'Deep Throat' Een spiegel voor het publiek nog steeds een mystene Volkse humor in Tax Free Rtv show Olijke lolbroeken VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 CLOSE UP Mensen blijken graag te kijken naar soortgenoten die zich voor het oog van een miljoe nenpubliek onsterfelijk belachelijk maken. Dat valt te concluderen uit de enorme hoe veelheid programma's waarin dit gegeven de hoofdmoot vormt. Tegelijkertijd kan worden vastgesteld dat een heleboel men sen bewust of onbewust staan te trappelen om hun tekortkomingen aan te wenden ter vermaak van de kijker. Hoe zou dat komen? Door een bijna zieke lijke obsessie ooit eens op tv te komen? Niet 'nee' durven te zeggen tegen de blaag met de microfoon in de hand? Of gewoon de olijke lolbroek te willen uithangen? Het antwoord is niet zo maar te geven. Maar bij het zien van Karaoke TV neigt het antwoord naar olijke lolbroeken. Een liedje zingen in de microfoon, voor het oog van de camera, midden op straat? Geen probleem! Doen we even. Je ziet het ze denken, de vleesgeworden lachzakken. Degenen die op verjaardagen het leukst proberen te zijn (ook al is dat ten koste van een ander), 's zomers op de camping meedoen aan de dikke buiken wedstrijd (of erger nog de or ganisatie ter hand nemen) en alles wat al- -w- edreven door machtswellust I hanteerde Richard Nixon twin- tig jaar geleden zo zijn eigen maniakale methoden om zichzelf boven de Amerikaanse wet te plaatsen. In zijn waan van onaantastbaarheid liet Mister President zich in met list en bedrog om zijn ambtster mijn met nog eens vier jaar te verlengen. HILVERSUM GERARD VAN PUTTEN Zijn politieke vrienden waren vooral mee praters. Politieke tegenstanders en anderen die hem in de weg stonden liet Nixon het zwijgen opleggen door ze te beschadigen met de infaamste beschuldigingen. Dikwijls misten de aantijgingen elke grond, maar ze waren moeilijk te weerleggen. Maar bovenal is Richard Nixon de histo rie ingegaan als de man die uit- eindelijk verstrikt raakte in zijn netwerk van louche praktijken en slinkse opzetjes. In de boei ende CBS-documentaire \yater- gate, the secret story, die de KRO met ingang van vanavond in drie delen uitzendt, rakelen na genoeg alle betrokkenen en ooggetuigen het schandaal op. Wat aanvankelijk een onbe holpen inbraak in het hoofd kwartier van de Democratische Partij scheen, liet zich na intensief speur werk ontmaskeren als de geruchtmakend ste politieke affaire die de Verenigde Staten ooit beheerste. Maar hoe grondig Watergate destijds ook is 'doorgezaagd' door de onderzoekscom missie, hoe gedetailleerd Watergate is be schreven en verfilmd, het antwoord op ten minste één brandende vraag is al die jaren onbeantwoord gebleven. En de CBS-docu mentaire voorziet al evenmin in de onthul ling van de identiteit van Deep Throat, die vanuit het Witte Huis informatie liet lekken over de malafide praktijken van Nixon en zijn staf. Megalomaan Wie Watergate zegt, zegt Woodward en Bernstein. Ondanks alle tegenwerking wis ten deze twee verslaggevers van The Was hington Post Nixon neer te zetten als een perfide megalomaan, die de leugen tot de waarheid en niets dan de waarheid ver klaarde. Terug naar zaterdag 17 juni 1972. De dienstdoende bewaker zag op z'n monitor Uiteindelijk raakte de Amerikaanse president Nixon zo verstrikt in zijn eigen intriges, dat hij zich gedwongen zag ontslag te nemen. archieffoto dat vijf mannen zich clandestien toegang hadden verschaft tot het hoofdkwartier van de Democratische Partij. Op heterdaad be trapt werden de vijf opgebracht. Onder hen bevond zich James McCord, die