'Leger wordt chaos als overgang te snel gaat' 'Arts hoeft nut handeling niet af te wegen tegen kosten' Binnenland Voor de sloop Tien en negen jaar eel voor doden van peuter En dan wéér wachten Arts moet kwaliteit leven pasgeborene ook meewegen Simons laat omvang basisverzekering los WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 3 Algemeen Nede«Unds Persbureau CPD Gemeenschappen Persdwnst Subsidies universiteiten utrecht De overheidssubsidie aan universiteiten zou mede af hankelijk moeten zijn van de plaats die hun afgestudeerden op de arbeidsmarkt weten te vinden. Ook studenten zelf moeten meer gemotiveerd worden studies te kiezen waar Nederland economisch behoefte aan heeft. Dat zei VNO-voorzitter Rinnooy Kan vandaag tijdens een lezing aan de universiteit van UtTecht. Volgens de VNO-voorzitter is de belangstelling voor een aantal technische studies in Nederland tot e Overvallers horen vier jaar cel eisen arnhem» Officier van justitie Langenhorst heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem gevangenisstraffen van vier jaar geëist te gen een 26-jarige Zaandammer en een 27-jarige Amsterdam mer. Beide mannen worden verdacht van een overval op een fi liaal van de Praxis in Arnhem op 17 augustus. Bij die overval werd een 29-jarig personeelslid gegijzeld. 'Arbeidsmarktbeleid werkt niet' utrecht Het arbeidsmarktbeleid van gemeenten is niet effec tief. Maatregelen die de werkgelegenheid moeten vergroten, werken niet en maatregelen om de positie van de werkloze op de arbeidsmarkt te verbeteren, zetten evenmin zoden aan de dijk. Dat stelt de Utrechtse politicoloog M. van Dam die volgen de week promoveert op een studie over dit onderwerp. Volgens Van Dam laten bedrijven zich nauwelijks door reclame van ge meenten overhalen om zich ergens te vestigen. En als bedrijven dat toch doen, levert dat vaak maar weinig banen op voor de lo kale bevolking. Wapens 'Joegoslavië' tentoongesteld Amsterdam Wapens die worden gebruikt in de oorlog in Bosnië, Kroatië en Servië zijn zondag te zien in Paradiso. De expositie duurt enkele uren en is bedoeld als „reflectie op het verschijnsel oorlog en vernietiging". De veertig wapens, gemaakt in zowel West- als Oost-Europa, zijn beschikbaar gesteld door het Ko ninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum. 'Bestuurders meer daadkrachtig' den haag De kloof tussen de politiek en de burgers kan worden verkleind als bestuurders er voor zorgen dat ze meer daadkracht tonen. De sfeer van deze tijd, waarin de aandacht meer wordt gelegd op de individuele verantwoordelijkheid, vraagt dat. Dat zei CDA-fractievoorzitter Brinkman gisteren in Den Haag tijdens een bijeenkomst van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Controleurs controleren niet Rotterdam In de Rotterdamse tram, bus en metro worden deze week nauwelijks kaartjes gecontroleerd. Ongeveer honderd van de 120 RET-kaartcontroleurs werken vanaf vandaag tot vrijdag alleen nog 'preventiefze gaan wel de tram in, maar controleren niet. Vrijdag is overleg tussen RET, bonden en medezeggen schapscommissie over bewapening van controle-beambtes. Vo rige week werd een controleur in een tram door een passagier neergestoken. Piet Derksen in een klap motorkoningNederland Multimiljonair Piet Derksen is door de aan koop van alle acht vestigingen van Holland Motors 'motorkoning' van Nederland ge worden, Derksen (78), die een vermogen overhield aan de verkoop van zijn aandelen in Center Pares (bungalowparken) heeft de motorzaken ondergebracht in de houdster maatschappij Euro Motorcycles Group. Die is nu marktleider in Nederland. Derksen heeft zijn vermogen onderge bracht in beleggingsmaatschappij Levend Water Beheer. De naam is een verwijzing naar een passage in het Johannes-evange- lie, want Derksen is een overtuigd christen. Manna Participaties, dat betrokken is bij het christelijke gezinsblad