Strenge straf op werk weigeren in tuinbouw Binnenland Seksuele kennis van veel jongeren beperkt Opvang van asielzoekers loopt vast Protest Greenpeace PvdA: Tarief openbaar vervoer minder omhoog 'Regeringen hielden nauwelijks toezicht op Bernhard' Nieuwe speelgoedgigant op Nederlandse markt WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 5 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persdienst Weer twee gevallen van polio utrecht» Het aantal mensen dat vermoedelijk polio heeft, is gis teren opgelopen tot dertig. In Goes werd een tweejarig jongetje uit Tholen ontslagen uit het ziekenhuis nadat onderzoek had vastgesteld dat hij polio heeft. Hij is de derde polio-patiënt in Zeeland. In het Sophia Ziekenhuis in Rotterdam werd gistermid dag een achtjarig meisje uit 's Gravendeel opgenomen met ver moedelijk polio. Beide kinderen waren niet gevaccineerd. Het eerste geval van polio-besmetting deed zich op 18 september in Streefkerk voor. Kamer doet 'Maastricht' over den haag Op uitdrukkelijk verzoek van WD-leider Bolkestein zal de Tweede Kamer morgen het vorige week gehouden debat over het Verdrag van Maastricht in verkorte versie herhalen. Bol kestein zei gisteren in de Kamer dat hij er behoefte aan heeft de hoofdlijnen van de betekenis van 'Maastricht' nog eens duidelijk uiteen te zetten. Hoewel de andere fracties daar het nut niet van zien, zullen zij toch meedoen, zij het zonder de fractieleiders zoals Bolkestein had gewild. Negen jaar voor moord bij discotheek arnhem» De rechtbank in Arnhem heeft een 20-jarige man uit Ede veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens moord. Hij schoot op 29 maart van dit jaar een 35-jarige Wageninger dood voor de deur van discotheek Fantasy in Wageningen. Het slachtoffer wilde tussenbeide komen toen de man uit Ede zijn vriendin aan haar haren over de parkeerplaats sleepte. Zijn be hulpzaamheid moest hij bekopen met een fataal pistoolschot. Zijn zwager raakte ernstig gewond, terwijl zijn vrouw een schampschot opliep. In de Oudejaarsnacht stak de inwoner van Ede een taxichauffeur neer, toen deze weigerde hem naar Am- hem te brengen. Ook stak hij al eens in op een portier van een nachtclub. Bekeuring voor 'grafgroenschennerij' ruurlo Een 24-jarige Amerikaan uit Michigan heeft in Ruurlo een bekeuring gekregen voor 'grafgroenschennerij'. De man was bezig op het kerkhof stekjes te knippen van struiken die op gra ven staan. Bezoekers van het kerkhof vonden dat niet gepast en deden bij de politie aangifte. De Amerikaan kreeg een bekeu ring; de verzamelde stekjes zijn in beslag genomen. Uit het ver hoor bleek dat de man elk jaar enkele maanden in Nederland verblijft. Hier heeft hij een lucratieve bezigheid ontdekt: stekjes van bomen en struiken knippen en die verkopen aan tuinders in het Westland. Van de gemeente Ruurlo had hij toestemming ge kregen stekjes te snoeien. De politie vond het echter te ver gaan om groen van graven weg te halen. Jonge tuinders bereid werken met illegalen te beëindigen Het kabinet wil strenge straffen zetten op het weigeren van werk in de tuinbouw. Werk in deze sector kan voor veel werklozen worden beschouwd als passende arbeid. Over de aard van de sancties wil het kabinet nog overleg voeren met de arbeidsbureaus en de Vereniging Neder landse Gemeenten. Dit schrijft het kabinet aan de Twee de Kamer over de arbeidsproblematiek in de tuinbouw. De notitie is een reactie op het rapport-De Boer dat afge lopen zomer verscheen. Daarin staan aanbevelingen om illegale arbeid in de tuinbouw terug te dringen. schuldig maken met kracht voortgezet." Volgens het kabinet moeten de wergevers werken in de tuin bouw aantrekkelijker maken. Tegelijkertijd moet het beleid zich meer richten op de werk zoekende. Het aantrekken van arbeids- den haag «anp Volgens het kabinet is het te werkstellen