Nijssen wint van zichzelf Heineken Open ter discussie BOLLEN Sport KNAU gaat controles intensiveren Dopingrel Antwerpen in kiem gesmoord Brit-B9r WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 Zaak-Romario voor PSV voorbij eindhoven Voor PSV bestaat er sinds gisteren geen 'zaak-Roma- rio' meer. In een gesprek tussen bestuur, trainer Westerhof en de speler, is gebleken dat de Braziliaanse speler zich niet kwet send ten opzichte van trainer Westerhof heeft willen uitlaten. In een interview noemde de speler zijn coach onbetrouwbaar. Na het gesprek van gisteren zei voorzitter Ruts: „Romario heeft het zo niet bedoeld, hij had het gevoel niet eerlijk behandeld te zijn." Westerhof beschouwt de affaire ook als afgedaan, maar heeft de speler verzocht ook Linskens, Van Tiggelen en Koeman zijn excuses aan te bieden. Dat drietal werd ook geraakt door kritische opmerkingen van de spits. Vitesse-Real Madrid op tv arnhem» Vitesse speelt op donderdag 26 november thuis tegen Real Madrid. Het eerste duel in de derde ronde van de UEFA Cup begint om 20.00 uur en wordt rechtstreeks uitgezonden door de NOS. Ook diverse televisiemaatschappijen uit Zuid-Eu ropa, Noord-Afrika en zelfs Latijns-Amerika hebben zich bij de Arnhemse club gemeld. Naast Vitesse-Real Madrid brengt de NOS die week ook Ajax-Kaiserslautem (dinsdag) en FC Porto- PSV (woensdag) rechtstreeks op de buis. Handbalsters beginnen met nederlaag trondheim» De Nederlandse handbalsters zijn gisteren het toer nooi om de FM-Cup begonnen met een forse nederlaag. De vrouwenploeg van Ton van Linder verloor van Noorwegen met 18-25. Gesteund door 5000 toeschouwers legde de thuisploeg in de eerste helft al de basis. Bij de rust was het 14-10. Het toernooi is voor de nationale ploeg de laatste voorbereiding op het WK- kwalificatietoernooi volgende maand in Litouwen. Luyendijk terug in Indycar indianapolis Arie Luyendijk keert volgend jaar terug in de Cart Indycar World Series. De 39-jarige Nederlander heeft een con tract getekend bij het Chip Ganassi Racing Teams. Afgelopen seizoen reed Luyendijk slechts twee races, de 500 mijlsrace van Indianapolis en van Michigan Speedway. Luyendijk neemt de plaats in van Eddie Cheever. Dit jaar bleef Luyendijk bewust langs de kant. Hij koos voor een zeer beperkt programma, ge richt op de toekomst. „Ik heb bewust bedankt voor aanbiedin gen van tweederangs-teams." Tafeltennissters houden kansje oudenbosch Het Nederlands vrouwen-tafeltennisteam houdt een kansje op de Finale van de Europese liga. De formatie van de door financiële zorgen geplaagde bondscoach Jan Vlieg versloeg gisteravond concurrent Hongarije overtuigend met 4-1Bettine Vriesekoop (2), Mirjam Hooman en het dubbel Hooman/Melisa Muller brachten binnen twee uur de punten op hun naam. Emi ly Noor, de vervangster van de zieke Gerdie Keen, was niet tegen Csilla Batorfi opgewassen. Oranje boekte aldus de tweede over winning in de derde wedstrijd. Eerder werd in Groep A gewon nen van Italië (4-2) en verloren van favoriet Duitsland (3-4). De resterende duels tegen Frankrijk en Engeland moeten gewonnen worden, wil het team de eindzege bemachtigen. De nummers één van beide afdelingen plaatsen zich voor de finale. Volleyballers verliezen revanche Tokyo» Het Nederlandse mannenvolleybalteam is het 'Super Four'-toemooi in Tokyo, ook wel genoemd de revanche van de Olympische Spelen in Barcelona, gisteren begonnen met een nederlaag van 1-3 tegen Brazilië. De setstanden van het door cir ca 7000 toeschouwers bijgewoonde duel waren 8-15 15-11 5-15 11-15. Vandaag speelt Nederland de tweede wedstrijd tegen de Verenigde Staten. Normaal zijn de ledenvergaderingen van de Noordwijkse Golfclub rustige bijeenkom sten. Maar dat zou morgen wel eens anders