Leiden Regio Vertraging voor treinreizigers 'AZL een ongelooflijke bureaucratie' Fusie Nieuwe Vaart Wat riJmt er en 'Louise' vertraagd op Da Vinci? Kinderopvang in voormalig gebouw Woutertje Pieterse Nieuwe routes langs hofjes in Leiden DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 13 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMANLEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071-161417 Ingrijpende werkzaamheden aan station in Leiden Treinreizigers zullen het komende weekeinde de nodige hinder ondervinden van ingrijpende werkzaamheden op het station in Leiden. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten vertragingen van minimaal tien minuten. Gedu rende een groot deel van het weekeinde zijn maar twee perrons beschikbaar. Reizigers van en naar Utrecht zul len geen last hebben van de bouw- en sloopwerkzaam heden. Vrijdagavond om 20.00 uur wordt begonnen met de sloop van het dak van de oude voet gangerstunnel die naar de di verse sporen leidt. De stalen noodbruggen die er nu liggen moeten er via de voorkant uit, daarvoor in de plaats worden zes betonnen bruggen via de achterkant het station in ge schoven. De betonnen bruggen zijn elk 17 meter lang en 150.000 kilo zwaar. Maandag ochtend om 06.00 uur hopen de NS het karwei te hebben ge klaard. Doorgaande reizigers moeten tijdens dit werk op het station overstappen op andere treinen. Een gedeelte van de perrons wordt voor het inschuiven van de bruggen zo'n 50 centimeter omhoog getild. Over deze opge vijzelde delen kan niet worden gelopen. Gedurende de werkzaamhe den zijn de perrons alleen be reikbaar voor personen met een treinbiljet. In de hal van het sta tion wordt hierop gecontro leerd. Gehandicapten kunnen zaterdag en zondag helemaal geen gebruik maken van het station. Zij worden verzocht via andere stations te reizen. De achterzijde van het sta tion, aan de kant van het AZL, is het hele weekeinde gesloten. Bouwcoördinator R. van Milli- gen van de NS: „Als de reizigers van twee kanten komen wordt het voor ons onoverzichtelijk. Vooral ook omdat we de reizi gers moeten controleren op het hebben van een kaartje." Om de situatie voor iedereen zo duidelijk mogelijk te maken wordt extra NS-personeel inge schakeld. In de hal worden alle reizigers opgevangen en vervol gens naar een beschikbaar per ron geleid. Del NS hebben een heel sce nario opgesteld om alles in goe de banen te leiden. Van Milli- gen: „Eerder zijn we van plan geweest om de vervanging van de oude tunnel in fasen uit te voeren. Maar we hebben uitein delijk besloten om de tunnel in één keer drastisch te verande ren. Dan heb je ook maar één keer overlast." De NS wijzen er op dat het huidige scenario mogelijk in het weekeinde nog wordt gewijzigd. „Het kan zijn dat de werkzaam heden worden vertraagd en dan zal er allicht weer iets verande ren." Om verrassingen te voor komen kunnen treinreizigers Teletekst (pagina 754) raadple gen, waarop de meest actuele wijzigingen staan vermeld. Ook via de landelijke info-lijn open baar vervoer (06-9292) worden reizigers op de hoogte gehou den. De operatie in het weekeinde is een grote stap in de nieuw bouw van het Leidse station. Het middendeel van de nieuwe voetgangerstunnel is na het in schuiven van de betonnen bruggen af. In het voorjaar van 1993 wordt aan de stadszijde een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe stations hal. De huidige voorkant wordt in delen gesloopt en vervangen door een nieuwe voorkant die zeven meter naar voren komt. Hiervoor wordt het voorliggen de weggedeelte tijdelijk omge legd, totdat de verkeerstunnels onder het Stationsplein klaar zijn. Het nieuwe station is naar