Leiden Regio Overlast van cafés niet minder Meer bewakers in binnenstad Leids initiatief tot beperking van kinderarbeid Leiden herdenkt fotograaf Kiek Horeca vraagt opnieuw om latere sluitingstijd Huismeester ziet wijk verbeteren VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 15 Anglicanen a a DeVoorschotense 11 priester Allen van de anglicaanse gemeen schap in Nederland, is te leurgesteld over het besluit vrouwen toe te laten tot het priesterambt De strengere controle op de sluitingstijden van cafés en terrassen en het uitdelen van gele en rode kaarten aan de overtreders, heeft er niet toe geleid dat de overlast in de binnenstad is afgenomen. Dat blijkt uit voorlopige gege vens van de politie over de afgelopen zomer. Ook de ho- reca-ondernemers en de buurtverenigingen hebben niet de indruk dat de overlast minder is geworden. leiden loman leefmans Er zijn in Leiden een kleine veertig gele kaarten uitgedeeld. Een aantal cafés kreeg er zelfs twee, wat in navolging van de voetbalregels, automatisch 'rood' en veertien dagen eerder sluiten betekende. Politie, hore- ca-ondememers en buurtbewo ners kwamen gisteren bijeen om samen met burgemeester C. Goekoop en wethouder H. de la Mar het horeca-beleid en de verstrekking van kaarten te eva lueren. „Wat we wel duidelijk kunnen merken, is dat de horeca zich een stuk beter aan de sluitings tijden houdt. Toch is het aantal kaarten flink geweest en nam niet iedere kroegbaas het even sportief op. Er werden zelfs be dreigingen geuit", aldus politie functionaris Regeer. Regeer beschikt nog niet over alle cijfers: „Maar als de stren gere controle niet heeft gehol pen om de overlast te beperken, denk ik dat we met een pro bleem zitten. Het zou natuurlijk een stuk gemakkelijker zijn als de overlast wel was terugge drongen. Dan zou je de slui tingstijden zo kunnen houden", filosofeerde hij. De politie heeft eerder al laten weten het in de toekomst beter te vinden als alle cafés om dezelfde tijd dicht gaan. Klachten De vertegenwoordigers van de buurtverenigingen beaamden dat van een afname van last, voornamelijk veroorzaak door luidruchtig publiek of har de muziek, geen sprake was „De klachten zijn in feite het zelfde gebleven", aldus binnen stadbewoner J. Kloeg. Namens de horeca-onderne- mers betoogde W. Ankoné dat hij ook betwijfelt of de strenge controle helpt om overlast te gen te gaan: „Wij hebben altijd meer gezien in een gespreid vertrek van het publiek in plaats van iedereen om drie uur in één keer de deur uit te donderen." Goekoop en De la Mar gaan aan de hand van de ervaringen bekijken of er nieuwe regels voor de sluitingstijden moeten komen. Op zon- en werkdagen om 2.00 uur dicht en in het week einde om 4.00 uur. Dat voor stel hebben de horeca-onder- nemers voorgelegd aan de ge meente. Het werd gistermid dag gepresenteerd door J. Pon- sioen, voorzitter van de Leidse afdeling van de Koninklijke Horeca Nederland. De ondernemers stellen vast dat het publiek tot steeds later in de nacht uitgaat en dat zij met deze ontwikkeling wel mee móeten. Aan het sluiten om 4.00 uur op vrijdag en za terdag stelt de horeca wel een aantal eisen. Na tweeën mag niemand meer naar binnen en om half vier moet de muziek uit. De voordelen van dit sys teem zijn volgens de Leidse horeca: een rustig vertrek van het publiek, waardoor de over last minder wordt en het imago van de horeca verbetert De horeca denkt ook meer te kunnen investeren in behui zing, personeel en inventaris als ae sluitingstijden later wor den. Voor discotheken wordt een aparte regeli Door-de-weeks tot 3.00 i in het weekeinde tot 5.00 uur. In beide gevallen mogen er vanaf 2.00 uur alleen nog maar mensen naar buiten. Voor ter rassen wordt voorgesteld die om 24.00 op te ruimen en op vrijdag, zaterdag en tijdens grote Leidse festiviteiten een uur later. leiden loman leefmans Het wandelpad vanaf de Steen- straat naar Molen de Valk langs het water van de Rijnsburger- singel gaat 'Kiekpad' heten. Ver noemd naar de Leidse fotograaf David