Vrije tijd L-^lj Bellenblazen Potpourri Jojofoon Eerbetoon Handwerk Jonge speurneuzen op zoek naar vermist huisdier 'Handig in huis' voor klussen thuis Perfect machinaal figuurzagen Praktische gids over verwarming I VRIJC VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 REDACTIE HENRIETTA V DINGEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Golden Earring The naked truth' Sony. De vaderlandse rock-'n-roll- trots speelt nu ook zonder in te pluggen. Het kwartet, dat de laatste jaren zowel live als op de plaat alleen nog maar herha lingsoefeningen doet, krijgt door de akoestische rage nieuw leven ingeblazen. 'The naked truth', opgenomen tijdens een kroegconcert in Amsterdam voor een klein publiek, is dan ook een van de meest geïnspi reerde platen van Golden Ear ring geworden. De groep maakt het zichzelf niet gemakkelijk. 'Another 45 miles' is van origine al voor het grootste deel niet-elektrisch, evenals 'Eight miles high' van The Byrds. Beide nummers krij gen dan ook gloedvolle doch weinig verrassende vertolkin gen. Maar nummers als 'Vanilla Queen', 'Twilight zone' en 'Ra dar love' staan van nature bol van de elektriciteit. Rinus Gerritsen (staande bas), Cesar Zuiderwijk met zijn Ma- durodam-drumstel, George Kooymans (akoestische gitaar) en de uiterst gedreven zingende Barry Hay werken zich uit de naad om de spanning in deze nummers te behouden. En het lukt ze want niet een stuk op deze cd van 70 minuten ver wordt tot een kampvuur deuntje. Grootste verrassing is de titelsong, een van de twee nieuwe nummers op deze cd. Een diepgravend, serieus stuk met aangrijpende teksten. Bettie serveert 'Palomine' Play it again Sam/ Brinkman. Zowel de groepsnaam als het dashboard-hondje op de hoes zet menigeen op het verkeerde been. Wat Bettie serveert is na melijk geen melig carnavals bandje. De ongelukkig gekozen groepsnaam, waarmee net Arn hems/Amsterdamse kwartet emotionele gitaarrock op deze debuut-cd. Zangeres Carol van Dijk is een relevatie. Haar mooie zang houdt moeiteloos stand te mid den van het heftige gitaarge- weld dat Peter Visser, hier en daar bekend van de ontbonden De Artsen, ontketent. Toch is 'Palomine' geen goede cd. De elf nummers op deze cd zijn aan de eenvormige kant. De intro's zijn zeurderig, veel te lang en stuurloos en leiden te vaak naar uiterst voorspelbare climaxen. Bettie serveert heeft het wel de gelijk in zich om een grote, toonaangevende Nederlandse act te worden maar moet in het vervolg wat meer de tijd nemen voor zijn liedjes. WK JAZZ Hannes Zerbe Blech Band 'Rondo a la Fried' BV Haast. Binnen de jazzachtige muziek van de vroegere DDR was de Blech Band van pianist Zerbe de belangrijkste van de grotere formaties. De musici zijn zowel afkomstig uit het jazzcircuit als uit symfonieorkesten. De veer tien leden van de band spelen hier muziek die veel weg heeft van Breukers Kollektief, maar met een grotere nadruk op de Middeneuropese tradities van marsen en walsen. Ook de speelwijze is serieuzer en pre ciezer, je zou bijna zeggen: het Kollektief zonder humor. Dat is niet geheel waar; als je niet van zeer precies uitgevoerde zwaar geaccentueerde twee-, drie- en vierkwartsmaten houdt, worden deze meestal in fraaie soli van veteranen als Manfred Nering (altsax) en Jörg Huke (trombo ne) flink gerelativeerd. De overgangen van de strakke Europese ritmiek naar jazzs- wing zijn dikwijls