Belasting minder omhoog Motie van treurnis tegen CDA-wethouder CDA-raadslid verliest vertrouwen in wethouder Sportfederatie oordeelt milder over wethouder Club 958 krijgt geld van gemeente Leiden Ontevredenheid over ouderenadviesraad BEGROTING "93 Wethouder wil ouderenomroep leiden w1m koevoet Als Omroep Rijnland oude ren in de kou laat staan, moeten ouderen hun eigen zendmachtiging regelen. Dan weten ze zeker dat er programma's van, voor en door ouderen komen. Zo re ageerde wethouder S. de Vreeze gisteravond in de raadscommissie welzijnszorg op de felle kritiek van CDA- raadslid P. Biegstraaten op het functioneren van Om roep Rijnland. Volgens de CDA'er maakt Rijnland zijn zendmachti ging maar voor een deel waar. Die zendmachtiging heeft Rijnland destijds gekre gen omdat de instelling 're presentatief voor de Leidse bevolking' werd geacht. Voor ouderen valt er echter in de uitzendingen van Omroep Rijnland niets te beleven. Biegstraaten vindt dat De Vreeze Rijnland onder druk moet zetten. De Vreeze wil dat best doen, maar ziet meer in ei gen initiatief van de ouderen. Hij wijst op de vele kanalen die Leiden erbij krijgt als de ouderwetse kabels zijn ver vangen door een modern glasvezelnet. Ook voor de jongerenradio van Freewave ontstaan dan mogelijkheden tot uitbreiding. „Ik ben me ervan bewust dat ik moties uitlok", aldus De Vreeze. „Maar ik vind de wens om een brede groep in deze stad aan het woord te laten vol slagen terecht. Juist ouderen zijn dikwijls op huis aange wezen en krijgen steeds meer moeite met het lezen van kranten." Wethouder De Vreeze is niet van plan de begrotingsbehandeling uit te stellen nu allerlei cijfers moeten worden bijgesteld, foto loek zuyderduik Behoefte aan daklozenhuis onderzocht Oppositiepartij D66 dient een 'motie van treurnis' in tegen CDA-wethouder A. van Bocho- ve. De oproep aan de welzijns wethouder om op zeer korte termijn plannen voor het min derhedenbeleid op tafel te leg gen, moet worden gezien als 'een voor-waarschuwing', zegt fractievoorzitter P. Langen- berg. „Als in december geen goed stuk op tafel ligt, moeten we ons in januari maar eens afvra gen of er nog wat te verwach ten valt van deze wethouder, of dat we hem beter kunnen ver vangen", aldus Langenberg. In de motie zegt D66 het te betreuren dat de wethouder niet eerder is gekomen met voorstellen om allochtonen te helpen. In maart van dit jaar is afgesproken dat het college een dergelijk plan van aanpak zou opstellen. Tot ontsteltenis van de raadsleden legde de wethouder in september alleen voorstellen op tafel om Marok kaanse jongeren te helpen. De motie van treurnis van D66 Zeil echter niet door de collegepartijen CDA, PvdA en Groen Links worden gesteund. Zij dienden gezamenlijk een nieuwe motie in, waarin zij hetzelfde vragen als D66. Een beladen woord als betreurt' wordt echter niet gebruikt. Van Bochove, verantwoorde lijk voor personeelsbeleid, wel zijn en sport, staat niet alleen door de actie van D66 zwaar onder druk. De hele raad heeft niet alleen kritiek over de slechte manier waarop hij de opdracht voor een minderhe denbeleid heeft vervuld. Ook de vertraging die de welzijn- snota oploopt ergert de raads leden. Zij zijn eveneens onte vreden over het feit dat de sportnota pas vorige week ver scheen. Wethouder S. de Vreeze sluit niet uit dat er op termijn een daklozenhuis in Leiden moet worden gebouwd. Daklozen zijn nu nog aangewezen op dergelij ke voorzieningen in Den Haag Het Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat houdt zich niet bezig met de Opvang V80 daklozen, maar richt zich alleen op crisisopvang. De wethouder wil volgend jaar de stichting Bereikbaarheid Buiten kantooruren (BBK) de Leidse situatie in kaart laten brengen. Duidelijk moet wor den hoe veel dak- en thuislozen er in Leiden rondlopen en waar ze vandaan komen. Volgend jaar krijgen daklozen die aankloppen bij de hulpverle ning een enkele reis Den Haag betaald. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 Een aantal belastingen gaat volgend jaar vermoedelijk minder omhoog dan was voorspeld. De onroerend-goed- belasting, het lozingsrecht en de afvalstoffenheffing zou den met zes procent stijgen, maar dat behoeft slechts vier procent te zijn. Het college van B en W neemt vol gende week een beslissing over de bijstelling. De aanpassingen van de tarie ven zijn nodig omdat het Cen traal Planbureau onlangs be kendmaakte dat het inflatieper centage van 3,75 waarmee voor volgend jaar rekening werd ge houden, naar beneden moet worden bijgesteld. Alle schattin gen van inkomsten en uitgaven van de gemeente voor volgend jaar zijn gebaseerd op dit per centage. De laatste tijd komen er aller lei signalen uit Den Haag die Leidse raadsleden doen twijfe len aan de juistheid van de cij fers die in de boeken voor 1993 zijn opgenomen. Die twijfel wordt behalve door de CPB-cij- fers ook gevoed door de oproep van de regering tot loonmati ging en nieuwe bezuinigingen van de rijksoverheid, die tot ge volg kunnen hebben dat ge meenten volgend jaar minder geld krijgen uitgekeerd dan ze tot voor kort dachten. Daarbij speelt mee dat Leiden voor dit jaar een fors tekort ver wacht van vier miljoen gulden. Meestal bedraagt het verschil tussen de begrotingen en de werkelijke cijfers slechts zo'n 1,5 miljoen gulden. Uitstel De groeiende onzekerheid bracht D66-fractievoorzitter P. Langenberg er gisteravond in de raadscommissie financiën toe uitstel van de behandeling van de gemeentebegrotingen te vra gen. Wethouder de Vreeze wil zo ver echter niet gaan. Wel vindt de bestuurder 'dat het niet aan de stad kan worden ver kocht om net te doen alsof er niets aan de hand is en achter haalde verwachtingen over de inflatie door te berekenen in de De gemeentebegrotingen hoeven van de wethouder dan ook geenszins helemaal op nieuw te worden gedaan. De correcties die hij de komende dagen gaat doorvoeren, betref fen immers zowel de inkomsten als de uitgaven. Ook voor de afsluitende be grotingsdebatten die volgende week worden gehouden, zijn de correcties van geringe beteke nis. Er is voor de fracties niet meer of minder ruimte om met alternatieve voorstellen te ko men. De Leidse Sportfederatie (LSF) onderschrijft de stevige kritiek van het CDA-raadslid Biegstraaten aan het adres van wethouder Van Bochove niet. Voorzitter K. van der Molen vindt het te ver gaan om te zeggen dat de sport in Leiden niet blij is met de wethouder en dat de gemeentebestuurder 'geen gevoel heeft voor wat er leeft' zoals Biegstraaten stelde. „Voor een dergelijk oordeel vind ik het nog te vroeg", aldus Van der Molen. „De sportnota bevat zeker ingrijpende voorstel len waar de LSF het nodige op aan te mer ken heeft. Maar de sportclubs krijgen nog de gelegenheid om, via ons, hun zegje te doen tijdens de inspraakprocedure. Pas als straks blijkt dat er met onze kritiek weinig of niets wordt gedaan dan is de tijd rijp om leiden wim koevoet een oordeel te vellen over het beleid en Van Bochove." Volgens Van der Molen is wel duidelijk gebleken dat Van Bochove bij zijn aantre den niet overliep