kunnen zijn. Dan discussiëert de club over de toekomst van het Heineken Open, het prestigieuze golftoemooi dat al enkele ma len op de duinbaan plaatshad. Golforgani- sator Reved wil het evenement in elk geval nog tot en met 1996 in Noordwijk houden. De golfers aarzelen: betaalt de organisator wel genoeg aan de club en zijn er voldoen de leden die hand- en spandiensten willen verrichten? Voorzitter P. Verheij wil niet van een 'hei kel punt' binnen zijn vereniging spreken. „Onze leden moeten het dolgraag willen, anders gaat het niet door en gaan we over tot de orde van de dag". Maar toch heeft het Heineken Open al voor heftige discus sies binnen zijn vereniging gezorgd. Twee golfers hebben zelfs persoonlijk een brief naar de andere leden gestuurd, toen het bestuur weigerde hun standpunt bij de vergaderstukken te voegen. De twee wezen op de aanzienlijke milieuschade die de tienduizenden bezoekers bij het evenement aan het duingebied toebrengen. Zo zou de duinvegetatie op sommige plekken geheel zijn verdwenen en zouden voetpaden zijn verbreed en uitgebreid. Vergoeding In de opsomming van de nadelen die aan de organisatie kleven, rept het bestuur zelf met geen woord over de schade die aan het milieu wordt toegebracht. „Staatsbosbeheer houdt de baan nauwlettend in de gaten en waakt over die gebieden die absoluut niet mogen worden betreden", zegt Verheij. Wat het bestuur betreft („We hebben zelf een lichte voorkeur om het wél te doen") spitst de discussie zich dan ook toe op an dere zaken: bij voorbeeld op de vergoeding die organisator Reved wenst te betalen voor de huur van de baan. De Noordwijkse leden kunnen immers tien dagen de baan niet ge bruiken, de driving-range (de oefenbaan waar het 'sponsor-dorp' wordt opgebouwd) is zelfs vier weken niet beschikbaar. Het lijkt de club dan ook redelijk wanneer Reved een fikse vergoeding betaalt. Tot nu toe legde Reved-directeur Robbie van Erven Dorens 100.000 gulden per jaar op tafel. Maar Noordwijk wil in het vervolg een be drag van een andere orde. Het bestuur heeft van de organisatie in eerste instantie een bedrag van een miljoen gulden voor vier jaar gewaagd, of jaarlijks elf procent van het prijzengeld. Dat laatste zou voor de club aantrekkelijk zijn, omdat de hoogte van dat prijzengeld een stijgende tendens vertoont. Op het laatste toernooi was er voor de gol fers twee miljoen gulden te verdienen. Reved is achter niet van plan dergelijke bedragen op tafel te leggen. Die wil zelfs niet verder gaan dan 650.000 gulden voor vier jaar. Voorzitter Verheij verwacht dat de ruime meerderheid van de leden er toch voor is om het Heineken Open nog vier jaar in Noordwijk te houden. „Maar je weet nooit hoe het op zo'n ledenvergadering gaat. Mensen die ergens tegen zijn, zijn eerder geneigd om naar een vergadering te komen dan de voorstanders." nieuwegein anp De KNAU, de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie gaat de controle op het gebruik van ver boden stimulerende middelen intensiveren. Gisteren kondigde voorzitter Willem van Breukelen aan dat het aantal controles buiten wedstrijdverband zal worden verdubbeld. Het wordt daarmee op twintig per seizoen gebracht. „Wij zijn.een voorstander van een krachtig anti-doping be leid", aldus de man die nu ze ven maanden leiding geeft aan de KNAU. „Wij moeten maar accepteren dat wij eventueel achterblijven op het internatio naal prestatie-niveau." Van Breukelen pleitte bij een bijeenkomst in Nieuwegein voor een anti-doping beleid, waarin de overheid meer Finan ciële mogelijkheden biedt. De KNAU-praeses toonde zich een tegenstander van de brief, die de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) enkele weken geleden naar de aangesloten bonden heeft doen uitgaan. De wereld