Manna, is een dochteronderneming van Levend Water Be heer en op haar beurt eigenaar van het aan delenpakket Euro Motorcycles Group. Het is overigens niet de eerste 'branche vreemde' investering. Zo zit Derksen ook met vele miljoenen in het nieuwe Air Hol land. Op de vraag waarom antwoordt hij simpel: „Winst, en niet meer dan dat." Der ksen vindt het bedrijf een belangrijke en 'heel goede belegging' voor Levend Water, dat met de opbrengsten onder meer hulp projecten financiert in Derde Wereld-lan den. Door de overname van Holland Motors heeft de Euro Motorcycle Group ook meteen de leidende positie als parallel-im porteur ingenomen. Deze vorm van recht streeks importeren uit vooral de VS, is een doom in het oog van veel officiële impor teurs. Luitemnt-generaal bepleit ruime periode voor omschakeling naar vrijwilligersleger Amsterdam Na tientallen jaren trouwe dienst ligt een aantal zogehe ten hondekoptreinstellen en elektrische locomotieven van de Neder landse Spoorwegen nu bij sloper Hollandia in Amsterdam te wachten op hun einde: de sloophamer. foto D'ikstra ev ruud nijpjes Als het kabinet de dienstplicht afschaft, moet het leger ruim de tijd krijgen om de overgang naar een vrijwilli gersleger goed te laten verlopen. Anders komt het func tioneren van de landmacht „ernstig in gevaar". Dat heeft de bevelhebber van de landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal H. Couzy, gisteren bepleit in een artikel in NRC Handelsblad. den haag anp Over het artikel ontstond de no dige beroering op het ministerie van defensie. Secretaris-gene raal M. Patijn probeerde tever geefs het artikel tegen te hou den. Couzy liet daarop een persverklaring uitgaan, waarin hij zijn loyaliteit aan de minister en alle besluiten van de regering benadrukt. De luitenant-generaal signa leert in het artikel ook de toene mende onrust onder het perso neel van de landmacht dat uit de krant de voornemens van het kabinet heeft moeten verne men. Als de landmacht zon der chaos moet omschakelen naar een vrijwilligersleger, dan is een ruime overgangsperiode pure noodzaak. Verandering mag onvermijdelijk zijn, maar de wijze van veranderen mag de mens niet vermorzelen", zo schrijft Couzy. Vrijdag bespreekt het kabinet in een eerste ronde het rapport van de commissie-Meijer. Die adviseert de dienstplicht wel te handhaven maar te verkorten tot negen maanden. Hoewel minister Ter Beek (defensie) zijn standpunt over het advies pas naar buiten wil brengen als zijn Prioriteitennota eind dit jaar verschijnt, heeft hij wel al laten merken niet meer onver kort vast te houden aan hand having van de dienstplicht. Tijdens de viering van het 20- jarig bestaan van de soldaten- vakbond AVNM gisteren, on derstreepte Ter Beek nog eens nadrukkelijk de voordelen van een vrijwilligersleger en de na delen van de dienstplicht. De minister beëindigde zijn bijdra ge met de overweging dat deze tijd een „flexibele houding" ver eist, ook van hemzelf. Het ziet ernaar uit dat het ka binet zal besluiten de dienst plicht op termijn af te schaffen en over te gaan op een vrijwilli gersleger dat beter is toegesne den op de nieuwe taken van de krijgsmacht, zoals crisisinter ventie en vredesoperaties. Couzy stelt dat bij afschaffing van de dienstplicht de omvang van de landmacht moet ver minderen van 54.000 naar 25.000 militairen. Dat laatste aantal baseert hij op de meest gunstige prognose over het aan tal te werven vrijwilligers met een kort dienstverband. De ge neraal voorziet tevens dat op termijn ongeveer 3.000 be roepsmilitairen moeten worden ontslagen. Ook onder het nu 11.000 man tellende burgerper soneel zal een overschot drei gen, zo stelt hij. Als tweede knelpunt noemt hij dat er bij de landmacht nu al honderd reorganisatieprojecten gaande zijn. Komt daar op korte termijn nog een ingrijpende herstructurering overheen, dan „komt het