van affiniteit met de sport. „Maar de man heeft gaandeweg wel meer respect afgedwongen door clubs te bezoe ken en zich open te stellen voor ideeën." Club '58 krijgt volgend jaar 65.000 gulden om een beroeps kracht aan te trekken. Het geld komt bovenop de jaarlijkse in standhoudingssubsidie van tien mille. In de raadscommissie fi nanciën werd gisteravond dui delijk dat alle fracties vóór extra geld voor Club '58 zijn. Het geld voor Club '58 werd ontdekt door fractievoorzitter J. Laurier van Groen Links. Hij was als een van de weinigen op de hoogte van een brief van de directeur van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), J. Haijkens, aan de ge meente. In die brief kondigt Ha ijkens teruggave aan van om zetbelasting over de arbeidslo nen bij het onderhoud en de aanleg van straatverlichting en brandkranen. In oktober is zo'n vijf ton overgemaakt naar de ge meente. Door een nog onbe kende oorzaak is de brief pas onlangs terechtgekomen bij de betroldcen ambtenaar. D66 wil uitstel van begrotingsbehandeling Biegstraaten: 'Ik kan mijn naam toch niet verloochenen Het CDA-raadslid Piet Bieg straaten heeft het er naar eigen zeggen knap moeilijk mee. Maandag liet hij zijn partijge noot en sportwethouder A. van Bochove onomwonden weten dat de Leidse sportwereld wei nig vertrouwen in hem heeft. Biegstraaten zelf denkt er niet andefs over: „De wethouder zal een gebaar moeten maken om mijn vertrouwen terug te win nen." - Biegstraaten weet als oud voorzitter van de Leidse Sport stichting als geen ander in de gemeenteraad hoe er in de sportwereld over de wethouder wordt gedacht. „Men heeft nogal wat problemen met hem. Dan vragen ze aan mij 'waar is hij nu mee bezig.' Dan kan ik in de gemeenteraad moeilijk doen alsof alles koek en ei is. Ik wil de naam die ik in de sportwereld heb, niet verloochenen." De problemen spitsen zich toe op de verhuizing van de dienst sport en cultuur van de Smaragdlaan naar het stadhuis en het uitblijven van de Sport nota. Biegstraaten zegt in april '91 voor het laatst iets te hebben vernomen van de sportnota tot dat deze twee weken geleden werd gepresenteerd. „Ik vind het heel erg dat hij de fractie en de sportwereld niet heeft ge raadpleegd over zijn plannen. Je krijgt nu de indruk dat de plan nen veel verder zijn dan ze in de sportnota worden voorgesteld. Zo jaag je mensen de gordijnen in." CDA-ffactievoorzitter P. Klück deelt deze kritiek: „Van Bocho ve heeft de sport lange tijd in onzekerheid gelaten. Het lijkt mij verstandig dat hij wat vaker verslag doet waarmee hij bezig is inplaats dat hij voor zichzelf probeert uit te vinden wat ver standig is." Biegstraaten, die bij de volgen de verkiezingen een punt achter zijn politieke carrière wil zetten („ik ben dan 48 jaar actief ge weest in de sportwereld") beseft dat zijn aanval op de sportwet houder opvallend is. Zo'n harde confrontatie binnen één fractie is in de politiek nogal uitzon derlijk. Biegstraaten: „Ik heb het te voren in de fractie aangekon digd en ze hebben me niet te ruggefloten. Ik ben wel verzocht om aan de zijde van de fractie te blijven wanneer tegen Van Bochove een motie van van treurnis of iets dergelijks zou worden ingediend." Biegstraaten vindt dat de sportwethouder nu een gebaar moet maken om vertrouwen te rug te winnen. Bijvoorbeeld door de voorgenomen verhui zing van de dienst Sport en Cul tuur af te blazen. Als dat niet ge beurt, is er een probleem bin nen de CDA-fractie. Klück ten slotte. „Biegstraaten spreekt als woordvoerder van de fractie. Hij heeft voor zijn be toog zijn oor te luisteren gelegd bij de sportwereld. Hij heeft het wat zwaar aangezet. Voor mij betekent dit niet dat ik het ver trouwen in Van Bochove of Biegstraaten heb opgezegd." 