Israel Kiek (1899) die vooral na zijn dood bekendheid verwierf doordat zijn naam werd gebruikt als synoniem voorde foto (vakantiekiekjes). Met het Kiekpad komt de ge meente tegemoet aan een oude wens van Leiden Weer Gezellig (LWG). Deze lokale horeca- en cultuurpartij bezat tussen 1986 en 1990 een zetel in de Leidse gemeenteraad. Voormalig frac tie-assistent Jacques de Coo is aangenaam verrast door het be sluit van de gemeente: „O, wat leuk. Ik dacht dat ze het verge ten waren. Het idee van ons stamt al uit '88. Toen werd het 150-jarig bestaan van de foto grafie herdacht en vonden wij het aardig als een van de be kendste fotografen met een straatnaam en met een plaquet te, een kunstwerk of in ieder ge val een bouwseltje zou worden herdacht. De straat is er nu. Misschien komt het bouwseltje er ook nog", aldus De Coo. Het wandelpad langs molen De Valk is volgens De Coo om twee redenen gekozen. Op de eerste plaats omdat Kiek zijn atelier had op de aan de over kant van het water gelegen Rijnsburgersingel (vroeger ge meente Oegstgeest) en omdat het pad tegenwoordig een van de meest gefotografeerde plek jes van Leiden is. De Haagse advocaat R. Kiek. een afstammeling van de Leidse fotograaf („zijn grootvader en mijn betovergrootvader waren broers"), vindt het ook heel leuk' dat zijn verre familielid met een straat is geëerd. „Kiek is bekend geworden door zijn portretten van studenten die voor hem de meest vreemde poses aannamen. En natuurlijk door zijn naam. Ik weet dat hij in Katwijk ligt begraven op de Joodse begraafplaats want die was er in Leiden niet", aldus Kiek. Den Uyl De Leidse straatnamencommis- sie heeft nog een aantal nieuwe namen uitgedeeld. Vijf daarvan zijn te vinden op het Waard- eiland en zijn genoemd naar bekende politici uit de vader landse geschiedenis. Het gaat om de Den Uylstraat, Drees- straat, Beelhof, Calspad en Schermerhompad. Gedenksteen voor P.J. Blok Ter nagedachtenis aan P.J. Blok, Leids hoogleraar vaderlandse geschiedenis en één van Neder lands bekendste historici, wordt een gedenksteen aangebracht in de gevel van zijn voormalige woonhuis aan de Oude Singel 66. Blok, die in 1902 de Vereni ging Oqd Leiden oprichtte, is schrijver van het vierdelige standaardwerk over Leiden 'Ge schiedenis eener Hollandsche Stad'. Hij woonde van 1900 tot 1929 aan de Oude Singel. De steen werd vanmiddag tij dens een symposium van de Dirk van Eck-stichting overhan digd aan voorzitter P. Obbema van Oud Leiden. Plaquette herinnert aan Leidse Courant bibliotheek aan de Nieuwstraat. Met de onthulling van een pla- De opheffing van de Leidse quette staat media-wethouderCourant betekent tevens het Walenkamp (CDA) morgen stil einde van een periode waarin er bij de laatste editie van de Leid- in de Leidse regio twee dagbla- e Courant. Walenkamp onthult de blijvende herinnering aan deze krant om 11.30 uur in de krantenzaal van de openbare den verschenen. Het Leidsch Dagblad, dat de Leidse Courant heeft overgenomen, blijft als enige over. Mogelijk nieuwe belasting om project te betalen leiden» janet van puk vervolg voorpagina Het project om de criminaliteit in de Leidse binnenstad tegen te gaan, begint met een onder zoek in de winkels. Onderne mers en personeel kunnen ver volgens meedoen aan speciale trainingen. Het is de bedoeling dat vanaf april 1993 meer be wakers in het gebied tussen Breestraat en Haarlemmer straat rondlopen. Dan moeten ook groepjes van acht winkels via een speciaal kabelsysteem met elkaar in verbinding staan. Ondernemers kunnen zo ande ren waarschuwen als er iets aan de hand is. De 'security check' van een winkel kost normaal 450 gul den. Dank zij de subsidies voor het project hoeven Leidse win keliers voor de controle slechts 60 gulden te betalen. Met de kosten voor de trainingen is de ondernemer ongeveer 200 gul den kwijt. Als de beveiliging wordt uit gebreid en het kabelsysteem tussen de winkels wordt aange legd, moeten winkeliers meer gaan betalen. Als de subsidie op is, en het project slaagt, gaat de