'RLD schiet te kort in toezicht op luchtvaart' Buitenlanders opgelicht met belofte over paspoort Politiebonden eisen veiliger pistolen Binnenland 'Vluchten boven Bijlmer een half jaar stilleggen' Ambassadeur weigert petitie Onderzoek Scheepvaartinspectie naar botsing Greenpeace-schip Protest tegen autoweg Erolife: de zachtste seksbeurs van Europa VRIJDAG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Afkickproject voor autokrakers Rotterdam Harddrugsverslaafden die zich in Rotterdam schul dig maken aan diefstal uit auto's, kunnen na vier of meer ver oordelingen met ingang van volgend jaar kiezen voor een ge richt afkickprogramma. Als ze dat weigeren of het programma tussentijds afbreken, moeten ze hun celstraf uitzitten. De Bou- man Stichting, een centrum voor verslavingszorg in Rotterdam, heeft dit project de afgelopen maanden uitgewerkt in samen werking met politie en justitie. Het programma duurt, afhanke lijk van het individu, 6 tot 12 maanden, en is gericht op terug keer van verslaafden in de maatschappij. Actie tegen overlast coffeeshops Amsterdam Amsterdam gaat de overlast die coffeeshops in de stad veroorzaken, harder aanpakken. Volgens burgemeester Van Thijn is een verordening in de maak die het mogelijk maakt om krachtiger op te treden en de coffeeshops definitief te sluiten in geval van overlast. Die overlast hangt vaak samen met de handel in drugs. Bovendien zal bij het verlenen van een vergunning de woon- en leefsituatie in bepaalde buurten meer als uitgangs punt worden genomen. Momenteel zijn aan het verkrijgen van een vergunning helemaal geen voorwaarden verbonden. Dat heeft geleid tot een wildgroei van coffeeshops in bepaalde wij ken. 'Bestrijdingsmiddel DNOC verbieden' utrecht» Het landbouwbestrijdingsmiddel DNOC dat wordt ge bruikt als onkruidbestrijder en doder van aardappelloof, is veel te gevaarlijk om mee te werken. Dat zegt de Voedingsbond FNV die DNOC heeft laten onderzoeken door de Utrechtse Weten schapswinkel Biologie. Volgens de bond propageert het ministe rie van landbouw het middel ten onrechte als alternatief voor milieuschadelijke stoffen. De onderzoekers concluderen dat het middel gemakkelijk via de huid in het lichaam doordringt. Het spul wordt in het lichaam slecht afgebroken en dat kan leiden tot koorts, huidirritaties en verlammingsverschijnselen. Het Landbouwschap adviseert het middel terughoudend toe te pas- CPD Cemcenschappclqlie F Vereniging van Nederlandse Luchtvaartondernemingen: amsterdam Verouderde en inconsequente regelgeving heeft tot een onveilige situatie geleid in de Nederlandse luchtvaart. De organisatie die toezicht moet houden op de veiligheid, de Rijksluchtvaartdienst (RLD), wordt „gebrekkig geleid" en schiet ernstig te kort. regels en de Nederlandse in spectie door hun vliegtuigen te laten registreren in de Verenig de Staten, op de Kaaiman-eilan den en elders in het buitenland. Het gaat inmiddels om zo'n 120 van de 600 vliegtuigen van de GA-vloot. Die 120 'buitenland se' vliegtuigen doen in Neder land gewoon dienst, maar hoe ven niet te worden onderwor pen aan Nederlandse inspectie. Volgens Duijvestijn wordt een deel van die vliegtuigen „niet of slecht gecontroleerd". Ook komt het voor dat be paalde nieuwe typen vliegtui gen waaraan de RLD een bewijs van luchtwaardigheid heeft ont Deze kritiek uit de Vereniging van Nederlandse Luchtvaarton dernemingen (VNLO) in een nota over de verhouding tussen de RLD en de zogeheten Gene ral Aviation (GA). In die GA- branche werken allerlei kleine en middelgrote bedrijven die direct of indirect aan de lucht vaart zijn gebonden, zoals vlieg- scholen, luchttaxi- en onder houdsbedrijven. Van deze on dernemingen zijn er 42 aange sloten bij de VNLO. Volgens VNLO-voorzitter M. Duijvestijn ontduiken steeds meer bedrijven de Nederlandse houden toch in Nederland