man Franse rokers paffen nog ongestraft door HiaaiiM i-i dfc JgM HF w Turken verbitterl over oorlog tegen PKK m uw comucritf 0VÉRItöJ. Republikeinen vechten al om tafelzilvervan Bush Brinkman is gevangene van Lubbers geworden Feiten &Meningen Panama beslist zondag over toekomst leger VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 2 TOM JANSSEN GUNEVSU MADIRE MATER Soldaat Aziz Yildiz heeft een klein graf gekregen in Guneysu, een kleine stad aan de Turkse oostkust van de Zwarte Zee. Hij kwam om het leven toen twee weken geleden strijders van de Kurdische Arbeiders Partij (PKK) het politiebureau in Siirt overvielen. Yildiz werd 21 jaar. Yildiz is een van de duizenden slachtoffers van de guerilla-oor- log tussen Turkse legertroepen en de PKK. Nadat de PKK, die zich inzet voor de onafhanke lijkheid van de Turkse Kurden, in 1984 het eerste schot loste, begon de Turkse regering ver beten strijd om de opstand neer te slaan. In de loop der jaren heeft de strijd veel offers gekost: onge veer 1.500 guerrilla-strijders, meer dan 1000 soldaten en meer dan 1000 burgers hebben het leven gelaten. Maar al deze cijfers maken het verdriet van de familie Yildiz er niet minder om. Onafgebroken houden zij een wake aan het graf: de vrou wen aan de ene kant, de man nen aan de andere. Iedereen rookt onophoudelijk. Hun thee is vermengd met tranen. „Ze sturen onze jongens de dood in", huilt een van Azizs zusjes, „minister-president Su- leyman Demirel zei dat als we tien man zouden verliezen, er twintig voor in de plaats zouden komen. Maar hij is geen vader; hij weet niet wat het betekent kind te verliezen." Turkse soldaten voeren Ide grens met Irak een mortieraanval uit. In dit gebied is de Kurdische PKK actief. ke kritiek op de regeriris men ook bereid om voor header^ land te vechten. Muhaïm Yil- komt door verdriet. Dit zijn niet in de kranten over de gevech zijn echte denkbeelden." Maar met elke nieuwe lijkkist diz, de vader van de ovledene, groeit de bitterheid onder de vraagt zich af hoe kinden na Turken in de kleine dorpjes. Tij een trainingsperiode U maanden, het kunnerpne- men tegen strijders dgehard zijn door tien jaar strij Terwijl hij een volgende sigar op steekt, stelt hij voor oialle landgenoten uit het zd-oosten te evacueren en de Kden uit dens de begrafenissen worden anti-Kurdische leuzen geroe- ten. Naarmate het geweld toe nam, hebben de kranten zich gematigder opgesteld. Het een na grootste dagblad Huriyet, dat bekend staat om zijn steun aan de regering, heeft zijn lezers pen. Kort geleden werden men- zelfs gewaarschuwd zich niet te Kurdische afkomst zelfs laten provoceren. De woede rond het conflict met te branden. Zijn 32-j^e de Kurden heeft tegenstrijdij aangevallen. Provocaties De spanning en het sterke r tionalistische gevoel zijn ten de- gevoelens gewekt. Naast de flin- deze boude uitspraa„Het verontschuldigt zich/rect voor le veroorzaakt door het verschij- n van tendentieuze artikelen Van de ongeveer 15 miljoen Kurden in Turkije woont bijna de helft in het westen van het land. Zij kwamen vanuit het zuidoosten hier naar toe in de hoop werk te vinden, bij voor keur in de bouw. Het geweld te gen de Kurdische gemeenschap begon in mei 1990, na de moord op een Kurdische bouw vakker. Toen de agressie groei de, keerden veel van hen weer terug naar het zuidoosten. Van de regen in de drup als het wa re, want daar belandden zij tus sen de veiligdheidstroepen en de PKK-strijders. De Kurden die in Guneysu zijn gebleven, zwijgen zelf het liefst over