Schouderklopjes voor de verliezer 'Doe effe normaal, wij worden er doodziek van' Algemene op doelsaldo voorbij Fides Pacta 'Als het klikt tussen de jongens is er veel mogelijk' Sport Brian Roy: drie miljoen BERK REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Bokser zegt partij af wegens racisme hamburg» Elton Singleton, een profbokser uit de Verenigde Sta ten, heeft gisteren afgezegd voor een partij die hij dinsdag in Lübeck tegen de Duitser Dariusz Michalzewski zou boksen. De zwarte Amerikaan heeft, volgens de organistoren, afgezegd uit angst voor de oplaaiende vreemdelingenhaat in Duitsland. Singleton wordt voor de partij tegen de in vijftien gevechten als prof ongeslagen halfzwaargewicht Michalzewski vervangen door zijn landgenoot Jeff Bowman. Sevilla heeft geen geld meer napels Er zijn nieuwe complicaties opgetreden in de transfer van Diego Maradona van AS Napoli naar FC Sevilla. De Spaanse club heeft geen geld meer en krijgt ook geen waarborgen meer van de bank. Sevilla heeft pas drie miljoen van de 7,5 miljoen dollar overgemaakt naar Napels voor de Argentijn. Napoli heeft intussen de Italiaanse voetbalbond ingeschakeld om een snelle beslissing af te dwingen bij de FIFA. De wereldvoetbalbond ver lengde onlangs de betalingstermijn voor Sevilla tot 25 novem ber. Geen bezwaren WON tegen Arnesen zeist» Frank Arnesen zal zich niet voor de commissie van beroep van de KNVB dienen te verantwoorden voor zijn rol als elftalbe geleider van PSV. De Vereniging van Oefenmeesters in Neder land (WON) vindt dat hij assistent-trainer van de club mag blij ven, hoewel hij daarvoor nog niet de vereiste papieren heeft. De WON oordeelde tevens geen bezwaar te hebben tegen het tweemanschap Meijer en Van Har.egem bij Feyenoord. Het uit eindelijke oordeel wordt geveld door het sectie-bestuur. Gevoeg lijk mag worden aangenomen dat het college in Zeist het advies van de WON opvolgt. Eindronde wellicht met zestien landen bern» De eindronde van het toernooi om het Europees kam pioenschap voetbal in 1996 in Engeland wordt wellicht toch met zestien landen gespeeld. De UEFA heeft besloten zich eind deze maand tijdens een vergadering in Istanbul nogmaals over deze mogelijkheid te buigen. De aanleiding hiertoe is het toegeno men aantal Europese landen door de deling van de Sovjetunie en Joegoslavië. Actie van supporters tegen racisme slaat aan haarlem fred segaar gpd-verslaggever Als de KNVB het laat afweten, de voetballers zelf het gevaar onderschatten en de clubs niet weten waar te beginnen, staat je als goedwillende supporter nog maar één ding te doen: zelf een actie beginnen tegen het hand over-hand toenemende racisme op en rond de velden. Jaap Sluis, fervent Feyenoord- fan, heeft niet de pretentie aan de basis te staan van een cam pagne die een einde maakt aan het misselijkmakende geblèr van zich supporters noemende warhoofden. Wèl wil de initia tiefnemer een 'signaal' geven, wil hij aantonen dat de groep échte fans veel groter is dan het stelletje 'surrogaatsupporters', die homo's uitkafferen en don kergekleurde voetballers met bananeschillen bekogelen. Het idee werd geboren tijdens de Europa Cup-duel van Feye noord tegen het Israëlische Hapoel, waarin Rotterdamse onverlaten zich uit onvrede op nieuw lieten opfokken tot on vergeeflijk gedrag, „twee drie duizend mensen stonden daar sissende geluiden te maken. Toen dacht ik: het moet niet nög gekker worden. Die keer waren joden het slachoffer, een volgende keer zijn het homo's en een week later zijn het kleur lingen die het moeten ontgel den. Je zag dat een heleboel toeschouwers zich voor die gas ten geneerden. Voor hèn heb ik wat willen doen. Voor de gewo ne voetballiefhebber. Voor de mensen die voor het spel ko men, voor wie het voetbal een avondje uit is. Ik wilde hun ge luid laten horen." Dat is hem aardig gelukt, al was het waarschijnlijk niet van de grond gekomen zonder me dewerking van Marcel Goed hart, stadgenoot en supporter van Ajax. De twee troggelden de afgelopen weken met behulp van vrienden 200 mensen een briefje van 25 af. De 5000 gul den is besteed aan een pagina grote advertentie, gisteren (woensdag) in het blad Voetbal International, zaterdag in Het Parool en het Rotterdams Dag blad. 