'Schrijven of plassen?' 'Journaal: dat is eten zonder te kauwen' 'We kunnen ze niet allemaal behandelen' 'Zuid-Afrika mooi, maar gecompliceerd' Het Gesprek van e Verwerking aanvraag een tijdrovend proces' U ZOEKT EEN BEETJE SPANNING? VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 19 Over de uitspraken in cafétoiletten 'In deze heilige hallen, waar geen vogel zingt, laat de mens iets vallen dat ontzettend st inkt'. Ja, ja, die heilige hallen. Zelfs Goethe wordt erbij ge sleept als mensen op het café toilet uiting geven aan hun cre atieve impulsen. En er wordt veel toevertrouwd aan de mu ren van 'kamer 100', zoals de doos in de volksmond heet. In Leiden valt het wel mee. De ei genaar van M. Kums, een van de oudste cafés in Leiden: „Wij hebben een schoon toilet. Ook wat de muren betreft. Maar ie mand probeert er wel eens wat op neer te kalken en dat heb je 's zaterdags, als hier de pot roodgloeiend staat, niet altijd in de gaten. Racistische uitlatin gen? Die hebben we hier niet. Maar als ik er een tegenkom gaat meteen de verfroller er overheen." In het druk bezochte café Huis de Bijlen zijn de toiletten graffi ti-vrij. Beetje saai bijna. Want wij herinneren ons dat het er ooit wemelde van de humoristi sche uitspraken. Zoals: 'Man nen, zet de achtervolging in! Za del de kippen!' Of vergissen wij ons nu, waren we toen niet he lemaal helder? Hoe komen de toiletten toch zo sereen? „Er stonden wat ordinaire din gen op", zegt een barkeeper, „en wij vinden dat dat niet kan. Dus hebben we de toiletten een opknapbeurt gegeven. Hoe het komt dat mensen toch altijd weer blijk van hun aanwezig heid willen geven op het toilet. Ik denk dat dat iets te maken heeft met geldingsdrang." Ook de toiletten bij het LVC in de Breestraat bieden een bijna maagdelijke aanblik. Men is daar welbewust de strijd aange gaan met de kladderaars en schrijvers. Er hangt een affiche dat de 'kliederkleuters' waar schuwt met hun fikken van de muren af te blijven. De leiding heeft een foefje gevonden waar mee men de muurartiesten een wc-geweten probeert aan te praten. Men gooit het erop dat viltstiften en spuitbussen slecht zijn voor het milieu. En ja, hun klanten zijn erg milieubewust, dus het helpt. Toch valt er bij nadere bestudering nog wel een uitspraak waar te nemen. 'God woont in Endegeest'. Tja, dat wagen wij toch echt te betwijfe len. In café de WW is het gelukkig niet zo schoon op de toiletten. Ho, ho, de potten vertonen echt geen remsporen. We hebben het nu over de toiletontboeze ming. Sommige bezoekers moeten echt met hun viltstift bovenop de wc-pot zijn gaan staan. Want het plafond in de hokjes is hoog en misschien dat een gemiddelde basketballer er bij kan maar een gewoon mens niet. Aardige, cynische uitspra ken staan er op deuren en mu ren. Op het herentoilet althans. Een kleine bloemlezing: 'Don't try suicide' (Probeer de zelf moord niet), 'Wat is het hier godvergeten schoon'), 'On ce...thé road lay open like a girl' (Ooit...lag de weg open als een meisje). Op het damestoilet is het opval lend schoon. Alleen op de daar aanwezige condoomautomaat staat de ontroerende tekst: 'Rob, waarom doe je zo koud?' We vragen aan Loes, de dame achter de bar, wat mensen toch bezielt om de muren van wc's te bekladden.Ach, bekladden. Wij vinden dat niet zo'n punt, hoor. Maar goed: ik denk dat de zich toch een beetje Toilet in café de WW: „Ach, bekladden. Wij vinden dat niet zo'n