Insekt kampioen veelvraat 'Zeearend krijg je niet zo maar voor je lens' Over leven Over Leven-kalender met 27 foto's van Martijn de Jonge VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 9J 10 Compost als anti-stuifmiddel noordwukerhout De Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) doet on der meer in Noordwijkerhout proeven met het gebruik van groente-, fruit-, en tuinafval (gft) als anti-stuifmiddel in de ak kerbouw en bollenteelt. De afvalberg neemt zo af en de kostbare bovenlaag van de grond verstuift niet. Op het bedrijf van Jac Uit- tenbogaard Zn is de gft in een dunne laag op het land gespo ten. Daarbij heeft de VAM vooral geëxperimenteerd met de hoe veelheid vocht in de compost. De bollenteler is niet ontevreden over de anti-stuiver. De compost is wel een flink stuk duurder dan de gier die hij gewoonlijk voor dat doel gebruikt. Ook duurt het volgens hem te lang voordat de compost kan worden gele verd. Volgens Uittenboogaard zijn kwekers best bereid om de compost te gebruiken, mits de prijs daarvan omlaag gaat. Com post kan een oplossing zijn. In verband met het milieu mogen kwekers maar tot 1 september mest uitrijden, voor compost geldt die eis niet. Cursus schoon produceren utrecht» Teleac begint op zaterdag 14 november met een cursus 'Schoner produceren'. In de lessen wordt aandacht besteed aan voorkoming van milieubelasting en -vervuiling. De cursus is ge richt op de kleine en middelgrote bedrijven en bestemd voor diegenen die verantwoordelijk zijn voor het produktieproces. Het cursusmateriaal bestaat uit een boek, een werkboek en een diskette met een handleiding voor de berekening van de op brengst van milieu-investeringen. Er is een telefonisch spreek uur. De televisieuitzendingen beginnen op zaterdag 14 novem ber (10.30 tot 11.00 uur), de radio-uitzendingen vanaf woensdag 18 november (22.00-22.30 uur). Het cursusboek inclusief werk boek kost 145 gulden. Te koop in de boekhandel of te bestellen door overmaking van het bedrag op giro 544232 t.n.v. Teleac Utrecht onder vermelding van de titel 'Schoner produceren'. Zonnende zeehonden op het wad, een buizerd die een haas verslindt, bron stige edelherten in de Fievopolder. Lezers van deze pagina zijn er inmid dels mee vertrouwd. Met grote regel maat sieren de foto's van de Amster damse fotograaf Martijn de Jonge on ze berichtgeving over natuur en milieu. De krant is een dagvlinder, waarin een foto maar heel even kan schitte ren. Het is de moeite waard om de natuur wat langer te kunnen vast houden. Daarom zijn 27 zwart-wit fo to's van Martijn de Jonge gebundeld Ln een kalender voor het komend jaar. De fotograaf selecteerde zelf zijn foto's, rekening houdend met het'ver loop van de seizoenen. De toelichten de teksten zijn van journalist Richard Mooyman. De kalender in het formaat 42 x 30 cm is gedrukt op stevig papier en kost slechts 13,95. Bestellen hoeft niet, vanaf aanstaande maandag is de ka lender Over Leven 1993 te koop bij de volgende kantoren: Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden, en kantoor Alphen, Wilhelminalaan 18 in Alphen aan den Rijn. Een fuut met jongen Aalschoverjong krijgt lekkere hapjes. fotos martijn de jonge Een jonge zeehond zwemt onder toezicht van zijn moeder Natuurbeheer moet worden afgestemd op de kleintjes leraar heeft in het duingebied van Meijendel (Wassenaar) tel lingen gedaan en kwam, althans voor velen, tot verrassende ont dekkingen. Veel meer Er lopen in een klein deel van Meijendel