Bestuur WBL nog niet verlost van riooldaalder Personeel Rijnsburgs zwembad in 'shocktoestand' K 'Er zit een gat in Keukenhof Leiden Leidse Hogeschool denkt aan bouwen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 17 VRUETIJD Sluiting Het Waterbos leidt nog niet tot protestacties „Vooral bij de vaste klanten zal de klap hard aankomen." foto dick hogewoning rijnsburg dorith ugtvoet vervolg van voorpagina Een laatste reddingsoperatie om het binnenbad van Het Wa terbos voor sluiting te behoeden heeft niets opgeleverd. Drijver en Partners, een particulier be drijf, wilde het bad met alle per soneelsleden overnemen, maar een meerderheid van het Rijns- burgse college van burgemees ter en wethouders voelt daar niets voor. Als het binnenbad in particu liere handen overgaat moet de gemeente nog jaarlijks een be drag van 265.000 gulden op hoesten en dat is voor de mees ten binnen het college onaan vaardbaar. De beslissing om het binnenbad te sluiten heeft zelfs tot een verregaand meningsver schil in het college geleid. Dat werd duidelijk uit de woorde n van burgemeester F. Jonkman, gistermiddag, tijdens een pers conferentie. „Het was een moeilijke beslissing, want voor een gemeente als de onze is een bijdrage van 265.000 gulden heel redelijk. Vergelijkbare ge meenten zijn vaak meer geld kwijt." Toch kon het college niet met het aanbod instemmen. „We hebben de aanvraag moeten beoordelen in het licht van onze financiële positie. Als we het binnenbad open houden, blijft er een tekort van 265.000 gul den op de begroting drukken en zouden we flinke lastenverzwa ringen moeten doorvoeren of andere voorzieningen ter dis cussie moeten stellen", aldus Jonkman. Overdonderd Het personeel van het zwembad voelde zich gistermiddag over donderd door het nieuws. „Tot gisterochtend hebben we ge dacht dat het binnenbad door een particulier bedrijf zou wor den overgenomen. Aan sluiting hebben we nooit gedacht", al dus F. van Bennekom, directeur van Het Waterbos. Van Bennekom voorziet de komende tijd de nodige proble men. Zo zullen de meeste per soneelsleden zo snel mogelijk ander werk proberen te zoeken, vermoedt de directeur. „Op dit moment is er nog wel vraag naar gekwalificeerd personeel bij andere baden. Daarom hoeft het niet lang te duren voordat we hier een bordje aan de deur moeten hangen met de melding dat we dicht gaan wegens per soneelsgebrek." Maar tegelijkertijd betwijfelt Van Bennekom of de vraag naar zwembadpersoneel het komen de jaar zo groot blijft. „Er slui ten steeds meer buitenbaden, bijvoorbeeld in Leiden, Oegst- geest en Scheveningen. Hier door ontstaat een hausse van personeel op de markt", aldus een bezorgde Waterbos-direc- teur. Kinderen Het Waterbos is het eerste zwembad in de Duin- en Bol lenstreek dat zowel het binnen- als het buitenbad moet sluiten. Van Bennekom noemt dat triest. „Per jaar hadden we nog altijd zo'n 160.000 tot 170.000 bezoekers." Vooral bij de vaste klanten, zoals hartpatiënten, moeders met jonge kinderen en de duikvereniging zal de klap hard aankomen. Ook voor kin deren van acht tot vijftien jaar is de sluiting vreselijk. „Voor hen blijft er nu niets meer over in Rijnsburg. Het strand is voor de jongsten te ver weg." Aan eventuele acties om de sluiting en de sloop tegen te houden denkt het zwembad personeel nog niet. „ledereen hier verkeert nog in een shock toestand", merkt Van Benne kom op. „Dus ik weet niet of we nog iets gaan ondernemen." leiden roy klopper De verontruste leden dienen volgende week een motie in tij dens de algemene vergadering (AV) van de WBL. Hierin wordt het bestuur gevraagd duidelijk heid te verschaffen over de kos ten van bijvoorbeeld admini stratie, porto, advertenties en juridische adviezen. Omdat het voorstel uiteindelijk is ingetrok ken zijn al die uitgaven voor niets geweest, zo menen ze. De eigen bijdrage voor riool- ontstopping was vanaf het be gin zeer omstreden. De WBL berekende de huurders sinds enige tijd 1,50 gulden per maand. Hiervoor kregen ze de verzekering dat een eventuele verstopping gratis zou worden opgeheven. Tot voor kort bere kende de WBL hiervoor geen kosten. Veel huurders weiger den de daalder te betalen om dat ze het onacceptabel achten dat een woningbouwvereniging eenzijdig het huurcontract wij