Leiden Regio 'Ik zou ook afhaken' r\dyz UITGEKEKEN OP DE HAMBURGER? Leiden kandidaat cultuurstad 1995 Bonden boos over gebrek aan overleg scholenfusie EWR wil gasfabriek tot museum verbouwen Vervuild terrein wordt opgeruimd BON VOOR LAGERE ZIEKTEKOSTENPREMIE! Eis: vier jaar voor schot op caféportier WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 15 JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA WIM WEGMAN* Gewonden bij aanrijding leiden Twee inzittenden van een personenwagen zijn gister middag gewond geraakt bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. De slachtoffers, een 43-jarige vrouw uit Oude Wete ring en een 42-jarige vrouw uit Roelofarendsveen, werden aan gereden door een automobilist uit Amsterdam (42). Omdat de bestuurster uit Oude Wetering bij de kruising met de 1 Jsselmeer- laan plotseling op de rem ging staan voor oranje licht, kon de Amsterdammer haar wagen niet meer ontwijken. De vrouwen zijn met hoofd- en nekklachten overgebracht naar het AZL. Herenstraat lang verstopt leiden Het verkeer op de Herenstraat heeft gisteren de hele ochtend overlast ondervonden van defecte spoorbomen. Door een mankement gingen ze vanaf 7.45 uur niet meer open. Agen ten leidden hét verkeer om. Pas rond het middaguur slaagden medewerkers van de NS er in de spoorbomen te repareren. Brand aan Rijnsburgersingel leiden De brandweer heeft gistermiddag een brandje geblust in een appartementencomplex aan de Rijnsburgersingel. Het vuur onstond even voor vijf uur op de bovenste verdieping door sol- deerwerkzaamheden aan de ventilatieroosters. De badkamer van een van de woningen liep brandschade op. Niemand raakte gewond. Twintig man door rood leiden Een rood licht-controle op de hoek Willem de Zwijfger- laan/IJsselmeerlaan heeft gisteren twintig processenverbaal op geleverd. Twee agenten hadden slechts vijftig minuten nodig om tot déze score te komen. De politie controleert geregeld op deze plaats omdat met name rechtsaf slaand verkeer het rode ver keerslicht nogal eens negeert. Leiden stelt zich kandidaat voor de verkiezing van culturele hoofdstad van Zuid-Holland 1995. De strijd om de eretitel culturele hoofdstad 1994 ging tussen Gouda en Dordrecht. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland riepen gisteren de ge meente Gouda tot winnaar uit. Leiden deed dit jaar nog niet* mee omdat het te kort dag was om de plannen uit te werken. De Leidse wethouder van cul tuur, H. Koek, vindt dat Leiden in de toekomst een goede kans maakt om de culturele hoofd stad van de provincie te wor den. „Maar voordat we ons echt kandidaat stellen, moeten we Lunch-aanbieding deze week: Frans broodje met warme vul ling van gebakken Italiaanse ham, paprika en- saus, met kop verse soep naar keuze. 8.95 Aanbieding geldig tm zaterdag IA november 1 V&D,UW WARENHUIS \l VW-directeur Hugens begrijpt irritatie over Lakenfeesten „Als ik horeca-ondernemer was, had ik misschien al eer der de handdoek in de ring gegooid. De horeca zit aan al lerlei gemeentelijke regels vast en ik kan me voorstellen dat dat gaat irriteren." leiden loman leefmans Dat zegt VW-directeur en La- kenfeest-initiatiefnemer C. Hu gens in een eerste reactie op het dreigement van een aantal ho- reca-ondernemers om niet lan ger mee te doen aan de Laken feesten als de gemeente zich niet soepeler opstelt. „Ik zou het zeer betreuren als de horeca-ondernemers voet bij stuk houden. Maar ik hoop niet dat het zo ver komt. Er moeten goede afspraken worden ge maakt met de gemeente en dat is volgens mij mogelijk", aldus Hugens. Elf horeca-ondernemers maakten gisteren bekend dat zij voorlopig niet aan de organisa tie van de Lakenfeesten '93 zul len deelnemen. Eerst moet de houding van de gemeente varanderen. De gemeente vraagt te veel geld voor het ge bruik van feestterreinen, drang hekken en het vegen van stra ten, zo is het verwijt. Ook zou de gemeente zich te star opstel len bij het handhaven van slui