Bestand in Bosnië al snel geschonden Buitenland Strijd in zuiden van Libanon houdt aan Middeleeuws proces9 voor Siciliaanse vrouw Overval op voedselkonvooi Somalia Zware bewijslast tegen Collor 'Zuid-Afrika wilde ANC zwart maken' Piloot verongelukte SLM- toestel had vliegverbod Euro-socialisten tegen Deense voorzitterschap Homoseksuelen mogen dienen in Amerikaanse krijgsmacht "VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 agenct france p^e anp* a gemeen nedertan<k persbureau ap* associated press dpa deutsche presse agentur cpd gemeenschappeli^e persaemt ind the independent ips inter press service rtr reuter upi united press intemabonaj GATT-overleg op 18 november hervat Washington De EG en de VS gaan op 18 en 19 november in Washington een poging doen om een dreigende handelsoorlog te voorkomen. De EG wordt bij het overleg vertegenwoordigd door EG-commissarissen Andriessen Ray MacSharry. Namens de VS onderhandelen minister Madigan van landbouw en han delsgezant Hills. Celstraf wegens kussen familie Jeruzalem» Een Israëlische militaire rechtbank heeft een Pales tijnse beklaagde vier maanden gevangenisstraf opgelegd wegens het kussen van familieleden, een normale gewoonte onder Ara bieren. De man had vorige week in de rechtszaal een familieleid omarmd en op de wangen gekust. Hij werd daarvoor door de rechter tot de orde geroepen, maar enkele minuten later be groette hij een broer op dezelfde wijze. Nakamura president Palau Manila Bewoners van de Palau-eilanden in de Grote Oceaan hebben een econoom als hun nieuwe president gekozen. Vice- president Kuniwo Nakamura versloeg bij de verkiezingen advo caat Johnson Toribiong. Tevens hebben de kiezers een voorstel goedgekeurd dat de weg kan vrijmaken voor de opheffing van een verbod op kernwapens. Het kernwapenverbod is het belang rijkste obstakel voor een samenwerkingsverdrag met Washing- Militaire leiding Colombia treedt af bogota Drie commandanten van de Colombiaanse generale staf hebben gisteren onverwachts hun ontslag ingediend. Vol gens waarnemers zijn de drie opgestapt omdat ze de maatrege len tegen het linkse verzet onvoldoende achten. President Cesar Gaviria kondigde zondag de noodtoestand af. Zuid-Korea bouwt gigantisch vliegveld seoul» Zuid-Korea is gisteren begonnen met de bouw van het grootste vliegveld in het Noordoost-Aziatische gebied waarvoor een stuk land moet worden gewonnen van de zee. Het project kost naar schatting 22,5 miljard gulden. Regeringsfunctionaris sen zeggen dat het om het grootste en duurste civieltechnische project in Zuid-Korea gaat. 1 let omvat onder meer een acht- baansweg en een hoge snelheidsspoorwegverbinding met de hoofdstad Seoul. Duitsland betaalt mee aan Auschwitz düsseldorf De Duitse regering heeft 2,5 miljoen mark opzij ge zet voor groot onderhoud aan het voormalige nazi-concentratie kamp Auschwitz in Polen. Het Internationale Auschwitzcomité, een adviesorgaan van deskundigen, had bij de Duitsers op fi nanciële steun aangedrongen voor het op het terrein gevestigde museum, maar ook voor het restaureren van barakken en wachttorens. Frankrijk eind maart naar de stembus parus Frankrijk gaat op 21 en 28 maart naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. De Franse ministerraad heeft dat gisteren besloten. De verkiezingscampagne mag op 1 maan beginnen. Opiniepeilingen geven aan dat de regerende socialis ten momenteel aan de verliezende hand zijn. Nepalese Unifil-soldaat gedood jeruzalem-tel aviv gpd-ap-afp Het Israëlische leger heeft gis teravond artilleriebeschietingen uitgevoerd op twee dorpen in Zuid-Libanon die worden be heerst door de,pro-Iraanse Hez bollah. Een Israëlische soldaat werd gedood toen hij in de door Israël uitgeroepen 'veiligheids zone' in Zuid-Libanon in een Hezbollah-nederlaag liep. Twee andere soldaten