punt." onsterfelijk willen maken. Ze willen iets achterlaten dat be wijst dat ze hier geweest zijn. Zelf heb ik nog nooit de neiging gehad om iets op te schrijven. Maar ja, ze doen het hier veel. Laatst hoorde ik een meisje te gen haar vriend zeggen: 'Ga je schrijven of plassen?"' Even krijgen we nostalgische neigingen. Moeten wij niet in eens heel nodig naar het toilet en daar, in forse letters, neerkal ken: 'Killroy was here'? Nee, dat FOTO'HOLVAST zou net zo uit de tijd zijn als de uitspraak: 'Leve John Lennon'. O ober, we worden oud. Waar blijven de troostende verversin gen? CEES VAN HOORE 'Woef! Haal hem maar weer even uit de bus voor het baasje, Hector!' We horen het de Ne derlandse krantelezer al zeggen. Maar al is die lezer blijkens een onderzoek van het Centraal Bu reau voor Courantenpublicteit verknocht aan zijn dagblad, als hij voor het nieuws moet kiezen tussen de krant en het journaal dan kiest hij voor het journaal. Wat vinden onze lezers van zo'n uitspraak? En wat vinden de Leidse politicologen M. Martens en F. Kromhout, die beiden on derzoek deden naar het NOS- joumaal, van deze, voor de schrijvende pers, schandelijke aantijging? Een kleine inventari satie. Martens en ICromhout zijn niet alleen fervente krantelezers, zij houden ook elke avond het journaal bij. Dat veel mensen toch uiteindelijk kiezen voor het journaal heeft volgens hen alles te maken met tijdgebrek. Én met het visuele aspect van het journaal. Martens: „Zien is te vergelijken met eten zonder te hoeven kauwen. Zien is ook nog steeds geloven. Daarbij brengt het journaal op een zeer bondi ge wijze nieuwsfeiten, bondiger dan de krant, al zie je bij het journaal nu ook al dat het eerste onderwerp vaak langer duurt dan de andere onderwerpen. Dat is vaak tegen het zere been van de actualiteitenrubrieken. jhete Ikz den als r journaal bekeken." „Of iedereen echt goed en be wust naar de journaals kijkt, waag ik te betwijfelen. Ik herin ner me in dit verband een uit spraak van Gerard van der Wulp over RTL4-nieuwskijkers. Van der Wulp zegt dat ze dat jour naal 'wel hebben aanstaan, maar er niet naar kijken'. Ik vrees dat dat waar is. Het jour naal van RTL-4 volgt meteen op Prijzenslag en ja, dan laat ie die treurbuis maar aanstaan.' „Ik lees graag kranten. Maar dat betekent niet dat ik alles lees. Of ik het nieuws in de krant genu anceerder vind dan op het jour naal? Die vergelijking kun je niet maken, doodgewoon om dat de krant meer ruimte heeft. Soms vind ik het journaal wel 'beeldbevestigend', zoals dat met een mooi woord heet. Ik herinner me een item over mi nister Hirsch-Ballin op de Antil len. Hij had daar een overeen komst gesloten met de Antilli aanse regering over de toelating in Nederland. Dit naar aanlei ding van een incident in Am sterdam. De nieuwslezer citeer de de politie, die had gezegd dat een van de verdachten behoor de tot de probleemgroepen. Het journaal liet de overeenkomst min of meer voor wat-ie was, de Antilliaanse regering kwam niet aan het woord en ook aan de belangengroeperingen werd voorbijgegaan. Het item eindig de met een shot van een groep je donker ogende mensen, sa- mentroepend onder het sche merlicht van een lantaarnpaal. Kijk, dat is niet echt genuan ceerd." Lezer Loek Driessen uit Leiden ziet het nieuws liever op de tele visie dan dat hij het in de krant leest. „Ik lees de krant niet echt uitgebreid. Dat heeft een beetje met mijn ogen te