Ogb stijgt fors in Zoeterwoude Bittere tranen om het oude dorp Het verbond van de laatste Groningers Regio Leiden Studenten zoeken naar olie op Wassenaarse strand Opknappen gemeentewerf jaagt gemeente Wassenaar op kosten Vrienden van Wassenaar gaan verkeersdrukte Duinrell te lijf REDACTIE: DICK VAN DER PLAS (CHEF) MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK ASTRID VAN DEN BERG WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVER8EEKE 071-161419 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 De Zoeterwoudse onroerend-goedbelasting (ogb) gaat volgend jaar fors omhoog. Huizenbezitters en huurders moeten gemiddeld 25 procent meer gaan betalen. Voor bedrijven stijgt de ogb met ongeveer 16 procent. wassenaar» Op het strand van de Wasse- TU Delft zochten er naar olie en gas door sta- de grond zit. Afhankelijk van de resultaten naarse slag is gisteren een seismisch onder- ven dynamiet in de grond tot ontploffing te van het onderzoek wordt besloten of er op die zoek uitgevoerd. Studenten van de faculteit brengen. Aan de trillingen die dat teweeg plek daadwerkelijk brandstof wordt gewon- Mijnbouwkunde en Petroleumwlnning van de brengt kunnen ze aflezen wat en hoeveel er in nen. foto loek zuiderduyn Oegstgeestenaren reageren emotioneel op nieuwbouwplan gemeentehuis zoeterwoude liesbeth buitink De stijging is een gevolg van een hertaxatie van de huizen en bedrijfspanden in Zoeterwoude. Bovendien zijn de tarieven op getrokken. De maatregel levert Zoeterwoude een totale ogb- opbrengst van 1.930.000 gulden op. Overigens had de tariefstij ging nog hoger kunnen uitval len. De gemeente h«»opte dat de hertaxatie de inkomsten nog wassenaar» De gemeentewerf in Wassenaar wordt opgeknapt. De opslag van klein chemisch afval in het kca- depot wordt verbeterd, er komt een hekwerk om het depot en de asbesthoudende wand in de garages wordt afgebroken. Als deze en enkele andere zaken zijn aangepast, voldoet de werf eindelijk aan de eisen van de Wet Chemische Afvalstoffen en de Hinderwet. Controles van de werf en de brandweergarage, die vorig jaar en dit jaar werden uitgevoerd door de provincie, brachten een aantal tekortkomingen aan het licht. De werf voldeed niet op alle punten aan de strenge eisen van de Hinderwet en de Wet verder zou opdrijven. De wo ningen en bedrijfspanden in het dorp zijn. echter 'slechts' zes procent in waarde gestegen en niet tien procent, zoals Zoeter woude had gehoopt. Het ver schil scheelt Zoeterwoude 70.000 gulden. De gemeente wil de tarieven echter niet nog meer opschroeven. Het grootste gedeelte van de onroerend-goedbelasting wordt volgend jaar opgehoest door de Chemische Afvalstoffen. Een aantal van de tekortkomingen werd al verholpen toen in juli van dit jaar het nieuwe kca-de- pot in gebruik werd genomen. De gebreken die over zijn geble ven zijn in te delen in drie groe pen. De eerste groep tekortkomin gen zijn door de gemeente vrij eenvoudig te verhelpen. Het ontbreken van waarschuwings borden op de werf bijvoorbeeld is inmiddels aangepakt. Andere tekortkomingen kunnen slechts worden verholpen met grotere financiële offers. Het gaat hier om het hek om het depot, de verbetering van de opslag van brandgevaarlijke stoffen en be strijdingsmiddelen, het aan brengen van ventilatie in de stallingsruimten en dergelijke. Zoeterwoudse bedrijven. Zij le veren 58 procent van de totale ogb-opbrengst. Daarvan is bijna de helft afkomstig van bierbrou werij Heineken. De woningeige naren en -gebruikers moeten 42 procent van de totale ogb-op brengst leveren. Zoeterwoude wil met de be lastingverhoging haar deel van de verliezen van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) afbetalen. Die verliezen zijn ontstaan door de sluiting van de vuilverbranding in Leiden en het niet doorgaan van de vuilstortplaats in het Lei- derdorpse Doesgebied. Welfare houdt weer verkoop in Voorschoten voorschoten Wethouder M. Breunesse open de vandaag de jaarlijkse Welfare verkooptentoonstelling in het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekka de in Voorschoten. Morgen is iedereen van 10.00 tot 18.00 uur welkom om poppen, beesten, speelgoed, borduur- en brei werk te kopen. Ook is er een speciale stand voor kerstartike len. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuwe materialen. Voor deze aanpassingen wil de gemeente 68.000 gulden uit trekken. Sommige aanpassingen bren gen nog hogere kosten met zich mee. Het gaat hier om het ma ken van een nieuwe zand- en zoutopslag en vloeistofdichte vloeren in de garages. Met deze aanpassingen wordt gewacht tot de grond van de gemeente- werf is gesaneerd. Volgend jaar wordt de vervuilde grond van de werf, waar vroeger een gasfa briek stond, afgegraven en ver vangen door schone grond. Pas daarna kunnen de vloeren van de garages worden vervangen en de zand- en zoutopslag ge bouwd. Als alle aanpassingen gerealiseerd zijn voldoet de werf aan alle eisen van de Hinder wet. oegstgeest» caroline van overbeeke Het 'Manhattan aan de Rijn' doemt nog steeds op als een spookbeeld voor een fiks aantal Oegstgeestenaren. Een com pleet nieuw gemeentehuis aan de Lijtweg? Weg ermee! .Alle maal geldverspilling. Zo'n enor me blokkendoos bouwen hier in het centrum is veel te groot schalig in ons kleine dorp", sprak een boze Oegstgeestse. „En ik vind: als je ergens tegen bent, moet je dat ook laten zien. Daarom zit ik hier." De inwoonster van Oegst- geest was een van de ongeveer 170 dorpelingen die gisteravond hun bezorgdheid, onrust en on genoegen kenbaar maakten tij dens een tumultueuze informa tie-avond in het Gemeentecen trum aan de Lijtweg. Aan de or de was de uitkomst van het re cente 'INBO-rapport'. Uit on derzoek van dit onafhankelijke ingenieursbureau is gebleken dat nieuwbouw van het raad huis de aantrekkelijkste oplos sing is voor Oegstgeest. Aan het gebruik van het bestaande raad huis in het Wilhelminapark in combinatie met de op te knap pen Jelgersmakliniek kleven veel te veel nadelen, stellen de onderzoekers. Nieuwbouw is dan misschien wel financieel wel aantrekkelij ker dan het opknappen van het bestaande raadhuis en de 'Iel', maar veel Oegstgeestenaren vrezen dat het een stenen kolos wordt die de dorpse omgeving verziekt. En dat lieten ze de ge meentebestuurders en de on derzoekers gisteravond weten ook. Grimmig De medewerkers van INBO en wethouder J. van der Reijden hadden gisteravond soms moei te om de rust in de zaal te be waren. Duidelijk was in elk ge- vai dat de soms emotionele be woners, die vele vragen afvuur den, één blok vormden tégen het gemeentebestuur en de on derzoekers. Luid applaus en ge fluit weerklonken als een bewo ner voor de zoveelste maal uit eenzette waarom nieuwbouw in het dorp uit den boze is. En naarmate de avond vorderde, werd de sfeer grimmiger, hoe Van der Reijden ook bezwoer dat er nog geen enkel besluit is genomen. Een flink aantal Oegstgeeste naren stelde dat het onder zoeksbureau INBO veel te veel naar de kosten had gekeken. „Die vindt u belangrijker dan bijvoorbeeld de historische waarde van de Jelgersmakli niek", aldus een van de bewo ners. „En wat gebeurt er straks met het oude raadhuis en de 'Jel' als er inderdaad nieuwbouw komt? zo wilde een andere bewoner weten. „Daar moeten we nog een besluit over nemen. Maar duidelijk is wel dat we de oude panden willen behouden voor Oegstgeest", zo stelde de wet houder. Sommige Oegstgeestenaren drongen aan op een referen dum, anderen eisten een twee de onderzoek als 'second opi nion'. „Houdt u wel rekening met wat wij, de burgers, van die nieuwbouw vinden? Ik heb toch het gevoel dat het gemeentebe stuur daarover allang een be sluit heeft genomen. Het is zo genaamd nog maar een papie ren voorstel, maar ik maak me er erg veel zorgen over." De wethouder trachtte de angst van de man weg te nemen door te hameren op de uitgebreide inspraakprocedure. Een vrouw hield