'Men komt hier niet om te zuipen' Smaak Verhoogd vetgehalte in bloed maakt mannen 'vijandiger' Visje 'zwemt' in Muscadet De kuiperij Cuisine-lijn uitgebreid WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 11 LIEVELINGSRECEPT Nodig: een kilogram verse of 750 gram diepvriesspinazie; een kopje zilvervlies rijst per persoon; een pakje boursin; een blikje mais; een rode paprika; doosje champignons; een of twee uien. Menu Romantica, noemt MEVROUW MEUVOGELUIT KATWIJK dit ge recht. De schrijft niet waarom, maar ze moet er mooie herin neringen aan heb ben. Rijst koken volgens voorschrift. Met een bouillonblokje spinazie zeer kort koken en uit laten lekken. In een koekepan uien; champignons en paprika stukjes bakken. Hieraan de uitgelekte mais toevoegen. Als laatste de boursin toevoegen en deze laten smelten. Rijst, spinazie en het koekepan-mengsel goed doorelkaar wer ken en nog even verwarmen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a,v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding Kook 700 gram geschilde aardappelen in weinig water in 25 minuten gaar en maak er met 2 1 /2 dl hete melk puree van. Maak 500 gram spitskool schoon, snijd de groente in dunne repen en kook hem in weinig water met zout in 15 minuten gaar. Bak 150 gram shoarmavlees in een eetlepel olie in een pan met anti-aanbakbodem. Doe de gare groente in een schaal, schep het vlees er op en verdeel de aardappelpuree er over. Strooi er wat kaas over en zet de schaal even onder de grill. Per persoon: 2200 kilojoules, 550 kilocalo rieën, 33g eiwit, 9g vet 82g koolhydraten. OSSESTAARTSOEP WITLOFROLLETJES MET HAM EN KAASSAUS AARDAPPELEN APPELTAART (zie onderstaand recept) Kneed van 100 gram bloem; 60 gram koude margarine; 40 gram poedersuiker; een eier dooier en zout een samenhangend deeg. Leg dit een kwartiertje in de koelkast. Snijd twee appels in schijfjes. Druk het deeg in een beboterde springvorm, leg de schijfjes appel er op en bak het geheel 15 minuten in een voorverwarmde hete oven (200 graden C.). Klop een eiwit met wat suiker stijf. Roer een dessertlepel custard en een theelepel kaneel door 75 gram Umer. Spatel het eiwit er door, strijk dit over de appels en bak alles nog 20 minuten. Snijd de taart in 8 punten. Per persoon: 630 kilojoules, 150 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 8 g vet 17 g koolhydraten. GROENTESOEP GEVULDE KABONADE MET PREI (zie onderstaand recept) GESTOOFDE WINTERWORTELEN AARDAPPELEN Snijd twee kleine karbonades aan een kant open, zo dat er een zakje ontstaat. Bestrijk de binnenkant met tomatenketchup en vul de karbonades met wat zeer fijngesneden preiringen. Steek de karbonades met een cocktailprikker dicht. Bestrooi de buiten kant met peper en zout en bak de karbona des in 10 gram (dieet)margarine of boter in een pan met anti-aanbakbodem in 15 mi nuten bruin en gaar. Per persoon: 720 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 20 g eiwitten, 10 g vet. Alle recepten zijn bedoéld voor twee perso- Duizenden bierfanaten op Amsterdams Bokbierfestival Natuurlijk komen er drinkebroers af op het jaarlijkse Bokbierfestival in Amsterdam. Het afgelopen weekeinde was dat niet anders. Een dorstige Amsterdammer 'klokte' bij de alco-tester aan de uitgang zelfs een promillage van 2,1. „Maar dat is een uitzondering", meent voorzitter Frank Boogaard van bierconsumentenvereniging PINT. „Als van de dik drieduizend bierdrinkers dit weekeinde er vijf, zes door het lint gaan, is dat veel. De meesten komen hier om te proeven, niet om te zuipen". JAN PETER VERSTEEGE Een wandeling door partycen trum Marcanti in Oud-West leert dat de Eindhovenaar gelijk heeft. Het is zaterdagavond en flink druk. Vanuit het hele land, maar ook uit omringende lan den zijn de liefhebbers toege stroomd. Er wordt aandachtig geproefd. Het aanbod is dit jaar opnieuw gestegen; dertig soor ten variërend van zes tot negen procent alcohol. Van een lichte Us Heit Bok uit Friesland tot een zware jongen als de gloed nieuwe Turbock van brouwerij 't IJ uit Amsterdam. Uiteraard is Heineken verte genwoordigd met de Amstel Bock en de Heineken Tarwe- bok. Een Hagenaar, met zijn vrienden op