hopelijk heb ik niets verrekt. Ik laat de doktoren vanavond nog even kijken en hoop dat de knie morgenoch tend niet stijf is." Zijn derde en beslissende poule-wedstrijd tegen Ivanise vic, vanavond om ongeveer tien uur, is dus nog omgeven met vraagtekens. Krajicek overweegt zelfs om 'zijn' haptonoom Ted Troost te laten overkomen om zijn knie te laten behandelen. De knieblessure leek Krajicek gedurende de wedstrijd amper nog parten te spelen. Volgens de winnaar had zijn tegenstan der er bij wijze van spreken meer last van gehad. „Het is nooit lekker om tegen iemand te spelen van wie je niet weet of hij echt iets heeft", zei Krajicek, alsof hij zich moest veront schuldigen voor zijn triomf. Lef Die was echter het resultaat van de goede vorm die de service- volleyspeler demonstreerde. In tegenstelling tot in zijn duel met Courier toonde de Nederlander nu lef en creativiteit. Voor het eerst vielen passeerslagen met de backhand te bewonderen. De weer als een hazewind over de baan jagende Chang (num mer 5 van de ATP-lijst) was al leen met gedurfd spel te ver slaan. Krajicek deed het. Hij bleef met acht aces onder zijn gemiddelde van tien, maar sprak dit keer andere wapens De strijd in de groep van Kra jicek is nog volledig open. Na het verlies tegen Courier en de zege op Chang, zal de nummer tien moeten winnen van Ivani sevic. De Kroaat versloeg gister avond Courier (6-3, 6-3) en is als groepswinnaar zeker van krajicek grijpt naar zijn gekwetste knie: „Ik voelde opeens een helse pijn. een plaats bij de laatste vier. loopt momenteel over van Ivanisevic zou dus rustig aan strijdlust. Bij winst kan Krajicek kunnen doen tegen Krajicek, al overigens ook nog buiten de is dat niet waarschijnlijk. Hij boot vallen. John Talen en Maarten de Bak ker luisteren de districtskam pioenschappen veldrijden in Alphen aan den Rijn met hun deelname op. De bij PDM ver trekkende wielerprofs proberen Marcel van der Holst morgen op het Avanti-parcours zijn dis- trictstitel bij de A-amateurs en beroepsrenners afhandig te ma ken. De Swift/Casba-renner Wim Bunnik en, bij de junioren, zijn ploeggenoot André Möhl- mann zijn de kanshebbers uit de regio. Kjell van Paridon uit Noordwijkerhout is één van de favorieten bij de nieuwelingen. Avanti, dat het afgelopen sei zoen weinig van zich liet horen, nam Cees van der Wereld in de arm om een selectief parcours uit te zetten. De Nieuwkoopse oud-prof ging aan de slag aan de Westkanaaiweg. De kwijnen de Alphense wielervereniging hoopt met een geslaagd cfis- trictskampioenschap weer uit de anonimiteit te treden. Het programma luidt: 11.30 uur nieuwelingen: 11.32 uur da mes/ junior-dames: 11.34 uur amateurs C; 12.45 uur amateurs B; 12.47 uur: veteranen; 14.15 14.17 uur ju- Als de knie van 'de Kraai' het nisevic leidt het jaarklassement houdt staan vanavond de twee van de aces, gevolgd door Kraji- grootste servicekanonnen van eek. De Duitsers spreken al over de wereld tegenover elkaar. Iv^- 'die bum-bum orgie'. utrecht anp Binnen een jaar moet de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie weer een ongedeelde organisatie bezitten. De statutenwijziging van de wielerbond moet bij de komende najaarsvergadering in 1993 beslag krijgen. Gisteravond bij de Unieraadsvergadering in Utrecht werd be sloten dat het bestuur van de Unie tijdens de voorjaarsvergade ring in maart ingrijpende voorstellen op tafel legt voor verande ringen binnen de organisatie. Dat de huidige structuur van de KNWU, met een prof- en amateursectie en een overkoepelend Uniebestuur, in deze tijd niet meer past, was alle partijen in Utrecht duidelijk. Die ge dachte werd nog eens onderschreven door een rapport van het onderzoeksbureau Beteor, waarin wordt geconstateerd dat een structuurwijziging gezien de ontwikkelingen in de internationale sportwereld geen overbodige luxe is. Daarnaast schort er volgens het bureau nogal wat aan de samenwerking tussen de diverse secties en Uniebestuur. Het Unie-bestuur komt in maart met een geconsolideerd be leidsplan, waarin de belangen van de profs, amateurs en fiets- crossers naar voren moeten komen. Het moet de basis vormen voor de nieuwe organisatiestructuur, zodat in november 1993 de statuten kunnen worden gewijzigd. Bondsbestuurder Joop Piket „Ik ben niet van plan om dit tot sint jutte- mis te blijven doen.