Leidsch Dagblad Wettelijke bijdrage in ziektekosten omhoog Bosniërs tijdelijk op Terschelling Vrouw overlijdt na snoepen chloortablet 23 Weer twee arrestaties in verband met bankroof Voedsel voor uitgehongerde kinderen Kortsluiting oorzaak chaos in treinverkeer vanavond koopavond Katwijk Krasloterij wordt toegestaan Beheerder studentenflat verdacht van verduistering Helers gefopt GOED NIEUWS WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40011 LOSSE NUMMERS 1,50 Nooit meer 2'Straks roepen we weer dat zoiets als in Bosnië nooit meer mag gebeuren. We moeten daarom nu ingrijpen.' DEN HAAG CEES VAN HOORE Terschelling gaat waarschijn lijk tijdelijk 1600 Bosnische vluchtelingen herbergen. Een initiatiefgroep en het gemeente bestuur van het eiland doen momenteel een onderzoek. Zij willen nagaan of er onder de bevolking een breed draagvlak is voor de komst van de vluch telingen. Een woordvoerder van de groep is daar optimis tisch over. Het eilandbestuur onderhandelt met het ministerie van wvc over het vervoer van de vluchtelin gen en de extra faciliteiten die we bij hun komst nodig heb ben. WVC staat positief tegen over het plan. Onderzoek politie in Hillegoms verpleeghuis hillegom kees jongsma Een 91-jarige demente be woonster van het verpleeg huis Den Weeligenberg in Hillegom is vorige week woensdag overleden na het inslikken van een of meer chloortabletten. Dat heeft de directie gisteren bekendge maakt. De tabletten stonden in een schoon maakkast, die niet was afgesloten. Twee andere bewoonsters, die de tabletten ook hadden gegeten, liepen lichte vergiftigingsverschijn selen op. In opdracht van de officier van justitie verricht de rijkspolitie van Hillegom een onderzoek naar de gang van zaken. Een personeelslid van het verpleegtehuis betrapte vori ge week woensdag aan het einde van de middag de drie bewoonsters. Zij zaten op een bankje bij de schoonmaak- kast op de afdeling en had den chloortabletten van het merk Stafïlex in hun hand en in hun mond. De zeer giftige tabletten, die er uitzien als pepermuntjes, worden ge bruik bij het aanmaken van chloor voor schoonmaak- werkzaamheden. Op de afde ling waar het incident zich af speelde, wonen dertig meren deels demente ouderen. M. Buik, adjunct-directeur zorg van Den Weeligenberg, spreekt van een „tragedie, waarschijnlijk ontstaan na een menselijke fout". „De schoonmaakkast had natuur lijk nooit open mogen staan. Het is moeilijk te achterhalen wie de kast voor het laatst heeft gebruikt, maar eigenlijk vinden we dat niet zo belang rijk. In dit soort zaken ben je niet op zoek naar de dader." Zie verder regiopagina: Tra gedie door menselijke fouL Vaker met de bus 3 Sinds ze een OV-kaart hebben, maken stu denten veel vaker gebruik van het openbaar vervoer, vooral van de bus. Verkeersveiligheid 1 Q Meer ro|;onc'es en I «7 intensievere politie controles moeten de pro vinciale wegen in Zuid- Holland veiliger maken. Armando De in Berlijn woon- achtige schilder, dichter en schrijver Arman do treedt morgen op in so ciëteit De Burcht in Leiden. UDWS in nood rr De voetbalclub Z J UDWS kampt met financiële en organisatori sche problemen. Gister avond trad het bestuur af. Ziektekostenverzekeraars noordwijkerhout. De politie heeft gisteren twee nieuwe arrestaties verricht in verband met de gewapende overval op de ABN-AMRObank in Noordwijkerhout op 20 okto ber. Een 29-jarige Rotterdam mer en een 26-jarige man uit Tholen zijn volgens de officier van justitie aangehouden. De politie verrichtte huiszoekingen in Rotterdam, Tholen en Wil lemstad. De twee verdachten zijn in middels summier verhoord. Justitie doet geen uitspraken over het feit hoe het onder zoeksteam