Gaswinning oorzaak van vijf bevingen Justitie helpt buitenlandse soms aan nieuwe identiteit Binnenland Lubbers buigt voor wil Kamer 'Haags koopkrachtverhaal deugt niet' Negen jaar cel geëist voor moord uit wraak 'Serieverkrachter' aangehouden VRIJDAG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 :n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke F 'Tequila' in de computer den haag In de Tweede Kamer is op het nippertje een kleine computerramp afgewenteld. Een bliksemsnelle anti-virusactie van het personeel van het Parlementair Automatiseringscen trum Parac heeft kunnen voorkomen dat de bestanden van sommige computers ontoegankelijk zouden worden. Ze waren besmet met het 'gevaarlijke virus' met de naam Tequila. Ook het virus Yankee Doodle werd gesignaleerd, maar dat is tamelijk on schuldig. Het speelt iedere dag om vijf uur 's middags het liedje 'Yankee Doodle'. Groene kaart niet in 'Joegoslavië' den haag De 'groene kaart' is niet meer geldig in het voormali ge Joegoslavië. Dat heeft F. Blees van het Nederlands Bureau voor de Motorrijtuigenverzekeraars in Den Haag gisteren ge zegd. De groene kaart verzekert automobilisten en vrachtwagen chauffeurs tegen wettelijke aansprakelijkheid in het buitenland. Mensen moeten nu in veel gevallen een extra grensverzekering afsluiten. EG geeft Nederland 290 miljoen brussel Nederland krijgt 290 miljoen gulden van de Europese Commissie voor de bestrijding van de langdurige en de jeugd werkloosheid. Het gaat vooral om gehandicapten en migranten. In totaal wijst de commissie ongeveer vijf miljard gulden toe aan projecten in Europa. Purmerender aan ontvoering ontsnapt purmerend» Een 34-jarige inwoner van Purmerend is er gister avond laat in geslaagd te ontsnappen aan een ontvoering door twee gewapende mannen. De daders zijn spoorloos. Het tweetal was omstreeks tien uur de woning van het slachtoffer binnenge drongen en had de man onder bedreiging van een pistool te voet meegenomen. Kort daama wist hij te ontsnappen. Voortbestaan stoomtramlijn in gevaar hoorn Het voortbestaan van de stoomtramlijn Hoom-Medem- blik is in gevaar. De eigenaar van het historisch materieel, de stichting Museumstoomtram, heeft vanwege financieeel wanbe heer het vertrouwen opgezegd in de exploitant van de tramlijn, de Museumstoomtram BV. De bestuurlijke problemen kwamen gisteren tot een uitbarsting. De raad van commissarissen van de BV is door de stichting gevraagd op te stappen. Anders zal de stichting de stoomlocomotieven niet beschikbaar stellen. Dit zou het einde van de bekende Westfriese toeristische attractie in de zomer betekenen. Verkoop in pompstations ter discussie den bosch Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren strafza ken tegen twee bezinepomphouders aangehouden over verkoop van goederen in de avonduren. Het hof wil de kwesties voorleg gen aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg dat zich met de uitleg van het EG-recht bezighoudt. De belangrijkste vraag is of het verbod in de Winkelsluitingswet om 's avonds en op zondag goederen te verkopen die niet direct met het wegver keer te maken hebben, de concurrentievrijheid niet ten onrechte beperkt. Concurrentievrijheid is een van de pijlers van het Ver drag van de Europese Gemeenschap. Nijlpaard Tanja bevalt in Artis ondanks prikpil amsterdam Het dertigjarige nijlpaard Tanja dat woensdag in de Amster damse dierentuin Artis was be vallen, heeft haar baby na an derhalve dag doodgedrukt. De bevalling was een complete ver rassing want het nijlpaard sinds februari aan de prikpil. Ook was de zwangerschap niet opgemerkt. De Artis-medewerkers troffen woensdag ineens een nijlpaard baby aan in het water van het verblijf. Het jong was ongeveer zestig centimeter hoog en een meter lang. De dierentuin had Tanja het anti-conceptiemiddel gegeven omdat zij en haar man Joop vaak de liefde bedrijven. Artis wilde een zwangerschap voor komen omdat Tanja de meeste van haar vijftien nakomelingen heeft doodgedrukt. Bovendien