Merenwijkse kabel-tv voelt zich overvallen Laatste Leidse homo-bar stopt 'Beperk stijging van belastingen' Leiden 'Groot ziekenhuis bij station Alphen' Op z'n Japans de grond in DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 15 SKM wil procederen tegen precariorechten LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Veronica Bar aan de Bees tenmarkt. Het was er klein, pluche en had altijd dimlicht aan, wat het van de buitenkant wat obscuurs gaf. Maar het was én is een begrip in Leiden, nier in de laatste plaats omdat het café bekendheid geniet als een zogeheten gay-bar. Eind van de maand gaat Veronica dicht. „Als ik twintig jaar jonger was ge weest, was ik nog wel twintig jaar doorgegaan", aldus eige naar Aad Huschka. Maar nu vindt hij het welletjes: „Al heb ik in al die jaren wel vreselijk veel gelachen. Homo's hebben echt veel humor." De Veronica Bar is niet altijd een ontmoetingsplaats voor ho moseksuelen geweest: „Zo is het in ieder geval in 1965 niet begonnen. In die tijd zat er in de straat nog een wijpzaak, een ijzerhandel, een wachtlokaal voor de buschauffeurs en kostte een biertje drie kwartjes. Dat het uiteindelijk een homobar is geworden, komt omdat ze er rustig konden komen zonder dat ze lastig werden gevallen. Want vergeet niet, op straat werden ze toen nog voor 'rare mensen' uitgemaakt. Heel ge leidelijk hebben ze de overhand gekregen al heb ik altijd een ge mengd publiek gehad", maakt Huschka de balans op. Een aantal jaren na de ope ning, kreeg de Veronica Bar zelfs een vermelding in de Spar- tacus-gids, het wereldomvat tende adressenboek van homo ontmoetingsplaatsen. In de 'bar op de hoek' heeft door de jaren heen een groot aantal vermaar de Nederlandse artiesten opge treden. Zoals René Froger, Ron nie Tober, Saskia Serge, Man ke Nelis en de Kermisklanten. De tijden zijn volgens Huschka echter veranderd: „Vroeger werd er ook veel meer in cafés gedronken. Tegenwoordig dr inkt men vaker thuis, voor de tv, en gaat men pas om twaalf uur uit. Er is een ander soort pu bliek gekomen." En dat is niet het enige dat volgens Huschka verandert. Ook de mentaliteit van de hore- ca-ondememers is anders. Hij zelf schaart zich in het rijtje van 'oude rotten in het vak' als Bolle Jan (de overleden eigenaar van café Morschpoort), Wim 'van Meizen' Visser en Albertje de Jong van 'het Valkje': „Een goe de kastelein is niet iemand die een leuk biertje kan tappen. Je moet ook een bepaald respect kunnen afdwingen en niet er al leen maar op uit zijn om je zak ken te vullen", omschrijft Huschka die als het moet nog wel meer krasse taal in huis heeft. Als het bijvoorbeeld om de gemeente gaat: „Zit het van de zomer bij mij buiten vol met allemaal keurige mensen die na een bezoek aan de schouwburg of bioscoop nog wat nadrinken. Moet je ze om elf uur, met 25 graden in de open lucht naar binnen jagen. Wat een non- Met het sluiten van Veronica verdwijnt de laatste specifieke gay-bar uit Leiden: „Sinds de Klikspaan is verdwenen, ben ik nog de enige. Sommigen heb ben het nog geprobeerd maar die zijn er allemaal ook niet meer. Het enige wat overblijft is het COC. Maar daar valt niet te genop te concurreren. Die krij gen subsidie en zitten in een la ger belastingtarief. Dus betaal ik in feite mee aan m'n eigen con currentie", aldus de man wiens horeca-hart nog zeker niet is uitgeklopt. Hardop fantaseert hij over nieuwe 'tenten' die hij zou willen opzetten. Een mooie yuppenzaak langs de rijksweg of een prachtig grand-café in de binnenstad. De Veronica Bar mag