Synodecommissie oneens over oecumenische raad Kerk Samenleving Vaticaan en Israël zoeken toenadering 'Opheffen dovenpastoraat een schandaal' Bisschoppen dringen aan op hulp voor Sudan VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 KORTWEG Wandkleden De expositie van wandkleden uit Rwanda (Afrika) wordt niet in De Voorhof in Rijns burg gehouden, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar in de plaatselijke bi bliotheek De Kloosterhof aan de Smidstraat 5. Het gaat om de originele kleden die zijn afgebeeld op de Missie Zen- dingskalder 1993, een geza menlijke uitgave van de Ne derlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad. De expositie is te bezichtigen van 19 tot en met 25 novem ber tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Ontmoetingsdienst De Baptistengemeente Ich- tus houdt op zondag 29 no vember een 'ontmoetings dienst' in de aula van de Ich- Ihus Mavo aan het Henry Dunantplein 1 in Alphen aan den Rijn. Aan de dienst wordt medewerking verleend door het Alphense gospel koor 'I lis Revelation'. Spre ker is M. Plomp uit Eindho ven. De dienst begint om 18.30 uur. Winteravondgesprek De sociologe Janna van der Poll, deskundige op het ge bied van milieu, is op maan dag 30 november te gast tij dens het winteravondge sprek in Plexat, een ontmoe tingscentrum voor jongeren aan dc Oude Singel 152 in traden. Het thema is: 'Is het "Ml 'mét de stroom mee of te- ;gen dé stroom in? Over 'mlfleu 'als modetrend'. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de Stichting .Evangelisch jongerenhuis en "begmHom 20.00 uur. Gast- Van der Poll werkte Raad voor de zaken vótv'-CKtërheid en Samenle- ving van., de Nederlandse Htértfórtnde Kerk en trainde r-W5rk^\jkemilieuvoorlichters. fifivzgpr Jjfedine r D<^ pfaièe formatie 'Life Line' komt op vrijdagavond 27 no vember voor een concert naar Alphen aan den Rijn. evenement wordt geor- -^Siiiseerd door de plaatselij ke'; stichting Local Gospel Pt6]écts. 'Life Line' heeft on- rnëèf meegewerkt aan programma's van de ÊO en '"Hiaakte vele binnen- en bui tenlandse tóemees. In Alp- lïen speelt de groep in de ,558)'Vafo'rikërk en het concert begint om 19.45 uur. Toe gangskaarten kosten zes gul- denen zijn onder meer ver- "Trij^Paar bij de Alphense en .üoskoopseVW. Vespers De Leidse predikant voor bij zonder kerkewerk, A. Alblas, is betrokken bij de voorberei dingen op het NCRV-radio- programma 'Voor de eerste dag'. De uitzending is be doeld als voorbereiding op de viering van de 'eerste dag', de zondag. De gezon gen tekst vult vrijwel het hele programma van deze vesper, waarvoor de zogenaamde Evensongs die nu al vier sei zoenen in de Leidse Hoog landse Kerk worden gehou den, model hebben gestaan. Het programma is te beluis teren op radio vijf, op zater dagavond van 18.30 tot 19.00 Alternatief van humanisten voor inzegenen huwelijk UTRECHT ANP Het Humanistisch Verbond biedt buitenkerkelijken hulp aan bij het vieren van een rela tie. Het verbond beschikt sinds kort over begeleiders die desge wenst aan een huwelijkssluiting of de viering van een hetero- of homoseksuele relatie een extra dimensie kunnen geven, blijkt uit een folder die het Verbond verspreidt. Voor de inschakeling van zo'n begeleider moet men wel 295. gulden over hebben. Het Verbond heeft al vaker er varen dat buitenkerkelijken be hoefte hebben aan een ritueel bij belangrijke momenten in het leven. Zo zijn er humanistische uitvaartbegeleiders actief die bij een begrafenis of crematie een toespraak houden en/of op an dere manieren aan een uitvaart meewerken. Vooral in het noor den van Nederland is de vraag groot: van de 1300 humanisti sche uitvaartbegeleidingen in 1990 werden er 1100 in de drie noordelijke provincies uitge voerd. Jeruzalem Onderminister Yossi Beillin van Israël gisteren in gesprek met vertegenwoordiger Claudio Ma ria Celli van het Vaticaan (rechts). Het tweetal voert momenteel in Jeruzalem overleg over een eventueel herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de joodse staat en het Vaticaan. In het midden mgr. An drea De Montezenold, lid van de delegatie van het Vaticaan. foto ap 'In de GOR blijven of uit de GOR stappen Moeten de Gereformeerde Kerken lid blijven van de Ge reformeerde Oecumenische Raad (GOR)? De synode commissie voor de oecumene is verdeeld over deze vraag en laat de synode volgende week kiezen uit twee voor stellen: in de GOR te blijven of uit