van illegalen een verwerpelijke weg voor het op lossen van personeelsproble men. „Daarom wordt het strin gent opsporen en vervolgen van werkgevers die zich hieraan krachten van buiten de Europe se Gemeenschap wordt door het kabinet uitsluitend gezien als een noodoplossing voor de korte termijn. Het aantal werk vergunningen voor deze catego rie arbeidskrachten wordt de komende drie jaar dan ook ge leidelijk verminderd. Tegelijkertijd moet het tijde lijk werken in de tuinbouw ge makkelijker en aantrekkelijk worden. Scholieren en studen ten die tijdelijk in de tuinbouw werken, krijgen daarom vrijstel ling van premies en loonbelas ting tot een maximum van 1.500 gulden per jaar. Uitkeringsgerechtigden die werk in de tuinbouw aanvaar den, mogen met ingang van 1994 jaarlijks 3.100 gulden bij verdienen zonder dat op hun uitkering wordt gekort. Jonge tuinders uit Noord- en Zuid-Holland hadden gister middag een gesprek met staats secretaris Kosto van justitie over de problemen in de tuinbouw. De tuinders, verenigd in het Hollands Agrarisch Jongeren Kontakt, zeggen bereid te zijn het werken met illegalen te be ëindigen. Wel is het noodzake lijk dat er een overgangsregeling komt die de tuinders de tijd geeft zich aan te passen aan de nieuwe situatie, aldus het HAJK. In een petitie werd Kosto ge vraagd een einde te maken aan de politierazzia's in het West- land. amsterdam anp De seksuele kennis van Nederlandse scho lieren laat nog steeds te wensen over. Meer dan de helft van de meisjes weet niet waar menstruatiebloed vandaan komt en een derde van de jongens weet niet dat ze bij hun eerste zaadlozing al vruchtbaar zijn. Zeventig procent van de jongens en meisjes vanaf dertien jaar weet niet precies wan neer een vrouw vruchtbaar js. Dat blijkt uit een puberteitsonderzoek onder scholieren, uitgevoerd door tamponfabrikant Tampax in Amsterdam. De educatieve dienst Tampax-Nederland hield in overleg met docenten op zes mid delbare scholen een enquête onder ruim vijfhonderd jongens en meisjes van dertien jaar en ouder. Verder putte het bedrijf uit antwoordenlijsten van vijfduizend lezers van het jongerenblad Popfoto. Uit het onderzoek blijkt dat driekwart van de Nederlandse schooljeugd meer seksuele voorlichting op school wil. Het viel de on derzoekers op dat onder scholieren opval lende misverstanden bestaan over puber teitsverschijnselen bij de andere sekse. Zo weet 13 procent van de meisjes niet dat sperma het lichaam via de penis verlaat; 30 procent van de jongens weet niet dat de menstruatie stopt zodra een vrouw zwanger wordt. utrecht anp De opvang van asielzoekers en ontheemden dreigt vast te lo pen. De Interim Stichting Op vang Asielzoekers (ISOA) en de Stichting Projecten Opvang Asielzoekers (POA), die in op dracht van het ministerie van WVC de centrale opvang voor hun rekening nemen, meldden gisteren dat de centrale opvang in onderzoekscentra, asielzoe kerscentra en de tijdelijke op vangcentra volledig is benut. Het gaat hier om 11.500 plaat sen. Om de voortdurende stroom asielzoekers en ont heemden toch op te vangen, moet worden uitgeweken naar noodvoorzieningen, .zoals ho tels en pensions. Volgens de stichtingen werd verwacht dat het aantal asiel zoekers zou dalen. Maar het te gendeel is waar: er kwamen in oktober meer asielzoekers dan in de vergelijkbare periode van 1991. Per week melden zich on geveer honderd ontheemden uit het voormalige Joegoslavië en vierhonderd of meer asiel zoekers. Het gebrek aan op vangplaatsen wordt tevens ver oorzaakt doordat gemeenten te weinig plaatsen beschikbaar stellen. De opvang van ontheemden bij gastgezinnen loopt ook nog niet naar wens. Op dit moment verblijven veertig ontheemden bij gastgezinnen. In augustus verklaarden duizenden Neder landers zich nog bereid als gast gezin op te treden. Dordrecht De milieu-organisatie