functioneren van de landmacht ernstig in gevaar". De vertrekkende dienstplichti gen zijn niet op stel en sprong te vervangen door vrijwilligers en de motivatie van het be- roepspersoneel zal door de drei gende chaos en massaal ge dwongen ontslag drastisch ver minderen, zo vreest Couzy. roermond anp De rechtbank in Roermond heeft gisteren een 21-jarige man uit het Limburgse Echt tot tien jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging veroordeeld. Zijn 20-jarige vriendin kreeg ne gen jaar, en eveneens TBS en dwangverpleging. Officier van justitie mr. H. Droesen had te- F raudebest rijding den haag gpd Premier Lubbers gaat persoon lijk het fraudebestrijdingsbeleid coördineren. Hij is voorzitter geworden van een ministeriële commissie. De commissie blijft voorlopig twee jaar bestaan. Ook vice-premier Kok. minister De Vries (sociale zaken) en mi nister Hirsch Ballin (justitie) zit ten erin. gen beiden twaalf jaar cel, plus TBS en dwangverpleging geëist. De rechtbank acht wettig en overtuigend bewezen dat het tweetal van 26 tot en met 29 juli van dit jaar een aan hen toever trouwde peuter van twee jaar zodanig heeft mishandeld dat het kind in het ziekenhuis van Sittard is overleden. Bovendien hebben de twee de peuter regelmatig seksueel misbruikt. Zij deden dit zelfs toen zij het kind in bewusteloze toestand naar een arts brach ten. Als motief voor hun daden gaven zij op door de mishande lingen seksueel opgewonden te raken. De moeder van het kind woonde een tijdje in bij het duo. Tijdens haar vakantie be loofden de twee op haar kinde ren twee peuters van een en twee jaar te passen. Het jongste kind werd niet mishan deld en is evenmin seksueel misbruikt. Politiemensen scheiden vaker Politiemensen scheiden vaker en slaan vaker de hand aan zichzelf dan de gemiddelde Ne derlander. Dit is een gevolg van de spanning waaronder ze wer ken. Dit constateert j. Kaiser, trainer stresshantering van het Zuid-Nederlands Instituut voor gemeentepolitie in Heerlen. Hij heeft een onderzoek gedaan on der grote aantallen ctirsisten, zowel ervaren als aankomende politiemensen. Kaiser constateerde dat de uitkomst van een Amerikaans onderzoek ook voor Zuid-Ne derland opging. In de afgelopen zeven jaar pleegden zes politie mensen in Limburg zelfmoord. Het echtscheidingspercentage bleek volgens Kaiser ook relatief hoog te liggen. Kaiser meent dat de oorzaak van het stressprobleem bij poli tiemensen is terug te voerên op de specifieke spanningen waar mee zij te maken krijgen. De meeste spanning ervaren poli tiefunctionarissen volgens hem in geweldssituaties en bij slecht- nieuwsgesprekken, bijvoorbeeld als zij iemand op de hoogte moeten brengen van het overlij den van een familielid. h r Z* l ja i split Nederlandse VN-militairen rusten uit op de transportplaats nadat zij met een chartervliegtuig zijn aangekomen op de luchthaven van Split in het voormalige Joegoslavië. De 160 blauwhelmen werden opgevangen door collega's, die de afgelopen dagen voorbereidingen hebben getroffen voor hun doorreis naar Vitez, 80 kilometer ten noordwesten van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Nadat de blauwhelmen eerst al in Nederland ge ruime tijd op hun vertrek moesten wachten, wordt hun geduld nu op de proef gesteld omdat ze moeten wachten op een Brits infanteriebataljon dat hen gaat beschermen. foto anp herman pieterse Kinderartsen eens over grenzen medisch handelen utrecht anp Als een arts vecht voor het leven van een pasge boren baby, moet hij niet koste wat het kost pro beren het kind te laten overleven. In zijn besluit wel of geen medische handelingen te verrichten, moet hij ook laten meewegen welke kwaliteit het leven van het kindje zal hebben. Als een dokter dat niet doet, „is hij misschien een goeie biotechneut, maar geen echte arts". Dat zei kinderarts dr. C. Versluys gisteren in Utrecht bij de