wilde de dierentuin geen nieu we nijlpaarden omdat „ze niet aan de straatstenen zijn kwijt te raken". Omdat sterilisatie bij nijlpaar den riskant is, kreeg Tanja als eerste nijlpaard ter wereld de prikpil toegediend. Nu het ex periment is mislukt, moet Artis een nieuwe anti-conceptieme thode zoeken. Zeventien jaar geleden kreeg Tanja ook een baby. Dat was toen al haar negende. FOTO ARCHIEF Verdrag van Maastricht aangenomen De Tweede Kamer bepaalt in 1997 of in 1999 welk standpunt het dan zittende kabinet moet inne men over het inruilen van de gulden voor de ECU. Premier Lubbers heeft zich gisteren in de slotronde van het goedkeuringsdebat over het Verdrag van Maastricht neergelegd bij deze wens van de regeringsfracties van CDA en PvdA. „Als de Kamer net zo wil, het zij zo", aldus Lubbers. In de Nederlandse verhoudingen krijgt het par lement dus het laatste woord over het lot van de gulden. Maar het blijft de Europese ministerraad die volgens het principe 'meeste stemmen gel den' te zijner tijd zal besluiten welke munten wel en welke niet sterk genoeg zijn om op te gaan in de ECU. In dat Brusselse besluitvormingsproces kan Nederland worden overstemd. Ook de Duitse Bondsdag wil tegen de tijd dat de Mark verdwijnt nog in eigen huis over de kwestie debatteren. Het is onduidelijk of de Duit sers daarmee een vrijbrief hebben om zich tegen die tijd onder de ECU uit te wurmen. Die bedoe ling heeft de Tweede Kamer in ieder geval niet, bezweren woordvoerders van CDA en PvdA. Vorige week debatteerde het parlement al meer dan twintig uur over 'Maastricht'. WD-leider Bol- kestein had het gisteren nog eens dunnetjes over willen doen met alle fractievoorzitters. Maar Bol- kestein bereikte juist het omgekeerde: Niet alleen omdat de fractievoorzitters het lieten afweten, maar ook omdat alle woordvoerders hun inbreng tot enkele strikt noodzakelijke punten beperkten. Daardoor was het debat in een mum van tijd af gelopen. Groningen gaat bezoeker rosse buurt noteren groningen» anp Automobilisten die in de rosse buurt van Groningen komen, lopen de kans dat hun kenteken wordt genoteerd en dat ze een brief van de gemeente krijgen met het verzoek de buurt in het vervolg te mijden. Dat is een .van de maatrege len, die burgemeester Ouwer- kerk gisteren presenteerde om de overlast van de tippelprosti- tutie in het centrum van de stad tegen te gaan. Volgens Ouwer- kerk is er wettelijk niets op te gen de kentekennummers te noteren. Hij hoopt dat het stu ren van brieven een ontmoedi gende werking heeft. Overigens wil Groningen ook strenger op treden tegen de tippelaarsters zelf. Zij zullen het risico lopen een straatverbod te krijgen. Ouwerkerk voelde aanvanke lijk meer voor een gedoogzone, maar daar bleek de gemeente raad niet voor te zijn. Ouwer kerk: „Dan zullen we dit maar eens proberen. Het is misschien niet het ei van Columbus, maar wie weet, schrikt de kentekenre gistratie klanten toch behoorlijk af." Bond: We leven toch niet in de Middeleeuwen almelo anp „We leven niet meer in de Mid deleeuwen. Zo kun je vandaag echt niet meer met je mensen omspringen." Districtsbestuur der H. Zebel van de Industrie bond FNV heeft geen goed woord over voor de handelwijze van directeur R. Bakker van ma chinefabriek Universal in Al melo. Bakker heeft zijn 48 werk nemers namelijk zo ver gekre gen dat zij zich zwart op wit bereid hebben verklaard om eventueel „vrijwillig" ontslag te Het noodlijdende bedrijf is er zo beroerd aan toe dat op zeer korte termijn achttien van de 48 werknemers het veld moeten ruimen. De toestand is zo ern stig dat de onderneming zich geen langdurige ontslagproce dure meer kon permitteren, zo luidde de onheilsboodschap. De geschrokken werknemers heb ben vervolgens 'hun handteke ning fe/e' Centraal akkoord geaccepteerd, maar berekeningen De Vries niet De Tweede Kamer wilde gisteren beginnen aan het debat over het centraal akkoord, maar kwam er op het laatste moment achter dat de stukken nog niet beschikbaar