de GOR stappen. De Gereformeerde Kerken behoorden in 1946 tot de oprich ters van dit calvinistische samenwerkingsorgaan, dat te gen de oecumenische beweging was gericht. gaan met pluriforme opvattin gen. Ook realiseert de commis sie zich dat voor de vele kleine lidkerken de GOR het oecume nische contact is en dat de GOR een tegenwicht kan bieden te gen het groeiende kerkelijke fundamentalisme. Maar daar staan diverse na delen tegenover. Behoudende lidkerken zullen er op uit blijven De synodecommissie somt een aantal voor- en nadelen van het GOR-Iidmaatschap op. Aan de creditzijde staat-dat na de meest recente vergadering in Athene de Gereformeerde Kerken als lid in volle rechten en plichten zijn erkend. Verder kunnen zij ande re lidkerken helpen in het om- de Gereformeerde Kerken uit de GOR te zetten. Bovendien is de vraag wat de kerken in de GOR nog voor elkaar kunnen beteke nen. Staan de gereformeerden door lid te blijven de andere lid kerken in hun eigen ontwikke ling niet in de weg, vraagt zij zich af. De voorstanders van voort zetting van het lidmaatschap menen dat na de GOR-vergade- ring in Athene, de besluitvor ming over het lidmaatschap is afgerond. Dit voorstel volgt het advies van de deputaten (des kundigen) voor de oecumene die kortgeleden uittreden 'on verantwoord' noemden. Wereldraad Het andere voorstel houdt in dat de Gereformeerde Kerken de GOR verlaten. Als de synode dit voorstel aanvaardt, spreekt ze de verwachting uit dat ook in de toekomst binnen de GOR 'een stevige en vruchtbare basis voor een hartelijke en loyale sa menwerking' zal ontbreken. De 69.000 gulden die de Gerefor meerde Kerken in 1993 voor de GOR hebben begroot, kunnen beter worden besteed aan oecu menische organisaties met een meer open karakter als de We reldraad van Kerken. Het lidmaatschap is al sinds 1976 omstreden wegens de ge reformeerde visie op het schrift gezag en vooral de oproep aan de plaatselijke kerken om ho moseksuelen toe te laten tot het ambt en tot het avondmaal. Protesten tegen bezuinigingen Hervormde Kerk harderwijk» anp De doven die door de bezuinigingen in de Nederlandse Hervormde Kerk worden ge troffen, willen volgende week op de synode worden gehoord. Dan komt het voorstel aan de orde de plaats van de hervormde dovenpastor eind 1994 op te heffen. Ds. J.F.G. Kamphorst woont volgende week met een groep doven de synode bij. De groep wil als het even kan ook het woord voeren. „Als Beyers Naudé er mag spreken, waarom zouden de doven dat niet mogen", zo vraagt hij zich af. Sinds 1975 werken de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken samen in het doven pastoraat. Elk kerkgenootschap heeft één dovenpastor die de ambtelijke bevoegdheid heeft ook in de andere kerken te werken. Op basis daarvan is het land regionaal in drieën verdeeld. „Zuiniger kan het niet." Het opheffen van het dovenpastoraat, voorgesteld in de nota 'Kiezen of delen' van de Centrale Beleidsstaf, heeft ook gevolgen voor het dovenpastoraat van de gerefor meerden en christelijk-gereformeerden. „Het voorstel is in wezen een schandaal," zo zegt Kamphorst. Zeventig procent van de doven die door de drie predikanten worden bediend, zijn hervormd. Een ander gevolg van het opheffen van het dovenpastoraat is dat er een groter be roep op vrijwilligers moet worden gedaan. Maar die zijn er nu ook al. Bovendien zijn het voornamelijk familielèden die toch al de extra druk voelen. Doven moeten horen met hun ogen, zegt Kamphorst. Het gesproken woord kunnen ze op een andere manier niet volgen. De spreker mag niet te ver weg zijn, moet dui delijk zijn, moet zich richten op de doven en de taal moet zodanig zijn dat doven het goed kunnen volgen. Het Nederlands dat horenden spreken, is niet erg geschikt voor doven. „Om al deze redenen is dovenpasto raat onmisbaar voor die doven die lid van de kerk van Christus willen zijn." De rooms-katholieke bisschop pen hebben minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken opgeroepen meer aandacht te besteden aan de schending van de mensenrechten en de hon gersnood in Sudan. Van den Broek zou in het ka der van de Europese Politieke Samenwerking initiatieven moeten nemen die erop gericht zijn de aanvoer van voedsel en medicijnen te garanderen, een waarachtig vredesproces op gang te brengen en een herstel van de mensenrechten mogelijk te maken, schrijven de bis schoppen. Tijdens hun recente vijfjaar lijkse ad