'Wereldcatechismus geen leerboek, maar leidraad' 'Je mag het wel zijn, maar niet doen' Kerk Samenleving Op en top november DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 14 REDACTIE DICK VAN DER PLAS KORTWEG Uitzending Moker De radio-uitzending van Mo ker (het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bol lenstreek) staat deze week in het teken van het vertrek van dominee Jan Eekhof, acade misch predikant In Leiden. Verder is er een overdenking van dominee K.E. Bras uit Sassenheim. Het radio-pro gramma wordt op 18 novem ber uitgezonden van 1.630 tot 17.00 uur en op zondag 22 november herhaald van 19.00 tot 19.30 uur op de fre quenties FM 105.7 en (via de kabel) FM 88.1. 'Happiness' De baptistengemeente in Alphen aan den Rijn houdt op zondagavond 22 novem ber een bijzondere dienst, met medewerking van het jongerenkoor 'Happiness'. De 25 jongeren die deel uit maken van het koor, worden begeleid door een combo. Voorganger is dominee H.G. Koekkoek. De dienst begint om 18.30 uur in de Triomfa torkapel aan de Molenwerf- straat 1. Pastoraal Kafee Het Pastoraal Kafee in 'De Bakkerij' heeft op vrijdag middag 27 november als gast directeur Saskia Noorman den Uyl van de Gemeentelij ke Sociale Dienst in Leiden. Zij houdt een toespraak met als onderwerp 'De andere kant van Leiden'. Zij geeft onder meer aan wat van de kerken verwacht mag wor den als het gaat om de pro blemen van de zwaksten in de samenleving. Iedereen is welkom vanaf 15.30 uur in De Bakkerij, Oude Rijn 44c in Leiden. Vesperdiensten De werkgroep Oecumeni sche Adventsvespers in Zoe- terwoude-Dorp houdt, als voorbereiding op Kerstmis, weer vier speciale diensten. Het thema is 'In het begin was het woord'. De eerste dienst wordt gehouden op zondag 29 oktober in de plaatselijke Dorpskerk, met medewerking van de Canto- rij. De tweede dienst is op zondag 6 december in de Emmauskapel en hier zorgen Ineke Coenders (orgel) en een blokfluitgroep voor mu zikale begeleiding. Op zon dag 13 december is er een dienst in de Christus Dienaarkerk, met medewer king van het Christus Dienaarkoor. De serie wordt afgesloten in de St. Jan, met het koor van de St. Jan en de blokfluitgroep Tibia. Alle diensten beginnen om 17.00 Kings' Kids De internationale evangelisa- tiegroep King's Kids brengt het komende weekeinde een bezoek aan Riinsburg en Kat wijk. Er woraen drie optre dens gegeven, zaterdag op het plein naast de Hema in Katwijk (14.00 uur) en in de christelijke mavo in Rijns burg (19.00 uur) en op zon dagmorgen tijdens de sa menkomst van de Evangeli sche Christelijke Gemeente (om 10.00 uur). De King's Kids reizen de wereld rond voor het verkondigen van het evangelie. Ze maken daarbij gebruik van muziek, dans en Boek geeft antwoord op moderne vraagstukken De Franse uitgave van de wereldcatechismus voor de Rooms-Katholieke Kerk is gisteren tegelijkertijd in Parijs, Toumai (België) en Lausanne (Zwitserland) gepresen teerd. Het 676 pagina's en 2863 paragrafen tellende boek geeft het antwoord van de kerk weer op allerlei vraag stukken, uiteenlopend van werkloosheid en geweldge bruik tot abortus en euthanasie, en probeert aan te geven wat de tien geboden van het Oude Testament voor de moderne christen betekenen. Ratzinger, schreven een eerste ontwerp in het Frans, waarop door de bisschoppenconferen ties van de verschillende landen 24.000 amendementen werden ingediend. Met deze amende menten is bij de opstelling van de definitieve tekst rekening ge houden. De catechismus is niet bedoeld als leerboek, maar als leidraad voor nationale en dio cesane catechismussen. Hij richt zich daarom in de eerste PARUS «ANP-DPA-QP De buitengewone bisschoppen synode over de hervormingen van het Tweede Vaticaans Con cilie besloot eind 1985 tot de opstelling van de catechismus, die de wereldcatechismus uit de zestiende eeuw moest vervan gen. Zeven bisschoppen onder leiding van de president van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Joseph plaats op de bisschoppen, priesters en redacteuren van ca techismussen, maar, zo staat in de proloog, de lectuur ervan kan ook nuttig zijn voor andere gelovigen. Het boek bestaat uit vier de len: de geloofsbelijdenis, de ze ven sacramenten, de christelijke moraal en het christelijk gebed. De catechismus schrijft niet al leen over 'oude' zonden maar ook nieuwe ontwikkelingen