3x1 goede reden nu uw meubelen te kopen: gratis woonkados Schrijvende Lezers Ssësï- ld feestelijke presentatie extra koopavond een?euke attentie voor iedereen Kom dus snel kijken naar onze feestelijke presentatie. Goede redenen genoeg! r. 13 Kin\/CMRFR VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Baggerstort De landen om ons heen ver vuilen de Rijn en de Maas. Het slib wordt echter in ons land gestort. Bijvoorbeeld in de Braassem. Sommige ambtena ren lijken niet in staat onze be langen op de juiste wijze te verdedigen. ,,Na '94 geen bagger meer in de Braassem", zo las ik in deze krant van vorige week zaterdag. Te laat, denk je dan gelaten, want ik zal er nooit meer in gaan zwemmen. Het besturen van onze maat schappij en het besteden van ons belastinggeld moeten we overlaten aan politici en ambte naren die we daartoe gekozen of aangesteld hebben en die we daar met ons allen voor betalen. Voor de rest hopen en vertrou wen we er dan maar op dat ze het goed doen. Dat ambtenaren en politici vaak minder sterk in hun schoenen staan als wij bra ve burgers denken, blijkt dan bv. uit nog een bericht in die krant; dat de gemeentedienst van Amsterdam zich door een scharensliep liet intimideren tot het betalen van bijna een halve ton voor het slijpen van wat bo ren en scharen. Jammer van het geld (waarschijnlijk wordt er ook geen belasting over be taald), maar zoiets is op zich niet zo heel ernstig. Veel ernsti ger is het dat dit gedrag symp tomatisch is voor het verschijn sel dat ambtenaren en politici lang niet altijd de kennis, erva ring, vechtlust en gemeen schapszin hebben om de belan gen van ons land en zijn bur gers goed te kunnen verdedi gen. In het artikel over de bag gerstort ing zegt wethouder Van Hij dat de polders in het Groene Hart moeten worden aangewe zen als stortplaatsen omdat de ze gebieden niet mogen worden bebouwd. „Van een opslag plaats heb je daar dus geen last." Met andere woorden stort de troep maar in de polder daar kan het onze tijd wel uitdienen. Ik vind dat zoiets vergelijk baar is met het maar betalen van een lastige en misschien wel gevaarlijke scharensliep, ge woon slap, niet principieel en bovendien levensgevaarlijk. Het giftige slib wat hier in Neder land gebaggerd en vervolgens ergens gestort moet worden is grotendeels afkomstig van de industrieën in de landen om ons heen. Industrieën die al vele tientallen jaren de Rijn en de Maas als riool gebruiken. Ge woon, zonder een cent lozings rechten daarvoor aan Neder land te betalen terwijl de brave Nederlander zo langzamerhand voor elke drol een aangiftebiljet moet invullen en hem al aange zegd is dat het maken van drinkwater uit dat giftige opper vlaktewater hem binnenkort nog een heleboel meergeld gaat kosten (hyper- of nanofïltratie is eigenlijk al nodig). Al vele jaren wordt er eindeloos door onze ambtenaren en politici met het buitenland vergaderd over ver mindering van die lozingen. Tot nog toe resulteerde dat niet of nauwelijks in een vermindering van de hoeveelheid giftige stof fen die via de rivieren in Neder land de waterbodem vergifti gen. Het Rijn Actie Programma (RAP) is nu aanvaard, of het echt iets zal verbeteren zal nog moeten blijken maar over de kosten van opruimen van het inmiddels al geloosde giftige slib hebben onze volksvertegen woordigers niet met de buiten landse scharenslijpers gespro ken!! Als wij in Nederland door gaan met deze troep in onze meren en polders te dumpen is ons land binnen 10 20 jaar failliet en onbewoonbaar en zullen we moeten wegtrekken uit wat jarenlang als een weg- gooiland is behandeld. Om dat te voorkomen moe ten onze politici vechten voor onze belangen en is zo'n uitla ting van een wethouder heel erg verkeerd. Dat slib moet óf wel terug naar waar het vandaan geko men is óf, op kosten van de ver vuiler, desnoods in Nederland, gereinigd worden; één van bei den. Voorts mag alleen nog schoon water onder continue controle geloosd worden!! Te duur? Niet haalbaar? Politiek niet te realiseren? Het moet!!! De kosten zullen altijd nog maar een fractie zijn van de schade die nu wordt aangericht. A. van Duijn, Bospad 24, Oud Ade. Herinnering Redacteur Ronald Frisart ging op zoek naar de Indische 'roots' van zijn vader. Frisart sr. en jr. keerden terug op de plek waar zo veel Nederlanders herinneringen aan hebben. Goede dan wel bittere. Zijn be vindingen legde hij vast in twee pagina's in de zaterdag- bijlage. In mijn reactie op 'In bittere herinnering' van 31 oktober j.l. wil ik stellen dat 'Mijn goede herinneringen' net zo subjectief zullen worden als de hier en daar negatieve uitlatingen van dhr. Frisart. In navolging van Frisart sr. wil ik mij kort annonceren: medio april 1947 vertrok dpi. soldaat Nic. Sluis (260330118) met het ms. Boissevan richting Tand jong Priok en keerde hij als dpi. korporaal in mei 1950 per ms. Fairsee weer naar het vaderland terug. Ook ik was bij terugkomst materieel en financieel net zo berooid als die 120.000 of daar omtrent militairen met mij wa ren, maar daarnaast wel tevre den dit alles gezond en wel te hebben mogen doormaken. Hoewel het zgn. 