Russen voor grenzen van Tsjetsjenië Buitenland Major wil onderzoek 'Irakgate' Stasi-beschuldiging tegen Günter Wallraff verzinsel Moeizame evacuatie Bush ontslaat onderminister na snuffelen in dossier Clinton 'Situatie Angola kritiek' Route 66 vandaag precies 66 jaar oud Liberiaanse verzet legt voorlopig wapens neer WOENSDAG 11 NOVEMBER 19927 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press Agentuf GPD* Gemeenschappen kePersd-enst Stakers verkopen dure wijnvoorraad brussel» Stakende arbeiders van een Waals staalbedrijf verkoch ten gisteren aan passerende automobilisten Bordeaux-wijn die zij het afgelopen weekeinde in een magazijn van de fabriek had den ontdekt. Op deze manier wilden zij hun actiekas spekken. De 7.000 flessen kwaliteitswijn vlogen weg, gezien de schappelij ke prijs van 11 of 19 gulden per stuk. Falwell overweegt terugkeer in politiek Washington De televisiepredikant Jerry Falwell, de leider van de in 1989 opgeheven conservatieve beweging Moral Majority (morele meerderheid), overweegt na de verkiezingszege van Bill Clinton in de politiek terug te keren. Falwells besluit hangt af van wat Clinton besluit over uitbreiding van het recht op abor tus en betere rechtsbescherming van homoseksuelen. Overleg over Noord-Ierland mislukt Belfast De vredesbesprekingen over Noord-lerland zijn giste ren op een mislukking uitgelopen. De Britse en de Ierse regering, alsmede vier Noordierse partijen, onderhandelden zes maanden lang met elkaar. De vier Noordierse partijen zullen nu verder 'in formeel overleg' voeren. Dwangarbeid voor parlementariërs amman Een speciaal Jordaans hof van staatsveiligheid heeft gisteren twee leden van de islamitische fractie in het parlement veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. De parlementariërs werden schuldig bevonden aan het lidmaatschap van een verbo den organisatie die erop uit zou zijn geweest het bewind van ko ning Hussein omver te werpen. Besprekingen over grenzen Macedonië athene De Griekse regering is gisteren met de buurlanden Al banië en Bulgarije en met rest-Joegoslavië besprekingen begon nen over de grenzen van Macedonië. De Grieken willen garan ties voor de onschendbaarheid van de grenzen tussen hen en 'Skopje' (zoals de Grieken Macedonië noemen). Griekenland is bang dat de voormalige Joegoslavische republiek aanspraken zal maken op de Griekse noordelijke provincie Macedonië. Pijpleiding door Duitse Waddenzee oslo» De regering van de Duitse deelstaat Nedersaksen heeft gisteren ingestemd met de aanleg van een pijpleiding door het Duitse deel van de Waddenzee. Via de pijpleiding wil de Noorse staatsoliemaatschappij Statoil aardgas naar Duitsland exporte ren. Milieuactivisten vrezen dat het project onherstelbare scha de zal toebrengen aan de kwetsbare wadden. Aanpassing Boeing-737 aanbevolen Washington De Amerikaanse Nationale Dienst voor Verkeers veiligheid (NTSB) heeft aanbevolen de roeren van Boeing-737 vliegtuigen aan te passen omdat er mogelijk constructiefouten zijn. De problemen met de roeren hebben volgens de NTSB nog niet geleid tot ongelukken. Colombiaanse leger doodt rebellen bogota Het Colombiaanse leger heeft de afgelopen drie dagen tijdens gevechten 29 linkse rebellen gedood. De rebellen zouden zaterdag tijdens een aanval op een politiepost 26 politieagenten hebben gedood. Ministers korten op ruimtevaart granada De Europese ministers die gaan over het Europese Ruimtevaart Agentschap (ESA) hebben gisteren besloten de be groting voor de komende acht jaar met zo'n 7 miljard gulden te beperken tot 45,8 miljard gulden. De bewindslieden hielden echter vast aan plannen voor het Hermes ruimteveer. Zij willen daarvoor samenwerken met Rusland. Massale staking Australië Melbourne* Zeker 300.000 werknemers hebben gisteren in Mel bourne gedemonstreerd tegen de plannen van de Australische deelstaat Victoria om de arbeidswetgeving te veranderen. Het protest maakte deel uit van een 24-uursstaking, waaraan een