een bende' 'Dit is 'Vroeger moest je luisteren als indianen naar buffels Gedwongen ontslagen Sijthoff schokt bonden Het Gesprek van de Dag 'Een quiz als Triviant is te makkelijk' Kamsteeg BOUWPLANNEN? MD> ACA_ Politie: geen homo-registratie - VRIJDAG M NOVEMBER 1992 Grote problemen rond verspreiding kinderpostzegels Hoogbegaafde Kwakkel is lid van Mensa Frans Faassen (rechts) en Henny Verlind van de Oegstgeestse basisschool puinhoop van de kinderpostzegels. gen is dat schoolkinderen niet meer met het geld over straat hoeven. Kopers moeten op het bestelformulier een gironum mer invullen en alles komt in orde. „Daar zijn we dus wel bij mee, want het waren bedragen van twee a driehonderd gulden Waarmee sommige fanatiekelin gen over straat gingen. Er is bij mijn weten nog nooit iets verve lends gebeurd, maar je houdt soms je hart vast." Maar de nieuwe manier van verdelen is een ramp. Vroeger kregen de scholen in één doos de bestelde zegels en kaarten, en de leraar verdeelde dat over de leerlingen. Een werk van hooguit een half uur. Nu heeft de SKN dat karwei van de leer krachten overgenomen en zelf pakketten gemaakt en daar deugt niets van. Geen enkele school in deze regio die wij bel den, was tevreden. Bij de Springplank kwamen woensdagmorgen twee post zakken aan met een tiental en veloppen van verschillende grootte. Daarnaast een stapel computeruitdraaien die de con trolelijsten moeten voorstellen, maar die alle gegevens door el kaar halen. „Hoe moet ik zo controleren? Ik weet het niet hoor", klinkt het wanhopig. Faassen wijst op een tijdsaan duiding op een van de vellen: 22. 54 uur. „Moet je zien. Ze hebben tot zeer laat zitten wer ken, maar ja wat kopen wij daarvoor?" Na alles op volgorde te hebben gelegd blijkt dat sommige leer lingen zes klanten hebben en maar vier pakketjes. Ook het omgekeerde komt voor. Daar naast krijgen kopers niet wat zij besteld hebben. Faassen vertelt het verhaal van een collega die iets bij zijn leerling bestelde. Zijn vriendin, die dus op het zelfde adres woont, kocht weer De Springplank temidden van de FOTO HOLVAST van een kind van een heel an dere school ook wat postzegels. Nu blijkt dat laatstgenoemde bestelling op onbegrijpelijke wijze op De Springplank terecht is gekomen. De computer is tot wonderbaarlijke dingen in staat. Voorlopig gaat geen kind met de postzegels de school uit. Eerst moet alles goed zijn uitge zocht, zo stelt Faassen. Sommi ge scholen zeggen dat zij over wegen of zij op deze manier nog wel aan de actie van kin derpostzegels willen meewer ken. „Nou ja, zo ver gaan wij niet. De organisatie krijgt van ons wel enig krediet. Zij hebben zich eenvoudig vergist in de nieuwe manier van werken. Pas wanneer dit volgend jaar her haalt, gaan wij ons over verdere deelname beraden", aldus Faassen. Een beetje radeloos staart Frans Faassen naar de stapel envelop pen, de computeruitdraaien en de pakketjes die om hem heen op tafel en vloer van de docen tenkamer liggen uitgespreid. De directeur van de Oegstgeester basisschool De Springplank weet niet wat hij met de kinder postzegels van dit jaar aanmoet. „Ik denk dat ik de Stichting Kin derpostzegels maar opbel om te vragen of zij iemand kunnen sturen die dit uitzoekt. Want dit is een bende." Maar het liefst stuurt hij de hele handel in de twee postzakken weer terug naar de Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN), die toevallig in Leiden is gevestigd. Dit jaar is de SKN overgeschakeld op een nieuw systeem van distribueren, maar op geen enkele school in Neder land is de juiste hoeveelheid kinderzegels aangekomen. Collega Henny Verlind doet nog een wanhopige poging om de pakketten die zijn bestemd voor zijn groep zeven uit te zoeken. „Ik ben daar gistermiddag een tijdje mee bezig geweest", zegt Faassen, „maar ik kwam er ge woon niet uit. Voor vragen kan ik de SKN bellen, maar ik heb helemaal geen vragen want ik begrijp er helemaal niets van. Het stelt mij gerust dan anderen er ook niets van begrijpen." De kinderpostzegels is de enige actie waaraan De Springplank meewerkt. „Hoe goed sommige doelen ook zijn, wij willen niet onze kinderen