'Vangnet onder minima' Kerk Samenleving Spanning stijgt rond anglicaanse synode Kerkleiders op bezoek bij Panic WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 UIT DE KERKBLADEN Te koop Bij het zien van het bordje 'Te Koop' in de tuin van de pastorie, moeten nogal wat leden van de hervormde ge meente in Woubrugge de wenkbrauwen hebben ge fronst. Het huis van de domi nee in de aanbieding! Voor wie zich door het opschrift in de tuin niet liet misleiden, hing er aan één van de ra men nog een biljet met de zelfde wervende kreet en stond er voor de deur een makeiaar-achtig type te pra ten met wat er uitzag als een aspirant-koper. in 'Het Kerkblad voor de ring Alphen van de hervorm de kerk' haast dominee J.J. Roodsant zich de indruk weg te nemen dat hij zonder me deweten van de kerkvoogdij zou hebben gekozen voor het grote geld. „Maakt u zich maar geen zorgen, want dit alles was maar spel", legt hij uit. „Onze pastorie is name lijk zo schitterend, dat de Leidse Onderwijsinstellingen foto's van het huis wilde ma ken voor hun cursus Make laardij." Openhartigheid Van een nog grotere open hartigheid geeft dominee R.W. van Mourik uit Nieuw koop prijs in het 'Kerkblad voor de gemeenten van de ring ter Aar der Nederlandse Hervormde Kerk'. Onder de naam 'levensschool' houdt de kerkeraad in deze ge meente open thema-avon den. De eerste bijeenkomst stond in het teken van geloof en opvoeding. „Je hoort nogal eens ouders die met de handen in het haar zitten omdat zij hun kinderen niet meer mee naar de kerk krij gen. F.n wat belangrijker is, zij ook geen mogelijkheid zien om het geloof op zo'n wijze over te dragen dat het iets van de kinderen zelf wordt", schrijft Van Mourik in een toelichting op het the ma. De avond had in elk geval voor de predikant een ver helderend verloop. Waar hij had gedacht deze ervaring met anderen te kunnen de len, kwam hij van een koude kermis thuis. .Achteraf ge zien blijkt dit alleen in mijn gezin te spelen. Met uitzon dering van één kerkeraadslid bleek het thema voor ande ren niet te voorzien in een behoefte. En ik maar denken dat alle ouders zo'n beetje tobben met de jeugd van te genwoordig..." Verhuizing Dominee T.H. van der Hoe ven gaat Rijnsaterwoude ver ruilen voor Schipluiden. „De tijd gaat snel en binnenkort komt de verhuizer de schade al opnemen. Ben blij voor hein dat het bij ons enigszins meevalt met duurzame en kostbare gebruiksgoederen. Cf een cd-speler, video, geen magnetron, geen droger. Hoe minder rommel, hoe minder zorgen." Helemaal geen kostbare apparatuur? O ja, toch, de dominee corrigeert zichzelf. „Helaas voor hem (de verhuizer red.) mocht ik nog wel op onze onvolpre zen bazaar een Blokker hand-garde winnen." londen «dpa-rtr De spanning rond het beslissende synóde- debat over de toelating van vrouwen tot het priesterambt in de Anglicaanse Kerk van Engeland, neemt toe. Niemand durft zich te wagen aan een voorspelling of in de drie 'kamers' van de synode die van de bis schoppen, priesters en leken de vereiste tweederde meerderheid wordt gehaald. Meer dan 100 synodeleden hebben zich als spreker aangekondigd tijdens het debat, dat vanmorgen is begonnen en in de loop van de middag of avond wordt afgerond. Voor- en tegenstanders hebben tot het laatste moment getracht invloed op het de bat uit te oefenen. Zo stonden er in het laatste nummer van het blad van de Angli caanse Kerk zeven pagina's met adverten ties van actiegroepen voor of tegen vrouwe lijke priesters. Voorstanders hebben gebedswakes ge houden voor de ambtswoning van het hoofd van de kerk, aartsbisschop George Carey, zelf voorstander van de toelating van vrouwen tot het priesterambt. Bovendien willen zij tijdens het synodedebat vreedza me demonstraties houden. Daarentegen houdt de organisatie van geestelijken 'Cost of Conscience' (3800 le den) vol dat er geen theologische rechtvaar diging is voor de openstelling van het pries terambt voor vrouwen, omdat Christus al leen mannen tot apostel koos. Het debat wordt beschouwd als het belangrijkste sinds koning Hendrik VIII in 1534 de kerk stichtte om van zijn vrouw Catharina van Aragon te kunnen scheiden. Leden binnen en buiten de synode vrezen dat de kerk, on geacht hoe de beslissing uitvalt, een perio de van onrust te wachten staat. Ongeveer 1000 priesters en enkele bisschoppen heb ben