'Rijnland' laat argeloze bewoners gifslib ruimen NZH mogelijk weg uit Leiden Overvaller Holiday Inn hoort vier jaar cel eisen Leiden Streek\>er\>oerders onderzoeken nieuwe gebiedsindeling De kans bestaat dat streekver voerder NZH de Leidse regio als werkterrein verliest en opschuift naar Amsterdam, Schiphol en Haarlem. Leiden en omgeving kunnen dan worden bediend door vervoerder Westnederland. De Vereniging Streekvervoer Nederland (VSN), een overkoe pelende organisatie, heeft de di recteuren van Westnederland, NZH, Centraal Nederland en de VAD (Arnhem en omgeving) ge vraagd een andere indeling van de vervoersgebieden te onder zoeken. De directeuren moeten nog deze maand een standpunt in nemen. Volgens woordvoerder C. Sleddering van de VSN zijn de huidige grenzen 'historisch bepaald' en allesbehalve effi ciënt. ,,ln Den Haag, rond Schiphol en in Leiden rijden bussen van twee, soms wel drie drie verschillende streekver voerders. Eén vervoerder voor een gebied zou efficiënter kun nen zijn. Het gaat er nu om of de directeuren dat ook vinden." De SP in Leiden heeft inmid dels schriftelijke vragen gesteld over de mogelijke herverkave ling van werkgebieden van streekvervoerders. De partij maakt zich zorgen over de ge volgen van zo'n herverdeling voor het plaatselijke openbaar vervoer. Ook zit het de fractie niet lekker dat wethouder J. Walenkamp (CDA/vervoer) on langs speculeerde op de moge lijkheid om gebieden waar geen of onvoldoende buslijnen zijn aan touringcarbedrijven als Beuk uit Noordwijk over te la ten. De SP wil van Walenkamp weten of alleen bij de VSN aan gesloten streekvervoerders het contract van de NZH kunnen NZH-woordvoerder B. Leeu- wenburgh vindt dat de SP wat al te driftig aan het speculeren is. Hij ontkent niet dat er wordt ge studeerd op de mogelijkheden van een herindeling van werk gebieden. Maar volgens hem kan er nu nog geen zinnig woord worden gezegd over de Voor een overval op het casino van het Leidse Holiday Inn-ho- tel en twee overvallen in Haar lem eiste de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechts hof gisteren vier jaar gevange nisstraf tegen een 25-jarige Haarlemmer. Viereneenhalf jaar luidde in april de eis van de Haarlemse rechtbank. De Haarlemmer bezocht tweemaal het casino van het Leidse hotel. Op 1 november vorig jaar drong de verdachte samen met zijn compagnon de speelruimte binnen. Met hun vuurwapens dwongen de over vallers de casinogasten op de grond te gaan liggen. Terwijl de^. compagnon zijn pistool op de aanwezigen gericht hield, deed Automobilist pakt inbreker de ander een greep in de kassa. Met een buit van ruim vijftig duizend gulden wisten de man nen te ontkomen. Twee maanden later bracht het duo weer een bezoek aan het casino in het Leidse hotel. Deze keer moesten zij genoegen nemen met een buit van nau welijks vijfhonderd gulden. Na hun aanhouding bleken zij ook verantwoordelijk voor overval len op een supermarkt en een bankfiliaal in Haarlem. De ver dachte die gisteren terecht stond was bovendien betrokken geweest bij zeven inbraken on der meer in Haarlem en Aals meer. Hierbij liepen de buitge maakte bedragen op tot twee ton. Bij het gerechtshof werd dui delijk dat de verdachte, net als zijn compagnon, had gewerkt voor een kennis. Deze bedacht de plannen en schakelde vervol gens het duo in voor de uitvoe ring ervan. Zelf wachtte de man samen met een kameraad in de auto tot het tweetal de klus had geklaard. Volgens de verdachte werden hij en zijn compagnon voortdu rend door de kennis een zware jongen uit de Haarlemse onderwereld, die inmiddels een straf van zes jaar uitzit ge chanteerd en bedreigd. Zo had de man