Leiden Regio Nieuwbouw duurt LD te lang Geen verpleegtehuis op slachthuisterrein Blauwpoortsbrug kan weer open Zuydtwijck verpleegt demente bejaarden Gemeenten willen af van afvaltoerisme BOUWPLANNEN? lirkvcu Verpleeghuis Zuydtwijck krijgt een afdeling voor psycho-geria- trische patiënten. Het wordt de eerste plek in Leiden waar de menterende ouderen dag en nacht verpleging krijgen. Op de afdeling, die in april open gaat, kunnen 24 mensen terecht. Zuydtwijck heeft dit plan in overleg met de geneeskundige inspectie gemaakt omdat het veel te lang duurt voordat er in Leiden speciale tehuizen voor psychiatrische patiënten zijn. „Zuydtwijck is het wachten beu", zegt directeur A. Bruseker van het verpleeghuis aan de Aaltje Noordewierlaan. Dementerende ouderen uit Leiden kunnen nu alleen te recht in instellingen in de Bol lenstreek. Maar ook die kampen met wachtlijsten. Volgens Bru seker zijn er vermoedelijk 250 tot 300 psychiatrische patiënten in Leiden die wachten op een plek in een verpleeghuis. Om deze nood te lenigen zijn jaren geleden al plannen ge maakt voor de bouw van twee nieuwe tehuizen in Leiden. Er moet één nieuw verpleeghuis voor psycho-geriatrische pa tiënten komen. Daarnaast zou Zuydtwijck, dat tot nu toe alleen lichamelijk zieken opvangt, een verpleeghuis voor dementeren de ouderen moeten worden. Zuydtwijck gaat een nieuw gebouw voor 120 psycho-geria trische patiënten neerzetten op het grasveld naast het huidige pand bij het Jacques Urlus- plantsoen. De eerste paal wordt waarschijnlijk over twee jaar ge slagen, in 1997 moet de nieuw bouw klaar zijn voor gebruik. „We kunnen niet wachten tot 1997", vindt Bruseker. „Je kunt het in deze tijd niet meer ma ken om mensen die hun leven lang in Leiden hebben gewoond de stad uit te sturen." De derde etage van het hoge gebouw aan de Aaltje Noorde wierlaan wordt daarom nu ver bouwd en geschikt gemaakt voor verpleging van demente rende ouderen. Een flink aantal personeelsleden volgt inmiddels een speciale cursus bij het te huis Overduin in Katwijk. Op de nieuwe afdeling komt een aan tal mensen terecht die nu al in Zuydtwijck wonen. Zij zijn bin nengekomen met lichamelijke klachten, maar zijn inmiddels toe aan een plek in een psycho geriatrische instelling. „Maar daar gelden dus wachtlijsten voor. En er worden eerder schrijnende gevallen mensen die nog thuis wonen opgeno men dan mensen die hier zijn. Wij krijgen ze haast niet uitge- plaatst", zegt Bruseker. Gevolg is dat er waarschijnlijk slechts plaats is voor tien 'nieuwe' pa tiënten. „Een druppel op de gloeiende plaat", geeft Bruseker toe. „Maar misschien dat we la ter nóg een afdeling kunnen openen. Maar dat hangt ook af van het aantal lichamelijk zieke patiënten." Bruseker benadrukt dat de opening van de special ti. afdeling ook goed is voor pa tiënten met lichamelijke klach ten. „Zij voelen zich niet altijd gelukkig als er ook dementeren - de ouderen op hun zaal liggen." De kosten van het project wor den betaald door ziektekosten verzekeraar Zorg en Zekerheid. Het Rijk betaalt de verbou- wingskosten en Zuydtwijck zelf legt ook geld toe. HOGE KWALITEIT IN HBO Vrijdag 20 november 1992 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071-161417 Auto en motor gestolen leiden In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Leiden een auto en een motorfiets gestolen. Een 20-jarige Leidenaar ontdekte dat zijn Suzuki-motor, die voor zijn huis aan de Willem de Zwijgerlaan stond, was verdwenen. Een 68-jarige bewoner van de Morssingel merkte 's ochtends dat zijn auto van de par keerplaats achter de stationflat was gestolen. De buit bedraagt enkele duizenden guldens. Fietsster gewond bij ongeval