bond wil dat atleten, die bij de top-twintig op hun nummer staan gerangschikt, bij een ver blijf van langer dan drie dagen in het buitenland schriftelijk aangeven waar zij zich bevin den. Tom Nijssen noemde het gisteren ,,een overwinning op mezelf." De dubbelspecialist, 278ste op de individuele wereldranglijst, verraste in de eerste ronde van het ECC- toemooi in Antwerpen de Amerikaan Malivai Washing ton, nummer twaalf. Na de 3-6 7-6 7-6 was Nijssen meer dan tevreden, hij was voldaan. antwerpen anp antwerpen anp De vakbond voor tennisprofs (ATP) meent een in Antwerpen dreigende dopingrel al in de kiem te hebben gesmoord. Za terdag praten bestuursleden van de ATP met een delegatie van het Vlaamse ministerie van volksgezondheid over de voor rang van belangen bij controles op het gebruik van verboden middelen. werpen onaangenaam verrast door de komst van twee lokale artsen. Zij namen tijdens het kwalificatietoernooi bij twee Belgische en twee Nederlandse tennissers een urinetest af. Zon dag keerden ze terug. Toen stond het toernooi echter onder supervisie van de ATP en werd de heren meteen de deur gewe zen. Toernooi-directeur Fabrice Dominguez: „De ATP heeft ei gen reglementen op dit gebied." Weller Evans, woordvoerder van de ATP: „Op gezette tijden worden er via steekproeven spelers gecontroleerd. Twee we ken geleden was dat nog het ge val in Stockholm. We streven ernaar om twaalf keer per jaar zo'n test uit te voeren. De top- twintig wordt in elk jaar ten minste twee keer gecontro leerd." Het protocol van de ATP kent twee delen. Een tennisser, die op het gebruik van stimu lantia wordt betrapt, kan een schorsing van negen maanden tegemoet zien. „Dat is dus nog nooit gebeurd", aldus Evans. Anders beoordeelt de ATP de zogenaamde 'recreatieve' drugs. „Indien blijkt dat iemand cocai ne of heroine gebruikt, blijft dat tussen dokter en speler. Onder de voorwaarde dat de speler zo snel mogelijk gaat afkicken." In Antwerpen, waar het toer nooi van de Europese Gemeen schap voor het eerst in het elfja rig bestaan onder de ATP-vlag wordt gespeeld, wil de vakbond op dit gebied geen inmenging van buitenaf. „We willen best samenwerken, maar dan onder onze condities", aldus Evans. „Zaterdag verwacht ik een goed gesprek", zegt Dominguez. „Dit betekent voor mij een on gelooflijke stimulans", vertelde de sinds kort in Lelystad wo nende tennisser uit Maastricht opgelucht. „Ik heb ooit eens ie mand uit de top-dertig versla gen en tegen sommige van de echt grote jongens was ik er wel eens dichtbij. Maar dan kon ik de partij niet afmaken. Geen kil- lersinstinct, kennelijk toch die te lieve Limburger. Nu voelde ik dat het moest lukken." In Antwerpen won Nijssen het afgelopen weekeinde al drie partijen in het kwalificatietoer nooi. De laatste, twee keer 6-1 tegen de Zweed Bergström, viel op. „Zo goed heb ik nog nooit gespeeld", herinnert de Neder lander zich. „Ik speel heel ont- spannen, lekker aanvallend met veel winnende slagen. Daar ont brak het me in het verleden nog wel eens aan." Op het centrecourt van het sportpaleis keek Nijssen aan vankelijk wat onwennig om zich heen. „Die kwalificatie was in een andere hal, heel verschil lende omstandigheden." Was hington leek dan ook op weg naar een eenvoudige klus: 6-3. Gaandeweg werd de Amerikaan echter duidelijk in zijn bewe gingsvrijheid beknot door een onwillige rechterknie. Via twee tiebreaks (7-5 en 7-1) bereikte Nijssen de tweede ronde. Met de Zweed Larsson als eerstvol gende opponent. Gewoonlijk vindt Nijssen het tennissen leuker als er vier spe lers op de baan staaq. Of twee mannen en twee vrouwen, want samen met Manon Bodegraf won hij de Grand-Slamtilels in Parijs (1989) en New York (1991). Zijn vaste partner, in het mannendubbelspel, is