Leidsch Dagblad PvdA-fractie tegen jacht op illegalen Loonmatiging is versleten recept Sijthoff ontslaat 150 tot 200 werknemers Image Reality PRIJSPAKKER Een op de drie leidse ondernemers bdreigd Op konvooi of niet TNO schrapt 70 banen BRISTOL GOED NIEUWS VKIJUAL VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40007 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Geen krant ontyongen? Brand bij Van Der Mey niet aangestoken Het is vrijwel zeker dat de brand bij het Sassenheim- se vleesverwerkingsbedrijf Van der Mey niet is aange stoken, zo hebben de tech nische recherche uit Lei derdorp en de rijkspolitie en de brandweer van Sas- senheim geconcludeerd na een uitgebreid onderzoek. De oorzaak is een tech nisch mankement, waar schijnlijk kortsluiting. Het bedrijfspand van Mey werd compleet in as gelegd waardoor volgens de poli tie geen definitief uitsluit sel kan worden gegeven. De politie waagt zich nog niet aan uitspraken over de oorzaak van een tweede grote brand in de Bollenstreek, die afgelopen zondag het bollenexport- bedrijf van Van Diest in Voorhout verwoestte. Be gin volgende week wordt het onderzoek naar deze brand afgerond. Anti-tabakswet 2 De anti-tabakswet in Frankrijk werkt van geen kanten, ledereen Wereld leent minder 9 De internationale ban ken hebben in het tweede kwartaal van dit Helikopter q Een Wassenaarse I 27 laborant van Aca demisch Ziekenhuis is ook paft rustig door want boe- jaar 15 miljard dollar min- belast met het binnen- tes worden niet opgelegd. I der uitgeleend. loodsen van helikopters. 'Illegalen alleen ontmoedigen Rudi Fuchs yi Rudi Fuchs wil, na I honderd jaar verza melen, een permanente opstelling van de collectie van het Stedelijk Museum. Hanwaan 2 «"lans Zwaan, top- iorervan koploper j Katw speelt morgen te- gen zoude club Rijns- burgsioys. Een kraker. leiden janet van d De PvdA-fractie gaat niet mee in de wens van haar staatssecretaris Kosto om de illegalen hard aan te pak ken. De fractie wil m eerste instantie een ontmoedigings beleid voeren door nog eens te kijken naar de huidige wettelijke regels. Daarin zou volstrekt helder moeten staan dat illegalen hier geen legale status kunnen krijgen. den haag Dat heeft de fractie gisteren be sloten na een discussie over een notitie van fractievoorzitter Wöltgens. PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king zei gisteravond dat hij het volledig eens is met de fractie. Hij wilde niet ingaan op uitla tingen van Kosto en PvdA-voor- zitter Rottenberg, die een aan scherping van het beleid voor- ruswuk anp De uitgeverij Sijthoff Pers is van plan om 150 tot 200 werkne mers te ontslaan. Daartoe beho ren 29 dagbladjournalisten en 75 grafici, zo heeft de directie gistermiddag aan het personeel meegedeeld. Sijthoff ziet het gebied Groot Den Haag als de kernactiviteit van het krantenbedrijf. Dit bete kent dat het bedrijf zich gaat concentreren op de uitgave van de vernieuwde Haagsche Cou rant met daarin het geïntegreer de dagblad Het Binnenhof,en de in dit gebied uitgegeven huis-aan-huisbladen. Voor andere verspreidingsge bieden wordt samenwerking ge zocht met de Nederlandse Dag bladunie, die ondêr meer Alge meen Dagblad en NRC Han delsblad uitgeeft. Nevenbedrij- ven, zoals de handelsdrukkerij en, worden afgestoten. Al eerder verkocht Sijthoff de Leidse Cou rant aan de Hollandse Dagblad Arrow Brax Polo Ralph Lauren Cardeur pantalons v.a. 149,- shirts v.a. 79,- HAARLEMMERSTRAAT 175 LEIDEN. TEL. 071-122823 Stoere zwarte 'street hiker' Maten 36-46. Normaal 59.95 Bristolprijs 39- staan. „Ik verwijt niemand een specifieke uitspraak". Pronk voegde daaraan toe dat Nederlanders zullen moeten le ren in toenemende mate naar dit soort vraagstukken te kijken door de ogen van buitenlanders en niet alleen op de Nederland se manier. Morgen houdt de PvdA een openbare discussie bijeenkomst over het probleem van de illegalen. Pronk zei voor een 'harde, publieke discussie' te zijn, maar