Handreiking Carey naar behoudende anglicanen Kerk Samenleving Ook moslims hebben moeite met Riagg rVRIJD'AG 13 NOVEMBER 1992 16 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS KORTWEG Wandkleden De originele wandkleden die zijn afgebeeld op de Missie- zendingskalender 1993, zijn van 19 tot 26 november te zien in De Voorhof, Vliet NZ 36 in Rijnsburg. De kleden zijn gemaakt in een atelier in de Rwandese hoofdstad Kigali, waar twintig jonge Afrikaanse vrouwen dagelijks werken. De wandkleden be staan uit lapjes bedrukt ka toen. De expositie werd voor het eerst getoond in de NCRV-studio en op de Ker- kendag in Amersfoort. Sinds dien reist de tentoonstelling door het land. Vernieuwing De Rooms-Katholieke jonge rengroep Leiden organiseert vanavond een lezing over het onderwerp 'Charismatische vernieuwing'. Er wordt ge sproken door mgr. dr. J.F. Lescrauwaet van het bisdom Haarlem over de verschillen de lekenbewegingen in de kerk. Centraal staat het be grip 'charismatische vernieu wing' dat door meer bewe gingen heen loopt. De lezing wordt gegeven in het St. Ja- cobshofje (links achterin), Doezastraat 25 in Leiden. De bijeenkomst begint om 20.15 uur en is voor iedereen toe gankelijk. Mini-koopjes Een mini koopjes-markt moet volgende week vrijdag en zaterdag geld opleveren voor het onderhoud van de Heren singelkerk in Leiden. De verkoop heeft plaats in de hal en op het binnenplein van de kerk. De markt wordt op vrijdagavond 20 novem ber gehouden van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Weihnachtsoratorium Het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach wordt op vrij dag 20 november uitgevoerd in de Gereformeerde Kerk van Sassenheim. Solisten zijn Barbara Borden (sopraan), Myra Kroese (alt), Robert Coupe (tenor), Bas Ramse- laar (bas) en Tijn van Eijk (orgel). Medewerking wordt verleend door het Randste delijk Begeleidingsorkest (onder leiding van concert meester Pleun van der Lin den). De kerk is open vanaf 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 15 gulden (65-plus- sers en CjP-houders betalen 12,50 gulden). Aangepaste gezinsdienst De voorlaatste aangepaste gezinsdienst van dit jaar houdt de vereniging Phila delphia (afdeling Katwijk en omstreken) op 22 november in de Christelijk Gerefor meerde Kerk aan het Duin- rustplein. De dienst begint om 15.00 uur en wordt geleid door dominee L. van der Mey uit Alphen aan den Rijn. Het onderwerp is 'De hoofd man van Kapernaüm' (Lukas 7, vers 1-10).Iedereen is wel kom. Philadelphia is de 'lan delijke protestants-christelij ke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind'. Aartsbisschop roept tegenstanders op kerk niet te verlaten Nederlandse anglicanen teleurgesteld na synodebesluit De aartsbisschop van Can terbury, dr. George Carey, heeft de tegenstanders van vrouwelijke priesters in de Anglicaanse Kerk opgeroe pen niet uit de kerk te stap pen, maar samen met hem een oplossing te zoeken voor hun problemen. Ca rey zei een dag na het be slissende synodedebat over de toelating van vrouwelij ke priesters dat hij alle be grip heeft voor de gewe tensnood van de tegen standers. LONDEN RTR-ANP-AFP „Zij voelen zich eenzaam. Ik be grijp dat heel goed en mijn hart gaat naar hen uit", aldus de lei der van de Anglicaanse Kerk voor de BBC-radio. Hij riep de tegenstanders op niet een ande re kerk te zoeken, maar 'bij ons te blijven'. „Laten we samen werken. Laten we luisteren naar de moeilijkheden die u hebt en laten we samen een manier vin den om ze op te lossen", aldus Carey, die tijdens het synodede bat zelf heeft gepleit voor toela ting van vrouwen tot het pries terambt. Een prominente tegenstander van vrouwelijke priesters heeft aangekondigd de kerk te verla ten: staatssecretaris Ann Widdi- combe van sociale zekerheid. Zij voorspelde dat haar voor beeld door velen zal worden ge volgd. „Ik geloof dat de komen de twee jaar, mogelijk pas nadat het besluit is geratificeerd, men sen in drommen de kerk de rug zullen toekeren", zei zij voor de BBC-radio. Meer dan 1000 priesters heb ben gedreigd hun ambt neer te leggen, als zij zouden moeten samenwerken met vrouwelijke collega's, maar het is niet dui delijk bij hoevelen de gewetens nood zo groot is dat zij hun dreigement uitvoeren. Geoffrey Kirk, woordvoerder van de be weging van behoudende