'Het is meer dan een pc verkopen' 'Opstap' bereikt zijn doelgroep Schrijvende Lezers Verbranden papier goed alternatief Dwangsom Hoogovens RAA AANBEVOLEN! WOENSDAG 11 NOVEMBER 1992 Info-opleiders vindt gat in markt 10 Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van bric ven te weigeren. leioen olaf van runsoever Een jaar geleden ging de Leid- se informatiseringsgigant Info- theek ter ziele. Vijf dagen later richtte een handvol ex-werk nemers een nieuw bedrijf op, dat net als de Infotheek pc's verkoopt en mensen ermee leert omgaan. „Wij hebben ge leerd van de fouten die er bij Infotheek gemaakt zijn", zegt Toon Griffioen, mede-direc teur en oprichter van Info-op leiders, gevestigd aan de Schipholweg in Leiden. Infotheek heeft een aantal fouten gemaakt, maar vooral de drang naar 'meer' deed het bedrijf uiteindelijk de das om. „Infotheek was één grote su permarkt voor alle diensten binnen de software. Ze wilden van alle markten thuis zijn en vooral niet achter de feiten aanlopen. Omdat het allemaal zo groots was opgezet, zagen ze door de bomen het bos niet meer", aldus Griffioen. Met die wetenschap in het achterhoofd besloten Griffioen en de zijnen de goodwill en de klantenkring van Infotheek over te nemen. Daaronder za ten 'grote vissen' als Shell, de Robeco Groep en verschillen de ministeries. Hoeveel ze daar voor hebben betaald wil hij niet zeggen: „Het is wel een leiden Het Opstap-project, een opvoe- dings-ondersteuningsprogram- ma voor (allochtone) kleuters en hun ouders, bereikt zijn doelgroep, maar aan de uitvoe ring van het programma is nog wel het een en ander te verbete ren. Door het hele land functio neren sinds enige tijd Opstap- projecten. De Rijksuniversiteit Leiden heeft het project nu geë valueerd. De resultaten zijn woensdag in Zwolle gepresen teerd. Opstap is de Nederlandse ver sie van het in Israël ontwikkelde Hippy-project. Het is gesubsidi eerd door het ministerie van wvc omdat het project volgens het departement goed past in het integratie beleid. Het pro ject moet het schoolsucces van kinderen uit kansarme groepen verbeteren. Vooral allochtone kleuters blijken namelijk vaak een achterstand te hebben als ze voor het eerst naar school gaan. Ook bestaat er soms een culturele kloof tussen het gezin en de school. De kleuter wordt via Opstap beter voorbereid op het onder wijs en de moeder krijgt een sti mulerende en ondersteunende rol. Van de moeder wordt ver wacht dat zij vijf dagen per week twee taakjes per dag met haar kind doet en dat geduren de dertig weken per jaar en twee jaar lang. De moeder werkt met leesboekjes en weektaken. Het programma moet vooral de taal- en begripsontwikkeling van het kind stimuleren maar ook het probleemoplossend vermogen. Zogenoemde buurt- moeders begeleiden elk onge veer vijftien gezinnen. Soortge lijke programma's worden nu uitgevoerd in Turkije, de Vere nigde Staten (met de toekomsti- zeker risico dat je neemt." Hij baseert zijn vertrouwen op zijn kennis van de markt. „Het is tegenwoordig geen kwestie meer van een pc verkopen en er een gebruiksaanwijzing bij- stoppen. Die tijd hebben we gehad. Zeer gerichte cursussen voor specifieke problemen binnen het bedrijf, daar is vraag naar." Vergapen Aanvankelijk vergaapte het be drijfsleven zich aan het grote aantal toepassingsmogelijkhe den van de computer. Tegen woordig probeert men er effi ciënter gebruik van te maken en dat is het marktsegment waarop Info-opleiders ope reert. Dat varieert van cursus sen over standaardprogram ma's als Word Perfect tot meer ingewikkelde systemen. Info-opleiders heeft zeven docenten in dienst. Twee der de van hun tijd besteden zij aan lesgeven. De rest van hun werkweek zitten ze zelf achter de pc om van de allerlaatste ontwikkelingen op de hoogte te blijven. „Je kan nog zo'n mooi aanbod