Leidsch Dagblad Pronk wil meer ruimte voor illegaal BOERENKOOL EN KIPPEBOUTEN. Kritiek op Van Gaal verstomd Haagse supporters vernielen treinstel VVD-raadslid gooit 'intieme stukken' in papiercontainer Station Leiden even treinonvriendelijk yy Km Duizenden Somaliërs in levensgevaar op schip ALS ER WAT BETERS IS... GOED NIEUWS l extra koopavond Katwijk X MAANDAG 16 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40009 LOSSE NUMMERS 1,50 De confrontatie Feyenoord- Ajax moest er een worden tus sen Rob van Dijk en Edwin van der Sar, keepers die beiden in Voorhout wonen en via Noord- wijk doorstroomden naar het betaalde voetbal. Het mocht niet zo zijn. Op het allerlaatste moment verklaarde Feyenoord zijn eerste doelman Ed de Goey alsnog fit en bleef Van Dijk aan de kant Helpen deed het de Rotter dammers overigens bitter wei nig. Ajax, met een sterke Van der Sar in het doel, was de ploeg van Wim van Hanegem telkens te snel af en won afge tekend met 3-0. Dit tot opluch ting van Ajax-trainer Louis van Gaal die een succesje hard no dig had. Na het bekend worden van de weggeefprijs (3 miljoen gul den) waarvoor Bryan Roy van de hand was gedaan, dreigde de kritiek op de eigenzinnige trainer buitensporige vormen aan te nemen. Nu Ajax zich, mede door het verlies van PSV bij Utrecht, weer meldde voor de strijd om het landskam pioenschap, verstomde prompt de kritiek. In de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal is Quick Boys terug aan kop. Zelf won de landskampioen met 0-3 bij ARC, terwijl concurrent Kat wijk op eigen veld een punt verspeelde aan Rijnsburgse Boys. Dat mag een knappe prestatie heten van de dras tisch verjongde ploeg van Arie Kurver. De Rijnsburgers voet ballen nog niet echt goed, maar paren inzet aan enthou siasme en toonden daarmee aan dat zij het ook lijstaan voerders heel lastig kunnen maken. Krajicek Richard Krajicek treedt voetsporen Tom Okker. De jonge Hagenaar won gisteren het prestigieuze toernooi van Antwerpen en deed daarmee zijn intrede in de top-tien van het mondiale tennis. Okker be reikte ooit, in 1974, de derde plaats op de ranglijst. Sinds dien kwam een Nederlander niet meer bij de beste tien van de wereld. Als douceurtje mag Krajicek nu deelnemen aan het ATP- Masters dat vandaag in Frank furt begint Ongeacht het re sultaat ontvangt hij voor elke match die hij speelt 70.000 dollar. Krajicek is ingedeeld in een poule met Courier, Chang en Ivanisevic. Richard Krajicek in de finale tegen de Australiër Mark Woodforde die hij gemakkelijk versloeg: 6-2,6-2. foto epa den haag anp/gpd De spoorwegpolitie heeft 35 Haagse voet balsupporters aangehouden wegens ver nielingen in de trein tussen Haarlem en Leiden. Ze kwamen terug uit Velsen waar ADO Den Haag gisteren met 4-2 van Tel star verloor. De supporters sneden in twee coupés banken open en sloegen de TL-ver- lichting kapot. In Leiden kwam op ver zoek van de conducteur politie in de trein, die enige tijd stilstond. In Den Haag ver richtte de spoorwegpolitie de aanhoudin gen. In het kader van het lik-op-stuk-beleid tegen racisme op de voetbalvelden werden gistermiddag direct drie Feyenoord-sup- porters gedagvaard. Tijdens de wedstrijd Feyenoord-Ajax riepen ze racistische leu zen en brachten ze de Hitler-groet. De Rotterdamse politie speurt naar de herkomst van stickers met de tekst 'Feye- noord-fans tegen anti-racisme' die rond de Kuip werden verspreid. Het gaat om een tegenactie tegen de campagne 'Doe ef- fe normaal!: wij worden doodziek