gemeente wellicht baatbe lasting heffen van onderne mers in de binnenstad. Op die manier kan het project dan worden voortgezet. De winkeliers die meedoen aan de 'security check' krijgen op een onverwacht moment bezoek van een controleur, die 50 aspecten onderzoekt. Zo wordt onder meer gekeken of het toezicht goed is, of er een duidelijk overzicht is in de win kel, en of er maatregelen zijn genomen om inbraken te voor komen. Een week na het onderzoek ontvangt de winkelier een brief waarin een rapportcijfer staat. In een toelichting staat welke onderdelen de winkelier moet verbeteren. De ondernemer kan rekenen op hulp en advies van de politie en het adviesbu reau. Na vier maanden volgt een tweede controle. Scoort de on dernemer een voldoende, dan krijgt hij 'een streepje voor' bij de Leidse politie. Als de winke lier meldt dat er iets aan de hand is in zijn zaak, dan stor men agenten meteen op de winkel af, zo werd vanochtend verteld tijdens de presentatie van het Plan van Aanpak. Dat plan is opgesteld door een adviesbureau voor crimi naliteitsbeheersing, in op dracht van winkeliersvereni ging Leiden Leeft en de afde ling Leiden van het KNOV. De begeleidingsgroep bestaat ver der uit vertegenwoordigers van de gemeente, de politie, het openbaar ministerie en het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. leiden Twaalf jaar is hij huismeester in de Horsten, en nu neeft hij dan eindelijk een fat soenlijk onderkomen. Sociaal huismeester Gé Beekman van woningbouwvereniging De Sleutels werd gisteren in het zonnetje gezet door de bewonerscommissie van de Milanen- horst. In het gerenoveerde gedeelte van die flat heeft hij een eigen kantoor gekregen, ge combineerd met een vergaderruimte voor de bewonerscommissie. De bewoners kwamen Beekman gisterochtend even een pluim op de hoed steken. Hij kreeg een tegeltje, geschil derd in de stijl van de door kinderen bewerkte tegeltjes in de hal. „Een geintje, maar dat be grijp je wel." De huismeester heeft in de twaalf jaar dat hij werkt in de Slaaghwiik (Kiekendief-, Val ken-, Buizerd-, Milanermorst en Paramaribo- hof) heel wat ontwikkelingen meegemaakt Langzaam maar zeker zag hij de wijk afglijden tot een bedenkelijk peil. „Maar sinds de flats zijn opgeknapt, gaat het duizend procent be ter." Als voorbeeld noemt hij de galerijen. Vroeger zette iedereen de fiets en vuilniszak er neer. Dat zie je nu niet meer. Het grootste pluspunt is de grotere betrokkenheid van de huurders. „Vroeger stond ik er alleen voor. Nu gaan mensen zelf naar hun buren toe om te vragen of ze boel niet wat beter kunnen ondemouden". De sociaal huismeester omschrijft zijn werk als een soort 'ombudsfunctie'. „Ze komen voor alles naar me toe. Burenruzies, kapotte toiletten, maar ook voor sociale gesprekken. Er zitten hier veel eenzame mensen die nogal eens om een praatje verlegen zitten." Vroeger deed Beekman ook nog wel eens een klusje voor bewoners, maar dat mag niet meer van de woningbouwvereniging. Al wil hij volgens de bewoners 'stiekem nog wel een een schroefje indraaien'. FOTO JAN HOLVAST Jongen bedreigd met mes om lift leiden Een 12-jarige jongen heeft gisteren onder bedreiging van een mes voor fietstaxi moeten spelen. De jongen, die richting Ijshal fietste, werd onder het Plesmanviaduct aangesproken door een iets oudere jongen. Die zwaaide met een mes en zei dat de fietser hem maar even een lift moest geven naar het sta tion. Daar aangekomen stapte de dader op dfe bus naar Woerden. Vrouw krijgt klap op neus leiden Eeq 31 -jarige vrouw uit Leiden is gisteren zonder enige reden mishandeld in de Narmstraat. Ze liep omstreeks 17.30 uur over straat toen een passant haar 'zo maar' een mep op de neus verkocht De vrouw viel op de grond en zag t Die liep lachend weg. IK KOOS VOOR DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT EEN VEELZIJDIGE HBO-OPLEIDING PRECIES IS WAT IK ZOCHT. Archief over textielfamilie Le Poole ontsloten leiden judith b „Voor fabrieksbazen is het gun stig om wetten in te voeren om