een emotio neel betoog over de trouwzaal in het oude raadhuis in het Wil helminapark. „Die zaal heeft een belangrijke historische waarde: ik ben er zelf nog in ge trouwd vroeger. En zo'n zaal zul je echt niet in de nieuwbouw vinden", zei de vrouw onder luid applaus. „Als u een oude autoband re noveert, gaat die minder lang mee dan als u een nieuwe neemt", maakte een INBO-in- genieur het verschil duidelijk tussen nieuwbouw en renovatie van de 'Jel' en het huidige raad huis. Die opmerking bracht een enorm rumoer teweeg in de bomvolle zaal. „Ik bewoon zelf een pand uit 1910 en dat bevalt me goed. En weet u waarom? Vanwege de hoge kwaliteit er van", reageerde een Oegstgees- tenaar. „En de kwaliteit van de Jelgersmakliniek is volgens mij ook nog verassend goed." 'Wassenaar legt rookgordijn over boerenland' wassenaar paul van hooff De stichting Rust om Meiland in Wassenaar is gisteren met 'onweerlegbare bewijzen' geko men die aantonen dat de zui- velfabrikant Menken/Van Grie ken ten onrechte op 13.000 vier kante meter agrarische grond wil bouwen. Dit bleek gisteren tijdens de hoorzitting van bur gemeester en wethouders waar het bezwaarschrift van de stich ting werd behandeld tegen de bouwvergunning van de zuivel fabriek. De stichting heeft uit het ge meente-archief officiële stukken opgedoken die aantonen dat een flink deel van de ruimte die Menken/Van Grieken wil be bouwen, alleen voor agrarische doeleinden mag worden ge bruikt. De secretaris van de stichting Rust om Meiland, P.B. Vriezen, stelt dat B en W de ge meenteraad hierover verkeerd hebben ingelicht. Daardoor heeft de politiek nauwelijks een idee hoeveel 'agrarische grond' er straks bebouwd gaat worden. Dat zou ook zijn gebleken uit een enquête die hij onder de fractie-voorzitters heeft gehou den. De schattingen van de po litici liepen uiteen van 700 tot 1000 vierkante meter, aldus Vriezen. Volgens de stichting, die zich fel verzet tegen de bouwplan nen van de zuivelfabrikant, is hiermee vast komen te staan dat het college de raad voor de gek heeft gehouden. Wethouder A. Pruys (ruimte lijke ordening) wees erop dat bij de toewijzing van de bouwver gunning door de provide en ge meente 'zeer zorgvuldig' te werk is gegaan. „De Stichting wekt de indruk dat een en an der onjuist is gebeurd. Dat is niet zo. Gemeenteraadsleden is verteld om hoeveel grond het gaat. Bij de toewijzing van de bouwvergunning is wel de af weging gemaakt dat bij Menken tweehonderd mensen werken." VRIJE TUD Postzegelruilavond De postzegelvereniging Oegst geest houdt morgen in 't Groot Proffijt aan het Boerhaveplein in Oegstgeest een ruilavond. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. Meer informatie via telefoon nummer 071-178275. Fancy fair De Pabo aan de Hazenboslaan in Oegstgeest houdt morgen een fancy fair. De opbrengst is bestemd voor straatkinderen in Guatemala. De markt met aller lei kraampjes duurt van 14.00- 18.00 uur. 's Avonds van 20.00- 22.00 uur is er een talenten avond met toneelstukjes en muziekoptredens, gevolgd door een rad van avontuur. Autokraker aangehouden in Assen wassenaar Een 32-jarige Hagenaar is gisteren gearresteerd in het Drentse Assen omdat hij in Wassenaar zeker elf auto's heeft gekraakt. De man heeft inmiddels vijf kraken bekend aan de Dr. Mansveldkade, drie bij de Haagse Golf Country Club aan de Buurtweg en drie aan net Boumeesterpad. Geen oplossing voor kinderopvang zoeterwoude Het Zoeterwoudse gemeentebestuur heeft nog geen oplossing gevonden voor het huisvestingsprobleem van de Stichting Kinderopvang in het dorp. Het gemeentebestuur had de kinderopvang voor de oplossing van haar ruimteproblemen een derde lokaal bij de Corbuloschool aan de Westeindseweg toegezegd. Maar de basisschool heeft dit lokaal volgend jaar zelf nodig in verband met een toenemend aantal leerlingen. Volgens wethouder R. Hogenelst (welzijn) bestaat er nog onduidelijkheid over mogelijke nieuwbouw een nieuw