gezegd hun functie neer te leggen als vrouwen tot het priesterambt worden toe gelaten. Anderzijds hebben voorstanders gewaarschuwd dat de kerk rekening moet houden met een massale uittocht en met onwettige priesterwijdingen van vrouwen, als de synode vrouwelijke priesters blijft te genhouden. Belgrado Leiders van de orthodoxe kerk in voormalig Joegoslavië hebben gisteren een ontmoeting gehad met premier Milan Panic. Centraal in het gesprek stond de huidige crisis in het land. De kerkleiders hebben de afgelopen periode herhaaldelijk aangedrongen op het staken van al le vijandigheden. foto ap Noordwijkse kerken vormen samen met gemeente steunfonds De gezamenlijke kerken en het gemeentebestuur van Noordwijk hebben een Vangnet' gespannen onder de minst-draagkrachtigen in het dorp. Door de oprichting van het Steunfonds Solidair Noordwijk kan financiële hulp worden verleend als bestaande wettelijke regelingen geen uitkomst bieden. Er wordt voorlopig een jaar op ex perimentele basis gewerkt. Een aanvraag voor een uitke ring uit het fonds kan bij elk van de deelnemers worden ingediend. noordwijkzeker geen plafond", aldus E.L Boellaard, de administrateur van het fonds. dick van der plas De overeenkomst is gistermid dag gesloten tussen de gemeen te en de diaconieën van de Ge reformeerde Kerk en de Neder landse Hervormde Kerk, de Pa rochiële Charitatieve Instelling van de rooms-katholieke paro chie Sint Jeroen, de parochie Maria ter Zee en de werkgroep Mens en Arbeid van de Raad van Kerken in Noordwijk. Er is een startkapitaal van rond de 4000 gulden, dat zonodig steeds wordt aangevuld. „Dit bedrag is De omstandigheden der het fonds kan worden aan gesproken, zijn niet strak gefor muleerd. „Maar je kunt denken aan hele praktische zaken", meent Boellaard. „Neem het voorbeeld van een bijstands moeder wier fiets wordt gesto len. Of mensen die onder zeer moeilijke omstandigheden le ven en nooit eens met vakantie kunnen. In zulke gevallen zou het fonds kunnen voorzien." Met de deelname aan het Steunfonds Solidair Noordwijk pakken de kerken weer nadruk kelijk een taak op die in de afge lopen decennia aan de overheid werd toevertrouwd, meent W.C. Stokkers-Otten van de diaconie van de Nederlandse Hervormde Kerk. „Nu de overheid steeds meer bezuinigt op het sociale zekerheidsstelsel, is het de taak van de kerken om te letten op de hulpbehoevenden in de sa menleving", meent zij. Stille armoede Met de vorming van het steun fonds is Noordwijk in deze regio overigens geen koploper. Er zijn gemeenten waar een gelijksoor tige samenwerking tussen de lo kale overheid en de kerken al eerder gestalte heeft gekregen. „Maar de behoefte is hier mis schien wel groter dan elders", zegt wethouder J. Bedijn in een toelichting. „Noordwijkers lo pen niet graag te koop met hun problemen. Het gevolg daarvan Solidaridad wil aanzetten tot 'consuminderen' utrecht De jaarlijkse actie van de inter kerkelijke hulpverleningsorga nisatie Solidaridad staat de ko mende jaren in het teken van het verband tussen milieu en ontwikkeling. Het accent ligt op 'consuminderen': een drasti sche verandering van het con sumptiepatroon in het Westen is noodzakelijk om ruimte te scheppen voor de ontwikkeling van de arme landen. Solidaridad, waarin zowel de Rooms-Katholieke Kerk als ver scheidene protestantse kerken samenwerken, meent dat het bijbelse gebod 'Gij zult niet be geren wat uw naaste toebe hoort' opnieuw actueel is ge worden, nu een kwart van de wereldbevolking driekwart van alle aardse goederen verbruikt. De interkerkelijke organisatie herinnert eraan dat de Westerse consument beslag legt op pro- duktiecapaciteit in ontwikke lingslanden die beter zou kun nen worden gebruikt om een minimale bestaansmogelijkheid voor de 2 miljard armsten in de wereld te verzekeren. Dominee Hessels voorzitter van Baptistenunie BOSCH EN DUIN «ANP Dominee W. Hessels uit Huizen is benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Unie van Baptisten Gemeenten. Hij volgt W.J. Blanken op, die in april dit jaar plotseling overleed. Hessels (61) was tussen 1961 en 1982 predikant in achtereen volgens Brussel, Lemmer en Al- blasserdam. In 1982 werd hij hoofd van de afdeling nazorg van de Evangelische Omroep. Bovendien vervulde hij de rol van 'vertrouwenspersoon' voor de medewerkers van deze om roep. Eerder