dan dicht gaan, of Leiden af is van Aad Huschka is nog zeer de vraag. ALPHEN AAN DEN RUN Wethouder A. Hommes (WD) van volksge zondheid streeft naar de bouw van een vol waardig ziekenhuis in de buurt van het Alp- hense station. Dat ziekenhuis zou de huidi ge hospitalen Rijnoord in Alphen en St. Eli sabeth in Leiderdorp moeten vervangen. Hommes lanceerde het idee gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommis sie strategisch beleid, waar over de toe komst van Alphen werd gesproken. „Om het te bewerkstelligen moeten wij alle poli tieke krachten in Alphen bundelen." De wethouder constateert dat er momen teel sprake is van een 'onevenwichtige ver deling' tussen de gefuseerde ziekenhuizen Rijnoord en St. Elisabeth. Investeringen wij zen erop dat Rijnoord langzaam het onder spit delft en straks alleen nog een grote po likliniek is. Voor de grote operaties en lan gere bedverblijven zijn de 100.000 inwoners van de Rijnstreek steeds meer aangewezen op Leiderdorp. Daar is Hommes niet blij mee. Zij ziet heel goed dat Rijnoord niet die De Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) kondigt juridi sche stappen aan als er extra belasting op de kabel wordt geheven vanwege precariorechten. Het bestuur van de SKM beschouwt het voornemen van wethouder De Vree- ze (financiën) als 'een overval'. „Tot nu toe hebben we bovendien niets van het voornemen gehoord", zegt voor zitter J. van Gelder, terwijl secretaris A. Muller vindt dat de SKM 'op een belastingkantoor' gaat lijken. LEIDEN «EMIEL FANGMANN Als het voorstel, waar WD en D66 op tegen zijn, doorgaat, moet de SKM waarschijnlijk 20 tot 25 gulden per jaar extra doorberekenen aan haar 6000 kabeltelevisie-abonnees. „Me- renwijkers worden onevenredig getroffen door een ordinaire be lastingverhoging", meent secre taris Muller. De SKM heeft minder reser ves dan de Stadskabei, die de rest van Leiden beheert en de eventuele heffing uit haar re- servepot kan betalen. Omdat het jaartarief van de SKM (140 gulden) lager ligt dan dat van de Stadskabei (168 gulden) vindt de wethouder dat de belasting aan abonnees kan worden doorberekend. „Tégen ons be leid voor eei laag tarief', zegt Muller. „Ons contact met de ge meente is hierdoor verslech terd", aldus Van Gelder, die zegt in de achttienjarige geschiede nis van de SKM nog niet eerder zoiets te hebben meegemaakt. Boze tongen die beweren dat het verschil tussen de twee ka belbeheerders klein gemaakt wordt om de SKM te doen laten verdwijnen, krijgen van Van Gelder geen gelijk. „Ook de re- servepot van de Stadskabei raakt leeg en dan stijgen daar ook weer de tarieven. En de SKM gaat gewoon door. Ons be leid is op de landelijke lijn afge stemd, democratisch. Op weg naar totale keuzevrijheid voor de kijker en luisteraaraldus de voorzitter van de in 1974 uit particulier initiatief geboren stichting, waarop de abonnees veel inspraak hebben. „De over heid moet bovendien van de kabel afblijven. Er is immers geen schaarste van goederen, het is geen nutsbedrijf. Narigheid De SKM is om verschillende re denen tegen de belastingmaat regel gekant. Ten eerst vindt de ze dat er sprake is van onbe hoorlijk bestuur, omdat ze nog niets van het voornemen ge hoord heeft. „Daarnaast betaal den wij vorig jaar twee ton aan de gemeente, toen 32 kilometer kabelnet in de Merenwijk werd vernieuwd. Voor het ongemak aan wegdek en voor de contro le. Maar nooit is er over preca- rio gesproken. Die betaal je voor kabels in openbare grond. Dan hadden we de nieuwe kabels natuurlijk zoveel mogelijk