** foto henk bouwman leiderdorp ruud dobbelaar Joop Piket wenst vooral geen bobo te worden. Het kersverse bestuurslid topsport van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak bond is geen bestuurder om het besturen geworden. Hij stelt zich resultaten ten doel. Dat streven loopt als een rode draad door het gesprek aan de voor avond van Europese kampioen schappen die morgen in het Hongaarse Debrecen beginnen. De Leiderdorpse schaker fun geert daar voor het eerst als captain van het Nederlandse team. Piket: „Het belang van de topschaker moet koste wat het kost voorop staan. Ik heb zo mijn ideeën over wat een top schaker is, maar die moet ik nog voor mijzelf op een rijtje zetten. Er lopen in Nederland nog te veel subtoppers rond die den ken dat zij topper zijn. Het heeft naar mijn smaak weinig zin om veel faciliteiten te creëren voor de subtopper, een talent in op komst uiteraard even daargela ten. Ik wens ook die jongens het allerbeste toe, als zij full time willen schaken ben ik de laatste om daar bezwaar tegen te ma ken. Maar de financieel toch al niet zo ruim bemeten bond kan het geld beter voor andere doel einden aanwenden." Juist de topschakers trokken in het verleden geregeld bij de bond aan de bel om hun situa tie verbeterd te krijgen. Piket: „Dat was naar mijn idee volko men terecht. Aan de ene kant ging er organisatorisch van alles mis, terwijl het anderzijds met de sponsoring en daarmee de geldelijke vergoedingen vaak behelpen was. Met als gevolg dat er nogal eens wat met de deelname aan de toernooien misliep. Daarin wil ik verbete ring brengen. Er moet een dui delijke lange termijn agenda ko men met betere coördinatie van de activiteiten, terwijl ook in tensiever naar sponsors moet worden gezocht. Het is mijn be doeling om iemand met ver stand van sportsponsoring in de topschaakcommissie op te ne men. De juiste man op dat ge bied ontbrak tot nu toe. Met meer middelen valt er ook meer te bereiken. Zo hing ook de deelname aan deze EK aan een zijden draadje. Er dreigde eerst een B-team naar toe te gaan, maar dank zij een initiatief van Jeroen (Piket junior, red.) is dat gelukkig rechtgezet. Nu wij met Timman en Jeroen twee man bij de eerste twintig van de we reld hebben, neemt het schaken in Nederland toch een andere plaats in dan vroeger. Dat schept verplichtingen. Er zullen vaker spelers en teams naar evenementen toe moeten wor den gezonden." Dat Joop Piket nog eens een keertje het topschaakgebeuren zou binnenrollen is geen verras sing. Als sterke speler en veel vuldig Leids kampioen had hij affiniteit met het wereldje en beschikte hij, mede dank zij de successen van zonen Jeroen en Marcel, al over uitstekende con tacten in de topschaakwereld. Daarbuiten is hij een rap en ook zeer goed formulerend prater (doorgaans niet de sterkste ei genschappen van een schaker) en kan hij ook bogen op ruime ervaring als hoofd personeel en organisatie in het bedrijfsleven. Jarenlang werd de nu 51-jarige Piket dan ook al zijdelings bij de topschaakcommissie betrokken. Piket vindt het zelf minder voor de hand liggen: „Ik werd in het verleden wel eens door de commissie uitgenodigd om mijn mening te geven. Maar dat ik later nog eens voor de be stuursfunctie zou worden ge vraagd kon ik niet bevroeden. Maar toen mijn voorganger Frans Kuijpers besloot dit jaar af te treden is men kennelijk toch aan mij gaan denken. Over de vraag of ik hem wilde opvolgen heb ik flink gepiekerd. Eigenlijk ben ik namelijk niet iemand die zo nodig in een bestuur moet zitten. Ie treft daarin vaak men sen die er alleen maar op kicken om bestuurder te zijn. Types die het er flink van nemen en heel weinig uitvoeren, of de neiging hebben zich arrogant op te stel len." „Maar aan de andere kant leek het mij leuk werk. Vooral toen bleek dat de schakers mij zelf graag wilden hebben en het ook geen bezwaar vormde dat ik de vader van Jeroen ben. Nu ik het om gezondheidsredenen in een adviseursfunctie veel rustiger heb met mijn werk en er me disch geen bezwaren tegen dit baantje bestonden, kon ook dat niet langer een obstakel vor men. Dat wil niet zeggen dat ik van plan ben om dit tot sint jut- temis te blijven doen. Na een paar jaar zal ik mij de spiegel voorhouden om te kijken wat ik nou eigenlijk heb bereikt. Is dat naar mijn smaak te weinig, dan ben ik zo vertrokken." Een leuke kant van de baan is het teamcaptainschap van het Nederlands team. Piket is dik tevreden over het elan waarmee zijn discipelen het EK tegemoet treden: „Het is dan misschien niet de sterkste formatie (Tim man speelt een toernooi in Moskou, red.), maar het is wel een ploeg van jonge honden. John van der Wiel is met zijn 33 jaar de nestor van het team. Kersvers grootmeester Loek van Wely en Friso Nijboer comple teren de ploeg. Alle vier ras- vechters, reken maar dat de beuk erin gaat." „Rinie Kuijf gaat als reserve mee. Vroeger mocht die reserve ook zijn partijen meedraaien, maar daarvan ben ik geen voor stander. In principe moet de sterkste formatie spelen. Maar omdat John wegens een toer nooi in Duitsland een paar da gen eerder weg moet. zal Rinie nog wel aan de bak komen. Sommige landen nemen dit evenement zo serieus dat zij met hun sterkste team komen. Bovendien zitten al die voorma lige Sovjet staten ook boordevol sterke spelers, je hebt er door die ontwikkeling een fikse la ding concurrenten bij."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23