i Nalco vestigt zich in Oegstgeest Stand van Zaken HETiUMBACHT 'Dikste portemonnee wint niet altijd' De Dag van het Aandeel BGD verliest Akzo als klant WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 20 REDACTIE: WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERINCS Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Schoolagenda's OEGSTGEEST - De Oegstgees- ter uitgever van agenda's Inter national Merchandising neemt de Avantgarde schoolagenda's van uitgever Audax over. De ti tels Avantgarde girls en Avant garde boys blijven, de Avantgar de Fashion en Avantgarde Plea sure worden onder één titel sa mengevoegd. International Merchandising geeft onder meer de schoolagenda's The Next Generation, Pour Elle en Go Supersports uit. Voor de za kelijke markt verschijnt de Letts of London agenda en Timefax losbladige organisers. Arenthals/Chaudron LEIDEN/AMSTERDAM - De maatschap Arenthals/Chaud ron, accountants en belasting adviseurs, vierde deze maand haar 50-jarig bestaan. J. Booij, mede-grondleggger van de Leidse vestiging (sinds enige ja ren aan de Schipholweg) zit de ze maand veertig jaar in het vak. Hij geniet landelijke be kendheid als woordvoerder van de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs. Amerikaanse multinational bouwt kantoor en laboratorium De Amerikaanse multinational Nalco vestigt haar Eu ropese hoofdkwartier in Oegstgeest. Het chemische be drijf bouwt een kantoor en een laboratorium op een 4,5 hectare groot perceel dat met Rijnfront wordt aangeduid: het gebied tussen rijksweg 44, de provinciale weg (S4) tussen Leiden en Katwijk en de Rhijnhofweg. Europees directeur John R. Sutley sloeg deze week de eerste paal. OEGSTGEEST/LEIDEN tI ERIC JAN WETERINGS Verschillende landen waren in de race om het Europese hoofd kantoor van Nalco binnen te halen. De directie had meer dan 30 criteria opgesteld, waarvan de belangrijkste waren de nabij heid van een vliegveld (Schip hol), de nabijheid van interna tionale scholen (Wassenaar) en de aanwezigheid van een uni versiteit in de buurt. „Daarnaast moesten vooral gewenst zijn," verklaart Sutley. „We zijn hier door de plaatse lijke autoriteiten met open ar men ontvangen. Ik ben vijftien keer verhuisd met Nalco, maar ik ben nog nooit ergens zo wel kom geweest als in Oegstgeest." Dat enthousiasme vertaalde zich overigens niet in een lage grondprijs. Nalco betaalde de Leidse universiteit 60 miljoen gulden voor de grond en dat vindt Sutley niet erg hoog in vergelijking met de rest van Eu ropa. De gemeente Oegstgeest was bereid de benodigde wijzi ging van het bestemmingsplan via een versnelde procedure uit te voeren. Paar Amerikanen Het nieuwe kantoor wordt ui terlijk in juni 1994 in gebruik genomen. Tot die tijd blijft het hoofdkwartier met ongeveer 25 werknemers gevestigd aan de Plesmanlaan in Leiden. Dat aantal wordt uitgebreid tot vijf tig a zestig in 1994. „Er blijven hier een paar Amerikanen wer ken, maar de rest van het perso neel hopen we in de buurt te re- 1," zegt Sutley. Naast het kantoor wordt een laboratorium voor onderzoeks doeleinden gebouwd, dat naar verwachting aan twintig tot 25 onderzoekers werk zal bieden. Nalco zal niets produceren in Oegstgeest. Eventuele angst voor vervuiling is dan ook onge grond volgens Sutley. „Wij zijn daar als 'environmetal compa ny' natuurlijk extra alert op. Maar in Oegstgeest is vervuiling zelfs absoluut onmogelijk." Nalco producent van chemische produkten Toverdoos OEGSTGEEST - De Toverdoos werd vorige week geopend door mevrouw J. Scheenstra-ter Avest, echtgenote van de burge meester van Oegstgeest. De winkel is gevestigd in de Oegst- geester Dorpsstraat op nummer 65 en verkoopt een 'betoverend assortiment exclusief houten speelgoed'. Dit loopt uiteen van houten treinen en zakken hou ten blokken tot poppenwagens en speeldoosjes. Nalco is de grootste produ cent ter wereld van speciale chemische produkten en diensten voor lucht- en wa terzuivering en koelsystemen in de industrie. Het bedrijf maakt middelen die de split sing tussen olie en water be werkstelligen en die de cor