Greenpeace heeft gisteren 55.000 handtekeningen aangeboden aan de directie van het chemie-concem Dupont in Dordrecht. De handteke ningen werden in de zomermaanden verzameld na een oproep in het Greenpeace Magazi ne. Bij de ingang van het bedrijf zette de milieu-organisatie een kleurige paraplu neer, met daarin een gat, dat de aangetaste ozonlaag moet symboliseren. Greenpeace wil met de ac tie bereiken dat het Dordtse bedrijf de produktie van CFK's en HCFK's (een CFK-variant) onmiddellijk stopzet. Begin april voerde Greenpeace ook al actie bij Dupont. Toen klonken 25 leden van de milieu-organisatie zich vast aan een goederentrein, die chloor bevatte. Chloor is een belangrijke grondstof voor de produktie van CFK's. Behalve de handtekenin gen bood Greenpeace ook een rapport aan, waarin een lijst met alternatieve stoffen voor HCFK's en CFK's is vernield. Volgens woordvoerder H. Post van Dupont wordt gewerkt aan de beëindiging van de CFK-produktie eind 1994. Voor de HCFK's wordt al naar alter natieven gezocht, maar concrete maatregelen om de produktie te staken zijn er vooralsnog niet Amsterdam Met grote precisie werd gisteren de nieuwe klokketo- ren op de Olofskapel geplaatst Deze kapel op de kop van de Am sterdamse Zeedijk wordt maandag door het Golden Tulip Barbizon Palace als congrescentrum in gebruik genomen. Met het plaatsen van de tien meter hoge klokketoren werd de renovatie van het ge bouw afgerond. In de zeskantige toren zit een uurwerk met aan drie zijden een wijzerplaat. Aan de hand van oude gravures is de oor spronkelijke toren nagemaakt die in het begin van de zestiende eeuw werd geplaatst en in 1860 van de Olofskapel verdween. Op de achtergrond rechts staat de Zuiderkerk. foto nieuw anefo kostenstijgingen van auto en openbaar vervoer gelijk moeten oplopen, maar steunt het pleidooi van de PvdA niet. Het CDA vindt dat niet alleen moet worden gekeken naar de benzi neprijzen - die niet worden ver hoogd - maar ook naar de vaste autokosten, zoals de motorrij tuigenbelasting, die wel om hoog gaat. De PvdA wijst er ech ter op dat de automobilist zo niet rekent en slechts uitgaat van de variabele kosten, dus de benzineprijs. Ook de WD is niet op voor hand enthousiast over het PvdA-voorstel om de tariefstij ging in het openbaar vervoer te beperken. „Ik vraag mij af waar die inkomstenderving uit moet worden betaald. Ik vrees dat dit ten koste zal moeten gaan van de investeringen in de infra structuur en daar zijn wij perti nent op tegen", aldus WD- woordvoerster Jorritsma. De PvdA weigert vooralsnog ook in te stemmen met een voorgenomen bezuiniging van 25 miljoen gulden op het streekvervoer. De gehele Kamer vroeg zich bezorgd af waar mi nister Maij-Weggen de 128 mil joen gulden aan bezuinigingen denkt weg te halen, die haar net afgelopen weekeinde door het kabinet zijn opgelegd. De mi nister geeft vandaag antwoord. foto anp hans steienmeier den haag gpd De tarieven in het openbaar vervoer mogen in 1994 niet met zes tot acht procent omhoog, zoals het kabinet wil, maar moeten worden beperkt tot maximaal vier procent. Dit heeft PvdA-woordvoerder Van der Vaart gistermiddag gezegd bij de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat in de Tweede Kamer. Als bovendien blijkt dat het open baar vervoer zich ten opzichte van het autogebruik volgend jaar negatief ontwikkelt, dan dienen de tarieven voor open baar vervoer in 1994 helemaal niet te worden verhoogd. De PvdA ziet geen kans meer om de voor volgend jaar ge plande tariefstijging van zes procent te beperken. De ver voersbedrijven hebben die ver hoging namelijk al goeddeels voorbereid. De PvdA wil de ta riefsverhoging voor het open baar vervoer beperken, omdat autogebruikers met een kleinere verhoging worden geconfron teerd. Dit terwijl in het regeer akkoord is afgesproken dat die verhogingen