limina-bezoek aan Ro me schetsten de Sudanese bis schoppen een dramatisch beeld van de situatie in hun land. Ge nocide en het doden van on schuldige mensen behoren tot de dagelijkse praktijk in het land en alle rechten van de mens, zoals het recht op leven, de vrijheid van meningsuiting en de godsdienstvrijheid, wor den genegeerd, lieten de Sudanese bisschoppen weten. Bijna de helft van de 25 miljoen Sudanezen ondervindt de ge volgen van de burgeroorlog aan de lijve en zonder onmiddellijke hulp dreigen tien miljoen men sen de hongerdood te sterven. De bisschoppen vragen de Nederlandse katholieken hun ondersteuning van projecten van katholieke organisaties, vooral Mensen in Nood, in Sudan voort te zetten. Maar zij erkennen dat de 3,2 miljoen dollar, die de afgelopen twee jaar door deze organisaties voor hulp aan Sudan is uitgetrokken, 'slechts een druppel in de oce aan van echte behoeften' is. Aftreden bisschop Haas geëist chur kipa-epp De priesterraad van het bisdom Chur heeft de zeer behoudende bisschop Wolfgang Haas uit drukkelijk gevraagd af te treden. Na een gesprek met mgr. Haas in Einsiedeln kwam de priester raad tot de conclusie dat de ver trouwensbasis voor een zinvolle samenwerking tussen de bis schop en de priesters in het bis dom Chur ontbreekt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Nieuwendijk: D. van Duijvenbode, kandidaat te Kat wijk aan Zee. Benoemd: te Ezinge-Feerwerd-Garn- werd-Oostum als bijstand in het pas toraat: drs. K. Dijkstra, wonende te Marum, die deze benoeming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot predikant in alg. dienst t.b.v. het werk voor Kerk en Israel: drs. H. J. Huysewrte Utrecht, die de ze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Oldenhove: mevr. A. M. van de Wetering, kandidaat te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwdorp: A. J. Gunst te Tholen. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN Beroepen: te Beverwijk en Wormer- veer: H. J. Delwig te Apeldoorn. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIEF, de Vries. G.P. Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Henk van. der Post (adj) teleloon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071 -161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes)-. Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 txj vooruitbetaling(md. BTW) per kwartaal 80.10 per kwartaal (post) 113.85 perjaar310.85 per maand 27.80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071 -161367/161363 AGENDA VRIJDAG 20 NOVEMBER Katwijk 'Eine Nacht in Venedig' door het Noordwijks Operette-Gezelschap 'Mo zaïek', Tripodia, aanvang 20.00 uur. Leiden Mmi-koopjes-markt, org. evenemen- tengroep Herensingelkerk, in de hal en op het binnenplein van de Heren singelkerk, van 19.00 tot 21.00 uur. Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. 'Grafin Mériza' door het Leids Operet te Gezelschap 'Crescendo', speciale voorstelling voor ouderen, Stadsge hoorzaal, aanvang 20.00 uur. Omstreken, Hobaho-hal, van 9.00 tot 22.00 uur. Noordwijk Noordwijkerhout ZATERDAG 21 NOVEMBER Katwijk 'Eine Nacht in Venedig' door h Leiden 'Grafin Mériza' door het Leids Operet te Gezelschap 'Crescendo', bal na met groot orkest. Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 uur. Lisse 'Bollenstreekshow' door de Pluimvee n Konijnensportvereniging Lisse Aankomst Sint Nicolaasca. 10.00 uur op het strand ter hoogte van de Politiepost, waarna rondrit door het dorp, ontvangst 'Hof van Holland' orr 14.00 uur. Noordwijkerhout Rommelmarkt in De Schelft, van HET WEER ROB GROENLAND Verband met weer in VS Een steeds terugkerende vraag van mensen die ik tegenkom luidt: is er een verband tussen het weer boven de oostkust van Amerika en Neder land? Deze vraag steekt vooral de kop op als er aan de overkant van de grote waterplas bar winterweer heerst. Sommige lieden beweren dan steevast dat dergelijk kou ge woon de Atlantische Oceaan over steekt en dan 2 of 3 dagen later West-Europa weet te bereiken. Maar zo eenvoudig steekt het spel van het weer niet in elkaar. Om het verband tussen twee werelddelen (op een bepaalde breedtegraad) goed te begrijpen moeten we het begrip straalstroom weer tevoor schijn halen. U kunt dit het beste voorstellen door te denken aan een cilindervor- minge windtunnel op 6-9 kilome ter hoogte in de atmosfeer, die over het hele Noordelijk Halfrond slin gert. Boven het westelijk deel