UIT 'Eigenlijk zingt iedere zanger maar één lied' Jack Spijkerman neemt met moeite afscheid van 'Dubbel en Dwars' 'We zijn niet van die brave meiden' c Rtv show 12 GESPROKEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 Italiaanse zanger Claudio Baglioni eindelijk in Nederland Claudio Baglioni: „Grote revoluties in de populaire muziek zijn volgens mij niet meec mogelijk. The Beatles zijn de laatsten geweest die in één klap alles omver hebben kunnen blazen." foto gp AMSTERDAM LOUIS DU MOUUN De eerste kennisma king met ons land is wat hemzelf betreft veelbelovend. „Ik voel me hier op m'n gemak. Misschien moet ik hier wel een huisje kopen, opdat ik meer gelegenheid zal hebben Nederland en zijn volk beter te leren kennen", flapt Claudio Baglioni er volkomen onverwacht uit. De Italiaanse zanger heeft het naar zijn zin. Voor iedereen is er steeds weer die vriendelijke glimlach, die duidt op veel beleefdheid en/of engelengeduld. Claudio Baglioni zou zich best iets minder bescheiden mogen opstellen, getuige zijn imposante staat van dienst ten zuiden van de Alpen en zijn muzikale bagage op deze ver kenningstocht: het in Engeland opgenomen studio-album 'Ol- tre' en de live-compilatie 'Assie- me'. Waarom het twintig jaar moest duren voordat hij Am sterdam en omgeving kwam ontdekken? Kort samengevat: een afgeladen agenda met voor al belangrijke Italiaanse ver plichtingen plus een grotere spontane belangstelling uit tal loze andere landen. Claudio Baglioni intussen 41 jaar, waarvan negentien jaar ge trouwd met Paola Massari, de moeder van zijn tienjarige zoon Giovanni heeft zo'n beetje de hele aardkloot al intensief afge- toerd en wordt door sommige volken als een god vereerd. De Polen bijvoorbeeld dragen hem op handen ondanks de niet ge ringe taalbarrière. „Natuurlijk is het een handi cap dat men in het buitenland mijn teksten niet kan verstaan, maar gelukkig is dat bezwaar niet onoverkomelijk. Er zijn ook altijd nog je eigen emoties waarmee je naar het publiek een brug kunt slaan. Er is de be tovering van je muziek, als die tenminste karakter heeft. Die twee ingrediënten samen kun nen wel degelijk voldoende zijn om je boodschap over te bren gen, zoals onder meer in Polen is gebleken. Bovendien, ik ben en blijf muzikant. Als het woord voor mij zaligmakend was ge weest, dan was ik wel schrijver geworden." Diepgang Neemt niet weg dat het toch jammer blijft dat Baglioni's har- tekreten voor het overgrote deel van de wereldbevolking intuitief moeten worden begrepen. Te meer daar hij door kenners wordt gezien als een van de meest interessante moderne Italiaanse tekstdichters. Ook bij Mark van Schaick, de specialist van OOR, heeft Claudio een streepje voor op andere, relatief nieuwe 'spaghetti-vedetten' als Eros Ramazzotti en Zucchero. „Baglioni is zowel zeer poëtisch, romantisch als maatschappij kritisch. De manier waarop hij bepaalde geruchtmakende toe standen in Italië heeft verwoord is gewoon heel apart, getuigt van een enorme diepgang." Dat blijkt ook uit het gesprek. Baglioni begint zowaar triest te kijken als de stand van zaken in zijn vaderland ter sprake komt. Hij voorziet zware tijden, het hele land zou wel eens op z'n gat kunnen komen te liggen en Europa in die val kunnen meet rekken. Economisch en dus ook politiek zal er in dit deel van de wereld de komende jaren wei nig reden tot juichen zijn, meent Baglioni. Vandaag dat hij zich voorlo pig maar optrekt aan het verva gen van de culturele grenzen. „Met als gevolg nieuwe werk wijzen, onvermoede ontdekkin gen, de meest fantastische com binaties, kortom evolutie", ver wijst hij indirect naar zijn jong ste studio-avontuur 'Oltre', dat plaatsvond in Peter Gabriel's Real World Studios in het En gelse Bath. Hij werkte daar sa men met een ware wereldband met onder anderen Manu Kat- che' (drums), Pino Palladino (bas), Tony Levin (bas), David