als chef van de Veiligheidsdienst zitting had genomen in de herverkiezingscommissie van president Nixon. Bob Woodward, stadsverslaggever van The Washington Post werd ingeseind over de inbraak. Woodward: „Het was zaterdag avond, maar ik had wel zoveel hart voor de zaak, dat ik er toch maar op af ben gegaan." De hoofdredactie zette ook de ervaren Carl Bernstein op de zaak, als mentor van Woodward. Bernstein was niet bepaald ge charmeerd van zijn collega, maar gaande weg het onderzoek sleet de persoonlijke aversie. Zeker nadat Woodward telkenmale vanuit geheime bron werd gevoed met tal van bruik bare tips. De ene onthul ling lokte de andere uit. De overval op Watergate was beraamd uit angst de presidentsverkiezingen te verliezen, zoveel maakt Watergate, the secret story wel duidelijk. De inbraak paste geheel in de strategie om zoveel mogelijk belas tend materiaal over Demo craten te verzamelen. En zo zijn er nog tal van voorbeelden te geven van malversaties ter versterking van de positie van de Repu blikeinen in de verkiezingsrace. De Republikeinen vreesden Edmund Muskie als Democratische tegenkandidaat. Donald Segretti was nog maar net ontsla gen uit militaire dienst toen hij werd bena derd door John Dean, adviseur van Richard Nixon. „Ik werd door hem gevraagd voor het plegen van wat dirty tricks." De op dracht, die hij kreeg: tegenkandidaat Mus kie beschadigen. Als ware Segretti de De mocratische presidentskandidaat („Ik ge bruikte briefpapier met het brievenhoofd van Muskie") beschuldigde hij vooraan staande Democraten van overspel en drankmisbruik. „De verhalen heb ik ver zonnen", aldus Segretti. Maar zijn verzin sels veroorzaakten binnen de Democrati sche Partij genoeg commotie om George McGovern in plaats van Muskie naar voren te schuiven als presidentskandidaat. Argwaan Het Witte Huis barstte bijkans uit z'n voe- Driedelige documentaire over Watergate bij KRO gen van argwaan, nadat vertrouwelijke Pen- tagon-informatie over de Vietnam-oorlog op de redactie van de New York Times was beland. Iedereen verdacht iedereen van de daad, waarvoor naar later bleek defensie ambtenaar dr. Daniel Ellsberg verantwoor delijk was. Nixon raakte buiten zinnen en werd paranoia. Witte Huis-medewerkers Gordon Liddy en Howard Hunt, ook be trokken trouwens bij de Watergate-inbraak, kregen als 'The Plumbers' de opdracht het lek in het Witte Huis zo snel mogelijk te 'dichten' met afluisterapparatuur en band recorders. Met al die duistere activiteiten waren veel dollars gemoeid. Woodward en Bernstein vroegen zich af aan welk budget het Witte Huis al dat zwijg en omkoopgeld onttrok. Het advies van Deep Throat: Follow the money, volg het geld. Dat deden Woodward en Bernstein. Ze ondervroegen de doodsbange boek houdster van de Republikeinse Partij, mrs. Hobach en Maurice Stans, de penning meester. De informatie die Woodward en Bemstein vergaarden, leidde onder meer tot de publicatie dat het Witte Huis voor 'eventualiteiten' kon beschikken over een bedrag van 375.000 dollar aan geheime fondsen. In de Verenigde Staten werd betrekkelijk lauw gereageerd op de onthullingen in The Washington Post. Aan de ontkenningen van Republikeinse zijde werd meer waarheids gehalte toegekend. Zozeer zelfs, dat Nixon met ruime meerderheid werd herkozen. Richard Nixon. Oftewel, hoe een geslepen jurist en een in aanleg uitermate bekwaam politicus zich door zijn ambities compro mitteerde tot een corrupte witte boorden- crimineel, die dacht alles en iedereen te sluw af te zijn. Namens hem werd het FBI- onderzoek door de CIA getraineerd. Nixon was alleen bereid