van de Verenigde Staten bevinden zich de Rocky Mountains (rotsgeberg te), en juist deze bergrug blijkt een essentiele rol te spelen in de vor ming van grootschalige golf bewe- Zodra' de straalstroom over dit ge bergte waait, ontstaat er een zeer grote en uitgestrekte golfbeweging, die vervolgens elders boven ons halfrond ook golven veroorzaakt. Deze golfbewegingen zijn in wezen slingeringen in de straalstroom, met grote gevolgen voor het weer aan het aardoppervlak. Elke slinge ring geeft aan de grond de vorming van hoge-en lagedrukgebieden, die zich in stellen op bepaalde plaatsen, afhankelijk van de plaats van de slingering. Nu is het vaak zo dat zodra enorme hoeveelheden kou uit Canada via een koude tak van de slingeringen over de oostkust van Amerika de Oceaan opstroomt. Vervolgens gaat deze koude tak richting West- -Europa weer over in de warme tak van de golfbeweging en hebben wij boterzacht weer. Met andere woor den het winterweer boven Ne w-York is vaak precies omgekeerd aan het type weer boven Hol Hand. HET WEER IN EUROPA i droog. Maxima c KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Zuid- Zweden: In het algemeen veel be wolking en nu en dan sneeuw, aan de kust ook regen. Maxima van rond het vriespunt bij beide hoofdsteden tot plus 4 graden aan de kust. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral op vandaag buien. Maxima circa 5 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in de Schot se hooglanden eerst met sneeuw. Morgen in Ier land. Wales en Engeland veel bewolking en regen. Maxima van 5 graden in het uiterste noorden tot 9 in het zuiden. Morgen België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, in de Ardennen met sneeuw. Morgen veel bewolking en perioden met regen en oplopende maxima tot 10 gra den. Ouitsland: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, in het middelgebergte boven de 400 meter sneeuw. Morgen van het zuidwesten uit verder toenemende be wolking gevolgd door regen, In het mid delgebergte eerst sneeuw, maar later ook regen. Maxima 4 tot 7 graden, maar hoger. Madeira: Wolkenvelden 21 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden, maar langs de zuidstran- den flinke perjoden met zon. Droog en maxima ca. 23 langs de zuidstranden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook enkele wolken- veldem en droog. Maxima van 19 gra den in het noorden tot 23 in het zuiden bij Agadir. Tunesische kust: Perioden met zon en vandaag langs de oostkust eerst nog kans op een bui. Maxima ca. 21 graden. Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag in het noordoosten enkele buien, elders weinig of geen regen. Morgen in het midden en noorden verder toenemende bewolking en regen. Langs de Middellandse Zee beide dagen nu en dan zon en maxima 16 tot 18 graden. Elders tussen 8 en 12, maar morgen iets hoger. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en waarschijnlijk overal droog. Maxima 17 tot 20 graden. Spanje: Langs de Costa's vooral m het midden en zuiden perioden met zon en maxima van 19 graden bij Barcelona tot 23 in de omgeving van Benidorm en Malaga. In het noorden vooral op vandaag wolken velden. Maxima elders van 16 tot 18 ten noorden van Madrid tot 20 a 23 in het zuiden. Portugal: Perioden met zon, maar in het noorden vandaag ook wolkenvelden. Maxima morgen van 20 graden bij Porto tot 22 indeAlgarve. Zwitserland en Oostenrijk: Vooral langs de noordzijde van het Al penmassief neerslag. Vandaag sneeuw tot in de dalen, maar morgen stijgt de sneeuwgrens tot boven de 1000 meter. In Walis en langs de zuidzijde van de Al pen ook nu en dan zon. Maxima in het laagland tussen de 3 en 7 graden, maar morgen in het westen van Zwitserland tot 10 graden. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen of natte sneeuw. Maxima 3 tot 6 graden. Italië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en voornamelijk op vandaag nog enkele buien. Maxima 13 tot 17 graden, maar in de Povlakte ca. 11 en op Sicilië tot 20. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 21 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.10 zon onder 16.40 Maan op 04.35 maan onder 14.45 Waterstanden Katwijk Hoog water 23,58 en 12.28 Laag water 8.35 en 20.25 Weerrapporten 20 nov 7 u Amsterdam regenbui wnw9 8 6 0.3 Athene Barcelona Beriijn sneeuw ozo3 LssPalmk haifbew. w2 10 1 1 ono2 17 12 39

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16