de hele situatie. „Wij heb ben geen problemen met de mensen die hier wonen", zei een van hen. „Maar sommigen zeggen 'Weg met de Kurden' en 'Welkom aan de Russen'. Wan neer er in de buurt soldaten worden begraven, proberen we uit zicht te blijven. Wij zijn bang." Naast het raciale probleem speelt ook de kwestie van de ongelijke behandeling van Kur den. Ze hebben geen recht op verzekeringen en zien hun ge zin slechts twee maanden per jaar. Voor de rest slapen zij in bouwterreinen of gewoon op foto reuter straat, om geld te besparen „We worden er constant van beschuldigd lid te zijn van de PKK", zegt een van de bouw vakkers. „Volgens de mensen is elke Kurd lid van de PKK." Voor een Turkse hotelreceptionist is dit een een onweerlegbaar feit: „Ze zijn allemaal lid van de PKK, zelfs als ze daar niet voor uit willen komen. Als ze het niet waren, zouden zij in hun eigen gebied blijven en de PKK uit roeien, in plaats van hier te ko men om geld te verdienen." Strenge anti-tabakswet wordt nog nauwelijks nageleefd PANAMA STAD. Rtr - De inwoners van Panama, wiens recente verleden werd ge domineerd door sterke militaire richten, leiders, zullen zondag een be- Panamese nationalisten, geïrri en vervangen door een nationa le politie. Maar er zijn geen grondwettelijke belemmeringen der of restaurant-eigenaar die ri opnieuw een leger op te dat niet doet, riskeert volgens Het gros van de Franse rokers paft rustig door. Rookver bod of geen rookverbod. De strenge anti-tabakswet die sinds 1 november het roken op de werkplek, in besloten ruimtes en zelfs in de horeca drastisch aan banden legt, wordt op grote schaal genegeerd. En de politie staat be paald niet te trappelen om zondaars op de bon te slinge ren, zo blijkt. geen rookvrije ruimtes hebben ingericht of rokers die een ver bod negeren op de bon te slin geren, de police judiciaire (ge rechtelijke politie), loopt be paald niet over van enthousias me voor de nieuwe wet. Op de vraag hoeveel overtreders er sinds de eerste november in de regio Parijs op de bon zijn ge- bedrijf is vastgelegd. Tot nu toe is dat overigens nog geen enkele keer gebeurd. „We nebben be sloten tot 1 januari geen boetes uit de delen. Na die gewen ningsperiode gaan we mogelijk strenger optreden", aldus de woordvoerster van de RATP. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT In de meeste Parijse cafés en restaurants is voor de vorm een aantal tafeltjes gereserveerd r niet-rokers. Een caféhou- slissing nemen over de eventue le afschaffing van een eigen le- teerd door de aanwezigheid van rokers worden over het alge- de nieuwe wet een boete van maximaal 1000 gulden. De niet- slingerd, luidt het simpele ant 10.000 Amerikaanse troepen, ger. Het voorstel het eigen leger vinden dat het land niet via de op te heffen is de meest omstre- grondwet de formatie George Bush lukte het niet Hij weet nog den maatregel uit een pakket van 58 grondwettelijke hervor mingen waarover de Paname- zen zich zondag in een referen dum kunnen uitspreken. Een „ja-stem" voor afschaffing, gesteund door president Guil- niet wat hij moet doen: vissen of voor de kleinkinderen zor gen. Maar ook zijn Republikeinse Partij is op zoek naar een nieuwe richting. Wordt de partij ultra conservatief of soci aal bewogen? nieuw leger moet blokkeren. Andere groepen voegen daar aan toe dat Panama een leger moet hebben om het Panama kanaal te beschermen Als de hervormingen worden goedgekeurd, zal Panama het meen met de slechtste plaatsen afgescheept. En zijn er deson danks niet van