waarschuwde er voor dat die niet mag ontaarden in een heksenjacht of geweldda digheden zoals in Duitsland. Tijdens een bezoek aan Lei den liet een aantal socialistische Europarlementariërs gisteren blijken al evenmin een oplos sing voor het probleem te heb ben. Is het moreel wel verant woord in het rijke Westen nee te verkopen aan immigranten die noodgedwongen hun heil elders zoeken, zo bleek voor hen het belangrijkste dilemma. De Duitser Thomas von der Vring nam het op voor het asiel beleid in zijn land. In Duitsland ligt het toelatingspercentage op één procent, in Nederland op twee promille, vijftig keer zo laag. „Duitsland stroomt vol. De instroom van asielzoekers in Nederland is daarbij vergeleken maar een korreltje", aldus Von der Vring. Duitsland verwacht in 1993 zo'n miljoen immigranten te moeten opnemen. „Dat kan zo natuurlijk niet oneindig door gaan. op een gegeven moment is een land vol." In grote delen van het voormalige Oost-Duits- land is de werkloosheid zo groot dat het bijna onverantwoord is hier de deur wagenwijd open te zetten voor immigranten, aldus de SPD-er.Als je de problemen van de Duitsers niet op kunt lossen, geef je aanleiding tot een klassenstrijd." Project bestrijding criminahit mende «iet in Leiden. Ruim 55 procevan de ondernemers in de Lei? binnenstad heeft er last van.emiddeld wordt per jaar vooi500 gulden uit een winkel tvreemd. Ook van graffiti hoen de ondernemers veel last. Ondanalle ellende blijkt uit het ondoek dat 90 procent van de onmemers in het cen trum zicbeilig voelt. Onder zoeker VaOs van het advies bureau vr criminaliteitsbe heersing tn Os Partners trekt daartde conclusie dat de winkeliersen berustende hou ding' aanmen. Desondanks hopen deiitiatiefnemers van het projecim de criminaliteit fors terug dringen dat de helft van de winliers in de binnen stad mee gt doen. Pagina Iden: Meer bewa kers in binmstad HET WOORD IS AAN Bishop Wilson Het is gevaarlijk overtuigd te zijn voordat men begrijpt VANDAAG Een op de drie ondernemers in de Leidse binnenstad is weieens bedreigd. Dat percentage is ver geleken met het landelijk ge middelde van 7 procent 'toren hoog', aldus een onderzoek on der 300 winkeliers in het gebied tussen de Breestraat en Haar lemmerstraat. De studie werd vorig jaar april verricht. Vanochtend werden de resultaten bekend gemaakt bij de presentatie van een project om criminaliteit in winkels in de binnenstad tegen te gaan. Winkeldiefstallen, graffiti, ver nielingen en andere vormen van criminaliteit kosten de Leidse winkeliers gemiddeld 12.000 gulden per bedrijf per jaar. Dat bedrag is 30 procent lager dan het landelijk gemid delde. Diefstal is het meest voorko- Binnenland - Buitenland- Cultuur Programma's - Regio RTV Show - Sport - Vrije Tijd - HET WEER Combinatie, het concern waar van ook het Leidsch Dagblad deel uitmaakt. Volgens de directie is de afge lopen jaren afslanking door na tuurlijk verloop onvoldoende gebleken om het rendement van Sijthoff te herstellen. Het bedrijf kampt met sterk teruglo pende advertentie-inkomsten. Daardoor zed in 1992 voor het tweede jaar verlies worden gele den. Om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen, is vol gens de directie besloten tot re organisatie en versnelde afslan king van het bedrijf met circa 200 man. Pagina 19:: Gedwongen ontsla gen Sijthoff schokt bonden DELFT/LEIDEN TNO gaat het gezondheidson derzoek reorganiseren waarbij circa 70 arbeidsplaatsen komen te vervallen, zo heeft de Raad van Bestuur gisteren meege deeld. Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezond heidszorg en het Instituut voor Verouderings- en Vaatziekten Onderzoek, twee TNO-vestigin- gen in Leiden, blijven buiten schot. De bezuiniging is noodzakelijk omdat de financiële bijdragen van het rijk de laatste jaren de kosten van het onderzoek naar het ontstaan en de bestrijding van ernstige ziekten niet meer dekten, en omdat het TNO niet is gelukt om voldoende geld los te krijgen van farmaceutische concerns en andere particuliere bedrijven. TNO wil nu dat het rijk alsnog met extra geld over de brug komt 'gezien het grote maat schappelijke belang van dit on derzoek'. Het Instituut voor Toegepaste Radiobiologie en Immunologie TNO en het Me disch Biologisch Laboratorium TNO in Rijswijk zullen worden samengevoegd onder de naam Medisch Biologisch Laboratori um TNO. split» Sinds woensdag is er in Bosnië-Herzegovina een nieuw staakt- het-vuren van kracht. Re den voor Britse VN-troepen om het-vuren stand houdt is de vraag, ten. Pagina 7: Bestand in Bosnië weer met een konvooi op pad te want Servische troepen hebben al snel geschonden. foto»epa gaan, regen of niet. Of het staakt- weer verschillende malen gescho- BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel. 071-226154 Donderdag koopavond den haag yvonne zonderop Aan welke kwaal onze economie ook lijdt, de beleidsmakers in Nederland grijpen steeds naar hetzelfde medicijn: loonmati ging. Stijgen de prijzen te hard? Komen de bedrijfswinsten onder druk? Stagneert de export? Dan moeten de lonen gematigd worden. Het lijkt wel een nationale volks sport. Toen het in september tot politiek Den Haag doordrong dat de wereldwijde eco nomische recessie volgend jaar ook ons land treft, riep het kabinet dus weer om loonmatiging. En al was het onder dreiging van een loonmatiging, woensdagavond vonden de sociale partners in een akkoord over loonmatiging. Maar of loonmatiging werkelijk het beste antwoord is op de economische tegen wind, is nog maar de vraag. Niet voor het Centraal Planbureau (CPB) overigens, zo blijkt namelijk uit hun rekenmodellen die gebaseerd zijn op ervaringen sinds de eco nomische recessie van '80-'82. Het histori sche centraal (loonmatigings)akkoord dat Kok en Van Veen destijds sloten, leidde in ons land tot een forse winstgroei en een behoorlijke banengroei, aanzienlijk be hoorlijker zelfs dan in de landen om ons heen. Sindsdien meent het CPB dat loon matiging werkt. Maar de ene recessie is de andere niet. Twaalf jaar geleden maakte de gigantisch stijgende olieprijs de meeste produkten opeens zo veel duurder dat allerlei bedrij ven met een acute overcapaciteit werden geconfronteerd. Hele delen van bedrijven werden gesloten, met al het treurige ba nenverlies van dien. Werknemers leverden toen fors loon in. Zogenaamd voor ar beidstijdverkorting, maar in de praktijk voor banenbehoud en het wegwerken van overcapaciteit. Pas toen de winsten enkele jaren stegen, ging ook de werkgelegenheid omhoog, ai was de banengroei niet navenant. Toch gold sindsdien de regel dat loonmatiging tot groei van de werkgelegenheid leidde. Vooral exporterende bedrijven deden hun voordeel met de aanhoudend lage lonen. Niet op kwaliteit, maar op prijs versloegen Nederlandse bedrijven de concurrentie. Juist dat punt speelt het Nederlandse be drijfsleven nu parten. Want in veel landen om ons heen is het al een tijdje crisis (En geland), of komt-ie er aan (Duitsland). Be drijven daar zijn ook goedkoper gaan pro duceren. Wereldwijd vindt in diverse sec toren een prijzenslag plaats die zijn weerga niet kent. Van bedrijfssluitingen of massa-ontsla gen is bovendien geen sprake. Dat de werkloosheid toch fors groeit, komt vooral omdat er stilzwijgend zoveel werkgelegen heid verloren gaat. Een willekeurig voor beeld is de fusie tussen ABN en AMRO. Of tussen Elsevier en Reed. Of de overname van Fokker door Dasa. Het huidige econo mische klimaat dwingt bedrijven tot sa menwerkingsverbanden, allianties en an dere rationaliseringen, waarbij geen ont slagen vallen, maar via natuurlijk verloop wel veel banen verloren gaan. Die banen komen ook nooit meer terug. Al matigt het personeel van ABN-AMRO de lonen nog zo sterk, de bankdirectie neemt echt geen mensen aan als ze er geen werk voor neb ben. In plaats van alle kaarten op loonmati ging te zetten, zouden kabinet en sociale partners het hoofd