'Kunst komt meer aan oppervlakte' De leukste honeymoon begint op Meubelplein Leiderdorp. Schreeuwerige versie 'Gered' 'Legacy of Light': bewegingen in een hechte eenheid Cultuur&Kunst William Byrd Ensemble maakt iets moois van 'Metamorfosen' Recordbedrag voor schilderij Matisse 'Toevallige' expositie Hongaarse beeldhouwer 'Adriaan Van Dis leent Zuidafrikaanse gedichten' ffiRJJDAG 13 NOVEMBER 1992 n hoore annemiek ruycrok (CHEF) Rudi Fuchs blij met verhuizing naar Amsterdam Een deel van de vaste collectie van het Stedelijk Museum in Amsterdam moet een permanente opstelling krijgen. Het museumgebouw aan de Paulus Potterstraat zou aan deze 'kerncollectie' onderdak moeten bieden. Dat kan als de uitbreiding van het museum is gerealiseerd en het museum 'eens zo groot' wordt. Dat zegt Rudi Fuchs (50), de huidige directeur van het Haags Gemeentemuseum, die per 1 februari 1993 directeur van het Stedelijk Muse um in Amsterdam wordt. den haag sandra jongenelen In de directiekamer van zijn Haagse onderkomen, vertelt hij met verve over zijn toekomst plannen. „Aan het eind van de ze eeuw, na 100 jaar verzame len, moet het mogelijk zijn een vaste kerncollectie te tonen. Het publiek, toeristen, maar ook jonge kunstenaars moeten we ten wat zich in de vaste collectie van het Stedelijk Museum be vindt", meent Fuchs. De tafel in zijn werkkamer ligt bezaaid met papieren, notities en (kunst)boeken. Vóór hem ligt de bundel 'Onmogelijk Geluk' van de Groningse dichter Jean Pierre Rawie, waar hij naar ei gen zeggen, nog geen letter in heeft gelezen. Nadat de ge meenteraad van Amsterdam hem afgelopen woensdag offi cieel tot directeur van het Ste delijk benoemde, lijkt zijn geluk niet meer stuk te kunnen. Rudi Fuchs bereidt zich voor op zijn vertrek naar het Stedelijk Museum. Na vijf jaar in het af standelijke, beschouwelijke Den Haag te hebben doorgebracht, wacht het brutale, polemische Amsterdam. „In de hoofdstad", zegt Fuchs, „komt de kunst meer aan de oppervlakte, dan in Den Haag. Het is er avontuurlij ker, dynamischer en er zijn meer ruzies. Toen ik in Den Haag begon, dacht ik: ik trek me terug achter de linies. Ik had twaalf jaar, van 1975 tot 1987, aan het front gewerkt in het Van Abbemuseum in Eindhoven". Tussendoor organiseerde Fuchs in 1982 ook nog de Documenta in Kassei, een ldus die zich ook niet bepaald in de luwte voltrok. Na de vijf jaar relatieve rust in Den Haag, waar Fuchs zich hoofdzakelijk bezig hield met de herinrichting van de collectie van het Haags Gemeentemuse um keert hij terug naar het front. „Sadder and wiser", zegt hij. Zoals hij het vertelt, lijkt het net of het een pré is geweest dat hij in 1985 niet werd benoemd tot directeur van het Stedelijk. Zoals bekend waren Beeren en Fuchs toen beiden in de race voor het directeurschap, maar viel na een onverkwikkelijke touwtrek-ronde de keuze op Beeren. .Achteraf gezien is dit voor mij een beter tijdstip," erkent Fuchs. „De vijf jaar in Den Haag had ik bovendien niet willen missen." Met pretoogjes voegt hij daar aan toe: „Misschien geldt voor museumdirecteuren wel hetzelfde als voor wijn. Met elk jaar liggen, word je beter. Rudi Fuchs: „Misschien geldt voor museumdirecteuren wel hetzelfde als voorwijn. Met elk jaar liggen, word je beter." Maar er zijn natuurlijk ook mensen die vinden dat ik te lang heb gelegen." Critici verwijten Fuchs dat hij zich steeds op dezelfde kunste naars richt, als Jannis Kounellis, George Baselitz, A.R. Penck