half miljoen werknemers deelnamem. Een vader neemt afscheid van zijn dochter, die uit Sarajevo wordt geë vacueerd. FOTO REUTER CORRINE DUFKA Conflict in Kaukasus breidt zich uit Het etnische conflict in de Kaukasus dreigt uit te lopen op een bloedige en langdurige guerrilla-oorlog. De Russi sche elite-troepen die naar de noordelijke Kaukasus wa ren gestuurd om Ingoesjen en Osseten uit elkaar te hou den, stonden gisteren aan de grenzen met de republiek Tsjetsjeno-Ingoesjetië. De zelfbenoemde president Doe- dajev riep daarop de noodtoestand uit, die voorlopig een maand van kracht zal blijven. Bovendien dreigde hij Moskou met een oorlog. moskou hans geleunse correspondent „Het spel is voorbij", zei Doe- dajev in een mededeling aan zijn regeringsmedewerkers. „Rusland dwingt ons een oorlog op, een oorlog zonder regels. We hebben alle recht te ant woorden. Of we zijn Russisch vee, of een echt land." Volgens Doedajev bevinden de Russische eenheden zich al op Tsjetsjeens grondgebied. De Tsjetsjeense leider beriep zich daarbij gemakshalve op de grenzen van de voormalige au tonome Sovjet-republiek Tsjets jeno-Ingoesjetië. Die zijn door het Russische parlement echter gewijzigd, nadat Tsjetsjenië vo rig jaar eenzijdig de onafhanke lijkheid uitriep. De onderlinge conflicten tussen Tsjetsjenen en Ingoesjen, beide islamitische volkeren, zijn echter bezworen nu de (christelijke) Ossetiërs weigeren de rechten te erken nen die de Ingoesjen op Oss- etisch gebied doen gelden. Bij dit gewelddadige conflict zijn sinds vorige week al enkele honderden mensen omgeko men. Ooggetuigen meldden dat van beide zijden 'ongelooflijke wreedheden' worden begaan. Volgens de Russische televisie kan Ingoesjetië 20.000 man guerrilla-troepen op de been brengen. In de Russische visie zijn het echter de Tsjetsjenen die aanzetten tot het geweld in de Kaukasus. De Ingoesjen zou den door de Tsjetsjenen worden bewapend. Nadat Russische commando's gisteren de hoofd stad van Ingoesjetië, Nazran, in namen, werden er geen nieuwe gevechten meer gemeld. Volgens het persbureau Itar- Tass is Noord-Ossetië, afgezien van enkele verspreide scher mutselingen, vast in handen van Russische soldaten. Een jongetje uit Ingoesjetië loopt triomfantelijk rond met een grote zak brood die hij zojuist van Russische militairen heeft gekregen. berlijn hans hoogendük correspondent De beschuldiging dat Günter Wallraff als Stasi-agent met de schuilnaam Walkure jarenlang de linkse beweging in de Bondsrepubliek zou hebben be spioneerd is uit de lucht gegre pen. De vroegere Stasi-officier Peter Erberlein gaf dat gisteren voor de rechtbank in Berlijn toe. Het inmiddels ter ziele gega- ne boulevardblad Super en de concurrent Bild hadden begin dit jaar sensationele verhalen gepubliceerd waarin de Duitse schrijver en journalist ervan werd beschuldigd de Oostduitse staatsveiligheidsdienst informa tie te hebben verschaft. In ruil daarvoor zou hij inzage hebben gehad in nazi-dossiers. Eberlein werd als kroongetui ge genoemd. Hij was naar eigen zeggen bij de Stasi contactoffi cier voor Wallraff. Gisteren werd duidelijk dat het hele verhaal was verzonnen. Eberlein zei dat de Super-journalist Reinecke hem had overgehaald een ver klaring onder ede op te stellen waarin stond dat Wallraff onder LUANDA AP De militaire situatie in het zui den van Angola is kritiek. Dat heeft de Angolese staatsradio gisteren gezegd. De zender be schuldigde de Unita-verzetsbe- weging van Jonas Savimbi ervan in het zuiden troepen samen te trekken. Het is VN-bemidde- laars niet gelukt besprekingen de schuilnaam Walkure voor de Stasi had gewerkt. In ruil daar voor zou hij een „klassebaan" bij Super krijgen. Volgens Eberlein schakelde Reinecke direct daarna een be vriende officier van justitie in, die de ex-Stasi-officier een ver hoor afnam. Tevoren had de journalist hem gedreigd bij de Super-versie te blijven, anders zou hij „in elkaar worden gesla gen". Hoewel de verklaring van Eberlein