van opleidingen hebben, maar het is uiteinde lijk die vent voor de klas die het moet doen", verklaart Grif fioen. ge first lady Hillary Clinton als voorzitter van het uitvoerend comité), Mexico, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. De Leidse universiteit heeft enkele deelnemende Neder landse, Surinaamse, Turkse en Marokkaanse gezinnen gevolgd. De allochtone moeders waren eerste generatie-migranten. Een gezin wordt eerst gevraagd of het mee wil doen aan een Op stap-project. Uit de studie blijkt dat gemiddeld veertig procent van de daarvoor beriaderde moeders inderdaad meedoet. De voortijdige uitval (vooral door gezinsomstandigheden zoals een drukke baan of ge zondheidsproblemen) blijkt iets hoger dan veertig procent en is het hoogst bij moeders met meer dan een lagere school-op- leiding, terwijl juist werd ver wacht dat analfabete moeders eerder zouden uitvallen. Meer dan negentig procent van de moeders die twee jaar meededen, zei na afloop dat hun kind van Opstap had ge leerd. Ruim zestig procent zei er zelf ook iets van te hebben op gestoken. De kinderen hadden vooral concrete kennis en vaar digheden geleerd, zoals de na men van kleuren en vormen, letters, begrippen en een pen vasthouden. De moeders gaven ook aan zelf beter te kunnen observeren en meer geduld te kunnen op brengen. Surinaamse en Neder landse moeders zijn minder streng geworden. Verder had den Surinaamse en Marokkaan se moeders na afloop van Op stap meer contacten met school dan toen ze begonnen. Uit tests bleek overigens niet dat de Op- stap-kinderen na afloop een ho gere intelligentie hadden dan de controlekinderen. TGV Uit een onderzoeksrapport van de gemeente Den Haag blijkt dat de flitstrein (TGV) op een nieuw tracé 'slechts' tien mi nuten sneller is dan wanner de trein over het bestaand spoor wordt geleid. De gemeente vindt dus de aanleg van een spoorlijn dwars door het Groe ne Hart verspilling van geld en moeite. Een positief geluid uit Den Haag? Kan dat nog, vraag je je af? Jazeker, maar dan wel af komstig van de gemeente Den Haag. Immers zij heeft, samen met de Kamer van Koophandel van Den Haag, een onderzoek verricht naar de gevolgen van een TGV over bestaand tracé. En wat blijkt? Een TGV vanuit Parijs over bestaand tracé ten noorden van Rotterdam zou slechts 10 minuten meer nodig hebben om in Amsterdam aan te komen. En voor die 10 minu ten tijdwinst breken deskundi gen zich nu het hoofd hoe ze voor 1,3 miljard gulden het Groene Hart op vakkundige wij ze kunnen aantasten. Wij, leden van de actiegroep 'Geen HSL door het Groene Hart' juichen het toe dat de ge meente Den Haag en de Kamer van Koophandel dit onderzoek hebben laten verrichten. Hieruit blijkt dat de prijs die betaald moet worden voor de aantas ting van het Groene Hart veel te hoog is. Het is ondenkbaar dat een bestuurlijk centrum als Den Haag geen TGV-halte zou heb ben. Zeker in een verenigd Europa, waar intensief verkeer tussen de europese lidstaten zal plaatsvin den, is een goede aansluiting op de Hoge SnelheidsTrein (=HST) een vereiste. De HST zal in dit geval over bestaand tracé moe ten rijden. Wij, als werkgroep, conclude ren hieruit dat deze optie, die de gemeente Den Haag een hal te geeft, die de kosten binnen de perken houdt en die het Groene Hart spaart, de voorkeur heeft boven die andere opties. Dit alles is een tijdverlies van 10 minuten méér dan waard. Namens de actiegroep 'Geen HSL door het Groene Hart', Richard Rhijnsburger, De Boomgaard 24, Koudekerk a/d Rijn. Dimlicht De hele dag dimlicht voeren? Minister May wil dat graag (vrijwillig) instellen. De nood zaak is echter volgens velen niet aanwezig. De Nederlandse situatie is anders dan in lan den als Zweden en Canada. Dimlicht voeren, ook overdag, is vaker noodzakelijk in Canada en Scandinavië (ik heb zelf in