of Arnulf Rainer. Voor het eerst in het gesprek raakt Fuchs geïrri teerd. „Dat is niet waar. Ik laat bepaalde kunstenaars wel steeds terugkeren, maar dat heeft te maken met bepaalde sleutelervaringen. Kunstenaars betekenen iets voor je en dat verdwijnt niet zomaar. Maar dat je aan bepaalde kunstenaars veel waarde toekent, betekent niet dat je andere kunstenaars niet presenteert. Dat vind ik een geborneerd soort denken." „Er zijn mensen", vervolgt hij, „die met elke mode meelopen. Voor die mensen die iets niet kunnen vasthouden, heb ik to taal geen respect. Als ik iets goed vind of belangrijk, is dat niet voor vijf jaar. Dat is dan blijvend." Dat de kritiek zich speciaal op hem richt, vindt Fuchs niet te recht. „Ik moet dan vaak aan Sandberg denken", zegt hij. „Hij wordt als directeur van het naoorlogse Stedelijk (1945- 1962) terecht geroemd. Maar FOTO ANP Sandberg had ook duidelijke voorkeuren en verzamelde vooral werk van Léger, Malevich en CoBrA (Comeille, Brands, Appel)." Andere kritiek, als zou hij gru welen van een grote toeloop van bezoekers, wijst Fuchs ook resoluut van de hand. „Waar het om gaat is dat ik geen ten toonstellingen wil maken met als doel veel bezoekers te trek ken. Wat ik wil is góede ten toonstellingen maken. Als je dat doet, komen er met de nodige publiciteit zeker veel mensen op af." saskiastoelinga door het Zuidelijk Toneel Regie Ivo van Hove Spel: Camilla Siegertsz, Fneda Pit- toors, Erik de Visser. Adnan Bnne. Bart Sie gers en anderen. Gezien. 12/11, schouw- Wie wat hem dwars zit niet goed kan verwoorden, gaat als vanzelf schreeuwen. 'Gered' van Edward Bond speelt zich af in het arbeidersmilieu van Zuid- -Londen. Omdat de daar woon achtige mensen zich over de uitzichtloosheid van hun be staan niet kunnen uiten, moet door machteloos gescheld en geschreeuw hun onvrede zich ontladen. Die mening lijkt Ivo van Hove in zijn regieopvatting in sterke mate toegedaan, want in zijn enscenering wordt er, fel en in razend tempo, heel wat afgeschreeuwd. Het verst daarin gaat hoofd rolspeelster Camilla Siegertsz. Met grote regelmaat weet zij ware hysterie-aanvallen te vein zen. Technisch gezien mag dat misschien dan wel knap zijn, maar het komt erg dicht in de buurt van het je-zelf-over- schreeuwen. Dit zwakke punt geldt in wezen voor de gehele voorstelling. Het besef, wat voor trieste levens deze personages leiden, wordt er bij ons als pu bliek ingehamerd. Dat gebeurt niet door benauwend huiska- merrealisme maar door gesti leerde uitbarstingen. Zelfs de theatrale verpakking werkt hier maar nauwelijks als een relativerend filter. De gehe le aanpak laat namelijk de to neeldimensie steeds doorsche meren. Er staan bijvoorbeeld slechts enkele huishoudelijke apparaten aan weerskanten van het podium opgesteld, verder zien we vooral het sfeerloze, ontmantelde toneelhuis. Sterker nog, na de meest omstreden scène van het stuk, het stenigen van een baby, nemen de acteurs voor ons neus een kleine pauze. Het jonge meisje Pam neemt haar vriend ie Len mee naar haar ouderli,k huis. Ook als het tussen hen beiden al vrij snel niet meer gaat, blijft hij bij deze mensen wonen. Zoals Pam Len behandelt, zo wordt zij op haar beurt behandeld door een zeke re Fred, van wie ze een kind heeft gekregen. Geen 'eind goed, al goed'; Fred is vertrok ken, Len is gebleven en Pams ouders zullen blijven zwijgen tegen elkaar. In de laatste minuut klappen vier wanden uit de vloer die een