zo'n 20 Fjordepaar- den rond. Per jaar eten die 240.000 kilo plantmateriaal (24.000 kilo droge stof). Als in heel Meijendel met dezelfde dichtheid vee zou worden uit gezet, zouden de dieren geza menlijk 175.000 kilo droge stof wegvreten. Een flinke berg. Deze valt echter in het niet als je de berg zet naast de hoeveel heid plantmateriaal die de bo ven- en ondergronds levende insekten en aaltjes wegwerken. Samen eten zij ruim meer dan acht miljoen kilo planten weg. De luis is de grootste veelvraat. Blad- en wortelluizen peuzelen samen ruim 2 miljoen kilo blad en wortel op!. Slakken verorbe ren ook zo'n twee miljoen kilo, de kevers houden met met een miljoen kilo 'bescheiden'. De enorme vraat van de piep kleine diersoorten maakt duide lijk dat hun invloed op de na tuur bepalend is. „Ingrijpen in die natuur omdat je graag een bepaald plantje wil terugkrijgen, kan op floragebied een succes zijn maar tegelijkertijd de mi ni-fauna gigantisch schaden. Beheer van natuurgebieden mag niet doorlopend ingrijpen zijn. Natuurbeheer is niet be denken wat je wilt krijgen en dat dan maken. Natuurbeheer is de natuur zelf laten bepalen wat er komt en wat er gaat." De hoogleraar is er niet voor runderen uit te zetten die niet gedurende de wintermaanden in het gebied kunnen blijven omdat er dan steeds moet wor den ingegrepen in het duin. De Hollandse 'huiskoei' weet niet hoe hij 's winters aan zijn kostje moet komen en moet dus op stal worden gezet. Wildere run deren, zoals de Heek-runderen, kunnen wel het hele jaar door buiten staan. Koeien, paarden en schapen zijn een beetje kies keurig maar vreten toch be hoorlijk veel soorten planten. Insekten zijn juist heel kieskeu rig. Veel insekten eten maar een soort plant of leggen hun eitjes maar op één bepaald blaadje of takje. "Dat maakt duidelijk dat menselijke ingrepen catastro faal kunnen zijn. Als je maait in de week dat een vlindersoort net haar eitjes wilde afzetten, dan roei je in een keer de hele soort uit. Dat is nogal wat." Plantepaspoort weer vertraagd LUXEMBURG De invoering van een Europees plantepaspoort vlot niet best. De twaalf landen van de EG kunnen het maar niet eens wor den over de draagwijdte van een dergelijk fyto-sanitair docu ment. Het paspoort zou proble men met de in- en uitvoer van planten en het aan beide zijden van de grens eindeloos zoeken naar dat ene kleine onopge merkte beestje, overbodig kun nen maken. Hoewel de Nederlandse land bouwminister P. Bukman aan drong op haast met de invoe ring van het paspoort, zijn de ministers het niet eens gewor den. Het plantepaspoort moet duidelijk maken dat het produkt vrij is van planteziekten. Neder land wil het paspoort alleen ver plicht stellen voor de handel in planten voor de kweek, omdat daar het gevaar voor versprei ding van ziekten het grootst is. De Denen en Ieren willen de paspoortplicht voor planten echter veel uitgebreider toepas sen, ook bij levering aan de con sument. Het voorstel voor een- Europees plantepaspoort is nu weer terugverwezen naar diplo matiek overleg. Martijn de Jonge: „Foto moet iets zeggen over het gedrag van een dier LEIDEN BEVERWIJK» MONICA WESSEUNG Hoogleraar ecologie aan de Rijksuniversiteit Leiden, E. van der Meijden, hield zaterdag tij dens het jubileumsymposium van de stichting Duinbehoud een warm pleidooi voor een 'meer insektgericht' natuurbe heer. De Nederlandse duinen zijn dichtgegroeid met voor een belangrijk deel plantkundig on interessant gewas. De oorzaak hiervan is de