op duiken, maar dan met een bui tenlandse registratie. Een voor deel van een Amerikaanse regi stratie is bijvoorbeeld dat een bedrijf veel meer zelf aan het toestel mag sleutelen dan op grond van de Nederlandse wet geving is toegestaan. Overigens bieden ook de Ne derlandse registratie en de daarbij behorende regelmatige inspectie geen garantie voor veiligheid, aldus Duijvestijn. Vooral bij het toezicht op het technische onderhoud van vliegtuigen schiet de RLD ern stig te kort. Op dit gebied zijn „de ervaring en terzakekundig- heid van de RLD-inspecteurs absoluut onvoldoende De VNLO bracht in 1988 ook al een rapport uit dat bijzonder kritisch was over de RLD. Gead viseerd werd toen de leiding van de Directie Luchtvaart In spectie te versterken of te ver vangen. Sindsdien is volgens de vereniging weinig verbeterd. Buitenlandse ondernemingen doen inmiddels hun voordeel met het feit dat hun Nederland se concurrenten aan handen en voeten zijn gebonden aan, vol gens de VNLO, verouderde re gels. Duijvestijn geeft als voor beeld de 930 meter lange baan van het vliegveldje van Budel. Die mag niet worden gebruikt door Nederlandse tweemotori- ge taxi-vliegtuigjes (maximaal acht passagiers), omdat die al leen mogen starten op een baan van ten minste 1.200 meter. Za kenmensen worden nu regel matig in Budel opgehaald door tweemotorige taxi-vliegtuigjes uit Duitsland, die zich niets van die beperking hoeven aan te trekken. De Rijksluchtvaartdienst wil niet inhoudelijk reageren op de Advocaat eist in kort geding tegen staat: den haag anp een samenleving die stoelt op humane waarden." Volgens Haakmat kunnen de vliegtui gen de Bijlmer best een half jaar mijden. Volgens landsadvocaat mr. E. Daalder echter is het vrij wel onmogelijk op korte ter mijn de Bijlmer voor langere tijd 'vliegtuig-vrij' te krijgen. Bovendien is het volgens de landsadvocaat de vraag of Schiphol dan nog wel aan de verplichtingen zou kunnen voldoen die uit diverse lucht vaartverdragen voortvloeien. Verder stelde Daalder dat het juist om veiligheidsreden is dat het luchtruim boven de Bijlmer in zijn geheel be schikbaar moet blijven. „Bij zwaar noodweer boven ande re aanvliegroutes moet de mogelijkheid bestaan dat ook niet-gepland verkeer boven de wijk kan vliegen." Uitspraak 20 november. De vluchten boven de Bijlmer moeten zes maanden stop pen. Anders loopt een groot aantal bewoners zware psy chische en lichamelijke scha de op. Dit eisten gisteren honderd bewoners in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag. Volgens hun advocaat mr. A. Haakmat is op het medi sche gronden onverantwoord dat er weer wordt gevlogen over het gebied. Hij overlegde verklaringen van psychiaters en artsen waarin zij stellen dat de vluchten zeer slecht zijn voor de psychische toe stand van de bewoners. Haakmat bracht naar voren „dat je als samenleving men sen die door zo'n ramp ge troffen zijn, niet nog meer leed moet aandoen. Naar mijn visie is dit een menselij ke plicht en kenmerkend voor kritiek. De organisatie heeft de cember te komen praten. VNLO uitgenodigd begin de- Tientallen en mogelijk zelfs honderden buitenlanders zijn opgelicht toen zij vorig jaar per persoon tussen de drie- en ze venduizend gulden betaalden. Voor dat bedrag zouden ze een Nederlands paspoort of een ver blijfsvergunning krijgen. Uit on derzoek is gebleken dat ze zo'n document nooit hebben gekre gen. Officier van justitie mr. J. de Waardt eiste gisteren bij de rechtbank in Den Haag celstraf fen tegen de twee verdachten in deze oplichtingszaak. Een 43-jarige vrouw zou zich hebben voorgedaan als een ambtenaar van het ministerie van justitie. Zij zou haar voor namelijk Marokkaanse en Suri- naams-Hindoestaanse klanten hebben voorgespiegeld dat zij Nederlandse paspoorten of ver blijfsvergunningen kon regelen. De klanten, zonder of