dit jaar nam hij af scheid van de EO. Hessels heeft binnnen de Unie van Baptisten Gemeenten vele activiteiten ontplooid. Hij was onder meer lid van de evangelisatiecommissie en de commissie voor de opleiding. De afgelopen vier jaar zat hij al in het bestuur van de unie, waarbij ongeveer 13.000 men sen zijn aangesloten. is stille armoede." Het voordeel van de betrokkenheid van de kerken noemt hij de lagere drempel bij het bereiken van de doelgroep. „De gang naar het raadhuis valt velen nog erg zwaar. We hopen dat de men sen via deze andere weg beter kunnen worden geholpen:" Bij de beoordeling van de hulpvragen geven ambtenaren van de afdeling sociale zaken advies. Als blijkt dat steun wordt gevraagd voor zaken die ook ge woon via de bijstand kunnen worden vergoed, zal ('uiter aard', zegt Bedijn) van deze laatste mogelijkheid gebruik worden gemaakt. De wethou der: „Mensen weten vaak niet waar ze allemaal recht op heb ben." Een belangrijke taak van het gemeentebestuur noemt Bedijn dan ook het geven van goede voorlichting over het gebruik van het fonds. BEROEPINGSWERK Rossinistraat 163, 7442 GX Nijverdal. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Pernis T. Schutte, kandid; EVANGELISCH LUTHERSE KERK COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J, de Vries, G.P. Arnold (adj)-, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18.2505 ED Alphen a/d Rijn, Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) perkwartaal80,10 per kwartaal (post)113,85 perjaar310,85 per maand27,80 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA WOENSDAG 11 NOVEMBER Opening nieuwe seizoen Carnavals ver. De Hutspotten, uitdelen van hutspot bij het beeld van Cornelis Joppensz, Lammenschansplein, aan vang 23.11 uur. Noordwijkerhout Opening van het nieuwe Karnavals- seizoen met div. optredens, De Schelft, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 12 NOVEMBER Leiden Dia-lezing over geschiedenis Peru. Tuya, Kaasmarktschool, aanvang 20 00 uur. Voorlichtingsavond over bestrijding van lawaai, org. Ned. Ver. voor Slechthorenden, Zuiderkwartier, An jelierstraat 1, aanvang 20.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst over de mentie, gebouw Stichting Kruiswerk, Burggravenlaan 250, van 20.00 uur tot 22.00 uur. Noordwijk Opening van de tentoonstelling van de Ver. van Vogelvrienden 'Vogellust'. *t Koerhuis, D. Noteboomstraat, van 20.00 tot 22.00 uur. Lezing 'Vrouwen in Europa" door mw v Embden. org. Ned. Chr. Vrouwen bond, Buurthuis, Hoofdstraat, aan vang 20.00 uur. VRIJDAG 13 NOVEMBER Oegstgeest Maandelijkse ruilavond van Postze gelvereniging Oegstgeest in 't Groot Proffijt. Boerhaaveplein. aanvang 19.00 uur. ZATERDAG 14 NOVEMBER Sint Nicolaaswandeltochtover 5,10, 15 of 20 km, org. Wandelsportver. Zuid-west, start bij clubhuis VCL, Voorschoterweg, tussen 9.00 en 14.30 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Verkoping van zelfgemaakte spulle tjes. popjes, kaarten e' tot 15.001 Prinsenbal van Carnavalsver. De Spoorbumpers, buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. aanvang 20.00 HET WEER ROB GROENLAND Stormachtig en regen Met veel interesse werden gisteren de weerkaarten en satellietfoto's van West-Europa in de gaten ge houden. Boven ons land gebeurde nog niet veel spectaculairs. In een westelijke stroming werd een sa mengeklonterd gebied met buien getrokken dat in de loop van de dag vanuit het westen de regio bin nenkwam maar geen noemens waardige neerslag teweeg bracht. Veel interessanter waren de satel- lietbeelden van het gebied ten zuidwesten van leland waar op het polaire front een kleine maar po tentieel gevaarlijke storing tot ont wikkeling kwam. De foto's toonden een opvallen de verdikking in het front en uit weerkaartanalyse kon de zich ont wikkelende depressiekern goed worden vastgesteld. De computer berekeningen van gisteravond en de afgelopen nacht gaven aan dat de koers van deze actieve atmosfe rische wervel iets naar het zuiden is verlegd. Een wind verwachting opstellen voor Nederland werd toen extra moeilijk. Ons land kan in sommige situaties akelig klein zijn waarbij een fout in de koerswijziging van een depressie van enkele graden het verschil kan zijn tussen storm of windstilte. Vanochtend schoof al snel een actief regengebied voor de depressiekern uit de Leidse regio