verwachting eind 1995 klaar. Politie Leiden krijgt standje De Nationale Ombudsman verwijt de Leidse politie on behoorlijk te zijn opgetreden tegen een snelheidsovertrc- der. Het slachtoffer, een be woner van Oegstgeest. werd twee jaar geleden aangehou den door een motoragent omdat hij te hard reed. De agent had de chauffeur ge maand hem te volgen naar een parkeerplaats waar pro ces verbaal zou worden op gemaakt. De man weigerde echter, zoals de agent hem verzocht, door het rode licht te rijden en een doorgetrokken streep op de weg te overschrijden. De agent, die geïrriteerd was dat de man zijn aanwijzin gen niet opvolgde, trad ver volgens nogal bruusk op te gen de automobilist. Volgens de agent 'gaf de Oegstgeeste- naar door zijn rijgedrag de indruk dat hij buitenlander was'. „Het kan best zijn dat ik dit op onvriendelijke toon heb gevraagd", aldus de agent in zijn verklaring. De ombudsman vindt ech ter dat het gedrag van de agent geen pas geen. Hij had zich van opmerkingen over het buitenlanderschap van de chauffeur moeten ont houden. Bovendien had de motoragent niet mogen ver wachten dat de Oegstgeeste- naar de verkeersregels zou overtreden toen hij achter de agent aanreed. Dat mag al leen in het belang van de verkeersveiligheid, oordeelt de ombudsman, en die was in dit geval niet in het ge ding. Midden op de foto zijn de stalen schuifbalken te zien waarover dit weekeinde zes betonnen bruggen het station binnen worden geschoven. Zes van deze bruggen vormen enerzijds het dak van de nieuwe voetgangerstunnel, anderzijds de dragers van de perronsporen. foto buro dijkstra C LEIDEN EMIEl FANGMANN Autobanden lek gestoken leiden Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dins dag banden lek gestoken van drie auto's. De eigenaar van een aan de Cronesteinkade geparkeerde wagen ontdekte gisteroch tend dat alle vier de banden leeg waren. Van twee auto's die aan de Asserstraat stonden, zijn die nacht eveneens banden lek ge stoken. Van de daders ontbreekt elk spoor. Aanrijding bij hoofdpostkantoor leiden Bij de inrit van het hoofdpostkantoor aan de Schiphol- weg is gisteren opnieuw een fietser aangereden. Het slachtoffer, een 47-jarige vrouw uit Warmond, liep lichte verwondingen op aan haar been. Zij werd aangereden door een 48-jarige automo bilist uit Alphen aap den Rijn. Op deze plek gebeuren geregeld ongelukken. Het oude gebouw van de Woutertje Pieterse- school aan de Anthonie Duycklaan wordt ge schikt gemaakt voor kinderopvang. De verbou wing is onlangs begonnen en wordt rond de jaarwisseling afgerond. Begin volgend jaar ne men twee groepen van dagverblijf Krullevaar, die nu tijdelijk zijn gehuisvest in de Marien- burgschool, hun intrek in het pand. De school biedt daarnaast ruimte voor een uitbreiding van twee extra groepen kinderen. De leerlingen van de voormalige openbare basisschool Woutertje Pieterse zijn dit voorjaar naar een nieuw gebouw in de Leidse Hout ver huisd. Tijdens een raadscommissie verklaarde N. Smulders gisteravond namens de gemeente dat er vanuit de buurt ook belangstelling was leegstaande pand voor ouderenzorg te bestem men. Het college geeft echter de voorkeur i kinderopvang omdat daar meer behoefte zou zijn. Ruimte voor beide activiteiten is Directeur Zijloever woedend over behandeling bejaarde De vervuilde en ijskoude woning van de bejaarde het ziekenhuis hem wilde terugsturen. foto hielco kuipers leiden roy klopper vervolg voorpagina Even na half drie woensdag middag wordt hij in zijn rolstoel het dienstencentrum De Rondedans aan de julianastraat binnengeduwd. Groezelig pak en pantoffels. Zijn schoenen heeft hij in het AZL laten staan. Hetzelfde ziekenhuis dat een of