zigt. Saillant detail is dat de leden vergadering in eerste instantie instemde met de maatregel. Achteraf menen de leden ver keerd te zijn voorgelicht. „Het bestuur suggereerde dat er vol doende juridische onderbou wing was." Tijdens de maan denlange discussies werd even wel steeds duidelijker dat iedere rechter de WBL-maatregel on middellijk naar de prullenmand zou verwijzen. Het bestuur heeft dit nooit met zo veel woorden gezegd en houdt het er op dat de vele klachten aanleiding waren om het voorstel in te trekken. De AV wil het bestuur via een motie dwingen toe te geven dat de wankele juridische basis van de maatregel de werkelijk reden Verder steekt het de AV-leden dat het bestuur de maatregel heeft ingetrokken zonder dit aan hen voor te leggen. Daarom wordt in de motie gevraagd de kwestie alsnog in stemming te brengen. Het zal voor de huur ders niet veel uitmaken: de rioolheffing is en blijft van de baan. Op de vorige vergadering bleek een meerderheid van de leden tegenstander van de kos tenverhoging. Treinverkeer Schiphollijn zondag beperkt hoofddorp Het treinverkeer tussen Hoofd dorp en Leiden is komende zondag, 22 november, beperkt. De NS voeren vanaf zaterdag nacht werkzaamheden aan het spoorwegennet bij Hoofddorp uit. Tussen Hoofddorp en Lei den rijdt de stoptrein van en naar Den Haag CS eenmaal per uur in plaats van elk half uur. De NS zetten wel een extra bus in op het traject Hoofddorp-Lei den. Ieder half uur vertrekt er of een bus of een trein. De NS houden rekening met een half uur extra reistijd voor de passa giers. In de nacht van zaterdag op zondag tussen kwart voor één en half zes zal er geen treinver keer tussen Leiden en Schiphol zijn. Tussen Schiphol en Leiden rijden dan wel pendelbussen. Tussen Schiphol en Amsterdam rijden pendeltreinen. Bingo In buurthuis Comelis Joppensz (Oppenheimstraat 6a) wordt vanavond, vrijdag 20 november, bingo gespeeld van 20.15 tot 23.00 uur. Ruilavond De Ruilvereniging Koningskerk houdt vandaag, vrijdag 20 no vember, een ruilavond voor ver zamelaars. Liefhebbers van sui kerzakjes, munten, postzegels, prentbriefkaarten, sigarenband jes kunnen vanaf 19.00 uur te recht in buurthuis 'Het Spoortje' aan de Bemhardkade. Entree voor deze ruilavond is 1,50 voor niet-leden en 1,00 gul den voor leden. Sjoelavond De voetbalvereniging LFC houdt vandaag, vrijdag 20 no- vembei een kaart- en sjoel avond. kaarters zijn vanaf 20.00 uur welkom in de kantine op het sportcomplex aan de Bos- huizerkade. EHBO De EHBO-Brigade viert zater dag 21 november haar 60-jarig jubileum in wijkgebouw staal- wijk (hoek Herenstraat/Drie oc- toberstraat). Het feest begint om 19.00 uur. Archief De Vereniging Oud Leiden en het Leids Gemeentearchief ge ven gezamenlijk een geheel nieuw register uit op het vierde lige standaardwerk over de ge schiedenis van Leiden van de historicus P.J. Blok. Het werkje is verkrijgbaar in de boekhan del, bij de Lakenhal en bij het Gemeente-archief (Boisotkade 2a). Duivensport De duivensportvereniging LPC houdt op zaterdag 21 en zondag 22 november haar jaarlijkse clubtentoonstelling in net vere nigingsgebouw aan de Valerius- straat in Leiden Zuid-west. 's Zaterdags is de expositie open vanaf 11.00 uur, 's Zondags van af 11.00 uur. De laatste dag sluit de tentoonstelling om 1730 Aids Het HlV-Café Leiden houtty op 7 december een thema-avond over Aids en kruiswerk. Een me dewerker van het kruiswerk in de wijk komt vertellen over de mogelijkheden van het kruis werk om mensen met Aids ter zijde te staan. De bijeenkomst wordt gehouden in de 'Bakkerij' aan de oude Rijn 44 en begint om 20.00 uur. MONICA WESSEL1NG De Leidse Hogeschool kan zijn gebouw uitbreiden. Dat meent althans de voorzitter van het college vaq. bestuur van die school, T. Ouwerkerk. De nieuwbouw wordt makkelijker nu minister Ritzen van Onderwijs heeft besloten het hoger beroepsonderwijs zijn eigen gebouwen in bezit te geven. De Leidse Hogeschool krijgt daardoor de mogelijkheid de dépendances in Leiderdorp en Den Haag over te hevelen naar Leiden. De uitbreiding komt aan de Endegeesterwatering achter het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar nu al een deel van de Leidse Hogeschool is geves tigd. Ouwerkerk is van plan op korte termijn een architect in de