van ra- De Rotterdamse politie hield rond de competitiekraker twintig supporters aan. Drie Feyenoord-fans koelden in de vakken hun woede op Ajax-aanhangers. Vier bus sen met Ajax-aanhangers werden terugge stuurd nadat ze onderweg een benzinesta tion hadden geplunderd. Pastoor vertrekt 8 Na tien jaar te hebben gewerkt in Noordwij- kerhout, vertrekt pastoor B. van der Plas naar Zoe- terwoude. Grofsmederij st /t Bijna 150 jaar was I I er een innige relatie tussen Leiden en de Grof, een bedrijf met een groot saamhorigheidsgevoel. Nog geen abonnee nri 071 161400 DEL. 071 161353 'Werkvergunningen voor bepaalde tijd' Nederland moet vreemdelingen ruimere mogelijkheden geven om zich hier te vestigen. Te denken valt aan een regeling waarbij vreemdelingen legaal gedurende korte of langere tijd in Nederland kunnen werken. PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft dat zater dagmiddag geopperd tijdens een PvdA-bijeenkomst over de illegalenproblematiek in Den Haag. Het CDA is bang dat de PvdA het huidige immigrantenbeleid wil afzwak ken en vindt dat de partij aan de lijn Kosto-Rottenberg moet vasthouden. den haag gpd-anp Afval scheiden helpt het milieu maar kan op gespannen voet komen te staan met de bescher ming van onze privacy. Het Leidse WD-raadslid P. Vonk le vert het bewijs. Hij gooide een tijdje geleden privacygevoelige stukken van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften in de container voor oud papier. Het hele setje werd door een onbekende aangetroffen in een container bij een vuilverwer- kingsbedrijf. Hij of zij stuurde alle paperassen naar het Leidsch Dagblad. Bij de stukken zitten onder meer doktersverklaringen van Leidenaars die zich willen laten inschrijven als woningzoeken de, verzoeken om nieuwe woonruimte wegens echtschei dingen, salarisstroken en werk geversverklaringen. Raadslid Vonk bekent onmid dellijk schuld. „Toch heb ik heel eerlijke bedoelingen gehad. Ik bedoel: ik ga natuurlijk geen in formatie laten uitlekken via de oud-papierbak. Ik wil gewoon ook iets doen voor het milieu en heb er nooit bij stilgestaan dat er dan mensen zijn die in al dat papier gaan snuffelen." „Nogmaals, ik vind het niet fraai en ik zal in het vervolg veel beter opletten. Anderzijds is het zo dat die stukken worden be handeld in openbare vergade ringen waar ook iedereen met naam en toenaam wordt ge noemd. Kortom, het zijn geen puur geheime stukken." Volgens loco-burgemeester Van Rij (PvdA) bestaan er geen richtlijnen voor raadsleden. „Wel kunnen ze alle stukken ge woon in de papierversnipperaar op het stadhuis stoppen. Dat zijn ze echter niet verplicht." Volgens Van Rij maakt lang niet ieder raadslid gebruik van die mogelijkheid. C. van Viegen, hoofd van de afdeling bestuurlijke en juridi sche aangelegenheden, neemt de zaak hoog op. „Dit mag niet meer gebeuren. Ik zie hier een goede aanleiding in om de raadsleden nog eens goed op hun verantwoordelijkheden te wijzen. Ik zal erop aandringen dat dit op de agenda van de commissie komt te staan." den haag gpd RVD verbiedt prins interview prins „een precedent scheppen voor volgende koninklijke be zoeken". Voor een portret van de kroonprins, met als belangrijk ste onderdeel het interview, volgde Brandpunt de prins een week lang op de Nederlandse Antillen. Het interview zou vol gens de KRO onder meer gaan over vliegen en diepzeeduiken, twee hobby's van de prins. Op aandringen van de prins wer den zelfs onderwateropnamen gemaakt. De leiding van de KRO beraadt zich nu over een ander karakter van de uitzending. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft kroonprins Willem- Alexander verboden mee te werken aan een vraaggesprek met KRO's Brandpunt. De KRO had ruim van tevoren met de RVD en zelfs met Willem- Alexander persoonlijk afspraken gemaakt voor een interview. Het hoofd van de hofhouding, Kist, greep echter in, waarop de RVD verklaarde dat er geen be hoefte was aan „extra PR voor de koninklijke familie" en zou een TV-interview met de kroon- leiden Het Leidse station was het afgelopen in het nieuwe station en doen bovendien weekeinde een nog grotere bouwput dan dienst als dak van de passagierstunnel. Uit normaal. Aannemer Strukton legde de zoge- veiligheidsoverwegingen heten trogbruggen op hun plaats. Deze zwa- sloten voor iedereen die geen treinkaartje re, betonnen elementen dragen de spoorrails kon laten zien. De treinen, die nog maar van enkele sporen gebruik konden maken, liepen door de werkzaamheden het hele weekeinde het station ge- vertragingen op. Pagina Leiden: 'In deze ro therrie kan ik dat niet uitleggen'. foto henk bouwman In het huidige PvdA-verkie- zingsprogramma staat dat Ne derland geen immigratieland is, maar Pronk wil dat veranderen. Volgens hem zullen vreemde lingen hier hun heil zoeken zo lang het welvaartsverschil tus sen de rijke en arme landen zo groot is. Het getuigt alleen maar van realiteitszin het programma daarop aan te passen, zei hij. Staatssecretaris Kosto van justi tie viel Pronk bij, maar PvdA- fractieleider Wöltgens zei niets voor Pronks idee te voelen. „In de praktijk zijn we weliswaar een immigratieland, maar het gaat me te ver om te zeggen dat we ook een immigratieland moeten zijn." CDA-partijvoorzitter Van Vel- zen riep vanmorgen voor de ra dio de PvdA op het kabinetsbe leid te steunen. „Het is belang rijk dat mensen weten welk be leid de overheid voert", aldus Van Velzen. De bijeenkomst over illegalen zaterdag was de vijfde in een se rie briefings over actuele onder werpen. De sfeer was op voor hand gespannen, omdat veel PvdA'ers zich de afgelopen we ken hadden gestoord aan uitla tingen van Kosto en partijvoor zitter Rottenberg. Kosto repte van „het laten verdwijnen" van illegalen uit Nederland en Rot tenberg had uitgeroepen dat de wet dient te worden gehand haafd en dat dus alle illegalen het land uitmoeten. Beiden ga ven toe dat hun woordkeus voor verbetering vatbaar was, maar weken inhoudelijk geen duim breed. Pagina 3: PvdA-top gooit olie op de golven. tfauSË HET WOORD IS AAN Otto Weiss Menig groot schrijver vermag vele ontwikkelden niet te imponeren, omdat alles wat hij schrijft, begrij pelijk is. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's - Regio RTV Show Sport HET WEER Kans op onweer In de nacht naar het oosten weg trekkende regen. Overdag opkla ringen, maar ook kans op hagel of onweer. Middagtemperatuur 7 graden. Westelijke wind, matig aan de kust krachtig. Verzekeraars weigeren VN-militairen den haag gpd Het ministerie van defensie vindt het belachelijk dat een aantal levensverzekeringsmaat schappijen een uitzonaerings- clausule heeft ingevoerd voor Nederlandse VN-soldaten die naar het voormalige Joegoslavië of Cambodja zijn gestuurd. De WD vindt dat Defensie deze kwestie moet opnemen met de verzekeringsmaatschappijen. Sinds 1 maart hebben een paar verzekeringsmaatschappij en een speciale clausule opge nomen die dekking bij overlij den uitsluit. Het ministerie van defensie heeft als werkgever een