de Tsjechoslowaak Cyril Suk. Met hem reist Nijssen nog deze maand naar Johannesburg, voor het Masters-toemooi, ook wel wereldkampioenschap ge noemd. „We kunnen het zowel op als buiten de baan heel goed vinden", aldus Nijssen, die vo rig jaar in Zuid-Afrika als acht ste eindigde. Nek Zijn kwaliteiten als dubbelspe ler worden door bondscoach Stanley Franker, vindt Nijssen, te weinig onderkend. Franker hield hem al te vaak naar zijn zin buiten het Davis-Cupteam. „Een team moet worden sa mengesteld met de beste spe lers, De dubbel is in de Davis Cup heel belangrijk. Ik heb er tijdens het US Open nog met Franker over gediscussieerd. Maar onze ideeën lopen te ver uiteen. Ik zou graag meegaan, maar als de coach er een andere mening op nahoudt, is dat zijn goed recht. Dan kijk ik hem niet met de nek aan. ledereen heeft zijn fouten, ik ook." Nijssen, met deze woorden weer vervallend in een overma tige bescheidenheid, ziet Fran- dere rol binnen de KNLTB. „Met zijn uitstekende connec ties over de hele wereld zou hij een prima manager zijn. En dan maar iemand anders als coach aanstellen." Al te druk maakt Nijssen zich over het onderwerp trouwens niet. „Ik voel me ge lukkig zo." De zege in Antwer pen was daaraan gisteren niet vreemd. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De televisie is een vetgemeste melk koe voor voetbal clubs. Bijna de gehele eerste divisie zou zonder de inkom sten van NOS het loodje leg gen. Onlangs kwamen de KN VB en de televisiebazen in Hil versum een bedrag van 17 miljoen gulden per seizoen voor flitsen overeen. Da s dik ke mik. Dat ligt in bij de amateurs ui teraard een tikkeltje anders. Voor die sector bestaat nau welijks belangstelling. En als er dan camera's aan de zijlijn verschijnen, levert dat de clubs geen cent op. Erger, dan kost het alleen maar geld. Zaterdagavond werden de Ka twijkse voetballiefhebbers, voorzover ze de kraker zelf niet hadden gezien, verwend met een gehele weergave van Quick Boys-Katwijk. De uit zending werd verzorgd door de Vereniging Lokale Omroep Katwijk. De VLOK dus. Onder het motto 'voor niets gaat de zon op' vroeg de omroep een bijdrage van 3000 gulden aan de clubs. In de amateurwereld wordt de zaak dus omgedraaid. Wil je op tv komen, dan moet er met flappen worden gezwaaid. „Ho, ho, in dit geval ligt dat wel eventjes anders, zegt Leen van Beelen, mede werker bij de VLOK. Vanwege die wedstrijd wilden we een extra-uitzending ver zorgen. Maar daarvoor ont brak ons simpelweg het geld. Om een weergave van de kust- kraker mogelijk te maken ging Van Beelen met de pet rond. Diverse Ka twijkse bedrijven en ook de clubs werden benaderd voor een bijdrage van elk 1500 gulden. Quick Boys ging uit eindelijk akkoord, zij het schoorvoetend. Bestuurslid Arie de Vreugd: „De sponsorgroepen van Quick Boys en Katwijk hebben het be drag uiteindelijk opgehoest. We keken wel een beetje vreemd te gen deze kwestie aan. maar uiteindelijk voelden we ons moreel verplicht mee te doen. Maar de VLOK moet hier na tuurlijkgeen gewoonte van maken. Volgens Leen van Beelen ge beurt dat ook niet: „Kijk, we zijn alleen een stelle tje amateurs, die geen cent te makken hebben. Wij wilden gewoon een hele mooie uitzen ding maken, met alles er op en eraan. We hebben zelfs een ver- tragingsmach i ne gehu u rd. Al leen dat kost al 800 gulden. En' dan heb ik het nog niet eens over de reportagewagen die we hebben laten aanrukken. Tele visiemaken kost nu eenmaal verschrikkelijk veel geld. Daar om hebben we voor deze keer een bijdrage gevraagd. Bij de gemeente hoeven we niet aan te komen. Katwijk is dan wel een rijke gemeente, een goed willende club als de VLOK hoeft nauwelijks op een cent te rekenen. Moet je Vis kijken bij regionale omroepen in