on der particuliere grond doorge trokken", zegt de voorzitter. Volgens het SKM-bestuur wordt ook incasso van de preca- rio-rechten in de Merenwijk in de praktijk een moeilijke zaak. Van Gelder: „In december gaan de al gedrukte giro's voor 1993 de deur uit. Ook onze nieuwe folder met de tarieven is al ge reed. Dacht je nou echt dat de abonnee's zo n naheffing beta len per extra giro wat op zich ook weer tijd en geld kost? Die beroepen zich op de tarieven. Wij krijgen dus narigheid. Bij wijze van spreken maken ze ons failliet." De SKM vindt ook dat de rechtsgelijkheid in het geding is, omdat PTT en EWR van beta ling van precario zijn vrijge steld. „Waarom eigenlijk? En de eigen communicatie-kabels van het EWR dan?" Van Gelder wijst op de Casema, de kabelbeheer der van Duin- en Bollenstreek. „Dat is een PTT-dochter. Dan laten we toch Casema hier de kabel beheren en huren wij weer?" Ten slotte: „Wij kregen, zowel in 1974 als tien jaar gele den, van de gemeente de toe zegging dat we geen precario rechten hoefden te betalen. Mondeling, ik heb het niet zwart-op-wit". Zestig moties in begrotingsdebat LEIDEN WIM KOEVOET De onroerend-goedbelasting en het lozingsrecht hoeven 'slechts' met de prijzen mee te stijgen. De reclamebelasting en de precariorechten voor de tv- kabels onder de grond zijn zelfs helemaal niet nodig. Tenmin ste, als de gemeente geen extra geld steekt in kinderopvang, straatverlichting, cultuur, be stuurlijke vernieuwing en on derwijs. Dat is de strekking van de motie waarmee de WD van avond de begrotingsbehande lingen in gaat. Het is het verstgaande voor stel i i de i i 60 i adequate voorziening is die een stad als Alphen nodig heeft. „Op zich is de keuze van de fusiepartners logisch. Ontwikkelin gen in de volksgezondheid wijzen in de richting van grote ziekenhuizen. En Rijnoord hoort daar nu eenmaal niet bij." Maar Hommes kijkt in de toekomst. „En dan constateer ik ook dat St. Elisabeth en Rijnoord voor geweldige investeringen staan. Beide ziekenhuizen zijn verouderd. Het Elisabeth-ziekenhuis is slecht bereik baar. Ik denk dat Alphen een ideale plek is voor een geïntegreerd ziekenhuis." amendementen die vanavond en morgenavond de revue zul len passeren. Met de wijzigin gen die de WD voorstaat is 4,1 miljoen gulden gemoeid. Ook het CDA komt met een motie over de reclamebelasting. De fractie vindt dat reclamebe lasting de detailhandel te veel hindert en vreest dat de mid denstanders etalageverlichtin gen zullen verwijderen. Dat is slecht voor de sociale veiligheid, meent het CDA, dat alleen re clame-uitingen in de buiten ruimte moeten worden belast. Het CDA dient verder een motie in om het parkeerrestric- tiegebied uit te breiden met de Academiewijk, Tuinstadwijk en Vreewijk. In deze drie wijken doen zich 'onleefbare situaties' voor doordat de parkeerdruk uit het centrum zich heeft ver- NAGERECHT Keren Het leek een duidelijke zaak. Een 28-jarige chauffeur uit Zoe- terwoude was vorig jaar augus tus gekeerd op de Katwijkse Hoorneslaan, hetgeen op een bepaald punt verboden is. „Klopt", zei de man, die zijn boete niet had betaald. Want hij had een verhaal. „Ik ben werk zaam in de zwakzinnigenzorg in Noordwijkerhout en reed als enige begeleider het busje met bewoners van een tehuis. Er ging iets niet goed met de men sen in de bus. Met het oog op het tegemoetkomend verkeer besloot ik af te slaan om te stop pen." Dat afslaan en keren was niet onopgemerkt gebleven. „Toen de bewoners de politie zagen, werden ze direct rustig." Rech ter Kamp wilde weten