Verzet tegen Bentwoud Meubelzaak verdrijft truckerscafé Morsebel op papier bijna klaar Massaal protest tegen ventweg Rijksstraatweg Regio Leiden Veertig werknemers 3M verhuizen naar Breda Zwaar gewonde bij frontale botsing Betonrot in Leiderdorps Binnenhof VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Gokkasten opengebroken voorschoten Bij ccn inbraak in een snackbar in het winkelcen trum in de Voorschotense wijk Noord-Hofland is de afgelopen nacht een onbekend geldbedrag buitgemaakt. De inbrekers gooiden omstreeks 05.00 uur een ruit in en braken vervolgens enkele gokkasten open. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de inbrekers al verdwenen. Opvallende controle, toch bekeuringen leiderdorp» De Leiderdorpse politie heeft gisteravond bij een rood licht-controle drie automobilisten bekeurd. De agenten posteerden zich opvallend nabij de kruising tussen de Persant Snoepweg en de Van de Valk Bouwmanweg, maar de automobi listen reden toch door en werden betrapt. Fauteuil en stoel buit bij inbraak leiderdorp Bij een inbraak in een meubelzaak aan het Meubel plein in Leiderdorp zijn woensdagnacht een fauteuil en een stoel meegenomen. De totale waarde van de gestolen spullen be draagt ruim 2700 gulden. De inbrekers gooiden met een zwaar blok beton een ruit in, waarna zij hun slag konden slaan. Nabij de plaats van de inbraak vond de politie sporen. Het onderzoek loopt nog. Meisje breekt sleutelbeen en arm leiderdorp» Bij een botsing op de kruising van de Engelendaal en de Rietschans in Leiderdorp heeft een bromfietsster haar sleutelbeen en haar rechterarm gebroken. Een 55-jarige Leider- dorpse automobilist sloeg vanaf de Engelendaal de Rietschans in om in de richting van het Elisabeth-ziekenhuis te rijden. Daarbij zag hij een 16-jarige Leiderdorpse bromfietsster over het hoofd, die op het naastgelegen fietspad reed. Het meisje is behandeld in het AZL zoeterwoupe caroline van overbeeke De komende drie jaar verhuizen ongeveer veertig magazijn-me dewerkers van multinational 3M van Zoeterwoude naar Bre da. Het bedrijf wil het magazijn naar Breda verplaatsen om be ter te kunnen inspelen op Eu ropese markt en de verdwijnen de grenzen. De multinational wil alle magazijnfuncties van zijn vestigingen concentreren in een aantal Europese distributie centra, waar Breda er een van is. Bij 3M in Zoeterwoude wer ken ongeveer 400 mensen. We reldwijd zijn bij het bedrijf 85.000 werknemers werkzaam, van wie 780 in Nederland. De Zoeterwoudse directeur logistiek, F. van de Kamp, is over de verhuizingsoperatie nog in gesprek met de betrokken medewerkers en de onderne mingsraad. „We willen indivi duele begeleidingsplannen ma ken voor elke werknemer. En dat duurt nog wel een aantal maanden." Volgens Van de Kamp neemt de magazijn-verhuizing naar Breda een aantal jaren in be slag. „We hebben te maken met allerlei technische aanpassin gen zoals onder meer de auto matiseringssystemen. En het is van groot belang dat we deze operatie heel zorgvuldig voor bereiden omdat het magazijn de laatste schakel is voordat on ze produkten bij de klant te recht komen. En als daar iets mis gaat, krijgen we grote pro blemen." Van de Kamp benadrukt dat de verhuizing geen verkapte be zuinigingsoperatie is. Er vallen ook geen ontslagen. De interna tionale onderneming 3M, Minnesota Mining Manufactu ring maakt 60.000 technisch hoogwaardige produkten voor onder meer de industrie, de consument en de gezondheids zorg. Zoeterwoude trekt aan de bel Zoeterwoude protesteert tegen de aanleg van het zoge heten Bentwoud ten oosten van Zoetermeer. Het ge meentebestuur wil dat het akkergebied waar dit bos moet verrijzen, open blijft tot duidelijk is hoeveel wonin gen Zuid-Holland nog nodig heeft en waar die huizen moeten komen. De Zoeterwoudse wethouder R. Hoge- nelst schrijft dit aan gedeputeerde staten van Zuid-Hol land. zoeterwoude liesbeth buuink Het Bentwoud, dat zo'n 2000 hectare zal beslaan, wordt het grootste bos van de Randstad. De gemeenten Zoetermeer, Ha- zerswoude, Waddinxveen en de rijksweg Al2 begrenzen het na tuurgebied. Ook op Zoeter- wouds grondgebied, bij Gel- derswoude, moeten bomen ko men. De provincie Zuid-Hol land legt het Bentwoud aan om de oprukkende woningbouw te gen te houden, en zo het voort