klein huiskamertje omsluiten. Daarmee krijgt een overwegend schreeuwerige voorstelling een pakkend slot dat een cynisch sprankje hoop suggereert. Marjan Berk in Lisse ussE Marjan Berk, schrijfster van boeken ('Nooit meer slank, De dag dat de mayonaise mislukte'), kindermusicals, columns, in terviews en met een uitgebreid cabaretverleden (Lurelei), geeft op dinsdag 17 november een lezing in de openbare bibliotheek aan de Nassaustraat 28 in Lisse. Het programma begint om 20.00 uur. Dick de Graaf Septet in de Waag leiden Swingende jazz van het Dick de Graaf Septet is morgen avond te beluisteren in de Waag aan de Aalmarkt. De combina tie van viool, saks, trombone en gitaar zorgen voor het unieke geluid van deze jazzgroep. Het concert begint om 21.30 uur. Carolijn Visser in Noordwijk noordwuk De schrijfster Carolijn Visser leest vanavond voor uit eigen werk in de openbare bibliotheek in Noordwijk. De in Lei den geboren schrijfster is bekend om haar reisverhalen. Het pro gramma begint om 20.15 uur. Klassiek in The Duke leiden Het pianoduo Hein Putter en Ron Wehrens treedt zon dag 15 november op in jazz-café The Duke aan de Oude Singel in Leiden. Op het programma staan werken van Schubert, Brahms en Ravel. Aanvang 15.00 uur. Expositie in galerie De Pomp warmond In galerie De Pomp, aan de Dorpstraat in Warmond, is een expositie te zien van terracottawerk van Dimf Kuiperin en aquarellen van Corrie Ravensbergen. De tentoonstelling duurt tot 3 december. Expositie in De Duinstudio dezilk In atelier De Duinstudio in De Zilk exposeert de Haagse kunstenares Marquerite Monod de Froideville van 21 november tot 20 december bloemstillevens. Tegelijkertijd toont de eigena res van De Duinstudio, Ineke Lieshout, keramische objecten. Haar kunstwerken zijn gemaakt met de Japanse stooktechniek 'raku'. Openingstijden: wo., za. en zo, 13.00-17.00, do. 19.00- 21.00 en volgens afspraak. Het is bij de Rotterdamse Dans groep tot een traditie aan het uitgroeien om de dansers van de groep zelf de kans te geven hun talent als choreograaf te ontwikkelen. Vorig jaar lieten Rick Kam en Anouk van Dijk knap werk zien. Ook het nieuwe programma bevat choreografie- en van hun hand. 'legacy of light' van Rick Kam bestaat uit bewegingen die een hechte eenheid vertonen. De dansers zijn opgenomen in een wervelende stroom, waarbij veel met de romp en de armen ge werkt wordt. Ze doen denken aan wapperende lappen, die aan het slot van het toneel afge blazen worden. In de snelheid, die deze hele choreografie voortduurt, wisselen verschil lende combinaties elkaar sub tiel af. Het is jammer dat de groep dansers niet voldoende in deze vaart leek op te gaan. Hier en daar waren aarzelingen zichtbaar en werd er ongelijk gedanst. Daar leed de kracht van de choreografie onder. Ook in de solistische gedeeltes was de overgave aan de dans niet compleet. Uitzondering hierop was de solopassage van Tim Persent, die met gemak en over Vrolijke sprongen, klassieke passen, zwierige, vlotte gebaren, stampen, wilde passages, dramatiek en gewoon gekke bewegingen. FOTO LEO VAN VELZEN gave zijn hele lichaam in de be wegingen wierp. Anouk van Dijk trof mij in haar vorige choreografie, 'Edge Stories', door de sublieme een heid die zij wist aan te brengen in felle bewegingen en een mys terieuze sfeer. Deze eenheid is in 'Zarten' helaas niet terugge keerd. Er is wel een mysterieuze sfeer, maar het is zo moeilijk te begrijpen wat voor logica de be