'diensttijd - boek' na dik 40 jaar nog maar zelden opnieuw wordt openge slagen, wekken publicaties zoals die nu weer van de heren Frisart allengs meer wrevel bij mij op en zie ik steeds meer en verlan gend uit naar een andere, meer positieve weergave van die pe riode. Ik durf te stellen dat 'In bitte re herinnering' te veel een per soonlijke ervaring beschrijft van een wellicht in meerdere op zichten teleurgesteld iemand, waarbij ik oprecht wil aanteke nen dat 's mans lotgevallen en belevenissen (en met hem die van vele anderen) beslist niet genegeerd behoren te worden. Echter te vaak en te veel hebben zijn uitspraken een generalise rende ondertoon en dat vind ik unfair. Waar ik ook mee zit is het ge geven dat hij in 1948 als 21 jarige een kennis en inzicht van politieke, diplomatieke en militaire zaken aan de dag legt waar je compleet U tegen zegt, maar waar ik dan van zeg dat het wel een 'achteraf kennis zal zijn. Immers, met die parate kennis had hij toen minimaal in aanmerking gekomen voor een Officiers-opleiding waardoor een eventuele uitzending naar de Oost waarschijnlijk voor hem niet aan de orde was gekomen. Met name het hogere kader wist zich namelijk zeer goed van uit zending te distancieren. Men kan gevoeglijk aanne men dat het overgrote deel van de toenmalige 7 December- en Palmboom-divisie bestond uit jongens van rond de 20 jaar net een oorlog achter de rug met een beperkte tot lage schoolopleiding, in meerder heid nog wel gezagsgetrouw en volgzaam, maar wel redelijk door de wol geverfd. In die pe riode levend volgens het 'dag tot dag' systeem, m.a.w. zorgen dat je voor vandaag eten, drin ken, sigaretten en enig onder komen had georganiseerd, de zorgen voor morgen en voor la ter kwamen dan ook pas mor gen en later. Deze mentaliteit heeft mij en velen met mij ook tijdens onze Indië periode meestal overal doorheen ge sleept. Waarom moet het iemand kwalijk genomen worden wan neer hij zo'n bijzondere levens fase (want dat is het toch wel geweest) beleeft en doormaakt op een wijze die hij zelf voor staat? Ga er dus a.u.b. zo'n 40 jaar na dato geen consequenties meer uittrekken of zitten zuch ten van: had ik me maar meer verzet; had ik toch maar dienst geweigerd; was ik maar onder gedoken of nog erger; was ik maar overgelopen naar de TRI. Persoonlijk heb ik ook in In dië bijzonder goed leren relati veren en al kwamen we dan let terlijk en figuurlijk in onze 'blo te kont' weer thuis, van de daar opgedane mensenkennis heb ik gedurende mijn latere leven veel baat gehad. Het is spijtig te moeten constateren dat dit bij Herman Frisart blijkbaar anders is gelopen (of gaan lopen). Met hem zijn er meer die soms op het frustrerende af zich nog steeds zwaar belazerd voe len en dan nu de schuld daar aan gaan leggen bij de toenma lige legerleiding, de regering en de politici van die jaren en zich daarbij soms ook nog eens hei melijk beschuldigen van oor logsmisdaden. Weet u waar ik me wel korze lig over kan maken Herman Fri sart, dat is over zo'n bezopen regeling van de Rijksoverheid om pakweg 7000 gulden te ge ven aan militairen die minstens 5 jaar aaneengesloten in aktieve dienst zijn geweest, in de we tenschapdat: a. dat er niet veel zijn geweest; b. de overgrote meerderheid er 'maar' zo'n kleine 4 jaar in zat; c. er elk jaar een aantal overlij den; d. een eventueel later nog aan ons uit te keren bedrag dus ie der jaar een kleiner totaal vormt. Iedere aktie m.b.t. een protest over deze kwestie heeft mijn volle sympathie en mag uitge breid in de krant. Tot Ronald Frisart nog het volgende: Wat vind je nu van je vader, nadat jullie waren terug gekeerd van deze missie? Is hij een soort held, is-ie een ouwe zeur, heeft-ie ook naar jouw mening onvoldoende de zaken gerelativeerd, heeft hij e.e.a. on voldoende verwerkt? Wat is jouw mening? Ik mag aanne men dat je hem kent, daarbij behoor je naar mijn inschatting O O O 7 Baalbergen in Katwijk bestaat 111 jaar. Nou niet precies een kroonjaar, dat geven we toe. Maar toch een leeftijd om even bij stil te staan. Vandaar dat we 1+1+1 een goede aanleiding vonden voor een gezellige