bierexcursie, komt daar echter niet voor. „Die kun je bij ons op de hoek ook krij gen", zegt hij. „Nee, wij komen vooral voor de kleine brouwerij en. Geef mij maar een Driekrui- zenbock of een Lindeboom". Seizoenbier Bok- of bockbier is een typisch seizoenbier, dat in Nederland in de herfst op de markt wordt ge bracht. Volgens PINT, die het jaarlijkse festival nu al voor de vijftiende maal organiseert, komt dit voort uit een oude ge woonte om van het pas ge oogste graan vast een zwaar proefbrouwsel te maken. Het bier heeft dan ook doorgaans 6,5 procent alcohol, anderhalve procent meer dan pils. De naam komt uit het noorden van Duitsland. De veelzijdigheid van het Ne derlandse bieraanbod staat bij PINT (Promotie INformatie Tra ditioneel bier) centraal. De twaalf jaar oude en inmiddels 2600 leden tellende vereniging doet er alles aan om verschra ling van het aanbod te voorko men. PINT heeft het tij mee. Dronk de Nederlander tien jaar geleden nog vrijwel louter pils (99 procent), oud bruin of bok- bier, nu bestaat rond de vijf procent van de bierconsumptie uit witbier, abdijbier, fruitbier en tal van andere speciale soor- In vroegere eeuwen dronk vrijwel iedereen bier aangezien het drinkwater niet te vertrou wen was. Elke stad had meerde re brouwerijen, zo blijkt uit do cumentatie in het Alkmaars Biermuseum. Slechts enkele hebben de tand des tijds over leefd. Drinkgewoonten veran derden in de loop der jaren en de bierconsumptie is heden ten dage dan ook een stuk geringer dan vroeger. Al wordt er in Ne derland met name in de zomer maanden nog wel veel pils ge dronken. Opnieuw ontdekt Hoewel onze zuiderburen de zogenoemde speciaalbieren al tijd in ere hebben gehouden (ruim vijfhonderd soorten) is Nederland ze pas de laatste tien, vijftien jaar weer ga dekken. Er zijn vele brouwerijen ontstaan en ons land telt nu inclusief de gewone pilsen alweer zo'n 150 A-mer ken, vertelt Boogaard. Het is wel niet zoveel als bij de Belgen maar toch valt er voor de lief hebber veel te avonturieren, zegt hij. Ondanks dat het speciaalbier het tij mee lijkt te hebben, kan Boogaard het niet laten een waarschuwend vingertje te hef fen. Aan de ene kant overleven kleine brouwerijtjes doordat ze door grote biergiganten als Hei neken en de VBBR en in België Interbrew en Riva worden opge kocht, aan de andere kant wordt in verband met schaal vergroting van de produktie vaak meteen ook de receptuur aangepast. „Dat vinden wij zon de", zegt Boogaard. „De smaak wordt vaak vlakker en lichter, zodat de mensen doordrinken. Daardoor gaan de kwaliteit en het speciale karakter verloren". Tegen een deurstijl geleund keurt Ian McLaren een bock- biertje. De Britse bierliefhebber bekijkt uitgebreid de kleur, ruikt en neemt dan een slokje. Hij heeft hij er al negen soorten op zitten. Maasland Volkoren Bock geniet zijn voorkeur. „A good fi nish", prijst hij de afdronk. In de verte kijkt PINT-voorzitter Frank Boogaard tevreden toe. Ook hij heeft al heel wat afge- proefd. Zijn favoriet? Boogaard aarzelt. Dan flapt hij eruit: „Brand Dubbelboek. Maar wel op persoonlijke titel hoor". Het beeldmerk van de nieuwe Turbock'van brouwerij 't U uit Am sterdam. Deze 'bok' was met negen pro cent de zwaarste on der de deelnemende soorten aan het jaar lijkse PINT Bokbier festival afgelopen weekeinde in Am sterdam. Muscadet is geknipt voor bij zoetwater vis. k HALL THE INDEPEN- Maakt te veel eten kwaadaardig en is vijandigheid slecht voor het hart? Dat vragen onderzoe kers zich af die ontdekten dat mannen, die in hun bloed een verhoogd gehalte hebben van een bepaalde vetstof, vijandiger zijn. De onderzoekers aan de universiteit van Edinburgh den ken dat het verband tussen vet in het bloed en persoonlijkheid en uiteindelijk hartziekte belangrijker en ingewikkelder kan zijn dan tot nu toe is be weerd. Een onderzoek onder 1592 mannen en vrouwen tussen de 55 en 74 jaar heeft uitgewezen dat mannen met een verhoogd gehalte aan triglyceriden vijan diger waren en 'zich denigre rend gedroegen' tegenover an deren. De onderzoekers bestudeer den persoonlijkheid en vetten in het bloed nadat was ontdekt dat mensen die hun choles- terol-gehalte hadden