adequate pensioenregeling en uitkering bij invaliditeit en over lijden. Er zijn echter militairen die zich bijvoorbeeld in verband met een hypotheek willen bij verzekeren en die komen dan voor een gesloten deur. Leidsch Dagblad Xg| woensdag 18 november met gratis woonkado's Baalbergen bestaat 111 jaar en viert dit met een klein feestje. Bij iedere aankoop vanaf 1250,- krijgt u een schitterend woonkado, waarvan de waarde toeneemt met het aankoopbedrag. Kom dus snel kijken en geniet van de sfeer, de muziek en het voordeel. Bij Baalbergen! nairobi-merca gpd-ap Ruim 3.000 Somalische vluchte- lingen zitten vast op een schip in de Golf van Aden, op weg naar Yemen, en dreigen de hon gerdood te sterven door gebrek aan voedsel en drinkwater aan boord. Een aantal bootvluchte lingen, voornamelijk kinderen, is waarschijnlijk al bezweken. Een Frans marineschip is met noodrantsoenen voedsel en wa ter onderweg naar het schip. Het zal de Somaliërs waar schijnlijk vandaag bereiken. Het vrachtschip verliet vijf da gen geleden de kust van Soma lia en de vluchtelingen aan boord hebben sindsdien nau welijks nog iets gegeten. Ook hun drinkwater begint nu op te raken. Hulpverleners omschrij ven de conditie op het schip als afschuwelijk en vrezen dat veel van de ontheemden reeds dus danig ondervoed en verzwakt zijn dat zij Yemen niet levend zullen bereiken. Volgens de kapitein van het schip is er ook nauwelijks nog brandstof aan boord, waardoor de boot er waarschijnlijk niet in zal slagen op eigen kracht Ye men te bereiken. Een mogelijk heid is het schip op volle zee bij te tanken, maar dat is uiterst riskant. Datzelfde geldt voor een sleepactie. De Yemenitische regering heeft reeds verzekerd alle vluch telingen toestemming te zullen verlenen aan land te gaan. In juni van dit jaar vonden 150 So malische bootvluchtelingen de dood, toen zij in zee sprongen omdat de autoriteiten in Yemen hun schip niet wilden toelaten. cd Panklare gesneden boerenkool, QQ Sjfc zak 300 gram TjTj i cn Kippebouten, 500 gram Sm 299 A QQ kilo z*®® Deze aanbiedingen gekten van dinsdag 17 t/m zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Het ziet er overigens niet naar uit dat aan de oversteek van duizenden vluchtelingen op gammele boten snel een einde zal komen. In Merca, dat 130 ki lometer ten zuiden van de So malische hoofdstad Muqdisho ligt, staan op het strand dage lijks honderden families te wachten op een boot naar Ye men. Volgens Jama Ali van de Rode Halve Maan, de zusteror ganisatie van het Rode Kruis, moeten de Somaliërs voor de reis per persoon een bedrag van ongeveer 120 tot 130 dollar (on geveer 210 tot 230 gulden) neer tellen. De meesten hopen in een van de Golfstaten aan het werk te komen. Jongens met geweren hielden het afgelopen weekeinde jour nalisten tegen die met de ver trekkende Somaliërs wilden praten. Er mochten evenmin fo to's worden gemaakt van de passagiers en de wachtende fa milies op het strand. Met de in de branding schommelende Arabische zeilbootjes op de achtergrond zag het eruit als een 19de eeuws tafereel: noma dische Somaliërs die hun arme land ontvluchten met de hoop op een betere toekomst. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. „ntri Jr knarf*, Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch (f 27,80)*. D Per kwartaal, via acceptgiro (f 80.10). D Per kwartaal, automatisch (f 80.10)*. •Nr. bank/giro: Handtekening 2)00 VB Lrfcfcw 8 "712141% 000 53

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1