wegingen verbindt, dat het ge heel bijna te raadselachtig wordt. Er worden enkele attri buten gebruikt, zoals een touw, klingelende buizen en soldaten schoenen zonder veters, maar wat de functie daarvan is blijft onduidelijk. Een sterk punt is wel dat er veel afwisseling is: er zijn volksdansachtige passages, gedreven momenten en humor ontbreekt ook niet, zoals wan neer een danser een danseres lijkt te willen hypnotiseren, maar haar bewegingen steeds sneller wil bepalen, zodat ze er uiteindelijk met een nuchtere blik uit valt. Ook de vogelachtig klapperende bewegingen met de handen brengen een prettige relativering. Het meest onderhoudend is 'Psycho-sweet civilization' van de gastchoreograaf Tere O'Con nor. Hij is een vooraanstaande figuur in de Amerikaanse dans en werkt in dit programma voor het eerst met een Nederlandse groep. Het stuk is zeer fragmen tarisch, maar zo helder dat van de rijkdom aan invallen niets verloren gaat. Het zit vol verwij zingen naar alle mogelijke dansvormen. Vrolijke sprongen, klassieke passen, zwierige, vlot te gebaren, stampen, wilde pas sages, dramatiek en gewoon gekke bewegingen wisselden el kaar snel af met een geestigheid die de dansers duidelijk inspi reerde. recensie udy van der spek Metamorfosen. Concert van het William Byrd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel, met intermezzi van Astrid in 't Veld, accordeon. Gehoord 8 november in de oud-katholieke Kerk, Begijnhof te Delft. Te horen: zondag 15 november, Lokhorst- Het programma dat Nico van der Meel deze keer heeft uitge kozen staat helemaal in het te ken van de metamorfose. Hoe wel bewerkingen in onze tijd niet hoog worden gewaardeerd - we zijn immers allemaal uniek en individueel bezig met onze eigen originele creatieve vonk - is het door de eeuwen heen een middel geweest om bepaalde muziek voor een grotere groep i toegankelijk te maken. Het gaat er bij Van der Meel niet in de eerste plaats om, elke bewerking een juweeltje te noe men. Maar hij registreert hier het verschijnsel, zowel in de vo cale als in de instrumentale mu ziek. En dat het William Byrd Vocaal Ensemble er ook deze keer weer iets moois van zou maken, werd al duidelijk tijdens de warming up vóór de uitvoe ring, in de verrassende details die nog even werden doorgeno- In de muziek van Luca Ma- renzio (15531599) op een tekst van de Delftse pastoor en dich ter Joannes Stalpert van der Wiele (15791630), waar het koor mee begön, is meteen die war me homogene klank aanwezig in lange evenwichtig gezongen melodielijnen. In 'Tant vous allez doux Guillemette' (1565) laat het Wil liam Byrd horen hoe luchthartig en sprankelend je moet omgaan met een werelds thema, en hoe je direct daarna zo'n zelfde 'pa rodie-thema' kan interpreteren als het blijkt te zijn ingebouwd in het 'Magnificat Sexti Toni' van Orlando di Lasso (15321594): bezonken en ver fijnd, met twee strakke vibratie- loze tenoren die op bijna Gre goriaanse wijze zinnen als 'sus- cepit Israel puerum suum' in passen. De veelgevraagde tenor Nico van der Meel blijkt ook over compositorische talenten te be schikken. Hij slaagde erin om twee bewerkingen van Monte verdi op een oorspronkelijk éénstemmige klaagzang te combineren tot een vijfstemmi ge cyclus van geestelijke ma drigalen. Even had William Byrd het moeilijk in de beginstrofen van deze metamorfose, maar ook hier zijn de zangers in staat om alle schakeringen in dyna miek en expressie te verwezen lijken en