rosie van gaspijpleidingen te gengaan. Verder maakt Nal co onder meer dumpbakken voor chemisch afval schoon. Nalco chemical Company werd in 1928 opgericht in de VS. Sinds 1948 heeft het be drijf vestigingen in Europa. Verder is het bedrijf actief in het Midden-Oosten, Noord Afrika en Azië. Wereldwijd heeft Nalco 7500 mensen in dienst, waarvan er 1500 in de 18 Europese vestigingen wer ken. In Nederland heeft Nal co een fabriek in Breda, waar ongeveer 60 mensen werken. John R. Sutley, president van Nalco Europe b.v. sloeg deze week de eerste paal voor het nieuwe gebouw in Oegstgeest Het pand wordt wit, gemaakt van metalen platen, keramisch tegelwerk en grijs glas dat niet re flecteert- Het gebouw bestaat uit en vier en ten dele vijf etages. Het hoogste punt meet zo'n twintig meter. FOTO JAN HOLVAST Glasvezelkabel voor vestigingen Akzo Coatings AKZO Coatings vernieuwt haar communicatie-infra structuur, zodat de verschil lende vestigingen in Neder land sneller en accurater ge gevens kunnen uitwisselen. Dit meldt Dialoog, het maandblad van de AKZO Coatings Divisie. Het Project begon aan het einde van 1989 en is in de meeste plaatsen voltooid. In de Sas- senheimse vestiging wordt het karwei voor het einde van het jaar voltooid. De verbindingen tussen de vestingen bestaan uit glasve zelkabel, een haardunne gla zen kabel met een kunststof mantel. Door glasvezelkabels kunnen signalen storingsvrij worden getransporteerd. Bo vendien hebben ze een gro tere capaciteit dan de tot nu toe meestal gebruikte kope ren kabels. Bols strijdt op internationale markt NIEUW-VENNEP JEROEN SMIT „Het is een kleine wereld en wij zijn een van de tien spelers", weet Bols-bestuursvoorzitter R. Schipper. De grote drankencon cerns op deze wereld, waartoe ook het Nederlandse Bols be hoort, leveren een felle strijd bij de aankoop van nieuwe bedrij ven. Bols is daarbij redelijk suc cesvol. „Het is gelukkig niet al tijd zo dat degene met de dikste portemonnee ook wint", aldus Schipper over het acquisitiebe leid van Bols. Wie op een terrasje in Rome een glaasje Cynar bestelt, zal niet beseffen dat hij daarmee de NV Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols te Nieuw-Ven- nep een plezier doet. Het ar- tisjokkendrankje is van Bols en het merk is in Italië groter dan Campari en Martini. Zo is het met alle alcoholica van naam en faam op deze wereld. De grote, lucratieve merken zijn allemaal eigendom van een handjevol multinationals, zoals het Ameri kaanse Seagram, het Zwitserse Nestlé, Pernod-Ricard en BSN in Frankrijk of Allied Lyons in Engeland. De jacht op merken en bedrij ven is in volle gang. Bols doet er ook aan mee, maar moet deze strijd op een andere manier voeren. Het grote geld ont breekt namelijk. Hoewel Bols in 1991 een netto-omzet van 1,3 miljard gulden kon noteren, is het internationaal gezien een relatief klein bedrijf. „Wij zijn aan de beurs genoteerd. Als we veel geld besteden aan aanko pen brengen we de verhouding aandelenkoers en winst in ge vaar. Bovendien worden bij on dernemingen in deze sector enorme bedragen voor goodwill betaald", aldus Schipper. Als voorbeeld geeft hij de enorme slag die zich dit jaar heeft afgespeeld tussen het Zwitserse Nestlé en de Italiaan se Fiat-familie Agnelli om het Franse bronwaterbedrijf Perrier. Het werd uiteindelijk ingelijfd door Nestlé voor het buitenspo rig hoge bedrag van 5,1 miljard gulden. Perrier had prima in het pakket van Bols gepast, maar dergelijke bedragen kan de Ne derlandse onderneming niet opbrengen. Toch kan Bols soms meespelen. „Het gaat bij drankenbedrij- ven vaak om familiebedrijven met een lange traditie," ver klaart Schipper. „Voor hen is het belangrijker dat zij hun ei gen rol kunnen blijven spelen. Bols maakt bijvoorbeeld vaak gebruik van het zittende mana gement. En we betalen een overname soms uit met Bols- aandelen waardoor de familie ook op die manier bij de onder neming betrokken blijft." Een ander belangrijk feit waarom Bols internationaal bij overnames meetelt is volgens Schipper het karakter van de Nederlander. „Wij zijn in staat