pries ters Cost of Consciènce, denkt dat zijn kerk nooit meer dezelf de zal zijn. „Ongeveer eenderde van de geestelijken en paro chies zullen de wijding van vrouwelijke priesters niet erken nen", verwacht hij. Noemde het Vaticaan het be sluit van de anglicaanse synode woensdag 'een nieuw en ernstig obstakel' voor verzoening tus sen de Anglicaanse Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk, het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales, kar dinaal Basil Hume, sloeg een mildere toon aan. Hume is 'te leurgesteld, maar niet verrast', liet hij in een verklaring weten. Weliswaar is het besluit een be langrijk obstakel op de weg naar eenneid tussen beide kerken, maar het betekent geen defini tieve breuk in de onderlinge be trekkingen. „De echte maar ge deeltelijke gemeenschap die we als christenen, verenigd door een doopsel, genieten, blijft be staan, zoals dat oók het geval is met de kerken van de Reforma tie. We zullen samen blijven bidden en werken ondanks het nieuwe obstakel dat de Kerk van Engeland heeft opgeworpen", zei Hume. Anglicanen die na het syno debesluit overwegen rooms-ka- tholiek te worden, hield Hume voor dat zij alleen worden toe gelaten, als hun wens door meer wordt ingegeven dan uit sluitend de afwijzing van een bepaalde ontwikkeling in een andere kerk. ZWOLLE ANP Moslims in Nederland koesteren dezelfde bezwaren te gen de Riagg als leden van ker ken en andere levensbeschou welijke groeperingen. Dit zei drs. H. Mintjes, docent godsdienstwetenschappen aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken te Kampen, gisteren op het symposium 'Zin, ziel, zorg' te Zwolle. Binnen de Riagg wordt ziekte 'vanuit een puur materia listische wereldbeschouwing' bekeken, terwijl veel moslims liever zouden zien dat deze wordt opgenomen in 'het grote re geheel van religie en wat God met de mens en de wereld wil'. Een positieve visie op God of Al lah zou binnen de Riagg wat hen betreft een grotere rol moe ten spelen, aldus Mintjes. Hij noemde het symptoma tisch dat in het onderzoek 'Zin, ziel zorg', waarvan dr. S.J. Vel- lenga de resultaten presenteer de, geen aandacht aan moslims en de geestelijke gezondheids zorg is besteed. Wel komt hierin de houding van christenen en humanisten tegenover de Riagg uitgebreid aan de orde. Het zou overigens een heel apart onder zoek vergen, omdat moslims op dit punt zeer uiteenlopende De leider van de anglicaanse ge meenschap in Nederland, pries ter Geoffry Allen uit Voorscho ten, is teleurgesteld over het be sluit van de anglicaanse synode om vrouwen tot het priester ambt toe te laten. De verdeeld heid over vrouwelijke priesters is in de Anglicaanse Kerk zo groot dat het beter zou zijn ge weest de stemming nog enkele jaren uit te stellen, meent Allen. In de tussentijd had de leiding van de kerk de kans gehad de voor- en tegenstanders nader tot elkaar te brengen. Boven dien zal het besluit de relatie met de Rooms-Katholieke Kerk en de orthodoxe kerken, die geen vrouwelijke priesters ken nen, verslechteren. Allen, voorzitter van de 'An glican Netherlands Area Coun cil', is het eens met bisschop David Jenkins van Durham, die tijdens het synodedebat erop wees dat er in de wereld belang rijker zaken zijn dan de toela ting van vrouwen tot het pries terambt. Jenkins, overtuigd voorstander van vrouwelijke priesters, noemde onder meer de armoede in de wereld. Allen verwacht niet dat er over enige tijd vrouwelijke priesters in Nederland actief zullen zijn. Nederland valt on der het bisdom Gibraltar en Eu ropa en de bisschop van dit dio cees is een verklaard tegenstan der van vrouwelijke priesters. Volgens het voorstel dat woens dag is aanvaard, wordt aan de zittende bisschoppen het recht toegekend om vrouwen voor het priesterambt te weigeren. Bovendien hebben de meeste parochies in Nederland juist een nieuwe pastoor gekregen. De anglicaanse gemeenschap in Nederland telt 3000 belijdende leden, verdeeld over 23 paro chies. Er zijn 13 priesters in Ne derland werkzaam, van wie 4 in Den Haag, 3 in Rotterdam en 2 in Amsterdam. De Wereldraad van Kerken is blij met de beslis sing van de anglicaanse synode om vrouwen tot het priester ambt toe te laten. „Wij heten onze nieuwe vrouwelijke colle ga's van harte welkom", zei de secretaris-generaal van de We