de verdachten op het spoor is gekomen. Evenmin is duidelijk wat de huiszoekin gen hebben opgeleverd. Vrijdag zullen de verdachten worden voorgeleid. Op de dag van de overval werd al een 25-jarige man aangehouden in het bungalowpark Sollasi in Noord wijkerhout. Drie mannen drongen eind oktober, het ABN-AMROfiliaal in Noordwijkerhout binnen. Tij dens de overval, die veel opzien baarde, werd een van de vier aanwezige personeelsleden on der bedreiging van een vuurwa pen gedwongen de kluis te ope nen. De overvallers kozen vervol gens het hazepad met een „aanzienlijke hoeveelheid" geld. Nadat de mannen vanuit hun gestolen vluchtwagen op een surveillancewagen schoten, zette de politie tachtig man, speurhonden en een helikopter in tijdens een grootscheepse klopjacht. Daarbij werden bungalowpark Sollasi en de wij de omgeving uitgekamd. Weekendverhuur personenauto's Al vanaf t. 108,- excl. btw Bel voor info: 071 -351818 iMultiRent VonddlunM.ltidfn De wettelijke bijdrage voor particulier verzekerden tegen ziektekostenmoetvolgend jaar omhoog van 414 tot mini maal 425 gulden. Dat hebben de verzekeraars, verenigd in het KLOZ, staatssecretaris Simons van volksgezond heid laten weten. Door de wettelijke bijdrage kunnen be jaarden en studenten tegen lage premies een particuliere verzekering afsluiten. Voor 1994 wordt overwogen parti culieren te verplichten tot een eigen risico of het aantal vergoedingen te beperken. dat daardoor het tekort zou toe nemen in het fonds dat via de bijdragen wordt gevormd. Het KLOZ merkt op dat de 425 gulden is berekend aan de hand van de gegevens over de eerste zes maanden van dit jaar. Wat met kosten in de tweede helft van dit jaar gebeurt, is nog onzeker. De 425 gulden moet dan ook „met het nodige voor behoud" worden gehanteerd, aldus het KLOZ. Voor 1994 schetst het KLOZ den haag gpd Het stuk, waarin de verhoging wordt aangekondigd, maakt deel uit van de bijlagen bij een memorandum dat Simons gis teren met ziekenfondsen en verzekeraars ondertekende. De staatssecretaris liet de Kamer eerder weten de wettelijke bij drage met ingang van 1993 niet te willen verhogen. Een mogelij ke verlaging tot 390 gulden wees hij ook van de hand om- een aantal mogelijkheden om de wettelijke bijdrage alsnog omlaag te brengen. De veria ging loopt uiteen van 1,50 gul den tot 35 gulden, al naar ge lang de te kiezen maatregel Door combinaties van maatre gelen kan een grotere verlaging van de bijdrage worden bereikt. Het KLOZ denkt onder meer aan hogere premies voor be jaarden en studenten met een goedkope verzekering, een ei gen risico van 150 gulden per jaar of het beperken van het aantal vergoedingen in de ver zekering. Overigens moet daarover nog overeenstemming worden be reikt. In het memorandum, dat gisteren is ondertekend door de partijen, wordt gesteld dat er voorstellen komen om het aan tal mensen dat voor de goedko pe polis in aanmerking komt 'stapsgewijs' te beperken. Be- utrecht/leiden «anp bleven geblokkeerd. De laatste verbinding was rond half elf nog niet hersteld en leidde ook tot vertragingen op andere lijnen. Passagiers liepen daardoor tot een uur oplopende vertragingen op. De storing leidde tot enorme drukte in de hal van het Utrechtse Centraal Station. Een woordvoeder van de Spoorwe gen erkent dat de afgelopen maanden wel erg vaak vertra gingen optreden. „Dat vinden wij ook. We zijn druk bezig met uitbreiding van het railnet. Als we meer sporen hebben, leidt een storing op één plaats er niet langer toe dat het treinverkeer in een groot gebied plat ligt. De draadbreuk in Utrecht, het hart van het railsysteem, moet je zien als een soort hartinfaert." Een defecte stroomafnemer van een