Sancious (toetsen), Paco de Lu cia (gitaar) en Youssou N'dour (zang). Achter zo'n exclusieve topbe- zetting gaat doorgaans al gauw een slim masterplan schuil, weet ook Baglioni, al vanaf zijn vijftiende broodmuzikant. „Niets is echter minder waar. Deze hele club is zo bij elkaar gekomen, omdat iedereen wel iets in Gabriels studio te doen had. En zelf kwam ik daar te recht, omdat Peter me na een optreden van hem in de arena van Verona geweldig nieuwsgie rig had gemaakt." „We zijn vier jaar geleden be hoorlijk bevriend geraakt tij dens zijn verblijf in Italië in het kader van de Amnesty Interna tional-Human Rights Tour. Ik was daar toen als enige nationa le held voor uitgenodigd, voor hem aanleiding om zich meer in mij en mijn repertoire te ver diepen. Zo is dit hele verhaal begonnen." Revolutie Claudio Baglioni, die in de jaren zeventig al experimenteerde met Vangelis en ook hits schreef voor Rita Pavone, denkt dat hij er 'via Bath' zowel internationa- ler als eigentijdser op is gewor den. „Of ik me dan ook distan tieer van mijn oudere werk? In het geheel niet, want alles draagt toch mijn stempel met zich mee. Ik bedoel, je kunt wel veranderen, maar nooit je eigen persoonlijkheid loslaten. Daar om zeg ik altijd dat iedere zan ger eigenlijk maar één lied zingt, dat iedere schrijver steeds maar weer hetzelfde boek schrijft, enzovoort, enzovoort." „Grote revoluties in de popu laire muziek zijn volgens mij niet meer mogelijk. The Beatles zijn de laatsten geweest die in één klap alles omver hebben kunnen blazen en er tegelijker tijd voor hebben gezorgd dat het visuele aspect veel belang rijker werd. Al zul je dat mis schien niet onmiddellijk horen, ze zijn wel mijn grootste inspi ratiebron geweest. (Claudio Baglioni treedt morgen op in Ron's Honey- moonkwis) Sinéad O'Connor in Humo: ,,lk beschouw mezelf meer als een zangeres dan als een song schrijfster. De enige reden waar om ik ooit zélf nummers heb ge schreven is, dat ik met mezelf overhoop lag en met een en an der in het reine wilde komen." Sinéad O'Connor opnieuw in Humo: „Vrouwen hebben de macht, of we dat nu inzien of niet: wij bren gen baby's ter wereld, wij voeden onze zonen en dochters op. Dus als we bedenkingen hebben bij de manier waarop we worden be handeld, moeten we eerst inzien dat het onze eigen schuld is." Sinéad O'Connor nogmaals in Hu mo: „Er bestaat niet zoiets als gods dienst, er is alleen maar een God. God is de waarheid, godsdienst een leugen, bedoeld om je van God weg te halen. Vooral de ka tholieke kerk is daar goed in. De mensen zouden meer moeten le ren over de geschiedenis van de pausen, want zij regeren de we reld. Of je nu wel of niet katho liek bent, je moet beseffen dat die fuckers de wereld besturen, elke regering in de wereld. Ze zijn de World Bank. Ik heb daar geen bewijzen voor, maar ik wéét dat het waar is." Sylvia Millecam in De Telegraaf over haar relatie met Haye van der Heyden: „We laten elkaar vrij, dat wil niet zeggen dat wij andere relaties hebben. Nee, je kan zeggen dat de band tussen Haye en mij nu van dien aard is dat ik sterk het gevoel heb dat wij nooit, nooit vijanden zullen worden." Theo van Gogh in Nieuw Revu: „Ik vraag vaak naar de seksuele geaardheid van mensen, al.thans hoe dat heeft uitgewerkt. Ik kan een paar voorbeelden noemen, maar dat doe ik niet, van mensen van wie ik wist dat ze een relatie zus of een relatie zo erbij had den. Heb ik er gewoon niet naar gevraagd. Peter van Ingen heeft een keer een meesterlijke opmer king gemaakt tegen Joop van Tijn, dat was toen Joop van Tijn ging uitleggen dat het koninklijk huis zoveel te danken had aan het socialisme. En toen zei Peter van Ingen met een brede grijns, daarmee voor de goede verstaan der refererend aan Irene, dat hij de indruk had dat het socialisme ook wel eens wat te danken had aan het huis van Oranje." Lotte van Dam (Diane Alberts