maken. Ik lees 's avonds, met een lampje erbij, niet zo makkelijk. Als ze me het pistool op de borst zouden zet ten en ik moest kiezen tussen de krant en het journaal, zou ik de krant wegdoen." Dominee J. Mostert uit Leiden zou niet weten wat hij meer doet: kranten lezen of journaal kijken.Als ik iets moest af schaffen, dan zou het de tv zijn. In de krant kun je dingen nog eens overlezen. Bij het journaal kun je niet zeggen: haal dat on derwerp eens effe terug." Meneer Nederstigt uit De Zilk is waarzegger. Dat beroep staat tenminste achter zijn naam in het telefoonboek. Hij heeft het voor de grap toegevoegd. „Hoe wel, ik zég vaak wel dingen die waar zijn. Dat zouden meer mensen moeten doen. Dus let op: ik vind de krant interessan ter dan het journaal. Je kunt in de krant uit het nieuws kiezen. Beelden van mensen die bij een brand uit het raam springen, zoals gisteren door het journaal werden vertoond, hoef ik niet te zien. Die hebben geen leerzame werking. Nee, ik prefereer de krant" Waarvan akte. Jarig op 5 december... Geboren op 5 december. Dat moet rampzalig fcijii.'Dë kinderen die op vijf december het levenslichLzagenwor- den eigenlijk een beetje afgescheept met maar'éSVfiak- jesdag in het jaar. Of zijn er families die daar een mouw aan hebben gepast? De redactie van Het Gesprek van de Dag wil weten hoe deze 'benadeelde' groep onder onze lezers deze dag hebben ervaren en hoe zij met dit pro bleem zijn omgegaan. Reacties kunt u sturen naar Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden, maar u kunt ons ook bellen, 071-161440. Prof. Bastiaans over 90.000 Nederlanders met oorlogstrauma LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Leidse oud-hoogleraar psy chiatrie J. Bastiaans kijkt er niet van op, dat het leven van 90.000 Nederlanders wordt beheerst door een oorlogstrauma. „Ik heb twintig jaar geleden al ge zegd, dat die mensen er waren. Maar toen wilde niemand mij geloven." Prof. Bastiaans, die zijn leven lang met oorlogsslachtoffers heeft gewerkt en dat nog altijd doet, reageert op een onderzoek naar de lange-termijngevolgen van ingrijpende oorlogservarin gen. Daaruit blijkt dat de oorlog lang niet is vergeten. Het onder zoek werd uitgévoerd door de Rijksuniversiteit Leiden, de Vrije Universiteit Amsterdam en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). Volgens Bastiaans schaamden veel slachtoffers zich in het ver leden om over hun problemen te praten die zij aan het oor logsgeweld overhielden. „Zo iets loste je zelf op, daar sprak je niet met anderen over. Je kunt dat even volhouden, maar op het moment, dat je boven de vijftig komt, overvalt het je en kun je de problemen niet meer zelf beheersen. Dan heb je hulp nodig." Hulp, die de mensen met een oorlogstrauma vooral zochten bij Bastiaans. Hij kende hun problemen als geen ander en wist ermee om te gaan. „Er was geen begrip voor hen en dat kwam omdat het bij de hulpver lener aan kennis ontbrak. Jaren heb ik moeten vechten om de. stelling te doorbreken, dat oor logsslachtoffers geen aanstellers waren, maar mensen die gees telijk in de knoop zaten. Ik ben tientallen jaren bezig geweest voor er erkenning voor die mensen kwam." Kenmerken De klachten die een oorlogs slachtoffer het leven zuur ma ken, lopen zeer uiteen. Vaak sla pen ze slecht, worden achter dochtig en zijn vooral bang dat de omgeving hen uitstoot. Bas tiaans ontwarde de psychische knoop door de mensen een