presentatie van het rapport 'Doen of laten' over de grenzen van het medisch hande len rond pasgeborenen. Versluys is voorzitter van de werkgroep die het rapport heeft opgesteld. De Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde heeft het inmiddels overgenomen. Ongeveer driehonderd keer per jaar staken art sen de zorg aan vaak te vroeg geboren ba by's, die intensieve zorg nodig hebben en meer dere ernstige afwijkingen hebben. In tweederde van de gevallen is verder behandelen kansloos. In de andere honderd gevallen gaat het om kinderen die het wel net zouden redden, maar bij wie be handelen zinloos is omdat ze een 'onleefbaar' le ven zouden moeten leiden. Alle kinderartsen zijn het hier over eens. De meningen lopen echter uiteen over ongeveer tien gevallen per jaar. Het gaat dan om kinderen die direct na hun geboorte met intensieve zorg in le ven worden gehouden, maar van wie dan later blijkt dat ze zeer ernstig gehandicapt zijn. Met instemming van de ouders kiezen sommi ge artsen dan voor opzettelijke levensbeëindiging, anderen vinden dat in strijd met hun geweten. Het komt ook voor dat ouders toestemming wei geren voor een operatie die de arts nodig acht en die het leven kan verlengen van een kind dat blij vend ernstig gehandicapt zal zijn. De kinderartsen ziin het er wel over eens dat ouders moeten worden doorverwezen naar een andere arts als blijkt dat zij het met hun eigen arts niet eens kunnen worden over de te maken keu ze. Versluys: „Het kind had per slot van rekening ook op een andere plek in Nederland geboren kunnen worden." Bij het staken van de behandeling geven de art sen een verklaring van natuurlijke dood af omdat het kind dan aan zijn ziekte overlijdt. Maar opzet telijke levensbeëindiging, zo vindt de Vereniging voor Kindergeneeskunde, moet bij justitie wor den gemeld. Dat levert volgens Versluys wel veel problemen op omdat wettelijke regels ontbreken, maar on eerlijk zijn en een verklaring van natuurlijke dood afgeven „zoals we het vroeger ook altijd deden" creëert volgens hem e?n stiekeme sfeer op de af deling. „En dat willen we nooit meer." De werkgroep en de vereniging hopen dat het openbaar ministerie aan de hand van het rapport tot duidelijke zorgvuldigheidseisen zal komen, zoals die ook bestaan voor euthanasie bij volwas senen die zelf om levensbeëindiging kunnen vra gen. den haag gpd-anp Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft ook het laatste onderdeel van de stelsel herziening gezondheidszorg opgegeven. Volgende week zal hij de Tweede Kamer laten we ten dat hij is afgestapt van zijn idee om procent van de hui dige gezondheidszorg onder te brengen in een basisverzeke ring. Eerder al liet hij het voor nemen varen om de basisverze kering vorm te geven via het uitbouwen van de AWBZ. De bewindsman heeft geen behoefte aan een nieuwe prin cipiële discussie over de om vang van de basisverzekering. Hij wil gewoon onderdelen van de zorg om de beurt in de Ka mer aan de orde stellen en dan bepalen of dat onderdeel wel of niet in de basisverzekering moet komen. Op den duur blijkt dan vanzelf hoe groot die basis verzekering wordt. De organisaties van zieken fondsen (VNZ) en particuliere verzekeraars (KLOZ) hebben vanmorgen gezegd dat ze een beleid dat pretendeert de kos ten van de zorg tussen '92 en '95 terug te brengen van 9,8 naar 9,5 procent van het Bruto Nationaal Produkt, niet geloof waardig vinden. De organisaties gaven voor het eerst gezamenlijk een reac tie op het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) 1993, waarover de vaste Kamercommissie van morgen een hoorzitting hield. De organisaties constateren dat de overheid jaar in jaar uit de kostenontwikkeling veel te opti mistisch inschat. Volgens hen mag het FOZ daarom niet als leidraad voor de hoogte van de premies worden beschouwd. Ziekenhuizen vinden dat politiek verantwoordelijkheid