de verdachte een pistool tegen het hoofd gezet en door drugsleveranties financieel afhankelijk van hem gemaakt. De twee andere verdachten be vestigden dit relaas. Raadsman M. Meijer vroeg het hof daarom zijn cliënt een deels delijke straf op te legg Raad Daadwinkel voor Leiden- Noord en De Kooi in Parkstraat Een 32-jarige Leidse autokraker is gistermiddag overmeesterd op de Lopsenstraat. De man had een ruitje ingeslagen van de wagen van een 20-jarige Leide- naar. Die kon de dader op aan wijzing van buurtbewoners ach terhalen en aanhouden. Hij heeft de dief overgeleverd aan de politie. De 32-jarige is in ver zekering gesteld. De Raad Daadwinkel voor Leiden-Noord en De Kooi wordt gevestigd in een pand in de Parkstraat. Daar zetelt nu nog woningbouwvereniging 'De Eendracht'. Het pand is be schikbaar, omdat 'De Een dracht' met 'De Goede Woning' fuseert. Naar verwachting opent de winkel, de derde in Leiden, eind januari zijn deuren. Er zijn al Raad Daadwinkels aan de Uiterstegracht en de Haviks horst. De winkels komen voort uit de sociale vernieuwing. Be woners kunnen er terecht met praktische vragen aan de ge meente. Over de winkels laat Leiden binnenkort een voor lichtingsfilm maken. Die is be doeld voor bewonersorganisa ties, buurthuizen en ambtena ren. Voor de film krijgt Leiden subsidie van het rijk. gevolgen voor Leiden en omge ving. „Veel van de onrust is ont staan nadat de ondernemings raad van Centraal Nederland hier en daar het bericht had op gehangen dat die organisatie zou worden opgeheven en op gesplitst over onder meer de NZH. De NZH en Westneder land zouden dan één worden. Maar dat zijn in dit stadium al lemaal speculaties", aldus Leeu- wenburgh. De directeur van Centraal Ne derland, C. Rensema, weigert commentaar. „Zwijgen is beter dan ongelukkige berichtge ving", luidt zijn afweging. Wet houder Walenkamp was van ochtend niet bereikbaar. Blauwpoortsbrug nacht afgesloten Om het nieuwe mechaniek te testen wordt de Blauwpoorts brug in de nacht van maandag op dinsdag afgesloten. De poli tie leidt het verkeer om. De af gelopen nacht is de eerste test uitgevoerd. De Blauwpoorts brug is onlangs enkele weken afgesloten toen er een nieuwe, beweegbare klep moest worden ingehangen. De brug wordt vol gende week officieel geopend. Oude Vest uren in kou en donker Bewoners van het einde van de Oude Vest, in de buurt van het Havenplein, hebben gisteren tot in de avond in de kou en in het donker gezeten. Werknemers van de EWR die aan de gaslei ding werken, trokken en pas sant ook de elektra-kabels door. Daardoor viel in de buurt het licht uit. Het was al een tijdje donker toen dit euvel was ver holpen. De gastoevoer was pas diep in de avond weer in orde, terwijl het energiebedrijf bewo ners vooraf liet weten dat dit omstreeks 16.00 uur zou gebeu ren. De EWR-medewerkers blij ken hardleers. Ook afgelopen woensdag trokken ze met een graafmachine de elektriciteits kabels kapot. Volgens omwo nenden sneuvelde hierbij ook een televisiekabel. De afdeling voorlichting van de EWR slaag de er vanochtend niet in achter de exacte toedracht te komen. Het is dan ook nog onbekend hoeveel mensen zonder warmte en elektra hebben gezeten. De moestuinen en de sloot aan de achterkant van de Rijn- en Schiekade. foto i Kankerverwekkende stoffen in sloot bij Rijn en Schiekade Het slib in de sloot tussen de moestuinen van bewoners van de Rijn en Schiekade en de spoorbaan Leiden- Utrecht is ernstig verontreinigd met kankerverwekkende stoffen. Het Hoogheemraadschap van Rijnland weet dat al anderhalf jaar maar heeft de bewoners onlangs aange schreven de sloot schoon te maken. leiden wim koevoet schap