tingstijden. Wanneer de elf afhaken, ko men onder meer evenementen op het Arsenaalplein (in de tent), Pieterskerplein (Leiden Culinair), Vrouwenkerkplein (Leiden Middeleeuws en Mont- martre), Morspoortplein en de kroegentocht te vervallen. Hugens zou dat zeer betreu ren. „Voor een uitgebalanceerd programma van de Lakenfees ten zou het uiterst jammer zijn als de horeca-evenementen kwamen te vervallen. Maar vol gens mij hebben ze de Laken feesten ook aangegrepen om het algemene ongenoegen over de gemeente te laten horen." Burgemeester C. Goekoop, verantwoordelijk voor het hore- ca-beleid in Leiden ziet de toe komst van de Lakenfeesten niet somber in: „Het móet gewoon doorgaan en daar zullen we al les aan proberen te doen. Ik voel dat de horeca-onderne mers ook liever gewoon door zouden gaan met de Lakenfees ten. Daarom ga ik samen met collega Walenkamp binnenkort met de ondernemers overleg gen", aldus Goekoop. De onderwijsvakbonden zijn boos omdat ze niet hebben kun nen meepraten over de voorgenomen fusie tussen het Louise de Coligny college en de Nieuwe Vaart scholengemeenschap. De bonden waren vorige week vrijdag wel uitgenodigd maar moch ten niet over het fusierapport praten. Als reden gaven de bestu ren op dat er eerst met de medezeggenschapsraden op de scho len moest worden gepraat. Volgens ABVA/KABO woordvoerder P. den Blinker is in het fu sierapport onvoldoende rekening gehouden met de belangen van het personeel. De bonden willen over veertien dagen op nieuw praten met de schoolbesturen. Den Brinker verwacht dat de fusie, die half december door de gemeenteraad bekrachtigd moet worden, vertraging oploopt. „Dat is dan de schuld van de besturen", zegt Den Brinker. De medezeggenschapsraad van de Louise de Coligny scholen gemeenschap (mavo-havo-vwo) heeft nog geen standpunt inge nomen over de fusie. Volgens secretaris A. Smeets is het rapport voorbarig in de publiciteit gebracht. Volgens een lid van de raad die anoniem wenst te blijven 'zitten er nogal wat haken en ogen aan de fusie. Er is op school veel om ie doen met een indrukwekkend pro gramma komen en daarvoor moeten eerst de plannen wor den uitgewerkt. Laat Gouda dus maar voor gaan", luidde het commentaar van de wethouder. Volgens een woordvoerder van de provincie reageerden ook Delft, Dordrecht, Gouda, Schiedam, Spijkenisse, Zoeter- meer en Vlaardingen enthou siast op de oproep van de pro vincie om zich kandidaat te stellen, maar ook deze steden zeiden 1994 te kort dag te vin den om het culturele program ma aan te passen. Inmiddels hebben ook de gemeenten Schiedam en Delft zich als kan didaat voor 1995 aangemeld. leiden Het nutsbedrijf EWR overweegt de oude watergasfa briek aan de Langegracht om te bouwen tot museum. De directie is bezig met een onderzoek naar de financiële haalbaarheid van het plan. Directeur J. Haijkens benadrukt dat de plannen nog in een zeer pril stadium verkeren. De kosten van een verbouwing zijn nog niet geraamd. „We vinden het een heel leuk idee en hebben ontzet tend veel spullen om te tentoon stellen. Probleem is alleen dat de verbouwing van de watergasfa briek tot een museum erg veel kosten met zich meebrengt." De spullen zijn afkomstig van de elf nutsbedrijven die enige ja ren gelden zijn samengesmeed tot de huidige EWR. Oude gas meters en andere apparatuur zijn door het opheffen van de deze iTlende ge meenten, onder meer in Lisse en Alphen aan den Rijn, bewaard in loodsen, in afwachting van ver dere plannen. De oude gasfabriek is een rijks monument en staat op het EWR- terrein achter het nieuwe kantoor. Vanaf de openbare weg is het ge bouw moeilijk bereikbaar. Mocht het een museum worden dan moet er waarschijnlijk een brug worden gebouwd over het water bij de Maresingel. FOTO HIELCO KUIPERS ACHTERGROND LEIDEN* GERT VISSER Een gevaar voor een positief ondernemersklimaat Vorige week werd het aanhoudende gemek ker van de Kamer de wethouder te veel. Walenkamp (CDA) - doorgaans