raakten ge wond. Eerder op de dag kwam een Nepalese soldaat om het leven toen Hezbollah-strijders een positie aanvielen van Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Liba non. Drie VN-militairen, even eens Nepalezen, raakten ge wond. De VN-militairen hadden acht gewapende Hezbollah- strijders ontdekt in de buurt van rome patricia clough the independent r de c nog een grote rol speelt in het dagelijks leven, Is een jonge vrouw voor straf halfnaakt op haar balkon tentoongesteld omdat ze haar man ontrouw zou zijn geweest De maatregel werd niet uit gevoerd door de echtgenoot, die zijn huwelijksproblemen liever verdrinkt in flessen wijn dan dat hij de dingen op de traditionele manier rechtzet met de lupara, oftewel het af gezaagde geweer. Zijn moeder was echter degene die na een familieberaad besloot de vrouw, de 25-jarige Angela, te straffen. Angela zou in de auto van een jongeman uit een an der deel van de sta zijn aange troffen in een innige omhel- zing. Tijdens de siësta drongen Angela's schoonmoeder, twee zwagers en twee andere man nelijke familieleden de flat Evacuatie uit Sarajevo definitief gestaakt Het bestand dat de strijdende partijen in Bosnië-Her- cegovina voor gisteren waren overeengekomen, is op verschillende plaatsen al snel geschonden. In de omge ving van Stolac en Capljina in Hercegovina werd melding gemaakt van zware gevechten en hevige artillerieduels. Eerder was al gemeld dat er rond Bihac in het westen van Bosnië en in Travnik opnieuw fel werd gevochten. Sarajevo afp-dpa-Rtrge dag'. „Gezien de plaatselijke betekenis van het woord be stand, houdt het bestand in Sa rajevo", aldus een woordvoer- i de vredesmacht van de Radio Sarajevo berichtte dat er de afgelopen 24 uur vijftien do den en 125 gewonden waren gevallen in de strijd. In Grada- cac, de laatste stad in Noord- Bosnië die in handen is van de moslims, zijn de Serviërs een groot offensief begonnen, aldus de radio. De Bosnische moslim president Alija Izetbegovic be schuldigde Servische troepen gisteren van de bestandsschen dingen. De hoofdstad Sarajevo beleef de echter voor het eerst sinds maanden een 'ongewoon rusti- Verenigde Naties (VN) Bosnische hoofdstad. Toch staakte het Bosnische Rode Kruis definitief de evacua tie van in totaal 6.000 inwoners van Sarajevo. De operatie stuit te dinsdag al direkt op proble men en moest woensdag wor den opgeschort. Slechts 1.500 mannen, vrouwen en kinderen konden de stad verlaten. Het Rode Kruis besloot van de actie af te zien nadat woensdag een buschauffeur gewond raakte toen zijn bus onder vuur kwam te liggen. De Veiligheidsraad van de VN heeft zich gisteren gebogen over een resolutie waarin wordt voorgesteld een economische zeeblokkade tegen rest-Joego- slavië (Servië en Montenegro) in te stellen. Onder zo'n zeeblok kade zouden ook schepen geïn specteerd mogen worden. Door deze maatregelen wil de Raad voorkomen dat het embargo te gen rest-Joegoslavië, dat de VN in mei afkondigden, ontdoken wordt. De Veiligheidsraad zal waarschijnlijk maandag of dins dag over de resolutie stemmen. Duitsland maakte gisteren bekend dat het diplomatieke betrekkingen met Bosnië zal aangaan. Duitsland is na Dene marken het tweede land van de Europese Gemeenschap dat di plomatieke banden met Bosnië aanknoopt. nairobifrans v correspondent Etiopische bandieten hebben gisteren een kon vooi overvallen dat met voedsel vanuit de Somali sche hoofdstad Muqdisho onderweg was naar de zuidwestelijke stad Baidoa. De rij van 37 vracht wagens met een escorte werd beschoten door zwaarbewapende leden van een roversbende. Ne gen vrachtwagens werden buitgemaakt, 27 kon den ontkomen en slechts een truck wist Baidoa te bereiken. De vrachtwagens, die 350 ton graan ver voerden, werden onder vuur genomen toen vlak bij Baidoa de gewapende escorte uit