internationaal erg goed te com municeren. Wij zijn niet te trots om anderen in de eigen taal te benaderen. Bovendien hoeven wij niet altijd zo nodig de baas te zijn. Dat is een geweldig voordeel." Bij de aankoop van nieuwe merken let Bols vooral op pro dukten met een hoge toege voegde waarde. „Wij hoeven geen Coca Cola zijn. We hoeven geen volume te draaien." Een voorbeeld hiervan is het presti gieuze sherrymerk Dry Sack, dat dit jaar voor 90 procent is over genomen van de Spaanse firma Williams Humbert. Veel acquisities van Bols van de laatste jaren waren gericht op een verbreding van de basis van het bedrijf. De onderne ming steunde lang op zijn jene vers, die in de jaren tachtig minder verkochten. Het bedrijf stelde de koers snel bij en staat nu stevig op drie poten: het ge distilleerd (jenever, likeuren), de wijnen en de niet-alcoholische dranken (vruchtensappen, mi neraalwaters). Met drankjes zonder alcohol scoort Bols vooral in Italië, waar Crodino (ook in Nederland verkrijgbaar) en Lemonsoda marktleider zijn. Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! HOLLAND SECURITY SYSTEMS BV adviseert en installeert: Bouwkundige beveiligingen Elecironische signaleringssystemen Brandmeldsystemen Gesloten televisie-circuits Toegangscontrolesystemen tkilW AMSTERDAM. JAAP SLUIS Op vrijdag 13 november wordt in de RAI in Amsterdam voor de veertiende, keer de Dag van het Aandeel gehouden. De organi satie daarvan is in handen van de Optiebeurs, de Effectenbeurs en de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleggingsstu dieclubs (NCVB). Tijdens de dag wordt gesproken over het the ma 'Beleggen in Internationaal Perspectief. NCVB-leden beta len 65 gulden entree (inlcusief koffie, aperitief en lunch) en niet-leden 85 gulden, 's Mor gens spreken Europees com missaris Andriessen, Pierson- topman Kleiterp, Robeco-top- man Van Duijn en Philips-pre sident Timmer. 's Middags vanaf half drie worden zogenoemde inloop-le zingen gehouden, j. Heeremans van de Effectenbank Stroeve spreekt over Verzekerd actief beleggen, utopie of realiteit?', Ph. Waalewijn van het Instituut voor Commerciële en Strategi sche Beleidsvorming over 'Waarde-creatie als beleggings- maatstaf, belastingadviseur N. Vink over 'Beleggen en de fis cus' en economisch commenta tor E. Schekman van de AVRO over 'En nu de tips!'. Voor infor- .matie over de Dag van het Aan deel kan worden gebeld met de NCVB, telefoon 070-3281200. „Wij maken boegschroefinstallaties voorde professionele binnenvaart. Het hele ding bouwen we hier zelf, maar je hebt natuurlijk wel veel componenten die elders gemaakt worden. Dit is een erg duur, gecompliceerd systeem dat ik zelf heb ontworpen. In de loop der tijd is het wel steeds verbeterd, we maken nu het derde type. Op de foto ben ik bezig een stoprelais af te stellen, dat dient om de motor op afstand te sloppen. Bij een alarm werkt het automatisch. De schroef kun je nog net zien aan de onderkant. Een boegschroef ligt horizontaal vanwege de geringe diepgang van een binnenvaartschip: die bedraagt maar 30 centimeter. Normaal heeft een schip een verticale schroef, daar haal je een veel groter rendement uit. De boegschroef staat gelijk in verbinding met het water buitenboord en pompt dat op. Door het 90 graden af te buigen ontstaat een reactie in de stuwtrommel. Die kan 360 graden draaien, dus dan kan het schip dat ook. Het idee van een vlakliggende schroef komt uit Duitsland, uit de jaren dertig. Toen gebruikten ze een systeem met veel kleppen enzo en dat heb ik sterk verbeterd. Onze concurrenten werken met hun eigen systemen. Een boegschroef levert altijd alleen aanvullend vermogen. Vanwege de geringe diepgang De klompenmaker doet zijn werk haast al leen nog maar op braderieën en demonstra ties, terwijl de televisiereparateur een onmis bare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambach telijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Jan Verhaar (48), ontwerper en fa brikant van boegschroeven in een werkplaats aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest. „Ik heb