de arbeiders te beschermen. Hierdoor blijven ze langer ge zond en werken ze harder." Tot die conclusie kwam één van de belangrijkste telgen uit de be kende Leidse textielfamilie Le Poole, Samuel le Poole na zijn bezoek vorige eeuw aan fabrie ken in Engeland. Deze vooraanstaande Leide- naar leefde van 1834 tot 1891 en moest na zijn studie rechten de fabriek van zijn vader overne men. Daarom ging hij na zijn promotie naar Engeland om daar te kijken hoe het eraan toeging. Daar ontdekte hij dat er wetten bestonden die de kin derarbeid en zware arbeid voor vrouwen moesten beperken. Zo kwam het dat hij in 1863 het 'Leids initiatief tot beperking van kinderarbeid in fabrieken' oprichtte. Het was één van de initiatieven die later leidde tot de invoering van het beroemde 'kinderwetje van Van Houten', waarin kinderarbeid voor kin deren onder 12 jaar werd verbo den. Over de Leidse textielfami lie verschijnt vandaag ter gele genheid van het 175-jarig be staan van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Rijn land de 'Inventaris van het ar chief van de Firma Jacob en Abraham le Poole'. In de inven taris brengen de twee samen stellers, P. van der Laaken en B. Leverland, het verleden van het Leidse textielbedrijf in kaart. „Door te graven in de archie ven komen de leden van de fa milie Le Poole tot leven. Uit de archiefstukken kun je opmaken wat voor mensen het waren en hoe de onderlinge relaties met collega's waren. Er komt als het ware vlees op de kale botten", verklaart Leverland zijn interes se. Zo'n tien jaar geleden dook hij voor het eerst in het archief om meer te weten te komen over de Leidse textielfabrikan ten. Schulden De eerste telg van de familie Le Poole kwam rond 1627 uit het Vlaamse Hondschooten naar Leiden. Zijn zoon Jacob en diens zoon Jacob de 'jonge' ves tigden zich volgens de Leidse archieven als textielfabrikanten aan de Hooigracht. De weverij moest in 1726 worden uitge breid en daarom kocht de fami lie percelen aan de Hogewoerd. Van de vroegste jaren van de textielfabriek is niet zoveel meer bekend. Uit de archieven wordt alleen duidelijk dat het bedrijf slecht werd geleid en veel schul den maakte. Het bedrijf van de familie Le Poole was een 'greinrederij'. Door geitenhaar en kamwol te mengen werd in de weverij een stevige stof gefabriceerd. Uit oude rekeningen en contracten blijkt dat deze en de andere stoffen generaties lang werden geëxporteerd. De samenstellers: „Uit handelscorrespondentie weten we dat er veel naar India, China en andere Aziatische lan den werd geëxporteerd." Uit de stukken in het Leidse archief valt precies af te lezen hoe de fabriek van Le Poole zich ontwikkelde. Van der Laaken: „Het is leuk om aan de oude re keningen de vooruitgang af te lezen. Eerst komen de rekenin gen van haver en stro. Dat was het voedsel voor de paarden en de ezels die de weeftoestellen in beweging hielden. Later, met de komst van de stoommachine kwamen de rekeningen van tonnen steenkool." De samenstellers van de in ventaris kwamen ook stukken over laboratoriumproeven te gen. „Zo werd er bijvoorbeeld onderzoek gedaan naar het zwart verven van het greinen- doek. Dat scheen in die tijd een aardig ingewikkeld proces te zijn." Ook is er een rapport uit 1918 teruggevonden waarin al sprake is van 'het terugwinnen van wolvet uit het afvalwater'. Wegens uitbreiding van het bedrijf kochten de broers Abraham en Jacob in 1773 per celen aan de Garenmarkt. Het fabriekspand heeft er tot 1963 gestaan, toen maakte het plaats voor het huidige parkeerterrein. De fabriek van Le Poole werd in 1936 verkocht omdat er in de familie geen opvolgers meer waren die het bedrijf wilden voortzetten. Het ging naar een andere Leidse textielfabrikant, Parmentier. Dit bedrijf is inmid dels naar het oosten des lands verhuisd zodat er in Leiden niets meer is dat aan de textiel fabriek van Le Poole herinnert. Samuel le Poole maakte een eind aan de kinderarbeid in Leidse fabrie ken. FOTO f

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15