Leidsch Dagblad Gesprek loonmatiging mislukt Waakzaamheid na twee branden Staakt-het-vuren bereikt in Bosnië Beeld in raadhuis van Wassenaar stukgeslagen Oefenen op Schiphol Saluut voor dode kameraden PvdA: Groei Schiphol zo nodig beperken Bij na-ongeluk gemeld boven Bijlmermeer GOED NIEUWS X WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40005 LOSSE NUMMERS f 1.50 Wapenstok yt q Wapenstok in de 11/ bussen: „De sfeer wordt daardoor een stuk grimmiger, daar schieten we niks mee op". Naar Oegstgeest »j/\De Amerikaanse V/ chemie-multinatio- nal Nalco bouwt een kan toor en laboratorium in Oegstgeest. Vrees voor pyromaan bij bedrijven VOORHOUT enieuwenhuijse „We zijn hier allemaal op ons qui-vive. Het is ook een beetje te frappant. Ik ben vannacht wel een keertje ex tra m'n bed uit geweest en heb een tochtje langs m'n bedrijf gemaakt." Woorden van directeur Damen van Drukkerij Grafisch Buro Da- men, dat gevestigd is aan de 's Gravendamseweg in Voor hout. Na twee miljoenenbran- den in deze regio afgelo pen zondag brandde bollen- exportbedrijf Van Diest in Voorhout geheel af en gister morgen legde een vlammen zee vleescentrale Van der Mey in Sassenheim in as begint de geruchtenstroom over brandstichting sterker te worden. „Het is nog niet bewezen, maar het begint er zo langzamerhand wel op te lijken dat er een pyromaan aan het werk is", merkt Da- men op. Directeur C. Moolenaar van Moolenaar Zonen BV aan de Loosterweg in Voor hout heeft de afgelopen nacht ook een extra controle rond en in zijn bloembollen- bedrijf uitgevoerd. „Wij kun nen alles goed in de gaten houden, omdat we bij het bedrijf mensen hebben wo- Na de tweede brand, in Sassenheim, heeft directeur P. Stokvis van Stokvis-Elec tro BV aan de Loosterweg zijn verzekeringspremie 'te gen het licht gehouden'. „Verder laat ik het er maar bij, want ik neem zonder meer aan dat de politie extra surveillances gaat uitvoe- Geen voorzorgsmaatrege len neemt W. Perfors van Gebr. Perfors BV. Dit bedrijf aan de Teylingerlaan in Voorhout handelt in tuin- en parkmachines. „Ik houd het er voorlopig maar op dat het vrijwel samenvallen van de twee branden op puur toeval berust. Maar het is wel in een heel korte tijd dat we zo iets in de streek meemaken. Ik ben echt erg geschrok ken." Woordvoerder R. Colijn van de rijkspolitie meldt dat de betrokken recherche teams rekening houden met brandstichting. „Alle politie patrouilles zullen de komen de tijd tijdens de avond- en nachtdiensten extra alert zijn", aldus Colijn. Ook tijdens het regionale brandweeroverleg is gespro ken over de mogelijkheid dat er een pyromaan aan het werk is. Extra maatregelen worden vooralsnog echter niet genomen. Alleen als binnen een paar dagen weer een dergelijke brand uit breekt, zullen we dat zeer ze ker wel doen", verklaart de Voorhoutse brandweercom mandant, A. Hoek. Evacuatie uit Sarajevo opgeschort budapest runa helunga correspondent oost-europa De strijdende partijen in Bos- nië-Hercegovina zijn gisteren een nieuwe wapenstilstand overeengekomen. Het bestand, dat vannacht om 00.01 uur moet ingaan, werd bereikt tij dens onderhandelingen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo onder voorzitterschap van de Verenigde Naties. .Vooraf had VN-generaal Philip Morillon nog grote twijfels geuit over het succes van de besprekingen. De nieuwe wapenstilstand geeft overigens weinig aanlei ding tot optimisme. Het is al de zoveelste in het Bosnische con flict. Tot nu toe is geen enkel staakt-het-vuren langer dan en kele uren in acht genomen. In Sarajevo bleef het de afge lopen nacht betrekkelijk rustig. De oude stad en het centrum werden slechts getroffen door sporadische beschietingen met automatische geweren. In het zuiden van Bosnië werd de af gelopen nacht wel hard gevoch ten. Het bestand, dat voor heel Bosnië geldt, komt op een dag dat de Serviërs voor het eerst openlijk een militaire nederlaag hebben toegegeven. Zowel in het noorden als in het oosten van de Servische gebieden in Bosnië wisten Bosnische troe pen de Servische aanvoerlijnen af te snijden. Radio Belgrado maakte melding van enkele honderden doden. Zeventig procent van Bosnië is in Servi sche handen. De Verenigde Naties sturen