arm te nemen. Achter het ziekenhuis moet een gebouw komen voor 3000 leerlingen. Behalve de leerlingen uit de Leiderdorpse en Haagse dependances, krijgen ook studenten in de Leidse ves tiging een betere behuizing. Een aantal van hen zit nu nog in noodlokalen. Ook zij krijgen een plek in het nieuwe gebouw. Overigens moeten er nog enkele problemen worden opgelost voordat de bouw kan beginnen. Zo is de grond waarop de nieu we school moet worden gebouwd, nog niet van de hogeschool. Bovendien is de prijs die de minister vraagt voor de drie katho lieke pabo's in Rotterdam, Den Haag en Heemstede (allemaal behorend bij de Leidse Hogeschool) te hoog. Wanneer de bouw kan beginnen, is nog niet bekend. Leden woningbouwvereniging vragen opheldering Een aantal leden van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil wel eens weten hoe veel geld de discussie over de bijdrage voor rioolontstopping heeft gekost. Het on langs ingetrokken voorstel heeft volgens de leden louter geleid tot gezichtsverlies voor de verhuurder. I Leiden Weer Gezellig (LWG) zit weer bovenop het nieuws. De partij zit al twee jaar niet meer in de gemeenteraad, maar de indertijd door LWG aangesneden onderwerpen, denk maar aan de sluitingstijden, zijn weer uiterst actueel en LWG-voorman Bernard Stöxen is ook weer alive and kicking. Dit najaar begint in 1 MFm de gemeenteraad de ra zoveelste discussie over de sluitingstij den van de Leidse kroegen. Een onder werp dat de laatste jaren niet van de politieke agenda was weg te slaan. En de verwachting is dat men er ook nu niet uit komt. Dezelfde discussie zorgde halverwege de jaren tachtig voor een opmerkelijk verschijn sel. Bij de verkiezingen haalde LWG, een horeca-partij met gei nige ideeën over wat-leuk-is- voor-de-stad een zetel. Gezellige tijd Tijdens de vier jaar dat Stöxen deel uitmaakte van de plaatse lijke volksvertegenwoordiging werd hem regelmatig verweten dat hij zijn taak niet serieus nam. Hij kwam te weinig op vergaderingen en als hij, of zijn assistent Jacques de Coo er wa ren, zeurden ze over vrije slui tingstijden en lanceerden ze ra re plannetjes. Maar nu, twee jaar na het vertrek van het duo uit de Leidse politiek, blijkt hun inbreng met terugwerkende kracht vruchten af te werpen. Het probleem van de sluitings tijden is, ook door de nietszeg gende uitkomst van het referen dum, nog steeds niet opgelost. Het plan van Stöxen om de slui tingstijd vrij te geven, durfden de andere partijen niet aan: „De politiek heeft zich weer aan het onderwerp vastgevreten en, let op mijn woorden, ze komen er weer niet uit. Bij de verkiezin gen in '90 heeft vrijwel elke par tij zich vóór vrije sluitingstijden uitgesproken. Maar na het refe rendum bleek dat de mensen uit nota bene de buitenwijken dit hebben tegengehouden. Het probleem is verworden tot een gele en rode kaartenspel. Maar wij zullen in '94 voor eens en voor altijd met een oplossing komen", voorspelt Stöxen die daarmee bevestigt dat LWG weer aan de verkiezingen zal deelnemen. Gezellig vergeten Vorige week werd bekend dat een wandelpad lang de Rijns- burgersingel de naam 'Kiekpad' krijgt. Genoemd naar de Leidse fotograaf uit de vorige eeuw die zijn naam denk maar aan 'een kiekje maken' blijvend aan de fotografie heeft verbon den. Dat idee, om een straat te noemen naar Kiek, was afkom stig van LWG. Ook andere 'ver geten' l^idenaars werden door LWG met terugwerkende kracht van stal gehaald. De Zangeres Zonder Naam heeft haar ere burgerschap van Leiden op voordracht van LWG gekregen. De plaquette voor Piet Paaltjes, de volière in het Plantsoen en de Emma-linde, allemaal aan LWG te danken. Het geboorte huis van gifmengster Goede Mie ging echter ondanks be moeienis van LWG verloren. Een van de laatste voorstellen van Stöxen en cosorte was de instelling van het Van Doesburg jaar. De bekende kunstenaar en oprichter van De Stijl had enke le jaren van zijn leven (1916- 1922) in Leiden gewoond en ge werkt. En, zo ontdekte Stöxen, hij had een fontein ontworpen Stöxen en de maquette van de fontein die, als het aan hem ligt, op het Stationsplein moet komen. die nooit was uitgevoerd. Dus verzocht LWG in een motie in 1989: 'het college de realisering van de Van Doesburg-fontein mee te nemen in de uitvoering van de