in Goede Tijden Slechte Tijden) in Panorama: „Waarom zouden acteurs een di ploma moeten hebben? Ik leer niks op een school. Jarenlang tussen vier muren alleen het idee benauwt me. Nee, acteren leer ik in de praktijk. Bovendien is een diploma maar een papier tje. Wat me verder opvalt bij ac teurs van de toneelschool is dat ze spelen vanuit het boekje. Zo braaf, zo weinig karakteristiek." Gert Berg in Story: „Ja. Ik ben helemaal alleen. Erg hè? Ik kom best een heleboel leuke vrouwen tegen. En het is niet zo dat ik geen zin in een vas te relatie heb. Dat zal er heus wel van komen, denk ik." Danny de Munk in Story: „De meeste mensen zien me nog altijd als Ciske de Rat. Ik heb er voor moeten vechten om van dat imgao af te komen. Ik ben spraaklessen gaan nemen en zanglessen. De hoge A die er net uiknalde had ik twee jaar geleden absoluut niet kunnen halen." Maarten 't Hart in Privé over zijn gekleed gaan als vrouw: „Ik ben eigenlijk opgelucht dat ik na al die jaren voor mijn 'toe stand' kan uitkomen. Ik zie het bovendien als baanbrekend werk. Er zijn namelijk miljoenen man nen met dezelfde neigingen als ik. Natuurlijk heeft mijn vrouw er best problemen mee, maar ze laat me toch gewoon gaan. We zijn 25 jaar getrouwd en heel goede kameraden. Ze weet ook dat ik dit niet doe om te shoc keren en zeker niet om haar te Dochters Gert en Hermien uit de kleren ROERMOND JOS FRUSCH oms grof en bot, soms ontroerend. Maar V geen grijze muis. Jack Spijkerman: „Ik word gehaat of geliefkoosd. Daar voel ik me lekker bij." Met 'Afslag Dok- kum' maakt de cabaretier een tournee langs de Nederlandse theaters. De laatste kans voor wakker Nederland om Spijker man met Dubbel en Dwars aan het werk te zien. Het is gedaan met deze succesvolle cabaret groep. Spijkerman, voormalig onder wijzer maar inmiddels vaste waarde op de Nederlandse po dia, lijkt het zelf nog niet te ge loven. Na 12,5 jaar compromis loos cabaret is het voorbij. „We hebben altijd gezegd: stopt een van ons, dan stoppen we alle drie. Toetsenist Joop van Dijk wil een andere muzikale rich ting. Dat is zijn goed recht. Maar het is verschrikkelijk het niet opbrengen. De emotio nele band tussen ons is te groot. Het is alsof je verloofde zegt dat ze er over een jaar mee gaat stoppen. Een vreemd gevoel, maar we hebben uiteindelijk besloten er nog eens tegenaan te gaan en er een extra leuk sei zoen van te maken." Jack Spijkerman is geveld door griep als ik hem spreek in de kantine van de Oranjerie in Roermond. Ook zijn gele jasje en rode broek kunnen zijn ver schijning geen kleur geven. Hij voelt zich beroerd, is slecht bij stem en zijn ogen staan waterig. Maar hij zal spelen vanavond, met volle energie. Want er wachten 700 mensen, en die wil hij een leuke avond bezorgen. Iets meegeven ook, want de maatschappelijke betrokken heid blijft. „Ik sta met beide be nen middenin de maatschappij. Ik kan mij boos maken en vanuit die kwaadheid schrijf ik mijn teksten. Een lied, uit emo tie geboren, is het mooist." Vertederend In de loop der jaren zijn de emoties, waaruit Spijkerman put, meer divers geworden. Hij slaat niet alleen wild om zich gen. heen, hij ontroert ook. De com promisloze, confronterende Spijkerman heeft er op toneel een broertje bij, vertederend, gevoelig, dat niet alleen zout in de wonden strooit, maar men sen ook aan het huilen maakt. In zijn programma 'De Voge laar', een ode aan zijn vader, begon de ommekeer, in 'Afslag Dokkum' heeft hij de ideale ba lans gevonden. „Ik ben tot nu toe altijd bezig geweest met de waarheid, maar alleen als je fantasie hebt blijf je overleven. Je moet een afslag in het leven durven te nemen, niet alleen van A naar B lopen en terug, maar ook een omweg naar C durven maken. Dat wil ik de mensen meegeven. Door ze wakker te schudden, maar ook door ze te ontroeren." Kiezen voor fantasie dus, dat is de boodschap. Net als Jack