de dood Proces wedloop met De behoedzame strijd van Israël tegen het antisemitisme Regen in zuidelijk Afrika bij lange na niet genoeg kater Zuid-Afrika lijdt aan een collectieve Feiten &Meningen WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 2 TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als we minister van buitenlandse za ken KrystofSkubis/.ewski mogen ge loven, doet de Poolse regering alles aan de bestrijding van antisemitis me. Veel helpt het niet, want volgens recente cijfers meent nog altijd een derde deel van de Polen dat de joden in hun land het armzalige restant van een grote en bloeiende gemeen schap te veel invloed genieten. Skubiszewski is deze week in Israël, waar minister van buitenlandse za ken Peres het probleem van het Poolse antisemitisme zonder veel plichtplegingen aan de orde stelde. Dat is een betrekkelijk nieuwe ont wikkeling, want in de traditionele zionistische benadering is antisemi tisme een probleem van de diaspora, waar Israël, wat cru gezegd, geen boodschap aan heeft. Bij de Israëlische overheid heeft die starre opvatting de laatste jaren plaats gemaakt voor een wat prag matischer visie, maar grote delen van het Israëlische publiek blijven ervan overtuigd dat joden die in de diaspo ra wonen, de ellende zelf over zich afroepen. Het Engelstalige tijdschrift The Jerusalem Report, met een le zerskring binnen en buiten Israël, biedt vaak typerende illustraties van die overtuiging. Op de opiniepagina in een van de jongste nummers lan ceert de in Amerika wonende joodse journaliste Anne Roiphe een felle aanval op de rechtse voormalig pre sidentskandidaat Pat Buchanan, pre sident Bush en een aantal andere Re publikeinse kopstukken. Ze noemt hen 'leugenachtige fascisten'. Het nogal hysterische verhaal eindigt met de zin: „Er broeit iets slechts in Ame rika en het kan zich ieder ogenblik tegen ons keren." 'Ziek plezier' De reacties waren niet moeilijk te voorspellen. In een ingezonden brief schrijft een inwoonster van Tel Aviv: „Ook hier in Israël kan men zich druk maken over leugens, net als in Amerika, maar dan gaat het tenmin ste om onze eigen leugens en onze eigen problemen, en niet om leugens en problemen die ons door anderen worden opgedrongen. De waarheid is dat holocausts voorkomen in de diaspora, niet in Israël. Dus wat voor ziek plezier put Anne Roiphe eruit om zich in Amerika druk te maken over hun leugens en te wachten op hun holocaust? Laat ze al die energie gebruiken om hier iets op te bou wen." Een andere Israëlische lezer vraagt zich af: „Begrijpt iemand als me vrouw Roiphe niet dat ze, hoewel ze de politiek van de Republikeinse Par tij duidelijk analyseert, in een in naam christelijk land woont, waar ze, wat ze ook doet of denkt, altijd een buitenstaander zal zijn?" Conclusie: Israël hoeft niets te doen voor joden in de diaspora, want die mensen horen daar niet. Dat was ook jarenlang de achtergrond van het Israëlische overheidsbeleid. Echt actief toonde men zich in Jeruzalem alleen als antisemitisme zich richtte tegen de staat, zoals in het geval van VN-resolutie 3379 ('Zionisme is ra- Forum Dr. Yohanan Manor, adviseur van de WZO (de Wereldorganisatie van Zio nisten) in Jeruzalem, was nauw be trokken bij het gevecht tegen de om streden resolutie. Hij was ook de die in 1987 de Israëlische rege ring adviseerde een overheidsli chaam in het leven te roepen dat zich wereldwijd zou gaan bezighou den met waarneming en bestrijding van antisemitisme. Het kabinet stond niet te trappelen van geest drift, herinnert Manor zich. Maar uit eindelijk kwam het toch tot de op richting van, vrij vertaald, het Rege ringsforum voor de Observatie van Antisemitisme. Onder voorzitterschap van kabinets secretaris Elyakim Rubinstein be ter bekend als hoofd van de Israëli sche delegatie naar het vredesoverleg vergaderen nu met grote regel maat vertegenwoordigers van ver scheidene ministeries (waaronder buitenlandse zaken en onderwijs), de WZO en het Joods Agentschap over de jongste manifestaties van anti- joodse