Muqdisho werd afgelost door lokale bewakers. Volgens nog onbevestigde berichten zouden daarbij zo'n 40 Somalische strijders en ingehuurde lijfwachten om het leven zijn gekomen. Brasilia De Brazi liaanse procureur- generaal heeft giste ren de geschorste president Collor de Mello aangeklaagd wegens 'passieve corruptie' en samen werking met misda digers. Procureur Junqueira legde een 55 pagina's dikke aanklacht en stapels bewijsmateriaal (fo to) voor aan het Fe derale Hoogge rechtshof, het hoog ste juridische orgaan van het land en net enige dat de presi dent kan berechten. Collor zou nauw be trokken zijn geweest bij een netwerk van afpersingen corrup tie van zakenman Paulo Cesar Farias. Hij zou diens activi teiten hebben goed gekeurd. Op deze 'passieve corruptie' staat een maximum straf van acht jaar. Eerder deze week had een onderzoeks commissie van de Senaat al vastgesteld dat Collor gedurende zijn ambtstermijn tien belastingwetten, acht verkiezingswet ten en twee openba re registratiewetten heeft overtreden. foto reuter gregg newton hun positie. Toen ze onder vuur werden genomen, schoten ze terug, waarbij ze een van de He- zbollah-aanhangers verwond den. Toen deze later overleed, keerden de Hezbollah-strijders terug om wraak te nemen. Ze bestookten de VN-post met ra ketten en geweervuur, met een dode en drie gewonden als ge volg. Israël heeft gisteren zijn deel name aan de conferentie over Palestijnse vluchtelingen in het Canadese Ottawa hervat. Woensdag trok de Israëlische delegatie zich terug omdat een van de Palestijnse afgevaardig den lid zou zijn van de Pales tijnse Nationale Raad (PNC), het Palestijnse parlement-in- ballingschap. Canadese functio narissen hebben de Israëliërs verzekerd dat de Palestijn geen PNC-lid is. negeerde daarop de terechtwij zingen van de luchtvaartautori teiten. Rogers was ingehuurd via het Amerikaanse uitzendbureau AC1. Na de incidenten gebood de SLM-top dat Rogers nooit meer een toestel van die maat schappij zou mogen vliegen. Op 24 mei 1989 bleek hij toch als co-piloot deel uit te maken van een SLM-bemanning. Nog geen twee weken later maakte Rogers zijn fatale vlucht. Rogers wordt in het rapport van de onderzoekscommissie aangewezen als de hoofÜM hul dige, hoewel de SLM 'had ver zuimd na te gaan of de gezag voerder voldoende gekwalifi ceerd was'. Hij had de DC-8 niet eens mogen besturen, omdat hij reeds de zestig was gepas seerd. Bovendien vloog het toe stel lager dan was toegestaan, maakte de gezagvoerder ge bruik van verkeerde navigatie - apparatuur en negeerde hij waarschuwingssignalen van de boordapparatuur. paramaribo wim correspondent De piloot van het in 1989 veron gelukte vliegtuig van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij SLM, de Amerikaan Rogers, had een door de SLM opgelegd vliegverbod. De SLM-leiding besloot hiertoe na enkele bijna- ongelukken die door de 66-jari- ge Rogers waren veroorzaakt. Dat blijkt uit het onderzoekrap port naar de toedracht van de ramp, die aan 178 mensen het leven kostte. Als gezagvoerder van de SLM had Rogers een reeks fouten ge maakt. Op de luchthaven van het Braziliaanse Belem verslikte hij zich bij het taxiën in een bocht. Het vliegtuig raakte van de baan en bleef steken in de aarde. Op de luchthaven van Lissabon zette hij het toestel zo hard aan de grond dat het lan dingsgestel en de landingsbaan werden beschadigd. Bij het sta tionsgebouw van het vliegveld van Miami liet hij de motoren op volle toeren draaien. Rogers Nabestaanden wenen bij de begrafenis van vijf familieleden. Onbekende schutters schoten ze het afgelopen weekeinde dood in het zwarte woon oord Sebokeng in Zuld-Afrika. Het aanhoudende politieke geweld in het land maakt dagelijks vele slachtoffers. foto reuter juda ncwenya binnen, sloegen haar en kleed den haar uit