'Doe effe normaal: wij worden doodziek van racisme' is de (nood)kreet in genoemde bla den. Afzender: voetballiefheb bers van diverse pluimage. Sluis en Goedhart verheugen zich er over dat fans van zowel Ajax als Feyenoord hebben meegedaan, twee van oudsher rivaliserende groeperingen. „Het is goed aan geslagen, deze actie is een suc ces", verzekeren de twee, die er aan toevoegen dat dit zonder medewerking van de tegenstan ders van zondag en genoemde bladen niet was gelukt. De reacties zijn positief. Jo- rien van den Herik, voorzitter van Feyenoord, complimen teerde de initiatiefnemers met de actie. In De Kuip werden stickers gedrukt en langs het veld verschenen borden met de tekst 'Voor Feyenoord tegen ra cisme', later door Ajax in De Meer gekopieerd. „Van Praag vond het ook een goed idee", zegt Goedhart. „Maar bij Ajax zijn ze van mening dat dit pro bleem een bredere aanpak ver dient. Daar hebben ze wel een beetje gelijk in. Alleen...je moet ergens beginnen." En de actie moet ook een ver volg krijgen, vinden de twee. „Het zou een beetje te gemak kelijk zijn om nu onze handen er vanaf te trekken", zegt Sluis. „Het zou een afgang zijn als over een half jaar blijkt dat de clubs er niets mee hebben ge daan. Van Feyenoord weet ik dat ze het serieus oppakken. Er zijn nu gesprekken gaande. Ze hebben écht de bedoeling het verder uit te bouwen. We zijn van plan de clubs aan te schrij ven. Ze moeten ten strijde trek ken, allemaal. Het is immers niet alleen het probleem van Feyenoord en Ajax." Van de KNVB hebben de twee Haarlemmers niets gehoord. „Onbegrijpelijk", vinden ze dat. „Miljoenen winst, maar ideeën ho maar. Terwijl de bond er alle belang bij heeft dat de mensen naar het stadion blijven ko men." De Kuip is zondag tot de nok toe gevuld. Sluis en Goedhart, beiden journalist, zullen nauw lettend in de gaten houden hoe het gesteld is met het verbale geweld. Hun antwoord daarop? 'Doe effe normaal, wij worden doodziek van racisme'. NIjssen dicht bij tweede stunt Tom Nijssen is in zijn hele tenniscarrière nog nooit zo vaak gecomplimenteerd als in deze dagen bij het ECC- toemooi in Antwerpen. Ook na zijn uitschakeling, giste ren in de tweede ronde tegen Larsson (6-3 6-7 6-7), raak te de Nederlander verlegen van de alom geoogste schou derklopjes. In het dubbelspel mag Nijssen in de loop der jaren dan al me nig succes hebben geboekt, dat deel van het tennis is een on dergeschoven kindje bij het pu re man-tegen-man-duel. De met Manon Bollegraf behaalde Grand Slam-titels in de 'mixed' in Parijs 1989 en New York 1991 konden zijn anonimiteit hoog uit tijdelijk onderbreken. De ze ge in de eerste ronde in Antwer pen, dinsdag op de Amerikaan Washington, zal langer in de herinnering van menigeen blij ven. De partij tegen Larsson was een bevestiging van de ware kwaliteiten van Nijssen als so list. Het succes van Antwerpen smaakt naar meer, hij zal het niet ontkennen. „Ik voel me het hele jaar al perfect. Jammer ge noeg speel ik te weinig tegen spelers van het kaliber Was hington of Larsson. Ik weet dat ik van hen kan winnen." In Bir mingham, vorig jaar november, lukte dat ook tegen Larsson: 7-6 6-2. Daarvan losstaand ging het Engelse toernooi failliet, Ant werpen nam de plaats in en de buteert na tien jaar goedbetaal de exhibities op de ATP-Tour. De vallende bladeren bleken Nijssen nog steeds te bevallen. Larsson, die vorige week in de eerste ronde in Parijs in twee tiebreaks van Haarhuis won, dankte ook nu zijn zege aan die