wat abrupt. Opnieuw dringt zich hier de vergelijking met Breukers orkest op, zeker als trompettist Andy Altenfelder en Breuker zelf hier kers circusachtige sopraansolo in 'Walzer für Fumpenpetze' uit de lange 'Suite in sieben Satzen aus König K.' Als arrangeur en componist overtuigt Zerbe hier andermaal. Jack DeJohnette 'Music for the Fifth World' Manhattan. Uit het feit dat deze cd niet on der hét label Blue Note, maar het sub-label Manhattan uit komt, blijkt al dat DeJohnette met deze produktie sterk naar de rockkant neigt. Het is zonder meer de meest commerciële cd die de drummer/toetsenist sinds jaren heeft gemaakt. Vooral liefhebbers van de fu- sion-gitaar zullen door de be zetting aangetrokken worden: behalve John Scofield doet ook nog eens Vernon Reid (Living Colour) mee. Twee meer jazz- en fusion-georiënteerde stuk ken ('Miles' en 'Darkness to Light') worden door 'ethnisch' aandoende nummers met veel zang gedomineerd. Het meeste van dit materiaal is Indiaans ge ïnspireerd, zoals het dramati sche titelnummer. Over het al gemeen lijkt het er op dat De Johnette met opzet geprobeerd heeft om alles licht verteerbaar te houden met als gevolg mis schien dat alleen sommige fu- sionliefhebbers aan hun trekken komen. In het reggae-stuk 'De ception Blues' blijkt overigens DeJohnette vrij aardig te kun nen zingen. Afgezien van een zeer flauwe uitvoering van Jim Peppers 'Witchi Tai To' is het geen slechte cd, eerder een wis selvallige. KV KLASSIEK Beethoven Symfonie nr. 4 in Bes, op. 60, nr. 7 in A, op. 92. Symfonie nr. 5 in c, op. 67, nr. 6 in F, op. 68 (Pastorale) Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Wolfgang Sawallisch EMI. Een nog niet afgesloten evene ment in het Amsterdamse con certleven: de complete Beetho- vencyclus onder Sawallisch, die in december wbrdt afgesloten met de Achtste en de Negende. Hoogtepunten waren de uitvoe ringen van de Vijfde en de Zes de, samen uitgebracht op één cd, die door EMI Nederland prompt tot 'cd van de maand' werd uitgeroepen. Een betere keus lijkt nauwelijks mogelijk. Sawallisch dirigeert de overbe kende Vijfde superieur en het Concertgebouworkest klinkt zo 'koninklijk' als zelden tevoren. In het veel grotere scala aan nu ances en klanksubtiliteiten van de Zesde wordt dit niveau zo mogelijk nog overtroffen. Wie zich afvraagt of er nog behoefte bestaat aan een nieuwe Beetho ven-cyclus, kan nu tot inkeer komen: er bestaat altijd behoef te aan musiceren op dit niveau. Het wordt alleen moeilijk de en kele weken eerder verschenen en niet afgeprijsde opnamen van de Vierde en Zevende te la ten liggen, te meer daar die nauwelijks voor de beide andere onderdoen.' Virtuosities' Composities van o.m. Chopin, Liszt, Paganini, Schubert en SaintSaëns Wibi Soerjadi (piano) Philips. De 22 jaar geleden in Leiden ge boren pianist Wibi Soerjadi lijkt een pianistisch talent van de eerste orde. Hoe dat zal uitrij- pen, moeten we afwachten, maar dat neemt niet weg dat zijn eerste cd (tijdelijk NKV- aanbieding) een schot in de roos is. In ieder geval is zijn spel meer dan alleen maar virtuoos, zoals de titel suggereert en met een fraai toucher en veel kleine nuanceringen weet hij de diver se stemmingen fraai weer te ge ven. Speciale aandacht verdient de samenstelling: voor de helft opmerkelijke arrangementen van bekende melodieën. PK Kliederen met water is een ge liefde bezigheid