waren. De Groen-Links-fractieleden Rosenmöller (midden) en Beckers gingen maar eens bij minister De Vries informeren hoe het met die stukken zat. Toen het debat uiteindelijk toch was begonnen, toonde alleen de PvdA enig enthousiasme voor het centraal akkoord. FOTO ANP ED OUDENAARDEN nunspeet/pen haag gpd De Industriebond FNV is wel bereid om de aanbevelingen uit het centraal akkoord van werkgevers, werknemers en kabinet te vol gen, maar de bond accepteert niet de bere keningen van minister De Vries (sociale za ken) over de koopkracht. De bond zal de CAO-onderhandelingen volgend jaar in gaan met looneisen van tussen de 2,5 en 3,25 procent. Net als andere vakbonden gaf ook de In dustriebond FNV gisteren zijn zegen aan het centraal akkoord. Voornaamste elemen ten daarin: loonmatiging en bevordering van de werkgelegenheid. De FNV-bond vult loonmatiging echter anders in dan 'politiek Den Haag'. In Den Haag wordt eerder aan loonstijgingen met 1,5 procent of minder gedacht dan aan percentages die daarboven liggen. Met de anderhalf zou men één procent onder het percentage blijven waarmee de kosten van het levensonderhoud volgend jaar naar verwachting zullen stijgen. Minis ter De Vries heeft echter steeds voorgere kend dat werkend Nederland er zelfs bij een bevriezing van de (bruto) lonen nog een tientje of drie, vier (netto) op vooruit zou gaan. Dat komt, aldus De Vries, doordat be lastingen en sociale premies omlaag gaan. Voor het gemak neemt hij in die berekenin gen overigens ook de BTW-verlaging mee, ook al is die al begin vorige maand inge gaan. De Industriebond FNV zegt daar ech ter geen boodschap aan te hebben. Bondsvoorzitter Bé van de Weg: „In de laatste tien jaar hebben we in onze loon- voorstellen nooit meegenomen wat de overheid ons aan meer lasten (hogere be lastingen, hogere premies) oplegt. Die heb ben we er altijd buiten gelaten. En dan zou den we verlagingen nu ineens wèl moeten meerekenen?" Minister De Vries beschouwt naleving van het centraal akkoord overigens als toetssteen voor het functioneren van de overleg-economie. Geven werkgevers en vakbonden bij de CAO-onderhandelingen geen gehoor aan de centrale aanbevelingen, dan is dat voor De Vries reden de overheid een meer sturende rol te geven. De be windsman heeft dat gisteren laten weten. In de Tweede Kamer leek de minister zich gisteren trouwens min of meer neer te leg gen bij het verzet van een Kamermeerder heid tegen de voorgenomen WAO-maatre- gelen. De Vries zei althans dat hij niet ver wacht dat de Tweede Kamer het WAO-plan van het kabinet ongewijzigd overneemt. Een Kamermeerderheid verwerpt de voor genomen bevriezing van bestaande WAO- CDA: Akkoord onderwijs nog eens bekijken Gaswinning in het 'Eleveld' is de oorzaak van de vijf zwakke aardbevingen die sinds april vorig jaar bij het Drentse Eleveld en Geelbroek zijn waargenomen. Naar de oorzaak van aardbevingen bij Purmerend, Emmen, Assen, Hooghalen en Middelstum wordt het onderzoek onder leiding van het KNMI voortgezet. Dit staat in een rapport van de Begeleidingscommissie Onderzoek Aard bevingen, dat gisteren naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Uit onderzoek is naar voren gekomen dat door het onttrek ken van gas aan de diepe on dergrond verschuivingen langs bestaande breuken kunnen op treden. De vijf aardbevingen bij Eleveld en Geelbroek hebben zich voorgedaan door verschui ving langs een bestaande breuk op een diepte van drie kilome ter in het reservoir van het gas- veld Eleveld, aldus de onderzoe kers. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is niet ver rast over de uitkomsten van de voortgangsrapportage. Volgens woordvoerder F. Duut is het nooit uitgesloten dat zich bij het onttrekken van gas aan de bo dem kleine schokjes voordoen. den haag gpd Minister Andriessen van econo mische zaken wijst er op dat al le onderzochte bevingen tien duizend keer minder hevig wa ren dan de aardbeving die in april dit jaar Roermond trof. Kamerleden hadden ophelde ring gevraagd over de bevingen na berichten dat gaswinning de ooraak zou zijn. De ministeries van economische zaken en ver keer en waterstaat stelden daar op in oktober vorig jaar de be geleidingscommissie in. Het gaat om aardbevingen in de pe riode van 1986 tot en met au gustus van dit jaar. De kracht van de bevingen loopt uiteen van 1,6 tot 2,8 op de schaal van Richter. Het CDA bindt zich niet aan een akkoord dat minister Ritzen (onderwijs) heeft bereikt met de vakbonden over het verhogen van onder meer de aanvangssa larissen van leerkrachten. De grootste regeringsfractie wil vol gens fractieleider Btrinkman eerst zien hoe Ritzen de aan hem opgelegde extra bezuini gingen van 454 miljoen gulden in 1993 en later invult. Zint die invulling het CDA niet, dan wil de fractie het salarisakkoord herzien. De raamovereenkomst voor ziet in een bedrag van 211 mil joen gulden dat komend jaar vrijkomt voor de leerkrachten. Dat bedrag loopt op tot 711 mil joen gulden in 1996 en latere ja ren. Ritzen en de bonden gaan het akkoord nu verder uitwer ken. Op 1 februari 1993 moet dat beraad rond zijn. Overigens blijkt een groot aantal leraren in het voortgezet onderwijs en het basisonderwijs in alle grote Nederlandse ge meenten hun salaris niet op tijd of verkeerd te krijgen. Dat komt omdat de salarisad ministratie in Den Haag een chaos is. Vorig jaar werd een nieuw computersysteem inge voerd en dat werkt niet goed. Vorige week vergaderden hoof den van onderwijsafdelingen van gemeenten over dit onder werp. Ze vinden dat ze snel sa men actie moeten ondernemen. Officier: Achtergrond geen excuus amsterdam anp Officier van justitie mr. L Dun heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam negen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 38-jarige Turk. Op 15 mei zou hij in Amsterdam een 40-jarige landgenoot uit wraak hebben doodgeschoten. De twee mannen hadden ru zie over een drugsschuld. De woordenwisseling, die zich voordeed in een koffiehuis in het centrum, ging gepaard met scheldpartijen. Volgens de ver dachte werd hij daarbij met de dood bedreigd. Maar veel ern stiger vatte hij de seksueel ge tinte beledigingen op, geuit aan het adres van zijn familie. De man ging daarop naar de Zeedijk om een wapen te halen en keerde daarmee terug naar het koffiehuis, waar de ruzie zich voor het terras voortzette en ontaardde in een handge meen. Omstanders haalden het tweetal uit elkaar. Vervolgens trok de verdachte zijn pistool en schoot van korte afstand twee keer. Hij maakte zich uit de voe ten, met in zijn kielzog een oog getuige. Op diens aanwijzingen kon de politie de man vrijwel direct na het drama aanhouden. In de zaak is een uitvoerig rapport uitgebracht door de Leidse Turkije-deskundige A. Nauta om de motieven van de verdachte te onderzoeken. Vol gens normen die vooral onder de Turkse plattelandsbevolking gelden, worden vrouwelijke fa milieleden door seksuele bele digingen te schande gemaakt en moet dit ongedaan worden ge maakt, aldus Nauta. Als op deze gronden met geweld wraak wordt genomen, houdt de rech ter in Turkije hiermee rekening in de straf die hij geeft. Nauta achtte de wraakmotieven van de verdachte aannemelijk. Officier Dun vond Nauta's rapport „buitengewoon interes sant", maar was van mening dat een moord als deze „op geen enkele wijze, ongeacht de achtergrond, begrip mag on- moeten, zeker niet in de Neder landse rechtsorde." De rechtbank doet uitspraak op 25 november. den haag» anp uitkeringen van arbeidsongeschikten jonger dan vijftig jaar. Alleen het CDA steunt het kabinet op dit punt. Nadat CDA en WD gisteren bij het kabi net hadden aangedrongen op solide bezui nigingen, noemde PvdA-ffactieleider Wölt- gens de bezuinigingsplannen van het kabi net „tijdig en evenwichtig". Als er begin vol gend jaar meer bekend is over de economi sche ontwikkeling wil hij de zaak opnieuw bekijken. Zijn CDA-collega Brinkman deed een aantal concrete bezuinigingsvoorstellen naast de door hem al geopperde mogelijk