onder zijn toezicht 'be werkte' geluidsbanden voor het Watergate- onderzoek af te staan. Openbare aanklager Cox nam daar geen genoegen mee. Naderhand stelde Nixon alle geluidsban den beschikbaar, maar tijdens het afspelen bleek in totaal 18,5 minuut gewist. Toen Cox te lastig voor hem werd, dacht Nixon boven de wet te kunnen gaan staan door het ontslag van de aanklager te eisen. Maar op 8 augustus 1974 besloot Nixon te buigen voor de wet door zijn onvermijdelijke aftre den aan te kondigen. Later werd hij door zijn opvolger Ford gegratieerd, waar vrijwel zijn hele staf achter slot en grendel beland de. Zware roker CBS-interviewer Mike Wallace heeft niet nagelaten alle betrokkenen de vraag te stel len wie 'Deep Throat' was. „Ik weet wie Deep Throat is", zegt de toenmalige hoofd redacteur Ben Bradlee, „maar niemand zal mij de naam horen noemen." Carl Bem stein: „Het was een hooggeplaatste rege ringsambtenaar, verder zeg ik niks." Bob Woodward: „Deep Throat is een persoon, die nog steeds leeft." Volgens de maker van Watergate, the se cret story, Mike Wallace, kan Deep Throat niemand anders zijn dan L. Patrick Gray, de vroegere chef van de FBI. De argumenten die hij aanvoert doen wat mager aan. Gray was een zware roker, net als Deep Throat. En Gray woonde in een vrijgezellenflat met een bijbehorende ondergrondse parkeerga rage. Wallace wil maar beweren dat Gray indertijd snel uit en thuis was. De nu 76-ja- rige Gray ontkent alles. De eerder zo mededeelzame 'Deep Throat' heeft zich kennelijk voorgenomen tot de dood te zwijgen als het graf. (Nederland Ivanavond om 22.55 uur) Carl Bemstein en Robert Woodward, de verslaggevers van The Washington Post die de Water- gate-affaire uitzochten. Het tweetal kreeg daarvoor de Pulitzer-prijs. archieffoto en lange vakantie op Griekenland I - bij zijn dochter. Dat was het eni- JÊL—ié ge dat Piet Bambergen (62) wilde na de opnamen van de TROS-comedy Tax Free. Hij heeft voorlopig geen plannen voor een nieuwe theatershow of televisieproduc ties. De komiek wil rust. „Ik doe niet zoveel meer. Ik werd langzamerhand doodziek van de fi les waar ik elke avond in zat. Nee, ik heb in mijn leven genoeg achter lichtjes gezien. Voor mij hoeft het niet meer zo nodig." Piet Bambergen speelt momen teel samen met Rudi Falkenhagen, Marjolein Sligte en Annelies Balhan in de nieuwe TROS-comedy Tax Free. Aanstaande maandag is de eerste aflevering. De serie speelt zich af in een hotel in Spanje. Op speciaal verzoek van de TROS heeft Bambergen zich in het komisch avontuur aan de Spaanse kust ge stort. „Ik heb in mijn carrière zo'n beetje alles gedaan. Van shows op tv tot kluch- het Piet Bambergen als Dirk in nieuwe TROS-comedy Tax Free theater. Het enige wat ik eigenlijk nooit heb ge daan is een comedy-serie op televisie. Daarom heb ik direct ja ge zegd tegen de rol van Dirk", vertelt Piet Bambergen. „Dit is ook veel minder vermoei end. Met de Mounties bijvoorbeeld had ik soms 48 voorstellingen per maand in het hele land. Dat heb ik twintig jaar volgehouden. Een co- medy-serie op televisie is iets heel anders." Bambergen is gechar meerd van het typetje dat hij speelt. Dirk is naast een geestige man ook een man met serieuze momenten. „Ik heb in al die jaren dat ik op de bühne sta weinig gedacht aan seri euze rollen. Ik neb welgeteld één keer eerder een serieuze man ge speeld. Dat was met Carrie Tefsen in 'Huwelijk in de steigers'. Daar zat een komisch element in, maar de man die ik speelde kon ook heel se rieus zijn. Dat vind ik nou ook zo aardig aan de rol van Dirk. Die man is tragi-komisch. Je gaat van hem