ko men aan de orde. Zo wordt het ontduiken van de belasting, het aannemen van steekpenningen en de handel In drugs veroor deeld. Abortus, echtscheiding en seks voor het huwelijk worden als zware zonden afgewezen, evenals kunstmatige bevruch ting met sperma van een onbe kende man en reageerbuisbe vruchting. Maar masturbatie en homoseksualiteit worden niet meer als duivels voorgesteld en natuurlijke vormen van geboor- tenregeling worden toegelaten. De catechismus veroordeelt eu thanasie als een handeling die in belangrijke mate in tegen spraak is met de menselijke waardigheid en het respect voor God. De Nederlandse katholie ken zullen nog even geduld moeten hebben, voor zij het nieuwe Vaticaanse document in hun eigen taal tot zich kunnen nemen. De Nederlandse bis schoppen bereiden met hun Vlaamse collega's een vertaling en uitgave van de catechismus voor, maar deze voorbereidin gen zijn nog in een pril stadium. De vertaling zal zeker niet voor de komende zomer gereed zijn, aldus de woordvoerder van de bisschoppen. Vragen over homoseksualiteit en kerk in boekvorm gebundeld AMSTERDAM «ANP „Je mag het wel zijn, maar je mag het niet doen." Dat is kort samengevat het ant woord dat Kees Posthumus, emancipatie werker bij het Landelijk Koördinatie Punt groepen kerk en homoseksualiteit (LKP), geeft op de vraag naar het verschil tussen homofiel en homoseksueel. Hij schrijft dit in het boekje '100 vragen over homoseksua liteit en kerk'. Het boek geeft 'de antwoorden op al die vragen die kerkeraden deden sidderen, ho mo s verbaasden, lesbo's verontrustten, ou ders uit de slaap hielden, synodes lieten wankelen en God zo langzamerhand wat begonnen te vervelen", zo schrijft de redac tie, bestaande uit Hermine Pool, jorita Rij- des, Menno Mulder en eindredacteur Kees Posthumus, in het voorwoord. De lezer leert dat er in september 1992 36 groepen bij het LKP waren aangesloten. Het gaat om twaalf landelijke en 24 regionale en plaatselijke groepen. Daarnaast zijn er twee of drie groepen die (nog) niet aangesloten zijn. Sinds de zomer van 1982 hebben christelij ke homo-organisaties in Europa zich geor ganiseerd in het Europese Forum van Les bische en Homo Christengroepen. Hopa's ('geen indianenvolk of een soort insekten, maar turbotaal voor homopastor') richtten eind 1978 het Werkverband van Katholieke Homo-Pastores op. Een jaar la ter volgden hun protestantse collega's ('ho- do's') met de oprichting van een Werkver band van Homofiele Theologen, 'omdat het Kathedralen Kremlin weer in handen van Orthodoxe Kerk MOSKOU RTR De regering van Rusland heeft de kathedralen van het Kremlin teruggegeven aan de Russisch- Orthodoxe kerk. Het hoofd van de kerk, patriarch Aleksej II, en de Russische minister van cul tuur, Jevgeni Sidorov, hebben zondag een overeenkomst daar over ondertekend De overeenkomst, een jaar nadat de Rode Vlag voor de laatste keer boven het Kremlin was gestreken, betekent dat de Russisch-Orthodoxe Kerk voor het eerst sinds de Revolutie van 1917 weer alle diensten kan houden in de kathedralen. Daarbij horen de kathedralen van Maria Boodschap en van de aartsengel Michael, die volgens de christelijke leer als aanvoer der van de engelen Satan heeft verslagen. Ook de kathedraal van St. Basilius met haar blin kende uivormige koepels is weer in bezit van de kerk geko men. Toen de communisten in 1917 de macht veroverden, wer den de kerken onteigend als on derdeel van een harde atheïsti sche campagne. Vele geestelij ken stierven in kampen, kerken werden geplunderd en in brand gestoken en het christendom werd als een reactionaire leer bestreden. Onder het bewind van Stalin bepleitten sommige communistische leiders de af braak van de kathedralen, maar de gebouwen bleven als muse um oehouden. Uitvindster tanga bekeerd SAO PAULO ANP De Braziliaanse uitvindster van de in haar land zeer populaire tanga heeft verklaard dat haar leven totaal is veranderd sinds ze zich heeft aangesloten bij een pinkstergroep in Rio de Ja neiro. Rose di Primo heeft aan gekondigd voor de televisie haar levensverhaal te zullen vertellen zodat 'de duivel zich zal scha men voor wat hij gedaan heeft'. De nu 37-jarige vrouw vond de kleine bikini's uit die gretig af trek vonden onder de Brazilia nen. toch een verschil bleek te zijn van doen te hebben met onwillige hiërarchische bis schoppen, dein