Zweden gewoond). Dit zijn lan den van lange schaduwen, nau welijks daglicht in de winter, donkere bossen en verblinden de sneeuw. Hier in Nederland heeft dimlicht overdag alleen zin bij donkere weersomstan digheden. Het is onzinnig en verspilling om bij helder weer met licht aan te rijden: je zet bij droog weer toch ook niet je ruitenwis sers aan omdat je dit ooit bij nat weer zou mogen vergeten? Op merkelijk is dat vele automobi listen met lichten aan zich ho gere snelheden menen te kun nen permitteren met de ge dachte: 'Als ze me maar zien dan kan ik wel doorscheuren'. Veel nuttiger voor de ver keersveiligheid is goede voor lichting over wanneer licht te Veel nuttiger ook zou zijn het aanbrengen van verkeersdrem pels op 80 km wegen en vóór al le zebrapaden, want te hoge snelheid blijft de grote boosdoe ner! Dat verdoezelen we niet met dimlicht! Voetgangers en fietsers wor den met heilig respekt bena derd in bovengenoemde lan den, in tegenstelling tot Neder land, moeten deze hier soms met een zwaailicht op hun hoofd gaan rondlopen? Frans van Houten, Duinschooten 12/250, N oord wij kerho ut. Eerdenhof In deze krant van 22 en 23 ok tober verschenen artikelen over protesten van een aantal bewoners van de Voorschotens bejaardenfiat Van Eerdenhof. Zo'n vijftien bewoners hadden hun handtekening gezet onder een protestbrief tegen een door de verhuurder aangekon digde verhoging van de ser vicekosten. Hierop reageerde een andere bewoonster ln een ingezonden brief: de oudere bewoners zouden zijn 'overval len door de actie van de jonge man en achteraf spijt hebben van het zetten van hun hand tekening'. De mening van nlet- ondertekenaars zouden ten onrechte niet zijn gehoord. Graag wil ik hierbij reageren op de ingezonden brief van Mevr. Westerbeek in de krant van vrij dag 30 oktober. Ik wil van tevo ren uitdrukkelijk stellen dat het een ieder vrij staat een ingezon den brief te sturen. Inhoudelijk moet ik er toch het een en an der over kwijt. Ik heb geen mensen gemani puleerd en ben geen onruststo ker. De mensen die hebben on dertekend, hebben dat uit eigen vrije wil gedaan en zijn het van harte met mij eens. De reden waarom ik deze actie heb ge voerd is eenvoudig. Ik ga niet betalen voor dingetjes die ik niet gehad heb. Dat vind ik de grootste onzin. Mevrouw stelt ook dat ik maar op de vergaderingen had moeten komen. Dat kan niet, want die worden overdag ge houden en dan moet ik mijn brood verdienen om de peper dure huur van ƒ660,op te kunnen brengen. Ik woon er trouwens met veel plezier. Ik heb mevrouw inderdaad uitgelachen, maar dat kwam omdat zij de politie erbij wilde halen. Mevrouw moet begrijpen dat je in een vrij en democra tisch land vrij bent om je me ning te uiten of je politieke overtuiging te manifesteren. Wim Smit, De Zeven Provinciën 95, Voorschoten. (Van redactiewege ingekort, dis cussie gesloten, red.) Marokkaanse leerkrachten boos over plannen OETC AMSTERDAM ANP Het ministerie van onderwijs handelt 'onrechtvaardig', door leerkrachten in de niet-Neder- landse taal en cultuur (OETC) die het Nederlands onvoldoen de beheersen, te bedreigen met het verlies van hun onderwijs bevoegdheid in 1996. Dat hebben Marokkaanse OETC-leerkrachten uit de re gio's Noord-Holland zuid, Utrecht en Den Haag de minis ter laten weten. De kritiek werd geuit tijdens een bijeenkomst in de hoofdstad, die was georgani seerd door de Stedelijke Marok kaanse Raad in Amsterdam in samenwerking met de onder wijsbond ABOP. De leerkrachten vinden dat er wèl voorbereidingen moeten worden getroffen voor een cur sus Nederlands, maar dat het behoud van de onderwijsbe voegdheid daar niet aan mag worden gekoppeld. De Marokkaanse leerkrachten zijn bovendien van mening dat de Nederlandse lessen volledig in werktijd moeten kunnen worden gevolgd. Veel OETC- leerkrachten