extra specialisten naar het voor malige Joegoslavië om het vlieg verbod boven Bosnië te helpen bekrachtigen. De Veiligheids raad stemde gisteren unaniem in met dit voorstel van secreta ris-generaal Boutros Boutros Ghali. Er zullen zo'n 75 militai ren, onder wie 25 piloten en verkeersleiders, worden gesta tioneerd op 13 vliegvelden in Bosnië, Kroatië, Servië en Mon tenegro. Terwijl gisteren in Sarajevo over de wapenstilstand werd onderhandeld, vertrokken giste ren de eerste konvooien bussen met aan boord 2.000 van in to taal 6.000 mensen die het Bosnische Rode Kruis uit de hoofdstad wil evacueren. De groep die wordt geëvacueerd bestaat uit mensen uit alle etni sche groepen. Mannen in de leeftijdsgroep tussen 18 en 60 jaar mogen Sarajevo echter niet verlaten omdat zij moeten hel pen bij de verdediging van de stad. De evacuatie stuitte gisteren echter al snel op problemen. Het Bosnische Rode Kruis heeft daarop besloten het vertrek van de overige konvooien, dat voor vandaag stond gepland, uit te stellen. wassenaar uesbeth buitink In de hal van het Wassenaarse raadhuis De Paauw is het afge lopen weekeinde het beeld 'Dionysus' stuk geslagen. Het beeld van de hand van David van de Kop hoorde bij een tentoonstelling van 19 beel den in en rond De Paauw, die zondag juist was afgelopen. 'Dionysus' verbeeldde de Griekse god van de wijn door een zuil met daarop een kera- mieken kruik. De kruik, ter waarde van 14.000 gulden, is kapotgeslagen. Enkele weken geleden, toen de Wassenaarse tentoonstelling begon, sneuvelde er ook al een beeld. Dat stond overigens in de tuin bij het raadhuis De Paauw. schiphol De vliegbewegingen rond Schiphol zijn gisteren nauwlettend gevolgd. Een eenheid van het Opleidingscentrum Luchtdoelartillerie volgde met moderne apparatuur de vlieg tuigen die de Zwanenburgbaan gebruikten. De militairen oefenen met enige regelmaat op Schiphol. foto united photos de boer nils van houts Werkgevers houden vast aan loonpauze van drie maanden Het overleg tussen werkgevers en werknemers is vanoch tend mislukt. De voorzitters van de konden het niet eens worden over een gezamenlijk aanbeveling aan het kabi net over de lonen voor volgend jaar. De werkgevers wil len een absolute loonpauze van drie maanden instellen. De werknemers gaan daarmee niet akkoord. DEN HAAG GPD Na het opbreken van het over leg trokken de voorzitters zich terug voor beraad met hun ach terbannen. De kans dat de soci ale partners het vanmiddag als nog eens zouden worden werd vanochtend echter zeer klein geacht. Dat maakt het makkelij ker voor het kabinet om een loonmaatregel af te kondigen. Vanavond vindt weer overleg plaats tussen kabinet en sociale partners. Vorige week dreigde minister De Vries van sociale zaken met een maatregel om de lonen te bevriezen. Aanvankelijk leken werkge vers en werknemers af te koer sen op een globaal akkoord, waarbij zou worden opgeroe pen tot loonmatiging, overigens zonder een percentage te noe men. De werkgevers weigerden echter: ze hielden uiteindelijk vast aan een absolute loonpau ze van drie maanden. Ze gaan echter niet zo ver als minister De Vries. Volgens de bewinds man zouden de brutolonen van december op januari volstrekt niet mogen stijgen, ook niet met periodieke verhogingen (dienstjaren) en zelfs niet bij promoties. De werkgevers vin den dat zulke loonstijgingen ge woon door kunnen gaan. De ondernemers willen op centraal niveau ook geen af spraken maken over het even tueel openbreken van CAO's die in het komende jaar nog door lopen. Dat moeten de onder handelaars in de bedrijven en bedrijfstakken zelf uitmaken, vinden ze. Voor de vakbeweging is een loonpauze moeilijk te verteren. Wel schoof de industrie- en voedingsbond van het CNV gis teravond al wat op. De bond zou de CAO-onderhandelingen (onder meer in de metaalindus trie) gewoon van start willen la ten gaan, maar de daarin af te spreken loonsverhoging pas een half jaar na het van kracht wor- Washington Hon derden Amerikaanse vlaggen markeren het Vietnam-monument in Washington. Viet- nam-veteraan Charlie Taylor brengt een groet aan de tiendui zenden gesneuvelde Amerikanen, wier na men op de gedenk- muur zijn gegraveerd. Vandaag wordt op veel plaatsen