volgens som mige berichten helemaal naakt, volgens andere tot op haar ondergoed en sloten haar op op het balkon. In de nauwe straat vol met wasgoed stond Angela als aan de grond genageld terwijl haar schoonmoeder naar de voor bijgangers gilde: „Daar is ze, kijk naar haar, die hoer heeft mijn zoon verraden." Een gro te menigte verzamelde zich voor het huis. Sommigen juichten en appaudiseerden, maar anderen schudden het hoofd of liepen beschaamd weg. Angela werd uiteindelijk ge red door haar moeder, die, aangetrokken door het lawaai, de schoonmoeder en haar kroost verdreef en Angela be vrijdde. Moeder en dochter gingen onmiddellijk naar de politie en de schoonmoeder en haar strafploeg wacht nu ver volging wegens ontvoering en ernstig lichamelijk letsel. vertaling luutje niemantsverdriet johannesburg p.van nuusenburg correspondent Het Zuidafrikaanse leger is in april van dit jaar een campagne begonnen om het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) in dis krediet te brengen. Dat heeft het in Johannesburg verschij nende dagblad The Star gisteren onthuld. The Star zegt in bezit te zijn van uiterst geheime do cumenten, waarin het doel van Project Echoes wordt uiteenge zet. De operatie zou zijn goed gekeurd door generaal Meiring, de chef-staf van het Zuidafri kaanse leger. The Star publi ceerde enkele passages uit de documenten waaruit blijkt dat het ANC via een desinformatie campagne zwart moest worden gemaakt. Britse journalisten zouden valse informatie toege speeld krijgen over de betrek kingen tussen het ANC-leger Umkontho we Siswe (Speer der Natie), het Ierse Republikeinse leger (IRA) en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO). Het project kwam echter nooit van de grond omdat twee leden van de Zuidafrikaanse militaire inlichtingendienst in april tijdens een missie in Lon den tegen de lamp liepen. Zij werden gearresteerd door de Britse politie. Die verdacht hen ervan leden van een Protes tantse organisatie te hebben ge ronseld voor het vermoorden van een voormalige Zuidafri kaanse politieman, Dirk Coet- zee. Coetzee heeft drie jaar ge leden het bestaan van doodses kaders bij de Zuidafrikaanse po litie onthuld. Hij is tegenwoor dig lid van het ANC en woont in Londen. De onthullingen in The Star roepen twijfels op over de ver klaring van president De Klerk dat dergelijke geheime acties zijn gestaakt. De Klerk had vorig jaar verklaard dat er een einde zou komen aan clandestiene operaties. Gevreesd wordt dat het poli tieke klimaat in Zuid-AJFrika door de onthullingen nog ver der zal verslechteren. Een ANC- woordvoerder verklaarde giste ren dat opnieuw was gebleken „dat het onmogelijk is op basis van vertrouwen met de regering teonderhandelen". BRUSSa anpdoor 23 partijgenoten is onder tekend. Onder hen zijn de PvdA'ers Wim van Velzen en Ben Visser. Denemarken volgt op 1 janu ari Groot-Brittannië op als EG- voorzitter, voor een periode van een half jaar. Op die datum had het verdrag van Maastricht (over een Europese economi sche en politieke unie) in wer king moeten treden ware het niet dat de Deense kiezers in ju ni het verdrag verwierpen. Een groep van 23 socialistische afgevaardigden uit het Europees Parlement is voor uitstel van het komende Deense voorzitter schap van de Europees Ge meenschap. Volgens hen is het zeer de vraag of de Denen die rol wel aankunnen zolang ze 'Maastricht' niet hebben goed gekeurd. Dit bleek gisteren uit een ont- werp-resolutie van de Vlaamse Eurosocialist Mare Galle dat washington hans de bruun correspondent Keith Meinhold is sinds gisteren de eerste 'erken de' homoseksueel in de Amerikaanse krijgs macht. Hij hoopt gewoon weer aan het werk te kunnen gaan als sonar-instructeur bij de marine, zoals hij dat jaren gedaan heeft. Maar velen bin nen het militaire apparaat zien in hem