leiden Een 55-jarige vrouw is gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de hoek van de Bilaerdijkstraat en Witte Singel. De vrouw wilde vanuit de zijstraat op jaar fiets de singel oprijden en gaf daarbij geen voorrang aan een auto. Er volgde een botsing waarbij de Leidse vrouw gewond raakte. Ze moest met onbe kend letsel naar het AZL worden vervoerd. leiden erna straatsma Leiden en omliggende gemeen ten willen de gescheiden inza meling van klein chemisch be drijfsafval (kca) zoals verfresten, zuren, bestrijdingsmiddelen en afgewerkte olie, gezamenlijk re gelen. Daardoor zou de hoe veelheid 'verdwijnend' kca slin ken en 'afvaltoerisme' voorko men worden. De inzameling van kca in het gebied van de Gevulei (Ge meenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken) ver schilt van plaats tot plaats. In een aantal gemeenten (Oegst- geest, Voorschoten, Zoeterwou- de) ontbreken kca-depots. De overige gemeenten hanteren verschillende prijzen voor inna me van chemisch bedrijfsafval. Bedrijven leveren dit vuil meestal in bij de goedkoopste gémeente, wat leidt tot zogehe ten 'afvaltoerisme'. Leiden, Wassenaar en Zoeterwoude zijn overigens de enige gemeenten die voor het ophalen van be- drijfs-kca geld vragen. Bij overi ge gemeenten is deze dienstver lening gratis. Ambtenaren uit de diverse plaatsen stellen nu voor één ta rief in te voeren voor de inza meling van bedrijfs-kca, van on geveer vier gulden per kilogram. Bedrijven zouden maximaal 50 kilo per keer mogen inleveren bij een depot, met een maxi mum van 200 kilo per maand. Het algemeen bestuur van de Gevulei-gemeenten neemt maandag 23 november een be sluit over het voorstel. Bij het ontbreken van ge meentelijke depots voor klein chemisch bedrijfsafval moet de Roteb (het afvalbedrijf van de gemeente Rotterdam) als inza melaar worden ingeschakeld. In de toekomst is het de bedoeling dat alle gemeenten zelf kca van bedrijven inzamelen in eigen depots. Uit onderzoek van de provincie blijkt dat in Zuid-Hol- land jaarlijks circa 25.000 ton kca niet gescheiden wordt inge leverd. Het grootste deel daar van is afkomstig van bedrijven, naar schatting 20.000 ton. Zuid- Holland schat dat zo'n 15 pro cent van het chemisch bedrijf- afval apart wordt ingezameld en verwerkt. De rest komt tussen het gewone afval terecht, of ver dwijnt in het riool. Het Leidsch Dagblad koesterde lange tijd de wens om op de huidige lokatie aan de Witte Singel een nieuw kantoor neer te zetten. Vorig jaar werden hiervoor plannen ont wikkeld. Omdat op korte termijn geen overeenstemming kon worden bereikt met het gemeentebestuur, besloot het LD uit te wijken naar het pand van Mexx. leiden» gert visser vervolg voorpagina Om de bouw van een kantoor aan de Witte Singel te financie ren, zou een deel van de grond verkocht worden aan een pro jectontwikkelaar die er huizen mocht bouwen. Over het plan werd met de buurt overeen stemming bereikt. De gemeente had echter liever dat zowel kan toor als huizen in één bouw- stroom zouden worden gereali seerd. Toen enkele maanden geleden de welstandscommissie de bouwplannen afkeurde, is de directie gaan zoeken naar alter natieven in de stad. Het staat de toekomstige ei genaar van de grond kandi daten zijn nog niet bekend vrij om nieuwe plannen voor het terrein te ontwikkelen. Het huidige bestemmingsplan staat zowel woon- als kantoorruimte toe. De plek lijkt vooral geschikt te zijn voor de bouw van luxe appartementen. Of er aan de Witte Singel nieuwe kantoorruimte komt, is nog niet zeker. De project-ont wikkelaar kan besluiten dat on derdeel van het plan te veran deren. Daarmee is ook ondui delijk of de wens van de redac tie van deze krant, om te