daardoor de rouw klacht van Maria indringend aan de toehoorder over te dra gen. Het 'stemmenorkest' voor vrouwen, uit Dvoróks symfonie 'Uit de nieuwe wereld' en dan met name het Heimwehthema, in de Tweede Wereldoorlog be werkt voor samenzang door Margaret Dryburgh en Norah Chambers in een vrouwenkamp op Sumatra, klinkt hartver scheurend mooi en tegelijk zeldzaam berustend. Tot slot vier virtuoze bewer kingen van Amerikaanse negro spirituals, waarin het William Byrd Vocaal Ensemble, samen met de toegift 'The magic Car pet' blijk geeft van alle markten thuis te zijn: een flitsende, gees tige, buitengewoon expressieve en toch exacte internationale impressie. De intermezzi worden ver zorgd door de begaafde accor- deoniste Astrid in 't Veld, met als hoogtepunt het 'De Profun- dis' (1978) van de zeer religieus geïnspireerde Sofia Gubaidulina uit de voormalige Sovjetunie. Alle mogelijkheden van de ac cordeon worden hier uitgebuit en door In 't Veld diep emotio neel vertolkt, het enige werk op dit programma dat géén me tamorfose had ondergaan. Informatie 071 - 4165 85 Voor het schilderij 'Harmony in Yellow', uit 1927/28, van de Franse schilder Henri Matisse is op een veiling bij Christie's in New York een re cordbedrag betaald van 25 miljoen gulden. Nooit eerder werd zo'n hoog bedrag betaald voor een doek van Matisse. Het oude record stond op 22 miljoen gulden. Dat werd in 1989 in New York betaald voor het schilderij 'Femme a l'ombrelle rouge, assise de profil'. De koper van het werk, een Amerikaanse verzamelaar, blijven. 'Harmony in Yellow' is nog annemiek ruygrok Kunst uit Hongarije. Drie dagen lang exposeren twee Hongaarse kunstenaars hun werken in so ciaal-cultureel centrum Sjelter. De expositie berust min of meer op een toeval, aldus Hans Edink van Sjelter. „Een Leiderdorpse familie kwam op vakantie in Hongarije in contact met Gabor Kovacs, een beeldhouwer die met klei en hout werkt. Ze no digden hem uit in Nederland en inderdaad stond hij ineens op de stoep." Kovacs wilde zijn werk wel eens in Nederland ex poseren. Maar hoe kom je als buitenlands kunstenaar aan ex positieruimte? De galeries heb ben hun tentoonstellingen al maandenlang vooruit gepland, dus daar valt niets meer te orga niseren. Kovacs kwam bij Sjele- ter terecht. Hij liet foto's van zijn werk en dat van zijn vriend Hrpad Feriencsik zien. Ferienc- sik schildert. In Sjelter vond men het de moeite waard en Kovacs kreeg toestemming er te exposeren. De tentoonstelling in het ge bouw van Sjelter, Heemraad laan 67, is geopend: woensdag 18 november 20.00-22.00 uur, donderdag l/m zaterdag 11.00- 15.00 uur. vmsterdam gpd i het Museum of Modern Art i York. N.P. van Wyk Louw, vanaf 1950 hoogleraar Afrikaans aan de VU Amsterdam. Gedurende de ja ren zeventig raakte Van Dis aan de Zuidafrikaanse universiteit van Stellenbosch zo in diens ban dat hii hem schreef 't moei lijk te vinden hem niet als gees telijke vader te zien. Behalve Louw worden ook F.lisabet F.ybers en een luister liedje van David Kramer 'geci teerd' in Het Beloofde land. Adriaan van Dis heeft in zijn ro man Het Beloofde Land volop leentjebuur gespeeld bij Zuid afrikaanse dichters. De literaire criticus Etienne Britz toont deze week in Vrii Nederland aan hoe de Amsterdamse schrijver stro fen uit gedichten van W.E.G. Louw heeft geparafraseerd in andere bewoordingen heeft na verteld. Louw was de broer van

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21