spelregel. In de tweede en derde set capituleerde Nijssen pas bij de stand 6-6 en 2-7. „In Bir mingham won ik een tiebreak van Larsson. Na 3-6 werd het toen nog 8-6. Nu helaas niet, maar ik ben er dicht bij ge weest." Om tien uur 's ochtends had Nijssen in het vrijwel lege sport paleis de beste start. Met goed serveren hield hij zijn Zweedse opponent, 242 plaatsen hoger geklasseerd, onder druk. De lange slungel had een repliek op de gedrevenheid waarmee de een volle kop kleinere Nijssen op de baan stond. „Ik sta dan niet met het dubbel in mijn achterhoofd. Probeer zo goed mogelijk m'n best te doen", zo deed de speler na afloop nuch ter over het zichtbare enthou siasme. De vreugde over de su- prise tegen Washington leed wel onder de dubbele belangen. „Ik heb dinsdag niets extra's ge daan, want we moesten de vol gende dag alweer een belangrij ke partij spelen." De eerste set vervolmaakte Nijssen gisteren met een uiterst vinnige forehand-klap: 6-4. Bij 5-4 en 30-30 in de tweede set liet hij de kans op een match point door de vingers glippen. „Dat was voor mij het moment van de partij. Als ik die bal niet centimeters naast de lijn sla, had ik kunnen winnen." Nu werd het tiebreak en Larsson bewees zijn koelbloedigheid. In de beslissende set leek de Zweed, die dit jaar al toernooi en in Kopenhagen en München won, de partij gemakkelijk in zijn voordeel te kunnen beslis sen. Maar Nijssen knokte zich leeg en werkte een achterstand van 1-4 weg. Weer werd het in de tiebreak 2-7. Maar het mees te applaus was voor de under dog uit Lelystad. „Bedankt, maar ik koop er helaas weinig voor." Het lachje was echter veelbetekenend, Nijssen zal nog menigmaal met voldoening aan het toernooi in Antwerpen te rugdenken. Krajicek Richard Krajicek speelt van- avojid in de kwartfinales van Ivan Lendl had zijn dag niet in Antwerpen. De viervoudig toemooiwin- naar werd uitgeschakeld. foto archief het ECC-tennistoemooi in Ant werpen tegen Petr Korda. De sobere Tsjechoslowaak won gis teravond met twee keer 6-4 van John McEnroe. Krajicek is in Antwerpen als zesde geplaatst, Korda als derde. De verrassing van gisteren was de uitschake ling van vijfvoudig toernooi- winnaar Ivan Lendl. De als vier de geplaatste Amerikaan, die woensdag Haarhuis had versla gen, had een off-day tegen Mark Woodforde. De roodhari ge Australiër won simpel met 6- 4 6-2. leiden bram van gent korfbalmedewerker Dankzij een beter doelsaldo plaatste De Algeme ne zich zich gisteravond voor de eindronden van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup. Fides Pacta eindigde met drie doelpunten minder als tweede, nadat het onderlinge duel tussen de ongeslagen koplopers in poule C een gelijkspelspel (7-7) had opgeleverd. Schrale troost voor de eersteklasser is dat Fides door dit resultaat bekerhouder Pernix als beste nummer twee heeft afgelost en daarmee nog zicht behoudt op plaatsing. Met de ontknoping Fides Pacta-De Algemene als voorlaatste wedstrijd slaagde de regelings commissie er opnieuw in een spannend pro gramma te verzorgen. Het was echter aan het ver wende Leidse korfbalpubliek nauwelijks besteed, want de Vijf-Meihal was, in tegenstelling tot de Sassenheimse Wasbeek de avond ervoor, slechts matig bezet. Maar ook zonder massale aanmoedigingen vanaf de tribunes streden de drie Leidse clubs en de uit voormalige Leidse topspelers samengestel de gelegenheidsploeg op het scherp van de sne de. In het duel tussen De Algemene en KZ Leiden raakten de gemoederen zelfs even oververhit en arbiter Locher had de grootste moeite de wed strijd in goede banen te leiden. Deze felle strijd was het gevolg van de geringe krachtsverschillen in poule C, met Fides Pacta als enige eersteklasser naast twee tweedeklassers, die zonder meer tot de sterkere ploegen behoren. De gelegenheidsformatie 'LD-team' viel hierbij enigszins uit de toon, kreeg drie