voor elk karretje spannen. Deze actie heeft kortom een speciale plaats op onze school. De kinderen von den het ook heel leuk om hier aan mee te doen. Maar de lol gaat er zo een beetje af." De SKN is dit jaar overgescha keld op een geheel nieuw sys teem van bestellen, betalen en distribueren. Een van de gevol Op de lagere school sloeg hij een klas over en op het gymna sium slaagde hij cum laude met negen vakken. Hij volgde vier universitaire studies zonder er een af te maken. Nu doet hij vrijwilligerswerk en leeft hij van een uitkering. Jacco Kwakkel is een van de duizend leden van Mensa Nederland. Een vereni ging voor hoogbegaafden, die afgelopen weekeinde de jaar lijkse bijeenkomst had. Volgens de statuten van Mensa staat het lidmaatschap open voor ieder die qua intelligentie behoort tot de bovenste twee procent van de bevolking. „Op de lagere school wist ik al dat ik qua intelligentie boven het ge middelde zat. De eerste klas van de lagere school heb ik over ge slagen. Zelfs toen waren de les sen nog te makkelijk. Ik was al tijd sneller klaar en zat mij daar na te vervelen. Als ik vragen stelde over allerlei onderwerpen kreeg ik te horen dat het niks met de lessen te maken had en daarom niet belangrijk was. Ze vonden mij lastig en eigenwijs. Frustraties of andere ernstige problemen heb ik er niet aan over gehouden," zegt Kwakkel nadrukkelijk. Na de lagere school ging hij naar het gymnasium waar hij na zes jaar cum laude slaagde met negen vakken. Twee vak ken meer dan normaal. Hierna studeerde hij zes jaar aan de universiteit zonder dat een bul erop volgde. Op de Technische Universiteit in Eindhoven volg de hij wiskunde en technisch natuurkunde. Daarna studeerde hij sterrenkunde en filosofie in Leiden. Kwakkel: „Op de uni versiteit waren niet alle vakken makkelijk. Ik moest toch wei eens leren. Bepaalde vakken haalde ik niet na een avondje studeren. Ook op de universiteit vonden ze mij eigenwijs. Het werd mij niet altijd in dank af genomen dat ik tijdens colleges dacht dat ik het wist. Het leuke is dat ze mij achteraf vaak gelijk moesten geven. Een ander na deel van de universiteit is dat je een richting moet kiezen. Mijn Jacco Kwakkel (24) in cafe De Burcht. „Ik zie er oud uit door een leven met veel uitgaan, drank en sigaretten." FOTO HENK BOUWMAN interesse ligt breder. Ik wil van alles wat weten en houd niet van specialisaties. Maar een studie met van-alles-en-nog- wat bestaat niet. Bovendien moet ik iets leuk vinden anders doe ik er mijn best niet voor." Op de universiteit werd hem verweten dat hij te weinig pres tatiedrang had. Volgens Kwak kel klopt dat wel: .Alleen voor het geld zou ik nooit iets doen. Op dit moment ben ik beroeps- vrijwilliger. Ik hou van organise ren en afwisseling daarom doe ik vrijwilligerswerk voor de stu dentenvereniging Catena, voor een popgroep en een jongeren centrum in Leiden. Het werk varieëert van de boekhouding tot het organiseren van allerlei activiteiten." Televisie kijkt hij zelden. Een kennisquiz als Triviant vindt hij te makkelijk. Of hij ergert zich aan de fouten in de 'goede' ant woorden. Kwakkel is lid van Mensa omdat hij als kind dacht dat hij de eni ge was die 'zo' is. Bij Mensa bleek van niet. „Ik voel mij pret tig bij de leden. Het zijn ver schillende mensen met uiteen lopende interesses. Het is een dwarsdoorsnede van de bevol king. Er zitten kapitalisten tus sen maar ook mensen die geen cent willen verdienen, zoals ik dus, of bijstandsmoeders. En het loopt van atheistisch to zwaar christelijk. Het is er zo leuk omdat er altijd wel iemand is waarmee je kan discussieren. We doen trouwens niet alleen serieuze dingen. We klaverjas sen ook vaak," zegt Kwakkel la chend. Kwakkel kijkt niet neer op men sen die niet of minder intelli gent zijn dan hijzelf. „Ik heb zelden problemen met mensen. Om het ergens naar je zin te hebben moet je met de mensen waar je mee te maken hebt, kunnen opschieten. Bovendien zijn er ook Mensa-leden die ik dom vind," zegt Kwakkel. ELLY HEKMAN AUTO LEASE Voorschoten Analist van AZL loodst helikopters het dak op LEIDEN ELLY HEKMAN De Wassenaarder Hennie Ver- mey