verzekerd dat er naast hen geen kettingroker plaatsneemt. „Ik ga geen klanten wegsturen als er geen plaats meer is de ro kers-afdeling", zegt de eigenaar woord: „Nul." Waarna de woordvoerster van de police ju- diciare gniffelend een sigaret opsteekt. „We hebben wel wat beters te doen", zo verzekert ze. „Het staat iedereen vrij om te roken of niet te roken. Ja toch?" De enige plaatsen waar het rookverbod enig effect lijkt te lermo Endara, is momenteel het tweede Middenamerikaanse populairst in de opiniepeilin- land zijn dat het leger definitief gen, maar zijn aanhangers vre zen dat veel Panamezen „nee" foto reuter gary zullen stemmen, uit protest te- cameron gen de drie jaar oude regering van Endara. heeft afgeschaft. Costa Rica, al lange tijd een model voor vrede wordt stevig gerookt, en democratie in de regio, doet het sinds 1948 zonder leger. i restaurant Lejardin du Cu- hebben, zijn de Parijse metro- ré in het elfde arrondissement gangen en stations. Sinds 1 no- Parijs. Van de drie tafels gere- vember wordt de reiziger er bij iedere ingang op attent ge maakt dat de metro voortaan espace non-fumeurs is. Rook vrije ruimte. Het aantal reizigers dat in afwachting van een trein WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het is een bekend verschijnsel: terwijl de patiënt nog niet eens dood is, ligt de familie al over hoop over de erfenis. De Repu blikeinse Partij lijkt in de dagen na de Amerikaanse verkiezin gen ook veel op een ruziënde familieclan met maar weinig eerbied voor het slachtoffer. George Bush was dinsdag tot tranen toe geroerd door de mooie woorden over hem tij dens een afscheidsfeestje van senatoren die het op 3 novem ber niet gehaald heoben. Maar achter zijn rug is in de Grand Old Part)'het zwarte-pietenspel al begonnen, waarbij Bush zelf zeker niet wordt ontzien. Dat de Republikeinen een rampzalige campagne hebben gevoerd, bestrijdt niemand. Maar evenmin durft iemand daar verantwoording voor te nemen. Iedereen beschuldigt iedereen en probeert zo de ei gen handen schoon te houden voor wat komen gaat: de harde strijd om de opvolging van de George Bush als boegbeeld van de partij. Vice-president Dan Quayle he kelde de campagnestrategie kritiek op james Baker, de con- gesleten. Hoogiit is voor hem, zelfs onder Cliiton, nog een rol weggegelegd afc bemiddelaar in het Midden-Orsten. Maar de belangrijkste fouten zijn natuurlijkdoor Bush zelf gemaakt, die endanks alle aan wijzingen vailhet tegendeel bleef geloven in de overwin ning, zijn takt ek van persoonlij ke aanvallen op Clinton niet aanpaste en zelf niets te bieden had. Daaraan kon ook zijn cam pagnestaf niets meer verande ren. Als Bush op 20 januari eenmaal tegenover staan pragmatici zoals de gouverneurs Pete Wilson (California) en William Weld (Massachusetts), die eco- «Ï1 Het referendum is de tweede stemming in Panama sinds Amerikaanse troepen in decem- vooruitstrevend in morele kwesties. Dan is er een middengroep die belastingverlaging wil maar ook een krachtig buitenlands beleid. Daarvan zijn de Texaanse sena- tor Phil Grimm (de begrotings- generaal Manuel Noriega af te zetten. 