houden, zoals je ook van zijn echt genote Annie houdt. Dirk is een echte aandoenlijke man, die steeds in de problemen zit." Herkenbaar In de oorspronkelijke Engelse versie Duty Free is de mannelijke hoofd persoon een heel ander type. Bam bergen vindt de Nederlandse Dirk leuker. „Ik heb een paar Engelse af leveringen bekeken, maar ik vroeg me al heel snel af, waarom die man achter een Vrouw aanzat. In de Ne derlandse versie is dat wel duidelijk. Ze is zijn oude buurmeisje, waar hij vroeger al verkikkerd op was." De kracht van Tax Free is volgens Bambergen de herkenbaarheid van de serie. „De serie is origineel en heel reëel. In werkelijkheid gebeurt het zo vaak dat mensen op vakantie bluffen en dat Duitsers 's morgens een handdoek op de ligstoel leggen om een plaatsje bezet te houden. Ik weet zeker dat de kijkers thuis zeg gen: 'Goh, toen wij in Spanje waren gebeurde precies hetzelfde'. We houden de mensen met Tax Free een spiegel voor." (Tax Free, maandag 16 novem ber, 19.39 uur, Nederland 2) HILVERSUM GPD Wie regelmatig aan de Spaanse pretkust komt, kent ze wel. De types die zich ver van huis ineens heel anders gedragen. De man heeft een overmatige belangstelling voor vrouwelijk schoon en doet alsof hij in Ne derland een eigen bedrijf heeft, goed ver dient en de hele wereld al gezien heeft. In werkelijkheid is Spanje het enige land waar hij ooit is geweest en zit hij al jaren in de vut. Piet Bambergen zet in de nieuwe TROS- comedy Tax Free de rol van zo'n 'wereldrei ziger' heel geloofwaardig neer. Zijn vrouw Annie, gespeeld door Marjolein Sligte, is het proto type van de gezellige Amsterdamse kwebbelkont. Tax Free speelt zich af in een hotel in een typische Spaanse badplaats. Het echtpaar Dirk en Annie brengt hier de vakantie door en ontmoet het snobistische echtpaar Bob (Rudy Falkenhagen) en Lincla (Annelies Balhan). Linda blijkt het oude buurmeisje van Dirk te zijn. Dirk doet de gekste dingen om indruk te maken op Lin da. Tax Free, waarvan aanstaande maandag op Nederland 2 de eerste aflevering wordt uitgezonden, js gebaseerd op de Britse co medy Duty Free. Voor de Nederlandse tele visie is de serie bewerkt door regisseur Wal ter van der Kamp. Hoofd drama van'de TROS, Ted Mooren, legt uit dat de serie niet botweg kon worden vertaald vanuit het Engels. „De serie moet voor een Nederlander herkenbaar zijn.'.' Volgens Mooren zijn ook de types anders dan in de Engelse versie. „Bij ons is Dirk een wat oudere man. Linda valt op hem omdat hij geestig is. In de Engelse versie is de kracht van Dirk dat hij mooi en jong is." Tax Free is een echte klucht. De humor is volks. „De comedy past precies bij de TROS. Wij zijn een volkse omroep", ver klaart Mooren. Wie in Nederland klucht roept, roept ook direct Piet Bambergen. Bambergen was 4e afgelopen jaren veel te zien bij de TROS in toneelkluchten. Volgens Ted Mooren is de tijd van de toneelkluch ten op tv voorbij. „Het werd tijd voor iets anders. Maar we wilden Piet niet kwijt en hebben daarom gezocht naar een comedy voor hem. Hij gaf zelf aan dat hij graag met Rudi Falkenhagen wilde spelen." Marjolein Sligte was voor de TROS de perfecte echtgenote van Dirk. Marjolein verwierf landelijke bekendheid als het snoeplustige dikkerdje in Medisch Centrum West. Het was voor haar de eerste samen werking met Piet Bambergen. „Ik kende Piet alleen van toneel en tv, maar had nooit met hem gewerkt. Het klikte direct. Overi gens was het hele team een grote gezellige club", vertelt Marjolein enthousiast. Jolanda Oukes leen al naar grappig riekt reeds hebben meegemaakt. Karaoke is overgewaaid