ficiële klacht aan de broek krijgt van directeur Frits van Oosten van zorgvoorziening Zijloever. „Ze schoppen een hulpbehoe vende man van 83 zonder par don de straat op. Het is een on gelooflijke bureaucratie' Van Oosten is bloedlink op de afdeling geriatrie van het AZL. Zijn woede richt zich op de halsstarrige houding bij het ont slag van de 83-jarige patiënt uit Leiden-Noord. Hij werd vorige week woensdag met uitdro- gings- en ondervoedingsver schijnselen opgenomen in het academisch ziekenhuis. De man woonde tot dan toe zelfstandig, maar was hiertoe eigenlijk niet meer in staat. Na dat zijn nicht, het enige familie lid dat hij in Leiden heeft, alarm had geslagen, kwam - geduren de vier weken - een wijkver pleegkundige. „Twee keer per dag een boterham en een kopje thee. Omdat hij zijn bed niet meer uitkon, bleef het daarbij. Naar het toilet kon hij ook niet meer, zijn behoefte liet hij maar lopen." Een bezoek van zijn huisarts resulteerde op 4 november in een spoedopname in het AZL. Uitdroging en ondervoeding waren de symptomen. Enkele dagen lag de Leidenaar aan een infuus. Onderwijl werkten di verse instanties koortsachtig aan een oplossing voor na zijn ziekenhuis-ontslag. Want de patiënt kon niet terug naar zijn huis, daarover waren huisarts, gezinszorg, familie en directie van Zijloever het eens. Oplossing Als beste oplossing kwam een verpleeghuis-opname uit de bus. Definitief of tijdelijk. Daar voor is evenwel een indicatie nodig van een deskundige. Ook dat werd begin van de week ge regeld: de verpleegkundige die hiervoor moest zorgen zou don derdag in het AZL langskomen. Het ziekenhuis besloot dinsdag evenwel de man woensdag naar zijn totaal vervuilde en ijskoude woning terug te sturen. „Maar fysiek was hij gezond. En dan is de kous voor het AZL blijkbaar af aldus Van Oosten. Als directeur van Zorgcen trum Zijloever is hij verant woordelijk voor thuiszorg in Noord. Hij smeekte het AZL bij na om de bejaarde en hulpbe hoevende man alsnog twee da gen in het ziekenhuis te laten. „Vrijdag heb ik een plaats in een verzorgingstehuis. Kunnen jullie hem niet even twee dagen binnenhouden", luidde zijn verzoek. De afdeling geriatrie bleek onvermurwbaar. De 83- jarige werd in een taxi gezet en naar huis gebracht. Van Oosten kon op het scheiden van de markt nog een tijdelijk bed re gelen in verzorgingshuis Groen hoven. Van Oosten wil de kwes tie officieel aankaarten bij het AZL „En als ik daar geen bevre digende reactie krijg, zijn er an dere instanties." Het is hem een doorn in het oog dat juist de af deling geriatrie zo met ouderen omspringt. .Als ze ergens moe ten begrijpen dat je bij dit soort patiënten niet alleen de vraag moet stellen of ze hij fysiek ge zond zijn. moet het wel geriatrie zijn." leiden emiel fangmann De politieke beslissing tot een fusie van scholengemeenschap Louise de Coligny (mavo-havo- vwo) en Nieuwe Vaart/RIO (voorbereidend beroepsonder wijs) is twee maanden opge schoven. Gisteravond werd in de raadscommissie onderwijs duidelijk dat de gemeenteraad niet half december, maar op zijn vroegst in februari een defi nitieve beslissing neemt over de vorming van de mammoet school. Anders is er onvoldoen de tijd voor overleg. De politieke partijen - de SP was afwezig - hadden gisteren geen grote bezwaren tegen de voorstellen, zoals die in het on langs uitgebrachte fusierapport staan. CDA en Groen Links zijn blij dat ook de Bedrijfstechni- sche School een plaats in de brede scholengemeenschap krijgt. Groen Links, bijgevallen door de PvdA, wil dat in het toekom stige bestuur van de mammoet school een jeugd- en jongeren- deskundige komt. Een voorstel van D66-raadlid E. Snelders om in