over het zogenaamde Stasi-werk van Wallraff allesbe halve waterdicht was, vond Alexander von Stahl, de hoogste officier van justitie belast met terreuraanslagen, deze toch vol doende steekhoudend om een vooronderzoek tegen Wallraff te laten instellen. Ruim een week geleden dook de Wallraff-affaire weer in Bild op. Wallraff verklaarde maan dag het gevoel te hebben het slachtoffer te zijn van een doel gerichte campagne van officie ren van justitie en rechtse uitge vers. Hij eist een enorm hoge schadevergoeding, die voor goede doelen bestemd zal zijn. over de strijd te beginnen. Sa vimbi houdt zich voor hen ver scholen. Vorige week braken gevech ten uit toen bleek dat Savimbi zich niet wilde neerleggen bij zijn verkiezingsnederlaag van eind september. Bij de gevech ten kwamen vorige week 1.000 mensen om het leven. Er komt in Groot-Brittannië een onafhankelijk juridisch onder zoek naar de illegale export naar Irak van wapenmateriaal. Dit heeft de Britse premier John Major gisteren in het Lagerhuis aangekondigd. Het gewraakte materieel zou tussen 1987 en 1990 door een Brits bedrijf aan Irak zijn geleverd met medewe ten van enkele ministers. Op dat moment was een wape nembargo tegen Irak van kracht. De affaire, al 'Irakgate' ge noemd naar de vergelijkbare Amerikaanse variant bete kent nieuwe problemen voor de regering van John Major. De oppositie beschuldigde de rege ring ervan de kwestie in de doofpot te hebben willen stop pen. Labour eiste gisteren het vertrek van de betrokken minis ters, Michael Heseltine (han del), Malcolm Rifkind (defensie) en Kenneth Clarke (buitenland se zaken). Zij zouden hebben gepro beerd belastend materiaal ach ter te houden in een rechtszaak tegen de werknemers van het bedrijf dat het wapenmateriaal leverde. Het ging om computer gestuurde draaibanken waar mee ontstekingsmechanismen voor raketten kunnen worden gemaakt. Toen aan het licht kwam dat Alan Clark, destijds oud-staatssecretaris van handel, het bedrijf had aangeraden te zwijgen over het mogelijke mili taire gebruik van zijn produk- ten, besloot de rechtbank de werknemers vrij te spreken. SPLU-BUDAPEST VERVOLG VOORPAGINA Gisteren vertrok een konvooi met ruim 1.000 Kroaten en moslims in de richting van de Kroatische havenstad Split. Het konvooi werd al in de buiten wijk Ilidza van Sarajevo enkele uren tegengehouden bij een Servische wegblokkade. Later meldde de burgemees ter van het 30 km ten westen van Sarajevo gelegen dorp Ki- seljak dat het konvooi in zijn ge heel was aangekomen en dat men daar de nacht zou door brengen. Vandaag wordt de reis naar Split voortgezet. Een eer der konvooi met duizend Ser viërs uit Sarajevo ging niet door omdat de meeste bussen en chauffeurs niet kwamen opda gen. Er vertrok slechts één bus. Bloedschandaal Frankrijk krijgt politiek vervolg PARUS «HANS GERTSEN CORRESPONDENT De vroegere Franse premier Fa- bius en ex-ministers Dufoix (so ciale zaken) en Hervé (gezond heid) zullen mogelijk alsnog worden berecht voor hun aan deel in het zogenaamde bloed schandaal. De fractieleiders in het Franse parlement zijn het gistermiddag eens geworden over het aanwijzen van 12 par lementsleden die deel moeten gaan uitmaken van een speciaal tribunaal, de Haute Cour. Vol gens de Grondwet kan alleen een Haute Cour oordelen over ambtsmisdrijven door minis ters. De aanwijzing van de twaalf is op zich een doorbraak. Tot nu toe verzetten de socialisten zich tegen de benoeming van die le den, waardoor de ingewikkelde procedure al bij voorbaat tot mislukken was gedoemd. Dat de socialisten 'om' zijn gegaan, is voor een belangrijk deel de 'verdienste' van presi dent Mitterrand. Die pleitte maandagavond voor het bijeen roepen van de Haute Cour, om dat dat de enige manier is om een einde te maken aan het nu al maanden slepende schan daal, waardoor bijna 2000 he- mofiliepatiënten met het HIV- virus besmet raakten. washington hans de bruun correspondent President Bush heeft gisteren de onderminister