bestaan van het Groene Hart te garanderen. Veen weiden Het Bentwoud wordt geplant op akkergebied. Hogenelst vindt dat op zichzelf geen probleem. De economische vooruitzichten voor de akkerbouw zijn niet erg optimistisch, en de landschap pelijke waarden van de gebie den worden niet hoog gewaar deerd, vindt ook de Zoeter woudse wethouder. Wanneer het bos er eenmaal staat, kunnen woningen echter alleen nog worden gebouwd op veenweidegebieden. De vee houderijen die daar gevestigd zijn, draaien goed. De land schappelijke waarde van het ge bied is bovendien groot. „Dit geldt niet in de laatste plaats voor het Zoeterwoudse veen- weidegebied, dat als kerngebied voor het laagveen wordt gety peerd. Ook gaat het hier om een belangrijk weidevogelgebied", aldus Hogenelst Groene hart Zoeterwoude trekt aan de bel over het Bentwoud, omdat on langs bekend werd dat de wo ningbehoefte in Zuid-Holland waarschijnlijk veel groter is dan verwacht. Bovendien heeft mi nister H. Alders (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) bij de behandeling van de begro ting in de Tweede Kamer ge zegd dat hij niet kan garanderen dat de huidige grenzen van het Groene Hart blijven bestaan. „De aanleg van het bos ten oosten van Zoetermeer leidt er toe dat de druk op het veenwei- degebied toeneemt. Het Bent woud is een directe bedreiging daarvoor, terwijl dat gebied nu juist beschermd moet worden." Rijnschuimers onthullen prins leiderdorp» De Leiderdorpse carnavalsvereniging de Rijnschuimers houdt op zaterdag 21 november het Prinsenbal in mavo De Dwars- wetering aan de Muzenlaan. Om 23.11 uur wordt de nieuwe prins carnaval ontmaskerd. Vanaf 20.30 uur speelt het Leidse dansorkest De Bolero's. In de toekomstige Oegstgeester woonwijk De Morsebel komt wellicht ook een sociaal- medisch centrum. In een dergelijk centrum is een aantal voorzieningen op het terrein van de gezondheid onder één dak gehuis vest. Het gemeentebestuur voert over dit plan nog gesprekken met woningbouwvere niging Buitenlust. De hele woonwijk zal worden ingericht als 30-kilometer zone. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de bouwplannen voor de Morsebelpol der. In de Morsebelpolder worden de komen de jaren ongeveer 475 nieuwe woningen ge bouwd. Het college van burgemeester en wethouders gaat nog met een aantal parti culieren praten over hun bouwplannen voor nog uit te geven kavels grond. Een aantal Oegstgeestaren wil in De Morsebel grond kopen om hier zélf huizen te bou wen. Zo wil de particuliere Stichting 'Twee- onder-één-dak' op een aantal kavels twee- onder-een-kap-huizen bouwen die door zelfwerkzaamheid een stuk goedkoper zijn dan de woningen van de projectontwikke laars. Ook zegde het college van B en W gister avond toe nog eens te bekijken of er mis schien meer goedkopere sociale-sectorwo- ningen in de wijk moeten worden gebouwd. De laatste tijd worden namelijk veel goed kope huurflats in de Bloemenbuurt door de eigenaren van de hand gedaan aan de huurders. Het aantal beschikbare goedkope woningen neemt hierdoor af terwijl Oegst- geest kampt met een toenemend aantal woingzoekenden. Het aantal geplande soci- ale-sector woningen in de Morsebelpolder bedraagt ongeveer éénderde. Met de projectontwikkelaars en de wo ningbouwvereniging worden afspraken ge maakt over het gebruik van milieuvriende lijke materialen in de woningen. Op verzoek van Groen Links zal nog eens goed worden gekeken naar de sociale veiligheid in be paalde straten aan de rand van de woon wijk. Ook de politie zal zich over de bouw plannen buigen met het oog op het veilig heidsaspect oegstgeest/voorhout Bij een frontale botsing op de S54 tussen Oegstgeest en Voorhout is vanmorgen een 19-jarige Noordwijker zwaar gewond geraakt. De Noordwijker botste met zijn wagen op een tegemoet komende auto, bestuurd door een 38-jarige Warmon den De toedracht van het ongeluk is volgens een politiewoordvoerder nog een raadsel: „Eén van de twee bestuurders moet op de ver keerde weghelft hebben gereden, maar we weten niet welke. Door de klap zijn de auto's van de weg geraakt en enorm verwrongen." De Noordwijker raakte bij de botsing in zijn auto bekneld en moest uit zijn wagen worden losgezaagd. Hij liep ernstige botbreuken op en inwendig letsel en is opgenomen in het AZL. De