de toezegging dat alle be trokkenen op de hoogte zouden worden gesteld. Ook zou dit jaar de jaarlijkse schoonmaakplicht komen te vervallen. De eigenaar van de sloot, de Nederlandse Spoorwegen, zou de sloot van wege de verontreiniging zelf volledig uitbaggeren. Wijkkrant Inmiddels is in het wijkkrantje De Vreewijker aandacht ge schonken aan de kwestie. Dit nadat het schap de voorzitter van het wijkcomité had inge licht over de aard en mate van verontreiniging. Lignac: „De communicatie over zo'n be langrijke kwestie hoort niet zo te verlopen. Het wijkcomité is er voor feestjes en parkeerproble men maar niet voor dit soort zaken." W. Hellegers, hoofd van de af deling algemene en juridische zaken van Rijnland, meent dat de bewoners wél fatsoenlijk zijn De bewoners zijn woedend. Y. Lignac en haar man hadden hun verplichte schoonmaak werk al verricht toen ze hoor den dat de waterbodem vol zit met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (PAK's). Het echtpaar heeft nu een gifberg in zijn tuin liggen en weigert zelf zorg te dragen voor verwijde ring ervan. „Zelfs al zouden we dat wél willen, dan zouden we het niet eens mogen. De veront reiniging is namelijk zo ernstig dat voor afvoer een vergunning van de provincie nodig is", al dus Lignac. Volgens haar zijn de betrokken bewoners nog altijd niet officieel op de hoogte ge steld van de verontreiniging. De buren, het echtpaar Jan sen, kwamen er achter door zelf op onderzoek uit te gaan. De Jansens kregen in een telefo nisch gesprek met een functio naris van het Hoogheemraad- ingelicht. Hij beweert dat hen begin september is meegedeeld dat de sloot ernstig is vervuild. Later die maand volgde de schouwbrief. „Daarin vroegen we om de plantengroei te ver wijderen juist om maar zo veel mogelijk contacten met de gif- modder te voorkomen. Die planten kunnen de mensen on der water afsnijden. Daama is het een kwestie van handen Lignac schiet in de lach door die laatste opmerking. „Denkt het schap er zo over, dat is veel- Alsof er geen slib en kluiten meekomen als je de planten eruit trekt. Bovendien hebben de bewoners die eerste brief waarover Hellegers het heeft, nooit gehad. De schouw brief hebben we dan ook nooit als waarschuwing voor het ver giftigde slib opgevat." Navraag leert dat het Hoog heemraadschap de brief aan ae voorzitter van het wijkcomité heeft bedoeld als een waarschu wing aan de bewoners. Lignac: „Het is ook stom van het wijk comité dat het zich de voorlich ting over de verontreiniging in de maag heeft laten splitsen." 'Geert vis eten De polycyclische aromatische koolstoffen (PAK's) in de bodem van de sloot achter de Rijn en Schiekade, vormen volgens het Hoog heemraadschap van Rijnland 'een geringe bedreiging' voor de volksgezondheid. Direct contact tussen mens en waterbodem of het eten van vis wordt 'uiteraard' afgeraden. Volgens woordvoerder E. Bakker van de gemeentelijke directie milieu komen verontreini gingen met PAK's veel voor. Ze kleven vast aan het slootslib en be zinken op de bodem. Dat er nu gifbergen aan de waterkant van de moestuinen van sommige Rijn- en Schiekadebewoners ligt, is vol gens Bakker geen 'extra' bedreiging. Rijn en Schiekadebewoners vinden dat hun gezondheid wél in het geding is. Agna Jansen-Zon- derop wijst erop dat soms kinderen met bootjes in het water spelen en honden er een verfrissend bad nemen. Er rust geen zegen op organisaties in deze stad die zijn vernoemd naar heiligen. Werd vorig jaar de Petrusparochie opgeschrikt door een stelende penningmeester, nu is de Paulus- scoutinggroep ten prooi gevallen aan onverlaten die collectebussen jatten. Maar zie, de redding is nabij. Iemand