afschuift den haag Theo haerkensnadat bekend werd dat nieuwe IF My slaan bespaart echt de kosten bezuinigingen. De l „De patiënt vraagt behandelingen. Is de dokter dan degene die hem die moet wei geren?". Directeur mr. P. de long van de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ) vindt dat medisch spe cialisten zich niet bij elke han deling hoeven af te vragen of de kosten opwegen tegen het prak tisch nut ervan. De Jong ontkent niet dat me disch specialisten flink wat in vloed hebben op de kosten van de gezondheidszorg. Maar hij vindt niet dat zij degenen zijn die 'nee' moeten verkopen als de patiënt vraagt om kostbaar onderzoek waar op medische gronden weinig reden voor is. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen vindt dat de poli tiek die afweging moet maken. „In het parlement dient de maatschappelijke discussie te worden gevoerd." De NVZ sloeg gisteren alarm nadat bekend werd dat nieuwe bezuinigingen van 160 miljoen gulden op stapel staan. De be zuinigingen stapelen zich op, dat kunnen we niet meer bol werken, aldus De Jong. Hij wijst erop dat de zieken huizen al een deel van de sala risverhoging van het verplegend personeel uit eigen zak moeten betalen. „We kunnen de men sen nog wel motiveren om voor dat doel efficiënter te werken." Maar de financiële gevolgen van maatregelen om het milieu te ontzien - „op zich een goede zaak" - en verbetering van de arbeidsomstandigheden, voort vloeiend uit wijzigingen van de ARBO-wet, drukken ook al zwaar op het budget. „Want die kosten moe\en we voor eigen rekening nemen." De vergoeding van 25 miljoen die staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft toege zegd voor uitvoering van de zo genoemde werktijdenregeling volgens Niet de arts moet de keuzes maken, maar de politiek. De Jong veel te klein. „Dat kost ons 168 miljoen, de rest moeten we zelf betalen." De Jong rekent voor dat al de ze maatregelen samen, bij som mige ziekenhuizen acht procent van hun budget opslokken. „Die lopen dan volstrekt vast." Het enige dat deze ziekenhui zen nog kunnen doen. meent hij, is personeel ontslaan. De personeelskosten belopen im mers zeventig procent van het budget en alleen personeel ont slaan bespaart echt de kosten. Maar minder verplegend perso neel leidt onmiddellijk tot hoge re werkdruk voor degenen die overblijven. Uiteindelijk kunnen toch minder patiënten worden geholpen en worden de wacht lijsten langer. Dat leidt er vol gens De long toe dat medisch specialisten met de duimen zit ten te draaien omdat de ver pleegkundigen het werk niet meer aan kunnen. De ziekenhuizen verwachten dat de vraag naar specialistische medische hulp alleen nog maar toeneemt. Van verdere verbete ring van de doelmatigheid ver wacht De Jong niet veel meer. „Sinds 1983 steeg het aantal pa tiënten met 52 en het aantal verrichtingen met 22 procent, terwijl de uitgaven gelijk bleven. Het aantal verpleegdagen is al verder teruggedrongen dan vóór 1983." De AbvaKabo verzet zich sa men met de ziekenhuizen heftig tegen de aangekondigde i bezuinigingen. De bond is ech ter tegelijkertijd „hartstikke te gen verdere vergroting van de werkdruk" die onvermijdelijk volgt op ontslag van verpleeg kundigen. dat de NVZ be schouwt als enige oplossing om de aangekondigde bezuinigin gen te kunnen opvangen. De bond noemt het „wrang" dat vorig jaar nog veel geld is gestoken in het terugdringen van de werkdruk van de ver pleegkundigen - onder meer omdat de verzorgende sector toch al moeilijk aan personeel kan komen - en dat die inspan ning nu grotendeels teniet dreigt te worden gedaan. „Zo'n oplossing ligt niet in de lijn van NVZ", reageert de Ab vaKabo-woordvoerster. „Bezui nigingen mogen niet gaan koste van het personeel ir ziekenhuizen. Dan moet n worden bekeken op welke nier de zorg kan worden minderd." de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3