een ge vaar, als was hij een spion. Meinhold weet dat zijn opperbevelhebber, pre sident Bush, hem niet wil. Bush is niet voor het toelaten homo's in de krijgsmacht. Maar diens opvolger, Bill Clinton, liet er woensdag geen twij fel over bestaan dat hij zijn belofte uit de verkie zingscampagne zal waarmaken om het verbod op homo's in het leger op te heffen. Clinton kreeg meteen een golf van kritiek over zich heen van hoge en minder hoge. militairen, zoals de oud-stafchef van de marine, admiraal b.d. Thomas Moorer. Die zei dat het toelaten van homo's tot het leger de gevechtskracht van de Amerikaanse strijdkrachten zal aantasten. Maar de duizenden homo's en lesbiennes bij land-, lucht- en zeemacht staan te juichen. Na ja ren hun geaardheid te hebben moeten verzwij gen om niet ontslagen te worden, hopen zij er nu voor uit te kunnen komen. Hopen, want het kli maat binnen de krijgsmacht is er niet naar om het voor hen gemakkelijker te maken. Meinhold zal dat als eerste ondervinden. De 30-jarige onderofficier bij de marine was het deze zomer zat „om constant over mijn schouder te moeten kijken". In een tv-programma onthulde hij homo te zijn. De volgende dag werd hij ont slagen. Met spijt, zo werd gezegd, want hij had al die jaren prima gewerkt. Maar de sinds het aantreden van Ronald Reagan als president staan de reglementen nu eenmaal geen homo's toe en dus kon hij inruk ken. Volgens cijfers van het ministerie van defen sie worden elk jaar 1500 homo's door dat lot ge troffen. Velen van hen stappen naar de rechter, maar tot nog toe vingen zij daar telkens bot. Meinhold had meer geluk. Afgelopen week verklaarde rechter Terry Hatter het ontslag in strijd met het beginsel uit de grondwet over gelijke behandeling. Toen Mein hold zich maandag op de basis Moffet bij San Jo se in California meldde, mocht hij echter niet naar binnen. Wij hebben niets te maken met de burgerrechter, was het verweer. Maar al snel moest men, op bevel van het mi nisterie van defensie, inbinden. Weigeren zou neerkomen op het negeren van de wet en dat kon het Pentagon toch niet maken. En dus kon Meinhold gisteren aan de slag. al zal er nog een speciale hoorzitting komen om te kijken of hij zo wel goed kan functioneren. Volgens rechter Hatter is dat het geval, vooral omdat de marineleiding zelfheeft toegegeven dat Meinhold een van de beste sonarspecialisten is die zij in dienst heeft. „Dit is geen militaire dicta tuur, geen vroegere Sovjet-republiek. Hier geldt de wet voor iedereen, zelfs voor de opperbevel hebber", zei Hatter. Daarmee is de strijd voor Meinhold en zijn lot genoten niet gestreden. Zelfs als 'president' Clin ton in januari een streep haalt door het verbod op homo's ..Ik sta daarvoor. Dat is iets waar ik heilig in geloof', zei hij zullen zij moeten blij ven vechten tegen een massa vooroordelen. De meerderheid van de Amerikaanse militai ren wil geen homo's in het leger. Volgens het Pentagon, dat achter het verbod staat, tast de toelating van homo's 'het moreel en de discipli ne' aan. Er gaat de suggestie van uit dat homo's, waar zij ook zijn, alleen maar uit zijn op seksueel t onSM t Generaal Colin Powell, de hoogste Amerikaan se militair, zei eerder dit jaar in een hoorzitting van het Congres nog „dat het moeilijk is in een militaire situatie, waarin geen privacy, geen vrije huisvesting en geen vrije keuze van kamergeno ten is, mensen te introduceren die de homo seksuele levensstijl beoefenen". Leiders van de beweging voor homo-rechten zijn opgetogen, maar tevens bezorgd. Zij vrezen dat het Pentagon de uitspraak van rechter Hatter aan het Hooggerechtshof zal voorleggen, voordat Clinton president is. En dat opperste hof staat bekend als conservatief. Het zou Clintons voor nemen kunnen doorkruisen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7