kadocampagne, die loopt van donderdag 12 tot en met zaterdag 21 november. O O O EXPOSITIE bcr. c O M F die extra eisen ste ook aandacht voor comfortmeubelen voor ouderen. HARINGKAK november Zaterdag seen voortref- Sr^^seh^nsaanonte bezoekers. muziek n november (koop- Donderdag 21 .00 uur een avond) van 19.00 tot i Bcel< piano-optreden van Matth^r wordt °P vt: 14 00 tot 16.30 uur de piano van d geek. bespeeld door Mart^o0pAVOND T"den nsd« 18 november speelt op w°cnsd°g00 to[ 11.00 uur de bij ons van IV.uu Een op[re- bekende piams P missen, den datu e'|eP9'november tijdens de Donderdag l[<jt j00 uur '74LudXt^G-«nM"|kc Ten eerste krijgt iedere bezoeker nu een leuke ver rassing. En bij uw aankoop vanaf 1250,- krijgt u een schitterend woonkado, dat waardevoller wordt bij toename van het aankoopbedrag. Er zijn schitterende kado's*: leeslampen, dekbedovertrekken, wanddecoraties en zelfs een fantastische fauteuil. Kortom: nog meer sfeer voor uw interieur. of u kiest de helft van de waarde in kontanten orkest van oe n Muziekschool WOENSDAG 18 NOVEMBER Een feestelijke mdeSffSuS S een hapje en CamPdfankie Set muziek. En met een O Al meer dan 110 jaar hart voor uw huis. tot die generatie die mede door opleiding e.a. objectief een zienswijze kan ventileren, maar die heb ik helaas in je artikel niet gevonden. Nic. Sluis, Erfvoort58, Noordwijkerhout. Stationsplein De gemeente Leiden heeft van minister Maij 80 miljoen gul den gekregen voor de bouw van tunnels voor het station. Voetgangers en fietsers krijgen vrij baan op het nieuwe sta tionsplein, het autoverkeer gaat ondergronds. Een regendag, stevige wind vanuit het westen, tegenwind voor wie op de fiets naar het westen moet. Het stationsplein passerend vervloek ik weer eens de enorme luchtstuwing die je daar altijd voluit treft. Hoog bouw naast een open kruispunt: zodra er wind is heb je daar te maken met een soort windtun nel. Je hebt de wind eigenlijk al tijd tegen, of je nu de ene kant op moet of de andere, de wind rukt je bijna van je fiets. Geen gezellig punt op de dagelijkse tocht! De echte koude douche kwam toen ik op 3 november j.l., "weer zo'n winderige dag, thuiskwam en met een krantje in een luie stoel op adem wilde komen. 'Het Leidse station krijgt zijn tunnels voor auto's en bussen' lees ik in het Leidsch Dagblad. Enthousiasme vanwe ge de toegenomen kans op fi nanciering door de overheid. Prachtig! Maar niet helemaal de ontwikkeling waar we op zitten te wachten. Het station zou toch opgeknapt worden en de treinreizigers zouden een gezel lige entree naar de stad krijgen, en de fietsers ook, niet gehin derd door het gemotoriseerde verkeer. Segregatie van ver keersstromen. Prachtig! Maar dan laat je voetgangers en fiet sers toch niet over dat winderi ge plein lopen en fietsen. Van zelfsprekend gaan de kwets baarsten ondergronds, in de luwte van tunnels en passages, beschermd tegen regen en wind. De bussen, taxi's en an dere auto's blijven boven. We gaan in Leiden toch niet de ou - de fout nog eens maken? Als ik in de auto zit kunnen storm en regen mij niet veel schelen, als voetganger of fietser ervaar ik de onvriendelijkheid, nee vijan digheid van de massale hoog bouw met zijn strenge klimato logische omstandigheden. Het kan allemaal zo mooi worden. Als reiziger kom je in Leiden aan. In de stationshal kies je, geleid door de symbo len, je verdere route: naar bus sen en taxi's op de begane grond, naar fietsenstalling en de stad in op een lager niveau, wel licht via een roltrap. Nog even koffie drinken, bloemen kopen voor een geliefde, een krantje en broodjes voor de lunch, daar is alle gelegenheid voor. In de passage richting stad heeft de winkel- en horecasector zich breeduit gevestigd. Het aanbod is gevarieerd en goed. Leiden Museumstad heeft de gelegen heid goed benut en lokt de cul- tuurzoekende toeristen. Het vertrouwde beeld van een geld automaat met een rijtje mensen ervoor ontreekt evenmin. Te vreden slentert men richting stad. De fietsers zijn dan al op hun stalen ros in de beschutting van de tunnels verdwenen, niet gehinderd door het motorver- keer en beschermd tegen weer en wind. Langzaam een helling optrappend komen ze, ver van het onaantrekkelijke stations plein, weer. bovengronds, dank baar voor de veilige passage die ze konden maken. Ondergrondse fietstunnels en passages dus, dat is nog eens een goede investering, die te vreden burgers oplevert. En nog veel goedkoper ook. P.J. van Helsdingen, Warmonderweg 64, Oegstgeest. (Van redactiewege ingekort) Indien u reageert op een arti- kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22