die nauwe banden onderhoudt met de 'goddelijke wereld' stelt zich garant voor het ontvreemde bedrag. ^7 H De zeeverkenners van de Paulusgroep waren vorige week ontroostbaar. Onbekenden stalen zo'n 3000 gulden uit collectebussen die ze 'veilig' hadden opgeborgen in de kelder van het Bonaventura- college. Tientallen jongeren hebben dus een week voor niks langs deuren gelopen voor een bijdrage voor Jantje Beton. Het is toch treurig gesteld met de huidige wereld. Wie haalt het in z'n hoofd om padvinders ter zee te bestelen, wier enige zwakte is dat ze oude vrouwtjes helpen bij het oversteken, terwijl dat gezien de chaos in het Leidse verkeer eigenlijk onverantwoord Jantje Even werd nog een gerichte zoekactie naar de daders onder nomen. Er zullen immers niet veel mensen zijn die wisten dat de collectebussen in de kelder van de school stonden. Maar aangezien geen van de scouts plotseling op een dure moun- tain-bike kwam aanrijden, le verden de pogingen geen resul taat op. Dus werden de bussen afgelo pen zaterdag op de Haarlem merstraat maar weer ter hand genomen. Tientallen passanten lieten echter weten 'dat ze vori ge week al hadden gegeven'. De uitleg over de diefstal leverde heel wat zeeverkenners schorre kelen op, maar toch ook nog Flipje Een berichtje in deze krant over de diefstal drong door tot in het land van Flipje, om precies te zijn het Betuwse Tiel, waar Jac ques en Jomanda Onderwater zetelen. Jomanda. Kennen we die naam niet ergens van? Ja wel, dat is de dame die als gene zend medium boodschappen doorgeeft van de goddelijke we reld. Daar blijft het niet bij. Ze laat mensen opstaan uit rolstoe len, vreselijke ziektes verdwij nen als sneeuw voor de zon tij dens haar sessies. Jomanda is nog een keer of wat in de Groenoordhallen geweest. Hoe wel deskundigen nog altijd de batteren over de vraag of Jo- manda's wonderen wel moge lijk zijn, komt het publiek mas saal naar de bijeenkomsten die tegenwoordig in de Evenemen tenhal in Tiel worden gehou den. Door die grote opkomst blijft er nog wel eens wat geld over bij de Stichting Line, zoals de orga nisatie rond het genezend me dium heet. En met dat geld kun je weer leuke dingen doen. Zoals het vergoeden van de schade die de Paulusgroep heeft geleden, dacht Jacques Onder water. Begin deze week belde hij met de Steeds-redactie. „We vinden het zo triest voor die kinderen dat we graag die 3000 gulden alsnog ter beschikking stellen." Dat is nog eens aardig nieuws, al is enige gezonde arg- VRUETIJD Blije gezichten bij de zeeverkenners van de Paulusgroep. Ze hebben hun gestolen 3000 gulden weer terug. Tielse Jomanda kwam gisteren het geld overhandigen in het clubhuis aan de Mariënpoelstraat waan op zijn plaats. Waarom maken Onderwater en zijn echtgenote zich in de Betuwe zo druk over de ellende van de Leidse verkenners, 120 kilome ter verderop? De achterdocht blijkt misplaatst. Onderwater is van oorsprong Leidenaar, zijn hele familie woont er nog. Daarbij heeft zijn eigen dochter onlangs ook gecollecteerd voor Jantje Beton. En Jomanda is als kind ook eens bestolen van het moeizaam verkregen collecte geld. Redenen genoeg voor eni ge betrokkenheid. Jomanda Dinsdagmiddag legde Onder water telefonisch contact met Anke Hobbes, staflid van de scoutinggroep. „Tja, ik weet niet wat we ermee moeten. Van dat mens Jomanda heb ik nog qooit gehoord. Ik ga overleggen met de overige bestuursleden. Vanavond weet ik meer", zo re ageerde ze na het telefoontje met Onderwater. Na koortsach tig overleg meldde ze in de avonduren dat het geld wordt aangenomen. Ach ja, wat maakt het ook uit wie Jomanda is. Als iemand met een zak geld voor de deur