heden in de sociale zekerheid en de volks gezondheid. Hij noemde: isolatiesubsidie (300 miljoen), kleine subsidies verkeer en waterstaat (150 miljoen), studiefinanciering (enkele honderden miljoenen guldens), ob jectsubsidies volkshuisvesting en individue le huursubsidie voor jongeren (enkele hon derden miljoenen guldens). Minister Kok (financiën) reageerde niet direct. Wel wees hij erop dat het snijden in objectsubsidies de huren opdrijft. Bij de studiefinanciering sneerde hij richting Brinkman: „Moeten we die inkomensaf hankelijk maken? En de kinderbijslag dan ook maar?", wetend hoe gevoelig die zaken bij het CDA liggen. Een aantal keren per jaar helpt het ministerie van justitie een Turks of Marokkaans meisje, dat te gen haar zin is uitgehuwelijkt, aan een nieuwe identiteit en een Nederlands paspoort. Dat heeft een woordvoerster van Justitie vandaag gezegd. Het ministerie werkt uitsluitend aan zo'n per soonsverandering mee als het leven van het meis je in kwestie gevaar loopt, benadrukt de woord voerster. Justitie reageert met de mededeling op een artikel in het jongerenblad Primeur dat don derdag verscheen. Daarin staat het avontuur van het 18-jarige Turkse meisje 'Anna', een schuil naam. Zij vluchtte drie maanden geleden, gehol pen door journalisten, vanuit Turkije naar Neder land. Ze zat daar op een gedwongen huwelijk te wachten. 'Anna' woonde voordien haar hele le ven in Nederland. Eenmaal terug in Nederland gesmokkeld volgens Primeur toonde het ministerie van jus titie zich gevoelig voor de uitzichtloze situatie van het meisje en hielp haar aan de benodigde papie ren. Vorige week werd de naturalisatieprocedure afgerond. Inmiddels heeft 'Anna' een nieuwe identiteit en gaat ze weer naar school. Justitie beschikt niet over exacte cijfers van het aantal keren dat een nieuwe identiteit wordt ver schaft aan uitgehuwelijkte meisjes. Volgens de woordvoerster van justitie is 'Anna' een duidelijk voorbeeld van een situatie waarin Justitie zich ge noodzaakt ziet de helpende hand te bieden. „Omdat dit meisje al zolang in Nederland woon de, had zij een duidelijke optie op het Nederlan derschap. Als een meisje pas enkele jaren in Ne derland verblijft en dan in een soortgelijke situa tie verzeild raakt, is naturalisatie beslist niet vans- zelfsprekend. Iedere aanvraag om een nieuwe identiteit zal altijd op zich worden beoordeeld", onderstreept zij. amsterdam gpd De Amsterdamse politie heeft begin deze week een 30-jarige inwoner van de hoofdstad aan gehouden op verdenking van negen verkrachtingen en aan randingen. De man werd vorig jaar door de rechter vrijgespro ken van een verkrachting en twee pogingen daartoe. Hij heeft nu tegenover de politie bekend dat hij deze feiten wel op zijn geweten heeft. De man wil een behandeling ondergaan in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Tijdens de rechtszaak vorig jaar erkende de rechter het DNA-onderzoek niet als wettig bewijsmiddel. Uit wangslijm van de man was gebleken dat hij de verkrachting moest heb ben gepleegd. Bij de Jeugd- en Zedenpolitie zijn tot nu toe negen gevallen van verkrachting en aanranding bekend. Vermoed wordt dat meer vrouwen slachtoffer van de man zijn geweest, maar dat zij geen aangifte hebben ge daan. De man 'opereerde' voor namelijk in Amsterdam-West, maar moet ook buiten de hoofdstad actief zijn geweest. Rechercheurs werden ingezet om de man te betrappen Uit hun observaties bleek dat hij duidelijk op zoek was naar po tentiële slachtoffers. Hij volgde vrouwen die uit nachtbussen stapten, viel hen vanuit de bos jes lastig en gaf zich twee keer uit als politieman. In die rol eis te hij bij prostituées gratis seks. Om zijn slachtoffers in bedwang te houden maakte hij gebruik van een mes of dreigde hij hen te wurgen. De man heeft in geen van de recent aan het licht gekomen zaken een bekentenis afgelegd. Voor de zaken die hij wel heeft bekend, kan hij niet meer wor den gestraft.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3