geen be stuurder die zich door het scheppen van conflicten wenst te profileren - haalde voor zijn doen onverwacht hard uit. De Kamer van Koophandel is een gevaar voor een po sitief ondernemersklimaat in Leiden, zo be toogde hij. Het is in Leiden bijna traditie geworden dat wethouders die het parkeren in hun portefeuille hebben, in.botsing komen met de Kamer. De roemruchte wethouder Cees Waal was de eerste Leidse bestuurder die onomwonden duidelijk maakte genoeg te hebben van die steeds tegenstribbelende houding van de Kamer van Koophandel. In november '83 liet hij publiekelijk weten dat de Kamer wat hem betreft zo snel mogelijk kon worden afgeschaft. „De toegevoegde waarde van de Kamer van Koophandel heb ik niet kunnen ontdekken. We merken wei nig van een wezenlijke bijdrage aan een op lossing voor de Leidse problematiek. De Ka mer neemt doorgaans een afwachtende houding aan maar doet niets en kost eigen lijk alleen maar geld", aldus Waal. Nu was de Kamer zo langzamerhand ge wend geraakt aan tie 'slechte berichten' die vanuit het stadhuis werden verspreid. Het duurde maar liefst vijf jaar voordat de Ka mer de forse tegenstoot uitdeelde. De nade- Bij zijn aantreden had wethouder J. Walenkamp zich nog zo voorgenomen in het openbaar niet negatief te spreken over de Kamer van Koophandel. Dat leek een trendbreuk met zijn voorgangers die allen op de een of andere manier in aan varing kwamen met de vertegenwoordi ger van het bedrijfsleven in Rijnland. rende afsluiting van de Breestraat deed de Kamer veronderstellen dat de gemeente 'over onvoldoende informatie en deskun digheid beschikte om stedelijk-economi- sche processen te doorgronden en beleids matig te hanteren'. Wethouder J. Peters (ook PvdA) die Waal inmiddels was opge volgd, liet dat niet over zijn kant gaan. 'Aan matigend en beledigend' noemde hij de re actie van de Kamer en de sfeer tussen bei den was weer voor enkele jaren verziekt. Nu is het dan Walenkamp die - ondanks al zijn goede voornemens - de Kamer te lijf is gegaan. Hij had directeur Berkhout van de Kamer al zo vaak - onder vier ogen - ge waarschuwd: „Hou toch eens op met al dat negatieve gezeur over de overheid." De boodschap is kennelijk niet overgekomen. De voortdurende conflicten tussen Kamer en gemeente zijn terug te voeren op twee zaken. Het eerste terugkerende geschilpunt is de negatieve houding van de Kamer. Dat met name neemt Walenkamp de Kamer zeer kwalijk. Walenkamp zelf verspreidt te pas en te onpas optimistische verhalen over de toekomst van de Leidse binnenstad. Daarmee tracht hij het vertrouwen van de ondernemers te winnen en te bewerkstelli gen dat er weer wordt geïnvesteerd. Zoals hij zelf zegt, tracht Walenkamp 'een positief ondernemersklimaat' te scheppen. Maar de Kamer bedrijft geen politiek en zijn direc teur Berkhout denkt slechts in harde cijfers. Zolang de omzetten en investeringen in Leiden niet meetbaar zijn gestegen, is er al le aanleiding het beleid van de gemeente te bekritiseren, vindt de Kamer. Belangrijkste reden van de voortdurende conflicten is dat de politieke opvattingen van beide instellingen mijlenver uit elkaar liggen. Waar de gemeente - ongeacht de politieke afkomst van de verkeerswethou ders - tracht het autoverkeer in de stad te rug te dringen, staat de Kamer pal voor de automobilist/consument. „De auto is de hoeksteen van de Leidse economie", vindt de Kamer. Die opvatting geldt in de Leidse politiek - die ook rekening heeft te houden met naar andere belangen als het milieu - als volstrekt achterhaald. Zolang de Kamer zich op dat enge standpunt terugtrekt, komt het nooit meer goed met de gemeen- De gemeente start volgende week met het afgraven van het vervuilde stuk grond aan de Bontekoestraat (nabij Ooster-, Waard- en Van Speyckstraat). Een volledige sanering van de grond is vooralsnog niet moge lijk. Daarom graaft de gemeente alvast de helft van de vuile grond af om het op de andere helft neer te leggen. Op