eens moeten buigen over andere middelen. Belastingverlaging bijvoorbeeld leidt tot meer koopkracht bij de burgers. Die gaan van dat geld een lang weekend naar de bossen gaan of eens lek ker uit eten. Dat levert ook banen op. Ver der zou het kabinet wat meer denkkracht moeten stoppen in de vraag hoe het ge zonde bedrijven hier kan halen en houden. Voorts heeft de vakbeweging groot gelijk als ze de werkgevers aanspreekt op het creëren en behouden van werk. Als loonmatiging inderdaad het ant woord was geweest op alle kwalen, zaten we nu niet in de problemen. Pagina 3: Haags koopkrachtverhaal deugt niet Minde banen weg bi Philips door iileveren EINDHOVEN CPtlNP De 40.000 Pïips-werknemers in Nederlandleveren volgend jaar loon in Ci banen te red den. De helft an de dertiende maand-uitkerig voor 1993 wordt deels in 994 en deels in 1995 uitbetaalcDaarnaast wor den er mindeneriodieken uit gedeeld. Volges de Industrie bond FNV zullo daardoor vol gend jaar 100C vacatures niet worden opgevul. Zonder loon matiging zoudn er volgend jaar ruim 2500 tanen zijn ver dwenen, waarvn een deel via gedwongen ontsigen. Het aldcoord tfcsen Philips en bonden kwam j^teravond laat tot stand na derien uur moei zaam onderhamelen. Volgens de bonden is de linst van ruim 1500 arbeidsplaten het loon- offer waard. PWips heeft de bonden ervan kinnen overtui gen dat de bespamgen noodza kelijk zijn om het bedrijf voort te laten bestaan ii zijn huidige vorm. Door uitstel vda uitbetaling van een deel van de dertiende maand bespaart het bedrijf drie procent op de loonkosten. Be zuinigingen op de loonsverho gingen leveren ongeveer een half procent op en het niet-op- vullen van de vacatures nog eens drie procent. Daarmee heeft Philips een bezuiniging van ongeveer 200 miljoen gul den binnen. De loonsverhogingen in de CAO gaan gewoon door. In april spraken Philips en de bonden af, dat op 1 april en 1 oktober volgend jaar loonverhogingen van 2 en 1,5 procent zouden volgen en op 1 januari 1994 nog eens 1 procent. Duitse wet beschermtkind tegen rare naam BONN JOHN EISENHAMMER the independent Het kiezen van een naam voor je kind is al moeilijk genoeg. Maar de Duitsers hebben nog een extra Handicap: Big Brother. Een zuigeling uit Bremerhaven is officieel ingeschreven onder de naam 'zonder', omdat het registratiekantoor de naam Sascha weigerde te accepteren. De autoriteiten konden de naam niet vinden in het Grote Boek van Geaccepteerde Voor namen, en dus verwierpen ze Sascha. De Duitse wet be schermt kinderen ook tegen de fantasie van hun ouders. Een man die zijn kind Schroder wil de noemen naar de stripfiguur uit Peanuts, kreeg nul op het re kest omdat het ..wreed is een kind te noemen naar een figuur die piano speelt en denkt dat hij Beethoven is". Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur van 5 gra den aan zee tot om het vriespunt m het binnenland. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Wind draaiend van noord west naar zuid. matig, rond kracht 13, in het noordelijk kustgebied krachtig, 6. eerst nog af en toe kracf Reflectoren verplicht voor Finse rendieren Finse rendieren zijn komende winter voor het eerst verplicht een reflecterende halsband te dragen om ze beter zichtbaar te maken voor automobilisten, jaarlijks komen in Finland on geveer 4000 rendieren om in het verkeer. „In het verleden hebben we het geprobeerd door hun ge weien te schilderen en door re flectoren aan hun oorlel te be vestigen, maar niets werkte", al dus een medewerker van de Finse rendierbescherming. In het noorden van het land lopen ongeveer 400.000 rendieren vrij rond. LekUch Dagblad MIFITWP ABONNFFS ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Postcode:. I Plaats: Tel.: Na tic eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand, automatisch j (f 27.80)*. I Per kwartaal, via acceptgiro j (f80,10). D Per kwartaal, automatisch (f80,10)*. *Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1