het bestuur ook ouders op te nemen, wees wethouder Koek van de hand, omdat zij al in de medezeggenschapsraad zitting hebben. Groen Links-raadslid Van Schreven liet ook doorscheme ren dat in het personeelsbeleid van de school vrouwen en doel groepen als allochtonen voor rang moeten krijgen. Zij vond de zinsnede uit het fusierapport dat er op de toekomstige school 'gestreefd wordt naar een even wichtige vertegenwoordiging van vrouwen en allochtonen' niet ver genoeg gaan. De wet houder zei dat er nog over ge praat moet worden, hoe dat doel kan worden bereikt. Raadslid Rianne van Schreven (Groen Links) had het er gister avond in de raadscommissie onderwijs maar moeilijk mee. Een andere naam voor het 'Louise' en De Nieuwe Vaart als ze fuseren, okay. Maar mag die dan van een vrouw zijn en niet 'l.eonardo da Vinei College'? Wethouder Koek steunde haar. En dus ontstond er een discus- Terwijl Van Schreven het zon de vond de vrouw Louise' door de man 'Leonardo' te vervan gen. achtte Egon Snelders (1)66) Leonardo juist een hele geschik te naam. „Die is zó universeel, dat hij voor elke sekse en identi teit aanvaardbaar is." Ik weet niet of Da Vinei zelf die mening met u gedeeld zou hebben", vond wethouder Koek. Snelders weer „Ja. maar die leefde in de middeleeu- Een bezwaar vond de D66'er wel dat op 'Da Vinei' weinig rijmt. „Met het oog bijvoorbeeld op die gewraakte affiches, waar mijn overbuurman Kruijt zo'n moeite mee had." Daarmee be doelde Snelders de reclamezui len van het openbaar onderwijs met de slogan 'Gebruik je ver sland. Kies louise. Stedelijk of Rembrandt'. 'Overbuurman' Huib Kruijt (CDA) liet het aan zich voorbij gaan. Hij had allang begrepen dat de naam 'Da Vinei' op de scholen zelf inmiddels onmoge lijk is geworden. Maar volgens Koek liggen alle mogelijkheden nog open. „Alles kan bij het ou de blijven of er kan een nieuwe naam komen. Ik roep iedereen op suggesties voor een vrou wennaam hij mij in te zenden Waarvan akte. Het schijnt dat 'Winnie Mandela' al weer is op gedoken. 'Overleg met bonden onduidelijk' leiden emiel fangmann De besturen van de scholengemeenschappen Louise de Coligny en de Nieuwe Vaart hebben vrijdag hun fusieplannen niet met de on- derwijsvakcentrales kunnen bespreken, omdat de status van het overleg onduidelijk was. Volgens ambtenaar F. Hesselink ligt de onduidelijkheid aan de 'nieuwe wetten die dit jaar op ons afko- Hesselink had het overleg moeten voorzitten namens het open bare bestuur. Zij gaf gisteren in de raadscommissie een toelichting op het mislukken van het overleg. „Volgens de nieuwe wet, die nog bij de Eerste Kamer ligt, moet er voortaan altijd decentraal worden overlegd. De vakcentrales beschouwen die wet al - met terugwer kende kracht - van toepassing. Wij wisten dat van te voren niet en hielden vast aan de oude overlegvorm." Over 14 dagen heeft nieuw overleg plaats. Volgens Hesselink gaat het personeel op de scholen in grote lijnen akkoord met de fusie. „Het rapport is pas aan het voltallige personeel uitgedeeld, er zijn een paar bijeenkomsten ge weest. Ik heb niet de indruk dat men er zich niet mee kan vereni gen. Maar een aantal zet her en der wat vraagtekens, logisch, nu begint het allemaal te leven", aldus Hesselink. Het Gilde Leiden heeft zijn stads-hofjeswandelingen met twee nieuwe routes uitgebreid: de Boer- haave-route en de Rembrandt-route Alle wandelingen worden gehouden op woensdag- en donder dagmiddag om 14.00 uur. Beginpunt is bij het Koetshuis. Aanvragen voor wandelingen moeten 24 uur van tevoren zijn ingediend: 071-123744. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, af moak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13