lokaal voor de Cor buloschool. „We weten niet of het rijk daarvoor subsidie geeft. Hopelijk weten we volgende week meer." wassenaar astrid van den berg De ingang van Duinrell moet worden verplaatst naar de Kat- wijkseweg. Dat vinden de Vrien den van Wassenaar de meest voor de hand liggende oplos sing voor de verkeersproblemen rondom het attractiepark en de camping. Gisteren presenteer den zij hun advies, waarmee zij hopen het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen. Het gemeentebestuur legde eind september een plan op ta fel, waarin sprake was van twee ingangen. De huidige ingang aan de Storm van s-Gravensan- deweg zou in de visie van de ge meente 85 meter naar het noor den moeten worden verplaatst. Campinggasten kunnen dan ge bruik blijven maken van de 'ou de' ingang, die 40 meter naar achteren komt te liggen. Op die manier belemmeren de wach tende kampeerders de door stroom van de pretparkbezoe kers niet langer. De betrokkenen, leden van de buurtverenigingen Duinrell, Oostdorp en Oost-West-Thuis- Best, gaven eind september al te kennen dat ze niet te spreken zijn over de plannen van de ge meente. Ze vrezen een 'voort schrijdende verloedering' van het dorp door het toenemende verkeer bij Duinrell. Verder speelt er een aantal acute pro blemen, die op korte termijn moeten worden opgelost. Zo is in hun ogen de bushalte van de Van Zuylen van Nijeveltstraat niet geschikt voor grote aantal len passagiers. Verder wordt Oostdorp in de zomer vaak ge bruikt als keerlus voor de extra bussen van de NZH en is het parkeerterrein bij de sportvel den aan de Dr. Mansveltkade vaak in beslag genomen door touringcars voor Duinrell. De adviescommisie, die de Vereniging Vrienden van Was senaar begin oktober in het le ven riep, doet de gemeente een aantal voorstellen aan de hand om deze acute problemen op te lossen. R. Olland, voorzitter van de commissie, verwoordde gis teren de aanbevelingen. „De ge meente zou de houders van een Duinrell-kaart kunnen laten rei zen via station Leiden en verder per bus via de Katwijkseweg. Dat scheelt een flink aantal bus sen op de Van Zuylen Van Nije veltstraat. Op het terrein van Duinrell zou verder een keerlus moeten komen voor de bussen en voldoende parkeerplaatsen voor touringcars. Bovendien moet lang parkeren van bussen bij de sportvelden bij de Dr. Mansveltkade verboden worden en de bushalte aan de Van Zuy len Van Nijeveltstraat verplaatst of verbeterd." Het pakket van maatregelen voor de acute problemen bevat een aantal simpele oplossingen. De adviescommisie verwacht dan ook dat die binnenkort door de gemeente zullen wor den uitgevoerd. Anders ligt het met de oplossing voor de pro blemen op lange termijn: de toenemende verkeersdruk in het dorp door het groeiende aantal bèzoekers aan Duinrell. „De gemeente kennende zal het nog wel een tijd duren voor zij besloten heeft wat er moet ge beuren met de ingang van Duinrell", aldus Olland. „Ons voorstel om de ingang te ver plaatsen naar de Katwijkseweg kan op enkele manieren gereali seerd worden. Een mogelijkheid is bijvoorbeeld om de oude in gang tegenover het kermister rein in ere te herstellen. Of er zou een vijfsprong gemaakt moetenworden op de hoek Katwijkseweg/ Van Zuylen Van Nijeveltstraat/ Dr. Mansveltka- de/Storm Van 's-Gravensande- weg, met als vijfde poot de in- en uitgang van Duinrell." Olland verwacht dat de ge meente de verschillende oplos singen op hun haalbaarheid zal toetsen. „Daarbij zal ze natuur lijk ook kijken naar de kosten." Dat laatste heeft de adviescom missie nog niet gedaan. Vindt de gemeente geen van haar voorstellen haalbaar, dan trekt de adviescommissie haar han den van Duinrell af. „De plan nen die in het verleden door verschillende groepen zijn ge presenteerd hebben in onze ogen allemaal zoveel nadelen, dat wij aan geen van hen de voorkeur geven", aldus de voor zitter. Vereniging Ons Grunnegerlaand viert 70-jarig bestaan leiderdorp» liesbeth