reldraad, dr. Emilio Castro, gis teren. Castro wijst de kritiek van het Vaticaan van de hand als zou de synode een nieuwe en ernstige hinderpaal hebben opgeworpen voor de verzoening tussen de Anglicaanse Kerk en de Rooms- Katholieke Kerk. De priesterwij ding van vrouwen is geen hin dernis voor de eenheid van de kerken, vindt Castro. De Angli caanse Kerk in Engeland maakt deel uit van de Wereldraad, waarbij 320 kerken met samen meer dan 400 miljoen leden zijn aangesloten. HET WEER ROB GROENLAND meningen hebben. C. Bozkir, sociaal-psychiatrisch verpleeg kundige bij de Riagg in Rotter dam, zegt desgevraagd dat dit beeld over het algemeen juist is. Veel van zijn autochtone colle ga's zijn nauwelijks op de hoog te van de religie en cultuur van islamitische cliënten. „Dat botst ontzettend. Er heerst over en weer wantrouwen, waardoor veel zaken niet worden uitge sproken." BEROEPINGSWERK P.A. Verbaan, kandidaat te Utrecht; te Wehl(part-time): mevr. U.C. Spelt, kandidaat te Gorssel, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling: J.H. Dunnewind, Drostenstraat 33.8271 TD IJssel- muiden, tel: 05202-27939. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Groningen: M. Golver- dingen te Ridderkerk-Slikkerveer; te 's-Gravenhage-Zuid: P. Melis te Nieuw Beijerland, die bedankte voor Rotterdam-Centrum. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj): HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma-vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling(incl. BTW) per kwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310.85 per maand27,80 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18.00-19.30 u zat; 10.00-12.00 uur 071-161400/161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA Laatste uitleenavond van Bibliotheek De Rank, Golfbaan, van 19.00 tot 20.00 uur. Lezing door de schrijfster Carlijn Vis ser over haar 'Reisverhalen', Openba re Bibliotheek, Weteringkade, aan vang 20.15 uur. Oegstgeest Maandelijkse ruilavond van Postze gelvereniging Oegstgeest in 't Groot Proffijt, Boerhaaveplein. aanvang 19.00 uur. Sint Nicolaaswandeltochtover 5,10, 15 of 20 km, org. Wandelsportver. Zuid-West, start bij clubhuis VCL, Voorschoterweg, tussen 9.00 en 14.30 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Verkoping van zelfgemaakte spulle tjes, popjes, kaarten etc., door de NCV8/KVG. in kerkelijk centrum De Regenboog (Merenwijk), van 11.00 tot 15 00 uur. Prinsenbal van Carnavalsver. De Spoorbumpers, buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, aanvang 20.00 Prinsenbal van Carnavalsver. De Hutspotten in het Antonius Clubhuis, aanvang 20.30 uur. Nieuw-Vennep Creatieve kinderdag (t/m 14 jr) op Kinderboerderij Dierenvreugd, Zui- derdreef, van 10.30 tot ca. 15.30 Tentoonstelling van de Ver. van Vo gelvrienden 'Vogellust', 't Hoerhuis. D. Noteboomstraat. van 10.00 tot 20.00 uur. Swingavond. org. Homojongerendisco 'De Roze Bollen', in Join Centrum, Weteringkade 2, bar open 21.00 uur, disco van 22.00 tot 01.00 uur. Typische novemberbuien Vanuit de satelliet, op een hoogte van 36.000 kilometer boven ons hoofd, werd gisteroverdag een schitterend buienpatroon waar- fenomen. In de koude en onsta- iele luchtstroming kwam een heel aparte buienstraat tot ont wikkeling, waarvan de oorsprong was terug te vinden boven Schot land. In de noordwestelijke stro ming kwam achter de bergen van Schotland een felle buienlijn tot ontwikkeling die als een ketting van aaneengeregen aparte buien cellen zich een weg naar het zui den baande. De ketting van buien kwam ver volgens bij Den Helder het land op om via het IJsselmeer het oos ten aan te doen. Daarentegen lag Zuid-Holland in de droge scha duw van Engeland zonder buien van betekenis terwijl een bepaal de strook over Nederland een zware lading winterse buien over zich heen kreeg. Dit schaduwef fect is in feite niets anders dan een te korte aanvoerbaan van lucht over het Noordzeewater. Hierdoor wordt er te kort vocht en warmte in de onderste kilome ter opgenomen om felle buien te doen ontstaan. Boven het noor den van Nederland arriveerde lucht die een veel langere weg bo ven zee had afgelegd en dus wel vol met zware buien zat. In de vooravond kwam het in een strook van de IJmond over Am sterdam naar Utrecht tot zware regen en hagelbuien begeleid door vele