'Narco-ananas' Norie- ook £a>20 genoemd wegens zijn pokdalige gezicht, zit nu een lange gevangenisstraf uit in de Veel caféhouders in hetzelfde arrondissement hebben on- De „ja-factie", waartoe Endara's danks de wettelijke verplichting nog snel even een sigaret op Amulfista Partij en de opposi- nog geen enkele maatregel ge- steekt, is zienderogen gedaald nomen. Zelfs niet voor de vor Ze geloven niet dat de politie het in zijn hoofd zal haJen oir op te treden. „Die wet is een 1 chertje. De politie heeft wel wat tionelechristen-democraten behoren, maakt dankbaar ge bruik van radio en TV om haar boodschap uit te dragen en heeft tevens de steun van een jonge rapper die jongeren op roept zondag te gaan stemmen. „Er zijn nog wel wat r in een reflex een sigaret opste ken, maar in de meeste gevallen doven ze die zonder problemen een van onze agenten hen beters te doen dan cafés te con- op het verbod wijst", zo vertelt troleren", zegt kastelein Jean- Maar de apathie onder de Pana- Claude. Zelf voelt hij er al heie expert van de Senaat) en minis- N, J?., c nnn manerhannen ter nirt rhpnpu rripfpnsipi Hp Noriega s 15.000 manschappen tellende leger werd ontbonden ter Dick Cheney (defensie) de exponenten. En tenslotte is Dan Quayle, die zich overal mezen om aan het referendum deel te nemen is groot. Waarne mers verwachten dan ook een lage opkomst. tijdens de Amerikaanse invasie maal niet voor om in zijn eigen zaak de agent te gaan spelen. Het resultaat: Alles blijft bij het oude. Wet of geen wet. De enige instantie die bevoegd is om horeca-ondernemers die het een woordvoerster van het Pa rijse vervoersbedijf, de RATP. De veiligheidsbeambten var vervoerbedrijf mogen weige raars boetes van 135 franc (45 gulden) opleggen als ze het rookverbod negeren omdat het verbod in de huisregels van het Roken tast vruchtbaarheid van vrouw aan LONDEN AP Roken tast bij vrouwen de vruchtbaarheid aan. Dat is de conclusie van een Brits onder zoek. Volgens de studie, die morgen wordt gepubliceerd in het medische vakblad The Lancet, dringt cotinine, een af- braakprodukt van nicotine, door in de eicellen. De leider van het onderzoek, hoogleraar Michael Hull van de universi teit van Bristol, stelt dat de co tinine tot een drastische terug gang van de vruchtbaarheid leidt. Bij het onderzoek waren eitjes betrokken van 45 vrouwen die via de reageerbuis werden be vrucht. Het gemiddelde vruchtbaarheidspercentage van 72 procent bij vrouwen zonder cotinine daalde tot 44 procent bij eicellen waarin die stof wel voorkwam. Volgens Huil laat het onder zoek nog veel vragen open, maar is de voorzichtige con clusie dat roken de vrucht baarheid schaadt op haar plaats. „De praktische bood schap is dat onvruchtbare of minder vruchtbare paren met roken moeten stoppen", aldus Huil. s vertrokken, zal er een vacuüm thuis lijkt te voelen. ontstaan, waarin de vele facties van de partij in zullen springen om hun rol te versterken, met het oog op de vraag wie het straks tegen Clinton zal opne- Voorlopig is dat Robert Als vice-president zou Quayle kandidaat nummer één moeten zijn en iedereen is het erover eens dat hij een betere campag ne heeft gevoerd dan Bush. uien. vuunupig ia u<« nuucu IT'.L-l rl Dole, leider van de Republikein- ltKieaen DEN HAAG HENRI KRUITHOF e minderheid in de Senaat. De komende vier jaar is Dole - een man van het midden die ii 1988 zelf vergeefs een gooi naa de Republikeinse nominatie deed de spreekbuis v Maar ondanks de rehabilitatie van de veel beschimpte Quayle lijkt toch minister Jack Kemp de grootste kanshebber. Hij is con servatief, maar sociaal. Kemp heeft een lange staat van zichtbaar van de worsteling, die in 1996 de uitdager voor presi dent Clinton moet opleveren. Oer-conservatief servatief Buchanan zei dat Bush Zo zijn er de oer-conservatie- Republikeinen. Maar ook achter dienst (hij was in 1988 al kandi- zijn rug zijn de eerste tekenen al daat) en is niet