van buitenlandse zaken, die verantwoordelijk is voor het gesnuffel in de pas poortdossiers van Bill Clinton en zijn moeder Virginia Kelley, op staande voet ontslagen. Naar nu blijkt zou zij ook opdracht hebben gegeven de dossiers van Ross Perot te doorzoeken op belastende gegevens. Perot, de onafhankelijke pre sidentskandidaat, heeft de Re publikeinse Partij herhaaldelijk beschuldigd van 'vuile streken' tegen hem, maar kon daarvoor geen bewijs leveren. De Was hington Post onthulde gisteren dat ambtenaren niet alleen Clintons dossiers, maar ook die van Perot illegaal hebben door zocht. De opdracht daartoe was af komstig van de onderminister voor consulaire zaken, Elisabeth Tamposi, een vroegere Republi keinse partijbons die zo pro beerde gegevens te verzamelen om Clinton en Perot in diskre diet te brengen. Bush ontsloeg haar met de mededeling dat zij vandaag al haar bureau ont ruimd moet hebben. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben Tamposi en de twee ambtena ren die zij het 'vuile werk' liet opknappen onwettig gehan deld. Er is een intern onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat een dezer dagen bekend zal worden. Maar president Bush heeft niet op de uitslag daarvan willen wachten. Perot was zuinig met zijn commentaar: „Ik kan me niets saaiers voorstellen dan mijn paspoortdossiers". Vorige maand beschuldigde Perot de Republikeinen ervan zijn doch ters huwelijk te hebben willen verstoren en zijn telefoon te hebben afgetapt. Maar hij had NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT Na drie weken van hevige ge vechten heeft het Nationaal Pa triottisch Front van Liberia (NPFL) van rebellenleider Char les Taylor gistermiddag een eenzijdige wapenstilstand afge kondigd. Die onverwachte stap kwam twaalf uur voordat een ultimatum van de Economische Gemeenschap van West-Afrika (Ecowas) zou aflopen. Westafri- kaanse leiders waarschuwden de strijdende partijen in Liberia afgelopen weekeinde dat zij een algehele blokkade van het land riskeerden als zij vannacht niet de wapens zouden neerleggen. Taylor verbond wel een aantal condities aan een blijvend staakt-het-vuren. Zo wil de NPLF-leider dat zijn manschap pen hun posities kunnen be houden en dat Nigeria, dat het belangrijkste deel voor haar re kening neemt van de inmiddels 12.000 man sterke regionale vredesmacht, al haar man schappen, vliegtuigen en oor logsschepen terugtrekt. Ook daarvoor geen bewijs. „Als ik nu meer hierover zeg, dan wordt ik toch maar weer paranoide genoemd", zei hij, verwijzend naar uitlatingen van Marlin Fitzwater. de woord voerder van het Witte Huis, die hem destijds 'een paranoide gek' noemde. Eerder vorig jaar beschuldigde Perot de Bush re gering al van geheime onder zoeken naar hem. Tot zover onze correspon dent. Bush heeft gisteren het leider schap van de Republikeinse Partij overgedragen aan senator Bob Dole, fractieleider van de Republikeinen in de Senaat. Dole was tegenstander van Bush tijdens de voorverkiezin gen van 1988. Gisteravond was hij lovend over de president. „De beste man heeft niet ge wonnen op de kiezingsdag", zei de senator uit Kansas. moeten landen als Sierra Leone. Guinee en Ghana zich volgens Taylor niet langer met de Libe riaanse kwestie te bemoeien. Gevechtsvliegtuigen van Eco- mog (het Westafrikaanse vrede- sleger) voerden gisteren nog aanvallen uit op gebieden rond de hoofdstad Monrovia, waar zich manschappen van Taylor zouden ophouden. Een Eco- mog-commandant lui mtn dat zijn leger geen boodschap heeft aan de door Taylor afge kondigde wapenstilstand en dat zijn vredesleger bovendien geen partij is in het Liberiaanse con flict. Enkele uren voordat Taylors eigen staakt-het-vuren gister middag zou ingaan, werd ook op andere plaatsen in en buiten Monrovia nog flink gevochten. Zo werden gevechten gemeld vanuit White Plains, zo'n 20 ki lometer van Monrovia, waar zich een belangrijk drinkwater- reservoir voor de stad bevindt. De installatie zou