licht roesmiddel toe te dienen en ging vervolgens met hen in gesprek. De zware gevallen be handelde hij met het geestver ruimende middel lsd. De oud-hoogleraar: „In de vil la (naast de Jelgersmaldiniek in Oegstgeest) waar ik werkte, zijn drama's opgevoerd. Het ene moment was ik een rot mof en het andere moment viel de pa tiënt me om de nek, omdat hij in mij één van zijn ouders her kende. We voerden hele toneel stukken op om die psychische knoop uit de war te halen. Er wordt nog altijd op deze manier gewerkt. Alleen heeft de inspec tie voor de volksgezondheid mij verboden het roesmiddel in te spuiten. Een narcotiseur doet dat nu voor me." Negentigduizend Nederlan ders met een oorlogstrauma: hoe behandel je die. „Het is vol strekt uitgesloten dat ze alle maal in therapie kunnen wor den genomen. We hebben daar toe niet voldoende capaciteit in ons land. De ene patiënt moet je langer behandelen dan de an dere. Maar gemiddeld heb je toch wel een jaar nodig voor ie mand met een oorlogstrauma. Om die tijd te bekorten ben ik gaan werken met roesmidde len." Het is nu een kleine vijftig jaar na de Tweede Wereldoor log. Nog altijd zijn er slachtof fers. Blijven die bestaan? Basti aans: „Ik verwacht dat wel. Als de generatie, die de oorlog heeft meegemaakt, dood is, zijn er hun kinderen. Hoe zijn zij opge voed? We zien al geruime tijd dat de tweede generatie ook oorlogsproblemen kent. Die is er jarenlang mee bezig geweest. En hoe voedt deze tweede gene ratie haar kinderen op? Ik ver wacht dat we nog tot in lengte van jaren mensen moeten be handelen die kampen met het oorlogsverleden. Je kunt niet te gen hen zeggen, dat ze dit moe ten laten rusten, omdat het al zo lang geleden is. Ze moeten die gevoelens kunnen uiten. Pas dan raken ze de klachten kwijt." Prof. Bastiaans: „Oorlogsslachtoffers blijven tot in lengte van jaren bestaan. FOTO ARCHIEF 'Vuile communist' Willem Oltmans te gast bij SSR LEIDEN ERIC JAN WETERINCS „Nog voordat ik het vliegtuig in Johannesburg uitstapte had die jojo van een Nederlandse am bassadeur Hugo Karsten al weer rondgekletst dat ik een vuile communist was." En dat was nog maar het begin van de we derwaardigheden van journalist Willem Oltmans in Zuid-Afrika. De man die zes jaar in Zuid- Afrika woonde eh eerder dit jaar als vermeend ClA-agent 'door een stel klabakken het vliegtuig naar Holland werd ingeflikkerd' was gisteravond in Leiden. Oltmans is een vriend van de machtigen der aarde vindt in ieder geval Oltmans en hij schroomt niet zijn wederwaar digheden op vele podia uit te dragen. Gisteravond was hij te gast bij studentenvereniging SSR in Leiden. In dit progressie ve bolwerk interieur jaren ze ventig, gemiddelde haardracht idem kwam hij voor een ge hoor van ongeveer dertig men sen vertellen dat het met Zuid- Afrika allemaal niet zo ver schrikkelijk is gesteld als velen hier denken. Een mooi, maar 'verschrikke lijk gecompliceerd' land waar de simpele anti-apartheids- chreeuwer weinig van begrijpt, zei Oltmans. Apartheid, daar is hij natuurlijk niet voor ('al duurt het nog generaties voor je dat uit die blanke en die zwarte koppen daar krijgt'), maar de mocratie naar westers model zal helemaal niets oplossen in Zuid-Afrika. „Die zwarten begrijpen er he lemaal niks van democratie. Als iemand iets anders denkt, dan vinden ze dat-ie een brandende autoband om z'n nek moet hebben." In de zaal klinkt be smuikt gegiechel om de wat merkwaardige