de om trek. Die worden dik gesubsi- deerd. Wij mogen rekenen op 100.000gulden, uitgesmeerd over drie jaar. In de televisie wereld is dat een druppel wa- De kampioenen van de eerste periode zijn nu twee we ken bekend. Maar in de vierde klasse A zondag zal het nog wel een tijdje duren voordat de winnaar van de eerste reeks van acht wedstrijden (de twee overige periodes beslaan ze ven duels) wereldkundig wordt gemaakt. Vooralsnog zijn drie ploegen (F C Lissc, IX £Ran svivi niet tfMR qua punten, maar ook qua doelsaldo gelijk aan kop geëin digd. MMO kan zich als vierde ploeg in de strijd mengen. Die club heeft evenwel nog twee wedstrijden te gaan. Wint de Hoogmadese debutant beide duels en wordt een saldo van plus 8 gehaald, dan gaat de ex tra-competitie niet door, want dan is MMO winnaar van de eerste periode. Bij een saldo van plus 7 voegen de groen- witten zich bij het voornoem de trio. Kunt u het nog volgen? In Zeist zitten ze danig met deze kwestie in de maag. Het zit er dik in dat Lisse, DOSR en SVLV (en wie weet MMO) een extra competitie moeten spe len. En dat kan een tijdje gaan duren, want eerst moet MMO inhalen. Dan volgt een halve competitie. Die moet voor het afronden van de tweede perio de zijn gespeeld, want de win naar van de eerste periode dingt niet meer mee naar de hoofdprijs van de tweede pe riode. Bent u daar nog? Competitieleider Hoveling had nooit verwacht dat deze situa tie zich zou voordoen. luist om deze problemen te voor komen, werden voor dit sei zoen de oude regels toegepast. Het doelsaldo gaf bij gelijk ein digen weer de doorslag. En dan gebeurt dit. Z'n collega's in Zeist hebben Hoveling van harte gefeliciteerd. Zoiets had den ze bij de KNVB nog nim mer meegemaakt. Bij dc vrouwen van volleybalvereniging Leython worden de bezwete shirts door de speel sters van het eerste team beur telings mee naar huis geno men. Daar worden ze gewas sen. gestreken en keurig opge vouwen in de tas gestopt. Mooie regeling. Maar niet als de betreffende tas door de desbetreffende wasvrouw voor de competitie wedstrijd uit tegen Riva Rijs wijk wordt vergeten. De vol- leybalsters waren afgelopen weekeinde al in de Ideedkamer toen ze ontdekten dat het ro- bijnzachte wasgoed nog in Leiderdorp lag. Coach Martin Jansen vond het wat ver gaan om zijn vrouwen in louter een broekje en buste houder het veld in te sturen. Bovendien zou die bonte mengelmoes niet worden ge accepteerd door de scheids rechter. Jansen ging daarom naar zijn woning in Rijswijk (een geluk bij een ongeluk dat hij zo dichtbij woonde) en haalde er uit zijn klerekast alle beschikbare witte t-shirts die hij normaliter onder zijn over hemd draagt. De okselfrisse tenuetjes wer den door de vTouwen gretig aanvaard, dat zal geen verba zing wekken. De arbiter dacht er echter anders over. Die ging pas akkoord nadat er ook rug nummers zK htbaai waren Nou draagt Jansen onder zijn overhemden geen rugnum mers maar hij had wel vol doende creativiteit over om ook hier weer iets op te vin den. De Leython-vrouwen werden met een speciale tape van nummers voorzien. Er kon worden gespeeld! Die Jansen is een topcoach. Die moeten ze een contract voor het leven geven bij Ley thon. al staan ac vrouwen dan stijf onderaan met een scha mel puntje. Jansen: „Zo'n verkleedfxirtij heeft toch zijn weerslag op de wedstrijd. Inderdaad: Leython verloor met 3-0. De slaapkop die de tenues ver gat de naam wordt angst vallig geheim gehouden mag voorlopig alle wasbeurten overslaan. k i -V" ,;r De Amerikaanse topgolfer Payne Stewart in actie in het duingebied in 1991De Noordwijkse golfclub besluit morgen of het Heineken Open nog tot en met het jaar 1996 in de kustplaats wordt gehouden. foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23