gezindheid en de bestrijding ervan. Elke twee maanden is er uit gebreider overleg, in aanwezigheid van buitenlandse met name Ame rikaansejoodse actiegroepen. Als lid van het regeringsforum ziet Manor de bereidheid van Israël zich actief te bemoeien met de bestrijding van antisemitisme als een teken van volwassenheid. „In het verleden heeft de zionistische ideologie anti semitisme steeds beschouwd als een bewijs voor de geldigheid van het zionisme. Het was niet iets waarover je je moest verbazen, maar vooral een stimulans voor joden om zich in de joodse staat te vestigen. Die hou ding veranderde naar mijn gevoel vooral door pogingen in het buiten land de holocaust te ontkennen. Dat is een internationale tendens, vooral in intellectuele kring. De schaamte, die vroeger een zekere bescherming bood, is aan het verdwijnen." Eigen belang Een andere factor is de veranderde situatie in de wereld en de grotere aandacht voor mensenrechten. Ma- nor: „Veel regeringen wenden zich tot Israël met de vraag: wat doen jul lie voor de Palestijnen? De zaak van de mensenrechten is een legitiem discussiepunt geworden en het aan de orde stellen van antisemitisme is onze bijdrage daaraan. We proberen buitenlandse regeringen er boven dien van te overtuigen dat het be strijden van antisemitisme ook in hun eigen belang is, want antisemie ten zijn er op uit wettige regeringen te ondermijnen. Als je iemand in een regering wilt aanvallen, zegje een- voudigdat hij een jood is. Daarom: antisemitisme vormt een bedreiging voor democratische regeringen." Antisemieten hanteren graag een perverse variant van het zionisme, volgens welke joden niet loyaal zijn aan het land waarin ze wonen, maar alleen aan een joodse staat. Daarom dienen ze zo snel mogelijk hun bie zen te pakken en naar Israël te ver trekken. Volgens een recente opinie peiling denkt tien procent van de Ita lianen er zo over, al tonen die zich daarmee aanzienlijk toleranter dan de Oostenrijkers, de Duitsers en de Fransen. Antisemieten zijn er natuurlijk per definitie niet van te overtuigen dat joden even loyaal aan de staat zijn als andere burgers. De 'Rostock-af- faire' heeft dat weer eens laten zien. Niettemin moet Israël voorzichtig opereren als het de joodse gemeen schappen in het buitenland niet in verlegenheid wil brengen. Volgens Manor is het regeringsforum zich daarvan terdege bewust: „Ons jaar lijkse rapport is in algemene termen geformuleerd. Het gaat bijvoorbeeld niet in op specifieke incidenten, al komen die wel ter sprake in gesprek ken tussen Israëlische en buitenland se regeringsvertegenwoordigers. Maar dat gebeurt dan op een diplo matieke manier." Hoewel er zonder twijfel verband be staat tussen antisemitisme en intole rantie jegens andere minderheids groepen, wijst Manor op een belang rijk verschil: het bestaan van de 'Pro tocollen van de Wijzen van Zion', dat wil zeggen het vermeende joodse wereldcomplot. Zelfs Japan, een land zonder joden, is daardoor niet gevrij waard gebleven van antisemitisme. „Er wordt internationaal veel geld gestoken in de vertaling en de ver spreiding van de 'Protocollen', vooral door islamitische landen,' waar schuwt hij. „Het betekent dat de ne gatieve stereotypering van joden wordt gebruikt voor politieke doel einden en dat is een groot gevaar." Rechtszaak Honecker: mediaspektakelshowproces of gerechtigheid? Arrestant nummer 244/92, beter bekend als Erich Honecker, staat vanaf morgen terecht voor de Berlijnse rechtbank. In de ruim 800 pagina's tellende aanklacht wordt de 80-jarige vroegere Oostduitse staats- en partij leider mede verantwoordelijk gesteld voor het neerschie ten van 50 DDR-burgers, die hun vlucht naar de vrijheid met de dood moesten bekopen. In eerste instantie zullen slechts twaalf gevallen worden behandeld. De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker (rechts) samen met zijn advocaat Friedrich Wolff. foto reuter Het regent momenteel in delen van zuidelijk Afrika. Maar wat er valt is niet voldoende om een einde te ma ken aan