is analist en heli-coördina tor tegelijk. Van het ene op het andere moment kan hij uit het laboratorium van het Acade misch Ziekenhuis gehaald wor den of uit zijn bed worden ge beld. „Het is afwisselend en spannend. Dat onzekere of de heli nu, straks of over drie we ken komt maakt het werk leuk," zegt Vermey. Volgens Vermey is het AZL voorloper op het gebied van he- likoptervervoer. „We waren het eerste ziekenhuis met een he liplatform op het dak. Nu zijn we de eerste die met radio-con tact de heli's binnenleidt," ver telt Vermey die sinds vijf jaar bij het heliplatform betrokken is. Vermey vertelt nadrukkelijk dat hij geen verkeersleider is: „Een verkeersleider werkt met radar en geeft opdrachten die de piloten moeten opvolgen. Ik geef via een radio-frequentie adviezen die de vlieger niet hoeft op te volgen. De piloot blijft zelf verantwoordelijk voor wat hij gaat doen. De lucht vaartinformatie die ik hem geef gaat bij voorbeeld over wind kracht en turbulentie op het dak of over hoge kranen in de om geving. Die kranen steken bo ven het ziekenhuis uit. Als er een lamp van de kraan kapot is ziet de piloot dat ding niet en vliegt hij er zo tegenaan." V rij willige rs werk Vermey was eerst alleen analist in het AZL. Na een aantal jaren in het laboratorium gewerkt te hebben ging hij naar de marine om een opleiding tot verkeers leider te volgen. Na de opleiding kwam hij weer terug bij zijn ou de baan in het ziekenhuis. Ver mey: „De combinatie van ba nen is ontstaan na een incident met een helikopter. De piloot zette de heli neer terwijl er nog mensen op het dak liepen. Het dak is vijftig meter hoog. Er zit ten ge-n vangnetten of relingen omheen dus de enorme wind van de heli kan je het dak afbla zen. Ik heb mijn hulp aangebo den en die hebben ze aangeno men. Sindsdien onderzoek ik niet alleen bloed maar ben ik ook betrokken bij de helihaven. Ik krijg als analist betaald, het heli-werk doe ik op vrijwillige basis. Ik heb er nooit aan ge dacht om voor dit werk geld te vragen. Het is puur mazzel voor beide partijen." Een belangrijk voordeel van zijn werk is volgens Vermey dat er veel vlotter gewerkt kan wor den. Hij geeft de piloot niet al leen advies maar vraagt ook in formatie over de patiënt zodat de artsen en verpleegafdeling gewaarschuwd kunnen worden over het letsel van het slachtof fer. „Toen we nog geen radio contact met de piloot hadden, moesten we steeds luisteren of de heli er al aankwam. Net als indianen vroeger. Die legden hun oor op de treinrails om te horen of er buffels hun kant op kwamen," vertelt Vermey. ANWB-directeur Nouwen heeft vorige week op een confe rentie gepleit voor een landelijk netwerk met vijf helikopters voor het vervoeren van ernstig gewonden naar een traumacen trum. Vermey: „Op dit moment worden in Nederland geen ver keersslachtoffers met een heli kopter naar het ziekenhuis ver voerd. De meeste patiënten met neuro-trauma's (hoofd- en rugletsel) die het AZL op het he- lidek krijgt komen van de mari ne omdat ze daar zelf over heli kopters beschikken. In Neder land worden helikopters verder gebruikt om organen te trans porteren voor Eurotransplant en om te vroeg geboren baby's naar ziekenhuizen te vervoeren waar wel een lege couveuse be schikbaar is." Vermey hoopt dat het lande lijk heli-netwerk er komt. „Wij denken niet, het dek moet vaker gebruikt worden want we willen meer bloed zien. Je moet goed in de gaten houden waar je het voor doet. Het gaat om de pa tiënt. Als die met een zware hoofdwond 'lekker' ligt te schudden in een ambulance is dat beslist geen pretje. Vervoer per heli is veel gerieflijker." OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. G® TLVEU Haagse uitgeverij in financiële problemen VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens de directie ligt het niet in de verwachting dat de totale operatie meer dan tweehonderd ontslagen met zich mee zal brengen. De directie is er daar bij van overtuigd dat de afge slankte onderneming een sterke rol zal kunnen blijven spelen in de dagelijkse nieuwsvoorzie ning in de Randstad. De vakorganisaties Grafische bond CNV, Druk en Papier