nederlagen te in casseren en speelde geen rol van betekenis. De acht van coach Jan van der Kaaij had tevoren ook slechts eenmaal samengespeeld en het gebrek aan organisatie deed zich vooral in de eerste wed strijd gevoelen. Met 4-10 leed de ploeg een kansloze nederlaag tegen De Algemene, dat daar mee een solide basis legde voor het uiteindelijk beslissende doelsaldo. De zuiverheid van vrije- worpspecialiste Jory Sjardijn (totaal zeven goals in drie duels) droeg daar in belangrijke mate aan bij. De Algemene-coach Ruud van Vliet moest als speler van het LD-team tijdens deze wedstrijd ze ker met een loyaliteits-conflict te kampen hebben gehad. Maar na een helft op de bank kwam hij toch binnen de lijnen, terwijl trainer Wim van Huis de coaching van De Algemene waarnam. Veel problematischer nog was de situatie waar voor hij zich in de slotronde geplaatst zag. Wisselspeler Alles verliep in het beslissende duel tegen Fides Pacta naar wens voor De Algemene, dat aan een gelijkspel al voldoende had om beslag te leggen op de eerste plaats. De strijd ging vrijwel gelijk op met na rust (2-3) een minimaal overwicht voor de Leidse Hout-bewoners. In de zesde minuut van de tweede helft echter liep Ton Bey bij het aan spelen van de doorgebroken Diana Hoppenbrou wer (3-4) een spierblessure op. De veteraan was al aan z'n derde wedstrijd bezig, nadat Marcel van Duyvenbode in het openingsduel met een gebles seerde schouder was weggevallen. Invallers waren niet meer aanwezig op de bank van De Algeme ne, zodat Ruud van Vliet zich genoodzaakt zag broer Wim voor Bey in te zetten. De invaller scoorde nog eenmaal (6-6), maar speelde verder geen beslissende rol. In de laatste seconden bracht Sander de Haas Fides Pacta weer op gelijk hoogte, nadat De Algemene vier minuten voor tijd door Alfred Lambooy op 6-7 was gekomen. Het meespelen van Wim van Vliet was formeel in strijd met de regels van het KNKV, die zeggen dat een speler slechts voor een club aan een com petitie mag deelnemen. De regelingscommissie besloot echter De Algemene geen sancties op te leggen. „Er was sprake van een noodsituatie", al dus commissielid Jan de Haas. „De Algemene had vanavond onverwacht twee blessure-geval len. Bovendien had de enige benadeelde ploeg, Fides Pacta, met het meespelen van Van Vliet geen problemen." KZ Leiden eindigde na De Algemene en Fides Pacta als derde. Het slotduel tegen het LD-team werd via een 2-6 tössenstand met 10-8 gewonnen door de fusieclub. Leiden, Kaasmarkt 6, telefoon 071 -12 53 41 foggia gpd Ajax heeft voor de transfer van Bryan Roy naar het Italiaanse Foggia een transferbedrag ont vangen van drie miljoen gulden. Onmiddellijk na het uitlekken van het nieuws rondom de overgang van de 22-jarige links buiten naar de club van ei genaar/voorzitter Pasquale Cas- silo, maakte Ajax nog verras send genoeg bekend een bedrag van 6,5 miljoen gulden te heb ben ontvangen. Omdat deze berichten ook in het zuiden van Italië doordron gen, maakte Cassilo van Foggia gisteren zelf een einde aan alle geruchten. Tijdens de presenta tie van Bryan Roy aan het eigen publiek verklaarde Cassilo dat hij „niet meer en niet minder" dan drie miljoen gulden naar Amsterdam heeft overgemaakt. Roy arriveerde gisteren om half vier vanuit Rome op het privé-vliegveld van Foggia waar hij werd opgewacht door enkele journalisten en fotografen. Bij aankomst in het stadion Zac- cheria had zich een schare van enkele honderden, «ïlhomiaite PROFILE g» ^TYRICINTER MET PS0FIEL Tom den Daas en de Ter Aar se mentaliteit van TAW was. Den Daas (47) trof dan ook niet bepaald een hecht en voor ideëen ontvankelijk gezelschap aan. Maar hij toog wel enthou siast aan het werk. „Ik heb een verjongde ploeg met daarin een aantal ouderen tot mijn be schikking. Met een typisch Ter Aarse mentaliteit, dat kan ik wel zeggen. En daar bedoel ik dit mee: ze zijn