voor het 'uitkle- nig conservatief is ge weest en gematigden vonden dat de conservatieven de partij hebben geschaad. Over één ding zijn ze het eens: de partij top neeft het helemaal fout ge daan. Baker Maar vooral Baker moet het ontgelden. Als campagneleider heeft de minister van buiten landse zaken, die in 1988 Bush aan de winst hielp, gefaald. Maar meer dan dat wordt hem verweten dat hij, toen duidelijk was dat het misging, de verant woordelijkheid daarvoor heeft ontlopen en zich schuilhield. Baker is Bush geen enkele keer in het openbaar te hulp gescho ten. Hij is vaak genoemd als kandidaat voor 1996, maar het lijkt er nu op dat hij zijn laatste lagen in Washington heeft n, zoals tv-commentator ex-kandidaat Pat Buchanan en tv-dominee Pat Robertson. Zij staan voor traditionele familie waarden, zijn tegen vrije abor tus, tegen gelijke rechten voor homoseksuelen, willen minder overheid, meer bezuinigingen en vooral lagere belastingen. Hun boodschap, die de Repu blikeinse conventie in Houston in augustus domineerde, ver vreemdde vrouwen, homo seksuelen en minderheidsgroe pen van de Republikeinse partij. En dan zijn er de 'progressieve conservatieven', die ook hech ten aan de traditionele waar den, maar een gematigder eco nomisch beleid voorstaan. Kopmannen van dit 'conserva tisme met een sociaal gezicht' zijn minister Jack Kemp (volks huisvesting) en ex-minister Wil liam Bennett (onderwijs). Daar den' van de rol van de overheid, wat veel Republikeinen tot hun stokpaardje hebben gemaakt. Als minister van huisvesting heeft hij gezien waar een gebrek aan sturing door de overheid toe kan leiden. Miljoenen Amerikanen leven in achterbuurten, waar zij op ei gen kracht nooit uitkomen. In een speech dankte hij onlangs Bush „omdat hij mij naar de getto's en achterbuurten van Amerika heeft gestuurd". Toen zijn gehoor moest lachen, bleek Kemp bloedserieus: „Ik meen het. Ik heb plekken in dit land bezocht, waar nog nooit een Republikein is geweest". Kemp die een humorvol en geestdriftig spreker is wil zijn partij aantrekkelijker maken voor alle Amerikanen, ook die aan de 'onderkant' die traditio neel Democratisch stemmen, als ze al gaan stemmen. Geen Republikein is populairder dan hij in de zwarte wijken. Nu moet hij nog zijn eigen partij overtuigen. CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman had het moeilijk deze week. Hij moest laveren tussen een opstandige fractie en een onwillig kabinet. Als complicerende factor moest hij ook nog zijn eigen stren ge imago overeind zien te houden. En dat is voor hem niet goed afgelopen. Het begon allemaal tijdens de algemene politieke beschouwingen, nu dik een maand geleden. De Miljoenennota ging nog uit van een veel te rooskleurig beeld van de vaderlandse economie. De rijk- serkende rekenmeesters, verenigd in het Centraal Plan Bureau (CPB), hadden on heilspellende geluiden laten horen. Dui delijk was al dat omvangrijke nieuwe be zuinigingen nodig waren om 's lands fi nanciën op orde te houden. Alleen de minister-president wilde dat niet zien. Brinkman liet in de weken na de algeme ne beschouwingen weten dat die bezui nigingen solide moesten zijn en moesten voldoen aan de normen uit het regeerak koord: financieringstekort en lastendruk mochten niet boven bepaalde grenzen uitkomen. Woede Toen het kabinet afgelopen zaterdag met de voorstellen kwam, overheerste bij het CDA teleurstelling en woede. Brinkman kwam voor een lastig dilemma te staan. Zijn eigen stellingen van de afgelopen maanden volgend, moest