verrijking van de bodem: de zure regen, de be mesting in de landbouw en de vervuiling hebben de bodem rij ker gemaakt aan voedingstof fen. Daardoor is er bijvoorbeeld veel gras. In steeds meer natuurgebie den worden daarom grote gra zers ingezet. Zij kunnen in korte tijd het gras wegvreten om daarmee ruimte te maken voor meer bijzondere plantesoorten. Elke plantesoort kent haar eigen insekten dus is Van der Meijden zeker geen tegenstander van grote grazers in de duinen. Voorwaarde is wel dat er een beheer wordt gevoerd dat ook goed is voor de insekten. Boven- en ondergrondse in sekten zijn volgens Van der Meijden zo belangrijk omdat ze een veelvoud aan groen wegvre ten van de hoeveelheid die koeien, paarden en schapen weten weg te werken. De hoog- Martijn de Jonge zit soms dagen in een schuilhut GEBIOLOGEERD Insekten en andere beestjes in de grond eten met z'n alle veel meer planten op dan een hele kudde grote grazers. Toch wordt er bij het beheer van natuurgebieden alleen rekening gehouden met de runderen, paarden en scha pen en met bijzondere plantesoorten. Vlinders, torren, luizen en sprinkhanen leggen met tienduizenden tegelijk het loodje als er weer eens wordt gemaaid. De rol van de kleintjes in natuurbeheer is onderschat en dat moet an ders. chaamsomvang hebben dolfij nen anderhalf keer zo veel her senmassa. Er zijn mensen die denken dat ze daarom ook an derhalf keer zo intelligent zijn. Die mensen doen allerlei testjes met dolfijnen, en als ze de re sultaten niet snappen, zeggen ze dat dat komt doordat wij mensen te dom zijn. Ze halen er graag een potentiële buiten aardse bezoeker bij. Die zou concluderen dat de walvisachti- gen de intelligentste levensvorm op de planeet zijn. Dolfijnen voeren geen oorlog, ze vervuilen het milieu niet, ze zijn zo netjes als wat. Ja, nogal logisch, kun je tegen die onderzoekers zeggen. Ze hebben geen handen en voeten. Hoe moet je dan Kalashnikovs maken? In honderdduizenden jaren zijn ze nauwelijks geëvo lueerd. Het zijn woestijnbewo ners gebleven. Want ze zwem men in een bak water waaruit ze niet mogen drinken op straf fe des doods (van zout water worden ze ziek, net als wij). Hun vocht halen ze uitsluitend uit vis. Dolfijnen hebben het wiel niet uitgevonden, de stoommachine niet, ze hebben geen gezondheidszorg en geen centrale verwarming. Ze heb ben niet eens huizen! Je vraagt je af wat ze al die jaren hebben uitgespookt met hun hersenen. Dolfijnliefhebbers weten het: nadenken. Net als Indiase goeroes die twintig jaar op één been op een bergtop staan. Die komen ook tot in zichten, zo diep dat ze onmoge lijk aan eenvoudige stervelingen over te dragen zijn. De vraag is alleen wat je er mee opschiet. Ondanks hun wellicht putdiepe inzichten laten dolfijnen zich nog massaal afslachten door vissers met maar tweederde van hun hersenomvang. En dan doen die vissefs niet e^ns hun best ook: tonijn is wat ze willen, dolfijnen zijn bijvangst. Het gaat weliswaar niet slecht met de dolfijnen, maar wereldheer sers zijn ze ook zeker niet. Her senomvang heeft blijkbaar niet veel met evolutionair succes te maken. Wat dat betreft zijn we als zoogdieren in competitie met rattus rattus en de rattus norwegicus: de zwarte en de bruine rat. Passend gezelschap, gezien de menselijke aard. ton in 't veld HAARLEM THEO VAN DER KAAU Al ruim anderhalf jaar prijken de natuurfoto's van Martijn de Jonge op deze pagina Over Le ven. De krant brengt nu een ka lender voor 1993 uit met een se lectie van zijn werk. Dat is aan leiding genoeg om de Amster damse fotograaf eens zelf aan het woord te laten. Martijn de Jonge: „Ik ben geen natuurfotograaf, ik ben een fotojournalist die zich heeft toegelegd op natuur en milieu. Ik sta klaar als nieuwsfotograaf. Daarom moet ik weten dat de paddentrek in maart is en dat in september de visarend in de Waterleidingduinen zit. Boven dien moet ik weten welke die ren in het nieuws staan, zoals nu de eidereenden contra de visserij. 