van peuters en kleuters. Daarom brengt Play- skool dit stukje speelgoed voor in het bad: baby's bellenblazer. De bellenblazer zuigt zich met vijf nappen vast aan de bad- wand. Babyshampoo bovenin het huisje en met een druk op de hendel krijg je de mooiste bellen. De schildpad die water spuit en het schoepenrad dat gaat draaien als je er water overheen giet zorgen voor nog meer waterpret. Geschikt voor kinderen van 1 - 3 jaar. Prijs 69,50. Te koop in speelgoed zaken en warenhuizen. Sfeervol en geurig dat maak je het met deze kandelaar, die een bakje heeft om geurige blaad jes, kruiden of gewoon een zak je potpourri in te doen. Prijs 39,95. Meer informatie: Inspi ration, tel. 0 17 18-2 33 34. foto henk bouwman Een alternatief voor de telefoon- haspel is deze jojofoon, die heel eenvoudig tussen de hoom en het toestel kan worden gemon teerd. Voordeel is dat je niet, zoals met een verlengsnoer voor de telefoon met het hele toestel hoeft te gaan sjouwen. De jojo foon is klein (doorsnede van 47mm) en weegt maar 40 gram. Het apparaatje met een verleng snoer van vijf meter kost 29,95. Meer informatie: Deelin Beheer BV Amsterdam, telefoon 020- 6 62 83 77. De verkoop van de 100-miljoenste Swatch 'viert' de Zwitserse firma met het uitbren gen van de 'The People', een horloge dat een eerbetoon aan de aarde en haar bewo ners is. Het jubileumhorloge is ontworpen door de Italiaanse architect Allesandro Mendini. De kunststofband is verdeeld in 26 segementen die de flora en fauna op aar de symboliseren. De wijzerplaat verenigt Swatchliefhebbers van New York tot Wladi- wostok en van Johannesburg tot Stock holm. Prijs:/ 85 (beperkte oplage). Meer in formatie: Swatch, telefoon 043-25 25 50. Al 250 jaar is Kosta-Boda het neusje van de zalm op het ge bied van glasblazerstechniek, gekoppeld aan design. Deze vaas komt uit de Zweedse fa briek en is een ontwerp van Ul rica Hydman-Vallien. Meer in formatie: Ultima Design, Noordwijk, telefoon 01719- 1 55 22. SPELLETJES Cluedo nu ook geschikt voor kinderen Het detective-spel Cluedo doet het al jaren goed. Maar om de kleintjes nu te confronteren met het oplossen van een moord in spelvorm gaat de mees te ouders iets te ver. Spelfabrikant Parker is daar handig op ingespron gen door een juniorversie van Cluedo op de markt te brengen. Ciuedo Junior is de zoveelste kin derversie van een volwassenenspel. Er zijn reeds jeugdversies van onder meer Triviant, Monopolie, Pictionary en Computer Electro. Het idee van het spel blijft hetzelfde, maar vragen en attributen zijn behoorlijk aange past. Bij Cluedo Junior hoeven de spelers niet op zoek te gaan naar de moorde naar, het moordwapen en de plaats van het misdrijf, maar moeten ze ant woorden zoeken op de vragen welk huisdier wordt vermist, wie heeft het dier ontvoerd en waar het verborgen wordt gehouden. In de vrolijk uitgevoerde doos vin den we een speelbord met wonder- wiel en zeven valkuilen, zes verdach ten met voetstuk (pionnen), zeven voorwerpen met voetstuk, speurglas, dobbelsteen en speurblok. Voordat het spel kan worden ge speeld krijgen alle spelers een speur blok en kiezen een verdachte uit. De ze zet je in het plastic voetstuk en ge bruik je als pion. Alle verdachten, ook degene die niet worden gebruikt als pionnen, worden op het startvakje ge plaatst. Je hebt namelijk alle verdach ten nodig om het raadsel van het ver dwenen huisdier