met een tijdelijke verblijfsverguning, kwamen voornamelijk binnen via een 37-jarige man die werk te op een reis- en adviesbureau dat adviezen gaf over verblijfs vergunningen. Hij noemde zich naar de god Vishnu en werkte ook als priester en maatschap pelijk werker. Bij huiszoeking werden bij het bureau 209 pas poorten gevonden, die de bui tenlanders hadden moeten af geven. Hoeveel buitenlanders precies zijn opgelicht, is niet be kend. De vrouw heeft de oplichting bekend, de man ontkent. Beide verdachten verschenen niet op de zitting. De Waardt eiste drie jaar cel waarvan één voorwaar delijk tegen de vrouw. Tegen de man is achttien maanden cel zes voorwaardelijk ge- Uitspraak 26 november. den haag» anp De Scheepvaartinspectie gaat de aanvaring van afgelopen zondag tussen het GreeVipeace- schip Solo en het Japanse pa trouillevaartuig Shikishima voor de kust van Bretagne onderzoe ken. Dat gebeurt op verzoek van minister Van den Broek van buitenlandse zaken. De milieuorganisatie Green peace vroeg Van den Broek zon dag bij de Japanse regering een klacht in te dienen wegens schending van de internationale regels. Het ministerie heeft ech ter van Greenpeace en van de Japanse regering uiteenlopende versies van het incident tè ho ren gekregen en wil daarom dat de Scheepvaartinspectie de zaak onderzoekt. Volgens Greenpeace is de So lo zondagochtend geramd door het Japanse patrouillevaartuig. De Solo achtervolgde het Japan se vrachtschip Akatsuki Maru dat met een lading plutonium van Frankrijk onderweg is naar Japan. Milieu-activisten zijn bang dat de lading plutonium in handen valt van terroristen of landen die het materiaal zullen gebruiken voor het maken van kernwapens. De Nederlandse kapitein Kuiken sprak maandag van een opzettelijke aanvaring en van „onverantwoord gedrag dat ik in geen twintig jaar heb gezien". Tokyo verwierp maandag elke verantwoordelijkheid voor de aanvaring. De Shikishima zou bij de nadering van de Solo waarschuwingssignalen hebben gegeven om een botsing te ver mijden. Niettemin zou de Solo plotseling een zijwaartse bewe ging hebben gemaakt waardoor de Shikishima tweemaal aan stuurboord werd geraakt, zo verklaarde het Japanse Bureau voor de Maritieme Veiligheid. De Japanse regering heeft een beroep gedaan op Nederland als vlaggestaat van de Solo om maatregelen te treffen om her haling van dit soort incidenten te voorkomen. De Solo bevindt zich momen teel op de Azoren en wordt niet voor eind volgende week in Ne derland verwacht. Pas dan kan kapitein Kuiken worden ge hoord. oldenzaal» Actievoerders hebben gisteren een nieuw stuk van de A1 (negen kilometer tussen Olden zaal en de Duitse grens) veran derd in een fietspad. Zij protes teerden daarmee tegen het aan leggen van steeds meer autowe gen. Het laatste stuk van de A1 in Nederland, dat ongeveer 320 mil joen gulden heeft gekost, werd officieel geopend door minister Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat. Om natuur en landschap zo min mogelijk aan te tasten, is een deel van de weg verdiept aan gelegd en is een viaduct gebouwd dat wild in staat stelt veilig over te steken. Het laatste stuk van de A1 den haag Tijdens een demon stratie voor de Indonesische am bassade in Den Haag verbergt een vrouw uit Oost-Ti mor haar ge zicht uit verdriet over de ruim 200.000 slachtoffers die het Indo nesische leger in zeventien jaar heeft gemaakt op Oost-Timor. Achter haar staan namen van die zijn omgekomen. Gis teren was het precies een jaar ge leden dat het Indonesische leger het vuur opende op een vreedza me rouwstoet in de Oosttimorese hoofdstad Dili. Volgens een on derzoek van de Indonesische overheid vielen daarbij 50 doden en raakten 90 mensen vermist. Volgens ooggetuigen en mensen rechtenorganisaties liep het aantal doden echter tegen de 200. De Indonesische ambassadeur in Ne