binnen bij een flink aangroeiende zuidoostenwind. De meest recente berekeningen geven aan dat de kern deze middag tussen Alkmaar en Den Helder het land opkomt on daarna over Noord- Nederland verder naar het oosten te trekken. Vooral in de namiddag en de komende avond komen in de achterkamer van het venijnige la gedrukgebied en kan de wind, die ruimt naar het westen tot noord westen, tijdelijk flink toenemen en mogelijk enige tijd stormkracht be reiken. De kans hierop wordt groter naarmate je dichter bij de Zeeuwse kust komt. De komende nacht en morgenover- dag trekt het depressiegeweld naar de Oostzee en komt ons gebied on der een stevige westelijke stroming waarin buien-en opklaringen elkaar afwisselen. Ook na morgen blijft de westelijke straalstroom onvermin derd doorstaan met van tijd tot tijd buien en veel wind. Het komende weekeinde trekt een nieuwe actie ve rakker in onze richting en zorgt waarschijnlijk op zaterdag voor veel regen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. regen en mogelijk sneeuw. Morgen in de loop van de dag in Zuid Noorwegen en kele opklaringen. Maxima tussen 3 en 7 graden. Denemarken: In de loop van vandaag re gen. Morgen later op de dag enkele opklaringen. Veel wind. Maxima circa 7 graden Britse Eilanden: vandaag op veel plaatsen regen en in Engeland kans op storm. Morgen buien met kans op onweer. Maxi ma circa 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag regen en veel wind. Langs de kust moge lijk storm. Morgen v Maxin graden. Duitsland: Vandaag van het westen uit regen en vooral in het noorden veel wind. Morgen opklaringen afgewisseld door buien. Maxima circa 11 graden, morgen iets la ger Madeira: Perioden met zon, ook wolkenvelden en droog. Maxima circa 22 graden. Canarische Eilanden: Vooral veel zon aan de zuidstranden met maxima van circa 24 graden. Marokkaanse westkust Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Maxima tussen 20 en 23 graden. Tunesische kust: Zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Maxima ca. 24 graden. Frankrijk: Vandaag op veel plaatsen regen en aan de franse Noordkust kans op storm. Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Maxima van 12 graden in het noordwesten, 15 m het midden en 20 langs de Middellandse Zee. Op morgen Corsica en Sardinië: Af en toe zon en mogelijk een bui. Maxi ma circa 19 graden. Spanja: In het noorden wolkenvelden en langs de noordkust mogelijk wat regen. Maxi ma 16 tot 20 graden. Langs de Costa's Portugal: Perioden met zon, maar in het noorden ook wolkenvelden. Maxima van 17 gra den bij Porto tot 22 jn de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Vandaag overwegend bewolkt en nu en dan regen. Morgen vooral aan de noord zijde van de Alpen nog regen. Aan de zuidzijde dan enkele opklaringen. Maxi ma in de dalen 7 tot 13 graden. Sneeuwgrens op vandaag circa 2000 meter, morgen rond 1200 meter. Hongarije: Eerst nog wat zon en vanaf vandaag- avond perioden met regen. Maxima ca. Tsjechoslowakije en Polen: In de loop van vandaag regen. Morgen enkele opklaringen afgewisseld door buien. Maxima van 5 graden in het noordoosten van Polen tot circa 9 in Tsjechoslowakije. Italië: Vandaag af en toe maar later op de dag voorla in het noorden perioden met re gen. Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maxima van 13 graden in de Povlakte, iets onder de 20 in het midden en zuiden en tot 22 op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: toenemende buienkans. Maxin van 15 graden m het noordoosten van Griekenland tot circa 19 graden op de eilanden in de Egeische Zee en langs de Turkse west- en zuidkust. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 12 NOVEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 7 .55 zon onder 16.52 Maan op 18.11 maan onder 10.18 Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.27 en 16.43 Laag water 0.25 en 12.34 Amsterdam regen Eindhoven regen Oen Helder regen Rotterdam regen 8er"n°na Budapest nno3 10 3 Luxemburg regen Madrid mist Malaga onbew. Warschau regen Buenos Aires onweer Casablanca onbew. Johannesburg niet tv. Los Angeles onbew New Oceans regen New York rwaar bew. 27 19 0 22 14 0 6 20 11 0 Gr BOLLEBOOM BOES S Pte MOET eiG&iLüK EEH CLU0 KOfAEti CM (X fosijis van pü&eas TesGOST&ÏKEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16