wel met kerkeraden die mel den dat onze gemeente er nog niet aan toe is'. Volgens ziekenhuispastor Karen van Huisstede, één van de kleine zeventig au teurs die antwoorden formuleerden op de meest gestelde vragen op het terrein van homoseksualiteit en kerk, zijn 590 van de 5900 predikanten in de Nederlandse protes tantse kerken 'roze'. Het boek, geschreven ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het LKP, werd op gedragen en aangeboden aan een ouder van een homoseksueel kind. Juist zulke ou ders, die 'jarenlang dit soort vragen op hun dak hebben gekregen', werden vaak bond genoten in het emancipatie-streven. BEROEPINGSWERK R. van Kooten te Soest (b.w.). Toegelaten tot de evangeliebedie ning: Th. A. Boer, Cobradreef 29, 3564 ET Utrecht, tel: 030-533484; mevr. C.C.A. Melgers, Kroonkruid 150,2914 TJ Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, tel. 01803-19863; K. D. Goverts, Klokketuin 19,1689 KN Zwaag, tel: 02290-37508. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: B.P. de Boer, St. Jo- rissteeg 1,2311 JA Leiden, tel: 071- 120299. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar 's-Gravenhage- Loosduinen: 8. de Boer te IJmuiden; naar Idskenhuizen: D. Westernengte St. Laurens, die bedankte voor Nije- ga-Opeinde-De Tike en voor Stellen dam i.c.m. Ouddorp. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Broek op Langendijk: R. M. Meijer, kandidaat te Kampen.; Bedankt: voor Emmeloord: P. Nie- meijer te Dordrecht; voor Groningen- Zuid: H. van den Berg te Assen-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zwijndrecht: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: C. A. van Dieren te Stolwijk. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. deVnes, G.P. Arnold (adi), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes)-. Telefoon 071-143545. kBONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (mcl. BTW) per kwartaal per kwartaal (posü113.8 perjaar310.8 pe maand 27,8 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Adverte nt ies 071-161367/161363 AGENDA DINSDAG 17 NOVEMBER Leiden Informatieavond over gastouderscl door de Centrale Org. Kinderopvang Leiden (C0KL), in het gebouw van de hap Informatie-avond Diabetes Ver. Ne derland, spreker Dr. M. Rol, oogarts, over 'diabetes en het belang van re gelmatige controle door de oogarts', aula gebouw 50 AZL, aanvang 20.00 vang 20.00 u Noord wijk Dia-lezing over IJsland door dhr. Ver kade, org. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, Buurthuis, Hoofdstraat 11, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Magna Carta: Chris Linda Simpson, org. Folkclub Noordwijkerhout, in't Wapen van Noordwijkerhout, zaal open 20.00 uur, aanvang 20.30 uur. WOENSDAG 18 NOVEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk 21.00 uur. Noordwijk Jaarlijkse verkoop, met attracties, van De Welfare, Huize St. Jeroen, Zee straat. Optreden van theater 'Het Appeltje' met het sprookje 'De Kikkerkoning' (4 t/m 12 jr), De Rank, Golfbaan, aan vang 14.15 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 19 NOVEMBER Leiden Film over de leefsituatie van mensen in Mollepata (Peru), in het Tuya-lo- kaal van de Kaasmarktschool, Kop- 20, van 20.00 tot penhinksteeg, aanvang 20.00 uur. HET WEER ROB GROENLAND De atmosfeer boven ons deel van het Noordelijk Halfrond is op het ogenblik volop in de weer met als hoofddoel: het wegwerken van de temperatuurstegenstellingen tus sen pool en evenaar. De krachtige straalstroom die in deze tijd van het jaar een maximum kent, is een rechtstreeks gevolg van dergelijke temperatuurtegenstellingen. November kan soms boven West- Europa ook een heel rustig weer beeld geven, zoals dat gebeurde in 1978. In die maand overheersten hogedrukgebieden met lichte vorst en veel mist, en dat vier weken voor het begin van een indrukwek kende winter. Het ruige depressieweer van dit momemt is voor een november- maand veel normaler. Twintig jaar geleden was Nederland nog aan het bijkomen van een kort maar heus stormveld, dat op 13 novem ber 1972 ons land aandeed. In de vroege uurtjes groeide de wind langs de kust tot orkaankracht aan waarbij aan diverse flatgebouwen in de regio schade werd aange richt. Na een korte rustpauze gistermid dag, toonde de weerradars van Schiphol en de Bilt later op de dag alweer een net van neerslagecho's op