8 Tijden veranderen. Waren tennissers ooit elitaire lieden, anno 1992 overwegen ze om samen met bewoners van het woonwagen kamp de barricades op te gaan. De balien- meppers van Unicum aan de Haarlemmer weg strijden voor behoud van negen mooie gravelbaantjes, de kampers vrezen voor de standplaats van hun woonwagen. Een op merkelijke coalitie. K De tennisvereniging Unicum heeft haar I negen banen op een opmerkelijke lokatie. Andere tennisclubs houden domicilie in een statige buitenwijk. Parklaan of Burgemeester Huppeldepuphof heet zo'n straat dan. Maar het Leidse Unicum doet 't langs de Haarlemmertrekvaart. Men schaamt zich altijd een beetje als bezoekende clubs om een routebeschrijving vragen. „Voorbij de vuilverbranding en dan voor het woonwagenkamp rechts." Klinkt niet erg chic. Naar verluidt heeft het eerste van Unicum veel wedstrijden reglementair gewonnen omdat de tegenstander niet kwam opdagen. Ace Toch zijn de Leidse tennissers blij met hun complex, dat ze zelf nog wel eens gekscherend 'Park Welgelegen' noemen. De nieuwste gemeentelijke sport nota sloeg dan ook in als een bom. „Indien de Broek en Si- montjespolder wordt aangewe zen voor woningbouw komt het handhaven van Unicum wel licht in de problemen", stond daar plompverloren. Nou,-klaar ben je als tennisclub. Heb je ja renlange geïnvesteerd in mooie banen met verlichting en een gezellige kantine, slaat de ge meente je met een welgemikte ace om de oren. Game over. Dubbelfout Hoewel, ace. Voorzitter Har Meijer (die huisarts, en ook die van de 3 October Vereeniging) spreekt liever van een dubbel fout. Ten eerste verplaats je niet zo maar even een tennisclub en bovendien moet de gemeente ook even een ander vlekje weg werken als ze haar plannen wil doordrukken: het woonwagen kamp Trekvaartplein. „Dat zal zo snel niet verdwijnen", ver wacht Meijer. Kijk, kijk, welk een betrokken heid van de tennissers met hun buren. Dat is toch niet altijd zo geweest, menen wij ons te her inneren. Ja, geeft Meijer toe, de relatie heeft wel eens onder druk gestaan. Maar de laatste jaren gaat het prima. Waar vroeger over en weer met mod der werd gesmeten, schijnen de kampers tegenwoordig zelfs de ballen terug te gooien als hun deftige buren de kreet 'bal over' slaken. Meijer betreurt het dreigende vertrek daarom nog meer. „Gaat het net goed en dan krijg je dit." Toch is de nuisarts ook weer niet overdreven ongerust. Hij rekent er op dat de kampbe woners zich tot het uiterste zul len verzetten als zij hun woon Tennisvereniging Unicum is zo blij met haar stek en riant dubhuis aan de Haarlemmerweg dat de hele buurt wordt gemobiliseerd. Het woonwa genkamp wordt als veilige buffer gezien. foto hielco kuipers wagens moeten verslepen. En daar kan de gemeente zich nog wel eens aan vertillen, denkt Meijer. Game, set and match voor Unicum dank zij het knok ken van de kampers. Fair play De vraag is evenwel waar de ge meente meer last van krijgt. Die kampbewoners kunnen dan misschien wel eens ruw uit de hoek komen, het zijn wel 'fair players'. Eerlijke gasten, zoge zegd. Er is zaken met ze te doen. Als de politiek iets uit haalt dat ze niet zint, zullen ze het Stadhuisplein blokkeren, dat is duidelijk. Maar als je goe de afspraken met ze maakt, blij ven ze niet zeuren. En dat moet je met die tennissende advoca ten van Unicum nog maar