waarom de man zijn verhaal niet direct aan de politie had verteld, maar die zei 'door de hele situatie overrompeld te zijn'. Officier van justitie J. de Moor opperde dat uitleg ter plekke misschien geholpen had. „Anderzijds had u misschien toch iets anders kunnen bedenken dan keren. Maar ik zal de oorspronkelijk boete van 35 gulden aanhou den". Waarop de verdachte op nieuw opmerkte dan bij voort gang mogelijk in een gevaarlij ker situatie was beland. Rechter Kamp oordeelcje dat we de waarheid 'maar van uw gezicht moeten aflezen'. „En dan moet uw werkprx er maar betalen." Waarmee hij het op de geëiste 35 gulden hield. Kleven Een 32-jarige Schiedammer zou het te bont hebben gemaakt op de A4 bij Leiderdorp toen hij er eind oktober vorig jaar 90 kilo meter had gereden. Nou was dat niet verboden, maar wel dat hij maar vijf meter afstand hield van zijn voorganger. 'Kleven' over een lengte van 500 meter, zo heette het. De verdachte be riep zich echter op 'de hele smalle tweebaansweg', die hem tot het rijgedrag had gebracht. De transactiecheque was naar zijn werkgever gestuurd. „Maar die heeft waarschijnlijk niet be taald." Dus moest de Schie dammer zich gisteren nog eens verdedigen. „Zó dicht zat ik er niet op, het moet verder zijn ge weest. Met mijn lage bestelauto keek ik nog over de andere au to's heen." „Trouwens", zo ging de verdachte verder, „ik ben me van geen kwaad bewust, want ik heb er toen met een agent over gesproken. Er zou geen proces verbaal worden opgemaakt." De officier van justitie had daar niet veel mee te maken. „Vijf meter er achter, bij dfe snelheid, dat is 25 meter per seconde. Dan breng je toch angst op je voorligger over. 130 gulden boe te." Maar de verdachte stribbel de opnieuw tegen. „Het is niet eerlijk. Dan had die agent het zeggen." De rech ter was duidelijk. „U heeft in ie der geval niet met die agent over koetjes en kalfjes gespro ken. En ik constateer dat er een ambtsgeldig procesverbaal ligt. En u had het niet vreemd ge vonden als uw werkgever de boete zou hebben betaald." Kamp achtte de aanhouding op zich trouwens 'voldoende be wijs'. „130 gulden." Doof Ondersteund door zijn schoon dochter kwam de Leidenaar voor de balie. Doof was hij en dus werden op cruciale mo menten maar wat feiten voor hem op papier gezet. Half janu ari dit jaar had hij, rijdend vanaf de Vijf Meilaan, geen voorrang gegeven aan een wagen toen hij linksaf in het donker de Chur- chilllaan opdraaide. Een forse aanrijding was het gevolg. Zo las de rechter althans voor, waarbij we ook nog hoorden dat verdachte op zoek was naar een telefooncel. Daarbij droeg zijn medepassagier de gordel niet en had deze letsel opgelopen. Waarop de dove verdachte iets ter verdediging mocht zeggen. Volgens hem had de man op de voorrangsweg veel te hard gere den, „Want ik ging maar schok kend de weg op", zo klonk het moeilijken luid. Maar officier van justitie J. de Moor beperkte zich tot de voorrangsfout. „Het letsel is eigen risico. Ik houd er wel rekening mee dat uw auto geheel is vernield." En vervol gens kreeg de man de eis onder ogen: honderd gulden. Dat bleek niet tegen dovemans oren gezegd, waarop uit een on duidelijk verweer van verdachte viel te destilleren dat die 'maar een kleine uitkering' had. Zijn schoondochter verklaarde aan sluitend dat hij 'er erg mee zat. Zijn mooie auto vernield'. „Maar hij was vooral bang voor zijn rijbewijs." Kamp liet het daarop bij de honderd gulden. plaatst, menen de christen-de mocraten. Met motie nummer 19 pro beert het CDA toch een bus