de gevolgen van de droogte. Voor het jongetje op de foto kwam het hemelwater te laat. foto reuter jonathan clayton BERLIJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Meer dan 300 journalisten uit de hele wereld hebben zich aangemeld, er is plaats voor 70. Honecker, die aan leverkanker in een vergevorderd stadium 'lijdt, zal twee dagen per week gedurende drie uur worden ver hoord. Medici gaan ervan uit dat hij het einde van het proces niet zal meemaken. De menin gen over de zin van dit media spektakel lopen uileen. Is het een showproces, waarin de Duitse staat wil laten zien dat niet alleen de kleintjes moeten hangen en de groten op vrije voeten blijven of gaat het om gerechtigheid? Tot het laatste moment werd een juridische strijd uitgevoch ten over de vraag welke recht sprincipes bij de beoordeling van DDR-onrecht moeten wor den gehanteerd. De hoogste Duitse rechters kwamen keurig op tijd met hun oordeel: in principe kan een misdaad al leen worden bestraft als de strafbaarheid wettelijk bepaald JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Zuid-Afrika lijdt aan een collec tieve kater. Het aanhoudende geweld, de criminaliteit, de eco nomische depressie, de corrup tieschandalen, het gebrek aan leiderschap van de belangrijkste politici, en, niet te vergeten, de in de internationale stadions sukkelende voetbal- en rugby- teams, ondermijnen de toch al labiele psyche van de natie. I let opvallendste symptoom van de onder alle bevolkings groepen heersende malaise- stemming is het feit dat nie mand nog durft te reppen over het 'nieuwe Zuid-Afrika'. Deze formulering, die eens de hoop op een betere toekomst uit drukte, is een holle frase gewor den, een cliché versleten door misbruik. De huidige sombere gemoeds toestand is vooral veroorzaakt door twee ontwikkelingen: de manier waarop president De Klerk een zeer omstreden wets ontwerp door het parlement jaste en een gerechtelijke hoor zitting naar de moord op een bekende anti-apartheidsactivist in mei 1989. De reputatie van de president is tot een ongekend dieptepunt gedaald door zijn gesjacher met de zogenaamde amnestiewet. Deze wet vrijwaart daders van de misdaden die zij in naam van of in de strijd tegen de apartheid hebben gepleegd. De wet was van meet af aan om streden, omdat de misdaden en de omstandigheden waaronder zij zijn gepleegd, nooit geopen baard zullen worden. Alleen de amnestie is verleend, zullen met een globale aanduiding van hun daden in de staatscourant wor den gepubliceerd, bijvoorbeeld: was voor de daad werd begaan. De rechters moesten toegeven dat de dodelijke schoten aan de Muur in de DDR juridisch wa ren gedekt. Dus zouden eigen lijk alle grenssoldaten die vluch telingen hadden gedood moe ten worden vrijgesproken en kan Honecker niet worden ver volgd. Maar anderzijds, aldus de rech ters, was het meedogenloze op treden een grove schending van de door elke staat te respecteren rechten van de mens. Uit het dilemma DDR-recht te moeten hanteren maar dit absoluut niet te willen, hebben de hoogste Duitse rechters zich mèt een kunstgreep bevrijd. Zij vinden dat het schieten aan de grens met de bedoeling mensen te doden zelfs naar de maatstaven van het DDR-recht niet te rechtvaardigen is. Blamage Overtuigend is het allemaal niet. De voorzitter van de com munistische PDS, de advocaat Gregor Gysi, constateerde dan ook: „Een proces tegen Honec- Geweld, criminaliteit, economische laten. Jansen: moord. Overgangsregering Alle partijen, behalve de rege rende Nationale Partij, zijn te gen de wet te hoop gelopen. De noodzaak van een amnestie wordt door iedereen erkend, maar de regering wordt verwe ten eenzijdig op te treden. De kwestie zou, gezien haar delica te karakter, het best door kun nen worden afgehandeld door een overgangsregering van na tionale eenheid waarin ook de zwarte oppositie is vertegen woordigd. I let wetsontwerp werd niette min door de regering bij het parlement ingediend en het on- ker wordt een geweldige blama ge." Honeckers advocaten vin den de houding van de rechters 'onmenselijk' omdat ze weten dat de aangeklaagde een lang durig proces niet zal overleven. 