gelijk zullen lopen. Van der Vaarts partijgenoot Van Gijzel merkte op dat de ge plande tariefsverhoging niet leidt tot kwaliteitsverbetering van het openbaar vervoer. „Mensen die de overstap van auto naar openbaar vervoer hebben gemaakt, dreigen zo weer af te haken", aldus Van Gijzel. Het kabinet acht de ta riefsverhoging nodig om het openbaar vervoer kostendek kend te maken. Het CDA vindt ook dat de Prins Bemhard mag zijn handen dan weieens vuil hebben gemaakt, die van de verschillende Nederlandse regeringen zijn - in relatie tot de prins - ook verre van schoon. Zij zijn in de periode 1946- 1976 op zijn minst slordig omgegaan met de bijzondere positie van de man van de Koningin. De verschillende regeringen maakten bovendien meermalen dankbaar gebruik van „goodwill ambassadeur" Bemhard. Dat geldt ook voor het kabinet-Den Uyl, de regering van de Lockheed-affaire, die de prins opdracht gaf de banden met de sjah van Iran te verbeteren. De huidige premier Lubbers profiteerde mee als mi nister van economische zaken. Dat staat in het boek 'De Prins-gemaal' van jour nalist Harry van Wijnen, dat gisteren ver scheen bij uitgeverij Balans. De regering deed van 1946-1976 alsof de Prins der Nederlanden, ofwel de „prins-gemaal", staatsrechtelijk niet be stond, stelt Van Wijnen. De ministeriële verantwoordelijkheid werd zwaar veron- tachtzaamd, terwijl de prins toch „in de gevarenzone van Lockheed zwom" en intensieve contacten met het internatio nale bedrijfsleven onderhield. In zijn hoedanigheid van inspecteur- generaal van de krijgsmacht - en dus wel vallend onder ministeriële verantwoor delijkheid - nam hij ook nog eens een deel van de internationale contacten met de internationale vliegtuigindustrie over van minister van oorlog Staf. Het gehele internationale werkterrein van de prins had volgens Van Wijnen al in 1946 onder één centraal punt van toe zicht (de premier) moeten komen. De meervoudige status van de prins leverde te veel problemen op: dan was hij mili tair, dan weer delegatieleider van een economische missie, dan weer lid van het Koninklijk Huis. „Er was altijd een grijze zone waarin het toezicht niet voorzag en waarop, door gebrek aan overleg tussen de mi nisters, de ministeriële verantwoordelijk heid in de praktijk geen vat had." Van Wijnen wijt een en ander aan gemak zucht en aan de kortstondigheid van de diverse ministerschappen. De arm van de ministeriële verantwoordelijkheid slaagde er niet in „overzee" te reiken, waar de prins juist zo actief was. Intussen had de prins een grote inter nationale reputatie gekregen: de sjah wilde alleen maar met hém onderhande len en president Kennedy excuseerde zich uitputtend tegenover de „prins-ge maal" over het mislukken van onder handelingen over landingsrechten voor de KLM in Los Angeles. „De internationale reputatie van prins Bernhard berustte ten dele op mystifica tie, zoals het duidelijkst bleek in de VS, waar zijn persoonlijke kwaliteiten veelal met politieke invloed werden verward", aldus Van Wijnen. „De Nederlandse re gering had hier duidelijkheid kunnen scheppen doch liet dit na. Zolang de voordelen groter waren dan de nadelen liet de regering het internationale mis verstand over de invloed van de prins voortbestaan. Als zij dat (internationaal voordelige) misverstand uit de weg zou hebben geruimd, dan was de kip met de gouden eieren wellicht van de leg ge raakt." De prins struikelde in 1976 over de Lockheed-affaire en werd door het kabi net-Den Uyl bestraft. Dat laatste noemt Van Wijnen gegrond, maar „de motive ring van het oordeel van de regering was niet vrij van hypocrisie en ze was vooral onevenwichtig.