op te lossen. Vervol gens worden alle voorwerpen op de zeven valkuilen in het wonderwiel ge zet. Het raadsel wordt uitgekozen door aan het wonderwiel te draaien totdat een van de zwarte punten aan de bui tenkant van de draaischijf gelijk ligt met het rode pijltje aan het einde van het speelbord. Degene die met de Detective-spel voor jonge speurders. dobbelsteen het hoogste aantal ogen gooit mag beginnen. Er mogen meer dere pionnen op een vakje staan. Het spel werkt als volgt: gooi met de dobbelsteen, verzet je pion het over eenkomstige aantal vakjes en volg de instructies die op het vakje staan. De aanwijzingen die je tijdens het spel vindt, schrijf je op in het speurblok. Zorg er voor dat je tegenspelers daar geen blik op kunnen werpen. Om er achter te komen in welke ruimte (keu ken, slaapkamer, zitkamer, onder de trap, bibliotheek en badkamer) het huisdier verborgen wordt gehouden, moet je aanwijzingen vinden omtrent de,vloer en de muur. Ligt er hout of tapijt en is de muur blauw, groen of geel. Om er achter te komen welke ver dachte (Rosanna Roos. Peter Plum, Gerard Groen, Wendy Wit, Molly Mustard en Polly Pauw) het huisdier heeft ontvreemd, moet je aanwijzin gen over de verdachte vinden. Bij voorbeeld kleur haar, gelaatsuitdruk king en kleur ogen. Om er achter komen welk huisdier (hond, kat, aap, schildpad of vogel) wordt vermist bekijk je de aanwijzing onder het wonderwiel. Dat mag alleen als je op een vakje met een trap te rechtkomt of op een vakje met 'bekijk de aanwijzing'. Als je op laatsge- noemd vakje terechtkomt, til je het voorwerp dat bij de betreffende ka mer hoort op en lees je met behulp van het speurglas de aanwijzing. Niet hardop natuurlijk. Je zet het voorwerp weer terug en schrijft de aanwijzing op je speurblok. Het vakje met 'gooi nog een keer' spreekt voor zichzelf. Maar op het vakje 'bekijk een aanwijzing' mag je zelf kiezen welke valkuil je wilt ope nen om de aanwijzing te lezen. De valkuil met het opschrift 'oplossing' laat je natuurlijk dicht. Als je aan het eind van je beurt alle aanwijzingen hebt verzameld en weet wie, wat, waar heeft verstopt roep je: „Ik ga het raadsel oplossen." Je laat het de ande ren weten, opent de valkuil met 'op lossing', pakt het speurglas en leest wat er staat. Als het klopt heb je ge wonnen. Maar als je het fout hebt, mag je niet meer meedoen. De andere spelers gaan net zolang door tot een van hen de oplossing heeft gevonden. Cluedo Junior is geschikt voor 1 tot en met 6 spelers van 6 tot 10 jaar. Daarbij moet worden aangetekend dat de oudsten het er beter van af brengen. Zes- en zevenjarigen zier nogal eens wat aanwijzingen over he hoofd en vinden het moeilijk bepaal de verdachten uit te sluiten. Het spel ziet er verzorgd uit. Kaart jes en spelbord zijn goed bestand te gen de soms wat hardhandige behan deling die de kinderen in het vuur var het spel aan de dag leggen. De spelregels zijn duidelijk om schreven zodat de Idnderen het in de meeste gevallen gauw doorhebben. Het is echter aan te raden om er als volwassene in eerste instantie even bij te blijven omdat zoals gezegd de aller jongsten nogal wat problemen onder vinden. Als ze het spel enkele keren hebben gespeeld, zullen zij echter net zo bedreven zijn als de wat ouderen. Cluedo Junior is een leuke variant op het gewone Cluedo. Zeer geschikt voor kinderen en bovendien leer zaam. Spelenderwijs