'Offensief en 'zonder te krui pen' wil Honecker zich verdedi gen. Hij beschuldigde de vroe gere Sovjet-leider Gorbatsjov ervan evenals zijn voorgangers vast te hebben gehouden aan het schietbevel aan de Muur. Doelend op het ereburgerschap van Berlijn dat Gorbatsjov begin deze week ten deel is gevallen, zei Honecker: „De een maken ze ereburger, de ander veroor deelt men." Gorbatsjov reageerde met een bescheiden verdediging van zijn vroegere partijvriend. Indirect rechtvaardigde hij het schietbe vel en waarschuwde ervoor de gebeurtenissen uit die tijd naar de huidige maatstaven te be oordelen. Gorbatsjov zei verder dat Honeckers politiek er altijd op gericht was geweest te voor komen dat er ooit nog oorlog vanaf Duits grondgebied ge voerd zou kunnen worden. Hij zei te hopen dat de humaniteit zegeviert. Oude kameraden Honecker staat terecht met de andere leden van de vroegere Nationale Defensieraad, ex-sta- si-chef Mielke, de vroegere mi nister-president Willi Stoph, oud-minister van defensie Kes- sler, diens plaatsvervanger Stre- letz en de vroegere regionale partijfunctionaris Albrecht. Het wordt een weerzien tussen oude kameraden. Sinds de val van het regime in 1989 heeft Honecker hen niet meer gezien. Alleen Erich Miel ke heeft hij drie weken geleden bij de rechter kort ontmoet. Hij ging spontaan op hem af: „Hé Erich, dat had je ook nooit ge dacht dat wij elkaar hier weer zouden zien." Voordat Mielke kon antwoorden, greep de rech ter in. Daarop zei Honecker vol gens zijn advocaat: „Het gaat er hier strenger aan toe dan bij het Volksgerichtshof." Deze nazi rechtbank had Honecker voor de oorlog tot een langdurige ge vangenisstraf veroordeeld we gens hoogverraad. De 55-jarige Brautigam is een niet onomstreden rechter in de Duitse hoofdstad. Hij geldt als een law-and-order man met licht reactionaire trekjes. Als 'bijbaantje', zo werd onlangs bekend, heeft hij vele jaren on der het pseudoniem Georg Riedl rechtse columns geschre ven in bladen van het Springer concern, dat onder andere Bild uitgeeft. Kritici beschuldigen Brautigam ervan door de knieën te zijn gegaan voor politieke druk. De rechter: „Ik heb al honderd keer verklaard dat po litiek in de rechtszaal niets te zoeken heeft. Maar dat willen velen blijkbaar niet horen." anti-apartheidsactivist David Webster. Een sinistere, inmid dels ontbonden geheime orga nisatie van het leger, het Bur gerlijke Samen werkingsbureau (BSB), wordt in verband ge bracht met deze moord. Het proces wordt gekenmerkt door de volstrekte minachting die gedagvaarde ex-leden van de BSB voor het recht aan de dag leggen. De voormalige 'di recteur' legt een oproep om te getuigen naast zich neer omdat hij 'belangrijker dingen' had te doen. Een inmiddels gepensio neerde generaal geeft ijskoud toe gelogen te hebben tegen de regeringscommissie die twee jaar geleden de praktijken van de BSB heeft onderzocht. Een getuige, die een voor een BSB- man belastende verklaring had afgelegd, wordt in de gang van het gerechtsgebouw door een onbekende man waarschijnlijk zo geïntimideerd dat hij zijn ge tuigenis herroept. De belang rijkste verdachten hangen in tussen in en rond de rechtzaal de toffe jongens uit met een air van 'ons kan niets gebeuren'. Het ziet er naar uit dat ze gelijk hebben. De BSB kon twee jaar geleden tijdens het onderzoek van de regeringscommissie dos siers en documenten vernieti gen en daardoor het onderzoek saboteren, zonder dat er een haan naar kraaide. De regering durft ook nu geen hand naar hen uit te steken, kennelijk bang voor desastreuze onthullingen. De BSB zou vol gens goed ingelichte bronnen de regering al eerder riante pen sioenen en afvloeiingsregelin gen hebben afgeperst. Hel zou niemand verbazen als zij nu ook hun amnestie hebben 'ge regeld'. HARARE MUHAMMED FARAJI In diverse delen van zuidelijk Afrika is de regentijd aangebro ken. In Botswana, het zuiden van Malawi, de bergen