verlaagd waarschijnlijk wel het risico op een hartziekte hadden ver kleind, maar een groter risico liepen een gewelddadige dood te sterven door een ongeluk of door zelfdoding. Mensen met een hoger gehal te aan triglyceriden hebben de neiging veel te eten, in de zin van veel calorieën. Triglyceriden zijn een groep eenvoudige vet stoffen die in het lichaam wor den gemaakt. Zij vormen een essentieel onderdeel van de cel membranen en zijn ook betrok ken bij de stofwisseling. Zij wor den afgesplitst van vetten in het voedselpakket, zoals zetmelen als brood en aardappelen en van alcohol. Het is een soort vetstof die re ageert op verschillende invloe den. Een verhoogd gehalte aan triglyceriden kan worden geme ten na het eten van een vette maaltijd, bij mensen die veel al cohol hebben gedronken en als reactie op spanningoproepende ervaringen als ongelukken. De Schotse wetenschappers den ken dat de medicijnen die wor den gebruikt om het choles terolgehalte te verlagen, het ge halte aan triglyceriden kunnen verhogen. Maar zij zeggen dat dat niet de hele verklaring kan zijn. Euro-toques De Europese Gemeenschap der Koks, Euro-Toques ge naamd (een toque is een koksmuts) werd in 1986 op gericht door Pierre Ro- meyer en niet, zoals wij op de Smaak-pagina van vori ge week schreven, door Paul Bocuse. Boscuse nam in 1989 het presidentschap van de organisatie van de Brusselaar Romeyerover. Heel, heel vroeger was-ie rood. Maar door toedoen van Nederlandse kooplui veran derde die kleur in wit. En zo staat hij sinds de achttiende eeuw bekend: de Franse Muscadet. En bij witte wijn hoort vis, luidt een (oude) culinaire wet. 'Visje moet zwem men', zoals ook wel eens oneerbiedig wordt opgemerkt. Waarom juist die combinatie? En waarom die verandering van kleur? Vi noloog Crumb behandelde onlangs onder meer deze vragen tijdens een zeebanket in het Friese Workum. PI ETER VAN HOVE Een betoog van ongeveer een uur, dat voor af ging aan de overvloedige vismaaltijd. Al leen vissoorten uit het IJsselmeer stonden op de menukaart. Want het eten van zoet watervis kan nog wel een duwtje in de rug gebruiken, vond het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Dus zaten de naar schatting twintig jour nalisten aan lange witgedekte tafels te wachten op de gerechten, uiteenlopend van gerookte paling en gerookte meerval als aperitiefje tot een echt IJsselmeer-buffet be staande uit onder meer baars, snoekbaars, blei, voorn en allerlei karpersoorten. Elk voorzien van twee glazen, één voor de Mus cadet de Sèvre et Maine en de ander voor de Muscadet sur Lie. Twee wijnen met op het eerste gezicht nagenoeg dezelfde naam, en allebei afkom stig uit de wijnstreek rond de Franse haven stad Nantes. Om precies te zijn bij de rivier de 1' Oire. Maar met elk zijn aparte smaak. Muscadet de Sèvre et Maine: fris, licht voetig, zoals dat heet. Het eerste is een ge volg van de 'lichte grond' in die contreien. „Bovendien ligt Nantes dicht bij zee. Een zacht klimaat met relatief veel zon", vertelt Crumb. Een droge wijn, nooit te groen, niet te schraal en vooral niet te zuur. Kortom, een eerlijke wijn, doet de vinoloog ons gelo ven. En dan de Muscadet sur Lie. De naam heeft betrekking op de produktiewijze. De wijn gaat direct van het vat in de fles zonder dat de wijn in contact heeft kunnen komen met zuurstof. Het eindresultaat is een prikkelend' ge heel doordat bij de uiteindelijke gisting van de most tot wijn er koolzuur ontstaat. Een lekkere wijn, dat wel. Niet zo zuur dat je tong ervan kromtrekt. En ook niet dermate zoet dat je er juist dorst van krijgt. De Engelsen hebben dat goed begrepen. Zij zijn veruit de grootste afnemers van deze wijn. Ver daama, maar wel op een tweede plaats, komt Nederland. Brandewijn Een eeuwenoude vriendschap overigens tussen de Muscadet en Nederland. Al in de zeventiende eeuw bezochten Nederlandse kooplui de wijngaarden rond Nantes. De druiven waren toen nog rood. Maar langza merhand gingen de wijnboeren over tot de teelt van witte druiven. De Nederlanders kochten namelijk de druiven om het vervol gens in eigen land te verwerken tot brande wijn. Sinds die tijd is de druif wit. Door het