de eer ste, schone helft komt een speelplaats voor de jeugd. Het terrein aan de rand van de Zeeheldenbuurt is ruim drie jaar geleden door de gemeente gekocht. Oorspronkelijk lag er een plan om 75 procent van de grond af te graven en die op te slaan op de resterende 25 pro cent. Dat bleek niet haalbaar. Uiteindelijk werd voor de half- half optie gekozen. De uiteinde lijk dubbel vervuilde helft wordt afgedekt met een laag folie, schoon zand en straattegels. Voor deze vuile helft wordt ge wacht op een definitieve sane ring waama er een bedrijf op gebouwd mag worden. De werkzaamheden die maandag beginnen duren on geveer drie weken. De herin richting bestaat verder uit de sloop van de omringende muur en de aanleg van onder meer wipkippen en een basketbal veldje. Dat laatste staat voor het komend voorjaar op het pro gramma. DVZ Verzekeringen is specialist in ziektekostenverzekeringen. Er is al een DVZ ziektekosten verzekering voor f 25.85 per maand (excl wettelijke heffingen). Vraag met onderstaande bon het uitgebreide mfopakket aan. En... bij schade betaalt DVZ razendsnel uit' 01718-29881 naam: adres: postcode/wpl telefoon: leeftijd kinderen: 1 Zend deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan DVZ. Antwoordnummer 140292220 VB Katwijk 01 bel: 01718 - 298811 leiden loman leefmans Omdat hij in de vroege morgen van 1 augustus de portier van café Malle Babbe neerschoot, hoorde een 25-jarige Leidenaar gisteren voor de Haagse recht bank vier jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Raadsman Sprenger vond deze eis veel te hoog: „De verdachte werd be dreigd en handelde uit nood weer", aldus de advocaat. De man liep in de bewuste nacht met een kennis op de Nieuwe Beestenmarkt. Volgens getuigen wilde hij bij het inmid dels gesloten café naar binnen. Zo kwam hij oog in oog te staan met de portier met wie hij al eerder problemen had gehad. De 25-jarige trok vervolgens een pistool en schoot een paar keer in de lucht. Toen de portier daar niet van onder de indruk bleek en op hem afkwam, werd deze in de linkerbil geschoten. „Hij heeft er zelf om gevraagd", aldus de verdachte. Officier van justitie Slist was beslist in zijn oordeel: „De ver dachte had het wapen al getrok ken voordat hij door de portier werd bedreigd. Daarom is van noodweer geen sprake. Dood slag met bedreiging acht ik be wezen", aldus Slits. Ook het feit dat het slachtoffer de kogel kan uit angst voor complicaties niet worden verwijderd le venslang invalide blijft, telde in de strafmaat van de officier Sprenger had een tegenover gestelde visie: „Pas na de be dreiging door de portier, die het gevaar bewust heeft opgezocht, is er gericht geschoten. Mijn cliënt was ook door omstanders omsingeld en kon geen kant meer uit. Noodweer derhalve. Alleen dat hij in het bezit was van een pistool is bewezen, en alleen daarvoor zou hij een straf moeten krijgen." In dezelfde nacht zou de ver dachte ook een aantal voorbij gangers met het pistool hebben bedreigd en ook stond hij te recht voor twee winkeldiefstal len. Daaraan werden echter weinig woorden vuilgemaakt President Verheij van de Haagse rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Geen problemen met bluswater Bluswater is op alle industrie terreinen in de regio in vol doende mate voorhanden. Bij een echt grote brand moet wa ter elders vandaan worden ge haald. Dat kan binnen tien mi nuten op een afstand van an derhalve kilometer. De brandweercommandanten in de regio maken zich dan ook geen zorgen over een mogelijk tekort aan bluswater op indus trieterreinen. Uit onderzoek van het Bureau voor Schadepreven tie is gebleken dat vier op de vijf Nederlandse industrieterreinen te weinig bluswater ter beschik king hebben. Dat geeft in deze regio geen problemen. Bij de brand in de vleesfabriek in Sas senheim is een pomp geplaatst in de Dinsdagse Wetering, zo n 1100 meter van de brand.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15