dictie waarmee de spreker zijn hoog en hees uitgesproken woorden de zaal inslingert als hij zich lijkt op te winden. De Klerk Nadat Oltmans in het verleden bij staatslieden als Soekarno, Arbatov en Bouterse mocht aanschuiven diende hij recente lijk ook de Zuidafrikaanse presi dent De Klerk van advies. De Klerk heeft pro forma de macht, maar de inlichtingendiensten maken de dienst uit, meent Olt mans. „Ik heb hem dat ook ge zegd," verklapte hij gisteravond. Gezeten in een houten stoel on der een roze lamp in een sche merig zaaltje aan de Hogewoerd vertelde hij hoe hij de president in zijn tuinhuis ontmoette. „De wanden daar hingen vol Nederlandse schilderijen. En dan lopen er hier nog malloten rond die zeggen dat die Zuid afrikanen niks met ons te ma ken hebben. Maar goed, dat ter zijde. Ik zeg tegen De Klerk 'Kijk uit voor je inlichtingendiensten' en je ziet wat er gebeurt. Uitge rekend vandaag stuurt-ie een van die kerels de laan uit." Echt pessimistisch over de toekomst van Zuid-Afrika is Olt mans niet. „De apartheid was misschien verkeerd, maar de zwarten krijgen straks een first world country terwijl de rest van Afrika een puinhoop is die door Amerika wordt leeggeroofd. Als ze de boel maar niet te snel wil len Leidse PUR niet eens met kritiek Kamer LEIDEN ME1NDERT VAN DER KAAU De termijn waarbinnen een "i aanvraag van een slachtoffer bé| van de Tweede Wereldoorlog j afgehandeld moet worden kan niet veel korter dan acht maan- den zijn. Dat zegt woordvoerder Gg R. Leopold van de in Leiden ge- 4 vestigde Pensioen- en Uitke- V* ringsraad (PUR) op kritiek van de Tweede Kamer. Kamerleden vinden dat de overheid aanvra gen van mensen die geestelijk of lichamelijk letsel van de oor- log hebben overgehouden, snel ler dan acht maanden moet af handelen. De PUR verwerkt sinds 1990 aanvragen van mensen die in aanmerking willen komen voor een uitkering als oorlogsslacht offer. Voor die tijd werd dat door een groot aantal verschi- lende instanties gedaan. Vol gens Leopold is een snellere be handeling door de ingewikkelde wetgeving niet mogelijk. Een uitgebreide rapportage met daarbij medische- en financiële onderzoeken neemt veel tijd in „Het maken van een rapport is een heel lastig en tijdrovend proces", zo zegt Leopold. „Vaak hebben wij getuigen nodig om precies na te gaan wat er is ge beurd. Die getuigen zijn vaak reeds overleden. Verder zijn de bronnen om een en ander te controleren uiterst beperkt." Volgens Leopold is het al een grote winst dat de wachttijden van rond de twee jaar, met uit schieters naar vier fjfajl, tot het verleden behoren. Sinds de vor ming van de raad'in 1990 is de achterstand zo goed als wegge werkt. Op dit mbment kan al zo'n 70 procent v&n de aanvra gen binnen acht maanden wor den geholpen. Voor 'de andere 30 procent geldt volgens Leo pold dat de uitkeringsinstantie niet op tijd aan informatie kun nen komen doordat mensen op vakantie zijn, in het ziekenhuis liggen of om andere redenen niet snel te bereiken zijn. N«ts a irritanter jan een accu romte sparry ProMf Jyrecentet houdt de spanrnng erm Met a«e soorten accu's fe *e ut voorraad kunnen leveren Wij leveren 1-waWaWt PROFILE TYRICENTIR vakwerk tegen sdierpeprven BANBINfSRVKK MET PK Of IEL BANDEN UITLIJNEN BALANCEREN TREKHAKEN LICHTMETALEN WIELEN «APK PROFILE TYRECENTER BERK Leiden, Kaasmarkt 6, teleloon 071 -12 53 41

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19