daarbij be hoorlijke schade hebben opge lopen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Een zilveren jubileum vier je. En een gou den. Ook een twintig- of veertigjarig be staan kan reden zijn voor een feestje. Maar om nu de vlag uit te hangen voor een 66-jarig 'jubileum'? Toch is dat wat duizenden mensen zondag gaan doen op de Santa Monica Boulevard in California. En wat anderen, elders in Amerika, het af gelopen jaar al gedaan hebben. Zoals het pasgetrouwde stel uit Chicago, dat twee weken geleden in hun ram melkast van een Buick uit 1965 auto stap te voor de huwelijksreis en niet eerder rustte dan drieduizend kilometer later in het Oatman Motel in Oatman, Arizona. Daar kon hun eerste huwelijksnacht be ginnen, zoals Clark Gable en Carole Lom bard hen daarin drieenvijftig jaar geleden waren voorgegaan. Zij volgden de weg die honderdduizenden hebben gereden om in Oatman te komen, of in Amarillo, Albuquerque, Flagstaff, Gallup of uiteindelijk, na welgeteld 2448 mijl, in Santa Monica, California. Zij volg den de 'Moeder aller wegen', zoals John Steinbeck schreef in 'Druiven der Gram schap'. Ainerika's hoofdstraat: Route 66. Vandaag is het precies 66 jaar geleden dat de Route 66 in gebruik werd genomen. En voor de ware Route 66-adept is dat het enige jubileum dat het vieren waard is. Ook al bestaat de weg eigenlijk niet meer. Officieel geschrapt in 1983. Hij is er nog wel, maar heet niet meer zo. En op som mige plaatsen is er helemaal niets meer. Daar rest alleen nog een zanderig pad. Ooit voerde de '66' door acht staten: Illi nois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona en California. De huizen erlangs zijn verlaten en tank stations pompen al jaren geen benzine meer. Hier en daar probeert nog een door zetter een eethuisje of motelletje draaien: de te houden. Hij teert op de duizenden toeristen die elk jaar voorbij komen. Niet op zoek naar een bezienswaardigheid of een pretpark. Nee. om de 'Route 66' ge daan te hebben, al is het maar eens in je leven. Dit is de meest populaire weg in de we reld. Niet alleen de Verenigde Staten, maar ook Japan, Duitsland, Frankrijken zelfs Nederland kennen 'Route-66'-fan- clubs. De echte 66-fan heeft tenminste een keer de volle 2448 mijl afgelegd. Bij voorkeur in de zomer, wanneer het 40 gra den is en je je voelt als de pioniers die Amerika blootlegden. Want de '66' is voor al historie. Het symbool van de grote trektocht van oost naar west. Wat de pioniers in de vori ge eeuw te paard deden, deden zij deze eeuw per auto. De '66' was jarenlang de enige verbinding tussen Chicago en Los Angeles. Later kwamen er andere, bredere wegen die meer dan de Route 66 aan de ontsluiting van het westen hebben bijge dragen, zoals de (Interstate) 40. En die liep tenminste van kust tot kust. Maar deze moderne betonnen stroken missen de magie van de Route 66. Een magie die ook kunstmatig in leven is ge houden door schrijvers als John Steinbeck, die er de familie Joad over liet trekken. Of zoals Bobby Troup, een zanger van wie nooit iemand iets gehoord zou hebben als hij in 1946 op toemee naar het westen de 40 had genomen in plaats van de 66. Hij schreef de song (Get your kicks on Route 66, die door Nat King Cole beroemd werd gemaakt, maar ook door Bing Cros by en de Rolling Stones is gezongen. Jack Kerouac schreef over de '66' in zijn On the road, er werd dertig jaar geleden een tv- serie over gemaakt en zonder dat hij ge noemd wordt figureert de '66' ook in films als Rain Man en Thelma en Louise. Het langste nog intacte stuk telt 157 mijl en ligt tussen Kingman en Ash Fork in Ari zona. Dat stuk is ook het meest in trek bij de Route-66-afficionados. Vanwege de na tuur, de 'dode' gouddelversstadjes, de troosteloze eethuisjes en tankstations. Daar vind je ook de winkeltjes die Route 66 t-shirts, bumperstickers, buttons, pins, vlaggetjes en petjes verkopen. Taylor zwicht voor ultimatum Ecowas

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7