zijner tijd terug te keren naar de Witte Singel, kan worden gehono reerd. Het markante Dudok-ge- bouw aan de kop van de Witte Singel dat ook te koop wordt aangeboden blijft hoe dan ook onaangetast. Het pand is namelijk een monument. Nu de nieuwbouwplannen van het LD zelf van de baan zijn, ziet het er niet naar uit dat de vier dichtgetimmerde sloop- panden aan de Witte Singel bin nen afzienbare tijd tegen de grond gaan. De gemeente heeft toestemming voor de sloop ge koppeld aan de afgifte van een vergunning voor de nieuw bouw. Die kan nu nog geruime tijd op zich laten wachten. De directie van de Hollandse Dagblad Combinatie de uit gever van het Leidsch Dagblad gaat de komende maanden op zoek naar een geschikt pand in het centrum van Leiden om een stadskantoor voor het LD te vestigen. Mogelijk krijft het Dudok-gebouw deze bestem ming. Het Leidsch Dagblad is sinds 1916 aan de Witte Singel ge huisvest. Daarvoor zat de krant aan de Doezastraat. Omdat het met de eigen nieuwbouwplannen te lang duurt, betrekt het LD volgend jaar het gebouw van Mexx aan de Rooseveltstraat. Het LD huurt daar 2000 vierkante meter. Op 1 mei verhuizen de 130 personeelsleden van het dagblad naar het nieuwe onderkomen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING «SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk dtcminlnck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze i vakmensen perfect op maat gemaakt Hel geheel vooroen van t Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag - uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MJ)I Fatonek en sfwwroom De Lasso 60. RoaMafendwwn, 1*01713-15361 Meta 01713-15202 Er komt geen verpleeghuis op het slachthuisterrein aan de Maresingel. De voorbereidingen voor nieuwbouw op deze plek kosten te veel tijd. Dat heeft wethouder S. de Vreeze van volksgezondheid gisteren be vestigd. Om de bouw van een tehuis met 120 bedden voor psycho geriatrische patiënten mogelijk te maken moet het slachthuis verdwijnen. Het was de bedoe ling dat het abattoir naar het terrein van de Groenoordhallen zou verhuizen. Dat brengt ech ter te veel problemen met zich mee. De Vreeze: „Er moet daar ruimte worden gemaakt en bo vendien levert het slachthuis daar ook geluidoverlast en an dere hinder op." Daarbij komt nog dat de grond aan de Maresingel waar schijnlijk verontreinigd is. Het kost veel geld en vooral ook veel tijd om de bodem schoon te maken. „Het is een lang en on zeker proces", aldus de wethou der. Hij wil nog dit jaar met voor stellen komen voor een andere plek, bij voorkeur aan de noord kant van de stad. De wethouder gaat er nog steeds vanuit dat de eerste paal voor het tehuis be gin 1995 de grond in kan. Voor een instelling met 120 bedden is een terrein van onge veer 10.000 vierkante meter no dig. Eerder was het kwekerijter rein aan de Hoge Morsweg na drukkelijk in beeld voor de bouw van een verpleeghuis voor psycho-geriatrische pa tiënten. Wethouder De Vreeze is echter niet erg enthousiast over deze plek, vooral omdat het terrein niet zo centraal ligt. Een paar jaar geleden werd ook gedacht aan een tehuis op het Pomona-terrein bij de Was- senaarseweg, het gebied Room burg en aan de korfbalvelden aan de Zoeterwoudsesingel. De Vreeze wil niet zeggen of de kans bestaat dat op deze terrei nen alsnog een tehuis wordt ge bouwd. „Ik wil eerst de belang hebbenden inlichten Ambtenaar D. Halfwerk schat de kans op 'vijftig procent' dat aan de noordkant van Leiden vóór 1 januari een lokatie wordt gevonden. „We hebben een hectare nodig. Alleen het terrein van de Groenoordhallen zou in Leiden-Noord groot genoeg zijn, maar dat heeft al een ande re bestemming. Om dus aan zo'n groot terrein