hebben een volle dige baan, verdeeld over ver schillende scholen, en volgen daarnaast nog een bijscholings cursus. Een cursus Nederlands volgen in de vrije tijd wordt een te zware belasting, aldus de leerkrachten. Verbazing spreken de OETC- docenten uit over het feit dat de Hogeschool Noord-Holland en de PABO reeds een cursuspro gramma hebben klaarliggen, zonder dat de doelgroep in spraak heeft gehad. Het huidige programma moet, aldus de Marokkaanse leerkrachten, in samenwerking met de doel groep worden bijgesteld om knelpunten zoals zich die voordeden bij de invoering van de bijscholingscursus in 1984 te voorkomen. haarlem anp Verbranding van oud papier in milieuvriendelijke ovens biedt volgens de Nederlandse produ centen van golfkarton een goed alternatief orn het overschot aan oudpapier weg te werken. Dat maakte J. Bruins Slot, lid van de milieucommissie van de Europese Federatie van Golfkar tonfabrikanten, dinsdag bekend tijdens de jaarlijkse persconfe rentie van de Vereniging van Nederlandse Golfkartonfabri kanten (VNG). Nederland kampt met een overstelpend aanbod van oud papier. Dat overschot is groten deels afkomstig uit Duitsland, waar verbranding van gebruikt papier bij de wet verboden is. Verscherping van de Duitse re gelgeving zal het overschot de komende jaren nog extra doen toenemen, hetgeen volgens Bruins Slot de vraag doet rijzen of de capaciteit elders voldoen de is om het overaanbod ook in de toekomst te blijven absorbe ren. 1992 is toch stofverspreiding vastgesteld. Onderzoek heeft aangetoond dat de beregening van het transport op die momenten on voldoende was. Ook is de pro vincie gebleken dat Hoogovens onvoldoende toezicht uitoefent op het besproeien tijdens het overstorten van ijzerhoudend materiaal. De geconstateerde stofverspreidingen worden evenals nieuwe overtredingen bestraft met dwangsommen. Maximaal moet Hoogovens 150 duizend gulden betalen. Hoogovens heeft inmiddels laten weten dat het bedrijf aan vullende maatregelen tegen stofverspreiding heeft getroffen. In een reactie zegt woordvoer der M. van der Vlist dat deze ex tra voorzieningen inmiddels operationeel zijn. Tezamen met eerdere maatregelen is verdere stofvorming daarmee uitgeslo ten, aldus de woordvoerder. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft Hoog ovens een dwangsom van 15.000 gulden per overtreding opgelegd wegens het herhaal delijk verspreiden van ijzerstof. Dat heeft de provincie dinsdag bekendgemaakt. Het bedrijf heeft inmiddels laten weten aanvullende maatregelen ter voorkoming te hebben geno men. De provincie zegde daar op toe bereid te zijn met inning te wachten als blijkt dat de maatregelen afdoende zijn. In diverse milieuvergunnin gen aan Hoogovens heeft de provincie bepaald dat trans portbanden van cokes, sinter en pellets moeten worden be sproeid met water om zichtbare stofverstuiving onder droge weersomstandigheden te voor komen. Bij inspecties op 15 au gustus 1991, 10 mei en 2 juli Uni patentsteek trui in zwart, petrol, koraal en groen. Maten S-M-L-XL. Normaal 39.95 Bristolprijs 35- Plissé pump in zwart en bordo. Maten 36 - 42. Normaal 39.95 Bristolprijs 27.50 Zwart gevet suède molière Maten 34 - 46. Normaal 89.95 Bruine pantoffel Maten 40 - 46. Normaal 27.95 Bristolprijs 22.50 Aanbiedingen geldig van 9 t/m 14 november, zolang de voorraad strekt. Trui in rood en zwart met applicatie. Maten M-L. Normaal 74.95 Bristolprijs 60- ALS U STAAT OP KWALITEIT VOOR EEN LAGE PRIJS DEN HAAG: Vlamingstraat 24 (naast Mc. Donalds en boven Zeeman Textiel Super) tel. 070 - 3648423 Donderdag koopavond LEIDEN: Langegracht 5 (naast Digros) tel 071 - 226154 Donderdag koopavond ZOETERMEER: Stadshart Passage Winkelcentrum 'Stadshart' tel. 079 - 425448 Vrijdag koopavond

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10