locomotief veroorzaakte vanochtend vroeg op het Cen traal Station in Utrecht kortslui ting waardoor de treinenloop volledig in de war raakte en gro te vertragingen in het reizigers verkeer ontstonden. Enkele dui zenden treinpassagiers, op weg naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag konden alleen per bus verder en kwamen in de ochtendfiles op de wegen rond Utrecht terecht. Aanvankelijk was er helemaal geen treinverkeer mogelijk van en naar Utrecht CS. Maar kort na zeven uur lukte het NS weer treinen te laten rijden naar Amersfoort, Den Bosch en Am- hem. De verbindingen Utrecht- Maarssen en Utrecht-Woerden bulahawa Burgeroorlog en hongersnood blijven Somalia teisteren. Wanhopige bewoners proberen het land te verlaten. Zij willen naar Yemem, maar ook naar Kenya. Een groot aantal vluchtelingen bevindt zich aan de grens tussen Somalia en Kenya, onder wie veel kinderen. Een welzijnswerker brengt proteïne houdende soep naar de uitgehongerde kinderen. foto ru met gratis woonkado's Baalbergen bestaat 111 jaar en viert dit met een klein feestje. Bij iedere aankoop vanaf 1250,- krijgt u een schitterend woonkado, waarvan de waarde toeneemt met het aankoopbedrag. Kom dus snel kijken en geniet van de sfeer, de muziek en het voordeel. Bij Baalbergen! Meerderheid Tweede Kamer stemt in met wetswijziging De krasloterij (ook wel instantloterij genoemd) wordt toegestaan. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met de daartoe beno digde wijziging van de wet op de kansspelen. Het gaat om loten die na het wegkrassen van een afdeklaag direct tot uitbetaling kunnen lei den. Het enthousiasme van CDA en PvdA in de Tweede Kamer bleek gisteravond niet groot. Toch gingen zij akkoord omdat zij ervan uitgaan dat de krasloterij ertoe zal leiden dat minder mensen hun toevlucht zullen nemen tot het ille gale gokcircuit. Bij de regeringspartijen bestaat wel bezorgdheid over de toename van gokver slaving. De WD'er Dees zei voor dat laatste niet be ducht te zijn. Nergens is volgens hem gebleken dat de zogeheten instantloterij „onaanvaardba re risico's met betrekking tot gokverslaving" op levert. Vanwege het sterk toenemende aantal gokverslaafden zijn D66 en de kleine christelijke partijen tegen het mogelijk maken van een nieuwe gokvorm. De krasloten worden via 5.000 verkooppunten verkocht onder de hoede van de Nationale In stant Loterij, een samenwerkingsverband van de nationale Sporttotalisator en de Algemene Lote rij Nederland. De loten gaan ongeveer vijf gul den kosten. Ze mogen niet aan minderjarigen worden verkocht. Het kabinet wil vijf procent van de opbrengst van de instantloterij ten goede laten komen aan de Staatsloterij. Deze instantie zal schade on dervinden van de krasloterij, zo vreest het kabi net. Een belangrijk argument om de instantloterij te legaliseren is het werven van fondsen voor sport en cultuur. De opbrengsten van de toto en de lotto, die daar ook in voorzien, zijn de afgelo pen vijftien jaar sterk afgenomen. Op voorstel van de PvdA-fractie wordt op elk kraslot het vol gende opschrift vermeld: „Krassen kan versla^ vend werken. Doe het met mate." A SPECIAL BRAND OF FREEDOM Df NH971-,klonen khi ZdK nothiki voor Je binnenzak miwhe vormgeving Mei een B&O vpej- geluijvkwjliieif t.jnge vpreekiiid ■or lunjvlree in de auto Een wondenir v DE TELEFOONSPEC1A UST Flevoweg 35c, Leiden telefoon 071-213024 sluitvorming moet nog voor het einde van dit jaar kunnen. De verzekeraars gaven giste ren via ondertekening van het memorandum slechts aan be reid te zijn mee te werken aan de realisatie van de plannen van Simons. Desondanks bestaat nog steeds verschil van inzicht over de opzet van de verzeke ringsstructuur. Simons zelf belooft in 1993 geen wijzigingen aan te bren gen in het financieringssysteem. Er komt een onafhankelijke commissie die begin 1993 nade re voorstellen moet doen. Op verzoek van de oppositie praat de Kamer vandaag ovei het memorandum en de bete kenis daarvan. De oppositie meent dat Simons de Kamer buiten spel heeft gezet. CDA en PvdA achten zich niet aan stuk gebonden. leioen «judith bilsen Nog geen abonnee? DCI "71 - 161400 DtL.' 