lichtvoetig karakter van de wijn past-ie zo goed bij vis, houdt de vinoloog het eetgezelschap voor. „Zoetwatervis voor namelijk. En dan zo naturel mogelijk klaar gemaakt, dus zonder allerlei kruiden of sausjes. Met de'betrekkelijk neutrale Mus cadet erbij, komt de originele zee-aroma zoveel mogelijk naar boven." Voorwaarde is wel dat er geen kleine bescheiden slokjes mogen worden genomen. Nee, flinke slok ken is het devies van de wijnkenner. Koffie uit kunst Voor liefhebbers van niet alleen een goed, maar ook een mooi kopje koffie heeft lllycaffe Matteo Thun (mede-oprichter van de Sottsass en de Memphisgroep), een nieuw kopje laten ontwerpen. De kopjes zijn te koop bij de Bijenkorf. Een espresso-kopje kost 19,90. dat voor cappuccino is 3 gulden duurder. Voor echte verzamelaars zijn er (zie foto) van het zelfde model kopjes beschilderd door Italiaanse kunstenaars als Maurizlo Cargnelli, Paolo Cervi, Cosimo Fusco, Luca Missoni en Matteo Thun. Deze, kopjes kosten 180 per stuk en kunnen worden besteld bij lllycaffe tel. 0 18 53 - 41 11. REDACTIE •HENRlfTTE VAN OER HOEVEN "p nige tijd geleden ver- I j telde ik u dat ik de -JLaarff Cognac-streek had bezocht. Onderdeel van deze reis was een bezoek aan Taran- saud, een fabriek waar de hou ten fusten worden vervaardigd waarin wijn en cognac rijpen. In deze moderne fabriek wordt nog op traditionele wijze ge werkt. De technieken en ge reedschappen zijn in de loop der lijd in feite niets veranderd en hebben de tijd als het ware overleefd. Toen we bij de fabriek aankwa men bekroop mij het gevoel bij een toeristis» he attractie beland te zijn. Een g-oepje houthakkers zat rustig een kopje koffie te drinken op zojuist omgehakte bomen. Ik had blijkbaar te snel geoordeeld want in Taransaud wordt hard gewerkt. In deze fa briek is ook een school gehuis vest waar jonge mensen een op leiding volgen tot kuiper. Er zijn overigens nog maar twee van deze scholen in Frankrijk en slechts een klein percentage komt voor een diploma in aan merking. Het hout dat in Taransaud wordt gebruikt is afkomstig uit de bossen van Lomousin en midden Frankrijk. Juist dit twee eeuwen oude eikehout is zo po reus dat de fusten kunnen 'ade men'. Het tannine- (looizuur- rijke hout zorgt voor smaak en karakter. De uitgezochte bomen alleen de beste komen in aanmerking worden in het late najaar gekapt, wanneer de sapstroom vrijwel stilstaat. Het hout mag absoluut niet worden gezaagd want dan zou den de kostbare sappen verlo ren gaan. Het wordt met behulp van moderne technieken ge kloofd. En dan volgt er een rust pauze voor het hout. Drie tot vier jaar lang hebben regen, zon en wind vrij spel. Het hout moet drogen zodat alle aromatische stoffen van de sappen worden geconcentreerd. Ik was dan ook zeer onder de indruk toen we langs de immense rijen hoog opgestapeld hout liepen en de geur van eikehout opsnoven. Pas na deze rustpauze is het hout gereed om tot fusten te worden verwerkt. Er ging een wereld voor mij open in de kui perij. Ondanks moderne tech nieken leek het alsof de tijd had stilgestaan. Het is van groot be lang, zo werd mij verteld, dat al le duigen even dik zijn. Een scherp oog en een krachtige vaste hand zijn vereist om met een bol om en hol mes de duig de goede vorm en de gewenste dikte te geven. Vervolgens wor den de metalen banden om het fust gelegd en dan volgt het wa terdicht maken. Alle fusten die Transaud verlaten zijn voorzien van een kwaliteitsstempel die de garantie geeft dat een fust zo'n veertig tot vijftig jaar mee kan gaan. Mijn bezoek aan deze fabriek was het omrijden meer dan waard. JOHN BEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-stenen gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Indonesisch Rijsttafelen en Nieuwe Italiaanse Recepten zijn twee diskettes waarmee de Cui sine-lijn van Domus Is uitge breid. Beide diskettes kosten 15,95 en zijn voorzien van een uitvoerige handleiding in het Nederlands. In de Cuisine-lijn verschenen al eerder Holland - sche recepten. Feestelijke me nu's, Nieuwe Franse recepten en Indonesische recepten. Meer informatie: tel. 020 - 6 6-1 40 07

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11