de Noordzee. Dit behoorde bij een nieuw actief frontensyteem dat plaatselijke matige regenval gaf in de avonduren. Vandaag blijft dit front ten noorden van de Wadden eilanden steken, en krijgen we een zeer onstabiel weertype met buien waarin alles kan zitten. De gure westenwind kan af en toe flink uitschieten tot een 8-9 beau fort, en vooral vanmiddag en van avond kunnen er buien met hagel, onweer en windstoten optreden. Ten westen van Ierland komt on dertussen een nieuwe rakker op het polaire front tot ontwikkeling, die een koers naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland gaat volgen. Op het weerkaartje van ANP kunt u bovenbeschreven rakker op de aan gegeven plaats aantreffen. Daarbij diept de wervel flink uit met storm- kansen boven die contreien. In de loop van de woensdag schuift de frontale neerslag van het warmte- front vanuit het westen binnen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk een bui. Mor gen aan het eind van de dag in de kustgebieden re gen, landinwaarts sneeuw. Maxima aan de kust iets boven nul, landinwaarts er iets onder. Zuid-Zweden: In het algemeen bewolkt en af en toe sneeuw. Inde nacht lichte tot matig vorst. Overdag temperatu ren rond of iets boven het vriespunt. Oenemarken: Vandaag bewolkt en re gen, mogelijk met natte sneeuw. Morgen enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ca. 4 wolkt en enkele regen-of onweersbuien. In de Schotse Hooglanden kans op wat sneeuw. Morgen eerst veel bewolking en enige tijd regen, in de loop van de dag vanuit het westen opklaringen. Maxima vandaag rond 7 graden, morgen circa 9 graden. In Ierland beide dagen iets België en Luxemburg: Vandaag opklaringen en enkele buien, sommige met onweer en in de Ardennen en in Luxemburg ook met natte sneeuw. Morgen eerst kans op mist, daarna wat zon maar tegen de avond van het westen uit regen. In de nacht van vandaag op morgen in Luxemburg kans op lichte vorst. Middagtemperatuur van 7 graden aan de kust tot 4 graden in Luxemburg. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen - of onweersbuien, morgen met name in de noordelijke helft van het land. Boven de 800 meter kans op sneeuw. Morgen in het zuiden op veel plaatsen mist. Middagtemperatuur rond 6 graden, mor gen in het zuiden enkele graden lager. Madeira: Enkele wolkenvelden en vooral vandaag kans op een bui. Maxima ca. 21 graden. Canarische Eilanden: Vandaag vooral aan de noordzijde wol kenvelden en kans op een enkele bui. Morgen meer zon en droog. Maxima 20 tot 23 graden. Marokkaanse westkust: tussen 20 en 23 graden. Tunesische kust: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen toenemende buiienactiviteit en een vrij krachtige noordoostenwind. Maxima ca. 21 gra- Frankrijk: Vandaag in het algemeen veel bewolking en buiige regen, mogelijk ook onweer. Morgen aan de Riviëra af en toe zon, el ders in de loop van de dag van het wes ten uit opnieuw regen. In het Rhonedal waait dan tevens een koude noorden wind. In de westelijke Alpen beide da gen boven de 1000 meter sneeuw. Mid- dagtemperaturen van 9 graden in Nor- mandië tot 15 graden in de omgeving van Marseille. Corsica en Sardinië: Bewolkt en met name boven zee enkele buien, sommige met onweer. Maxima vandaag rond 18 graden, morgen iets la ger. Spanje: In het noorden vrij veel bewolking en met name vandaag enige tijd regen. Aan de Costa's ten zuiden van Valencia flink wat zon. Maxima van 15 graden langs de noordkust, tot 18 bij Barcelona en 21 aan de zuidelijke Costa's Portugal: Droog. In het noorden kans op bewol king, langs de Algarve flink wat zon. Maxima van 17 graden bij Porto tot 21 graden langs de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag af en toe regen, boven 1000 meter sneeuw. Tijdens nachtelijke opklaringen in de dalen kans op mist. Maxima in de dalen 4 tot 7 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.05 zon onder 16.43 Maan op 00.30 13.42 Waterstanden Katwijk Hoogwater 9.13 en 21.37 Laagwater 4.25 en 17.07 Budapest Bordeaux Brussel Kopenhagen motregen zzw 3 Las Palmas half bew. n8 iw6 15 9 0.1 wlO 21 16 1 half bew. ozo2 32 23 0 half bew. zwl8 21 7 0 zwaar bew. zzw3 18 13 0.6 onbew. windst 30 15 0 zwaar bew. zzw2 28 12 0 BOLLEBOOM BOES - ...maak u hxerai. een iu2lif skm mokkeujkea. "ont mbhebct eoleboomi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14