stationsplannen'. De motie werd aangenomen, maar er'gebeurde niks mee. Daarom hebben Stöxen en De Coo nu een briefje aan de huidige raadsleden geschreven met de vraag: 'Quousque tandem abu- tere patientia nostra?' oftewel voor de niet gymnasiasten: 'Hoe Gezellige Stijl Maar in de Lakenhal is wel een mini-tentoonstellingingericht over De Stijl (een kunststro ming) en Theo Van Doesburg. „De organisatie was een een- tweetje tussen Ben Walenkamp en mij", aldus Stöxen. Er is glas- in-Iood en er hangen schilderij en van Van Doesburg. Op een van de schilderijen is de giste ren heropende Blauwpoorts- brug te zien. Wethouder T. var Rij liet bij de opening van die brug weten: „Ik heb begrepen dat we een motie hebben aan genomen over die fontein het zou lukken om hem op het plein te realiseren, zou dat fan tastisch zijn, maar ik geef per soonlijk de voorkeur aan een ei gentijds ontwerp", aldus de wethouder de even daarvoor wel ruiterlijk had toegegeven als foto jan holvast niet zo thuis te zijn in de kunst. Of de fontein er komt blijft dus nog onzeker maar Stöxen en De Coo hebben aangekondig Lei den nog meermalen te zullen verrassen met aardige initiatie ven en, als het aanmodderen blijft met de sluitingstijden, wie weet verrassen ze opnieuw met een zetel in de gemeenteraad. (LL) 'Gunstigewind houdt schade beperkt Roy Klopper ei LISSE PETER VAN DER H VERVOLG VAN VOORPAGINA Nog enigszins slaperig drentelt Keukenhof-directeur H. Koster heen en weer. De uitslaande brand die Het Theehuis een restaurant dat dienst deed als opslagplaats en distributiecen trum voor de bollen ver woestte, is inmiddels al onder controle. Maar bij elke vlam die weer oplaait, is Koster op zijn hoede, hij wil er per se voor wa ken dat het vuur voor nog meer schade zorgt. „Er zit een gat in Keukenhof. Dat moeten we even wegwerken. Potverdrie", mompelt de directeur. Ruim een uur na het uitbreken van de brand in Het Theehuis van de bloemententoonstelling, maakt Koster voorzichtig een eerste balans op. „We hebben geluk dat de brand beperkt is gebleven tot het gebouw. De schade aan het park is mini maal omdat er een westenwind waait en ditgebouw aan de oostzijde van de tuin ligt. De brand heeft volgens Koster dan ook zeker geen nadelige ge volgen voor het nieuwe seizoen dat in maart van het volgend jaar begint. Ook het verloren gaan van de grote partij bollen zo'n zeshonderdduizend stuks die in Het Theehuis lag opgeslagen en door de vlam menzee is vernietigd, gooit geen roet in het eten. „De opening is geen moment in gevaar. Van daag zullen we een inventarisa tie maken en dan de markt op gaan om de partijen weer aan te vullen. Maar in verhouding valt alles nog mee. Negentig procent van alle bollen is inmiddels ge plant. In Het Theehuis waren nog wel bijgoedeewassen opge slagen, zoals blauwe druiven. Dit gebouw was nu eenmaal de distributieplaats voor alle bollen in Keukenhof." Noodgebouw Met die opslagplaats is tevens een van de oudste restaurants van Keukenhof in vlammen op gegaan. De uit stalen bielzen, nout en glas gebouwde con structie was binnen een uur verwoest. In het pand bevonden zich niet alleen de bollen, maar ook toiletunits, meubilair, een grote keuken en houten ver koophuisjes. Toch zullen de eerste bezoekers van het park in maart weinig merken van de brand die vannacht woedde. Koster denkt op korte termijn nog niet aan herbouw van Het Theehuis. „Maar we zullen maatregelen nemen, zodat de mensen niet in de gaten hebben dat er een brand is geweest. Tij delijk zal er dus wel een nood gebouw komen.'. Koster is op dat moment het is even na vijf uur enigszins gerustgesteld. De brandweer die met twee voer tuigen en dertig spuitgasten ter plaatse is, heeft het vuur bij het ketelhuis onder controle. Ter wijl het vuur nog nasmeult gaat Koster, in gezelschap van Keu kenhof-voorzitter H. van Os naar huis. Op weg naar zijn auto. die el ders in de tuin staat geparkeerd, kijkt hij naar de voertuigen van de weinige omstanders die van de brand wakker zijn geworden. „Ze staan toch niet in de perken met bollen?", klinkt het veront rust. Hij stelt tevreden vast dat de auto s op het gras staan. Een schrale troost na een nacht waarin al genoeg schade is aan gericht

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17