in de wereld het einde van de Eerste Wereldoor log herdacht de zogenaamde Wapen stilstandsdag. In de Verenigde Staten is het tevens 'Veterans Day', de dag waarop de oorlogsveteranen uit alle gewapende conflicten van de laatste decennia wor den herdacht. De Britten hadden zon dag al hun 'Remem brance Day', de Duit sers hebben hun 'To- tensonntag'. foto Rtr steve jaffe Groen Links eist maatregelen den haag.jan kuys haags redacteur De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is bereid de groei van Schiphol te beperken als de vei ligheid in de regio daarbij is ge baat. PvdA-woordvoerder Van Gijzel zei dit gisteren tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Volgens de PvdA is in het debat over Schiphol tot nu toe bijna alleen maar gesproken over de econo mische ontwikkeling en het milieu. Gegeven die uitgangs punten zou worden gestreefd naar een zo optimaal mogelijke veiligheid. Sinds de Bijlmer vliegramp vindt de PvdA dat de veiligheid mede de inhoud van de plannen moet bepalen. Van Gijzel: „Dit kan verstrek- amsterdam gpd Volgens bewoners zijn boven de Bijlmermeer vorige week twee vliegtuigen bijna op elkaar ge botst. Sommigen zijn hun huis uitgevlucht. Verkeer en Water staat ontkent dat een bijna bot sing heeft plaatsgehad. Het incident gebeurde rond half zeven 's avonds. Vanuit het zuidoosten naderden boven de Bijlmer drie laagvliegende toe stellen die op de Buitenveldert- baan wilden landen. Vanuit het noorden dook een vierde vlieg tuig op. Dat zou via een rechter- HET WOORD IS AAN Maurice Roelants Wie naar het geluk grijp, grijpt e VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland- Cultuur Programma's- Regio Religie - RTV Show Sport Stand van Zaken - VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Half- tot zwaar bewolkt en nu en buien, sommige met hagel en windstoten. Minimumtemperatuur rond 5 graden, middagtempera- tuur ongeveer 9 graden Vm krachtige westenwind, kracht 5. aan de kust hard of stormachtig, 7 a 8. den van de CAO laten ingaan. De vakbeweging hecht aan een loonsverhoging met ten minste het percentage waarmee de kosten van levensonderhoud volgend jaar omhoog gaan (mo menteel geschat op 2,5 pro cent). Verder matigen is voor de vakbeweging alleen bespreek baar als het kabinet daar las- tingverlichting tegenover stelt: lagere belastingen en sociale premies. Ook wil de vakbewe ging dat de werkgevers dan be reid moeten zijn om te werken aan het vergroten van het aantal mensen met een betaalde baan. EINDHOVEN OPEN Speciale aanbiedingen! dMtgn, voordelig AMSTERDAM-C Motsteeg 12. hfc 66 AMSTERDAM V. an 11. Gtfdwlandpi020 1 127509 VLAARDtNGCN-C kende gevolgen hebben. Als je bijvoorbeeld vanwege de veilig heid kiest voor een bepaalde baanfiguratie (ligging van start en landingsbanen, red.) heeft dat ogenblikkelijk invloed op het rendement van de luchtha ven. Vooralsnog zijn wij bereid uit deze ramp lessen te trekken, ook al leidt dat tot wijziging van de plannen." Voor Groen Links is de ramp een reden te meer om zich te keren tegen de uitbreiding van Schiphol Woordvoerder Lank- horst ageerde fel tegen de „normloosheid in de lucht vaart" en eiste maatregelen. Hij denkt aan een verbod op vlie gen boven dichtbevolkte ge bied, strengere inspectie van vrachtvliegtuigen en hogere ac cijns op kerosine. HAAG Dww» I ■PH 070-3106314 UTRECHT G«k»n Kwame' 173 (Hoog C*tianpe|. 030 328869 GRONINGEN OosJerstraal 27 050 134672 FINDHOVEN-C - NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters -, Postcode: Plaats: LYTptgiru bocht op de/elfde baan hebben willen landen. Het vierde toestel naderde volgens de bewoners een van de andere tot op enkele honderden meters. Pas op het laatste moment maakte het een si hevpe bot in om wiw^hm m noordelijke richting te verdwij nen, aldus ooggetuigen. Een woordvoerder van Ver keer en Waterstaat zegt: „Vaak lijkt het vanaf de grond gezien dat toestellen met elkaar in bot- Tel Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: I G Per maand, automatisch (f 27.80)* I G Per kwartaal. (f 80,10). j G Per kwartaal, automatisch (f80,10)*. *Nr hank /pm Handtekening iawmMv litUDthUI i uw VB LrxW

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1