derland, B. Tjokroamidjojo, wei gerde een petitie in ontvangst te nemen waarin opheldering wordt gevraagd over het bloedbad. De petitie van kerkelijke, politieke en maatschappelijke organisaties, verenigd in het Breed Overleg Oost-Timor, werd uiteindelijk in de brievenbus van de ambassade gestopt. In de petitie wordt ge vraagd om vrijlating van Oostti morese politieke gevangenen en toelating van internationale men senrechtenorganisaties tot de voormalige Portugese kolonie die in 1976 door Indonesië werd ge annexeerd. FOTO ANP ED OUDENAARDEN den haag» anp De politiebonden eisen van de ministers Hirsch Ballin van jus titie en Dales van binnenlandse zaken dat de dienstpistolen worden aangepast. De wapens blijken te kunnen afgaan, als ze vallen. In Duitsland is een agent gedood door een Walther P5 die viel. In Nederland zijn vijf inci denten bekend, waarbij een maal een agent in zijn been werd geraakt. Volgens voorzitter M. Blijle- ven van de Algemene Christelij ke politiebond (ACP), die het verzoek mede namens de NPB, de ANPB en de CMHP over bracht, is de argumentatie van de adviescommissie voor bewa pening en uitrusting van de ge meente- en rijkspolitie om de pistolen niet aan te passen on voldoende. De bonden vinden dat de veiligheid van de politie mensen voorop moet staan. De commissie ontraadde aanpassing op basis van een rapportage van de Wapentech- nische dienst. Als onderdelen van de pistolen voor aanpassing naar de firma Walther moeten worden teruggestuurd, kan het pistool lange tijd niet als dienst- wapen worden gebruikt, over woog de Wapentechnische dienst. De fabrikant bleek echter be reid gereedschap ter beschik king te stellen, zodat men zelf de pistolen kan aanpassen. Vol gens de Wapentechnische dienst zouden daardoor echter weer nieuwe problemen wor- verbindt Twente met Scandinavië en Midden- en Oost-Europa en aan de andere kant met de Rand stad. Twente verwacht dat haar positie daardoor als distributie- en transportcentrum belangrijk wordt versterkt. FOTO ANP RAYMOND RUTTING utrecht »gpd Hoe wil jij vanavond? Daar kan om wor den gedobbeld. Op de vandaag geopende erotische beurs Erolife in de Irenehal van de Jaarbeurs is een dobbelsteen met acht standjes voor drie rijksdaalders te koop. Veel moet daarbij aan de verbeelding wor den overgelaten. Want de parende figuur tjes zijn volstrekt vrij van extase. Ze heb ben geen gezichten, dus daar kan niets van worden afgelezen. En geslachtsdelen hebben ze al helemaal niet. Dat is type rend voor de eerste Euro-erobeurs, ver moedelijk voorlopig de zachtste seksbeurs van Europa. Dat is ook de bedoeling van de organi satoren. Erotiek betreft volgens het woor denboek liefdesgevoelens van hogere aard. Daarom moet het op de beurs be schaafd toegaan. Gedoe met dildo's ont breekt, vieze videootjes evenzeer en mid delen zijn alleen verkrijgbaar in stands van gevestigde inrichtingen, waartoe ook de condomerie vandaag de dag mag worden gerekend. Er is een dame die zich beschik baar stelt voor body-painting. Zij loopt vrijwel naakt rond, maar de verf verhult het naakt zijn. Zo gaat het evenzeer toe bij de erotische modeshow. Een enkel borst je, een spaarzame dij en soms een rugpar tij gaan bloot. Gedurfd kan het niet wor den genoemd. Het ontbloten gebeurt ge heel op niveau. De erotische bruidscrea ties, vrijwel non-stop wervelend vertoond, zijn weliswaar gewaagd, maar het gewaag de slaat meer op het extravagante van de creatie zelf (veel lak, leder en rubber) dan op het min of meer toevallig bijbehorend bloot. Een babydoll-achtige bruidsjurk met jarretels, compleet met bonkende beat en driftige dansers, kan het mannen hart sneller doen kloppen. Maar de op bloot beluste macho komt niet aan zijn trekken. Het bed van Madonna is een pronkstuk op de tentoonstelling die tot en met zon dag is geopend. De Madonna-fanclub