ten opzichte van al les kritisch. Meestal reageren ze in de trant van: we doen het al jaren zo, waarom zouden we het nu zus gaan proberen?" Den Daas dient zijn elftal dus te overtuigen van de nieuwe combinaties die er in zijn optiek liggen. „Er is al wat veranderd. Het voetbal op zich is beter ge worden, maar ik ben nog niet tevreden. Ik ben wel positief ge stemd", constateert hij na acht wedstrijden waarin zes punten werden verzameld. De start was aardig rpet twee opeenvolgende remises (Kagia en Floreant), maar op een uitschieter (7-0) tegen het zwakke Rijnstreek na waren de resultaten nog niet echt bevredigend te noemen. „Toch zit er schot in", stelt de oefenmeester, die zaterdag op veerde na de 2-0 triomf op het ernstig kwakkelende Koude kerk. Qua voetbal vindt Den Daas dat er met name in het (verlo ren) duel tegen Oegstgeest be hoorlijk aan zijn verlangens te gemoet gekomen is. „Naarmate we tegen betere tegenstanders spelen, blijken we goed mee te kunnen komen. Je moet echter ook een klein beetje geluk heb ben. Als ik eerlijk moet zijn, missen we dat." De Alphenaar heeft als trainer de kunst een beetje afgekeken van Paul Bahlmann, die met Alphense Boys furore maakt in de hoofdklasse. Na bij Aarlan- derveen, CVC Reeuwijk en Nieuwkoop al aan de slag te zijn geweest, belandde Den Daas als tweede man bij de aan de weg timmerende Alphense club. „Ik heb daar goede herinneringen aan. Aanvankelijk was ik bang dat Paul erg overheersend zou zijn hij komt ook arrogant over maar ik heb alleen maar respect voor hem gekregen. Hij heeft behoorlijk wat in. zijn mars. Tussen ons werd echt al les besproken, doch hij weet wel mensen te manipuleren. Een intensieve periode was dat. Hij is niet alleen gek van voetbal, maar ook van de clubs in de kuststreek. Na drie jaar heb ik het echter voor gezien gehou den. Afspraken werden niet na gekomen, waar Paul overigens geen schuld aan had. Alphense Boys is voor mij een bijzonder goede leerschool geweest." Bij Alphense Boys droeg Den Daas geen eindverantwoording, reden waarom hij de overstap naar TAW maakte. „Ik ben in Ter Aar een paar keer gaan kij ken en vond het een uitdaging. Sportief is er wat te halen. De mogelijkheden? Aan een kam pioenschap hoef je niet te den ken. Wel streef ik er naar om het voetbal wat verzorgder te ma ken. Ik denk dat TAW een rede lijke vierdeklasser is. We zitten er tussen in. Je hebt in de vierde klasse verenigingen die lekker voetballen en die nog op het af delingsniveau zitten. Zelf han gen we daar tussenin, Als het klikt is er veel mogelijk. Maar dan moet je een beetje in de toekomst kijken." Tom den Daas: 'Sportief is hier wat te halen'. foto •bende bruyn supporters voor de poorten op gesteld. Vandaag ondergaat Bryan Roy de medische keuring en om drie uur vanmiddag wacht de eerste training met zijn nieuwe ploeggenoten. Vol gende week maakt de voormali ge Ajacied ziin debuut in de thuiswedstrijd tegen het Lazio Roma van Aron Winter. Tom den Daas houdt van mooi voetbal en tracht zijn spelers daarvoor warm te krijgen. „Nu zullen de punten moeten ko men, anders raken we in de knel", beseft de Alphense trai ner, die bij TAW als opvolger van Peter van den Bosch de zaakjes in het reine probeert te brengen. Voorlopig gaat de om wenteling bij de blauwwitten nog niet met (voldoende) resul taten gepaard. Vandaar dat de hartekreet van Den Daas volko men op zijn plaats is. Het liefst zou hij nog een aantal maanden respijt hebben om iedereen te overtuigen van zijn gelijk. Maar de tijd dringt, ook op 'Aardam West'. Onder Van den Bosch kwam TAW vorig seizoen totaal niet 'uit de verf. Met veel pijn en moeite handhaafde de ploeg zich in de KNVB. De neuzen stonden in dat seizoen niet alle maal dezelfde kant op, waar door het voor de Alphenaar al lesbehalve bevredigend werken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23