Warmonder hield aan het ongeval alleen enkele schaafwonden over, maar ver loor wel tijdelijk zijn geheugen: „Hij wist aanvankelijk niet eens wat hij daar deed en wat de naam van zijn bedrijf was", aldus de poli tiewoordvoerder. De politie vraag getuigen zich te melden: tel. 071-155440. foto hielco kuipers leiderdorp De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) moet in 84 woningen in de wijk Binnen hof de vloeren behandelen tegen betonrot. In de huizen aan de Luykendreef, Vossiuslaan, Revius- dreef en Langendijkdreef werden vier jaar geleden al de draagbalken van de vloeren onder handen genomen. Nu blijken ook verschillende vloeren betonrot te hebben. Het hele project kost de AWL ruim 250.000 gulden. In de kruipruimte onder de woningen komt op verschillende plaatsen de bewapening door het beton. Het beton moet daar worden uitgehakt en gerepareerd. De AWL denkt in elke woning drie dagen bezig te zijn. Volgens woordvoerder G. Duivenvoorden is de betonrot ontstaan door een fout bij de bouw in 1971. „Als het beton indertijd goed was gemaakt, zouden we nu geen pijn hebben gehad." Hij zegt te betreuren dat de bewoners vier jaar na de vorige werkzaamheden opnieuw overlast moeten ondervinden. wassenaar wilfred simons De plannen voor de aanleg van een parallelweg langs een deel van de Wassenaarse Rijksstraat weg zijn gisteravond met ge mengde gevoelens ontvangen. Tijdens een hoorzitting in raad huis De Pauw veegden de om wonenden er de vloer mee aan. Maar ook de Wassenaarse poli tieke partijen zijn ontevreden: op zijn best beschouwen zij de plannen als een 'noodoplos sing'. De nieuwe parallelweg is ge projecteerd aan de oostkant van de Rijkstraatweg, tussen de Ro- zenweg en de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Beide zijden van de weg zijn bebouwd; deels met woonhuizen, deels met bedrij ven. De eigenaren van die pan den konden tegen de plannen bezwaar maken, omdat op een klein deel van de grond geen verkeersbestemming ligt. Het bestemmingsplan moet ervoor worden gewijzigd, waarvoor een artikel 19-procedure in gang is gezet. Op grond daarvan moch ten de buurtbewoners bezwaar schriften indienen. Tijdens de hoorzitting bleek dat het verzet tegen de plannen groot is: in totaal heeft de ge meente 23 bezwaarschriften ontvangen. Eigenlijk zijn het er nog veel meer, want veel buurt bewoners hebben hun protest in drie bezwaarschriften gebun deld. Overigens zijn de meeste omwonenden niet tegen de pa rallelweg zelf, maar tegen de manier waarop die wordt inge richt. De omwonenden zijn vooral bang voor sluipverkeer op de weg en voor te hard rijden. Zij willen daarom dat de gemeente er verkeersdrempels aanlegt, eenrichtingverkeer instelt en de weg en de wijken De Lus en Deyleroord tot 30-kilometer- zone verklaart. Verder wezen enige bewoners er op dat de huizen langs de Rijkstraatweg geen voortuinen hebben en de afstand tussen de gevel en de Rijksstraatweg maar klein is. Dit leidt er toe dat de parallel weg op sommige plaatsen echt tussen de huizen en de Rijks straatweg geperst moet worden. In een enkel geval zit er tussen de langsrijdende auto's en de gevel van de woonkamer maar drie meter. Een van de bewo ners stelde dat hij een flinke schadeclaim zou indienen als de plannen werkelijk worden uitgevoerd. De bedrijven zijn vooral bang voor hun bereikbaarheid. De gemeente wil de 'doorgaande verkeersstromen' scheiden van het woon-werkverkeer. Dit be tekent dat automobilisten niet vanaf de Rijksstraatweg op de parallelweg kunnen komen. Be drijfsauto's moeten omrijden door Deyleroord. Vooral H. Brunsveld van café De Sport vreest daardoor een afname van zijn omzet met veertig procent. Wethouder C. Aptroot ver wierp de gedachte om de paral lelweg door te trekken tot kruis punt Lange Kerkdam: „Dat kan de verkeerslichtinstallatie niet aan. Nu al passeren 58.000 au to's per etmaal het kruispunt. Als we daar nog meer auto's toelaten, ontstaan er files. Dan zoekt het doorgaande verkeer weer naar sluiproutes en rijdt het dwars door het dorp." De Wassenaarse politici ga ven B. en W. een standje over de manier waarop zij de bezwa ren had samengevat en weer legd. Volgens H. de Greef (WD) was de uitkomst teleurstellend: „Daar had veel meer mee ge daan kunnen worden!" Ook be twijfelden