te laten rijden op kerstkoopzon dag. Voor geheel gratis open baar vervoer op die dag is geen geld maar het CDA wil onder zoeken of door een samenwer king tussen NZH en het be drijfsleven toch een kleine pen delbus kan rijden van het cen trum naar de grote parkeerter reinen. De gemeente kan ook een duit in het zakje doen. Daarvoor kunnen de te veel be taalde btw-gelden aan de EWR worden gebruikt. Met die mee valler willen raadsleden van PvdA, Groen Links en het CDA buslijn 43, belangrijk voor de bereikbaarheid van de Slaagh- wijk, in stand houden. Het bu reau van de directie sport en re creatie mag van het CDA niet naar het stadhuis worden over geplaatst. Het adres Smaragd laan 29 moet worden gehand haafd, stelt het CDA in motie nummer 14. Het CDA besteedt in een an dere motie aandacht aan de fi nanciële problemen bij K O maar gaat daarin niet zo ver als de WD. Die wil gewoon dat er extra geld op tafel komt. Daar voor wil de WD het overschot uit 1991 van de streekmuziek- school gebruiken. De liberalen hebben hun ogen ook laten val len op de 115.000 gulden die burgemeester en wethouders willen besteden aan muziekpro- grammering in de Stadsgehoor zaal. Als niet duidelijk wordt waarvoor het college dit geld nu precies wil gebruiken, kan het net zo geod voor K O worden gebruikt. Motie 4 ten slotte zou wel eens het einde van de interrup tiemicrofoons in de raadszaal kunnen inluiden. De WD vindt dat met deze praatijzers de ver staanbaarheid van de debatten achteruit is gehold. Van verle vendiging van de raadsvergade ring is ook geen sprake, aldus de WD. De fractie wil de oude microfoonopstelling terug waarbij ieder raadslid vanachter zijn eigen tafel kan meedoen aan het debat. Pech Het is zo'n scène uit een oubol lige lachfilm. Auto rijdt bovenop auto die al met pech langs de kant staat. Het overkwam een 27-jarige Roelofarendsvener vo rig jaar oktober in zijn woon plaats. Hij had in het donker de stilstaande kraanwagen rechts in de bocht op de Alkemadelaan niet gezien. „U bent naar het AZL ge bracht", zo las de rechter voor, „u zou tegen de politie hebben gezegd dat u er zich niets meer van herinnerde." Maar gisteren zei de verdachte dat die kraan- wagen totaal onverlicht was. Dus had de rechter een stuk of wat getuigenverklaringen bij de hand. Getuigen a charge, die achtereenvolgens zeiden dat de kraan goed te zien was, zelfs al vanaf 150 meter. En dat de wa- f;en van verdachte wel naar inks was uitgeweken, maar niet Ook hier was het voertuig, waarvan de bestuurder geen gordel droeg, door de klap to taal vernield. Maar met kenne lijke interesse riep de verdachte gisteren 'hé foto's', toen de rechter nog wat afdrukken van het ongeval inkeek. Ook hier vond de officier van justitie dat de automobilist zichzelf de grootste schade had toege bracht. Waarop ook de rechter zich kon vinden in de eis van honderd gulden. - LEIDEN Langs de Rijnkade, tegenover het Utrechtse Dat heeft wel tot gevolg dat de kosten van de on- Veer, wordt een nieuwe damwand aangelegd. Dat gebeurt volgens een revolutionair, Japans principe. In plaats van heien of boren, wat te veel schade voor de naastgelegen woningen zou opleveren, worden de platen hydrolisch in de grond geperst geveer 200 meter lange damwand behoorlijk boven de miljoen gulden komen te zitten. De nieuwe wal is komend voorjaar klaar. Aad Huschka: „Tegenwoordig drinkt men vaker thuis, voor de tv, en gaat men pas om twaalf uur uit. Er is een ander soort publiek gekomen." FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15