van Swaziland, het westen van Tan zania en grote delen van Zam bia en Zimbabwe is regen ge vallen, maar lang niet genoeg om een einde te maken aan de gevolgen van de langdurige droogte. Veel Zambianen die in ruil voor voedsel meewerkten aan de bouw van wegen, dammen en riolering, zijn teruggekeerd naar hun stukje grond om te zaaien en te planten. Niettemin zullen zij voorlopig afhankelijk blijven van voedselhulp van de VN-We- reldvoedselorganisatie (WFP). Naar schatting 600.000 mensen in Zambia krijgen voedselhulp. Velen verrichten in ruil daar voor werk. Enige hoop voor de toekomst biedt een recent rapport van het Amerikaanse Klimaat Onder zoek Centrum en het Droogte Waarnemings Centrum in Ke nya. Hierin staat dat de invloed van 'El Nino' op zuidelijk Afrika lijkt te verminderen. 'El Nino' is de naam voor een warme oceaanstroming ko mend van de westkust van Zuid-Amerika. Het verschijnsel veroorzaakt wereldwijd versto ringen van het normale weer beeld en leidt in zuidelijk Afrika tot droogte. Maar ook al zou er weer meer regen gaan vallen, dan kan het nog jaren duren voor de oog sten weer de gebruikelijke om vang hebben bereikt. Reden daarvoor is het tekort aan zaai goed en kunstmest in Angola, Mozambique, Tanzania, Zim babwe en ook Zambia. Zo kan Tanzania dit jaar slechts be schikken over 6000 ton mais- zaad, terwijl het twee keer zo veel nodig heeft. In Zimbabwe is er bovendien een groot tekort aan trekossen die in dit deel van de wereld on misbaar zijn bij de bewerking van de grond. Daar komt bij dat de lokale banken niet staan te springen om kleine boeren kre diet te verstrekken voor de aan koop van materieel, trekvee, mest en zaaigoed. De voedselvoorraden zijn overal in zuidelijk Afrika tot een mini mum geslonken. Vooral in Ma lawi, waar nog dagelijks vele vluchtelingen aankomen uit het nog erger door de droogte ge troffen Mozambique, is de situ atie volgens het WFP zorgelijk. Malawi heeft elke dag zeker 3000 ton mais nodig om de be volking te voeden, maar die hoeveelheid wordt bij lange na niet gehaald. De tien lidstaten van het Zuide lijk Afrikaanse Ontwikkelings Gemeenschap (SADC) Ango la, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Swazi land, Tanzania, Zambia en Zim babwe moeten in de periode '92-'93 tezamen ongeveer 7,75 miljoen ton graan importeren. Eind september hadden zij pas 1,4 miljoen ton binnen via com merciële importen en 810.000 ton via hulpprogramma's. Volgens John Rook, hoofd tech nische zaken van de afdeling voedselvoorziening van de SADC, hebben vooral Malawi en Mozambique zwaar te lijden onder de trage uitvoering van voedselhulpprogramma's. „Doordat er nu een miljoen mensen uit Mozambique in Malawi zijn, zal het voedselte kort op korte termijn op een ramp uitlopen", aldus Rook. malaise en gebrek a voorziene gebeurde: de wet sneuvelde. In de blanke en kleurlingenkamers heeft de re gering een meerderheid, maar in de Indiërkamer stuitte ze op verzet. De kleinste kamer van het driekamerparlement liet zich niet vermurwen en ver wierp het voorstel, dat derhalve geen wet werd. De Klerk had toen zijn demo cratische gezindheid kunnen tonen door het voorstel in te trekken. In plaats daarvan legde hij haar voor aan de Presiden tiële Raad. Dit lichaam is in het leven geroepen doorzijn voor ganger, Botha, onder meeröm voorstellen die in het parlement zijn gestrand, alsnog tot wet te leiderschap hebben de Zuidafrikanen niet koud ge- foto ap john parkin verheffen. De handelwijze van de presi dent heeft vele vragen opgeroe pen. Het inschakelen van dit ondemocratische orgaan was in strijd met zijn stijl en staat van dienst. Het riep bange vermoe dens op dat hij is gezwicht voor elementen in het leger en de politie die te veel op hun kerf stok hebben om te kunnen ver trouwen op amnestie door een overgangsregering. BSB Deze vermoedens worden bijna dagelijks in het gerechtshof van Johannesburg bevestigd door de tweede ontwikkeling, het on derzoek naar de moord op de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2