Spijkerman zelf voor fantasie koos toen hij op 35-jarige leef tijd het klaslokaal vaarwel zegde en de wijde wereld introk om bekend te worden. „Boodschap, boodschap? Die doe je bij Albert Heijn." Spijkerman trekt een bedenkelijk gezicht. „Ik heb iets te zeggen, meer niet. Cabaret is een spiegel. Als ik over mijn ei gen lelijkheid zing, dan denk ik: dit kan een leuk nummer wor den. Niet: ik hoop dat lelijke mensen zich daaraan zullen storen." Maar die schreeuwende, cho querende teksten dan? „Schreeuwen is voor mij een manier om cabaret te maken. Je mag op de tenen van mensen gaan staan, zelfs van mensen van wie je houdt. Dat maakt iets los. Dat controversiële zit in me, maar ik wil mensen niet bewust kwetsen. Het komt altijd ergens vandaan. Ik mag de paus bele digen omdat ik vind dat hij ver schrikkelijke dingen zegt." Workaholic Gemiddeld vier keer in de week 's avonds op de "planken, twee radioprogramma's: de Steen en Been-show en Spijkers met koppen. Dat is iets anders dan half zes thuis uit school en in de pantoffels. „Ik probeer altijd al les zo goed mogelijk te doen. Als onderwijzer was ik steeds actief, ook 's avonds. Toen ik het avontuur waagde, dacht ik: nu ga je vijf jaar'lang keihard werken. Dan heb je jezelf ten minste niets te verwijten. Maar het is sindsdien alleen maar er ger geworden. Schrijven, schrij ven, schrijven: het is heel inten sief, maar ook een groot voor recht. En theater beschouw ik eigenlijk niet als werk. Voor een voorstelling ben ik er al om vijf uur en na afloop ga ik als laatste weg. In de auto bereid ik mijn radioprogramma's voor." Een echte workaholic dus, die een hekel heeft aan collega-ra diomakers die slecht voorbereid hun werk doen. Want leuk zit ten zijn is iets anders dan leuk doen, vindt Spijkerman. „Dat is op toneel net zo. Sommige mensen denken: die Spijker man heeft de lach aan zijn kont hangen, die zegt maar wat en de zaal ligt plat. Nou, vergeet het maar. Dat mensen om je la chen moet je bevechten. Toen ik voor de eerste keer het toneel opstapte, lachte niemand. Nu heeft het publiek een goede grondhouding." Wat het voor de cabaretier een stuk eenvou diger maakt. „Het probleem is alleen dat je je meteen waar moet maken. De mensen vallen des te mak kelijker over je heen. Elke avond opnieuw is het spannend. Wan neer komt de eerste lach. Hoe langer die uitblijft, hoe moeilij ker het wordt. Soms wil het niet, daar is niet tegen te vechten. Het heeft met je eigen gesteld heid te maken, maar ook met de zaal. In Groningen, Friesland en Drenthe is het altijd leuk. Limburg is veel moeilijker, vooral Maastricht reageert stug." Jack Spijkerman heeft geleerd te nuanceren, dat is duidelijk. Hij is milder geworden in zijn oordeel. Maar niet minder fana tiek. Heeft hij zich al afgevraagd hoe hij zijn tomeloze energie komende jaren kwijt kan? „Ik ga me in 'ieder geval meer bezig houden met televisie. Dat medi um heb ik nog te weinig onder zocht. En verder? Ik zie wel. Misschien op de solotoer, mis schien met een nieuwe groep. Ik hoop stiekem dat Joop van Dijk ontzettend op zijn bek gaat. Dan gaan we gewoon weer verder met Dubbel en Dwars." ENSCHEDE «DOLF RUESINK ry M e staan komend voor- W jaar naakt in de Play- boy. In een dubbeldik jubileumnummer nog wel. Op de voorpagina, verwachten ze zelf. Sandra (27) en Sheila (22) Timmerman, dochters van Gert en Hermien, hebben voor enig opzien gebaard met hun aange kondigde blootreportage. Met afwijzende reacties uit hun om geving zitten ze niet. „Allemaal jaloezie", menen de dames uit Enschede, die hun bekendheid als zangduo SheShe wat op ho pen te vijzelen met hulp van een mannenblad. De principe-overeenkomst met Playboy mag door de ach terban van de zingende 'Tim mermannen' met gemengde gevoelens zijn ontvangen, hele maal als een donderslag bij hel dere hemel komt ze niet. De wegen van Gert en Hermien waren ook