uit Japan, waar het in restaurants en bars een favoriet vermaak is. Ongeoefende zangers en zangeressen zingen hun lievelingsnummer mee met een muziekband, terwijl de tekst op een video scherm voorbij rolt. De lolbroeken-categorie maakt zich in Ka raoke TV volslagen belachelijk. Hoewel de zangkwaliteiten het meeste weg hebben van het gepiep van een grieperig kanariepietje, staan ze stoer te swingen. Zelfs het ellebo genwerk la Towers en het heupwerk van Prince worden niet vergeten. Aanstellerige ijdelheid. Sjoukje Smit, ooit het vrouwelijke deel van het zangduo Mouth MacNeaJ, hanteert de microfoon en overvalt nietsvermoedende mensen. Veruit de meesten doen zoals ge zegd ogenblikkelijk mee, een deel moet eerst met gevlei en gefleem worden overge haald en slechts een klein deel weigert reso luut. Maar dat kan ook aan de knipkwalitei- ten van de montagespecialist liggen. Als je een paar Karaoke-afleveringen volgt, blijkt dat het met de Nederlandse stem niet eens zo slecht is gesteld. In iedere uitzen ding is wel iemand die de wijs kan houden en iets van zichzelf in het liedje legt. Die zullen we ongetwijfeld in de een of andere hoedanigheid terugzien in de Soundmix- Show. Het meeste is echter van een abominabel niveau. De oorzaken daarvoor ziin: ze ken nen het lied helemaal niet, de texst gaat te snel of hun toch al niet zo sterke stemgeluid wordt overstemd door de brullende wind, voorbijsnellende bussen of jankende kinde- Sjoukje is charmant en liegt dat het gedrukt staat. „Nou, dat klonk helemaal niet gek", zegt ze tegen een jongeman van wiens stem een neushoorn spontaan zijn hoorn zou verliezen. Soms neemt ze de amateur-zan gers en -zangeressen tegen zichzelf in be scherming door kordaat mee te zingen zo dat het kattengejank van de kandidaat wordt weggedrukt. Geen programma zonder de 'Bekende Ne derlander'. Ook Karaoke bezondigt zich hieraan. Totaal verrast 'Bekende Neder lander' in beste kledij, met make up en on berispelijk haar opent hij of zij de deur. De meesten spartelen voor de show even tegen maar laten zich uiteindelijk overhalen door Sjoukje. Doorgestoken kaart, want Sjoukje is zo vriendelijk en bescheiden dat weigenng. In een van de afleveringen was de 'Bekende Nederlander' een van de dames van de al lang ter ziele gegane groep Frizzle Sizzle. Sjoukje moest dat er even bij vermelden, anders had niemand de 'Bekende Nederlander' her kent. Dame in kwestie deed 'nietsver moedend' de deur open met in de hand een kop thee. Ze kijkt verrast. „Oh, nee hè... ik kijk ie dere week, maar... oh, vreeeees- elijk." En terwijl ze haar kop thee omhoog houdt: „Oh, en ik heb last van mijn keel." Heel Een liedje zineen in alert, want het //^-optreden zou de camera, midden od sTS r V00r het °°g eens wat mogen tegenvallen. we even. H raat- Geen probleem! Doen Het viel allemaal wel mee. Mar- jon Keiler zingt zelfs mét keelaandoening niet slecht. Karaoke bestaat feitelijk uit drie delen. Al lereerst worden de mensen gewoon op straat aangeschoten. Daama mag de 'Be kende Nederlander' zijn opwachting ma- r een bekende plaats in Nederland zwenkt om daar zanglustigen aan den volke te tonen. Die plaats waarschijnlijk een grote sponsor komt bijna nog meer in beeld en wordt nog vaker genoemd dan de kandidaten zelf. Zo irritant dat je de knop dreigt om te draai en. Maar dan staat er weer iemand achter de microfoon die op zo'n megaster-achtige wijze 'Ik hou van Holland' staat te zingen, met een stem als schuurpapier en de zang kwaliteiten van een broedse hen, maar dan slechter. Heerlijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12