uit Nijmegen heeft het bed tijdelijk geleend van een Amsterdamse verzamelaar. Het heet echt te zijn, gebruikt voor de film 'In bed with Madonna'. Een gouden bustier van het seksidool, namaak maar wel mooi, ligt uitnodigend op de rode zijden sprei. Rode koorden en een strenge bewaking moeten beletten dat opgewonden fans het bed bestijgen. Het grote fotoboek van Ma donna mag voor een rijksdaalder worden doorgebladerd. Dat gebeurt onder streng toezicht van fan Dita, die ter voorkoming van diefstal het begeerde boek aan haar li chaam heeft geketend. Bij een beurs op niveau horen boeken. Sekslectuur uit vervlogen jaren, antiquari sche exemplaren met titels als 'De herin neringen van een slipje' staan als kostbare relikwieën in gesloten glazen vitrines op gesteld. Tot kunst verheven bedlectuur. Kunst is ook het altaar van Eros, de Griekse god van de liefde. Het is te zien in 'De Kamertjes van Klanderman'. De Utrechtse ontwerpster Dian Klanderman wil daarmee Eros. de enige god die in Athene geen altaar bezat, opwaarderen. den binnengehaald. Zo zou de kans op zogenoemde 'weige raars' groter worden. De trek- kerdruk en de slagpenkracht zouden door de aanpassing minder worden. De ministeries van justitie en binnenlandse zaken hebben la ten weten de bezwaren van de politiebonden tegen het niet aanpassen van de Walther P5 mee te wegen in hun uiteinde lijke besluit over de dienstpisto len. Plein Tel Aviv omgedoopt in Amsterdamplein amsterdam anp Het Kikhar Malkhei Israëlplein (Koningen van Israëlplein) in Tel Aviv wordt aanstaande woensdag omgedoopt in het Amsterdamplein. Dit gebeurt ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer. Daarbij kwa men onder anderen drie Israëli sche bemanningsleden en één passagiere om het leven. Na mens de gemeente Amsterdam zal wethouder A. Wildekamp de plechtigheid bijwonen. Die is een initiatief van burgemeester Shlomo Lahat van Tel Aviv. Ook de Nederlandse ambassadeur Yenda Njb Horak en de Israëli sche minister van verkeer Israël Kessar zullen erbij zijn. Milieudefensie weer in actie tegen Bintje De Vereniging Milieudefensie is vandaag een nieuwe campagne begonnen tegen de Nederland se aardappelrassen Bintje, Bildtstar en Eigenheimer. Milieudefensie noemt het de drie meest bespoten rassen. De teelt ervan moet volgens haar „vrijwel geheel stoppen om de stelselmatige vergiftiging van natuur en milieu te voorko- Milieudefensie voert de cam pagne met de Duitse milieuor ganisatie BUND en de Duitse consumentenorganisatie Ver- braucher Initiatieve. Samen wil len zij de Duitse consumenten waarschuwen „voor de gevol gen voor het milieu van uit Ne derland ingevoerde Bintjes". Duitsland is de belangrijkste ex port-markt voor Nederlandse aardappels. Volgens Milieudefensie ge bruikt de Nederlandse akker bouw jaarlijks 14,2 miljoen kilo bestrijdingsmiddelen. Daarvan wordt bijna tweederde gebruikt in de aardappelteelt. Ondertus sen is al een juridisch steekspel losgebroken tussen Milieude fensie en de landbouw-coöpe- ratie ZPC in Leeuwarden, die de teeltrechten van Bildtstar bezit. Volgens een woordvoerder maakt Milieudefensie geen on derscheid tussen de teelt van consumptie- en fabrieksaardap pelen en ligt het gebruik van be strijdingsmiddelen bij de teelt van Bildtstar op ongeveer 25 procent van hetgeen Milieude fensie suggereert. Systeem van telematica van start in Curasao WILLEMSTAD ANP Na een voorbereiding van bijna twee jaar en een investering van ruim 4,5 miljoen gulden is op Curasao sinds gisteren een tele matica-systeem beschikbaar waarmee informatie over de Nederlandse Antillen kan wor den opgevraagd. Het heet Scr een Info Electronic Publishers. Het gaat om financiële en eco nomische informatie, inlichtin gen over investeringsmogelijk heden of over de huizenmarkt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5