„De regering had nau welijks toezicht op de prins uitgeoefend, geen enkel kader voor hem aangegeven en geen schrikdraad gespannen. En ook het parlement had hem, zeer wel wetend dat hij een vrijbuiter was, altijd laten be gaan." Saillant is vooral het hoofdstuk „Trou bleshooter in Teheran", waarin Van Wij nen een geheime missie van de prins naar Iran onthult, gemaakt in opdracht van het kabinet-Den Uyl. Het land had de handelsbetrekkingen in 1974 verbro ken vanwege de begrijpende houding van Nederland tegenover de bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar. Een Nederlandse missie naar Teheran zou alleen slagen als een „beproefde aloude kunstgreep" zou worden toege past en Bemhard in de strijd werd ge worpen. De prins reisde in april 1975 naar Teheran en bereidde er de weg voor minister van economische zaken Lub bers en zijn missie. Lubbers kon zich de activiteiten van de prins in Teheran, in 1977 in een ge sprek met Van Wijnen, niet herinneren. De auteur van „De Prins-gemaal" spoor de echter brieven op waaruit het tegen deel blijkt. Uit maart 1975 is er een brief van de huidige premier waarin hij de prins gegevens verstrekt over projecten en leveranties „waarin het Nederlandse bedrijfsleven bijzonder is geïnteres seerd" en uit juni een bedankje: „Ik ben mij ervan bewust dat de recente bespre king die u met de sjah hebt gevoerd in belangrijke mate tot het welslagen van de economische missie heeft bijgedra gen." Toys R Us concurrent Bart Smit en lntertoys zuid-oost Azië en Canada is de onderneming actief. De winkelformule van Toys R Us is vergelijkbaar met die van Ikea: groot, goedkoop en toe gankelijk. De vestigingen verko pen al het speelgoed dat op de wereld wordt gemaakt. Door de hoge omzet kunnen de prijzen laag blijven. Van alle speelgoed die fabrikant Fisher-Price ver vaardigt, wordt bijvoorbeeld ongeveer een kwart verkocht via Toys R Us-winkels. Het Amerikaanse bedrijf zal een serieuze concurrent vor men voor Bart Smit en lnter toys. Deze twee speelgoedke tens. die elkaar in omvang nau welijks ontlopen, betwisten el kaar al enkele jaren het markt leiderschap. In de speelgoed sector ligt de nadruk de laatste jaren op prijsconcurrentie en minder op kwaliteit. De Amerikaanse speelgoedke ten Toys R Us stort zich op de Nederlandse markt. Volgend jaar wil het bedrijf op diverse plaatsen in de Benelux zogehe ten megastores openen met voordelig geprijsd speelgoed. Toys R Us-winkels zijn gemid deld twintig keer zo groot als een normale speelgoedzaak en zijn doorgaans gevestigd aan de rand van de stad. Directeur P. Bomas bevestigt dat Toys R Us zich volgend jaar op de Nederlandse speelgoed- markt zal begeven, maar wil nog niet zeggen waar precies of tot hoeveel vestigingen is beslo ten. Het van oorsprong Ameri kaanse bedrijf opende eerder met succes mammoetwinkels in Frankrijk, Spanje, Groot-Brit- tannië en Duitsland. Ook in Recordaantal kinderzegels bussum GPD Dit jaar is een recordaantal kin derpostzegels en kaarten ver kocht. Dr. M. de Haan. alge meen directeur van de Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN), maakte gisteren in Bus- sum bekend dat de opbrengst dit jaar ongeveer één mfljOM gulden hoger zal liggen dan de afgelopen jaren toen de gemid delde omzet tien miljoen be droeg. „En 1995 wordt het jaar van de twintig miljoen", voor spelde mr. J. de Valk, bestuurs voorzitter van de SKN. Het succes is volgens de Stichting Kinderpostzegels te danken aan de nieuwe wijze van geld innen. Voor het eerst hoefden de ruim 300.000 basis scholieren niet meer met con tant geld over straat, omdat de kopers een eenmalige machti gingskaart konden gebruiken. Volgens Valk leverde dit niet meer klanten op. maar wel gro tere bestellingen. Meer dan ne gentig procent van de betalin gen is via de machtiging ge daan. Met de opbrengst verwacht de SKN meer dan 1.400 projec ten te steunen op het gebied van de kinderhulp en jeugdwel- zijnszorg in Nederland en de Derde WerekL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5