in het verleden on doorgrondelijk. Het duo nam met een plotselinge emigratie naar Israël al eens kortstondig afscheid van het Hollandse ar- tiestenbestaan. Ook werden al cohol en peppillen verwisseld voor christelijke liederen en on derdak bij de Evangelische Om roep. De kerk moest vervolgens plaatsmaken voor een vrijage met de rockgroep Normaal. En onlangs verscheen zelfs een house-versie van hun brave 'Duifjes op de Dam'. Contrasten zijn de vocale Tukkers dus niet vreemd. Gewone mensen „Ach, vader en moeder zijn ook gewone mensen", reageren Sandra en Sheila, die voor een nog onbekend bedrag van ver moedelijk enkele tienduizenden guldens („Dat regelt ons mana gement wel") uit de kleren gaan. Een proefopname in de bruidssuite van een hotel in Eemnes overtuigde de familie. „Het is absoluut niet ordinair", zegt donkere Sandra, moeder van twee kinderen en tot voor kort nog onbekend met Play boy. „Je kunt ze als kunstwerk in de kamer hangen", meent blonde zus Sheila, die als cais sière bij Albert Heijn het man nenblad reeds regelmatig voor bij zag schuiven. Op een of andere party wer Sheila en Sandra Timmerman: „Allemaal jaloezie." den ze door gossip-journalist Ben Holthuis ingeseind dat „ie mand van een mannenblad" voorzichtig naar de meisjes Timmerman had geïnformeerd. Sheila: „Later bleek het te gaan om een man van Penthouse. Maar die liet niks van zich ho ren. Nog diezelfde week werden mijn ouders gebeld door Play boy. Zelf hoefden we maar een paar dagen na te denken over zo'n kans. Zelfs als je er niks voor zou krijgen, is een dergelij ke mooie reportage nog de moeite waard." Playboy en de gezusters Tim merman waren het na een be spreking al eens over de finan ciële voorwaarden. Sandra: „Het klikte gewoon vanaf het eerste moment. We waren na tuurlijk wel een beetje huiverig, maar ze hebben ons prachtige fotoboeken met modellen laten zien. De proeffoto's van Hans Toonen gaven de doorslag. Prachtig en dat vonden ook on ze ouders. We hebben Playboy eens goed doorgebladerd en dan blijkt het gewoon een heel mooi blad te zijn. Echt, wij vin den het héél vrouwvriendelijk. Als Penthouse toch was geko men? Tja, die gaan wel wat ver der, maar daar zou wel over te praten zijn geweest." Spelen vader en moeder Timmerman nog een rol? Sheila: „Nee, ze zijn wel mee- geweest naar de besprekingen en de proefopnamen. Vader en moeder zijn echt heel moderne mensen en we vormen samen natuurlijk een toffe groep. Maar de beslissingen laten ze in dit geval aan ons over. Het geld de len Ha, ha, ha. Nee, zo zit dat niet. De opbrengst van de Play boy-reportage is echt voor San dra en mij alleen. Al vinden we geld niet het belangrijkste. We hebben eerst ja gezegd toen het voorstel kwam en nu wordt er pas over een bedrag gespro ken." Sandra: „In principe heeft na tuurlijk niemand iets met deze beslissing te maken. Zeker het geloof staat daar buiten. Met de kerk hebben wij niets meer te maken. Eigenlijk waren we vroeger al buitenbeentjes in de FOTO BENNO TEN BURGGENCATE kerk. We wilden altijd al graag lekker uit de bol gaan. We zijn ook absoluut niet die brave dochters Timmerman, zoals we vaak worden afgeschilderd. Noem ons liever een paar vlotte meiden." De reacties zijn vermoede lijk niet louter positief. Sheila: „Nou, toch wel. Ieder een wil ons in een programma hebben. We zaten bij RTL in de Vijf Uur Show en bij Jeroen van Inkel voor Veronica. Negatief zijn eigenlijk alleen paar kennis sen. Goh, dat hadden we niet van jullie gedacht, hoor je dan. Of: dat valt me van je tegen. Wij zien het als een mooie spring plank, want we zouden maar wat graag model willen worden, modeshows lopen en natuurlijk blijven zingen." Geen spijt Sandra: „Absoluut niet. Mijn man staat er ook helemaal ach ter. Laten we de vraag maar eens omdraaien. Waarom zou den wij dit niet mogen?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12