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Earl Wilson Er zijn twee soorten moderne vrouwen: zij die een tehuis maken voor een man en zij die een man maken voor een tehuis. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio Schrijvende lezers - Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 11 Camping RAI Van vrijdag 20 tot en met woensdag 25 november is er in de Amsterdamse RAI weer van alles te beleven voor de kam peerder, al dan niet in het be zit van caravan of vouwwagen. Morgen brengt deze krant er een extra pagina over. HET WEER Een achterstallige gas- en licht- rekening van 18.000 gulden bij het EWR bracht een student /beheerder van de studentenflat aan de Middelstegracht in Lei den op een idee. Hij liet de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) opdraaien voor dt gemaakte schulden. De man zelf ook een student, inde het zelfde bedrag via de huisreke ning en vertrok op vakantie naar Aruba. Inmiddels kreeg de flat per 1 november nieuwe beheerders. Zij ontdekten dat de boekhou ding van de vorige beheerder niet klopte. Toen de man was teruggekeerd van het zonnige eiland confronteerden de be heerders hem met zijn boek houding, die hij beloofde bij te werken. De boeken werden gisteren te rugbezorgd via de brievenbus. Een briefje meldde dat de stu dent tot onbepaalde tijd naar Duitsland was vertrokken. Te zijner tijd, zo beloofde hij, zou hij zijn nieuwe adres en tele foonnummerwei doorgeven. De gedupeerde studenten hebben inmiddels de politie op de hoogte gesteld van de ver moedelijke oplichting. De be heerders voerden gisteravond spoedoverleg met de Stichting Studentenhuisvesting. De stich ting stelt een onderzoek in naar het verduisterde bedrag. Via nep-advertenties heeft de Tilburgse politie vorige maand zo'n 1.300 helers in spe gefopt. In tien advertenties in dag- en weekbladen in'midden-Brabant werden tweedehandsgoederen aangeboden tegen opvallend la ge prijzen. De aanbiedingen va rieerden van een twee maanden oude CD-speler voor 275 gul den tot een praktisch nieuwe 'city-bike' voor 200 gulden. Aspirant-kopers werden in plaats van met een verkoper ge confronteerd met een ant woordapparaat waarop een stem attendeerde op het gevaar van heling. De bedenker van de actie, re chercheur A. Schrijver, erkent dat de politie het publiek een poets heeft gebakken. Van uit lokking is volgens hem echter geen sprake. Van de 1.300 bel Iers spraken er 56 een bood schap in. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien en wind Half tot zwaar bewolkt Enkele buien, overdag mogelijk met hagel en onweer Minimumtemperatuui omstreeks 4, middagtemperatuur ongeveer 8 graden Wind west. vnj krachtig tot krachtig, 5 a 6, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 8 Ifidjdi'®'1 Dagblad l Ti^rz NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters- i Adres: Postcode: i Plaats: Tel.: (I m fwrtrolr brrnrprtfi Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch j (f 27,80)*. j D Pe-r kwartaal. acceptgiro i (f 80.10) O Pt r kwartaal, automatisch (f80,10)*. *Nr. hank/gtro j Handtrkrning. lVfr haft n ren rrwdnp. «mirf pwUi^» turr-r, our I Chonorr «rrvm, IOOSO.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1