maar één echte concurrent." hebben binnenschepen met alleen de hoofdmotor te weinig vermogen om te stoppen en dat vult ons systeem goed aan. Wij bedienen de schepen vanaf 67 meter tot 110 meter lang, in vermogen is dat vanaf 150 pk tot en met 1000 pk. Vooral bij zand- en grindschepen is ons systeem handig. Bij het laden en lossen moeten die schepen steeds een beetje verplaatst worden. Dat gaat alleen met gebruik van de boegschroef, daar hoeft de hooWmotor niet voor te worden aangezet. Er komt trouwens een heel stuk elektronica bij kijken om de schroef op afstand te besturen en daar hebben we dan ook een apart persoon voor in dienst. In totaal werken hier negen mensen. Het bedrijf zit hier sinds het midden van de jaren dertig toen mijn vader hier een technisch bedrijf begon. Ik kwam in de jaren zestig in de zaak en ik ben toen met boegschroeven begonnen. Mijn kennis heb ik opgedaan op de machinistenschool en verder ben ik er helemaal ingegroeid, ik heb verschrikkelijk veel praktijkervaring. Er zijn nu ongeveer acht bedrijven in Nederland die ze produceren, maar ik heb maar één echte concurrent die hetzelfde systeem maakt. Ik denk dat de Oostbloklanden een goed afzetgebied voor ons worden. We leveren nu vooral aan West-Duitsland, de laatste jaren zelfs zo'n negentig procent van de omzet. De Duitsers gaan hun terrein verleggen naar het oosten en ik hobbel automatisch mee." TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN MONICA WESSELING De Regionale Arbo- en bedrijfs gezondheidsdienst Leiden (de BGD) gaat een moeilijk jaar te gemoet. Een van de leden. Akzo Sassenheim, gaat de bedrijfsge zondheidszorg anders regelen. Daarmee verliest de Leidse BGD 1500 werknemers die via hun bedrijf 'klant' zijn bij de BGD. Directeur F.F. Schnepper ver wacht geen gedwongen ontsla gen. In 1993 fuseren de Leidse en de Haagse BGD. De Leidse bedrijfsgezond heidsdienst telt ongeveer 80 aangesloten bedrijven, met in totaal 10.000 werknemers. Daarnaast heeft de dienst col lectieve contracten met onder meer bedrijven in de bouw- en vervoersector. Hoewel de BGD de afgelopen vijf jaar in leden aantal is verdubbeld, is volgens Schnepper de basis nog steeds erg smal. „We zijn klein, en dan kan je moeilijk grote klappen opvangen. Het mogelijke ver trek van Akzo is zo'n pro bleem." Komend jaar moet, zo voor spelt de directeur, de broekriem worden aangehaald. Er is een exploitatieverlies in 1993, maar gezien de gunstige verwachtin gen zit Schnepper hiermee niet al te erg in zijn maag. De bij de BGD aangesloten bedrijven mopperden tijdens de laatste ledenvergadering over het wer vingsbeleid van de directie. Er zou te weinig werk worden ge maakt van potentiële nieuwe klanten, maar Schnepper ont kent dit in alle toonaarden. „Er zijn weinig bedrijven in deze re gio en dan valt er ook weinig te werven. De afgelopen jaren zijn we flink gegroeid, maar er is een grens aan die groei." Een fusie met de Haagse BGD biedt wat dat betreft wel per spectieven. De Haagse BGD is niet zo veel groter dan de Leid se, maar in de Haagse regio zijn nog veel bedrijven die nog geen lid zijn: „Daar valt wel wat te verhapstukken." Nog een paar weekjes en dan krijgt Leiden er een een nieuw 'bedrijf in gezondheidszorg' bij: Medi Partners aan het Schut tersveld. Het bedrijf gaat medi sche keuringen en medisch pre ventiewerk verzorgen. Schnep per maakt zich hier absoluut geen zorgen over. „Onze recep tuur is uniek." Het recept van de BGD is de intensieve verzuimbegeleiding. Door een goede registratie bij te houden van duur en frequentie van verzuim, worden mensen die vaak of lang verzuimen van zelf opgemerkt. Afhankelijk van het verzuimpatroon kunnen maatregelen worden getroffen. Veel tijd besteden aan verzui- mers heeft geen zin als de werk nemer over het algemeen loyaal werkt. „Iemand die eens een weekje ziek is, kun je gevoeglijk met rust laten. Het GAK stuurt daar wel een controleur op af, wij vinden dat onzin. Het gaat i de op te sporen. Daar heeft een bedrijf wat aan, want die kost geld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20