af wachten. Die gaan natuurlijk eindeloos zaniken over bestem mingsplan zus en notitie zo. Voor het goede begrip, niemand zal ze eventueel succes misgun nen hoor. Zo rijk bedeeld is Lei den immers niet met tennispar ken. Met woonwagenkampen even min overigens. Daarover ge sproken, hoe wordt er op het Trekvaartplein gedacht over het mogelijk naderende onheil? Een telefoontje met opbouwwerker Jos Slenter leert dat men hier nog niet wakker ligt van de ge meentelijke voornemens. „Er zijn in het verleden wel ge sprekken geweest over verklei ning van het kamp. Maar voor lopig is alles rustig en wat be treft de bewoners blijft de situa tie zoals-ie nu is. En daar hoort de tennisclub bij." Alles pais en vree dus. daar aan de trekvaart. Wat bezielt die ge meente eigenlijk? Is er eens spontaan een goed samenleven van verschillende culturen ont staan, komt ze de boel weer on deruit halen. Dat mag niet ge beuren. Op naar het Stadhuis plein dus als het zo ver komt, met de Slazenger-rackets in de gatatoueerde vuist. (RK) leiden wim koevoet De Leidse ouderenadviesraad functioneert niet. De raad ver gadert sporadisch, komt moei zaam op gang, brengt zelden een advies uit, kan het tempo van de politiek niet bijbenen, ontbeert een allochtone verte genwoordiging en blijft maar in de luwte opereren. „Het is zo ontzettend stil rond de raad. Van een groep die wordt geacht het ouderenwerk in de vaart der volkeren op te stoten, verwacht je iets heel anders", vertolkte WD-raadslid A. Geertsema gis teravond de algehele ontevre denheid van de gemeenteraad. Verantwoordelijk wethouder S. de Vreeze (PvdA) erkende dat de belangrijkste gesprekspart ner voor het ouderenbeleid het al tijden flink laat afweten. Vol gens de bestuurder zijn per soonlijke verwijten echter niet op hun plaats. Volgens De Vree ze is de continuiteit voortdu rend. in gevaar door 'afvallers' (mede door overlijden Verder heeft de ouderenad viesraad wel degelijk een alloch toon lid in zijn midden gehad, maar dat was van maar heel korte duur. Een vervanger is tot op heden 'stomweg onvind baar', aldus de wethouder. De bestuurder vraagt zich af of de ouderenadviesraad aan zijn sporadische samenkomsten genoeg heeft 'om het hele werk terrein te kunnen bestrijken.' CDA-raadslid P. Biegstraaten vraagt zich dat ook af. Volgens hem komen de leden om in de stukken. „Het tempo van de po litiek is een probleem voor de ouderen", zei hij. Onduidelijk bleef wat er moet gebeuren om de situatie te verbeteren. Onderzoek naar zelfstandig wonen van Leidse ouderen leiden* Leiden wil het komende Eu ropese jaar van de ouderen be- nutten voor een onderzoek n.i.ir het plaatselijke ouderenbeleid. Hamvraag daarbij is of ouderen door het plaatselijke ouderen beleid daadwerkelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Het on derzoek heeft met name betrek king op wonen, de zorg en ver eenzaming. Het moet eind no vember 1993 zijn afgerond. Wethouder S. de Vreeze (PvdA) nam gisteravond alvast een voorschot op het onderzoek. „Ik kan het nog niet bewijzen, maar ik heb het gevoel dat vraag naar en aanbod van faciliteiten voor ouderen niet op elkaar aanslui- In de raadscommissie finan ciën werd gisteravond wat te leurgesteld gereageerd op het onderzoek, waarvan interviews met 75 zelfstandig wonende ou deren de hoofdmoot vormen. De fracties hadden het oude- renlaai Hmi met 'concrete projecten' gevierd. Dat in het onderzoek de ouderen zelf na drukkelijk aan het woord wor 1 echter veel goed.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17