4k wil een dier in actie foto graferen. Een foto nemen die iets zegt over het gedrag van dat dier. Bijvoorbeeld een tuimelaar die uit het water springt. Dat- lijkt heel gewoon om te zien. Maar eer dat beest voor je lens springt en je die ene foto kunt maken dal is een heel ander verhaal. Veel natuurfotografen willen foto's van dieren in hun natuur lijke omgeving, zittend of staand, haarscherp en liever niet geringd. Dat natuurland schap moet dan zonder mense lijke invloeden zijn. Maar ja, waar heb je in Europa nog on gerepte natuur? Het is allemaal cultuurlandschap. Ik vind het juist interessant om een foto te maken van parende futen in een stadsgracht. Iedereen kan in zijn vrije tijd naar de Zuidpier gaan om daar eidereenden te fotograferen. Als je echter professioneel wilt wer ken moet je er heel veel tijd in stoppen, over goede spullen be schikken en eindeloos veel ge duld hebben. Vogels in Europa fotograferen is vrijwel niet te doen zonder auto en zonder het maken van schuilhutten. Als het om roofvo gels gaat moet je vóór zonsop gang klaar staan. Zo had ik me een keer vastgebeten om een zeearend in de Wieringermeer te fotograferen. Dat is voor Ne derland een heel bijzondere vo gel en die komt niet zomaar voor je lens. De zeearend is een aaseter. Nu had ik voor een foto al eens een buizerd op aas ge kregen, dus waarom zou dat bij de zeearend niet lukken? Ik ben daar tweeënhalve maand mee bezig geweest. Uiteindelijk kreeg ik bij heel slecht licht de zeearend op een dode haas die ik had neergelegd. Op dat mo ment liep alles mis. Ik had de haas moeten vastbinden, want de zeearend ging ermee slepen. Toen functioneerde de sluiter van de camera niet goed en de vogel was gevlogen. Belangrijk is om goed contact te houden met de mensen in het veld. Ik ben afhankelijk van hun medewerking als het gaat om bijvoorbeeld het opzoeken van aalscholvers in het Naar- dermeer of het uitzetten van edelherten in de Oostvaarders- plassen. Hoever ik bereid ben te gaan voor een goede foto? Ik leg aas neer en ik bouw* schuilhutten. Als je weet waar de vogels zitten en hun vaste slaapplaatsen kent, kun je het daarbij laten. Ik zal niet zo gauw iets doen ten koste van andere dieren." Okee, dan gaat het maar een keer over dolfijnen. U, lezer, be grijpt dat we het liever telkens over allerlei milieu-misstanden hebben, maar daar zijn we even doorheen. Het lijkt wel of het veel te goed gaat. Dolfijnen dus. Met de dolfijnen gaat het ook uitstekend. Ze worden absoluut niet met uitroeiing bedreigd, ze overleven de vervuiling in alle rivieren, ze lijken niks te mer ken van de smeerlapperij in zee. Het lijken wel mensen. En daar begint het interessante gedeelte van dolfijnen (en de rest van de walvisachtigen). Ze hebben een hoop hersens. Zelfs meer dan een mens of een an dere aap. Ook in verhouding tot hun lichaamsgewicht of li Een stippelmot op een meidoomblad. Insekten vreten miljoenen kilo's groen weg. foto stichting duinbehoud

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10