alle politici of een rapport van ingenieursbureau Haskoning over de te verwach ten verkeersintensiteit in de omgeving wel betrouwbaar is. Vooral E. van Dijk-Staats had ernstige bedenkingen: „Als de aannamen en vuistregels waar op dit rapport is gebaseerd, maar een klein beetje verschil len, verandert de verkeersinten siteit enorm." Van uitstel van de plannen wilde Aptroot echter niets we ten: „Het rijk heeft ons voor dit jaar geld beschikbaar gesteld. Als we wachten, kunnen we de weg helemaal niet meer aanleg gen. Een toehoorder verzuchtte: „Ik weet al precies hoe het nu verder gaat. Straks gaan de par tijen in de raad een half uur zuchten en kreunen dat het zo'n slecht plan is en vervolgens gaan ze akkoord 'Die andere zaken zijn voor ons soort mensen te duur' hazerswoude-rundijk» ruud sep Koffiehuis De Rijnstreek ver dwijnt volgend jaar april of mei van de Hoge Rijndijk, zonder dat eigenaar J. van der Kooy el ders in de gemeente Rijneveld een nieuw truckerscafé kan be ginnen. Een projectontwikke laar heeft de pleisterplaats en het terrein er omheen gekocht. Op de plaats van De Rijnstreek komt een showroom van meu belgigant Piet Klerks. Van der Kooy had oorspron kelijk gehoopt zijn tent voort te kunnen zetten langs de nieuwe Rijksweg 11. Maar binnen de gemeentegrenzen is geen plaats om zijn plannen uit te voeren. Ondertussen kon hij het be staande koffiehuis, dat grenst aan het winkelgebied schuin te genover de Heineken brouwe rijen, wel verkopen. Van der Kooy bezit diverse etablisse menten in en om Leiden. Vorig jaar was er nog sprake van dat het chauffeurscafé ver plaatst zou worden naar de Ge- meneweg, direct ten westen van de wijk Rhynenburch. Rijneveld wilde in die hoek naast het kof fiehuis ook een NS-station, een nieuw gemeentehuis en een zwembad bouwen. De provin cie Zuid-Holland wees de plan nen van de gemeente echter resoluut van de hand. Daarmee was de laatste kans verkeken om Van der Kooy in de buurt van een Rijneveldse oprit tot de nieuwe snelweg een plek te ge ven. Overigens kan diezelfde pro vincie de sluiting van het koffie huis nog even tegenhouden. Ze moet namelijk nog toestem ming geven voor de bouw van een meubelshowroom op de plek van het koffiehuis. Komt die vergunning er niet, dan gaat de verkoop van de grond voor lopig niet door en kan De Rijn streek wellicht nog wat langer openblijven. Luiers De klanten zijn teleurgesteld dat ze straks naar een andere plek moeten voor een kop koffie Er is een uitstekende bal gehakt verkrijgbaar en je hoeft er niet opgedirkt n streek. en een balletje. „In februari kom ik hier 39 jaar", vertelt Ben Straver uit Oegstgeest. „Eerst als bijrijder en nu als vrachtwagen chauffeur. Ik dacht, ik maak hier mijn 40-jarig jubileum wel vol, maar niks hoor." De trucker wijst op het meisje dat de koffie serveert. „Ik heb haar moeder hier nog in de luiers gezien", vertelt hij. Dat het koffiehuis binnenkort verdwijnt vindt de trouwe klant 'gewoon jammer'. „Je kan straks nergens meer heen. Je moet twee uur rijden en een kwartier rusten, maar waar? Die grote tenten zijn voor ons soort men sen gewoon te duur." Rinus van der Laan uit Ha- zerswoude-Rijndijk heeft gevist en komt op de terugweg even een bakkie doen. Ook hij vindt het spijtig dat de koffietent na meer dan vijftig jaar dicht gaat. „Ergens anders ga je zó niet naar binnen", en hij draait zich een kwart slag zodat zijn veel vuldig gerepareerde broek en zijn veterloze schoenen goed zichtbaar worden. Twee tafeltjes verderop zit hoofduitvoe.rder Pronk van de gas- en waterleidingbedrijven in het westen van het land een balletje gehakt te eten. „Ik vind het hier leuk toeven. Het hoeft niet altijd zo opgedirkt te zijn. Ze hebben een uitstekende bal gehakt voor een paar centen en je wordt niet van je stoel af ge keken wanneer je wat langer blijft zitten." Trucker A. van Slooten uit het Friese Holwerd komt als hij bij Heineken heeft geladen, altijd even naar De Rijnstreek. „Zestig procent van de Heineken- chauffeurs komt hier, als het niet meer is", weet hij. „Het is heel makkelijk, je komt van de brouwerij en je haalt hier even een bakkie. Dat ben je straks kwijt. Je eerste bakkie kan je dan pas in de buurt van Schip hol krijgen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18