FNV en de journalistenbond NVI zijn geschokt over het voornemen van Sijthoff Pers. Zij verwijten het voormalige management van Sijthoff, tot voor kort onder leiding van J. Nouwen, het be drijf in deze situatie te hebben gemanoeuvreerd. Bonden en ook de onderne mingsraad hebben volgens een gezamenlijke verklaring van de vakorganisaties de laatste jaren de directie steeds om een con creet bedrijfsplan gevraagd. Daarbij hebben de bonden zelfs afslankingsmaatregelen gesug gereerd, ten einde het bedrijf op orde te krijgen voor economisch moeilijke tijden. Ook zouden de bonden steeds hebben bena drukt dat de omvang van de stafdiensten en de directie moest worden aangepast aan de gekrompen omvang van de oplages van het bedrijf. Volgens H. Verploeg, alge meen secretaris van de journa listenvakbond NV], bleef de di rectie tot voor kort tegen beter weten in zich beroepen op het absorptievermogen van het be drijf om boventalligen elders te kunnen herplaatsen. Nu de ar beidsmarkt bijzonder ongunstig is geworden, pakt de beslissing van interim-directeur Thierry dat gedwongen ontslagen on vermijdelijk zijn, des te harder uit, aldus Verploeg. Ook de redactieraad van de Haagsche Courant is ontzet over de inkrimping. De ver nieuwde Haagsche Courant zal door een redactie van 160 jour nalisten moeten worden ge maakt. Volgens woordvoerder M. de Bruijn is het zeer de vraag of met zo n redactionele bezet ting wel een goede Randstede lijke krant kan worden gemaakt. De vakorganisaties zetten de komende dagen het overleg met de directie over een sociaal plan voort. Aan de hand van de uit komst, en na overleg met de on dernemingsraad, zal met de le den worden bezien in hoeverre de beoogde gedwongen ontsla gen moeten worden geaccep teerd. Sijthoff werkt al geruime tijd aan een ingrijpende reorganisa tie. In april 1991 kondigde de directie al een eerste reorgani satie aan. Toen was er sprake van het verdwijnen van 161 van de 1.400 arbeidsplaatsen. Het streven was dit proces over een periode van drie jaar via na tuurlijk verloop te laten plaats vinden. Om de structurele positie van het bedrijf te verbeteren werd afgelopen zomer al een begin gemaakt met de integratie van de redactie van Het Binnenhof met die van de Haagsche Cou rant. De kleine regionale krant met een katholieke signatuur zal voor het einde van het jaar definitief zijn verdwenen. De Hollandse Dagblad Combinatie, uitgever van ondermeer deze krant, het dagblad Leidse Cou rant en vijf edities van het huis- aan-huisblad De Thuiskrant in de regio Leiden over. Verder voert Sijthoff al enige maanden besprekingen met de Neder landse Dagbladunie over sa menwerking bij de uitgave van huis-aan-huisbladen in Mid den-Holland en de uitgave van regionale dagbladen onder meer in het gebied rond Gouda. Foto-onderschrift heli-coördinator: Hennie Vermey op het helikopterdek van het AZL. „De wind van de heli kan j< De politie in deze regio is absoluut niet van plan de kentekens van auto's van homo-seksuelen bij ontmoetingsplaatsen te gaan registreren. Alleen als er zware verdenkingen zijn dat er door een homo-seksueel een misdrijf is gepleegd, is het denkbaar dat de politie homo's in de gaten gaat houden, zo meldt woordvoerder R. Colijn van de politie. Colijn reageert hiermee op kamervragen van D66-Kamerlid Groenman. Zij had in de Gay-krant gelezen dat sommige politiekorpsen bij homo ontmoetingsplaatsen de kentekens van auto's no teren. De 'lijstjes' zouden handig zijn om getui gen te vinden voor als er iets gebeurt'. Groenman vindt dit in strijd met de privacy wetgeving. Ook de stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie is fel gekant tegen dergelijke praktijken. „In beginsel vinden we registreren van auto nummers een veel te grote inbreuk op de priva cy", zegt politie-woordvoerder Colijn. De politie in deze regio past de registratie-methode hele maal niet toe. „Er zijn hier bovendien geen groot schalige ontmoetingsplaatsen voor homo's. laren geleden kwamen ze samen op een parkeerplaats nabij Benthuzien, maar die plek is niet meer in trek."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19