staat doe je niet zo moeilijk. „Ik was vanmiddag een beetje overdonderd. Dit had ik niet verwacht. Dacht eerst dat het een misselijke grap was. Maar natuurlijk zijn we heel blij", verklaarde ze haar twijfels van enkele uren daar voor. En dus namen gistermid dag enige stafleden van de scoutinggroep het geld in ont vangst van Jomanda en Jacques. Geld dat meer dan welkom is, te meer omdat de helft in de eigen foto jan holvast verenigingskas stroomt. Vijf tienhonderd piek dus en daarbij komt nog eens 1300 gulden van afgelopen zaterdag. Daar heeft de Paulusgroep een goede be stemming voor. „Onze loods langs het Rijn- en Schiekanaal staat op instorten. Nieuwbouw is een nogal prijzige geschiede nis. We kunnen het geld mooi daarvoor gebruiken." Zo zie je maar. Als je je organisatie maar een heilige naam geeft, komt het toch nog goed.(RK) Roy Klopper en Loman Leefmans Moordavond In de bibliotheek in het Mors- kwartier (Robijnstraat 4) komen vanavond, vrijdag 13 november, de thrillerschrijvers Thomas Ross en Chris Rippen praten over hun werk en de Neder landse misdaad. Beiden ontvin gen voor hun werk 'De gouden strop' voor het beste Neder landstalige misdaadboek. De aanvang is 20.30 uur. Kaarten In het gebouw van muziekvere niging Concordia (Langegracht 61) wordt zaterdag 14 novem ber een kaart- en sjoelavond ge houden. Aanvang 20.00 uur. Voeding en milieu Het Milieu activiteiten Centrum houdt zaterdag 14 november open dag (Morsstraat 43) ter ge legenheid van zijn eenjarig be staan. Op de Lange Mare staat die dag van 10.00 tot 17.00 uur tevens een wagen met een ten toonstelling over de 'groene keuken'. Deze mobiele tentoon stelling geeft informatie over voedsel dat het milieu niet be- Rommelmarkt Drum- en buglecorps Con Fuo- gebouw aan de J.C. de Rijp- straat 23. De zaal is vanaf 10.00 open en gaat om 15.00 uur dicht. Leonardo da Vinei Werkgemeenschap De Ratel laat op zondag 15 november J. de Ruijter uit Amstelveen een lezing met lichtbeelden houden over de Italiaanse kunstenaar- /wetenschapper Leonardo da Vinei (1452-1519). Maats «BI samenkomst: de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Aanvang: 10.30 tol: 071-161418 Bingo In het buurthuis aan het Val kenpad wordt zaterdag 14 no vember een bingo gehouden. De aanvang is omstreeks 20.00 Pakistan De NCVB/KVG houdt zaterdag 14 november een verkoping van zelfgemaakte spulletjes, popjes, kaarten etc. in kerkelijk cen trum De Regenboog in de Me- renwiik. De opbrengst is be stemd voor een project in Pakis tan. De verkoop begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 Klaverjassen De christelijke muziekvereni ging en showband Concordia houdt zaterdagavond 14 no vember een grote klaverjas- en sjoelavond aan de Langegracht 61. De spelen beginnen om 20.00 uur. De toegang is gratis. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid west houdt op zaterdag 14 no vember een Sint Nicolaaswan- deltocht over 5, 10, 15 of 20 ki lometer. Start tussen negen uur en half drie vanuit het clubhuis van VCL bij het Bastionhotel aan de Voorschoterweg. Muis De computergebruikersgroep Muis (regio Zuid-Holland) houdt zaterdag 14 november een open dag in de Anna Frank- school. Kerkebos 28 in wijk 16 in Zoetermeer. Van 10.30 tot 13.00 uur is iedere Mac-bezitter welkom. Op de open dag wor den programma's besproken. Verder is er een softwarebiblio theek van educatieve program ma's en andere hulpmiddelen van de Macintosh. Carnaval De carnavalsvereniging de Hutspotten houdt op zaterdag 14 november het traditionele Prinsenbal in het Antonius Clubhuis aan de l.ange Mare. De aanvang is 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17