bliksemontladingen. Op enkele plaatsen vielen hagel stenen tot 1 centimeter doorsne de uit de lucht waarbij de wereld eventjes wit werd bij een tempe ratuur van een enkele graad bo ven het vriespunt. Tussen de bui en door openbaarde zich zowel in het maanlicht als in het bliksem licht een spectaculaire wereld van kilometers hoge buienwolken. Sommige buien waren dankzij de volle maan in volle glorie te aan schouwen. Later in nacht ruimde de stroming nog ietsje en kwam ook onze kust in de aanvoi rittige buien met c rihage?" deze echte no vemberbuien blijft boven ons kustgebied nog wel even aanhol den. Tot zondagochtend handha ven zich diverse depressiekemen boven Scandinavië, terwijl zich een zwakke rug van hogedruk op werpt boven het oostelijk deel van Engeland. De stroming blijft hierdoor uit het noordwesten komen, maar de kracht hiervan neemt geleidelijk verder af. Naast de buien kan het in opklaringen reuze meevallen en wie mooie wolkenplaatjes wil schieten moet dan zeker morgen gaan doen. De luchtsoort is hel der en schoon en zorgt voor een fraai vergezicht. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Ten zuiden van Oslo vrij wel droog. Maxima van iets boven nul bij beide hoofdsteden tot ca. 5 gra den langs de Noorse zuid- Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral op vandaag enkele buien. Maxima ca. 5 gra- Britse Eilanden: Vandaag langs de Noord zeekust nog een enkele bui, op de meeste plaatsen droog. Morgen in Ierland en Wales en het westen van Schotland veel bewol king en perioden met re gen. Maxima tussen 5 en 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en vooral op vandaag enkele buien. In de Ardennen boven 400 meter sneeuw. Maxima ca. 8 graden, maar in de Arden nen ca. 4.. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, het middelgebergte boven de 400 Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima ca. 22 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima 22 tot 25 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. sen 20 en 23 grac Tunesische kust: Overwegend zonnig en maxima ca. 24 graden. In het zuidwesten in het algemeen veel j^b'^3 bewolking en perioden met regen. Langs de Middellandse Zee af en toe zon en op geide de meeste plaatsen droog. Elders half Eindhovei bewolkt en vooral op vandaag Den Heidi ZATERDAG 14 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7.58 zon onder 16.49 Maan op 20.29 maan onder 11.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater 5.20 en 17.34 Laag water 1.13 en 13.43 Weerrapporten 13 nov 7 ui enkele buien. Maxima van 8 graden i het noorden tot ca. 15 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en kans op een bui. Maxi ma tussen 17 en 20 graden. Spanje: Langs de Costa's perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima van 20 graden bij Barcelona tot 24 in de omgeving van Benidorm en Malaga. Ten noorden van Madrid in het algemeen veel bewolking en langs de noordkust mogelijk wat regen. Maxima van 18 gra den langs de noordkust tot 22 bij Sevil- la. Portugal: Perioden met zon, maar ten noorden van Lissabon wolkenvelden. Droog. Maxima van 17 graden bij Porto tot 21 in de Al- garve. Zwitserland en Oostenrijk: Vooral op vandaag neerslag. Sneeuw grens dalend tot ca. 600 meter. Morgen voornamelijk langs de noordkant van de Alpen nog wat sneeuw, maar in west- Zwitserland en langs de zuidzijde van het Alpenmassief ook wat zon. Maxima van 5 graden in het noorden tot ca. 10 inTessin. Hongarije, Tsjechoslowakf je en Polen: In het algemeen veel bewolking en nu en dan buien. In het bergland boven de 400 meter sneeuw. Maxima tot 5 gra den. Italië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele buien, sommige met on weer. Maxima van 10 graden in de Po- vlakte, 17 tot 19 in het midden en zui den en tot 22 op Sicilië. Rotterdam licht bew. w 7 Twente regenbui wzw C Vhssmgen licht bew. wnw 1 Zuid Limburg regenbui zw 6 Aberdeen sneeuwbui w 5 Athene half bew. n 7 Brussel"* Stew. wzw2 Cyprus onweer n2 Dublin onbew. wzw 4 Frankfurt waar bew. zo 1 Helsinki zwaar bew. zzo7 Istanbul regenbui z8 Klagenfurt onbew. w 1 Kopenhagen licht bew. w 7 Luxemburg Madrid Malaga Bangkok licht bew. 29 21 0 24 12 01 20 13 0 BOLLEBOOM en nuwcKuri BBti &UVE. HUIS- BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16