te komen, moeten we bestaande gebou wen en hun functie verplaatsen. De vraag is hoeveel dat gaat kosten." Als Leiden dit jaar geen lokatie vindt, wordt er volgens Halfwerk regionaal gekeken. „Dan komen ook Leiderdorp en Oegstgeest in aanmerking voor de vestiging. Maar we houden het verpleegtehuis het liefst in Leiden." Het tweede tehuis voor de menterende ouderen wordt nieuw gebouwd bij Zuydtwijck, op het grasveld bij het Jacques Urlusplantsoen. Dat gaat in 1997 open. Het huidige gebouw van Zuydtwijck blijft tot het jaar 2002 staan. Er worden nu 156 li chamelijk zieken verpleegd, maar dat aantal wordt terugge bracht tot 72. De rest van het gebouw kan gebruikt worden door andere tehuizen in de re gio, die met een verbouwing of renovatie bezig zijn. De bewo ners kunnen dan tijdelijk te recht in Zuydtwijck. Na de eeuwwisseling wordt het torenhoge gebouw aan de Aaltje Noordewierlaan afgebro ken. Op die plek verrijst dan een nieuw gebouw met minstens 60 bedden voor lichamelijk zieken. Nieuwe directeur voor bibliotheek leiden Het bestuur van de Openbare Bibliotheek Leiden heeft H. Sannes benoemd als nieuwe di recteur. Sannes volgt op 1 fe bruari E. van Sprundcl op die per 1 oktober vertrok. Na zijn studie sociologie in Nijmegen was Sannes medewerker en waarnemend directeur bij de Stichting Weizijn Leiden. Hij vervult een groot aantal bestuurlijke functies op het ge bied van jeugdverlening en is momenteel directeur van de Stichting Pro Juventute, een in stelling voor jeugdbescherming en jeugdhulpverlening in Den Haag en Leiden. Een historische sleepboot was het eerste schip dat onder de vernieuwde Blauwpoortsburg doorvoer. foto henk bouwman leiden loman leefmans Voor het eerst sinds de jaren zestig voer er gistermiddag, klokslag vier uur, een schip on der de Blauwpoortsbrug door. Een voor de gelegenheid inge huurde, historische sleepboot liet bij de officiële opening de brugdelen opengaan en de op varenden werden door een le gertje ambtenaren, bouwers, lo kale politici en toevallige pas santen toegezwaaid. Vooral mensen uit de laatste groep dachten dat ze met de in tocht van Sinterklaas te maken hadden. En, hoewel de nieuwe, handaangedreven slaghekken slechts vijf minuten gesloten bleven, stond er aan beide zij den al snel een fikse file. De ge meentelijke brugwachters zijn dus gewaarschuwd. Aan het renoveren van de Blauwpoortsbrug is gistermid dag na meer dan een half jaar een einde gekomen. Met 'toe risme en recreatie' ais sleutel woorden haalde de gemeente een vette subsidie binnen om de brug weer beweegbaar te la ten maken zodat pleziervaartui gen de inmiddels aangelegde passantenhaven kunnen berei ken: „En om van de ene haven naar de andere, aan de andere kant van de kilometer koopple- zier, te varen is ongeveer één dag nodig. Dus dat zou mis schien een leuk uitstapje zijn, waarbij je toch weer in Leiden kan terugkomen", zo verplaats te PvdA-wethouder T. Van Rij zich in de huid van een plezier - vaarder. De opening ging ge paard met nog enkele officiële daden. Op een steenworp af stand van de bmg werd in het wegdek van het Kort Galgewater een mozaïek van 'kunststro ming' De Stijl onthuld. Dit ter nagedachtenis van Theo van Doesburg die het tijdschrift met dezelfde naam oprichtte, tussen 1916 en 1922 enkele jaren in Leiden woonde en vanuit zijn atelier aan datzelfde Kort Ra penburg onder meer een schil derij maakte van de Blauw poortsbrug. Naast het mozaïek herinnert vanaf gisteren ook een plaquette aan de muur van Kort Rapenburg 3 aan zijn ver blijf. Ook is sinds gisteren een mini-tentoonstelling over Van Doesburg en De Süjl in de La kenhal te zien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15