hij het kabinet tot de orde roepen voor het halfslachtige werk dat het had afgeleverd. Maar al te scherp optreden tegen de ploeg van Lub bers en Kok, zou ongetwijfeld een kabi netscrisis hebben veroorzaakt. En dus moest Brinkman knarsetandend luisterd. Erg serieus zullen ze niet r het kabinet toestemming geven om door worden genomen, te gaan op de ingeslagen weg. Weliswaar Hoe moet Brinkman nu uit dit dilemma sloeg hij daarbij opnieuw enkele piket paaltjes om te voorkomen dat hij straks zelf (inmiddels premier geworden van het volgende kabinet) met de gebakken peren komt te zitten. Maar erg overtui gend klonk het allemaal niet, ook al niet omdat Brinkman het slaan van piket paaltjes tot vaste gewoonte heeft komem? Voorlopig heeft hij opnieuw een uitstel van krachtdadige maatrege len geaccepteerd tot begin volgend jaar. Maar als het kabinet dan niet met struc turele bezuinigingen komt en de begro ting opnieuw halfslachtig invult, kan Brinkman bijna niet meer terug. Dan loopt hij onmiddellijk weer tegen maakt, zonder daaraan consequenties te dezelfde keuze op: öf hij eist meer van verbinden. Brinkman eiste van het kabinet op overi gens niet zo'n hoge toon, dat de bezuin- gingen voor 1994 solide en blijvend moeten zijn, dat het financieringstekort het kabinet met het risico van een kabi netscrisis, öf hij zwicht opnieuw voor ka binet en PvdA. Er is echter een derde mogelijkheid. Als Brinkman voor de harde opstelling kiest, volgens de afspraken moest dalen en dat komt het balletje bij Lubbers te liggen. BLCO BRINKMAN Het probleem had nog door de sociale partners kunnen worden opgelost. Als die een daadkrachtig centraal akkoord zouden hebben gesloten, zou een hoop kou uit de lucht zijn geweest. Maar dat bleek ook al ijdele hoop. Er kwam welis waar een gezamenlijke aanbeveling van werkgevers en werknemers, maar erg krachtdadig was die niet. belastingen en premies niet mogen stij gen. Het zijn allemaal bekende geluiden van de christendemocratische voorman. En die beginnen door de herhaling al be hoorlijk aan kracht te verliezen. Oppassen Brinkman moet oppassen. Tot nu toe maakte hij een krachtdadige indruk. Hij weet precies wat hij wil, al zijn zijn idee- en nog niet helemaal gemeengoed bin nen het CDA. Het wordt nogal eens te rechts gevonden, zegt. Maar nu zijn waarschuwingen aan het adres van het kabinet bijna openlijk Moet de minister-president het op e confrontatie la|en aankomen en daar mee bij zijn afscheid een verscheurd CDA achterlaten? Dat lijkt niet erg waar schijnlijk. Waarschijnlijker is dat Lubbers in dat ge val toch voor zijn eigen CDA zal kiezen en harder bezuinigingen zal voorstellen. Als de PvdA-ministers en dito fractie dat niet accepteren, moeten zij het kabinet maar opblazen. Daarmee zou de eer van Brinkman wor- Brinkman vindt en den gered, maar zijn imago nog niet ge heel hersteld. Het probleem voor de CDA-fractievoorzitter is dat hij zijn eigen lot op dit moment niet meer in handen de wind worden geslagen, holt de geloof- heeft. Door zijn in woorden harde op- waardigheid van de CDA-fractievoorzit ter achteruit. Strenge toespraken op Texel of in Aalten, waarvan in het recen te verleden ministers en coalitiepartner PvdA nogal eens schrokken, zullen in de toekomst met een glimlach worden be stelling, maar in daden weinig krachtige optreden, is Brinkman de gevangene van Lubbers geworden. De Meester zelf be paalt wat er van zijn leerling wordt. En dat vindt Brinkman niet prettig.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2