leren zij feiten combineren, informatie op waarde schatten en verbanden leggen. Cluedo Junior van Parker. Richt prijs: 45 gulden. DOE HET ZELF Handig in huis' behandelt vrijwel alles wat er in huis zoal te klussen valt, vanaf iets eenvoudigs als het verwisselen van een kraanleertje' tot onderhoud van en repara ties aan de cv. Het is een royaal opgezet werk (23 x 26 cm, ruim 230 pagina's) dat vooral door de talrijke gekleurde illustraties heel aantrekkelijk oogt. Verder bevat het grote hoeveelheid instructieve tekenin gen die een goede ondersteuning van de tekst vormen. In totaal bevat het boek ruim duizend illustraties. De inhoud loopt goed in de pas met de jongste ontwikkelingen op het gebied van technieken en gereedschap. De tekst is al leszins begrijpelijk voor de gemiddelde doe- het-zelver. Een dhz-boek kan natuurlijk niet echt èlle onderwerpen bevatten, maar in het hoofdstuk over vloeren is het stilzwijgen laminaatparket toch wel een gemis. Het leggen van deze (sterk in populariteit gestegen) vloerafwerking wijkt weliswaar niet zo veel af van het leggen van houtpar ket, dat wél wordt behandeld, maar het had toch wel even mogen worden genoemd. De oorspronkelijk Engelse uitgave is voor Nederland vertaald en geredigeerd door Willem Aalders, een bekend auteur op dhz- gebied, en uitgegeven door de Zuid-Hol- landsche Uitgeversmaatschappij. Voor 49,90 is het boek te koop. Figuurzagen was vroeger een van de popu lairste winterhobby's. De charme van deze bezigheid is opnieuw ontdekt, figuurzagen niet meer met de ou derwetse 'beugel', het gaat nu machinaal. Een puike machine voor hobbyist en mo delbouwer is de Hegner Multicut 1. Hij werkt met uiterste precisie, is gemakkelijk en veilig te bedienen, levert een perfect gladde zaagsnede op (nabewerken niet no dig) en is geruisarm. Je kunt er hout tot 5 cm dik mee zagen, me talen tot 5 mm, perspex en dergelijke tot 15 mm. Hij maakt moeiteloos de scherpste bochtjes en geeft zelfs geen krimp als je haaks de bocht om gaat. Ingenieus is de blaasvoorziening die de (tot 45 graden kan telbare) zaagtafel vrij van zaagsel houdt; de motor stelt namelijk tevens een 'blaasbalg' in beweging van waaruit een op de zaag snede gerichte luchtstroom wordt toege voerd. Je kunt er ook nog een stofzuiger slang op zetten om de boel af te voeren. Dus binnenshuis werken is geen probleem. De machine kost, inclusief 38 zaagblaadjes, 838 gulden. Meer informatie: Hegner Ne derland, Eist, 08819-7 44 31. Veilig en gemakkelijk te bedienen, foto gpd Een nieuwe cv-ketel, boiler of geiser kiezen doe je niet 'even gauw'. Om een juiste keu ze te maken is een grondige oriëntatie voor af noodzakelijk. Dat geldt zeker als je een geheel nieuw systeem ter vervanging van het bestaande, of bestemd voor een te bou wen woning gaat uitzoeken. Het gaat om een forse investering en als die niet volkomen doordacht en verantwoord wordt gedaan, kun je daar vele jaren spijt van hebben. Een duidelijke en complete lei draad is de pas verschenen Welke-Uids Verwarming en Isolatie'. In bijna honderd pagina's is een scala aan objectieve infor matie over verwarming, warmwatervoorzie ning, isolatie en subsidiemogelijkheden op genomen. Een uitgebreide lijst van fabri kanten en importeurs maakt eveneens deel uit van deze gids. In de tijdschriftenwinkel voor 4,95 te koop.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11