buitink Zeventig jaar bestaat de Leider- dorpse vereniging Ons Grunne gerlaand. Of de Groningers het volgende lustrum halen is ech ter de vraag. „We spelen de sterfscène", zegt bestuurslid G. Kroon. De vereniging kampt met een sterk vergrijzend leden bestand. „Jonge mensen willen geen lid worden. Die voelen zich Nederlander. Of zelfs Euro peaan." De leden van Ons Grunne gerlaand hebben vooral hun Groningse dialect als kenmerk. In de jaren '50 ontvluchtten veel Groningers de werkloosheid in hun provincie en trokken naar de Randstad. In Leiden groeide Ons Grunnegerland explosief. Die tijd is echter definitief voor bij. Een enkele student komt nog uit Groningen naar Leiden, maar die voelt er meestal wei nig voor om lid van de vereni ging te worden. Ook de kinderen van de leden hebben weinig binding met Ons Grunnegerlaand. „De tweede generatie spreekt de taal niet. Jongeren willen er ook niets mee te maken hebben, die spre ken stads", zegt voorzitter H. Holvast. „Die mensen kunnen we helemaal niet voor de Gro ningse cultuur interesseren. De vereniging vergrijst en ik weèt niet of we ons 75-jarig bestaan wel halen." Jaren geleden kreeg de vere niging nog een tip van de ge meente over elke Groninger die naar Leiden was verhuisd. Om De vereniging Ons Grunnegerlaand bestaat volgens bestuurslid G. Kroon alleen nog bij de gratie van de to neelclub. „Die vormt de hoofdschotel en houdt ons staande", zegt hij bij het 70-jarig bestaan van de vereni ging van Groningers. archieffoto jan holvast dat Ons Grunnegerlaand daar voor nu moet betalen, proberen de Groningers op een andere manier leden te werven. Vooral Holvast, die in een winkel werkt, zit als een bok op de ha verkist. „Als iemand een goede Groningse naam heeft, vraag ik meteen of hij lid wil worden." De vereniging wil meer aan de weg gaan timmeren. Holvast: „We moeten de komende jaren ons uiterste best doen. Adverte ren, nog meer op zoek naar le den. Ik gok op de mensen die heimwee krijgen naar het noor den, maar niet terug kunnen." Ons Grunnegerlaand heeft bovendien geen onderdak meer. Kroon: „We hebben ja renlang gebruik gemaakt van een Leidse school, maar daar liepen de kosten stevig op. Nu zitten we tijdelijk in de Schep- pingskerk. Maar hoe het straks verder moet... gelukkig zijn Gro ningers vindingrij k. Ondanks het dreigende le dentekort gaat Ons Grunne gerlaand gewoon door met de activiteiten. Kroon: „Onze to neelclub is de hoofdschotel. Die voert stukken in het Gronings uit. We doen jaarlijks mee met een hele amusante toneelwed strijd tussen zusterverenigingen uit andere steden in de Rand stad. De toneelclub houdt ons staande." Daarnaast organiseert de vereniging ook andere activi teiten, zoals een Sint Nicolaas- viering, bingo's en een jaarlijkse bustocht, die overigens niet naar Groningen voert. De taal vormt in Ons Grunne gerlaand de sterkste band. Hol vast: „We kunnen zo de taal spreken die we vroeger op straat spraken. Vroeger was dat accent ordinair en leerde je het zo snel mogelijk af. Nu is het een uiting van een cultuur." Heimwee naar Groningen speelt geen rol. „Ik heb besloten dat ik nooit meer naar Gronin gen ga", zegt Holvast vastbera den. „De mensen daar zijn slo mer. Hier is het druk en pittig, maar daar denken ze: komt het vandaag niet, dan komt het morgen wel. En ze praten over onzinnige dingen Kroon typeert de Groningers anders. „Voorbij Meppel zit al les dichtgeplakt met kranten, zei men vroeger. De Groninger is stug en terughoudend, hij kijkt eerst de kat uit de boom. Maar dat is de beslotenheid van een dorp die je overal op het platteland tegenkomt. Aan de andere kant: toen God uit de klei in het noorden de Gronin ger schiep, zei hij geen dank je wel. Hij zei: 'Gao vaan mien laandaaf." De vereniging Ons Grunne gerlaand viert het 70-jarig be staan op 14 november van 14.00 lot 16.00 uur in de Leiderdorpse Scheppingskerk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18